Тема. Прикметник. Загальне поняття (питання, значення, роль у реченні).
Мета : вчити розпізнавати прикметники у реченні і тексті; пояснити роль прикметника у мові; розвивати спостережливість, уважність,пізнавальний інтерес; виховувати культуру писемного мовлення.
Обладнання: цеглинки LEGO, мовний куб, малюнки.
Хід уроку
І. Організація класу
Емоційне налаштування
Сьогодні на уроці я бажаю вам бути впевненими, творчими, активними, спостережливими.
ІІ. Мотивація знань
Гра «Склади план уроку»
Світлофор
Прочитайте прислів’я. Переставте їх так, щоб вийшла послідовність роботи на уроці. Покажіть відповідь, використовуючи цеглинки LEGO (учні складають вежу: жовтий, зелений, червоний).
Хто багато робить, той і багато вміє.(Зелений)
Зробив діло – гуляй сміло. (Червоний)
Добрий початок – половина роботи. (Жовтий)
Молодці, отже для доброго початку проведемо розминку: пригадаємо те, що вивчали на попередньому уроці.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Вправа «Кубування»
Діти озвучують правило про іменник за питаннями граней куба.
Частина мови
Значення (називає предмети)
Питання
Член речення
Приклад
Робота зі схемами.
Систематизувати знання про іменник вам допоможуть опорні схеми.
(Однина – множина, власні – загальні, рід, число, відмінок)
IV. Повідомлення теми уроку
Іменник є дуже важливою частиною мови, тому що він називає всі предмети і явища навколишньої дійсності. Та чи можемо ми в нашому житті обійтися тільки іменниками?
Сьогодні до нас на уроці ми познайомимося із другом іменника. Як його звуть ви дізнаєтеся, склавши пазл із словесного виразу .Потрібно добре подумати над діями додавання та віднімання.
ПР + ИС – С + КЛІ – ЛІ + МЕЗ – З + ТА – А + НИК
Отже - це прикметник. Сьогодні на уроці ми поглибимо свої знання про прикметник, його значення та роль у реченні.
V. Вивчення нового матеріалу
«Довідкове бюро»
Кажуть, що кожен предмет має багато ознак чи прикмет. А що таке «ознака», «прикмета»? Послухайте повідомлення довідкового бюро.
У тлумачному словнику пояснюється так: «Прикмета – характерна риса, яка відрізняє один предмет від іншого, розповідає про когось або про щось більш детально».
Робота з опорними схемами (підбір прикметників)
Розмір Вік Почуття
Смак Ознаки Характер
Форма Колір Матеріал
Робота з підручником
1) Розгляньте малюнки. Прочитайте слова. На які ознаки вказують подані прикметники? (Колір, розмір, форма, смак, запах)
2) Запишіть іменники – назви предметів, які зображені на малюнках, та подані до них слова-ознаки.
3) З якою частиною мови зв’язані прикметники? Від якої частини мови ставимо питання?
5. Ознайомлення з правилом. Робота з підручником.
6. Фізхвилинка
VІ. Закріплення знань.
Вправа «Добір прикметників»
Подивіться на малюнок крокуса. Доберіть до кожної букви слова -прикметники, які характеризують цю квітку.
К – красивий
Р – ранній
О – особливий
К – кольоровий
У – унікальний
С – стрункий
Послухайте цікавинку про крокус.
Деякі види крокусів, такі як осінні - отруйні.
Висушені крильця цих квіток використовують як харчовий барвник помаранчевого кольору та як прянощі.
Колір крокусу залежить від виду, виходячи з цього він буває, жовтим, білим, ліловим або бузковим.
Шафран є найдорожчою спецією у світі – для приготування всього лише 28 грамів спеції шафрану потрібно 80000 цієї рослини. Всі рослини збираються вручну. 90 % світового шафрану виготовляються в Ірані.
Вправа «Сенкан»
Іменник. Крокус.
Прикметник. Ніжний, тендітний.
Дієслово. Квітує, милує, зачаровує.
Враження від предмета. Радість від пробудження весни.
Висновок. З крокусом починається весна.
Творче завдання.
Робота в групах
Складіть есе: «Який сон може наснитися крокусу» (Усно)
Презентація есе.
Робота в парах
Складіть речення із поданих слів. Підкресліть головні і другорядні члени речення.
Розстелила, квітчастий, весна, на землі, тепла, килим.
(Тепла весна розстелила на землі квітчастий килим).
Назвіть граматичну основу.
Усно встановіть зв'язок слів у реченні.
Назвіть прикметники.
Яким членом речення є прикметники?
VII. Підсумок уроку
Давайте пригадаємо , що означає прикметник?
На які питання відповідає?
З якою частиною мови пов'язаний?
Мені сподобалась ваша робота на уроці. Але я хотіла б, щоб кожен із вас сам визначив як працював. Проаналізуйте за допомогою цеглинки свою роботу на уроці.
Самоаналіз цеглинки LEGO
Червона – можу краще;
Жовта – добре;
Зелена – був старанним, активним.
Бажаю вам бути розумними, досягати гарних успіхів у навчанні.



