Тема: "Місто Лебедин – скарбниця минулого".

Опис документу:
Мета: дати поняття історичного краєзнавства та категорії пов’язані з ним, вчити дітей використовувати знання в неординарних ситуаціях; прищеплювати любов до культурної спадщини та історії нашого народу. розвивати в гуртківців інтелектуальні, розумові здібності, ерудицію, творчу уяву; виховувати почуття відповідальності, розширювати світогляд, згуртованість, вміння працювати в колективі.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Місто Лебедин – скарбниця минулого.

Мета: дати поняття історичного краєзнавства та категорії пов’язані з ним, вчити дітей використовувати знання в неординарних ситуаціях; прищеплювати любов до культурної спадщини та історії нашого народу. розвивати в гуртківців інтелектуальні, розумові здібності, ерудицію, творчу уяву; виховувати почуття відповідальності, розширювати світогляд, згуртованість, вміння працювати в колективі.

Обладнання: аркуші паперу, фломастери, маркери, завдання на картках, карта Лебединського району.

Форма проведення: заняття – турнір.

Хід заняття:

І. Організаційна частина.

ІІ. Основна частина.

  1. Вступна бесіда.

  2. Оголошення теми і мети заняття.

Сьогодні на занятті ми познайомимося з одним з найцікавіших напрямків історичної науки – історичним краєзнавством. Це наука, що покликана дати основні уявлення про історію рідного краю, його становлення та розвиток, джерела та методи збирання краєзнавчих матеріалів.

На занятті ми поринемо у світ історичних подій та явищ, згадаємо про видатні постаті, що відіграли неабияку роль у розвитку нашої області і району. Разом з тим, ми проведемо паралелі між минулим та сьогоденням, перевіримо ваші знання та рівень обізнаності у географічному положенні Лебединщини та особливостях її історичного розвитку.

3. Коротка довідка про географічне положення та особливості історичного розвитку Лебединщини.

Серед садів і скверів розкинулося одне з наймальовничіших міст Сумщини і всієї Слобожанщини – місто Лебедин. Чепурні будинки, широкі вулиці, обсаджені тополями і кленами. Особливо чудове місто влітку, в оточенні вічнозелених соснових борів. Височать вони понад блакитним озером, що в народі зветься Лебединим. Територію Лебедина заселили люди ще в часи пізнього палеоліту.

Протягом п’яти століть Лебедин входив у державу Скіфію На її території жили племена землеробів. Тут існувала досить розвинена цивілізація, про що свідчать знайдені тут знаряддя праці і посуд епохи бронзи (II тис. до н. е.), а також рештки поселення епохи черняхівської культури (II- VІ ст.)....

Пізніше у наших краях пролягав чумацький Сагайдачний шлях. І зараз поблизу цього шляху люди знаходять старовинні срібні монети.

Стосовно дати заснування існує декілька версій. Найбільш вірогідно, що переселенці з Правобережжя заснували тут в 1654 р. слободу, назва якої пішла від однойменного озера, що знаходиться поблизу, або ж походить від назви однойменного села на Черкащині чи Київщині, звідки прийшли переселенці.

Є й інші версії щодо дати заснування і походження назви міста Лебедина. У “Белгородской сметной ведомости” за 1678 рік вказується, що місто Лебедин побудовано на річці Вільшанці 1652 року. Назву Лебедин напевне принесли переселенці з Черкащини, де й зараз є однойменне село.

Легенда про заснування міста.

Колись давним-давно, коли безкрайнє „Дике поле” тільки почало перетворюватись на мальовничу Слобожанщину, мандрували шляхами нашого краю переселенці. Люди з Волині, Поділля, Дніпрянщини, що шукали в пустинній чужій землі кращої долі, забрели в ці краї. В цей час стояла повсюди нестерпна спека. І захотілося мандрівникам води, але вони ніде не бачили жодної криниці. Коли це дивляться – голубіє щось в далині. Підійшли ближче, і перед очима відкрилося озерце, невеличке, але дуже гарне, неначе казка. І лебеді на ньому плавають білі – білі. Так сподобався мандрівникам цей мальовничий куточок, що вирішили вони зупинитися біля Лебяжого озера.

