Тема. Буду я природі другом

Опис документу:
Мета. Розширити читацькі інтереси школярів, ознайомлюючи з творами про природу. Розвивати уміння уважно слухати – розуміти читання вчителя та навички правильного свідомого читання; збагачувати словниковий запас учнів, Виховувати любов і бережливе ставлення до природи, чуйність і доброту.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Буду я природі другом

Мета. Розширити читацькі інтереси школярів, ознайомлюючи з творами про природу.

Розвивати уміння уважно слухати – розуміти читання вчителя та навички правильного свідомого читання; збагачувати словниковий запас учнів,

Виховувати любов і бережливе ставлення до

природи, чуйність і доброту.

Обладнання : виставка книжок за темою; дитячі малюнки за темою до творів;

Найкраще: Позакласне читання для учнів 2 класу/ Упоряд. А.І.Мовчун,

роздатковий матеріал

Хід уроку

І. Організація класу.

- З давніх пір і по нині

Кажуть всі в Україні:

«Здоровенькі були!»

Привітайтесь і ви.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Наш дивний світ –

такий, як казка.

Тож бережи його, будь ласка.

- Прочитайте записану на дошці тему уроку. Перед вами павутинка зі складів. Поєднуючи їх, прочитайте слова, що стануть темою нашого уроку.

Бу я ро дру

ду при ді гом

( Буду я природі другом )

  • Як ви розумієте ці слова?

Шановні друзі! Сьогоднішня наша зустріч носить пізнавальний характер. Ми будемо читати твори про природу. І, сподіваюсь, ще більше переконаємось, що ми природі не сусіди, ми – часточка природи, і від знань про неї і бережливого ставлення залежить і наше щасливе життя.

Етап проектування

- Діти, що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку?

ІІІ. Актуалізація читацького досвіду школярів.

1. Робота з виставкою книжок

- Чи відповідають темі представлені на виставці книжки?

- Книжки яких авторів представлені на виставці?

- Твори яких авторів ви вже читали?

- Які назви мають книжки? ( За завданням учителя учні вчаться самостійно визначати зовнішні показники змісту кожної книжки ( заголовок, автор, ілюстрації), вибирати потрібну книжку за окресленими показниками, співвідносити їх і на основі цього робити загальний висновок про тематику, зміст, характер, кількість уміщених у книжці творів. Така діяльність сприяє швидшому входженню дитини в текст, який вона буде читати самостійно).

2. Розгляд та короткий аналіз дитячих ілюстрацій до теми

3. Розчитування (діти промовляють чистомовку)

Ло – ло – ло – я люблю своє село.

Чі – чі - чі – зветься воно Княжичі.

Си – си – си – є зелені в нас ліси.

Бе- бе- бе – є і небо голубе.

Хи –хи –хи – ми маленькі дітлахи.

емо – емо – емо – ми природу збережемо.

ІУ. Активізація читацького мислення

Читання та обговорення творів по темі.

1. Вірш Петра Сотниченка «Вмійте природу любити».

  • До чого нас закликає автор?

  • Що кожен з вас може зробити для збереження природи?

2. Розповідь вчителя про Лідію Компанієць та читання її поезій.

Народилася Лідія Компанієць у селі Новогригорівці Запорізької області. Її батьки працювали позмінно на залізниці, тому не могли приділяти дітям належної уваги. І Ліду та двох її братиків відвезли на виховання до бабусі в село Астраханку на Мелітопольщині. Мала Лідія дуже любила бабусину хату з вишиваними рушниками, з долівкою, встеленою запашними травами. Там дівчинка росла, там і пішла в школу. У десять років пробувала складати вірші і записувала їх у потаємний зошит. Старші брати Лідочки видавали домашній рукописний журнал. Вони з радістю вміщували туди сестриччині поезії. Вже тоді дівчинка мріяла працювати в газеті.

Мрія Лідії Олександрівни здійснилась. Вона працювала в редакції різних газет. Писала вірші, оповідання, статті і навіть сценарії. За її сценаріями на Київський кіностудії імені

О.Довженка поставлені фільми «Доля Марини», «Коли співають солов’ї », «Літа дівочі».

Л. Компанієць належить також сценарій мультфільму «Чому втекло кошеня».

Вірш «Бідолаха»

  • Чому вірш має таку назву?

  • Прочитайте, як дівчинка звертається до маленької пташки. З якою інтонацією ми будемо читати ці слова?

  • Доведіть, що герой вірша любить і береже природу.

  • Давайте разом спробуємо відгадати анаграми

РОВОНА ЦЯНИСИ ГОБЕЦЬРО РОКАСО ТЕЛДЯ ТІЛАСВКА

Ворона синиця горобець сорока дятел ластівка

- Яка пташка зайва в цьому рядочку? Чому?

- Молодці, а як ми з вами можемо допомогти цим пташкам взимку?

3 Гра «Склади прислів’я ».

На картках написані слова, з яких, розставивши у певному порядку, діти повинні скласти прислів’я і прочитати його.

багато Де там немає пташок, комашок.

Де багато пташок – там немає комашок

4 Гра «Хто більше?»

Учитель називає птаха, а діти повинні за його назвою пригадати лічилку, скоромовку, казку, пісеньку, народну прикмету тощо.

Качка – Українська народна казка «Кривенька качечка».

Сорока - Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок – сорок морок.

Журавель – Краще синиця в руці, ніж журавель в небі.

Українська народна казка «Лисиця та Журавель»

Гуси – Дикі гуси відлітають – кінець бабиного літа.

5 Вірш «У красу небачену, у казку»

Словесне малювання картин, які викликав цей вірш.

Робота над виразністю читання.

Читання віршів учнями.

Завдання на уважність.

З яких віршів рядки? З’єднай.

Ми човном верталися в село

У ясну, безвітряну погоду… « Вмійте природу любити»

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави. «Бідолаха»

Я взяла його до рук,

В нього серце – тук – тук – тук! «У красу небачену, у казку…»

Фізкультхвилинка.

Руки вгору! Погойдали –

Це – дерева в лісі.

Опустили і стріпнули –

Збив росичку вітер.

Руки в сторони, змахнули –

Летимо, мов птахи,

Приземлились, відпочили –

Руки – крила склали.

3. Секрети читача.

Сьогодні на уроці ви вже чули нове для вас слово «сценарій» Ознайомлення дітей з поняттям «сценарій» - це літературний твір, за яким знімають фільми ( кіносценарій). А є ще сценарії, за якими ставлять спектаклі, проводять святкові заходи. ( Слово «сценарій» заздалегідь подається на дошці, діти кілька разів читають і промовляють його для кращого запам’ятовування).

4. Читання п’єси – казки «Лісовий народець» Анатолія Давидова.

Щоб вам був зрозумілий зміст цієї п’єси – казки, проведемо словникову роботу.

Словникова робота.

Хащі – густий, непрохідний ліс.

Сопілочка – український народний духовий музичний інструмент з дерева або очерету, що

має форму порожнистої трубочки з отворами.

Юннати – юні дослідники природи.

Розпач – почуття безнадії, відчай.

5. Роздуми над прочитаним

- Хто з персонажів вам сподобався? Чому?

  • Як звали казкового хлопчика – лісовичка?

  • Хто його помічники?

  • Знайдіть опис лісових помічників.

  • За допомогою чого він збирає своїх помічників?

  • Хто прийшов у гості до лісовичка?

  • Яку обіцянку дали юннати Озивайку?

  • Що цікавого зі світу природи розповів автор?

  • Чого навчає нас ця казка?

6. Читання п’єси – казки в особах

Визначення головної думки.

  • Чого вчить нас казка?

  • Чому потрібно берегти природу?

7. Встанови порядок подій.

а) Петько Чебрець привів юннатів.

б) Будемо дбайливо охороняти ліс.

в) Давненько не збирав я своїх помічників.

8. Інсценізація зустрічі хлопчика з юннатами.

9. Хорове читання вірша ( записаного на дошці або плакаті)

Я зірвав квітку –

І вона загинула.

Я спіймав метелика –

І він умер у мене на долоньці,

І тоді я зрозумів,

Що торкнутися цієї краси

Можна тільки серцем.

- Що зрозумів хлопчик?

- Прочитати рядки вірша, де про це сказано.

На дошці вивішується «сонечко» з промінцями і хмарки навколо.

Мозкова атака

  • А зараз перевіримо свої знання. На уроці ми познайомились з творами різного жанру, якими саме? Давайте пригадаємо авторів віршів і п’єси – казки.

  • До вашої уваги вікторина за прочитаним. Щоб розігнати «хмарки» від сонечка вам потрібно дати відповіді на питання, які записані на них. Ваші правильні відповіді стануть ще й розв’язком кросворду ( Діти знімають хмарки, читають питання і записують відповіді).

2

1

п

р

3

и

4

р

5

о

6

д

7

а

  1. Хто потрапив у біду в вірші Лідії Компанієць «Бідолаха»? ( Птах)

  2. Яке слово в темі нашого уроку закрила хмарка? ( Другом )

  3. Які птахи згадуються у вірші Лідії Компанієць «У красу небачену, у казку..» ( Гуси)

  4. Як називається літературний твір за яким знімають фільм? ( Сценарій )

  5. Як звали хлопчика – лісовичка з п’єси - казки Анатолія Давидова «Лісовий народець»? ( Озивайко)

  6. Листя якого дерева вінчає голову казкового хлопчика – лісовичка ? ( Дуба)

  7. Хто прийшов у гості до Озивайка? ( Юннати )

  • Діти, давайте перерахуємо ті якості, якими наділена людина, яка любить і бережно ставиться до природи. Вчитель або діти записують ці якості на промінчиках: любов, доброта, ніжність, увага, співчуття, повага.

  • Які позитивні якості виховуються у вас під дією променів цього сонечка?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток життєво-професійної ефективності особистості в освітньому процесі НУШ: технології, методики, вправи »
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн