+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Тема : І. Франко . « Фарбований Лис». Зміст казки, головні і другорядні персонажі. Образ Лиса, риси його характеру.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Відкритий урок з української літератури у 5 класі

Тема : І. Франко . « Фарбований Лис». Зміст казки, головні і другорядні персонажі. Образ Лиса, риси його характеру.

Т.Л.:мова автора і мова персонажів, прозова мова.

Мета:

  1. Предметні компетенції : формувати уміння переказувати фрагменти казки, виразно і вдумливо читати казку в дійових особах; формувати навички аналізу поведінки Лиса, розрізняти головних та другорядних героїв.

  2. Ключові компетентності: вчити учнів давати власну оцінку вчинкам і поведінці персонажів, прогнозувати можливі наслідки діяльності , відстоювати власну позицію.

  3. Емоційно – ціннісне ставлення : допомоги учням осмислити негативну роль лицемірства, зарозумілості а хвалькуватості в житті сучасної людини.

Тип уроку : урок формування знань , умінь, навичок

Форма проведення уроку: урок – дослідження

Обладнання: підручник, портрет письменника, тлумачний словник, клоуз – тести, бібліотечка творів І.Я.Франка, ілюстрації до казки, інсталяція, запис на дошці, технічні засоби - ноутбук для демонстрації бук трейлера.

Епіграф уроку : Слова ласкаві, а думки лукаві ( народна мудрість)

Перебіг уроку:

І. Організаційна частина

а) Привітання гостей:

Гостей дорогих ми стрічаємо щиро,

Стрічаємо хлібом,любовю і миром.

Для людей відкрита хата наша біла,

Тільки б жодна кривда в неї не забігла…

б) Інтерактивна вправа « Обмін побажаннями»

Я бажаю вам , діти, на сьогоднішньому уроці багато цікавих відкриттів, гарного настрою, успіхів. Поверніться у парах один до одного і побажайте товаришу того, чого б і самим хотілося почути.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми і мети уроку

  1. Слово учителя.

На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчення казки І.Я. Франка «Фарбований Лис» . Нам необхідно буде визначити, хто з персонажів казки є головним, а хто другорядним і спробувати зясувати яким був насправді Лис Микита – позитивним чи негативним персонажем, хорошим царем звірів чи поганим.

  1. Робота над епіграфом.

Прочитайте епіграф уроку. Чи усі слова вам зрозумілі? Чергові візьміть тлумачний словник та зясуйте значення слова лукавий.

ІІІ. Перевірка засвоєння змісту прочитаного тексту казки

1.Виконання клоуз – тестів

У кожного із вас на парті лежить завдання , на якому записані речення. Прочитайте їх і впишіть потрібні за змістом пропущені слова.

А) інструктаж; б) виконання; в) взаємоперевірка та оцінювання

1. Лис Микита вихвалявся,що в білий день побіжить до МІСТА а вкраде просто з торговиці КУРКУ.

2. Лиса побачили і почали наздоганяти ПСИ, тому він змушений був сховатися від них у ДІЖКУ З ФАРБОЮ.

3. Лис Микита сказав звірям , що він посланець СВЯТОГО МИКОЛАЯ і звати його ОСТРОМИСЛ.

4. У звірячім царстві запанувала нечувана РАДІСТЬ і всі звірі зразу кинулися робити ПОРЯДКИ.

5. Пройшов РІК Лисового царювання, і звірі влаштували на честь Микити СВЯТО.

6. Зображуючи звірів у казці « Фарбований Лис», письменник – казкар

І.Я.ФРАНКО мав на увазі ЛЮДЕЙ.

ІY. Рольова гра « У картинній галереї»

Учні, які виконали малюнки до казки , розповідають , які саме епізоди казки вони зобразили. Коментують зображення інсталяції.

Хвилинка відпочинку - рухова гра « У осінньому лісі»

Травичка низенька - низенька,

Дерева високі – високі.

Вітер дерева колише – гойдає.

Птахи у теплі краї відлітають.

А учні – за парти тихенько сідають.

Листя пожовкле на землю спадає,

А учні тихенько за парти сідають.

У. Формування і вдосконалення вмінь , навичок

1.Евристична бесіда .

- Хто виступає персонажами казки?( ЗВІРІ)

- Назвіть головних і другорядних персонажів казки! ( Лис Микита, а всі інші звірі – другорядні)

- Чому ви вважаєте Лиса Микиту головним персонажем?( про головного персонажа більше говориться, усі інші допомагають розкрити його характер, його імям названо казку.)

2. Робота за підручником. ( с. 75)

- Розгорніть підручники ! Прочитайте визначення!

Головний персонаж

Другорядні персонажі

Мова автора

Мова персонажів

3 . Інтерактивна вправа « Міні- театр»

Характер головного персонажа автор передає через поведінку , його мовлення , ставлення до інших персонажів а ставлення самого автора до свого героя.

А) До вашої уваги виступ наших артистів. Ваше завдання – зясувати як через мовлення , поведінку актори передають характери своїх персонажів.(с.69)

Б )Обговорення виступу учнів

  • Хто виконував роль автора?

  • Чи розпізнали ви головного персонажа та другорядних?

  • Кому із акторів, на вашу думку, найкраще вдалося передати характер героя? Чому ви так вважаєте?

  1. Робота над характеристикою образу Лиса Микити.

Оскільки Лис Микита – головний персонаж казки, то саме його ми і маємо схарактеризувати та вияснити і ставлення самого автора до свого персонажа. Адже читаючи казку ми наголошували на тому, що І.Я. Франко називає його « мій Лис», « небоже Микито», « наш ЛИС».

Автор співчуває своєму героєві, немов остерігає від небажаних наслідків його задуму. А якими рисами характеру наділив письменник персонажа ми зясуємо.

Оскільки події відбуваються в казці , а значить, і ліс теж казковий… то осінній ліс подарував нам казкові листочки. Ваше завдання – продумати , чи притаманна ця риса головному персонажеві казки, довести свою думку і причепити листочок на наше дерево.

  • Як характеризує свого героя автор на початку казки? Зачитайте!( хитрий – прехитрий, сміливий, спритний злодій, товариський ( остерігав своїх товаришів на ловах від небезпеки), вправний мисливець, гордий ( зарозумілий).

  • Чому Лис Микита вирішив піти у базарний день до міста і прямо з торговиці украсти курку? ( самовпевнений, хвастливий, дотримує слова)

  • Яким чином Лисові вдалося врятуватися від погоні псів? Зачитайте уривок! Яку рису характеру виявив Лис у цій ситуації?( швидкий , винахідливий, терплячий)

  • Ми говорили,що Лис Микита хоробрий лис. Та чи завжди ми бачимо його хоробрим? Згадайте ситуації, коли його проймає страх!( боягузливий)

  • Чому Лис вирішив проголосити себе царем звірів і « добре виграти на своїй подобі»?( спостережливий, кмітливий, карєрист).

  • Чи схвалюєте ви його поведінку?

  1. Висновок.

  2. Робота за підручником.

У кожному літературному творі є найголовніший момент – кульмінація.

  1. Читання в особах уривка казки ( с.72)

У казці І.Я.Франка є уривок,який розкриває головну думку твору – бажання жити вищого за рахунок нижчого. Автор навмисно називає правління свого героя « добрим», « справедливим», « м’якосердим». Але це добро фальшиве , бо далі автор пише : « Хто був дужчий, той ліпший, а хто слабший, той ніколи не вигравав справи.» Удавана доброта Лиса насправді є замаскованою байдужістю до своїх підлеглих. Задовольнивши свої потреби він не цікавиться долею звірів.

  • Яку рису характеру розкриває автор? ( лукавість)

Лиса Микиту викрито. Як це сталося ? Чому? ( необачність, необережний)

Діти, подивіться на наше осіннє дерево : воно укрилося різнокольоровим листям. Позитивні якості виокремлено іншим кольором. Прикиньте на око, яких якостей у характері головного персонажа було більше?

УІ. Закріплення вивченого

1.Продовжити речення

- Іван Франко у своїй казці висміяв такі риси характеру….

- В образі Лиса Микити автор змалював….

2. Систематизуюча бесіда

- Чому звірі так розправилися зі своїм царем?

-Що відчули ви, дізнавшись ,як звірі вчинили з Лисом?

- Що вчить нас цей твір?

- Який би ви придумали кінець казки?

3. Слово вчителя

Недарма в народі кажуть: « Хитрий, як лис». Саме таких хитрих, підступних, лицемірних людей треба остерігатися і самому намагатися таким не бути.

УІІ. Підсумок уроку

Ознайомившись із казкою І.Я.Франка « Фарбований Лис», ми переконалися, що обман ніколи не закінчується добром. Ця казка, як і багато інших творів мистецтва, змушує кожного з нас поглянути на себе через призму життя головного героя твору. Який я ? Чи чесний зі своїми друзями, батьками, чи хочу бути таким лідером, на якого б усі працювали? Думаю, ця казка змусила кожного з нас дати оцінку власній поведінці та вчинкам.

Англійське прислів’я влучно стверджує : «Найдовша у світі відстань від голови до серця». Бажаю вам подолати цю відстань і саме серцем дати відповідь на запитання : якою людиною я зростаю

УІІІ. Домашнє завдання

  1. Виписати приказки та прислів’я , які характеризують Лиса Микиту.

  2. Придумати свою кінцівку твору.

  3. Скласти сенкан

Опис документу:
Формувати уміння переказувати фрагменти казки, виразно і вдумливо читати казку в дійових особах; формувати навички аналізу поведінки Лиса, розрізняти головних та другорядних героїв;вчити учнів давати власну оцінку вчинкам і поведінці персонажів, прогнозувати можливі наслідки діяльності , відстоювати власну позицію;допомоги учням осмислити негативну роль лицемірства, зарозумілості а хвалькуватості в житті сучасної людини.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Як підготувати успішну особистість: евристичні технології в освітньому процесі»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн