Тема: Повість М.Гоголя «Шинель» − повість про любов… (розраховано на 2 уроки)

Опис документу:
Мета: закріпити уявлення про творчість М.Гоголя як явища міжнаціонального, повторити основні події петербурзького періоду життя письменника; коротко ознайомити з темами та проблемами циклу петербурзьких повістей; перевірити знання повісті «Шинель», розглянути побутовий, психологічний і філософський плани повісті «Шинель»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Повість М.Гоголя «Шинель» − повість про любов… (розраховано на 2 уроки)

Мета: закріпити уявлення про творчість М.Гоголя як явища міжнаціонального, повторити основні події петербурзького періоду життя письменника; коротко ознайомити з темами та проблемами циклу петербурзьких повістей; перевірити знання повісті «Шинель», розглянути побутовий, психологічний і філософський плани повісті «Шинель», формуючи уміння аналізувати текст и його образ, а також засоби створення цього образу, розвивати уміння бачити особливості сюжету і композиції твору, визначити значення фантастичних елементів в реалістичному творі, містичного фіналу; узагальнити поняття теми «маленької людини» в літературі; формувати мовну компетентність (сприймаючи й розуміючи інформацію рідною мовою, висловлювати думки й погляди на сформульовану проблему), математичну компетентність (установлювати причинно-наслідкові зв’язки, під час відповіді добирати аргументи), компетентність уміння вчитися впродовж життя (планувати й організовувати власну навчальну діяльність, читати, використовуючи метод вибіркового читання), компетентність культурної обізнаності (презентувати власні ідеї та ініціативи чітко і грамотно, використовуючи доцільні мовні засоби); виховувати почуття милосердя, співчуття та поваги до людини.

Очікувані результати: учні покажуть уміння виявляти провідні ознаки реалізму у повісті «Шинель», зрозуміють, що реалізм взаємодіє з романтизмом на прикладі повісті, розкриють особливості світогляду М.Гоголя та зможуть розповісти про його зв’язки з Україною, зрозуміють і зможуть визначити актуальні проблеми твору «Шинель», зможуть установити сюжетно-композиційні особливості твору, аналізуючи текст та образ Башмачкіна, дадуть власну оцінку вчинкам персонажів, висловлюючи судження щодо певних ситуацій, наводячи цитати з тексту, усвідомлять необхідність поваги до людини, спробують розпізнати справжні та уявні цінності і зможуть оцінити милосердя та співчуття до людини.

Тип уроку: практичне застосування знань навичок і умінь.

Форма уроку: урок-інтрига.

Обладнання: текст повісті «Шинель», зошит з літератури, малюнки учнів з теми «Башмачкін в уявному образі», мультимедійна презентація, яка включає в себе відеовікторину, портрети письменника, ілюстрації до твору, допоміжні схеми та таблиці.

Своїм гуманізмом, своїм захистом простої людини і своєю впевненістю в праві на її щастя Гоголь завоював почесне місце в світовій літературі.

М. Степанов

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент.

  2. Мотивація учбової діяльності.

Ми продовжуємо знайомство з Миколою Гоголем.

  • Прокоментуйте, як ви розумієте вислів Олеся Гончара: «Гоголь – це синтез двох культур. І цим він унікальний». СЛАЙД

  • Ми коротко повторили біографію письменника, але цього року нас цікавить саме петербурзький період творчості. Пригадаємо, чим ознайомлений цей період? (зазнає розчарування: мрії не так легко втілити у життя; приходить визнання як письменника; з’являється друг, натхненник, наставник – О. Пушкін)

Слово учителя. СЛАЙД Я вже говорила вам, що творчість Гоголя – це той рідкісний випадок, коли практично всі жанри письменника ми досліджуємо: збірка «Вечори на хуторі біля Диканьки» − «Ніч перед Різдвом», збірка «Миргород» − «Тарас Бульба», цикл петербурзьких повістей – «Шинель», серед драматичних творів – комедія «Ревізор», а великий епічний твір «Мертві душі» вас чекає в 10 класі.

Сьогодні я вам пропоную провести урок-інтригу за повістю М. Гоголя «Шинель». Зараз зрозумієте, чому саме таку форму вибрала. Інтрига містить в собі загадковість, складність, а може і таємничість, на яких базується твір, фільм, а у нас урок.

  1. Оголошення теми, мети і очікуваних результатів.

Отже, тема нашого уроку СЛАЙД «Повість «Шинель» − повість про любов…». Я маю надію, що ви розумієте: інтрига в слові любов (чи може бути твір про любов без любовної лінії) і в трьох крапках. Епіграф до уроку натякне вам на розгадку.

На уроці ми спробуємо побачити побутовий, психологічний і філософський плани повісті, це не можливо без звернення до сюжету та композиції. Головне: розглянемо образ Башмачкіна як «маленької людини» та засоби його створення. А також спробуємо розібратися з елементами фантастики в реалістичному творі і чому саме такий фінал задумав Гоголь. Одним словом, заглянемо в майстерню письменника.

Я очікую лише позитивних результатів: що ви покажете , як вмієте аналізувати твір та образ, зможете дати власну оцінку вчинкам персонажів, в якій я почую, що ви розпізнаєте уявні і справжні цінності, свою позицію будете аргументувати цитатами, зможете установити сюжетно-композиційні особливості. Та багато ще чого продемонструєте мені, чого я навіть не очікую.

  1. Актуалізація набутих знань.

Отже, цикл петербурзьких повістей. СЛАЙД

Виступ учня з коротким повідомленням ("Петербурзькі повісті" Гоголя - новий крок у розвитку реалізму. У цей цикл входять повісті: "Невський проспект", "Ніс", "Портрет", "Коляска", "Записки божевільного" і "Шинель". Над циклом письменник працює між 1835 і 1842 роками. Об'єднані повісті за загальним місцем подій - Петербургом. Петербург, однак, не тільки місце дії, а й своєрідний герой зазначених повістей, в яких Гоголь малює життя в його різних проявах. Зазвичай письменники, розповідаючи про петербурзького життя, висвітлювали побут і характери знаті, верхівки столичного товариства. Гоголя привабили дрібні чиновники, майстрові (кравець Петрович), жебраки художники, "маленькі люди", вибиті з колії життя. Замість палаців і багатих будинків читач в гоголівських повістях бачить міські халупи, в яких тулиться біднота).

Слово учителя. Повість «Шинель» що увійшла до циклу петербурзьких повістей, мала гумористичну історію, адже з’явилася вона завдяки анекдоту.

Якось письменник почув історію про бідного чиновника, що дуже любов полювання. Ціною жорстокої економії та виснажливої праці він зібрав гроші та придбав дуже дорогу рушницю. Але першого ж дня, коли він на човні вирушив на полювання, рушниця впала в воду. Втрата так засмутила чиновника, що він захворів і був на межі життя та смерті. Товариші, дізнавшись про цю пригоду, зібрали гроші і купили таку саме рушницю.

Усі присутні посміялися над мисливцем-невдахою, а Гоголь замислився. Так з’явилася повість «Шинель».

Перевіримо, наскільки ви уважні читачі відеовікториною. СЛАЙД

  1. Робота над темою уроку.

  • Сюжет твору простий, він нагадує щойно згаданий анекдот?

  • Спробуйте кількома реченнями передати сюжет повісті.

  • А тепер за цим сюжетом малюємо композицію твору. Згадаємо елементи і до роботи СЛАЙД

ЩИГЛИК-ПЕРЕВІРКА зупинитися на кульмінації, повинно бути 2-3 елементи.

  • Якщо ви були уважні, то ви легко мені скажете, що за жанром цей твір?

Слово учителя. Дійсно, жанр «Шинелі» визначають як повість, але не стільки за обсяг (твір не перевищує 20 сторінок), скільки за величезну смислову наповненість. Проста історія про бідного чиновника набула значного філософського підтексту. Це не просто викривально-сатирична повість, а художній твір, який розкриває вічні проблеми людського життя, сенс самого буття людини.

Щоб це довести розглянемо спочатку побутовий план твору. Сьогодні у нас аналіз твору за композицією.

  • Згадайте, будь ласка, предісторію Башмачкіна. В цьому вам допоможуть питання на екрані:

  • Як народився?

  • Звідки ім’я, що означає?

  • Опис зовнішності?

  • Як жив, чим займався?

  • Де служив? (тут додаємо питання, чому департамент немає назви, виходимо на типовість і на реалізм)

  • Його відношення до роботи?

  • Спробуйте поясніти, чому таке прізвище?

Слово-підсумок учителя. Нагадаю в Російській імперії була певна драбина чинів. Залежно від цього чиновник займав посаду, отримував зарплатню і мав положення у суспільстві. СЛАЙД От і наш Башмачкін мав 9 клас чину, з 14, практично на самому низу, де башмаки. І ще не Башмаков, а Башмачкін, якось по-дитячому принизливо.

Письменник зображує життя, побут чиновника, який ледь животіє на свою мізерну зарплатню, дозвілля чиновників: вечірки із шампанським, гра в карти, що не по кишені, що Акакій Акакійович почувався там зайвим. За 50 років він практично не нажив майна −жодних речей. Таким ж убогими були й вулички, де мешкав герой. Це у нас побутовий план.

  • За допомогою яких засобів створюється перше знайомство з героєм?

СЛАЙД

Слово учителя. Здається письменник підібрав до характеристики свого героя лише негативне. Що він цим підкреслював? Своє презирство до Башмачкіна? Ні, письменник привертає увагу читача до проблеми «маленької людини». СЛАЙД Я згадала такий тип як «маленька людина». Нагадаю визначення за теорією літератури, а ви згадайте, кого з героїв можна віднести до цього типу (читали за рахунок позакласного читання, Самсаон Вирін).

  • Підберіть синоніми до «маленької людини» в літературі? СЛАЙД

  • Така характеристика має відношення до Акакія Акакійовича?

Отже, іронічне ставлення до героя поступово змінюється.

  • Як ставилися до Акакія Акакійовича оточуючі? (Н-д, сторожі не тільки не вставали з місця, а навіть голови не повертали, начальник поводився холодно-деспотично, молоді чиновники підсміювалися і глузували з нього, скільки ставало канцелярської дотепності)

  • З ким порівнює автор Башмачкіна, такого непомітного і непоказного (з комахою, мухою)

  • Згадайте фразеологізми зі словом «муха» («ніби муха пролетіла», «і мухи не образить», «розчавити як муху»)

Порівняння людського життя з існуванням комахи – це плідний прийом в літературі. В цьому ви ще переконаєтесь)

  • Чому до Башмачкіна було таке відношення?

Слово учителя. У чомусь, дійсно, був винен сам Башмачкін. Він був невибагливим, вмів бути задоволеним своєю долею навіть з мізерною зарплатнею і цілковитою неповагою колег, на орендованій квартирі та з найдешевою їжею. Чиновник однієї з нижчих категорій не міг просуватися по службі через брак освіти, боязкість та невпевненість у собі. Його мова обмежена (висловлювався прийменниками, прислівниками та частками), він не може виконати найпростішого творчого завдання. Лише сумлівно переписує папери. Але іноді, коли занадто вже нестерпний жарт, можна почути від нього: «Облиште мене, навіщо ви мене кривдите.»

  • Що сталося з одним вразливим юнаком, коли він почув ці слова?

  • Чому Гоголь вводить цей епізод?

СЛАЙД Авторський роздум з приводу цього ви бачите на екрані. В цих словах високий гуманізм автора− співчуття до маленької людини.

СЛАЙД Додамо до засобів створення образу.

Як ви помітили, ми перейшли до глибокого психологізму твору.

Але раптом тон розповіді в повісті змінюється.

Читання фрагменту твору: «Є в Петербурзі сильний ворог усіх тих, хто дістає 400 карбованців на рік зарплатні чи близько того. Ворог цей не хто інший, як наш північний мороз, хоч і кажуть, проте, що він дуже корисний для здоров’я. о дев’ятій годині ранку, саме в той час, коли вулиці вкривають чиновники, простуючи до департаменту, починає він давати таких сильних і колючих щиглів без розбору по всіх носах, що бідолашні чиновники зовсім не знають, куди й подіти їх. В той час, коли навіть у тих, що посідають високі посади, болить від морозу лоб і сльози виступають з очей. Бідні титулярні радники іноді бувають геть беззахисні. Увесь порятунок полягає в тому, щоб у благенькій шинельчині перебігти якомога швидше п’ять чи шість вулиць і потім натупатися добре ногами у швейцарській, поки не відтануть таким чином усі замерзлі дорогою здібності і обдарування для справляння служби»

  • Який прийом використовує Гоголь? (метафора, додаємо до композиції)СЛАЙД

  • Яке відношення цей опис мав до Акакія Акакійовича?

  • Знайдіть опис шинелі? Текст

  • Знайдіть ще цитати, які доводять. Що автор з гумором ставиться до капота Башмачкіна?

  • Чому ледь не знепритомнів, коли почув від Петровича, що потрібно шити нову шинель? Скільки потрібно грошей?

  1. Підсумок уроку.

Отже, виникла драматична ситуація – треба пошити нову шинель, а це для бідного чиновника все одно, що дістати місяця.

т

ь

м

о

р

о

з

с

б

я

і

н

о

г

і

а

н

м

у

р

у

в

ш

и

а

х

і

м

о

м

к

ь

л

е

о

п

а

ч

ш

и

н

р

т

о

д

к

е

н

а

Знайдіть в угорському кросворді слова, які можна було б вважати опірними до уроку.

СЛАЙД

  1. Рефлексія.

Спробуйте знайти фразеологізми, які б охарактеризували б вашу роботу сьогодні. СЛАЙД

  1. Домашнє завдання. Скласти за текстом повісті цитатну характеристику «маленької людини» або створити мотиватор за висловами М. Гоголя

ХІД УРОКУ 2

Він [Гоголь] не лестить життю, він не

обмовляє його, він радий виставити

назовні все, що є в ній прекрасного,

людського, і в той же час не приховує

анітрохи його неподобства.

В. Бєлінський

1. Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Слово учителя. Тема «принижених і ображених», пригнічених вічною убогістю людей, що туляться в сирих підвалах петербурзьких будинків, починається в російській літературі з А.С. Пушкіна і Н.В. Гоголя. Література не зобов'язана зображати тільки яскраві, виняткові особистості. Кожна людина цікава по-своєму. Трагічна доля «маленької людини», непомітного, приниженого і ображеного, виявилася в центрі уваги Н.В. Гоголя.

3. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань.

В домашньому завданні ви як раз і склали цитатну характеристику «маленької людини». Перевірка.

4. Оголошення теми, мети і очікуваних результатів.

5. Робота над темою уроку.

На минулому уроці ми з’ясували, що в основу повісті було покладено анекдот. Але в зовсім іншій інтерпретації. Непомітний чиновник, який дуже любить свою роботу, але живе в бідності, над яким глузують усі, вимушений справити нову шинель. Для того щоб розкрити образ автор використовує деякі прийоми. Згадайте які? Сума для пошиття нової шинелі для нашого героя непід’ємна.

