Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Виховні заходи з теми прав дитини. Практичні кейси
»
Взяти участь Всі події

Тема. Іменник. Загальні та власні назви, істоти та неістоти, конкретні та абстрактні іменники.

Українська мова

Для кого: 6 Клас

07.04.2020

604

9

0

Опис документу:
Мета. Повторити і поглибити знання про іменник як частину мови, власні та загальні назви, конкретні та абстрактні іменники, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників, формувати загальнопізнавальні вміння знаходити і розрізняти іменники в текстах, виховувати повагу до рідного слова, любов до України.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Іменник. Загальні та власні назви, істоти та неістоти, конкретні та абстрактні іменники.

Мета. Повторити і поглибити знання про іменник як частину мови, власні та загальні назви, конкретні та абстрактні іменники,

сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників, формувати загальнопізнавальні вміння знаходити і розрізняти іменники в текстах,

виховувати повагу до рідного слова, любов до України.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: картки, таблиці, підручники.

Епіграф : Не талант знати – талант працювати

(Народна творчість)

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Є така китайська мудрість: «Скажи мені, і я забуду. Покажи мені, і я запам’ятаю. Дай можливість діяти, і я навчуся!»

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Перевірка знань методом програмового контролю «Цифровий диктант»

г1а пі2л ві3ло

за3мка пер6 мі100

пі100лет 100янка 7'я

ві3на 100ляр 3вога

100рона 3буна 100вбур

  • Слова якої частини мови ви розгадали?

  1. Вправа «Мозковий штурм»

1. Як називається розділ науки про мову, який вивчає слова як частини мови?(МОРФОЛОГІЯ)

2. Скільки в українській мові частин мови? (ДЕСЯТЬ).

3.Скільки самостійних частин мови? (ШІСТЬ). Назвіть їх.

4. Скільки службових частин мови? (ТРИ). Назвіть їх.

5. Яка частина мови не належить до частин мови? (ВИГУК).

6. Які частини мови є членами речення? (САМОСТІЙНІ).

7. Які частини мови не відповідають на питання? (СЛУЖБОВІ).

8. Яка частина мови відповідає на питання хто? що?

Учені дослідили, що половина усіх слів, наявних у нашій мові, припадає на іменник. Це, очевидно, тому, що він дає назви всьому, що нас оточує. А світ наш велетенський. До того, ж іменник незрівнянна, порівняно з іншими, частина мови за можливістю поповнення новими словами. От і виходить , що майже кожне друге слово в нашій мові – іменник.
  Спостереження показали, що іменник – це перша частина мови, яка з’являється в мовленні дітей. Їх оточує світ речей, і вони прагнуть дати назву всьому, що бачать.

3. Вибірковий диктант

Бабусина скриня

У світлиці пахне чебрецем, м'ятою і материнкою, калиною та малиною. Гомонимо про те, про се. І враз погляд припав до парадної стінки скрині, де був зображений козак Мамай. На сьогодні це справді було рідкістю, адже такі давні вироби -неабияка цінність.

Бабуся повагом підійшла до скрині, мовила: «Це мій найдорожчий скарб. Його подарувала мені мати, а матері її мати, котрій у спадок привіз батько з Полтавщини. У нас здавна існував звичай: дівчина, перш, ніж вийти заміж, має розжитися на скриню, наготувати рушників для сватів, сорочок, блуз, пошиванок, словом, обзавестися посагом. По цьому судили й оцінювали рід, здібності нареченої. Дівчина, яка не спромоглася наготувати приданого, вважалася ледащицею, а тому матері й бабусі привчали дітей до праці, до рукодільництва...»

  • Назвіть іменники в цих реченнях.

  • Визначити рід, відмінок та число виділених іменників.

4. Висновок

ІV. Оголошення теми та мети уроку.

Учитель. Сьогодні ми з вами продовжимо вивчати іменник, повторимо відомості про власні та загальні назви, істоти та неістоти, конкретні та абстрактні іменники. Навчимося за допомогою виконання вправ знаходити та розрізняти їх.

Отже, записуємо у зошити число, класна робота та тему уроку.

V. Сприймання і усвідомлення учнями навчального матеріалу.

  1. Робота з підручником $ 19, ст. 96- 97.

Іменники можуть означати назви істот (хто?) та неістот (що?)

Іменники загальні і власні

За своїм смисловим значенням і граматичними властивостями іменники поділяються на дві групи: загальні і власні.

Переважну більшість у мові становлять загальні іменники, що означають узагальнені назви однорідних предметів, — назви, спільні для ряду однотипних предметів, істот, явищ, понять: книжка, учень, місто, виставка, сад, море, блискавка, природа, бадьорість тощо.

Значно меншу групу становлять в л а с н і іменники, що означають індивідуальні назви одного з ряду однотипних предметів.

До власних назв належать: - імена, прізвища, псевдоніми, прізвиська: Катерина, Василь, Ярослав Мудрий, Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Архімед, Цицерон;

- прізвиська тварин: Рябко, Барбос, Мурчик, Білий Бім Чорне Вухо;

- назви країн, держав, міст, сіл, гір, морів, озер, річок: Європа, Азія, Україна, Придніпров’я, Кривий Ріг, острів Земля Принца Карла, село Рясне, Південно-Китайське море, Дніпро, Ла-Манш;

- назви книг, журналів, газет: драма «Лісова пісня», журнал «Сучасність», газета «Факти»;

- назви заводів, фабрик, пароплавів: завод «Більшовик», фабрика «Рошен», пароплав «Одеса»;

- назви організацій, установ, історичних подій, свят, почесні звання, найвищі посади: Рада Безпеки, Верховна Рада, Стародавня Греція, Перша світова війна, Прем’єр-міністр, Президент України;

- релігійні поняття: Матір Божа, Біблія.

Власні імена пишуться з великої літери, мають тільки однину (Київ, Харків) або тільки множину (Карпати, Чернівці).

Конкретні й абстрактні іменники

Конкретні іменники називають предмети, явища, які пізнаються органами чуття людини (книга, олівець, нога, вітер, цукор, зоря).

До абстрактних належать іменники, що називають поняття, властивості й ознаки, явища, почуття, одиниці міри та ваги, які не мають конкретного предметного значення (інтеграл, дифузія, націоналізм, хоробрість, жовтизна, кохання, гнів, тонна, грам, вольт).

V. Закріплення набутих знань, умінь та навичок.

  1. Гра «Упізнай мене»

Визначити іменники, які є назвами істот та неістот(записати у дві колонки)

Дівчина,узлісся, місяць, мудрість, клімат, зав’язь, компас, дівчина, лікар,

моряк, чистота, глибина, тюлень, турист, студент, параграф,

комар, дятел, сад, теля, військо, натовп, пожежник, ставлення,

суспільство, футболіст, звіробій, трава, відпочивальник.

  1. Виконання вправ 204, 205,206 ( письмово)

VІ. Підсумки уроку.

  1. Метод «Мікрофон»

1.Я дізнався...

  1. Я навчився...

  2. Я зрозумів, що можу...

  3. Мені сподобалося...

  4. У мене виникли труднощі при виконанні таких завдань як …

  5. Загальне враження від сьогоднішнього уроку…

VII. Домашнє завдання.

Вправа 207, ст. 99

Слово вчителя

Урок наш уже скінчився.

Кожен, мабуть, дуже втомився,

Бо ж працював сумлінно,

Щоб отримати за тему «відмінно

VIII.Оцінювання

г1а пі2л ві3ло

за3мка пер6 мі100

пі100лет 100янка 7'я

ві3на 100ляр 3вога

100рона 3буна 100вбур

Бабусина скриня

У світлиці пахне чебрецем, м'ятою і материнкою, калиною та малиною. Гомонимо про те, про се. І враз погляд припав до парадної стінки скрині, де був зображений козак Мамай. На сьогодні це справді було рідкістю, адже такі давні вироби -неабияка цінність.

Бабуся повагом підійшла до скрині, мовила: «Це мій найдорожчий скарб. Його подарувала мені мати, а матері її мати, котрій у спадок привіз батько з Полтавщини. У нас здавна існував звичай: дівчина, перш, ніж вийти заміж, має розжитися на скриню, наготувати рушників для сватів, сорочок, блуз, пошиванок, словом, обзавестися посагом. По цьому судили й оцінювали рід, здібності нареченої. Дівчина, яка не спромоглася наготувати приданого, вважалася ледащицею, а тому матері й бабусі привчали дітей до праці, до рукодільництва...»

  • Назвіть іменники в цих реченнях.

  • Визначити рід, відмінок та число виділених іменників.

Бабусина скриня

У світлиці пахне чебрецем, м'ятою і материнкою, калиною та малиною. Гомонимо про те, про се. І враз погляд припав до парадної стінки скрині, де був зображений козак Мамай. На сьогодні це справді було рідкістю, адже такі давні вироби -неабияка цінність.

Бабуся повагом підійшла до скрині, мовила: «Це мій найдорожчий скарб. Його подарувала мені мати, а матері її мати, котрій у спадок привіз батько з Полтавщини. У нас здавна існував звичай: дівчина, перш, ніж вийти заміж, має розжитися на скриню, наготувати рушників для сватів, сорочок, блуз, пошиванок, словом, обзавестися посагом. По цьому судили й оцінювали рід, здібності нареченої. Дівчина, яка не спромоглася наготувати приданого, вважалася ледащицею, а тому матері й бабусі привчали дітей до праці, до рукодільництва...»

  • Назвіть іменники в цих реченнях.

  • Визначити рід, відмінок та число виділених іменників.

Гра «Упізнай мене»

Визначити іменники, які є назвами істот та неістот(записати у дві колонки)

Дівчина,узлісся, місяць, мудрість, клімат, зав’язь, компас, дівчина, лікар,

моряк, чистота, глибина, тюлень, турист, студент, параграф,

комар, дятел, сад, теля, військо, натовп, пожежник, ставлення,

суспільство, футболіст, звіробій, трава, відпочивальник.

Гра «Упізнай мене»

Визначити іменники, які є назвами істот та неістот(записати у дві колонки)

Дівчина,узлісся, місяць, мудрість, клімат, зав’язь, компас, дівчина, лікар,

моряк, чистота, глибина, тюлень, турист, студент, параграф,

комар, дятел, сад, теля, військо, натовп, пожежник, ставлення,

суспільство, футболіст, звіробій, трава, відпочивальник.

Гра «Упізнай мене»

Визначити іменники, які є назвами істот та неістот (записати у дві колонки)

Дівчина,узлісся, місяць, мудрість, клімат, зав’язь, компас, дівчина, лікар,

моряк, чистота, глибина, тюлень, турист, студент, параграф,

комар, дятел, сад, теля, військо, натовп, пожежник, ставлення,

суспільство, футболіст, звіробій, трава, відпочивальник.

Гра «Упізнай мене»

Визначити іменники, які є назвами істот та неістот (записати у дві колонки)

Дівчина,узлісся, місяць, мудрість, клімат, зав’язь, компас, дівчина, лікар,

моряк, чистота, глибина, тюлень, турист, студент, параграф,

комар, дятел, сад, теля, військо, натовп, пожежник, ставлення,

суспільство, футболіст, звіробій, трава, відпочивальник.

Метод «Мікрофон»

На уроці:

  1. Я дізнався...

  2. Я навчився...

  3. Я зрозумів, що можу...

  4. Мені сподобалося...

  5. У мене виникли труднощі при виконанні таких завдань, як …

  6. Загальне враження від сьогоднішнього уроку…

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.