Тема: ПРО ПОСТАВУ. ПЛОСКОСТОПІСТЬ

Основи здоров'я

Для кого: 4 Клас

09.04.2020

426

2

0

Опис документу:
Мета: розширити знання учнів про поставу, розкрити значення по¬стави для здоров'я людини; пояснити, що таке плоскостопість; розучи¬ти вправи для запобігання плоскостопості; виховувати бажання стежи¬ти за своєю поставою, дбайливо ставитися до свого організму. Обладнання: предмети для гри, плакати (малюнки або слайди) «Правильна і неправильна постава», «Плоскостопість», порожні стаканчики з-під йогурту (або інший предмет - за вибором учителя). Попередня робота.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Основи здоров’я

Урок 7.

Тема: ПРО ПОСТАВУ. ПЛОСКОСТОПІСТЬ

Мета: розширити знання учнів про поставу, розкрити значення по­стави для здоров'я людини; пояснити, що таке плоскостопість; розучи­ти вправи для запобігання плоскостопості; виховувати бажання стежи­ти за своєю поставою, дбайливо ставитися до свого організму.

Обладнання: предмети для гри, плакати (малюнки або слайди) «Правильна і неправильна постава», «Плоскостопість», порожні стаканчики з-під йогурту (або інший предмет - за вибором учителя).

Попередня робота.

  • На дошці записати тему уроку.

  • Принести квіти, кошик з фруктами, дзвіночок, щітку для одягу (або інше - за вибором учителя).

  • Підготувати плакати (малюнки або слайди) «Правильна і неправильна постава», «Плоскостопість».

  • Підготувати порожні стаканчики з-під йогурту кожному учневі (або інший предмет — за вибором учителя).

  • Підготувати вірні Валентини Бутрім про поставу і роздати слова 4-м учням для вивчення напам'ять.

Ключові поняття: постава, правильна постава, плоскосто­пість.

Хід уроку

І. Повторення вивченого.

1. Гра «Назвіть органи чуття».

  • Прочитайте тему уроку, записану на дошці. За допомо­гою якого органа ви це зробили? (Органа зору).

  • Який орган допомагає дізнатися, які на смак фрукти? (Язик).

  • За допомогою якого органа ви відчуваєте запах квітів? (Органа нюху).

  • За допомогою якого органа ви чуєте звуки дзвіночка? (Органа слуху).

Учитель викликає одного з учнів і дає в руки щіточку (або щось інше).

- Доторкнися до щіточки. Що ти відчуваєш? Яка вона -
м'яка чи жорстка? Який орган допоміг тобі дізнатися про це?
(Шкіра).

2. Бесіда.

  • Яке значення мають органи чуття людини?

  • Розкажіть правила «Як слід берегти очі, вуха».

II. Повідомлення теми уроку.

- Сьогодні на уроці ми говоритимемо про поставу, ознаки правильної і неправильної постави. А також ви дізнаєтеся, що таке плоскостопість, що слід робити для формування пра­вильної форми стопи й запобігання плоскостопості. Розучимо вправи для запобігання плоскостопості.

III. Актуалізація опорних знань.

Учитель проводить бесіду про поставу і плоскостопість.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда про поставу з проведенням словникової і прак­тичної роботи, демонстрацією малюнків або слайдів.

- Що таке постава? (Постава - це звична поза тіла люди­ни у спокої та в русі. Вона визначається під час стояння, си­діння, ходьби та виконання інших видів рухової діяльності).

Учитель демонструє плакат «Правильна і неправильна постава».

  • Що означає вислів «правильна постава»? (Уміння рівно тримати своє тіло, не сутулитися).

  • Як потрібно стояти, тримаючи правильну поставу?(Тулуб випрямити, але при цьому слід пам’ятати, що хребет має невеликі вигини в шийному та поперековому відділах; плечі опустити і трохи відвести назад, голову тримати прямо, живіт підтягнути, ноги випрямити).

  • Покажіть, яка має бути постава в положенні стоячи. (Учні встають і показують правильну поставу в положенні стоячи. Учитель дивиться і в разі потреби виправляє помилки).