  • Як вдалося зібрати кошти? На які жертви пішов Акакій Акакійович заради нової шинелі? Зачитайте приклади.СЛАЙД

Слово учителя. Тепер оповідь скеровується на опис щонайменших деталей процесу підготовки до шиття нової шинелі. Варто зазначити, що в описі дріб’язків Гоголь немає рівних. До композиції внесемо ще один засіб створення образу: увага до деталей.

  • Що змінилося в настрої Башмачкіна під впливом «вічної ідеї майбутньої шинелі»?

Читання фрагменту: «Відтоді неначе він одружився, неначе якась інша людина присутня була з нам, неначе він був не сам, а якась приємна подруга життя згодилася з ним проходити разом життєву путь, − і подруга ці була не хто інша, як та сама шинель на товстій ваті, на міцній підкладці, що її не зносити» .

  • Чому автор порівнює шинель із нареченою?

  • Нарешті шинель пошито. Знайдіть опис настрою Башмачкіна після того, як він отримав шинель?

Слово учителя. Гоголь описує радість чиновника до такої міри детально, неначе хоче, щоб читач таки повірив, що пошиття шинелі може бути справою життя людини. І робить він це з серйозною іронією. Це ще один засіб. СЛАЙД

  • СЛАЙД Як ви гадаєте, чи я пропоную вам ці дві колонки?

  • Як потрібно озаглавити це порівняння? Настрій головного героя? Але ми про це говорили, а про що ще не казали? (як змінюється відношення до героя ). Наповніть, будь ласка колонки.

  • Чому змінилося ставлення до все ж також без особливих талантів і здібностей, з мізерною зарплатнею, непомітної людини?

Все вирішує чин. Сам він диктує, змушує Башмачкіна поводитися нехарактерно для нього. СЛАЙД

  • Чому Акакій Акакійович опинився на вечірці? Як він там почувався?

  • Яка трагедія трапилася вночі, коли Башмачкін повертався додому?СЛАЙД

Слово учителя. Уперше за своє життя Акакій Акакійович не виходить на роботу, а починає шукати справедливості. Але стикається з абсолютною байдужістю чиновників. Небажанням виконувати свої обов’язки: пошук злочинців. Єдина ще ниточка – це звернутися до «значної особи».

  • Розкажіть, що ми знаємо про цю особу? Чому в неї немає ім’я?

Гоголь каже: «А втім, він був душею не зла людина. Добра з товаришами. Послужлива; але генеральський чин зовсім збив його з пантелику» і знов чин!!!!

  • Дивлячись на ілюстрації, пригадайте, як склався візит Акакій Акакійовича до «значної особи»?

  • А чи могло б бути інакше?

Не знайшовши розуміння і співчуття, Акакій Акакійович помирає.

  • Поміркуйте, хто, на вашу думку, винен у смерті Башмачкіна: він сам, лікар, бідність, поліція, «значна особа», товариші по службі? Хто?

Слово учителя. В одному з творів Ф. Достоєвського герой розмірковує СЛАЙД

  • А чому Гоголь вчинив інакше?

Слово учителя. Гоголь безмежно співчуває герою і тим самим різко засуджує бюрократичну машину, для якої людини немає – є чин. Він не може примиритися з тим, що нікого не дивує. Башмачкін прямо охарактеризовано як «істоту, ніким не оборонену, нікому не дорогу, ні для кого не цікаву». І хто в цьому винен? Чи можна сказати, що в його незахищеності винен державний устрій? Звісно можна. А може, в цьому винні бездушність і черствість людей, які його оточували? Так, винне оточення. Але можна дорікнути й самому Акакію Акакійовичу, бо він жодного разу не постояв за себе, жодного разу не спробував вийти за те коло, яке сам ддля себе окреслив.

Хай там як, але померла ЛЮДИНА. СЛАЙД

  • Прочитайте фрагменти страждання і смерті.

Глянемо на смерть з різних боків. СЛАЙД гоголь використовує прийом алегорії.

