Тема: На язиці медок, а на думці – льодок. Лисиця та їжак (українська народна казка). Прислів’я

Опис документу:
Мета: формувати вміння правильно висловлювати свої думки; навчати давати характеристику героїв казки; удосконалювати навички читання, діалогічне мовлення; розвивати увагу, пам'ять, швидкість та чіткість мовлення; виховувати бажання бути чесними і ніколи не обманювати.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Літературне читання

2 клас

Казка вчить, як на світі жить

Тема: На язиці медок, а на думці – льодок. Лисиця та їжак (українська народна казка). Прислів’я

Мета: формувати вміння правильно висловлювати свої думки; навчати давати характеристику героїв казки; удосконалювати навички читання, діалогічне мовлення; розвивати увагу, пам'ять, швидкість та чіткість мовлення; виховувати бажання бути чесними і ніколи не обманювати.

Обладнання: мікрофон, силуетні зображення тварин: жабка, зайчик, мишка, кабан, ведмедик, лисиця, їжак; презентація уроку, маски «Лисичка» і «Їжачок», картки із завданнями для груп, комп’ютер, відеозапис пісні « Сонце» (серія «Пісне Знайка»), картки із словами-характеристиками героїв.

Тип уроку: комбінований, урок-зустріч.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Учитель декламує вірш.

Встаньте, діти, не баріться,

Один одному всміхніться

І на мене подивіться,

Знову дружно посміхніться!

Успіхів усім бажаю,

Урок читання розпочинаю!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • На уроках читання ми вчимося читати … (правильно, виразно і свідомо).

  • Для чого потрібно вміти гарно читати? (Щоб більше дізнатися про навколишній світ, щоб зуміти прочитати, зрозуміти і виконати завдання, розв’язати задачу тощо.)

Вправа «Очікування».

- Що очікуєте від сьогоднішнього уроку? (На сьогоднішньому уроці я продемонструю, як навчився читати казку «Рукавичка». Сьогодні я навчуся краще читати. Сьогодні я очікую цікаві завдання.)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Гра «Продовж речення» («Мікрофон»).

- Пригадаємо, що ми вивчили на попередньому уроці. Продовжте речення у мікрофон.

- Ми опрацьовуємо розділ … («Казка вчить, як на світі жить»).

- Перша тема розділу … («Українські народні казки»).

- У народних казок немає … (автора).

- Найдавніші казки про … (тварин).

- За словами та вчинками Їхніх героїв можна розпізнати … (людські якості: доброту, правдивість, розум, сміливість, хитрість, жадібність, злість тощо).

- На минулому уроці прочитали українську народну казку … («Рукавичка»).

- ЇЇ героями є … (мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, кабан-іклан, ведмідь-набрідь).

ІV. Читацька розминка

- Сьогодні тварини-герої казки «Рукавичка» завітали на урок і приготували вам цікаві завдання, щоб ви навчилися ще краще читати.

  1. Вправи для встановлення правильного дихання при читанні.

- Жабенятко пропонує вправи для встановлення правильного дихання при читанні:

«Комарик»: Навколо мене комарик кружляв,

Тоненько так пищав:

- Дз-дз-дз-дз…

«Джмелик»: На квітучому лужку джмелик літав,

Веселу пісеньку співав:

- Дж-дж-дж-дж…

2. Чистомовка. Гра «Світлофор».(Слайд 1.)

- Зайчик приніс чистомовку для розвитку артикуляційного апарату.

Єць-єць-єць – довговухий заєць ніс хліба окраєць.

Ця-ця-ця – добиралася до зайця хижа лисиця.

Ни-ни-ни – вискочили кабани.

Ли-ли-ли – всі жолуді зїли.

V. Перевірка домашнього завдання

1. Гра «Редактор». Робота в групах.

- Я з Мишкою хочу перевірити, чи старанно ви готувалися до уроку. Мишка «вигризла» букви зі слів з казки «Рукавичка». Спробуйте їх прочитати, попрацювавши в групах.