  • Як треба правильно сидіти за партою чи столом під час читання чи виконання письмових робіт? (Потрібно сидіти рівно, не згинаючи хребта; не спиратися і не лягати на стіл. Плечі мають бути на одному рівні, голова - трохи нахиле­на. Між краєм столу й тулубом повинна проходити долоня. Стегна мають знаходитись під прямим кутом до хребта і гомілок. Ноги всією ступнею мають стояти на підлозі або підставці).

  • Покажіть, як треба правильно сидіти за партою. (Учні показують).

  • Як слід ходити, тримаючи правильну поставу? Як краще нести речі в руках? (Ходити потрібно рівно, не сутулячись, голову тримати прямо. Якщо доводиться нести в руках якісь речі, їх слід розподілити за вагою рівномірно в обидві руки).

  • Що слід робити для формування правильної постави? (Для формування правильної постави слід робити фізичні вправи, а також стежити за поставою під час стояння, си­діння, при ходьбі, під час фізичної роботи, гри тощо).

  • Які вправи найбільш корисні для хребта? (Спеціальні фізичні вправи на гнучкість хребта і зміцнення м’язів спи­ни).

  • Що значить неправильна постава? (Це коли людина су­тула, голова опущена, живіт випнутий).

  • Чому потрібно стежити за поставою? (Правильна поста­ва - запорука здоров’я. Вона впливає не тільки на зовніш­ність, але й на розташування і роботу внутрішніх органів. Порушення постави може призвести до змін у скелеті, по­гіршення роботи систем кровообігу, дихання, травлення тощо. До того ж неправильна постава - це некрасиво і шкід­ливо для здоров’я).

  • Пригадайте і покажіть, як ми з вами перевіряли правиль­ність постави в попередніх класах. (Для цього слід притули­тися спиною до стіни. Якщо потилиця, лопатки, сідниці, литки і п’яти торкаються стіни, то постава правильна).

Декілька учнів показують.

2. ПРАКТИЧНА РОБОТА.

Виконання вправ

  1. Учні встають з-за парт. У кожного в руках порожній стаканчик з-під йогурту (або щось інше - за вибором учите­ля). Діти ставлять стаканчик на голову, тримаючи руки на поясі, і повільно піднімаються навшпиньки, потім опуска­ються на всю стопу.

  2. Зі стаканчиком на голові, не підтримуючи його руками, слід зробити декілька кроків, утримуючи рівновагу.

- Уявіть, що вам потрібно пронести глечик з водою на го­
лові, щоб він не впав і вода не розлилася.

3) Учні прибирають стаканчики, але продовжують ходити
так, ніби стаканчики ще залишилися на голові.

Учитель звертає увагу на те, яка в них зараз постава: спина пряма, голова піднята, плечі трохи відведені назад, груди розправлені.

4) Учні кладуть книжку на голову і намагаються ходити з
нею.

Учитель наголошує на користі виконання цих вправ.

3. Розповідь учителя про плоскостопість з проведенням словникової роботи і демонстрацією малюнків або слайдів.

- Плоскостопість - опущення склепінь стопи.
Учитель демонструє малюнки або слайди правильної фор­ми стопи і стопи з плоскостопістю.

- Для формування правильної форми стопи й запобіган­ня плоскостопості потрібно носити взуття за розміром. Воно не повинно бути з пласкою підошвою, завузьким і стискати ноги. Взуття має бути з невеликим каблуком.

Для стоп корисно ходити босоніж вдома по спеціальному (ортопедичному) килимку, а влітку - по траві, піску, гальці. Для запобігання плоскостопості потрібно робити спеціальні вправи.

4. Робота за підручником на с. 38-41.

  • Опрацювання тексту й бесіда за малюнками.

  • Ознайомлення з текстом Роберта Ротенберга «Чи гарна в тебе постава?».

  • Проведення словникової роботи.

5. ПРАКТИЧНА РОБОТА.

Розучування комплексу вправ для запобігання плоскосто­пості (с. 42, 43 підручника).

V. Закріплення матеріалу.

1. Робота за підручником на с. 41, 42.

  • Розгадування ребусів.

  • Відповідь на запитання 1.

  • Робота в парах (завдання 2).

  • Відповідь на запитання 3.

  • Робота в групах (завдання 4).

  • Відповідь на запитання 5 і виконання завдання 6.

2. Робота в зошиті на с. 13-15.

  • Обговорення і виконання завдань 1, 2.

  • Самостійне виконання завдання 3 з подальшою перевіркою.

3. Робота над літературними творами.

Робота над віршем Валентини Бутрім про поставу.

- Прослухайте вірш і розкажіть, які поради дає автор.
Заздалегідь підготовлені учні розповідають вірш.

Учень 1:

Розкажу вам зараз, діти, Не сидіть, як знак питання,

Дуже правила прості. Гарно плечі розведіть.

Як за партою сидіти - Спинку рівною тримайте,

Це потрібно у житті. Рук на книжку не кладіть.

Як іде урок читання, Голову не нахиляйте.

Книжку рівно покладіть, Як окличний знак сидіть.

Учень 2:

Будуть у вас здорові очі, Сісти треба тут красиво,

Швидко будете рости. Можна й стати за мольберт.

Хто здоровим хоче бути - Не як-небудь - косо-криво,

Вмій здоров’я берегти! Не складайтесь, як конверт.

Зараз буде малювання. Ніг не треба закладати,

Дуже любите? Авжеж! Опустіть їх до землі.

Малювати є бажання, Про здоров’я треба дбати,

Але правила є теж. Поки, діточки, малі.

Учень 3:

На письмі сидіти важко, А тим часом все страждає:

Правил тут чимало є. Шлунок стиснувся й болить,

Хтось зігнувся, бідолашка, Ще й печінка набрякає,

Мало носом не клює. Селезінка аж пищить,

І забув про все, до речі. І не бачать добре очі,

Животом на парту ліг. Серце дрібно стукотить.

І зібгав докупи плечі, Кожен орган волі хоче,

Ще й зсутулився, як міг. У здоров’ї хоче жить.

Учень 4:

А тому запам’ятайте Будь, дитино, вправна, жвава,

Дуже правила прості: Не спітка тебе біда.

Спинку рівною тримайте - Бережіть здоров’я власне,

Це потрібно у житті. Поки є на це ще час,

Буде гарною постава Бо життя у нас прекрасне

І красивою хода. І одне ж воно у нас!

Валентина Бутрім

- Як потрібно сидіти за партою?

Слухання й обговорення тексту Олексія Дорохова «Молодий дідусь».

  • Чому хлопчика назвали молодим дідусем?

  • Як він ходив по квартирі?

  • Чому хлопчик не міг сидіти за столом?

  • Що ви йому порадите?

4. Робота в парах.

Учні показують один одному, як слід стояти, сидіти, тримаю­чи правильну поставу (виправляючи сусіда по парті за потреби).

5. Гра «Блискавка».

Учитель ставить запитання, а учні мають швидко відповіс­ти «так» або «ні».

  1. Стежити за поставою потрібно лише в дитячому віці? (Ні).

  2. Чи потрібно стежити за поставою під час ходьби? (Так).

  3. Чи корисно виконувати вправи, що розвивають гнучкість хребта? (Так).

  4. Чи корисно для формування правильної постави ходити з яки-мось предметом на голові, наприклад з книжкою? (Так).

  5. Чи корисно для хребта носити шкільну сумку на одному пле­чі? (Ні).

  6. Чи допомагають фізичні вправи формуванню правильної по­стави? (Так).

  7. Чи залежить постава дитини від того, як вона сидить за пар­тою? (Так).

6. ПРАКТИЧНА РОБОТА.

  • Ходьба на носках, на п'ятах, на внутрішній і зовнішній стороні ступні.

  • Гра «Подіум».

- Покажіть, як ходять моделі на подіумі.

VI. Підсумок уроку.

  • Що таке постава?

  • Що таке правильна постава?

  • Як виглядає людина з неправильною поставою?

  • Яке значення для здоров'я людини має правильна по­става?

  • Що таке плоскостопість?

  • Що потрібно робити для формування правильної форми стопи і запобігання плоскостопості?

Завдання: ознайомтеся з вправами для запобігання плоскостопос­ті (с. 42, 43 підручника) і виконуйте їх удома щодня.

5

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.