Маленька вразлива людина така самотня і безпородна у цьому великому місті, не витримує душевного потрясіння. Людини не стало, але цього не помітили навіть у департаменті, де він працював. І ми бачимо, як Гоголь нагнітає комічний ефект. Це вже сатира (знаючи Башмачкіна, як людину сумлінну, кинулися через кілька днів дізнатися, що сталося, хоча усі знали, що трапилося). З’ясувалася причина відсутності чиновника, та його одразу замінили іншим. Нічого не змінилося в місті, ніби й не було такої людини на світі взагалі. Башмачкіна не стало, але проблема «маленької людини» лишилася. Письменник, який ставився до свого героя якщо не з симпатією, то з явним співчуттям, не міг цього так залишити. Тому і продовжує історію чиновника уже у містично-фантастичному дусі.

  • Дайте відповідь на блок питань: СЛАЙД

  • Чому Гоголь вдається до фантастичного фіналу?

  • Чому привид знімає шинелі з усіх, «не розбираючи ні звання, ні чину»?

  • Чому фантом Акакія Акакійовича зник лише після того, як зірвав шинель зі «значної особи»?

  • За що було покарано «значну особу»? (за відсутність співчуття)

  • Як вплинула на «значну особу» історія з привидом? Чому цього не могло статися раніше без втручання потойбічних сил?

Слово учителя. І знову Гоголь використовує засіб комічного ефекту як алегорія – привид −це совість. І на сам кінець− це вища форма комічного – гротеск – видають наказ: затримати шинель чи то живу, чи то мертву.

На перший погляд, трохи дивним здається фантастичний фінал у такому реалістичному творі. Прагнучи справедливості, Гоголь у епізоді воскресіння Акакія Акакійовича дає йому змогу поквитатися зі своїми мучителями. Хоча б у такий спосіб можна було відновити справедливість, помститися можновладцям. Так здійснилася помста «маленької людині» чиновницькому Петербургу.

І можна було б поставити крапку у нашому аналізі? Але чому повість про любов? І де філософський план твору? Ще два питання.

Перша назва твору було «Повість про чиновника, який краде шинелі» але остаточна «Шинель».

Щоб відповісти на питання, чому автор змінює назву, підставте замість питання слово СЛАЙД

А я вам підкажу – найстрашніше це назва твору. Чому?

В описі Башмачкіна ми бачимо чиновника.

  • Зачитайте опис Петровича, «значної особи».

Вони всі позбавлені лиця: є кравець, є чиновник, є начальник. Немає особистості.

Річ, мундир, чин замінили людину. Але автор стверджує, що немає нічого ціннішого за ЛЮДИНУ. Гірко те, що гине саме звання ЛЮДИНА, коли ділять на маленьких і значних людей.

6. Підсумок уроку.

  • Чому повість про любов?

Слово учителя. Про любов до ЛЮДИНИ. Великий гуманістичний пафос чутно в творі. Кожна людина має право на повагу та співчуття; зло і жорстокість у будь-яких їхніх проявах неприпустимі.

  • Повість актуальна і сьогодні. Доведіть.

Гоголь і сьогодні нам кричить, що він проти того, щоб суспільство людину перетворювало в Акакія Акакійовича. Здійсняться ваші мрії: ви досягнете положення в суспільстві, в родині, але хотілося, щоб ви залишалися завжди ЛЮДЬМИ.

7. Рефлексія.

Напишіть біографічного вірша про Башмачкіна. Бажано зупинитися на

  • Незвичному імені

  • Зовнішності

  • Де і ким працював

  • Відношенні до роботи

  • Мрії про шинель

  • Пограбуванні

  • «Другому» житті або привиді шинелі

  • Обов’язково вашому відношенню до маленької людини.

  1. Домашнє завдання. Оберіть одне з питань та порозмірковуйте СЛАЙД

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Картографія та топографія»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.