А невдовзі виросли тут дві невеличкі слободи. Перша розташувалася на лівому березі Вільшанки і звалося Довгалівкою. Трішки поодаль знаходилась слобода Коржик. Цю назву, ймовірно, принесли з собою переселенці.

На території Лебединського району були знайдені знаряддя праці і посуд епохи „бронзи”. В VІІІ-Х ст.. корінними мешканцями були Северини – східно – слов’янський союз племен. Місто будувалося приблизно 40 років.

В 1658 р. населення Лебедина поповнилося новими переселенцями, слободу перебудували, а восени того ж року поселення увійшло до козацького реєстру під назвою “ Леб’яжий город”. З 1659 р. Лебедин стає сотенним містечком Сумського слобідського козацького полку. Тут перебувало сотенне правління, мешкав сотник. Наприкінці ХVІІ ст. Лебединська фортеця вважалася найбільшою і найпотужнішою серед усіх сотенних міст Слобожанщини. Як свідчать Відомості генерального межування 1678 р., на озброєнні Лебединського гарнізону було 9 великих гармат, 88 мушкетів і 5 пищалів.

Наприкінці ХVІІ на початку ХVІІІ ст.ст. місто інтенсивно розвивалося, збільшувалося його населення, а відтак зростали й можливості проведення складних архітектурно-інженерних робіт. Мешканці міста – “черкаси полкової служби” (служилі козаки) – окрім станичної служби, займалися землеробством, скотарством, торгівлею, кустарними промислами і ремеслами. На початку ХVІІІ ст. у межах Великого города був двір чернігівського полковника Павла Полуботка (на місці теперішнього готелю та районного будинку дитячої і юнацької творчості).

З Лебедином пов’язана одна з найтрагічніших сторінок історії України. Під час Північної війни (1700 – 1721) протягом цілого місяця з 25.ХІ/6.ХІІ/ по 26.ХІІ 1708 /6.1 1709/ в Лебедині містилася штаб - квартира московського царя Петра І. У Лебедині цар приймав українських старшин, які відступилися від законного гетьмана України І.С. Мазепи.

Наприкінці ХVІІІ – на початку ХІХ ст.ст. місто Лебедин виглядало дуже мальовничо. Центр на території колишньої фортеці мав різноманітні, побудовані на контрасті архітектурні акценти. Тут панував широкий простір Базарного майдану (нині – Інтернаціональна площа). На ньому височіли дві домінуючі споруди – величний кам’яний Свято – Успенський собор із дзвіницею (зведений у 1774 – 1797 рр.) і дерев’яна Преображенська церква.

Вони були видні здалеку. В центральній частині зосереджувалися також адміністративні будівлі. Цікавою особливістю планування Лебедина є те, що поза центром напрямок вулиць має радіально-контурну спрямованість. З Базарного майдану виходили чотири вулиці: Замкова – до Троїцького майдану, Шевська – до Петропавлівського, Сумська – до Майданської площі (нині – площа Волі) і Гадяцька (тепер – Будильська) – до Миколаївського майдану. Всі інші головні вулиці йшли у бік основних населених пунктів: на Охтирку й Олешню – вулиця Охтирська; на Зіньків – Зіньківська (тепер – Першотравнева); на Межиріч – Межиріцька (колишня Широка на Кобижчу, потім – Стахановська, тепер – Кобижча); на Михайлівку – Михайлівська.

На початку основних доріг розташовувалися церкви: по дорозі на Суми – Різдва Христового, при виїзді на Охтирку – Іллінська, по дорозі на Червлене – Миколаївська, по дорозі на Михайлівку – Михайлівська. Замикали кільце з півночі Троїцька, Петропавлівська і Вознесенська, а з півдня – Трьохсвятительська церква. Окрім того, на західній околиці міста розташовувалась Покровська церква, у центрі колишньої слободи Кобижча – Воскресенська, а на Довгалівці – Георгіївська церква. Всі храми міста, за винятком собору, були дерев’яними.

Праця людей змінила побут лебединців. Старовинний Лебедин виглядає сьогодні молодим і красивим.

4. Видатні земляки.

З Лебединщиною пов’язані імена багатьох видатних людей: її стежками ходили Григорій Сковорода, Тарас Шевченко, великий композитор, піаніст і диригент Сергій Рахманінов, оперні співаки зі світовими іменами Борис Гмиря і Іван Стешенко, художники брати Кричевські.

Історія Лебедина тісно пов’язана з іменами видатних діячів української культури: художник Н. Онацький, композитора Стеблянка, поєтів і письменників Бориса Ткаченка, Григорія Хоткевича, Остапа Вишні. Ще можна називати багато відомих імен – уродженці Лебединського краю.

5. Сучасне місто.

Нині Лебединщина – край розкішних лісів і пшеничних морів, шовкових луків і небесної сині, край подвигів, край мужніх і щирих на пісню і труд людей, завдячуючи яким з року в рік зростає економіка, збагачується духовність Лебединського району.

На сьогодні в Лебедині нараховується 56 пам’яток історії та культури, у тому числі – 9 пам’яток археології, 11 пам’яток архітектури, 31 пам’ятка історії, 5 пам’яток монументального мистецтва. Громадськість міста виявляє глибоку зацікавленість у збереженні пам’яток історії та культури, увічнює у бронзі і граніті, у назвах вулиць та установ важливі події, пов’язані з історією міста.

Отже, ви народились, живите, навчаєтесь в чудовому Лебединському краю, який має славне історичне минуле, яке сягає в глибину століть і нерозривно пов’язане з розвитком української держави.

6. Історичний турнір.

Щоб перевірити ваші знання по даній темі, ми проведемо історичний турнір. У нас є дві команди: „Краєзнавці” і „Туристи”. Є журі, яке буде оцінювати ваші відповіді.

Отже, перше завдання „Населені пункти” – написати якомога більше назв населених пунктів на Лебединщині. ( Оцінювання 1 бал за кожну відповідь)

Завдання „Визначні особистості” – назвати найбільшу кількість імен, історичних постатей, що пов’язані з історією Лебединщини. ( Оцінювання 1 бал за кожну відповідь).

Наступне завдання „ Морзянка” – команди отримують по одному вислову, зашифрованому цифрами за порядковим номером букв в алфавіті.

  1. Історія – скарбниця нашого минулого.

  2. Пам’ятай історію, думай про майбутнє.

А-1

Б-2

В- 3

Г 4

Г-5

Д-6

Е-7

Є-8

Ж-9

З-10

И-11

І-12

Ї-13

Й-14

К-15

Л-16

М-17

Н-18

О-19

П-20

Р-21

С-22

Т-23

У-24

Ф-25

Х-26

Ц-27

Ч-28

Ш-29

Щ-30

Ю-31

Є-32

Ь-33


( Оцінювання 1 бал за швидкість)

Завдання для інтелектуалів – команди мають дати як найбільше правильних відповідей на запитання.

1. В якому році засноване місто Лебедин (1654 р.)

2. З якими районами межує Лебединський район. (Тростянецький, Сумський, Липоводолинський, Білопільський, Охтирський)

3. Назвіть ріки, які протікають по території Лебединського району. (Вільшанка, Псел)

4. Які заповідники є на території Лебединського району. (Шелехівське озеро, Михайлівська цілина)

5. Які музеї знаходяться на території міста Лебедин (краєзнавчий, художній, народознавчий)

6.Назвіть навчальні заклади міста Лебедин. (Педагогічне училище, Медичне училище, ВПУ - 34)

7. Скільки діючих церков на території міста. (Миколаївська, Воскресенська, Вознесенська, Покрівська)

8. Назвіть відомого українського поета, який відвідав Лебединщину в XIX ст. (Шевченко)

9. Назвіть прізвище, та ім’я оперного співака, уродженця м. Лебедин, на честь якого було названо музичну школу (Борис Гмиря)

10. Про яку ділянку Сумської області сказано такі слова: „Ви не бачили дива такого, як незайманий степ на весні” (Михайлівська цілина)

11. Назвіть озеро про яке складено багато легенд, і яке дало назву місту (Лебедине)

12. Де ростуть 300 – літні дуби, які були свідками перебування Петра І на Лебединщині. (Михайлівка)

13. В якому році Лебедин було звільнено від фашистських загарбників.

(1943 р.)

14. У якому селі Лебединського району був розвинений гончарний промисел. (Межиріч)

15. Цей пам’ятник було відкрито в 1993 році, по вулиці Сумська м. Лебедин, яким трагічних подіям він присвячений. (Голодомор)

16. Назвіть пам’ятку природи загальнодержавного значення. (Шелехівське озеро)

17. Як ви гадаєте, скільки видів лікарських рослин росте на території нашого району. (Більш ніж 100)

18. Які корисні копалини знаходяться на території Лебединського району. (Пісок, глина, газ)

19. Як називається центральна вулиця нашого міста. (Леніна)

20. На якій вулиці знаходиться „Козацька могила” (вул. Погранична)

21. В якому населеному пункті Сумщини за наказом Петра I було страчено 900 козаків-мазепівців? (м. Лебедин)

22. Яку назву отримали регіони Сумщини, що найбільше постраждали в результаті монголо-татарського спустошення? (Дике поле)

23. В якому році заснована Сумська область? (1939 р.)

24. Який птах зображений на гербі Лебедина? (Лебідь)

25.Де в Сумській області вперше почала функціонувати сільська телефонна мережа? (м. Лебедин)

Гра «Дешифрувальник».

Я роздаю карточки з закодованими містами Сумської області. Допоможе вам їх розкодувати мобільний телефон.

Літери у вашому мобільному телефоні розташовані під цифрами на кнопках. Кожній цифрі відповідає кілька літер. Щоб відгадати зашифроване слово, треба вибрати тільки одну літеру. Отже, будьте уважними. За правильне виконання цього завдання ви отримаєте 5 балів за кожне відгадану назву міста.

Завдання для

першої команди:

4323345 29,23,7,20,12,3.15,1 2,12,29,15,12,18,33

Лебедин Штепівка Бішкінь

Завдання для

другої команди:

3,19,21,19,9,2,1 2,24,6,11,16,15,1 17,7,9,11,21,12,28

Ворожба Будилка Межиріч

Наступне завдання: «Незакінчені речення».

«Цей прийом часто поєднується з «Мікрофоном» і дає можливість ґрунтовніше працювати над формою висловлення власних ідей, порівнюючи їх з іншими).

Я говорю вам (обом командам) частину речення, а ви повинні по черзі його продовжити. Команда, яка назве більшу кількість правильних відповідей буде переможцем.

В Сумській області є…

Я люблю своє місто за те, що...

(Діти дають відповідь на поставлене питання).

ІІІ. Підведення підсумків.

Отже, сьогодні на занятті ми познайомилися з одним з найцікавіших напрямків історичної науки – історичним краєзнавством. Ми поринули у світ історичних подій та явищ, згадали про видатні постаті, провели паралелі між минулим та сьогоденням.

1. Рефлексія результатів.

- Що нового ви дізналися на занятті?

- Оцініть власний рівень розуміння та засвоєння матеріалу?

- Які проблеми виникли у ході виконання завдання?

2. Підведення підсумків.

- Порівняти свої реальні результати з очікуваними;

- Проаналізувати, чому відбулося так чи інакше.

Підведення підсумків історичного турніру.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Акція «Методичне літо»
Призовий фонд 50 000 грн!
Взяти участь

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФРАНЦУЗЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
0
міс.
2
7
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!