Тема. Розпізнавання в реченні службових слів, іменників, прикметників, дієслів. Вправляння в доречному вживанні частин мови у реченні.

Опис документу:
Мета: удосконалювати вміння учнів розпізнавати в реченні вивчені частини мови; вчити вживати їх з урахуванням ситуації мовлення; закріплю¬вати навички правильного написання службових слів з іншими словами; розвивати зв'язне мовлення учнів, спостережливість, творчу уяву

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Розпізнавання в реченні службових слів, іменників, прикметників, дієслів. Вправляння в доречному вживанні частин мови у реченні.

Мета: удосконалювати вміння учнів розпізнавати в реченні вивчені частини мови; вчити вживати їх з урахуванням ситуації мовлення; закріплювати навички правильного написання службових слів з іншими словами; розвивати зв'язне мовлення учнів, спостережливість, творчу уяву; заповнювати простір духовного життя дітей позитивними емоціями; виховувати культуру мовлення, почуття патріотизму, любов до рідної мови.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вже дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав.

Всі сідайте тихо, діти,

домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімайте,

На уроці не дрімайте.

Щоб не було нам мороки,

Всі готові до уроку?

Тож дарма часу не гаймо,

Працювати починаймо.

Один, два, три,

Урок рідної мови почали!

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Інтерактивна технологія. Метод «Банани»

  • Діти, на електронну почту нашої школи прийшов лист для учнів другого класу, але він закодований і я не можу його відкрити. Можливо ви зможете відгадати зашифроване слово-код? Подивіться уважно. Речення про мову прочитайте, а з літер, що залишились слово-код складайте.

ЛЮВЕБЛЮСЕЯУКРАЛЇНСЬКУМОКАВУ

(Люблю я українську мову. Слово-код: веселка.)

  1. Підготовчий етап.

  • Молодці, діти,тепер ми можемо прочитати лист.(Читання листа ).

  • Отже, щоб королівство Граматики нам врятувати

Та кольори Веселці подарувати,

Потрібно всі знання з української мови пригадати

І таємницю семи складних завдань здолати.

Готові ви допомогти? Тож поспішімо до мети.

  1. Хвилинка каліграфії

  • Почнемо шлях наш без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

  • Запишіть каліграфічно

Вв ве ес ел ка се веселка

Як веселка кольорова рідна українська мова.

  • Знайдіть у реченні прикметники, підкресліть їх.

  • Зробіть звуко- буквений розбір слова українська.

  • Молодці, перше завдання виконали всі ми

Й Веселці першу червону барву відновили.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Гра «Загубилися слова»

  • Діти, погляньте на вірш і спробуйте його прочитати, повернувши загублені слова.

Скаче дощик ... долині —

Зупинився ... стежині.

... сонечком подружився.

... веселку перелився.

Б. Чепурков

  • Яких слів у ньому не вистачає? (По, на, із, у).

  • Як називаються ці слова? (Службові)

  • Як ви їх розпізнаєте? (До них не можна поставити питання.)

  • Чому вони називаються службові?( Служать для зв’язку слів у реченні)

  1. Словниковий диктант

  • Приготуйтесь правильно словниковий диктант записати, щоб яскраву барву Веселці додати.

Батьківщина, ведмідь,вересень, диктант, учитель, червоний, шофер, заєць, метро, жайворонок.

  • Знайдіть зайве слово. Чому воно зайве?

  • Молодці, з завданнями ми вправилися гарно,

Повертаємо Веселці другу - оранжеву барву.

ІІІ. Узагальнення й закріплення отриманих знань

1. Робота за підручником (с. 112-113)

Вправа 1

  • Щоб наступну барву повернути,
    Потрібно в підручник зазирнути,

Уривок із казки у вправі першій прочитати

І дієслова з довідки правильно повставляти.

  • Відкриваємо підручники на с. 112.

  • Спишіть другий абзац, доповнивши його правильними дієсловами.

  • До вписаних дієслів поставте питання, працюємо ланцюжком.

  • Прочитайте службові слова.

  • Поділіть на склади підкреслене слово.

Прочитайте останнє речення. З якою інтонацією потрібно читати це речення? Дайте відповідь на питання.

Робота в парі. Вправа 2.

- Молодці, діти, й це завдання ви зуміли зробити

І третю – жовту барву Веселці відновити.

Та не зупиняємось, працюємо далі,

Бо чекає на вас робота в парі.

  • Знайдіть с. 113,працюємо за завданням вправи 2. Яка пара більше збере і запише дієслів ?

  • До трьох записаних дієслів доберіть іменники за зразком.

2. Фізкультхвилинка. Технологія «ПіснеЗнайка»

  • Всі вже діточки стомились

За партами засиділись.

«ПіснеЗнайка» кличе нас

Відпочити настав час.

Пісня про голосні звуки

(на мелодію пісні «Песенка друзей», муз. М. Старокадомского)

І. У школі ми вивчаєм

Про звуки голосні,

Кружечком позначаєм

І називали їх.

Та щоб запамятати

Ці звуки назавжди,

Всі будемо співати

Цю пісню я і ти. Приспів:

А, О, У, Е, И, І – знай, це звуки голосні,

Шість їх всього, кожен зна –

Це для нас не новина.

А, О, У, Е, И, І– знай, це звуки голосні,

Знай, це звуки голосні.

ІІ. Тепер ми гарно знаєм,

Що звуки голосні

Нам вправно помагають

Позначити склади.

І щоб швиденько кількість

Складів нам відшукать,

Достатньо лиш уважно

Голосні порахувати

3. Творча робота

- Дружно ми відпочивали,

виконали гарно роботу в парі

І до Веселки четверту - зелену фарбу приєднали.

Та чекає на вас робота творча:

Із розсипаних слів скласти речення,

А це зовсім не просто.

Дерева, білка, пеньок, стрибнула.

Лапках, тримала, вона, шишку.

Пеньку, поснідала, білочка.

  • Які слова допомогли утворити речення?

  • Запишіть утворені речення.

Самоперевірка — з дошки.

4. Гра «Незнайкові помилки»

  • Творчу роботу ви виконали вміло

Й пяту, блакитну фарбу, Веселці повернули.

Далі чекає нас цікава гра, де необхідно перевірить:

Чи доречно Незнайко вжив службові слова?

  • Попрацюйте в групах! Виправте його помилки.

  1. ша група

Володя зайшов у клас. Він сів у парту. Дістав у портфеля книги і поклав на парту. Володя сидить у Мариною.

Узяв дід ріпку за чуба. Баба діда — на сорочку. Дочка бабу — у запаску. Промучилися ввесь день, і ріпка сидить біля землі, як пень.

  1. га група

Пташка сиділа на дереві. Кіт Муркотун причаївся на деревом і дивився у пташку. Раптом він стрибнув у нижню гілку. Пташка пурхнула на полетіла. Дідусь приніс до лісу маленьке зайченя. Знайшов його біля кущем. На нього була зламана ніжка. Діти вилікували зайчика і віднесли до поле.

5. Робота за картками

  • Молодці, діти, помилки ви виправили вправно

Й зуміли додати Веселці шосту – синю барву.

Щоб останню барву відновити

Потрібно з прислів’ями завдання виконати.

Швидко роботу на картках починайте

І правильно частинки прислів’їв поєднайте.

Під лежачий камінь… … не кажи, що недуж.

Узявся за гуж - … … хто нічого не робить.

Не помиляється той, … … тому не минеться.

Хто сміється, … … вода не тече.

- Назвіть службові слова. Як вони пишуться з іншими словами?

6. Гра «Складаємо прислів'я»

  • До вашої уваги гра «Складаємо прислів'я», дітвора.

Над завданням творчої гри працювати починаймо

І за допомогою службового слова а

З двох поданих речень одне складаймо.

Ледачий двічі робить. Скупий двічі платить.

Не кажи — не вмію. Кажи — навчусь.

Праця годує. Лінь марнує.

IV. Підсумок уроку

1. Гра «Закінчи речення». Метод «Мікрофон»

- Які ж ви, діти, молодці,

Завдання на уроці виконали всі.

Останню - фіолетову барву Веселці повернули

І в країні Граматики порядок відновили.

Сяє барвами веселки країна казкова ця,
А нам підсумок уроку підвести прийшла пора.

Швидко мікрофон передавайте

І кінцівку речення складайте.

  • На уроці я вчився (вчилася)...

  • Найбільше мені сподобалось...

  • Я запам’ятав (запам’ятала)...

(Діти говорять речення і викладають на дошці веселку).

  • Любі,діти, вивчайте мову українську –

Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

Прекрасну, милу і чудову,

Як веселка, кольорову.

Пісня «Веселка» Про калину пісня лине, до неба злітає.

Гей, родино, Україна веселкою грає.

Синє небо обіймає золоті роздоли.

Нас чекає, зустрічає веселкова доля.

