Тема: Рід іменників: чоловічий, жіночий,середній.
Мета: Формувати ключові компетентності:
компетентність уміння вчитися:
– прагнути здобувати нові знання;
Загальнокультурна компетентність:
– культура міжособистісних відносин;
інформаційно- комунікативну компетентність:
– уміння здобувати нові знання на основі наявних;
громадянська компетентність:
- уміти керувати своєю поведінкою й оцінювати свої та чужі вчинки.
Формувати предметні компетентності:
- ознайомити учнів з поняттям « рід іменників», навчити розрізняти і групувати іменники за родами;
- розширити і активізувати словниковий запас, розвивати мовні здібності: уміння класифікувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, систематизувати;
- виховувати почуття поваги до роду, родини.
Обладнання: презентація « Рід іменників» , легко-цеглинки, картки із завданнями, підручник «Українська мова, 3 клас» ( Большакової)
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
Діалог учителя з учнями.
- Я всміхаюсь сонечку!
- Здрастуй, золоте!
- Я всміхаюсь квіточці!
- Хай вона росте!
- Я всміхаюсь дощику!
- Лийся, мов з відра!
- Люди нам всміхаюся!
- Зичим їм добра!
- То ж давайте повернемося один до одного і подаруємо своїм друзям посмішку.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вправа «Мікрофон»
Створення позитивного настрою.
- Щоб наш урок був гарним, цікавим, змістовним; щоб ви добре засвоїли знання, якими ви повинні бути на уроці?
- Активними, старанними, уважними …
- Я згодна з вами. Мені приємно вчити того, хто хоче вчитися. То ж розпочнемо!
III. Повідомлення теми й мети уроку.
- Щоб визначити тему нашого уроку ви маєте якнайшвидше об’єднати букви у слова.
Вправа «Роз’єднай слова». (СЛАЙД 3)
ІМЕННИКИЗМІНЮЮТЬСЯЗАРОДАМИ
- Прочитайте і звірте з записом на дошці.(Відкриваю запис на дошці)
ІМЕННИКИ ЗМІНЮЮТЬСЯ ЗА РОДАМИ
Репродуктивна бесіда.
- Отже повторимо, що таке іменник.
- Що саме ви знаєте про цю частину мови?
- Наведіть приклади іменників-антонімів і синонімів до слів, написаних на дошці (усно):
Дібрати антоніми: Дібрати синоніми:
день – ніч робота – праця, труд
радість – смуток дорога – стежка, шлях
зима – літо їжа – пожива, страва
- Сьогодні ми розширимо знання про іменник, будемо вчитися розрізняти іменники за родами .
ІV. Актуалізація опорних знань. (слайд 11)
1.Технологія «Асоціативний кущ», ребуси:
Доберіть слова, що асоціюються зі словом « Рід» : 7’я, р1на.
( Рід – це турбота, повага, щастя, сім’я, тато, матуся, дитя, дідусь, бабця.)
До якої частини мови належать ці слова ?
Це загальні чи власні назви?
2. Каліграфічна хвилинка
Рр ро ру рід
Напишіть цю літеру в повітрі рукою, носиком, вушком, ліктем.
Утворіть форми цього самого слова.
Рід, роду, родом, родами, родах.
Доберіть до слова «рід» споріднені слова різних частин мови . Визначте корінь. Що відбувається в коренях цих слів ? (чергування голосних)
Рід, рідний, народився, родина, рідня, родич, спорідненість, народжувати, поріднитися, народність, родовід.
Робота з реченням.
Поширите речення.
Родина.
Українська родина.
Приїхала українська родина.
До міста приїхала українська родина.
Підкресліть головні члени речення. Надпишіть частини мови. Встановіть зв’язок слів у реченні.
Із села до міста приїхала українська родина.
Приїхала (що?) родина;
родина (що зробила?) приїхала;
родина (яка?) українська;
приїхала ( звідки?) з села;
приїхала (куди?) до міста.
- Назвіть членів вашої родини. В кого вона найбільша?
2. Проблемне питання. Чому ви змінили слово «рідний »на слова « рідна», «рідне» ? ( тато – це чоловік , матуся – жінка , а дитя –це щось середнє між ними. )
Діти, ось ми і дізналися, що іменники бувають чоловічого, жіночого та середнього роду. Подивіться на таблицю
Визначте рід цих іменників умовними позначками ( ч. р., ж. р. ,с. р. )
3. Робота в парах Як же визначити рід іменників? Які слова нам допомагатимуть? Попрацюйте в парах та зробіть висновки. (сторінка 110 ,вправа 1)
Які слова ви дібрали до у першому реченні ? (мій, він) У другому? (моя, вона) Зробіть висновок.
Висновок:
- Іменники, до яких можна підставити слова «він мій», належать до чоловічого роду.
- Іменники, до яких можна підставити слова «вона моя», належать до жіночого роду.
- Іменники, до яких можна підставити слова «воно моє», належать до середнього роду.
V. Робота над новим матеріалом.
1. Робота за підручником, вправа 2,3.
3.Фізкультхвилинка.
Хтось там бачу, притомився
І на парту похилився.
Треба всім нам дружно встати,
Фізкультхвилинку почати.
Відео прикріпляю
VІ. Закріплення нового матеріалу.
1.Ігри з лего:
Для цього діткам треба клей і аркуш а4 або альбомний. Заздалегідь розрізати слова які будуть зображені на презентації. Коли дітки вирішать до якої вежі відноситься цеглинка, туди її і приклеюють. Вкінці діти перевіряють свої вежі разом з презентацією. .
Ч.р. Міст, клей, ніж, магазин, брат, пес, космос, алфавіт.
Ж.р. парта, веселка, цукерка, зірка, ялинка, бабуся.
С.р. озеро, свято, сонце, золото.
VІІ. Рефлексія.
1.Вправа «Незакінчене речення»
- Сьогоднішній урок навчив мене…
- Найцікавішим завданням на уроці було …
VІІІ. Підсумки уроку. Оголошення результатів навчальної діяльності.
ІХ. Домашнє завдання:















