Тема. РОБОТА З ПРИРОДНИМИ МАТЕРІАЛАМИ. АПЛІКАЦІЯ «ОСІННІЙ ПЕЙЗАЖ»

Опис документу:
Тема. РОБОТА З ПРИРОДНИМИ МАТЕРІАЛАМИ. АПЛІКАЦІЯ «ОСІННІЙ ПЕЙЗАЖ» Мета: формувати в учнів навички роботи з природним матеріалом; розвивати фантазію, уяву, творчість; вдосконалювати вміння працювати за планом; виховувати відповідальність за доручену справу, охайність, взаємодопомогу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК 4. РОБОТА З ПРИРОДНИМИ МАТЕРІАЛАМИ. ПАННО З НАСІННЯ «СОНЯШНИК»

Мета: продовжити формування навичок роботи з природним матеріалом; навчати ви­готовляти панно з насіння, кукурудзи та гороху; вчити дотримуватися послідовності дій під час виготовлення панно з насіння; розвивати дрібну моторику рук, охайність; закріплювати вміння працювати у групі; виховувати любов до природи, до праці.

Обладнання: картон, насіння соняшника, зерна кукурудзи, горох, клей, пензлики, серветки для рук, репродукції картин видатних художників світу із зображенням соняшників, картини М. Приймаченко «Соняшники з бджолами», «Соняшник життя».

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу з природними матеріалами. Деякі з цих природних матеріалів зашифровані у кросворді (див. додаток на с. 8). Якщо ви його розгадаєте, то здогадаєтесь, над чим ми будемо працю­вати сьогодні на уроці.

2. Вступна бесіда

  • Квітка ця на сонце схожа,

На олію вона гожа,

Жовті пелюсточки має,

Їх до сонця повертає. (Соняшник)

На дошці — малюнки та ілюстрації з зображенням соняшників.

— Розгляньте ілюстрації із зображенням соняшників. Чи подобається вам ця рослина?

— Як ви вважаєте, чи можна цю рослину назвати квіткою? Чому?

— Соняшник уважається квіткою-велетнем. Інколи рослини можуть досягати 4, 5 м заввишки. Діаметр суцвіття — 30 см. Коли квітка достигає, її голівка перетворюється на великий склад насіння. Квітка соняшник має цікаву особливість: протягом дня вона повертає свою золоту голівку за сонцем, ніби не може намилуватися ним; недарма цю рослину називають соняхом — сонячною квіткою. В Україні соняшник — рослина-символ. У Китаї — символ довголіття. Китайці вірять, що ці рослини наділені магічними силами.

Багато видатних художників з усього світу зверталися до теми квітів, зокрема теми соняшників.

— Порівняйте, як різні художники зображують квіти соняшника. (На дошці — репродукції картин Вінсента ван Гога, Поля Гогена.)

— А тепер подивіться, з якою любов’ю намалювала соняшники українська художниця Марія Приймаченко. (На дошці — репродукції картин М. Приймаченко «Соняшники з бджолами», «Соняшник життя».)

3. Розповідь учителя

КВІТНУТЬ СОНЯШНИКИ

Липневого ранку, коли сонце тільки-но зажевріло на сході, свої маленькі зелені голівки до нього повернули соняшники.

Рожевий прозорий схід все більше і більше розпалювався, червоно-багряне сонце сходило над обрієм. Слідом за сонцем, стежачи за його рухом на небо-схилі, повертали свої жовті голівки соняшники. Обережно вони розкривали свої пелюстки, і згодом маленька зелена голівка перетворювалася на величезну жовту квітку, що радісно посміхалася теплому сонечку.

Тендітний соняшник є уособленням сонця на землі. Існує легенда про те, що колись давно на землю наслали прокляття боги, які хотіли помститися людству за те, що воно від них відреклося. Вони закрили землю хмарами, крізь які не могло пробитися сонце. Люди почали хворіти, почався голод.

Люди почали молитись, і Бог розігнав хмари. Сонячне світло бризнуло в усі боки, зігріваючи всіх своїм теплом. Бог дав людям насіння, яке було викупане в сонці. І з цього насіння виріс соняшник. Люди з давніх-давен уважають соняшник дитям сонця.

Соняшники завжди дивляться на сонце, слідкують за ним, повертаючи свої жовті голівки за його ходом. Уранці, посміхаючись, розкриваються і ніби ніжаться під теплим променем сонця весь день, а ввечері, сумуючи,— закриваються, бо сонце сідає. Настає ніч... Спить земля... Розквіт соняшників — це народження сонця, здається, що все навколо палахкотить, переливається, заряджається сонячним теплом. Немов тисячі дитячих облич посміхаються до нас, кивають нам голівками, запрошуючи: подивіться, які ми прекрасні маленькі сонечка — соняшники.

Цвітуть соняшники, радіють теплу і сонцю...

— Чи сподобалось вам оповідання про соняшник?

— Ось, яку чудову квітку ми будемо сьогодні створювати з насіння!

Щось малеча зажурилась,

Мабуть, трішечки втомилась.

Що робити? Що робити?

Треба трішки відпочити.