Приспів:

Хай у кожному серці, наче сонячна мрія,

Заспіває веселка на добро і надію! Понад світом-дивоцвітом веселка іскриться.

Будем дбати, шанувати прадавні криниці,

Ярославові поради, кобзареве слово,

Честь козацької громади, солов'їну мову.

V. Домашнє завдання

С. 114, Вправа з глечиком.

_____________________________________________________________________

Тема. Розпізнавання в реченні службових слів, іменників, прикметників, дієслів. Вправляння в доречному вживанні службових слів у реченні.

Мета: удосконалювати вміння учнів розпізнавати в реченні вивчені частини мови; вчити вживати їх з урахуванням ситуації мовлення; закріплювати навички правильного написання службових слів з іншими словами; розвивати зв'язне мовлення учнів, спостережливість, творчу уяву; виховувати культуру мовлення, почуття патріотизму, любов до рідної мови.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Хвилинка каліграфи

  • Відгадайте загадку.

• Біла пташка понад морем

Плаче, ніби в неї горе,

^ І далеко від землі

Проводжає кораблі. (Чайка)

  • Запишіть каліграфічно Ча ай ка чайка

Чайка над морем синім літала.

  • Поділіть слово чайка на склади для переносу.

  • Знайдіть у вірші прийменники, підкресліть їх.

  1. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  • Погляньте на вірш.

Скаче дощик (по) долині —

Зупинився (на) стежині...

(Із) сонечком подружився...

(У) веселку перелився.

Б. Чепурков

  • Яких слів у ньому не вистачає?

  • Як називаються ці слова? (Службові)

  • Як ви їх розпізнаєте? (До них не можна поставити питання.)

  • Сьогодні на уроці ми будемо вчитися вживати службові слова у своєму мовленні.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за підручником (с. 112-113)

Вправа 1

  • Прочитайте уривок із казки.

  • Спишіть другий абзац, уставляючи дієслова з довідки.

  • До вписаних дієслів поставте питання.

  • Прочитайте службові слова.

  • Поділіть на склади підкреслене слово.

  • Прочитайте останнє речення. З якою інтонацією потрібно читати це речення? Дайте відповідь на питання. Запишіть.

Вправа 2

Робота в групах

  • Хто більше збере і запише дієслів за дві хвилини?

  • До трьох записаних дієслів доберіть іменники за зразком.

  1. Творча робота

  • Прочитайте слова. Поміркуйте, які слова потрібно додати в кожном рядку, щоб утворилося речення.

Дерева, білка, пеньок, стрибнула.

Лапках, тримала, вона, шишку.

Пеньку, поснідала, білочка.

  • Запишіть утворені речення.

Самоперевірка — з дошки.

  1. Робота в парах

  • Складіть речення зі словами: за школою, під березою, через дорогу. Кращ речення запишемо в зошити. Підкресліть службові слова.

Фізкультхвилинка

  1. Гра «Незнайкові помилки»

  • Попрацюйте в групах!

  • Чи доречно Незнайко вжив службові слова? Виправте його помилки.

  1. ша група

Володя зайшов у клас. Він сів у парту. Дістав у портфеля книги і поклав на парту. Володя сидить у Мариною.

  1. га група

Пташка сиділа на дереві. Кіт Муркотун причаївся на деревом і дивився у пташку. Раптом він стрибнув у нижню гілку. Пташка пурхнула на полетіла.

  1. тя група

Узяв дід ріпку за чуба. Баба діда — на сорочку. Дочка бабу — у запаску. Промучилися ввесь день, і ріпка сидить біля землі, як пень.

Кожна група по черзі презентує свій текст. Решта учнів у цей час намагаються «впіймати на гачок» службові слова, які почують.

  • УЗАГАЛЬНЕННЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Продовження роботи за підручником (с. 114)

Вправа З

  • З’єднайте частини прислів’їв.

  • Підкресліть дієслова. Запишіть їх.

  1. Гра «Складаємо прислів'я»

  • За допомогою службового слова а складіть з поданих двох речень одне.

  • Ледачий двічі робить. Скупий двічі платить.

  • Не кажи — не вмію. Кажи — навчусь.

  • Праця годує. Лінь марнує.

  • ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Закінчи речення»

  • На уроці я вчився...

  • Найбільше мені сподобалось...

  • Я запам’ятав...

  • На наступному уроці хочу навчитися...

  • ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 114, завдання після вправи 3.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Воркшоп як інноваційна освітня технологія»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.