Тема: Додавання виду 350+200, 350+20. Віднімання виду 350-200, 350-20.
Мета: формувати в учнів уміння застосовувати загальні правила додавання і віднімання трицифрових чисел до окремих випадків, коли в одному із компонентів цих дій відсутні сотні або десятки; закріплювати вміння розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики та обчислення.
Обладнання:, схеми до задач, робочий зошит,цеглинки LEGO.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація набутих знань.
Назвіть компоненти дій при додаванні?
Як називається компоненти дій при відніманні?
Скільки сотень, десяток і одиниць є у числі 784.?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності: оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над додаванням і відніманням трицифрових чисел, а також закріпимо вміння розв’язувати задачі, що містять суми двох і трьох доданків.
- Діти, а зараз відкрийте зошити. Відступіть від домашньої роботи 4 клітинки. Запишіть число,класна робота.
Каліграфічна хвилина.
IV. Робота над темою уроку
1) Підготовча робота у підручнику
Робота над задачею.
- Отже , за скороченим записом потрібно скласти задачу. Для початку давайте розглянемо скорочений запис.
- Хто хоче пробувати скласти задачу?
Задача. Козачки подорожували від м. Полтави до м. Одеса. В дорозі вони робили 3 зупинки. До першої зупинки м. Кременчук вони проїхали 100км. До другої зупинки м. Новоукраїнка 200 км. А до третьої смт Радісне також 200 км. Скільки км їм потрібно подолати, щоб прибути до Одеси, якщо всього вони подолали 573 км?
Аналіз задачі.
- Отже, скільки км потрібно було козачатам до першої зупинки? ( 100)
- Скільки км потрібно до другої зупинки ? ( 200)
- До третьої ? ( 200)
- Скільки всього км вони подолали? ( 573)
- Що нам потрібно знайти? ( скільки кілометрів вони проїхали від смт. Радісне до м. Одеса)
- Якою дією ми це дізнаємось? ( додавання)
-Що нам потрібно спочатку знайти? ( відстань від м. Полтави до смт Радісне)
- Що ми будемо додавати? ( відстань трьох зупинок)
- Якщо ми знаємо всю відстань яку вони подолали, і відстань від Полтави до смт Радісне, ми зможемо дізнатись відстань від смт Радісне до Одеси? ( так)
- Якою дією? ( віднімання)
- Що ми будемо віднімати? ( від всією відстані, відстань від Полтави до смт Радісне)
- Отже що ми взнаємо в першій дії? ( к-сть км від Полтави до Радісного)
- Якою дією? ( додавання)
- Що ми взнаємо в другій дії? ( відстань від смт Радісне до м. Одеса)
- Якою дією? ( віднімання)
Розв’язування задачі на дошці.
1) 200+200+100= 500 ( км) від м. Полтава до смт Радісне
2) 573-500 = 73 ( км)
Відповідь: 73 км від смт Радісне до м Одеса.
- В кого не так?
2) Склади вирази, щоб дізнатися:
- На скільки більша відстань м. Полтава – м. Кременчук, ніж смт Радісне – м. Одеса?
100 – 73 = 27.
Відповідь: на 27 більше
- На скільки менша відстань м Полтава – м Кременчук, ніж м. Кременчук – смт Радісне?
400 – 100= 300
Відповідь на 300 км менша
2) Вивчення нового матеріалу
- Подивіться на дошку. Нам потрібно розв’язати вираз 350+200
- Для того, щоб 350+200, потрібно перший доданок розкласти на розрядні доданки ( 300 і 50). У другому доданку першого прикладу немає десятків. Отже треба додати 300 і 200 та до знайденого результату додати 50. Подивіться на схему. (так само з дією віднімання)
У 3 прикладі у другому доданку немає сотень. Отже, треба додати 50 до 20, а знайдений результат додати до 300.( так само і дія віднімання)
V. Первинне закріплення
- Знайдіть у підручнику завдання 4. Потренуймося обчислювати усно.
260+ 30 = 200+(60 + 30) = 290 690 – 40 = 600+ ( 90 - 40) = 650
260 + 300 = ( 200+300) + 60 = 560 690 – 400= ( 600-400) + 90 = 290
Фізкультхвилинка
Щоденні 3.
- Записуємо в зошиті Задача 5 ( с. 6) Прочитайте завдання, та розв’яжіть самостійно.
Першу задачу всі читають про себе, а один учень вголос.
- Скільки коштує прокат велосипеда за 1 день? ( 50 грн)
- Скільки коштує прокат мотоцикла за 1 день? ( 200 грн)
- Що в нас питається у задачі? ( на скільки дорожчий прокат мотоцикла, ніж велосипеда за 4 дні?
- Ми зможемо дізнатись скільки коштує прокат велосипеда за 4 дні? ( так)
- Якою дією? ( дією множення)
- Що будемо множити? (50х4 = 200)
_ Так, а ми зможемо дізнатись скільки коштує прокат мотоцикла за 4 дні? ( так)
- Якою дією? ( множення) Що ми будемо множити? ( 200 х 4 = 800)
- За цими числовими даними ми зможемо дізнатись на скільки дорожчий прокат мотоцикла ніж велосипеда за 4 дні? Якою дією? ( віднімання)
- Що ж ми будемо віднімати? ( від вартості прокату за 4 дні мотоцикла віднімемо вартість прокату велосипеда за 4 дні)
- Що ми взнаємо в першій дії? ( вартість прокату велосипеда за 4 дні) Якою дією?( множення)
- Що ми взнаємо в другій дії? ( вартість прокату мотоцикла за 4 дні) Якою дією? ( множення)
- Що ми взнаємо в третій дії? ( на скільки дорожчий прокат мотоцикла, ніж велосипеда за 4 дні?
Один учень записує на дошці, інші записують в зошиті
1) 50 х 4 = 200 ( грн) прокат велосипеда за 4 дні
2) 200 х 4 = 800 ( грн) – прокат мотоцикла за 4 дні
3) 800 -200 = 400 ( грн)
Відповідь: на 400 грн дорожчий.
VI. Самостійна робота.
- Знайшли завдання 6 с. 7. Записуємо номер свого варіанту.
І варіант IІ варіант
340 + m – 30 , якщо m = 50 340 + m - 30, якщо m = 500
- В кого не так?
VII. Підсумок уроку
- Яке вам завдання найбільше сподобалось?