І група. М..ШК.. (мишка) ІІ група. З..ЙЧ..К (зайчик)

Ж..БК.. (жабка) Л..С..ЧК.. (лисичка)

Б..Ж..ТЬ (біжить) Б..Ж..ТЬ (біжить)

ПЛ..Г..Є (плигає) Ч..ТВ..Р.. (четверо)

ІІІ група. В..ВЧ..К (вовчик) ІV група. В..ДМ..ДЬ (ведмідь)

К..Б..Н (кабан) П..Т..ЄТЬС.. (питається)

БР..Т..К (братик) Ш..СТ..Р.. (шестеро)

С..Д..ТЬ (сидить) Б..Г..Т.. (багато)

- Які звуки позначають букви, що «вигризла» Мишка? (Голосні звуки.)

- Ці звуки, діти, допомагають робити наше мовлення чітким, мелодійним, красивим.

2. Робота з підручником О. Я. Савченко «Літературне читання». Читання української народної казки «Рукавичка» (с. 33-35).

- Ведмедик просить прочитати йому казку «Рукавичка».

2.1. Читання в особах уривка казки від початку до слів «Ото вже їх четверо сидить».

- Продемонструйте Ведмедику, як ви навчилися читати в особах. (Діти отримують ролі: автор, мишка, зайчик, лисичка.)

- Молодці, діти. Ви чудово справилися із проханням Ведмедика.

2.2. Вибіркове читання.

- Кабан хоче почути уривок, як він просився до рукавички. Знайдіть і прочитайте його. (Один учень читає вголос, всі інші – слідкують.)

- Молодець, ти добре прочитав. Тепер Кабан перевірить вашу увагу. Скільки стало звірят у рукавичці, коли заліз кабан? (Шестеро звірят.)

- Де взялася рукавичка у лісі? (Ішов дід лісом та й загубив рукавичку.)

2.3. Підсумок перевірки домашнього завдання.

- Діти, ви добре підготувалися до уроку. Яка ж головна думка казки «Рукавичка»? (Потрібно допомагати один одному у скрутну хвилину.)

- Чи були у вашому житті такі випадки, коли ви допомогли комусь у важку хвилину? (Діти наводять приклади із життя.)

Фізкультхвилинка

(Виконання рухів стоячи під пісню «Сонце» із серії «Пісне знайка». Додаток 1.)

VІ. Повідомлення теми і мети уроку

- На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо ще одну українську народну казку. Як вона називається, дізнаєтесь, відгадавши загадку від Вовчика.

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться,

А зовуть її … (лисиця).

В мене шубка з колючок,

В мене сіра спинка,

Ніс, як чорний п’ятачок,

Очі – намистинки.

Здогадався, мабуть, всяк,

Що зовуть мене … (їжак).

- Як називається казочка, здогадалися? («Лисиця та їжак»)

- Тема уроку звучить так (слайд 2):

На язиці медок, а на думці – льодок.

- Як ви розумієте це прислів’я? (Можна говорити хороші слова, а замислити погану справу.)

- Чи може бути це прислів’я головною думкою казки «Лисиця та їжак», скажете в кінці уроку.

VІІ. Опрацювання казки «Лисиця та їжак»

Технологія «Вмикаємо телевізор».

- Доброго дня! В ефірі шкільне телебачення. У програмі «На гостині у казки» послухайте українську народну казку «Лисиця та їжак».

1. Слухання казки (читають підготовлені учні-«актори» в масках-шапочках лисиці та їжака).

- Запам’ятайте, звідки йшла лисичка. Якою вона була в той момент? (Поверталася лисиця з невдалого полювання. Вона була голодною.)

2. Словникова робота.

- Підготуємося до правильного і свідомого читання казки.

2.1. Вправа на миттєве зчитування слів (слайд 3-9).

Їжак, каже, стара, хотів, лисиця, тугіше, ніколи, позирає, невдале, потупав, не можу.

2.2. Уточнення значення деяких слів. «Скарбничка слів» (слайд 10).

- Погляньте на монітор, виберіть пояснення до слів лівого стовпчика з правого стовпчика.

Невдале нема часу

Позирає пішов

Потупав щільніше

Тугіше безрезультатне, погане

Ніколи розглядає довкола, дивиться

- Запам’ятайте ці слова та їхні значення.

2.3. Читання пояснення вислову «солодкими оченятами» з підручника (с.36).

Солодкими оченятами – тут: улесливо, нещиро.

  1. Читання казки учнями вголос.

- Слова лисиці читайте улесливо, а слова їжака – впевнено.

4. Аналіз казки з елементами вибіркового читання.

- Який настрій мала лисиця, коли поверталася з полювання? (була незадоволена.)

- Чому вона була незадоволена? Доведіть це за допомогою методу «Прес» (слайд 11).

На моніторі – кліше:

Я вважаю, що …

…, тому що … .

…, наприклад, … .

Таким чином, … .

- Що зробив їжачок, коли привітався? (Згорнувся клубочком.)

- Чому їжачок згорнувся клубочком? (Лисиця могла його з’їсти.)

- Чи повірив їжак лисиці, що вона не їсть м’яса, тільки овочі? Чому? (Ні, тому що лисиця – хижа тварина.)

- Як змінився настрій лисиці, коли вона почула про виводок тетеревенят? (Вона зраділа.)

- Доведіть це словами тексту. (- Де це? – так і підскочила лисиця.)

- Чи справді їжак бачив виводок тетеревенят? (Ні, він обдурив лисицю.)

- Чому ж він обманув лисицю, адже обманювати не можна? (Щоб врятувати собі життя.)

5. Читання казки напівголосно. Гра «Бджілки».

- Прочитайте казку ще раз «бджілкою», запам’ятайте, де слова автора, лисиці та їжака.

Гімнастика для очей (Додаток 2.)

6. Читання казки повторно.

6.1. Читання за особами.

- Подумайте, якою була лисиця, а яким – їжак.

6.2. Інсценізація казки без слів автора.

- Щоб краще уявити лисицю і їжака, прочитаємо діалог між лисицею та їжаком ще раз. Не забувайте слова лисиці читати улесливо, а слова їжака – впевнено.

7. Складання характеристики героїв казки. Робота в парах.

- Складемо характеристики героїв казки.

(Діти отримують картки зі словами, які характеризують лисицю і їжака:

Улеслива

Розумний

Кмітливий

Хитра

Винахідливий

Підступна

Допитливий

Зла)

- Прочитайте слова і поміркуйте, кого з героїв вони характеризують. (Діти читають всі слова і відмічають, які з них і кого характеризують.)

- Якою показана лисиця у казці? (Улеслива, хитра, підступна, зла.)

Слайд 12.

- Який же їжак? (Розумний, винахідливий, кмітливий, допитливий.)

Слайд 13.

8. Робота над прислів’ями в підручнику, с.36.

- Прочитайте прислів’я. Відчиніть «віконечка». (Казки маленькі, а розуму в них багато. Доброго тримайся, а злого цурайся.)

VІІІ. Підсумок уроку

- Яку казку прочитали? (Прочитали українську народну казку «Лисиця та їжак».)

- На кого хочете бути схожими: на лисицю чи їжака? Чому? (Я хочу бути схожим на …, тому що … .)

- Чи може бути прислів’я, яке є темою уроку (слайд 1), головною думкою казки? Чому? (Так, тому що лисиця говорила їжаку гарні слова, а на думці у неї було – з’їсти їжака.)

- Від чого застерігає нас ця казка? (Не можна довіряти будь-кому.)

- Чи справдилися ваші очікування? (Мої очікування справдилися, тому що … .)

ІХ. Домашнє завдання

  • Відпрацювати читання казки в особах, с. 36.

  • Скласти свою казочку про лисичку та їжачка (для учнів, які вміють добре читати.)(Слайд 14.)

Гімнастика для очей

  1. Вправа «Маятник». Рух очей вправо – вліво.

  2. Вправа «Стовпчик». Рух очей вгору – вниз.

  3. Вправа «Квадрат». Рух очей по квадрату за годинниковою стрілкою, а потім – у зворотному напрямку.

  4. Вправа «Безкінечність». Витягнути перед собою праву руку на рівні очей, пальці зжаті в кулак, залишити витягнутими вказівний і середній пальці. Намалювати в повітрі цими пальцями знак безкінечності великого розміру. Коли рука із центра цього знаку піде вгору, розпочати рух очей за пальцями, не повертаючи голови. Рухати очима, які не кліпають, по безкінечності справа – наліво, зліва – направо.

  5. Вправа «Сонечко». Колові рухи очима за годинниковою стрілкою, а потім – у зворотному напрямку.

  6. Вправа «День і ніч». На слово «ніч» зажмурити очі, на слово «день» - розплющити.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Стратегії профілактики та вчасного реагування на прояви суїцидальної поведінки неповнолітніх»
Мельничук Вікторія Олексіївна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.