Тема: Л. Пономаренко «Гер переможений». Наскрізний гуманістичний пафос новели
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Л.Пономаренко;
розкрити характери героїв, з’ясувати причини такого явища як жорстокість дітей по відношенню до німця;
формування вміння учнів осмислювати прочитане, висловлювати свою думку, аргументувати її;
допомогти усвідомити ідейний зміст твору, дати поняття новели як жанру;
удосконалювати навички виразного читання та вміння працювати в групах;
виховувати одну з найкращих людських рис – милосердя, уміння прощати, любити людину.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Емоційне налаштування для роботи на уроці
Перегляд відеокліпу пісні «Мальви»
Виразне читання вірша
Якщо зібрати сльози матерів,
Що проливались за дочок і синів,
Які навік у битвах полягли,
Які за щастя юність віддали,
То море створиться із сліз отих,
Із сліз печально гнівних і палких
В. Ткаченко
3. Асоціативний кущ
– Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «війна»
4. Дослідження «Де на даний момент тривають військові дії?»
Воюють на Корейському півострові, у Сирії, у Лівії, у Ємені, у Нігерії, існує ізраїльсько-палестинський конфлікт, у Колумбії, у М’янмі, в Афганістані, між Індією та Пакистаном, Нагорно-Карабахський конфлікт, у Південному Судані, на Філіппінах, Сомалі, в Іраку… Людство досі не навчилося мирно співіснувати на нашій спільній планеті.
ІІІ. Постановка теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя
«Війна – жорстока річ. Від неї постраждали мільйони людей. Причому не лише ті, що захищалися, а ті, що нападали» Л. П. Пономаренко
Війна – страшне слово. Вона несе горе всім. Кров, біль, страждання випали на долю чоловіків, які із зброєю в руках пішли на фронт, а також на долю дітей, жінок, старих, що залишилися в окупації, тяжко працювали, потерпали від голоду та холоду. Але часто ми сприймаємо ті події тільки під одним кутом – очима наших співвітчизників, забуваючи, що по той, «інший», бік знаходились також чуйні, добрі, працьовиті люди. Вони також були жертвами амбіцій політиків, що змагалися між собою за перерозподіл світу. Ми познайомимося з незвичайним твором Любові Пономаренко – «Гер переможений», який розповідає про подію, отже, належить до епічного жанру, в ньому глибоко й тонко передано внутрішній світ, переживання героя, на двох сторінках викладена життєва людська трагедія.
Записати в зошити дату й тему уроку. Оголошення мети уроку
ІV. Засвоєння навчального матеріалу
Слово вчителя
Для розуміння тексту, аналізу твору нам необхідно пригадати певні поняття з теорії літератури.
Твір, який ми будемо сьогодні вивчати, за жанром визначається як новела. Що характерне для цього жанру
Новела – різновид оповідання, невеличкий епічний твір, характерними ознаками якого є:
незвичайна життєва подія,
напружений розвиток дії,
несподівана розв’язка,
героїв небагато,
увага зосереджена на розкритті переживань і настроїв дійових осіб,
як правило відсутні описи.
Події, описані в творі, не так про війну, як безпосередньо про наслідки від неї.
Допоможе уявити події ІІ світової війни невелика презентація.
“Війни починають політики, а воювати і помирати доводиться звичайним людям» Герберт Гувер
Ворог нападає, ми захищаємося. А що потім, коли замовкають автомати, коли припиняються військові дії, підписуються мирні угоди. Як тоді сприймати ворога…Займи позицію. Чи можна простити ворога, який приніс у ваш дім, у вашу країну багато горя, сліз, страждань? Свою відповідь обгрунтуйте.
Обговорення ідейного змісту новели. Евристична бесіда.
• Коли відбуваються події у творі?
• Хто зводить будинки у зруйнованому місті?
• Прокоментуйте, що мала на увазі письменниця, зазнаючи, що «полонені німці зводили цей квартал з любов’ю і розпачем».
• Про що мріяли полонені німці, коли зводили будинок? («…Цей будинок міг би бути їхнім, стояти на околиці Лейпцига»)
• Для чого, на ваш погляд, Фрідріх розкопав і посадив клумбу? Чому він це робив з любов’ю?
• Як діти поставилися до благородної справи полоненого німця? («…Ми розвоювали ту землицю, розкидали каміння, зробили з паличок хрест, зв’язали його травою і поставили на грядці»)
• Чим допомагали жінки полоненим німцям?(«…Часом приносили щось із одягу — старий піджак або картуз, та ще варену картоплю, на що ті всміхалися, дякували, називаючи вдів “фрау”»)
• Опишіть зовнішність Фрідріха («…Був худий, гнилозубий і брудний…»)
• Про що вона свідчить?
• Які стосунки були між Фрідріхом і дітьми? («Ми любили ціляти в нього грудками, любили, коли він саджав нас на коліна та співав своїх дурних німецьких пісеньок»)
• Чому найбільше ненавиділи німців діти? Чи мали вони на це право?
• Чим дивував полонений німець жінок? («…Робив тільки прикраси зі шматочків цегли — сонце і квіти, він чіпляв їх понад вікнами другого поверху…»)
• Що сталося з Фрідріхом? («Коли зняли його і взяли на руки, то здивувалися, що немає в ньому тіла. Його поховали за містом, укинувши в яму і навіть не посипавши горба»)
• Чому він це зробив?
