Тема: ПРО РУХ І ЗАГАРТОВУВАННЯ

Основи здоров'я

Для кого: 4 Клас

09.04.2020

405

2

0

Опис документу:
Попередня робота. □ Заздалегідь підготувати матеріал про вітаміни і роздати 4-м учням для розучування. □ Підготувати загадки про продукти харчування. □ Підготувати малюнки або слайди з різними видами рухової активності. □ Підготувати пам'ятки про правила загартовування і розда¬ти їх батькам для ознайомлення. □ Підготувати зелені та червоні кружечки кожному учневі. Ключові поняття: рух, загартовування, принципи загарто¬вування.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Основи здоров’я

Урок 5.

Тема: ПРО РУХ І ЗАГАРТОВУВАННЯ

Мета: поглибити знання учнів про рухову активність; розкрити вплив рухової активності на розвиток організму; ознайомити учнів з принципами загартовування, розкрити значення загартовування для формування і зміцнення здоров'я; розвивати вміння загартовувати свій організм; виховувати в учнів бажання загартовуватися, займатися фіз­культурою, спортом, брати участь у рухливих іграх.

Обладнання: малюнки або слайди з різними видами рухової актив­ності, мікрофон, зелені та червоні кружечки.

Попередня робота.

  • Заздалегідь підготувати матеріал про вітаміни і роздати 4-м учням для розучування.

  • Підготувати загадки про продукти харчування.

  • Підготувати малюнки або слайди з різними видами рухової активності.

  • Підготувати пам'ятки про правила загартовування і розда­ти їх батькам для ознайомлення.

  • Підготувати зелені та червоні кружечки кожному учневі.

Ключові поняття: рух, загартовування, принципи загарто­вування.

Хід уроку

І. Повторення вивченого.

1. Відгадування загадок з проведенням бесіди.

- Відгадайте загадку і скажіть, де містяться вітаміни.

Є у кошику суниці, і малина, й полуниці.

Спробуйте слівце дібрати, щоб разом усе назвати. (Ягоди).

Леся Вознюк

- Відгадайте загадки і скажіть, яких вітамінів найбільше в цих продуктах.

1) Сидить панна у світлиці
молода, червонолиця.
Хто до неї завітає -
вітамінами вгощає.
(Морква).

Леся Вознюк

2) Хто хустиночку свою
Влітку покриває?

І по двадцять хустин

На голівці має? (Капуста).

3) Народжується з квітки,
Його всі люблять дітки,
Заліза в нім багато,
Рум'яне і хрустке.

А ну, скажіть, малята,

То що ж воно таке? (Яблуко).

  • Прослухайте рецепт Віолетти Дворецької і скажіть, про яку страву йдеться.

Як закипить у каструлі водичка,

Ягоди вкинем: малинку, суничку,

Можна смородину, можна і вишню.

Цукру насиплем - не буде він лишнім.

Знову повинна вода закипіти.

Все. Прохолоне - і можемо пити. (Компот).

2. Бесіда.

  • Які складові їжі?

  • У яких харчових продуктах містяться білки?

  • Чим вуглеводи забезпечують організм людини?

  • У яких продуктах є вуглеводи?

  • Вживання яких продуктів, що містять вуглеводи, слід обмежити?

  • Якого походження бувають жири?

  • Назвіть продукти, які містять рослинні (тваринні) жири.

  • Для чого організмові людини потрібні мінеральні речо­вини?

  • Скільки води ви вживаєте на день?

3. Вікторина «Що ви знаєте про вітаміни?».

  1. Що в перекладі з латинської означає частина «віта» у слові «вітамін»? (Vita - життя).

  2. Який з вітамінів потрібен для зору? (Вітамін А).

  3. Які з продуктів харчування найбільш багаті на віта­мін А? (Абрикоси, мандарини, морква, петрушка, вершкове масло, яйця, молоко, риб’ячий жир).

  4. За відсутності якого вітаміну в організмі дітей може ви­никнути рахіт? (Вітаміну D).

  5. Як проявляється нестача вітамінів в організмі дитини? (Зниження працездатності, погіршення апетиту, поява дратівливості, погане самопочуття тощо).

4. Гра «Вгадай назви вітамінів».

- Уважно прослухайте і скажіть, про який вітамін ідеться.
Заздалегідь підготовлені учні розповідають.

Учень 1. Якщо ви хочете мати гарну шкіру, рум’яні щічки та добрий зір, звертайтеся до мене. Я товаришую з морквою, помідором, абрикосом, петрушкою, зеленою цибулею та кро­пом. (Вітамін А).

Учень 2. Якщо ви хочете нормально рости і розвиватися, мати гарний настрій, пам’ять і зовнішній вигляд, я вам до­поможу. А товариші мої - це хліб, квасоля, горох, печінка, риба, м’ясо. (Вітаміни групи В).

Учень 3. Якщо ви хочете мати міцне здоров’я, не хворіти і бути завжди бадьорими, я стану вам у пригоді. Мої друзі -лимон, апельсин, чорна смородина, цибуля, черемша, капус­та, помідор. (Вітамін С).

Учень 4. Я дуже потрібний тим, хто хоче швидко і добре рости, мати гарну статуру та міцні зуби. Хоча мої друзі не ростуть ані в садку, ані на городі, я також маю для вас ко­рисні «подарунки» - це молоко, яйця, вершкове масло. До того ж я товаришую із самим сонечком: влітку його промінці разом із засмагою передають вам цей вітамін. (Вітамін D).

5. Перевірка домашнього завдання.

  • Завдання 5 на с. 10 зошита (завдання 6 на с. 27 підручника).

  • Завдання 2, с. 26 уроку 4.

- Наведіть прислів’я, приказки і вислови, які ви підібрали
про їжу і продукти харчування.

Наприклад:

  1. Хліб - батько, а мати - вода.

  2. Літом без молока, що зимою без кожуха.

  3. Каші маслом не зіпсуєш.

  4. Борщ та капуста - хата не пуста.

II. Повідомлення теми уроку.

- Сьогодні на уроці ми будемо вести розмову про вплив
рухової активності на розвиток організму, а ще ви дізнаєтеся
про принципи загартовування.

III. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

  • Для чого потрібно рухатися?

  • Як впливає рухова активність на розвиток організму?

  • Назвіть види загартовування.

  • Які правила загартовування ви знаєте?

  • Для чого потрібно загартовуватися?

  • Як ви загартовуєтеся?

  • Чи знаєте ви принципи загартовування?

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя про рухову активність.

Учитель демонструє малюнки або слайди з різними вида­ми рухової активності і пояснює.

- Рухова активність - необхідна умова нормального рос­ту і розвитку організму. Молодшим школярам потрібно про­водити в русі (краще на свіжому повітрі) не менше ніж три години на день, щоб компенсувати нестачу активності. Адже багато часу учні проводять сидячи за партою чи столом.

Руховий режим дітей має складатися з ранкової гімнас­тики, рухливих ігор на шкільних перервах, уроках фізичної культури, під час активного відпочинку на повітрі після обіду, занять у гуртках і спортивних секціях, організованих за­нять фізичними вправами й ігор у школі, прогулянок перед сном, активного відпочинку у вихідні дні та в період канікул.

Рух - це життя і здоров’я. Без достатньої кількості руху організм слабшає, знижується рівень фізичної та розумової працездатності. Людина швидко втомлюється, не може добре вчитися, працювати, стає млявою, часто хворіє.

Недостатня рухливість школяра і тривале перебування в одному положенні за столом чи партою можуть спричинити порушення постави, виникнення сутулості, деформації хребта.

Малорухливий спосіб життя у шкільному віці часто пов’язаний з невиконанням розпорядку дня дитини, переван­таженням її навчальною роботою, унаслідок чого залишаєть­ся мало часу для прогулянок, рухливих і спортивних ігор, занять фізкультурою і спортом.

Тому щоб рости здоровими, потрібно дотримуватися режи­му дня, правильно харчуватися, чергувати працю і відпочи­нок, активно відпочивати і загартовуватися.

2. Розповідь учителя з елементами бесіди про принципи загартовування.

- Ви вже знаєте, що для того, щоб мати міцне здоров’я, не хворіти, стати фізично сильними, щоб легко переносити зміну погоди (холод, спеку, вітер тощо), потрібно загартовуватися.

Пригадайте і розкажіть, як слід загартовуватися за допо­могою сонця (повітря, води). (Учні розказують).

- Щоб загартовування було корисним, потрібно знати його принципи.

Принципи загартовування - це засади, якими слід керу­ватися під час загартовування, а саме: поступовість, система­тичність, дозованість і комплексність.

Поступовість. Знижувати температуру води або повітря, а також збільшувати тривалість процедури загартовування потрібно поступово.

Систематичність. Загартовування повинно бути систе­матичним, тобто регулярним, щоденним і без перерв.

Дозованість. Слід загартовуватися так, щоб вплив природ­них чинників на організм був дозованим, тобто щоб тривалість процедури відповідала можливостям вашого організму.

Комплексність. Використовувати дію природних чинни­ків слід комплексно. Це означає, що потрібно поєднувати різ­ні види загартовування. Наприклад, улітку приймати соняч­ні та повітряні ванни, купатися у водоймах тощо.

Під час загартовування водою слід дотримуватися та­ких правил (пам’ятка для батьків):

Вибирати засоби загартовування водою з урахуванням індивідуальних і вікових особливостей дитини.

Розпочинаючи зі слабодіючих процедур, поступово пе­реходити до сильнодіючих.

Зниження температури води проводити поступово, з урахуванням віку та стану дитини, характеру процедури й умов оточуючої обстановки.

Загартовуючі процедури проводити систематично, при­близно в один і той самий час дня.

Не проводити жодних процедур, якщо дитина змерзла, всіляко уникати переохолодження.

  1. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).

  2. Робота за підручником на с. 28-32.

  • Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.

  • Робота з таблицею (с. 31).

  • Ознайомлення з текстом Олексія Дорохова «Загартовуван­ня» з рубрики «Для допитливих».

V. Закріплення матеріалу.

1. Робота за підручником на с. 32.

  • Пояснення висловів.

  • Виконання завдань і відповіді на запитання 1-5.

2. Робота в зошиті на с. 10-12.

  • Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 1).

  • Самостійне виконання завдання 2 з подальшим обговорен­ням.

  • Розгадування кросворда і запис відповідей (завдання 3).

  • Розгадування ребусів і запис відповідей (завдання 4).

  • Самостійне виконання завдання 5 з подальшим обговорен­ням.

3. Вправа «Мікрофон».

- Дайте поради тим учням, які ведуть малорухливий спо­сіб життя.

Учні, передаючи мікрофон, по черзі дають поради. (Більше ходити пішки, займатися спортом, бігати, стрибати, робити щодня зарядку, грати в рухливі ігри, кожні 15 хвилин робити фізкультхвилинки під час виконання домашніх завдань).

4. Пояснення висловів.

  1. Хто змолоду загартовується, той на старість кожен день радо стрічає.

  2. Рух за своєю дією може замінити будь-які ліки, але всі ліки, які є у світі, не можуть замінити рух. (Арман Труссо).

5. Відгадування загадок.

1) Голуба хустинка, жовтий клубок:

По хустині качається, людям усміхається. (Сонце).

2) Чисте, напоєне запахом квітів, дихати без нього не можна.
(Повітря).

3) Вона прозора, як сльоза,
І кольором, мов бірюза,
На все вона спроможна,
Без неї жить не можна,
Тепер вгадайте, хто вона -
Ота звичайна рідина.
(Вода).

6. Робота над літературними творами.

□ Слухання й обговорення вірша Лесі Вознюк «Весела руханка».

ВЕСЕЛА РУХАНКА

Якщо сильним хочеш бути, - повтори:

раз-два-три, - - Обливатись, обтиратись,

про хвороби всі забути, про здоров’я піклуватись!

повтори:

- Варто змалку гартуватись, На повітрі слід бувати,
про здоров’я піклуватись! раз-два-три, -

тепле сонечко вітати, повтори:
Не лінуйся обливатись, - Засмагати, гартуватись

раз-два-три, - про здоров’я піклуватись!

рушниками обтиратись,

Леся Вознюк

- Що потрібно робити, щоб бути здоровими?

Слухання й обговорення вірша Наталі Чуб «Як обливатись холодною водою».

ЯК ОБЛИВАТИСЬ ХОЛОДНОЮ ВОДОЮ

Як тільки встанеш ти, а потім хто куди

на себе два відра щодуху побіжать.

холодної води Гартуйся так завжди,

лий з криками «Ура!». забувши про озноб.

Мікроби від води Здоровий будеш ти,

спочатку задрижать, не знатимеш хвороб!

Наталя Чуб

  • Про що цей вірш?

  • Як слід загартовуватися?

□ Слухання вірша і виконання творчого завдання.

- Прослухайте вірш, добираючи до останніх рядків слова-рими. (За потреби можна використовувати слова для довідок, що записані на дошці).

На дошці записано слова для довідок (за бажання учите­ля).

Слова для довідок: зарядку, душі, гартую, здоровішим, бо­соніж.

Звик я змалку до порядку Зранку в прохолоднім ... (душі).

І щодня роблю ... (зарядку). Враз роззуюся хутчіш -

Час даремно не марную - Походжу я ... (босоніж).

Організм щодня ... (гартую). Хочу вирости скоріше,

Як приємно, навіть дуже, Прагну бути ... (здоровішим).

□ Робота над текстом Олени Харченко «Неправильне загартовування».

Слухання й обговорення віршів О. Пархоменко «Щоб зростати силачем» і Михайла Білецького «Завзятий фіз­культурник».

7. Гра «Світлофор».

Якщо назване твердження належить до загартовування, то учні показують зелений кружечок, якщо ні, то - червоний.

Обливання холодною водою; пиття крижаної води; ходіння босо­ніж по траві; приймання сонячних ванн; ходіння в мокрому одязі; обтирання мокрим рушником; прогулянка під зливою без парасоль­ки; ходіння в мокрих капцях.

