Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема: Билина як жанр. Поетичне відображення історії Київської Русі в билинах. Основні цикли билин (Київський, Новгородський).
Мета: формувати уявлення про жанр «билина» та цикли билин; розвивати навики виявляти характерні ознаки билин в текстах; розвивати пізнавальний інтерес до читання давніх творів; виховувати повагу до національної культури України.
Тип уроку: урок формування нових вмінь та навичок.
Обладнання: зошит, підручник «Світова література 7 клас» Ніколенко О., мультимедійна презентація
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Мотивація навчальної діяльності.
(Створення сприятливої обстановки для подальшого підвищення інтересу до читання)
СЛАЙД Перегляд фрагменту сучасного мультфільму про багатирів.
Чи подобаються вам цей цикл мультфільмів? А чим саме?
А чи знаєте ви, що герої, які сьогодні користуються такою популярністю, дійсно могли жити десь у Х ст. І саме про них у нас і піде мова.
3.Оголошення теми і мети. СЛАЙД
4. Актуалізація опорних знань.
Вже не вперше ми починаємо курс зарубіжної літератури саме з давніх творів, творів усної народної творчості. Зараз повторимо, чи всі твори фольклору ви пам’ятаєте.
СЛАЙД Форма перевірки «Лото» (з’єднати визначення з поясненням. За допомогою ЩИГЛИКА перевіряємо відповіді)
5. Робота над темою уроку.
Слово учителя. Кожен народ зберігає у своїй культурній скарбниці давні твори. Ви їх бачите на екрані, але серед цього списку немає ще одного билин.
СЛАЙД Київська Русь – середньовічна держава на території Східної Європи з центром в Києві. Існувала з кінця ІХ до середини ХІІІ століть. Була об’єднанням східно-слов’янських племен під владою династії Рюриковичів. У часи найбільшої могутності простягалася від Балтійського моря на північ до Чорного моря на південь, і від верхів’їв Вісли на заході до Тасманського півострова на сході.
Історичним ядром Русі стало Середнє Придніпров’я, де традиції політичного розвитку сягали ще скіфських часів. Провідну роль у становленні держави відіграло Полянське князівство з центром у Києві. Київська Русь заклала традиції незалежної державності на території України, в цей час українська народність отримала могутній стимул для свого подальшого розвитку. На думку українського історика М. Грушевського: «Київська Русь є першою формою української державності». Давньоруська держава залишила яскравий слід у світовій історії ІХ-ХІІІ ст., прискорила економічний, політичний і культурний розвиток східних слов’ян і зробила їх рівноправними учасниками політичного життя Європи та Близького Сходу.
На території Київської Русі поряд з обрядовими піснями існували пісні лицарського героїчного характеру, їх назвали билинами.
Читаємо статтю у підручнику стор. 11-13 (І-ІІ розділи)
Чому билини називають скарбницею народної мудрості?
Назвіть знаменитих билинних героїв.
СЛАЙД Підсумуємо інформацію (запис у зошит)
Відповідно до часу зображуваних подій та особливостей їх висвітлення билини поділяються на певні цикли СЛАЙД (коментарі до слайду)
СЛАЙД Герої-богатирі привертали увагу митців -художників. Подивимося галерею декількох репродукцій картин.
Яке враження від переглянутих робіт?
Яка з репродукцій сподобалася найбільше? Чому?
Яку закономірність ви побачили у зображенні богатирів?
Слово учителя. Так як у живописі ви побачили свої закономірності і особливості у зображенні билинних герої, є вони у творах. Уособленням зла, ворожих сил виступають у билинах образи Змія, Ідолища Поганого, Солов'я-розбійника, Калина-царя, які часто наділені фантастичними рисами. Наприклад, Змія зображували з «трьома головами, дванадцятьма хоботами», Солов'я - розбійника — напівлюдипою-папівптахом. Вороги руської землі наділені й неабиякою силою: наприклад, Соловей-розбійник посвистом може здолати супротивника.
У билинах усе набуває перебільшеного (або гигерболізованого) значення: богатирі носять натільні хрести вагою у півтора пуда (близько 25 кілограмів); п'ють вони з півторавідрових келихів; у бою не кричать, а ревуть; у битві, одітим шоломом розмахуючи, роблять у ворожих рядах вулиці і завулочки. Навіть коні в могутніх богатирів незвичайні: «з вух дим стовпом валить, а з очей іскри сиплються, а з ніздрів полум'я метаєгься». Скачуть вони з гори па гору, а річки їм тільки до копит сягають.
Традиційними рисами билинного жанру є детальні описи порівняння, вживання а певним іменником одного й того самого прикметника. який називають постійним епітетам (тугий лук, шовкова трава, булатний меч, соколині очі, сірий вовк), повтори (сиднем сидіти, сила- силенна, давним-давно). Причому повторюються не тільки окремі слона, а й словосполучення, речення і цілі фрагменти билин (наприклад, описи богатирського озброєння, вбрання, кінської збруї).
Цікаво, що н цих величних піснях героїчного змісту постійно вжинаються слова з пестливими суфіксами (силонька, голівонька, стременце, тятивонька), що створює неповторний колорит і виразність мови давньоруського епосу.
Виконували билини народні співці у протяжній пісенній манері, урочисто і неспішно. Вважається, що виконавці билин акомпанували собі грою на старовинному інструменті — гуслях.
СЛАЙД Запис у зошит особливостей билин.
6. Підведення підсумків. Рефлексія
Використовуючи опорно-смислову схему зошиті, дайте визначення билині як жанру.
Яка форма властива билинам? Чому?
На які художні засоби багата билина? Чому?
Про які цикли билин ви дізналися?
Чим билина відрізняється від казки? (підказка у підручнику на стор. 15.
Визначте мету створення билин. Кого прославляє билина?
Як ви думаєте, чи потрібно людині ХХІ століття читати билини? Аргументуйте свої відповіді.
7. Домашнє завдання. СЛАЙД Прочитати билину «Ілля Муромець і Соловей – Розбійник». Намалювати малюнок до билини.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»