ТЕМА: СНІД: людство під знаком біди

Опис документу:
МЕТА: надати учням інформацію з проблеми ВІЛ/СНІДу; формувати в учнів відповідних ставлень до цієї проблеми і людей, які живуть з ВІЛ; розвивати необхідні уміння і навички, які зменшують схильність молоді до ризикової поведінки і посилюють мотивацію до здорового способу життя. Інтернет-джерела.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ТЕМА: СНІД: людство під знаком біди

МЕТА:

  • надати учням інформацію з проблеми ВІЛ/СНІДу;

  • формувати в учнів відповідних ставлень до цієї проблеми і людей, які живуть з ВІЛ;

  • розвивати необхідні уміння і навички, які зменшують схильність молоді до ризикової поведінки і посилюють мотивацію до здорового способу життя.

Вчитель. Не може не стискатися серце, коли бачиш семимісячну Марійку, котра вчиться лише спинатися на ніжки, тримаючись не за татові чи мамині добрі руки, а за бильце лікарняного ліжка. Її батьки – ВІЛ-інфіковані наркомани. Дитина взагалі не має батьківської чи материнської турботи, їй невідомо, як це жити в родині. Вона ще не усвідомлює, що страждає через гріхи батьків, але змарнілими дитячими щічками чомусь весь час котяться сльози.

У Київській лікарні №1, в інфекційному дитячому відділенні перебувають новонароджені, хворі на СНІД. Сюди з усього Києва привозять малюків, у яких підозрюють цей страшний діагноз. Більшість – круглі сироти: батьки або відмовилися від них, або вже померли від цієї страшної хвороби, яку ніде в світі не навчилися ще лікувати.

Серед численних хвороб, якими страждає нині людство, синдром набутого імунодефіциту (скорочено СНІД) є однією з найтяжчих. Цю хворобу спричинює особливий збудник – вірус імунодефіциту людини (скорочено ВІЛ).

У світі на СНІД хворіє понад 40 мільйонів людей. Найбільше хворих на СНІД у США, Канаді, Бразилії, Гаїті, Уганді, Франції, Італії, Іспанії. Не обминула ця біда і Україну. Найбільше ВІЛ-інфікованих та померлих від СНІДу зареєстровано у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій областях. Сумний рекорд мають міста Одеса й Київ. За офіційними даними, кількість хворих в Україні близько чверті мільйона. 75% з них – молодь віком від 15 до 29 років.

СНІД був виявлений наприкінці 70-х – на початку 80-х років ХХ століття. Але вже сьогодні смертельне захворювання, в тому числі і серед дітей, катастрофічно зростає.

Нині встановлено, що основними шляхами зараження ВІЛ-інфекцією є такі:

  • статевий;

  • при переливанні донорської крові;

  • при використанні нестерильного медичного інструменту для переливання крові тощо;

  • від матері (хворої або вірусоносія) дитині до, під час або після пологів.

Всі інші шляхи інфекції при СНІДі не мають значення. Як правило, в організм потрапляють одиниці незначної кількості вірусу, і зараження не відбувається. Отже, хвороба не передається через рукостискання, поцілунки, їжу, предмети домашнього вжитку, спортивні предмети, при купанні в басейні, у душі, через спілкування з домашніми тваринами, при догляді за хворим на СНІД. Не беруть участі в його передачі і комарі та інші кровососні комахи.

Серед населення є певні групи людей, які мають підвищений ризик інфікування, через недотримання норм сексуальної поведінки. Це так звані групи ризику. До них належать гомосексуалісти, наркомани, що вводять наркотики внутрішньовенно, повії, особи, які часто змінюють статевих партнерів.

Таким чином, над планетою вирує пожежа під назвою СНІД! Як можна загасити цю пожежу? Чи не загине цивілізація?

Всесвітня організація охорони здоровя розробила глобальну програму боротьби зі СНІДом. Серед медичних заходів, передбачених цією програмою, велике значення мають санітарно-профілактичні. З 1985 року в усіх країнах світу запроваджено жорсткий контроль донорської і плацентарної крові, її препаратів, а також різних органів, що відбираються для трансплантації. У лікарнях і поліклініках ведеться контроль за стерилізацією ріжучих, колючих та інших інструментів.

Якщо діагноз СНІДу підтверджений результатом лабораторного дослідження на СНІД, то згідно із Законом України “Про запобігання захворювання на СНІД та соціальний захист населення”, Кримінальним та кримінально-процесуальним кодексом України, інфікований ВІЛ чи хворий на СНІД зобов’язаний вжити заходів щодо запобігання поширенню інфекції, повідомивши осіб, які були з ним у статевих контактах, про можливість їх зараження. Свідоме зараження ВІЛ особою, яка знала про наявність у неї інфекції, зумовленої цим вірусом, карається позбавленням волі на термін до 8 років.

ВІЛ-інфекція – проблема не менш соціальна, ніж медична. ВІЛ-інфіковані особи та хворі на СНІД потребують соціального захисту, шанобливого ставлення до людської гідності, гуманного відношення з боку суспільства. Вони мають право на професійну діяльність за обраним фахом, за винятком роботи за спеціальностями та посадах, встановлених спеціальним переліком, на безкоштовне забезпечення ліками, безкоштовний проїзд до місця лікування й назад, на користування ізольованою житловою площею (кімнатою). Особам, зараження яких сталося внаслідок медичних маніпуляцій, встановлюється пенсійне забезпечення та право на першочергове одержання житла.

Гуманне суспільство повинно проявити максимум співчуття і милосердя до людей, хворих на СНІД. Людство вже пройшло шлях від страху і бажання ізолювати хворих та інфікованих ВІЛ до розуміння того, що ці люди потребують допомоги і підтримки суспільства. Тож будемо доброзичливими до тих, хто зазнав удару смертельного вірусу. Їх суспільство не є небезпечним для вас, а наше їм необхідне.

2

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»