Тема. Екскурсія. Ознайомлення з об'єктами неживої та живої природи

Опис документу:
Мета: створити умови для закріплення уявлень про об'єкти живої та неживої природи; сприяти формуванню в учнів навичок практичних спостережень за об'єктами живої та неживої природи, умінь, необхідних для роботи в групі, умінь групувати об'єкти неживої та живої природи; наводити приклади об'єктів живої та неживої природи; розвивати навички роботи в групі (обговорення і складання розповіді про екскурсію); виховувати любов до природи; ознайомити з правилами поведінки в природі. Підготовка до екскурс

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Природознавство

Урок 4

Тема. Екскурсія. Ознайомлення з об'єктами неживої та живої природи

Мета: створити умови для закріплення уявлень про об'єкти живої та неживої природи; сприяти формуванню в учнів навичок практичних спостережень за об'єктами живої та неживої природи, умінь, необхідних для роботи в групі, умінь групувати об'єкти неживої та живої природи; наводити приклади об'єктів живої та неживої природи; розвивати навички роботи в групі (обговорення і складання розповіді про екскурсію); виховувати любов до природи; ознайомити з правилами поведінки в природі. Підготовка до екскурсії: учитель визначає місце проведення екскурсії; розроб­ляє маршрут для дослідження таким чином, щоб його можна було використовувати і для проведення інших сезонних екскурсій, що дасть змогу показати школярам усі сезонні зміни в природі на одних і тих самих об'єктах; учитель продумує правила безпечної поведінки на екскурсії, прийоми, що допоможуть об'єднати учнів у групи.

ХІД ЕКСКУРСІЇ

1.Ознайомлення з правилами безпечної поведінки під час проведення екскурсії

Учитель ознайомлює учнів із правилами безпечної поведінки під час проведення екскурсії. Можна запропонувати учням само­стійно визначити правила безпечної поведінки на екскурсії. Цей етап важливий, оскільки це перша екскурсія в курсі природознав­ства. Необхідно, щоб учні засвоїли загальні правила безпечної по­ведінки під час проведення цієї та наступних екскурсій. Можливо, учителеві доведеться витратити близько 10 хв. часу, відведеного на екскурсію. Але на наступних екскурсіях можна буде лише нагаду­вати загальні правила безпечної поведінки під час проведення екс­курсій і за потреби додавати спеціальні правила залежно від тема­тики екскурсій. (8-9 хв.)

2. Вправа «Утворіть коло»

Учитель просить учнів утворити коло і нагадує, що природа по­діляється на живу і неживу, пропонує згадати відмінність живих організмів від тіл неживої природи. (3 хв.)

3. Ознайомлення із поняттям спостереження

Учитель пропонує учням назвати близькі за значенням слова до слова спостерігати. (Орієнтовні відповіді учнів: бачити, оглядати, уважно розглядати і т. ін.). Вислухавши відповіді, учитель разом з учнями підбиває підсумок: спостереження — це зорове вивчення, уважне розглядання певних об'єктів або явищ природи. Воно дає змогу описувати об'єкти та явища природи. Спостереження можна проводити неозброєним оком або за допомогою збільшувальних приладів — бінокля, лупи, мікроскопа. Учитель повідомляє, що на сьогоднішній екскурсії вони спостерігатимуть за об'єктами живої та неживої природи неозброєним оком. (3 хв.)

4. Об'єднання у групи

Учитель об'єднує учнів у групи у будь-який відомий йому спосіб. Групи отримують однакові завдання, але обирають для їх вико­нання різні ділянки на території, визначеній учителем. (Різні за змістом завдання зазвичай не викликають у школярів цього віку інтересу під час обговорення результатів спостережень.) На вико­нання завдання відводять 15 хв.

Завдання групам

Оберіть уподобаний вами куточок природи на ділянці, визначе­ній учителем.

Знайдіть на обраній вами ділянці об'єкти живої та неживої при­роди. Не ламайте гілки, не рвіть рослини, не ловіть тварин.

Позначте на плані (план на аркуші формату А3 дає вчитель) об­раної вами ділянки об'єкти живої природи червоним кольором, а об'єкти неживої природи — синім кольором.

Презентуйте результати вашої роботи іншим групам. Розка­жіть, як ви визначили об'єкти живої та неживої природи:

а) назвіть знайдені вашою групою об'єкти живої та неживої природи;

б) назвіть ознаки, що допомогли вам визначити об'єкти живої природи;

в) намалюйте найбільш уподобаний вами об'єкт живої при­ роди.

5) Чи може жива природа існувати окремо від неживої природи? чому ви так вважаєте?

4.Презентація результатів своєї роботи (5хв)
•• Підбиття підсумків

Учитель пропонує підрахувати, скільки всього об'єктів живої та неживої природи вдалося побачити під час екскурсії. Які об'єкти живої природи зустрічалися в усіх груп? Склавши разом аркуші з відзначеними на них об'єктами живої та неживої природи, можна отримати цікаву загальну карту обраної для екскурсії ділянки. На наступних екскурсіях можна використовувати цю карту, наносити на неї нові об'єкти відповідно до тематики екскурсії. (5 хв.)

5. Екологічна гра «Вороняче полювання»

Дітям видають переліки, що містять назви природних об'єктів. їх пошуки вимагають від дітей не лише уважності, але й творчого підходу. Наведемо приклад такого переліку, але учитель може сам включити в нього предмети, що діти можуть знайти на пришкіль­ній ділянці.

Мисливський перелік

Пір'їнка.

Насіннячко рослини, принесене вітром.

Кленовий лист.

Колючка.

Щось кругле.

Щось пухнасте.

Щось гостре.

Щось красиве.

Щось, що може шуміти.

Щось біле.

Щось м'яке.

Щось неважливе для природи. (Не забувайте, що в природі ВСЕ має своє значення.)

Щось дуже важливе для природи. (У природі ВСЕ важливе!)

Сонячна пастка. (Усе, що ловить сонячне тепло, — вода, камені, рослини, тварини)

Діти мають знайти об'єкти з цього переліку на обраних ними ді­лянках. Учитель просить дітей розподілити ці об'єкти за групами: жива і нежива природа.

6 Рефлексія (3 хв.)

Що було для вас найцікавішим на екскурсії?

Наскільки легко або складно було кожному учасникові впо­ратися із завданнями?

Що нового ви дізналися про пришкільну ділянку?

2

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
4
дн.
2
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!