Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Побудова дисципліни у ЗДО: профілактика проблемної поведінки
»
Взяти участь Всі події

Тема. Письменники-казкарі. Г. К. Андерсен «Гидке каченя».

Літературне читання

Для кого: 4 Клас

03.12.2019

772

12

0

Опис документу:
Продовжити формування читацької компетентності учнів; продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Ганса Крістіана Андерсена; ознайомити з його казкою «Гидке каченя»; вчити складати план твору; удосконалювати навички правильного і виразного читання; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння знаходити у структурі тексту описи, міркування; виховувати доброту, милосердя.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Письменники-казкарі. Г. К. Андерсен «Гидке каченя».

Мета. Продовжити формування читацької компетентності учнів; продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Ганса Крістіана Андерсена; ознайомити з його казкою «Гидке каченя»; вчити складати план твору; удосконалювати навички правильного і виразного читання; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння знаходити у структурі тексту описи, міркування; виховувати доброту, милосердя.

Обладнання. Мультимедійна презентація, ілюстрації учнів класу до п’єси-казки Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Нумо, діти, підведіться!

Приємно гостям посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок!

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання.

На дошці ілюстрації учнів класу до п’єси-казки Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба».

Знайдіть уривки з казки, що відповідають цим ілюстраціям.

  1. Повторення знань про літературні казки

Казка «Лисиця, що впала з неба» - це народна чи авторська казка. Чому? Яким ще словом називають авторські казки? (Літературні)

Пригадаймо відомі вам літературні казки та їхніх авторів.

Слайд 1.

Робота в парі (Діти працюють у своїх аркушах).

Встановіть відповідність між казкою та автором:

Іван Франко «Для чого людині серце»

Леся Українка «В країні сонячних зайчиків»

Анатолій Дімаров «Про Карлсона, що живе на даху»

Всеволод Нестайко «Мауглі»

Астрід Ліндгрен «Біда навчить»

Ред’ярд Кіплінг «Лисичка-кума»

Первірка у загальному колі (Маркером проводять стрілки на дошці).

Отже, ми пригадали казки відомих українських і зарубіжних казкарів.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми продовжимо знайомство з письменниками-казкарями. Із ким саме – ви скажете за хвилину самі.

Слайд 2.

Чи відповідають назви казок ілюстраціям? Пригадайте, до яких казок ці ілюстрації. Хто автор всіх цих казок? (Андерсен)

Так, на цьому уроці ми познайомимось із життям і творчістю письменника-казкаря Ганса Крістіана Андерсена, а також почнемо читати одну з його казок. Ви вгадаєте, яку саме, коли виконаєте це завдання:

Слайд 3.

Треба розставити в правильному порядку рядочки і відновити вірш (Діти працюють у своїх аркушах).

Перевірка (Діти називають порядок рядочків, а вчитель маркером розставляє цифри).

Він багато перестраждав

і нарешті гарним став.

Але не загордився,

бо з добрим серцем народився.

Про героя якої казки тут ідеться? («Гидке каченя»)

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.Ознайомлення з життям і творчістю Г. К. Андерсена

Слайд 4.

  1. Робота з підручником (с. 143)

Прочитайте статтю про письменника, підготуйтеся до відповіді на питання.

— Де і коли народився славетний казкар?

— Яка в нього була родина?

— Коли він почав працювати?

— Чим найбільше захоплювався в житті?

Слайд 5.

У музеї міста Оденсе зберігається близько 200 вирізувань та іграшок, зроблених руками казкаря.

Як увіковічене його ім’я?

Слайд 6.

По всьому світі вдячні читачі встановили пам’ятники славетному казкарю та героям його казок.

  1. Вправа «Питання - відповідь».

Додаткові відомості про Г. К. Андерсена дізнаємося із вправи «Питання - відповідь». (У чотирьох дітей картки з питаннями (червоні), у чотирьох – із відповідями (сині). Один читає питання, другий – відповідь на нього.)

1.Хто були батьки Андерсена?

1.Батько його був чоботарем, а мама цілі дні, стоячи по коліна у холодній річковій воді, прала білизну для багатих людей.

2.Хто прищепив хлопчикові любов до книжок?

2.Його батько дуже любив книжки, багато читав синові. Перші казки майбутній письменник і почув саме від батька.

3.Чим особливі казки Андерсена?

3.До Андерсена казок не складали. Брати Грімм та Шарль Перро збирали та записували народні казки. Андерсен першим став складати свої казки.

4.Скільки казок написав Андерсен?

4.Андерсен написав 170 казок. Крім цього в його доробку є романи, п’єси, нариси та багато віршів.

Нарис - оповідний художньо-публіцистичний твір, у якому автор зображує підмічені ним у житті дійсні факти, події, конкретних людей.

  1. Тест «так» чи «ні».

У завданні 2 ваших аркушів подані факти з життя Андерсена парами: правильне та хибне. З кожної пари виберіть правильне твердження.

1

А)Народився в 1805 році в бідній родині. У дитинстві не мав ні дорогих іграшок, ні багатого вбрання.

Б)Народився в 1799 році в багатій родині, отримав гарну освіту, був оточений коштовними речами.

2

А)Батьківщина його – Німеччина.

Б)Батьківщина його – Данія.

3

А)З дитинства захоплювався книжками та театром.

Б)Все життя захоплювався скульптурою та живописом.

4

А)Перші казки почув від своєї матері.

Б) Перші казки майбутній письменник і почув від батька.

5

А)Все життя Андерсен збирав і записував народні казки.

Б)Андерсен написав багато казок і віршів, а ще нариси, романи та п’єси.

Перевірка на дошці: 1. А; 2. Б; 3. А; 4. Б; 5. Б.

Слайд 7.

2.Опрацювання першої частини казки Г. К. Андерсена «Гидке каченя».

Слайд 8.

Чому каченя гидке? Що означає слово «гидке»? Доберіть синоніми до цього слова.

Звернемося до тлумачного словника.

Слайд 9.

Академічний тлумачний словник 

ГИДКИ́Й, а, е.

1. Такий, що викликає неприємне, гидливе почуття (виглядом, смаком і т. ін.); бридкий, огидний.

2. Мерзенний, паскудний, підлий. 

3. розм. Те саме, що непристойний

1) Виразне читання казки вчителем.

Про що ми зараз прочитали?

Хто головний герой першої частини? (Качка-мати)

Слайд 10 (клац-клац)

2) Перечитаємо ще раз текст, звертаючи увагу на те, яка була качка.

Де вперше ми дізналися про качку?

Якщо вона сиділа давно, то яка вона була? (клац - терпляча)

Чому вона гніздо влаштувала в такому глухому місці? Значить, яка вона? (клац - розумна)

«Зелений колір корисний для очей» (клац - багато знає)

«І коли цьому буде кінець?» (клац - втомлена)

«Невже це індича?» (Можливо, з нею таке вже було? То це не перші її каченята. Вона має життєвий досвід (клац - мабуть, вона не молода; клац - досвідчена)

«Це моє рідне дитя!» (клац - любляча)

«Тільки тримайтеся ближче до мене….» (передбачлива)

Так чому ж качці-матері (і терплячій, і розумній, і досвідченій, і люблячій) це каченя здалося гидким? (Бо вона була втомлена і не очікувала цього.)

Вона не любила це каченя?

Отже, в цій частині каченя ще не знало, що воно гидке. А що було далі, ми дізнаємося на наступному уроці.

  1. Робота з планом.

Слайд 11.

Пригадайте послідовність подій і відновіть план (Діти працюють у своїх аркушах).

Перевірка на дошці.

За цим планом ви підготуєте переказ першої частини. Це домашнє завдання.

ІV. Підсумок уроку

Слайд 12.

Закінчіть речення.

Завдання учням до уроку «Гидке каченя»

Завдання 1. Встановіть відповідність між казкою та автором:

Іван Франко «Для чого людині серце»

Леся Українка «В країні сонячних зайчиків»

Анатолій Дімаров «Про Карлсона, що живе на даху»

Всеволод Нестайко «Мауглі»

Астрід Ліндгрен «Біда навчить»

Ред’ярд Кіплінг «Лисичка-кума»

Завданння 2. Тест

1

А)Народився в 1805 році в бідній родині. У дитинстві не мав ні дорогих іграшок, ні багатого вбрання.

Б)Народився в 1799 році в багатій родині, отримав гарну освіту, був оточений коштовними речами.

2

А)Батьківщина його – Німеччина.

Б)Батьківщина його – Данія.

3

А)З дитинства захоплювався книжками та театром.

Б)Все життя захоплювався скульптурою та живописом.

4

А)Перші казки почув від своєї матері.

Б) Перші казки майбутній письменник і почув від батька.

5

А)Все життя Андерсен збирав і записував народні казки.

Б)Андерсен написав багато казок і віршів, а ще нариси, романи та п’єси.

Завдання 3. Віднови план

____ Який світ великий!

 ____Нарешті тріснуло велике яйце.

____ Гніздо в лопухах.

 ____Купання каченят.

___ Народження каченят.

До вправи «Питання - відповідь»

1. Хто були батьки Андерсена?

1. Батько його був чоботарем, а мама цілі дні, стоячи по коліна у холодній річковій воді, прала білизну для багатих людей.

2. Хто прищепив хлопчикові любов до книжок?

2. Його батько дуже любив книжки, багато читав синові. Перші казки майбутній письменник і почув саме від батька.

3. Чим особливі казки Андерсена?

3. До Андерсена казок не складали. Брати Грімм та Шарль Перро збирали та записували народні казки. Андерсен першим став складати свої казки.

4. Скільки казок написав Андерсен?

4. Андерсен написав 170 казок. Крім цього в його доробку є романи, п’єси, нариси та багато віршів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.