Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема. Казка маленька, а розуму у ній багато.
Мета: - поглиблювати знання учнів про казку як вид усної народної творчості; вчити визначати головну думку казки;
- розвивати вміння читати вголос, мовлення, пам’ять, увагу;
- виховувати інтерес до народної творчості, збагачувати
словниковий запас.
Хід уроку
1.Організація класу
2.Повідомлення теми і мети уроку.
Слово вчителя.
Сьогодні у нас надзвичайний урок
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітає у клас.
В казках є завжди перешкоди, та знаю:
Для творчих дітей їх ніколи не має.
Сьогодні у нас урок позакласного читання на тему:” Казка маленька, а розуму у ній багато. ”. На вас чекає чарівний світ казки.
Як казка прийшла до нас ?
“Забута казка – це золоте намисто, яке впало на морське дно ”,- так кажуть старі люди. І щоб не втратили наступні покоління такої намистинки, мандрують рідним краєм фольклористи ( у народі про них кажуть “казкарі”) і розшукують народних мудреців, які зберігають у пам’яті безліч народних оповідок, пісень, прислів’їв, казок.
А які казки в запам’ятали найбільш ?
А чи замислювались ви над тим, чому живуть і не вмирають казки ?
3. Робота над темою уроку.
1) Огляд виставки книжок.
- Погляньте на дошку. Ви бачите на ній розмаїття різних книжок. Тут ви бачите …
- Які книжки вам сподобалися ?
- Які з них ви вже читали ?
- Ці книжки принесли діти нашого класу є вони і в нашій шкільній бібліотеці, якщо ви побажаєте їх прочитати, то можете звернутись до своїх однокласників, або шкільного бібліотекаря.
- Як одним словом можна назвати твори, які містять ці книжки ? ( Казки)
- А тому: В казку вирушаєм разом,
Перешкоди всі пройдем,
А хто буде сумувати
Із собою не візьмем.
2) Розповідь вчителя
- Не за горами високими, не за морями глибокими, не за пісками сипучими, а у шкільній бібліотеці стояли у шафі на полицях книжки. Вечорами, коли читачі розходилися по домівках, герої творів оживали й починали веселитися, ділитися враженнями, розповідати про свої пригоди.
Якось увечері мешканці однієї з полиць розпочали суперечку, з’ясовуючи, кого з них більше люблять діти. Сперечались, сперечались, аж до бійки дійшли. Не витримала цього неподобства шафа, нахилилася, й усі книжки попадали на підлогу. Їхні герої розлетілися, хто куди. Що тут сталося! Дід Андрушка тягне з городу не ріпку, а щуку за хвоста. Омеля впіймав лисичку в ополонці та повісив сушити на сонці! Три поросятка сховалися під ріпкою, а вовк золоту рибку тягне неводом.
Що ж робити ? як допомогти героям повернутися до своїх казок?
Треба негайно провести їх до країни Читанії – запропонував Знайко.(вивішуємо портрет Знайки)
Там королева Казка неодмінно розставить кожного по своїх місцях!
Тож вирушаймо у мандрівку і ми з вами, діти.
3)Казковий лабіринт.
- Шлях до країни Читанії лежать казковим лабіринтом. Для того, щоб не заблукати, треба триматися за провідну ниточку. А щоб вона не обірвалася вибирайте тільки правильні відповіді з трьох, які я вам запропоную.
1)Хатинка Баби Яги трималася на:
а) курячих ніжках;
б) слонячих вушках;
в) їжакових колючках.
2) У казці “Ріпка” останньою на допомогу прийшла:
а) кішка;
б) мишка;
в) собачка.
3) До приходу Червоної Шапочки у будинок до бабусі забрався вовк він:
а) ховався в ліжку;
б) грав на комп’ютері;
в) дивився телевізор.
4) Карета Попелюшки перетворилась на:
а) помідор;
б) гарбуз;
в) двокімнатну квартиру.
5) Чим був намащений солом’яний бичок?
а) сметаною;
б) медом;
в)смолою.
6) Яким був ключ у Буратіно?
а) золотим;
б) бронзовим;
в) дарев’яним.
7) У відомій казці Коза принесла козенятам:
а) молоко;
б) пепсі-колу;
в) жувальну гумку.
4) Читання листа незнайомця
Нарешті вийшли з лабіринту! Перед нами розкинулося безмежне синє море.
Дивіться, дивіться! –загукав Знайка.- Хвилі винесли на берег пляшку, а в ній лист. Давайте прочитаємо:
“ Доброго дня дорогі діточки! Зі мною трапилося нещастя : котився я доріжкою, а сильний вітер підхопив і відніс мене хтозна куди. Спочатку я опинився в незвичайному будинку, в якому жили мешканці: мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, кабан-іклан, ведмідь- набрідь . Добре, що вони мені дали притулок, але грізний собака нас налякав і всі розбіглися хто куди.
Зустріла мене добра рогата сіра мама й запросила в гості до своїх діточок, та я відмовився, бо в господині й без мене клопоту вистачає.
Покотився собі далі. Дорогою бачив дивних приятелів, які пригощали одне одного з тарілочки кашею та з глечика окрошкою. Не став я їм заважати, обминув і покотився далі.
Так непомітно докотився я до річки. Маленький хлопчик узявся перевезти мене у своєму човнику, та схопила нас зла баба. Хотіла мене в піч засунути, проте я спромігся вибратися і втекти.
На шляху я помітив під кущем поранену пташку й допоміг їй дістатися до хатинки, в якій жили дід та баба. Сам же знову залишився без притулку… Поверніть мене, будь ласка, до дому!”
- Хто міг написати цього листа? Кого рятувати?
- В яких казках він заблукав?(рука, вовк і козенята, лисичка та журавель, кривенька качечка)
5)Вікторина”Хто? Хто! Хто…”
- Все ми з’ясували, але нам слід перебратися через море. І ось з’являється чарівний місточок. Ступать по ньому слід обережно і дуже уважно. Кожен крок – вірна відповідь, бо одразу ж всі ми опинимося у воді!
Прогнав ледачих мишенят із-за столу?
Подорожував із гусями?
Допоміг витягнути ріпку?
ХТО Врятував Івасика-Телесика?
Загубив рукавичку?
Спав на горошині?
Прилип до солом’яного бичка?
6)Бюро знахідок
- Нарешті ми дісталися до країни Читанії. Але ж до кого звертатись по допомогу? І ось раптово з’являється будинок із вивіскою”Бюро знахідок”. Можливо тут герої знайдуть свої казки? Завітаймо в середину.
- Будь ласка, заходьте, - зустріла привітна бабуся. Все, що загубили шукайте та знаходьте на полицях.
- Знайка швидко розібрався, що кому належить.
- А давайте і ми подивимося що кому належить:
Човник Івасик-Телесик
Пір’ячко Попелюшка
Булава коза дереза
Клиновий листочок півник
Черевичок кіт у чоботях
Золотий ключик Котигорошко
Чоботи кривенька качечка
Колосок
7) Фізична освіта
Буратіно потягнувся,
Руки в сторони розвів –
Мабуть ключ він загубив.
А щоб ключик відшукати,
Треба нам навшпиньки стати.
8)Робота в групах.
В країні Читанії діти також люблять казки. І вони пропонують вам за уривками відгадати які ж казки вони вже прочитали.
Над цим завданням ви попрацюєте в групах. І один від групи дасть нам відповідь.
Взялася баба за діда, а внучка – за бабу, а Жучка – внучку за спідничку, так і мучилися увесь день.(Ріпка)
- Приплинь, приплинь до бережка, твоя матінка прийшла, тобі їсти принесла. (Івасик-Телесик)
- Нічого діду я не їла, нічого не пила, тільки бігла через місточок, ухопила кленовий листочок. (коза-дереза)
- Бабусю, а чому у тебе великі очі?
- це щоб тебе, внучко, краще бачити.(червона шапочка)
5) – пасись, пасись, бичку, на травиці, поки я мички попряду. (солом’яний бичок)
9)Читання та обговорення казки”Їжак та заєць”.
Бачу, що вам цікаво в цій країні. І королева казки хоче звернутись до вас.
Любі мої герої! Я рада, що ви завітали до нашої країни. Не варто сваритися, сперечатися! Всіх вас діти люблять, знають казки! В цьому я переконалася, стежачи за мандрівкою.
А вам, діти, на згадку, я залишаю казочку, яку ви зараз прочитаєте на уроці.
- Ось і закінчилася ця дивна історія. Всі герої повернулися до своїх казок, але ми з ними не прощаємося і зараз прочитаємо казку, яку, залишила нам королева казки.
а) Читання казки учнями.
б) Обговорення казки.
- куди раненько направився їжак?(в поле подивитися на моркву і буряк)
- з ким зустрівся в полі?(зайцем)
- як повівся заєць з їжаком?(обізвав його і весь рід криво лапкою)
- що зайцеві запропонував їжак?
- чим закінчилися змагання між зайцем і їжаком?
- чого вчить нас ця казка?
4.Підсумок уроку.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»