8. Хвилинка відпочинку. Усміхніться!

А САМІ ПРИБИЛИ

У спортзал сьогодні знову - Ех, тобі оце б таку!

Гриць заходить радий, Що ж, бери додому...

На підлозі двопудову Гриць смикнув разів зо три

Гирю ніжно гладить. З усієї сили...

Кажуть хлопці малюку, - Бач, ви кажете: «Бери»,

Сміючись при цьому: А самі прибили.

Василь Шаройко

VI. Підсумок уроку.

  • Для чого потрібно рухатися?

  • Чому рухова активність важлива для здоров’я людини?

  • Назвіть принципи загартовування.

  • Для чого потрібно загартовуватися?

  • Подумайте, які риси характеру формують загартовуван­ня і спорт?

Завдання:

  1. Виконайте завдання 6 на с. 32 підручника.

  2. Разом з учителем фізкультури підготуйте й проведіть змагання «Тато, мама, я - спортивна сім'я». (Практична робота на с. 32 підруч­ника).

  3. Користуючись різними джерелами інформації, знайдіть матеріал і розкажіть про спортивні досягнення і загартовування організму відо­мими людьми (спортсменами, мандрівниками тощо).

На допомогу вчителю

ПРОВЕДЕННЯ ЗМАГАННЯ «ТАТО, МАМА, Я – СПОРТИВНА СІМ’Я»

Перша естафета

Парний біг навколо гімнастичної лави (зв’язані по одній нозі). Спочатку біжать тато з мамою, потім, повернувшись на своє місце, розв’язують свої ноги і зав’язують іншим. Перемагає та команда, яка першою подолає цю естафету.

Друга естафета

Узяти дві кульки і дві тенісні ракетки. Учаснику кожної коман­ди дають у руки ракетку, на яку кладуть кульку.

Завдання: оббігти навкруги стільця, не випустивши кульки і не допомагаючи вільною рукою. Повернутись на своє місце і передати ракетку з кулькою іншому учаснику команди. Перемагає та коман­да, що швидше впорається із завданням.

Третя естафета для татусів

Хто з батьків найбільше разів відіжметься за 30 секунд? (Пора­хувати кількість віджимань).

Четверта естафета для мам

Діти стоять в один ряд з витягнутими вперед руками. А мами із зав’язаними очима впізнають своїх дітей на дотик.

П’ята естафета

Тато з мамою складають руки навхрест (типу «стільця») і про­носять свою дитину до заданої позначки.

Завдання: пронести дитину якнайшвидше. Стежити, яка коман­да швидше перенесе дітей.

Шоста естафета для батьків «Хто швидше надме кульку»

Команди шикуються в колони. Попереду кожної колони стають мами, тримаючи в руках кульки і нитки. Тато підбігає до мами і надуває кульку, мама зав’язує, тато повертається назад, передаючи кульку дитині. Бере дитину з кулькою на руки, біжить до мами, за­бирає її, і всі разом стають на своє місце.

Сьома естафета

Усі учасники, тримаючись за талії гравців, що стоять попереду, повинні пройти шлях навколо гімнастичної лави і повернутись на свої місця. Виграє та команда, яка не втратить учасників і швидше виконає завдання.

Восьма естафета «Пов’яжи хустинку»

З одного боку зали навпроти кожної команди поставити стільці. На кожний стілець покласти хустинку. За сигналом «Раз, два, три -біжи!» учасники біжать до стільців, беруть хустинки, пов’язують їх і сідають. Потім встають, розв’язують хустинку, кладуть її на стілець і біжать до своєї команди, передаючи естафету наступному учаснику (наприклад, плесканням по руці). Виграє та команда, яка першою завершить змагання.

Дев’ята естафета

Учасники по черзі стрибають у мішках до стільців. Потім так само повертаються назад. Виграє та команда, яка швидше завер­шить змагання.

Десята естафета для татусів

Батько кожної родини повинен (у будь-який спосіб) перенести свою сім’ю від початку до наміченого місця. Повернутися назад бігом і передати естафету наступному татові.

Одинадцята естафета для мам «Звари юшку»

Мами по черзі переносять у ложці картоплину до того місця, де знаходиться якийсь посуд, щоб залишити картоплю. Перемагає та команда, учасниця якої швидше перенесе картоплю.

Дванадцята естафета

Завдання: провести ключкою м’яч за кеглю і повернутися на­зад. Передати естафету наступному учасникові, і так вся команда по черзі. Перемагає та команда, яка перша прибуде до лінії старту.

Тринадцята естафета «Веселі зайчики»

Завдання: пострибати з м’ячем, стиснувши його між ногами. На­ступний гравець починає гру тільки після того, як попередній учас­ник передасть йому м’яч.

Участь бере вся команда.

8

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили