Мета: сформувати уявлення про об’єкти технологічної діяльності, закріпити та розширити знання учнів про виробничі технології;
розвивати фантазію та технічне мислення учнів:
виховувати організованість та самостійність у роботі.
Ключові поняття: об’єкт технологічної діяльності, метод фантазування, ескіз, форма, колір; функціональні, естетичні, ергономічні та економічні показники якості.
Об’єкти практичної діяльності учнів: друковані джерела інформації, обраний учнями об’єкт технологічної діяльності.
Обладнання: масштабна лінійка, кутник, олівець, папір формату А 4, зразки виробів учнів, електронні та друковані джерела інформації.
Межпредметні зв’язки: світова література.
Хід заняття
І. Організаційна частина
1.Перевірка присутності учнів.
2.Перевірка наявності спецодягу.
3.Перевірка шкільних приладів (лінійка, олівець, циркуль).
ІІ. Перевірка наявності раніше засвоєного матеріалу
1 | П | |||||||||||||
2 | Р | |||||||||||||
3 | О | |||||||||||||
4 | Е | |||||||||||||
5 | К | |||||||||||||
6 | Т |
1 | П | А | Т | Е | Н | Т | ||||||||
2 | К | Р | Е | С | Л | Е | Н | Н | Я | |||||
3 | Х | У | Д | О | Ж | Н | И | К | ||||||
4 | Е | К | О | Н | О | М | И | С | Т | |||||
5 | К | О | Н | С | Т | Р | У | К | Т | О | Р | |||
6 | Т | Е | Х | Н | О | Л | О | Г |
1.Який документ захищає проект від підробки?
2.За допомогою якого технічного документу роблять проект виробу?
3.Хто забезпечує найкраще оформлення виробу?
4.Хто розробляє економічні розрахунки майбутнього виробу?
5.Хто займається проектуванням виробу?
6.Хто розробляє технологію виготовлення майбутнього виробу?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми: Діти, сьогодні на уроці розглянемо тему “Об’єкти технологічної діяльності”, ознайомимося з поняттям "Об’єкти технологічної діяльності" та визначимо разом з вами, які об’єкти технологічної діяльності оточують нас. За допомогою методу фантазування розробимо проект майбутнього.
IV. Актуалізація опорних знань
Що таке технологія?
Які види технологічної діяльності вам відомі?
Що спільного й у чому відмінність між різними видами технологічної діяльності?
V. Вивчення нового матеріалу
Об’єкт технологічної діяльності – це вироби які виробляються на виробництві для потреб людини.
Об’єкти технологічної діяльності різноманітні. Це такі вироби як: двері, вікна, меблі, машини тощо.
Міні-змагання як форма закріплення розуміння цього поняття учнями: клас ділиться на групи, кожна з груп повинна назвати якнайбільшу кількість об’єктів технологічної діяльності. Названі об’єкти учнями запишемо на дошці.
Відкритий мікрофон
Всі речі які оточують нас потрібні для чогось. Учням пропонується поміркувати та закінчити речення: "Якби у нас не було…, то…"
Наприклад:
Якби у нас не було автомобілів, то ми не могли б пересуватись на великі відстані за невеликий час.
Якби у нас не було інструментів, то ми не могли б конструювати, ремонтувати вироби.
Після виконання цього завдання можна поставити перед учнями таке запитання:
Звідки учні можуть дізнатись про існуючу техніку та технології, які б допомогли виготовити потрібні мені речі?
Відповідь: підручники, довідники, альбоми, каталоги, інтернет-видання, телебачення.
Вправа-загадка
На даний момент в сучасному суспільстві все коштує дуже дорого. У дитячих садках мало іграшок, тому що немає коштів щоб придбати нові. Так може ми разом допоможемо, зробивши власними руками дитячі іграшки для малюків. Ви навчились працювати з фанерою, тобто ця іграшка повинна бути виготовлена із фанери або ДВП. Але ця іграшка не повинна бути складною у виготовленні, також, щоб на виготовлення не було витрачено багато матеріалу та часу. Учні повинні з власного досвіду вибрати об’єкт для праці. (Наприклад: дитяча лопатка, або іграшка "Буратіно").
Учні обрали 2 варіант
Мозковий штурм
Учитель
-Яким має бути обраний вами вибір?
Учні протягом 2-3 хв. обмірковують свою відповідь.
Після цього діти дають відповіді, а вчитель записує їх на дошці (неправильних відповідей не буває).
Те, що записано на дошці, показники якості їх майбутнього виробу, але цих показників так багато, що в них складно орієнтуватися. Тоді їх поділяють на чотири групи показників якості виробів: функціональні, естетичні, ергономічні та економічні.
Функціональні показники визначають відповідність виробу своєму призначенню. Наприклад, свердлильний верстат призначений для свердлення отворів. Якщо на такому верстаті неможливо виконати певні роботи, то цей верстат не виконує своєї основної функції, тобто має низькі функціональні показники.
Естетичні показники виробу позначають міру його виразності, краси, відповідності сучасним вимогам. Естетичними мають бути всі вироби, якими користується людина, - машини, будівлі, побутова техніка та ін.
Ергономічні показники свідчать, наскільки будь-які вироби (машини, верстати, інструменти тощо) зручні у користуванні. Такими, наприклад, є різні інструменти, операції; машини, в яких зручно сидіти під час поїздок, тощо.
Економічні показники визначають витрати на процес створення виробу від задуму до випуску готового виробу, а також витрати на користування ним. Так, економічні показники якості майбутньої машини визначаються кількістю матеріалів, часом, який потрібен на її виготовлення, витратами електричної енергії, майбутні витрати на її експлуатацію.
Запишемо всі показники якості до таблиці:
Функціональні показники | Естетичні | Ергономічні | Економічні |
Метод фантазування
Що передує створенню виробу?
Як "народжується" новий виріб?
Фантасти минулого створювали свої ідеї на підставі ретельних прогнозів. Вибудовуючи у свідомості образ "Наутилуса", Жюль Верн читав статтю Монжері про перші підводні човни (1620 рік), про підводний човен Дреббля, про залізне яйце Башнелла і про відкинутий Наполеоном проект "Наутилуса", поданий йому винахідником пароплава Фультоном. Часто фантастика сміливо відкриває нам двері у майбутнє. Збулося 99 зі 108 прогнозів Жуля Верна, 66 з 77 – ГербертаУелса, 47 з 50 – О.Беляєва. Морган Робертсон написав фантастичне оповідання "Даремність" про корабель "Титан", який холодної квітневої ночі зіткнувся з айсбергом. Через недостачу рятувальних човнів загинуло 3000 чоловік. У 1912 році реальний "Титанік", так схожий на "Титан" Робертсона, потонув так само, як пророчив Робертсон.
Сучасні винахідники дуже часто ставлять собі за мету втілити у життя мрії і проекти фантастів. Однак, при цьому, вони спираються на найкращі досягнення науки і техніки.
Наші співвітчизники – Микола Кибальчич 23.03.1881 року розробив проект космічного корабля з пороховим двигуном, О. Шаргей у 1914 році вивів формулу для космічного польоту ракети та розробив спосіб повернення космонавтів на Землю. Саме так літали на Місяць американські космонавти, ознайомившись з його проектом у бібліотеці Конгресу США.
Одним з найцікавіших методів проектування є перенесення персонажів, техніки і подій в інші умови.
Основне завдання методу проектування – навчити виявляти дії земної техніки та їх виконавців і пристосувати земну техніку до нових умов. Це також має стати основою для подальшого навчання проектування.
Учням пропонується перенести події на іншу планету або іншу епоху і подивитися, що при цьому зміниться. Перед тим, як з'явиться явище або технічний засіб для інших планет, слід з'ясувати його призначення на Землі та встановити основні технологічні дії, явища чи засоби виконавців цих дій.
VІ. Практична робота
Уявне перенесення об'єкта проектування у фантастичні умови, уявлення фантастичного образу об'єкта проектування і відтворення його на папері.
Завдання. Створи літак для Марса. Адже Марс треба перетворити на другу батьківщину та на міжнародну базу для підготовки зорельотів для їх запуску у далекі світи де люди зможуть жити там роками.
Умови Марса, які впливають на конструювання: повітря немає, вага предметів у 6 разів менша за земну.
Земний літак | Для Марса | |
Утримання на висоті | Повітря крила | |
Просування уперед | Гвинт, турбіна, струмінь газів | |
Зміна висоти | Закрилки | |
Зміна напрямку керування | Кермо, засоби керування, прилади, людина, автоматика | |
VIІ. Підбиття підсумків. Оцінювання результатів роботи
Сьогодні на уроці ми ознайомились з поняттям "об'єкт технологічної діяльності", та разом з вами визначили, які об'єкти технологічної діяльності оточують нас, а також за допомогою методів фантазування розробили проект марсіанського літака.
VІIІ. Домашнє завдання
Учні виконають малюнок марсіанського літака.
1.Забезпечити утримання його над поверхнею Марса та просування вперед.
2.Підібрати таких виконавців дії, які були б здатні працювати в умовах відносної відсутності атмосфери.
(Для полегшення уявлення образу майбутнього засобу заплющ очі і спробуй пояснити його).
Творче проектування. Установити основні дії, які має виконувати літак в умовах Марса, а потім підібрати виконавців цих дій.


