Тема: Правопис префіксів роз-, без-
Мета:ознайомити учнів з вимовою та написанням префіксів роз-, без-, закріплювати вміння розрізняти префікси та прийменники, правильно їх писати;розвивати орфографічні навички, збагачувати словниковий запас, виховувати бажання вивчати українську мову.
Тип уроку: засвоєння навичок й умінь
Обладнання: презентація, підручник, робочий зошит,лего .
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Ще один важливий крокф
Зробимо за цей урок.
Глибше вивчимо ми мову
Солов’їну, рідну і чудову.
Тож гаразд, часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Каліграфічна хвилинка
С иб Сп ск ст спасибі
Назвіть 5 страв із літерою С.Запишіть їх у зошит.
Суші,суп,сирнички,салат,сало.
ЗАПАМ’ЯТАЙ
При переносі префіксів роз-, без- не можна відривати від них букву з, а також залишати з ними одну букву від кореня.
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
ГРА « ДЕТЕКТИВ»
Знайди помилки та виправ їх.
Розвеселився Безокий Роз веселився Без окий
Розсміявся Безносий Роз сміявся Без носий
Роздивився Безрукий Роз дивився Без рукий
Розщедрився Безногий Роз щедрився Без ногий
(Кожен учень висловлює свою думку, таким чином робить висновок висновк, що всі ці слова пишуться разом).
- Яка частина слова повторюється?
- Що це?(Префікс)
- Як довести?(Підібрати спільнокореневі слова)
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як правильно вимовляти і писати слова з префіксами роз-, без-.
V. Вивчення нового матеріалу
Робота в групах
І група .Розквіт – квітнути, розказати – казати, розфарбувати – фарбувати, рознести – нести, розгадати – гадати. ( Префікс -роз)
ІІ група. Безстрашний – страшний, безмежний – межа, безсоння – сон, безпомилковий – помилка, безлюдний – люди.(Префікс без -).
— Прочитайте слова. Доберіть до них споріднені і визначте корені та префікси. Зробіть самостійно висновок про те, яка буква пишеться в кінці префіксів.
Висновок. У префіксах роз-, без- завжди пишеться буква з: розказати, безводний.
2. Добирання слів із префіксами.
ЛЕГО
На цеглинках Лего прикріплені префікси – роз, - без. Вчитель називає слова,а діти з допомогою цеглинок підбирають префікс
Водний – безводний, змістовний – беззмістовний, законний – беззаконний, земельний – безземельний, листя – безлистий, хмарний – безхмарний, крайній – безкрайній, шумний – безшумний, звучний – беззвучний, зуби – беззубий.
— До поданих слів доберіть і запишіть за зразком спільнокореневі з префіксом без-. Складіть речення.
— Що ви помітили у словах беззмістовний, безземельний, беззвучний і беззаконний, беззоряне, беззубий? (Збіг однакових приголосних звуків.)
— Поясніть, якого значення надає префікс без- словам.( надає значення відсутності)
3. Фізкультхвилинка
4. Гра «Складалочка».
Вчитель називає слово, а діти придумують слово з префіксом роз-, без-.
Плести,в’язати, мити, писати, горнути, шум, око, вода, хмара, барви.
Слово називає той, хто отримав фішку.
На екрані з’являються названі слова.
Ро малювати бе барвний
Ро мити бе хмарний
Ро З плести бе З водний
Ро горнути бе шумний
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Робота з підручником ( с.82,вправа 2).
Виконай вправу письмово у зошиті.
2. Робота в групах
Бесвідповідальний, бескрайній, бесзвучний, роздати, росфарбувати, росв’язати, безшумний, безкрайній.
І група. Випишіть слова, в яких знайшли помилку. Доведіть правильність свого вибору. ( Безкрайній, розфарбувати, розв’язати)
ІІ група. Складіть речення зі словами, які написані правильно.
ІІІ група. Розберіть три слова за будовою.
VІІ. Підсумок уроку .Рефлексія.
Над якою темою ми сьогодні працювали?
Що нового дізналися на уроці?
Чого навчилися на уроці?
Над якою темою ми сьогодні працювали?
Що необхідно пам’ятати про правопис префікса роз-?
Як правильно переносити слова з префіксами роз-, без-?
VІІ. Домашнє завдання
с.83, вправа 4.