Фізкультхвилинка

Сонечко втомилося

Нам усім світити.

Нам його швиденько

Слід розвеселити:

Станьте рівно, поверніться

І до сонечка зверніться.

А тепер хай всі малята

Пострибають, мов зайчата.

Руки вгору підніміть,

Вдих і видих всі зробіть.

4. Демонстрування та аналіз зразка

1) Робота за підручником.

— Розгорніть підручники на с. 18. Природа подарувала нам багато матеріалів, з яких ми навчилися виготовляти гарні та корисні речі. Улітку та восени у рослин дозріває насіння, у полі колоситься ячмінь, збирають урожай овочів та фруктів.

— Уважно роздивіться насіння. Які з них уживають в їжу?

— Які належать до круп?

— Які каші з них варять?

— Яку кашу ви любите на сніданок? (Відповіді дітей.)

2) Повторення правил роботи в групі.

— Сьогодні ми будемо працювати в групах. Згадайте правила поведінки в групі.

  • Розподілити обов’язки в групі.

  • Працювати дружно та завзято.

  • Прислухатися до порад товаришів.

  • Не галасувати, не сваритися.

Допомагати одне одному.

3) Інструктаж учителя.

Учитель допомагає учням об’єднатися у групи (5–6 осіб) за бажанням, а далі інструктує їх. На партах — аркуші паперу А3.

  • На аркуші паперу за допомогою шаблонів, які лежать на партах намалюйте серединку квітки, пелюстки, стебло і листя;

  • коли намальована квітка готова, можна приступати безпосередньо до «розмальовування» панно. Змастіть серединку клеєм і викладіть чорне підсушене соняшникове насіння вузькими кінцями досередини. Щоб вийшло гарніше, спочатку потрібно викласти насіння по зовнішньому контуру серединки, а потім поступово просуватися до центру;

  • тепер настав час викладати кукурудзу. Тут також для початку потрібно оформити контур, після чого викладати пелюстки соняшника;

  • таким самим чином формуємо яскраві зелені листи за допомогою гороху;

  • коли картина з насіння трохи підсохне, можна трохи розфарбувати фон (або змастити клеєм і розсипати дрібну крупу, яка виконає роль фону і доповнить основну композицію) і вкрити роботу лаком, щоб не допустити розсипання і відклеювання насіння;

  • можна помістити панно в яскраву рамку і прикрасити ним стіну.

III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

Повторення правил роботи з клеєм

  • З клеєм поводьтеся обережно. Клей отруйний!

  • Наносять клей на поверхню виробів тільки пензлем.

  • Стежте за тим, щоб клей не потрапляв на пальці рук, обличчя, особливо до очей.

  • При потраплянні клею до очей слід негайно промити їх у великій кількості води.

  • Після закінчення роботи обов’язково вимийте руки та кисть.

  • При роботі з клеєм користуйтеся серветкою.

IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ

Як швидко літо проминуло!

Прийшла осінняя пора.

Немов на крилах, полинуло

Кохане літечко з двора!..

Садок марніє потихеньку,

Пожовклі падають листки,

Вітрець не віє вже тепленько,—

Жене понурі хмарки.

Посох горошок на городі,

Мачок вже цвіт давно згубив,

Високий соняшник на грядці

Журливо голову схилив.

О. Пчілка

— Як ви оцінюєте роботу вашої групи?

— Що було найбільш удалим і чому?

— Які труднощі виникали?

— Як їх можна було подолати?

— Як би ви змінили свою поведінку наступного разу при роботі в групі?

— Яких правил роботи дотримувалися?

— Як потрібно доповнити, змінити правила роботи в групі?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чого нового навчилися на уроці?

— Чи сподобався вам урок?

— З яким матеріалом ми працювали сьогодні на уроці?

— З репродукціями яких видатних художників ознайомилися на уроці?

— Яка сподобалася найбільше?

— Розгляньте малюнки на с. 21 підручника. Можна зробити такі аплікації, використовуючи інші крупи та насіння. Доповнити аплікацію можна кольоровим папером, пластиліном або домалювати фарбами.

— На с. 22 розташована виставка робіт з природного матеріалу «В місті казкового лісу». Давайте зробимо таку саму в нашому класі!

— Хто з вас знає вірші про соняшник?

Соняшник

На городі соняшник

Соняшно зацвів —

Розпрямив голівоньку,

Рученьки розвів.

Милувався сонечком,

Дощик зустрічав

І смачним насіннячком

Діток пригощав.

Посміхайся ж друже наш

Нам через віконечко,

Мила наша квіточка —

Друге наше сонечко.

Р. Василькевич

Джерела інформації:

Ліннікова Л. В.

Трудове навчання. 2 клас (за підручником В. К. Сидоренка, Н. В. Котелянець). — Х. : Вид. група «Основа», 2013. — 128, [1] с.

Презентацію створено за допомогою комп’ютерної програми ВГ «Основа» «Електронний конструктор уроку» © ТОВ «Видавнича група “Основа”», 2015

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Формування навчальної мотивації в учнів. Теорія і практика»
Черниш Олена Степанівна
72 години
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.