• Чим пояснити те, що у грудні місяці у вікна нового будинку можна було побачити нагітки? Що символізує ця квітка?
•Чому з квіткою опинився нетронутим і хрест з паличок? ( Цей символ вироку смерті як найтяжче звинувачення й стає поштовхом до пригніченого стану полоненого, а згодом – до самогубства.
• Яка знахідка виявлена в стіні? Чи була знайомою оповідниці?
• Чия це була річ?
• Яким чином була знайдена фотокартка з двома дівчатками, що належала Фрідріху? («Стіна не піддавалася дрилю, а потім дриль шурхнув у якийсь отвір. Коли вибили цеглину, вийняли з отвору рукавицю. В рукавиці лежала фотокартка двох дівчаток у білих сукенках»)
• Навіщо Фрідріх сховав фотокартку? Про що говорить ця художня деталь?
Це Фрідріхів «лист у вічність». Не маючи змоги знайти своїх дівчаток у повоєнний час, полонений замуровує фотографію в стіну будинку як найдорожчий скарб. Ця фотографія після багатьох років стає ще одним підтвердженням людської доброти і подає читачам надію, що Фрідріхові діти, можливо, довідаються, яким був їхній батько і де загинув. Автор залишає нам, читачам, відкрите запитання: «Ви не знаєте, де наш тато? »
• Що зрозуміла оповідачка, які висновки зробила для себе?
• В чому різняться погляди оповідачки з дитинства і через 50 років?
Минуло багато років. Давно відгриміла найстрашніші війна ХХ століття. Все менше залишається її очевидців – сивих ветеранів, які ще пригадують ті роки
А вже пізніше народилося ще одне поняття – «діти війни». Це вони спізнали всі труднощі життя в німецькій окупації, це вони місяцями ховалися у товарних поїздах, пробираючись у тил, ставали «синами полків », героями – партизанами, полоненими фашистських концтаборів…
Саме від імені такої «дитини війни» ведеться розповідь у новелі «Гер переможений». Дівчинка та її друзі жорстоко поводилися з полоненим Фрідріхом лише тому, що забагато горя принесли окупанти в їхнє дитяче життя, на їхню рідну землю.
І лише коли дівчинка подорослішала, вона збагнула всю несправедливість становища. Ця війна знедолила, позбавила щастя і життя Фрідріха, який був звичайним солдатом, що за чиїмсь злочинним наказом узяв до рук зброю і прийшов на чужу землю як ворог, як загарбник. А в душі у нього лунали німецькі пісеньки, жила любов до квітів, до краси й гармонії, про що свідчив збудований доладно будинок.
Так, він прийшов як ворог, але тепер, переможений, набрав подоби звичайної людини, яку вже неможливо було ненавидіти…
З роками людина стає мудрішою, набирається життєвого досвіду і починає розуміти, для чого вона прийшла на цей світ, яка її місія на землі. Врешті-решт приходить усвідомлення, що прощення — одна з наголовніших людських чеснот.
Людське в людині – це найвища цінність,
І дар цей треба всім нам берегти.
В.Крищенко
• Поясніть назву твору.
• Які символічні образи мають місце у новелі
- Цеглинки, які уособлюють любов полонених німців до праці, спогади про рідну домівку.
- Квіти (нагідки) — любов до прекрасного. Людина, яка любить прекрасне, не може бути жорстокою і злою в душі.
- Фотокартки — те, що з'єднувало німців з рідними, те, що було для них найдорожчим.
- Грядка – «його (Фрідріха) державка в нашому злиденному місті».
- Прикраси зі шматочків цегли (сонце і квіти) – творча натура Фрідріха.
- Квітка, що розцвіла посеред грудня – символ незнищенності людської душі, пам'ять.
- Хрест – символ смерті.
• Охарактеризуйте Фрідріха. (Добрий, щирий, чуйний, поважно ставиться до дітей, жінок; працьовитий, майстер виробів з цегли, будівельної справи; цінує красу)
• Тож яку проблему порушила письменниця у творі? ( Письменниця порушила важливу проблему, яка схвилює навіть найчерствішу душу: про любов до людей, гуманне ставлення)
Тема: зображення гуманного ставлення до полонених німців, які відбудовували зруйноване місто (взаємостосунки Фрідріха з дітьми, самотніми жінками).
Ідея: засудження війни, жорстокості; уславлення гуманізму, чуйності, доброти.
– Чи можна простити ворога? Хто змінив свою позицію? Чому?
Метод «Займи позицію». Хто вважає
що війна стала трагедією для Фрідріха?
що діти жорстоко ставилися до полоненого?
що треба уміти прощати, не дивлячись ні на що?
V. Підсумок.
1. Рефлексія «Квітка надій»
– Діти, у мене в руках символічна квітка надій, я зараз вам її передам, а ви один одному, коротко висловлюючи свої думки про те, якою повинна бути справжня людина, а також що ви хочете побажати прийдешнім поколінням?
Я бажаю, щоб діти дочекалися свого тата…
2. Молитва на Різдво. Пісня з проекту «Пісні війни»
3. Оцінки за урок, їх аргументація.
VI. Домашнє завдання.
Написати лист дівчаткам і дати відповідь на запитання «Ви не знаєте, де наш тато? »



