Тема. Байка Езопа «Хлібороб та орел»

Опис документу:
Мета : познайомити з текстом байки Езопа «Хлібороб та орел» й іменами відомих українських поетів – байкарів ; розвивати способи і види читання байки ; вчити аналізувати байки, оцінювати вчинки дійових персонажів, виявляти мотиви їхньої поведінки; поглиблювати знання про людські чесноти, вміння визначати прояви добра і зла

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ

3 КЛАС

Байка Езопа

Хлібороб та орел

Тема. Байка Езопа «Хлібороб та орел»

Мета : познайомити з текстом байки Езопа «Хлібороб та орел» й іменами відомих українських поетів – байкарів ; розвивати способи і види читання байки ; вчити аналізувати байки, оцінювати вчинки дійових персонажів, виявляти мотиви їхньої поведінки; поглиблювати знання про людські чесноти, вміння визначати прояви добра і зла ;

сприяти розвитку критичного мислення, розвитку уміння аргументовано висловлювати свої судження, власний погляд на події та вчинки ; розвивати вміння узагальнювати, робити висновки, приймати рішення ;

виховувати доброзичливість та людяність ; викликати у дітей бажання творити добро; формувати в учнів моральні святині та істини.

Обладнання : тексти для кожного учня ; кубик ; схема побудови сенкану ;

мікрофон ; план тексту ; портрети байкарів ; прислів’я «Скарбничка мудрості» ; чисті аркуші ; кросворд ; листочки або зірочки ; «шкала цінностей»

Хід уроку :

І. Мотивація

1. Психологічний настрій «Побажання»

- У мене чарівний клубок. Кожен з вас буде розмотувати його за ниточку і висловлювати свої побажання один одному.

2. Девіз уроку : - Щоб настрій у вас залишився до кінця уроку гарним, а побажання здійснювалися, прочитаємо девіз нашого уроку. Для цього правильно розташуйте рядочки вірша Любові Забашти:

    Хай оживає істина стара :

    Та нагород за це не вимагай

    Живи, добро звершай,

    Людина починається з добра.

  • Девіз нашого уроку : « Хай оживає істина стара :

Людина починається з добра».

3. Мікрофон

- Бути розумним – це найголовніше для людини ? Доведіть свою думку .

3. Розгадування кросворду «Доброта»

- На попередніх уроках ми говорили про людські чесноти. Давайте їх з вами пригадаємо.

Д

1

О

2

Б

3

Р

4

О

5

Т

6

А

7

По горизонталі:

  1. Антонім до слова жадібність. ( Щедрість)

  2. Антонім до слова жорстокість. ( Милосердя)

  3. Антонім до слова ворожість. ( Дружелюбність)

  4. Синонім до слова правдивість. ( Щирість)

  5. Антонім до слова зловтіха. ( Доброзичливість)

  6. Антонім до слова байдужість. ( Чуйність)

  7. Антонім до слова грубість. ( Лагідність)

4. Мозковий штурм

- Ви стоїте на роздоріжжі. Виберіть свій шлях :

  • Ліворуч підеш – гарну іграшку знайдеш.

  • Праворуч підеш – з другом зустрінешся.

  • Прямо підеш – добру справу зробиш.

Складання дерева добрих вчинків

( листочки, зірочки... )

- Яку добру справу ви можете зробити в школі, дома, на вулиці ?

( Допомагати старшим, шанувати працю інших людей, берегти і охороняти природу, бути вихованим, бути стриманим, добре вчитися, багато читати, у біді допомагати друзям, захищати слабших, доглядати за тваринами, всі завдання, доручення виконувати вчасно, дотримуватися свого слова, ….)

ІІ. Евокація

  1. Передбачення

  • Із народної мудрості :

    Добро завжди вчасне ( Ірландія )

    Той, хто сіє добро, віддячують добром, а хто сіє зло, - злом. ( Латинське прислівя)

    Щоби смак добра пізнати, треба лиха скуштувати. ( Франція )

    Краса змії в її шкірі, краса людини в її серці. ( Китай)

  • Про що, на вашу думку, піде мова сьогодні на уроці ?

ІІІ. Актуалізація знань учнів

  1. Кубування

  • Ми закінчили вивчати тему «Усна народна творчість». Твори яких жанрів ви читали ?

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до вас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання наші перевіряє.

  1. Прислівя. ( Короткий, часто віршований крилатий народний вислів, в якому у високохудожній формі виражено повчальний життєвий досвід і мудрість має. )

  2. Пісня. ( Невеличкий, здебільшого з 3-5 куплетів, ліричний вірш, що виконується співом.)

  3. Казка. ( Фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події .)

  4. Приказка. ( Стислий крилатий вислів, близький до прислівя , але повчального значення .)

  5. Загадка. ( Стислий умовний опис когось, чогось, за яким треба відгадати, хто це чи що це .)

  6. Байка.( Коротке повчальне оповідання в прозовій або віршованій формі.)

  1. Сенкан ( Заздалегідь підготовлене домашнє завдання )

1-ий учень. Байка.

Невеликий, віршований, найпопулярніший твір.

Зображує людей в образі тварин, рослин, речей, птахів.

Допомагає розкрити правду і зробити висновок.

2-ий учень. Байка.

Невеликий, віршований, прозовий, повчальний твір.

Розуміє інше, шукаємо прихований зміст.

Навчає мудрості.

3. Групова «Мозкова атака»

  • Загадаємо, хто такий Езоп?

( Езоп – відомий у всьому світі перший байкар. Він жив у Стародавній Греції. Це була досить розумна і щедра людина. Він писав байки, в яких навчав людей розрізняти добро і зло, замислюватися над вчинками героїв та своїми власними. Байки Езопа — це «Лисиця й виноград», «Вовк і ягня», «Гуси і журавлі», «Вовк і козеня» та інші. )

  • Про мудрість Езопа складалися цілі легенди, які свідчили про те, що він був далеко розумніший за своїх сучасників. Послухайте цю цікаву історію.

  1. Повідомлення групи «давньогрецьких учених»

Езоп

1-ий учень. Одного разу господар послав Езопа до міста з якимось дорученням. Дорогою йому зустрівся суддя й суворо запитав:

— Куди ти йдеш?

— Не знаю, — відповів Езоп.

Така відповідь здалася судді підозрілою і він звелів відвести раба Езопа до в'язниці.

— Але ж я сказав щиру правду, — запевняв Езоп. — Звідки мені було знати, що я потраплю до в'язниці? Суддя засміявся та відпустив його.

2-й учень. За одним переказом, Езопа звільнили з рабства. Проте існує й інша легенда, за якою одного разу до речей байкаря підклали золотий кубок, звинуватили у крадіжці, засудили до страти та скинули зі скелі.

Байки Езопа несли в собі мудрість і дотепність, були зрозумілі його сучасникам і стали художнім надбанням людства. Їх сюжети використовували для створення своїх байок славетні байкарі різних народів.

Учитель. Майже всі народи світу мають свої байки, і, що цікаво, - серед них є багато схожих на сюжети, запозичені в Езопа, хоч і складено їх у різних краях, за різних часів і різними мовами. На Україні теж було чимало письменників, що складали свої байки за зразками давніх Езопових байок.

У XVIII сторіччі - Григорій Сковорода.

У ХІХ сторіччі - Петро Гулак-Артемовський, Євген Гребінка, Леонід Глібов.

У ХХ сторіччі - Остап Вишня, Степан Олійник, Микита Годованець.

У кожного з цих байкарів є схожі між собою байки, і кожна по-своєму цікава.

  • Щорічно з 1 по 14 лютого на борту Галактичного Ковчегу святкується День Езопа. На це свято запрошуються байкарі та перекладачі байок.

ІV. Опрацювання змісту байки Езопа «Хлібороб та орел»

  1. Метод «Прес»

  • З кого починається добро ? (Учні за памяткою дають відповіді ) :

  • Я вважаю, що…

  • Тому що …

  • Наприклад…

  • Таким чином…

Висновок . Добро починається з мене і тебе, з кожного з нас, і цією дорогою людина повинна йти повсякчас.

  1. Інтервю з гостями

  • Як ви розумієте вислів В.Гете : «Перед розумним треба схилити голову, а перед добрим стати на коліна».

  1. Повідомлення теми і задач уроку

  • А зараз ми познайомимося із змістом ще однієї байки Езопа «Хлібороб і орел», у перекладі В.Забаштанського й А.Чердаклі.

  1. Передбачення

  • Як ви думаєте, про що буде йти мова у цій байці? Опорні слова :

( Сіятиме пшеницю – надію свого життя ; могутній орел піймався у сильце ;

покинута хата, стіна може завалитися, відвести лихо; довгенько тривала ця гра ; ти гідно відплатив за добро)

  1. Порушена послідовність

  • Коли я читала байку вдома, склала план.

частина

Хлібороб визволяє орла.

частина

Як орел грався з хліборобом.

частина

Красно тобі дякую!

частина

Як відвести лихо від визволителя…

частина

Лихо, яке спіткало могутнього орла.

  1. Словникова робота

Сильце – пристрій ( затягувана петля) для ловлення птахів і дрібних тварин.

Навпочіпки – присівши, із зігнутими в колінах ногами.

Шпари – довгаста щілина, вузький отвір у чому – небудь, тріщина.

Розпачливий – почуття безнадії, упадок духу внаслідок горя, нещастя.

Засапаний – знесилений, виснажений.

Збагнути – зрозуміти що – небудь, розібратися у чомусь, здогадатися про щось.

Борсатися - робити різкі безладні рухи руками, ногами, усім тілом.

Каменем упасти – швидко, миттєво.

Красно дякувати – дякувати від щирого серця.

V. Засвоєння зміста тексту

1 частина ( читання мовчки )

Якось уранці навантажив хлібороб на віслюка плуг і мішок пшениці, вивів волів та й подався в долину – засівати своє поле.

День був погожий, сонячний. Зеленіли левади, на пагорбах яскріли весняні квіти. Ступав хлібороб за худобою, і радість повнила його груди, бо уявляв він, як сіятиме пшеницю – надію свого життя.

Раптом почув лопотання крил і розпачливий пташиний крик. «Свійські птахи так не кричать, це якийсь дикий, - подумав хлібороб. - Що ж йому сталося ? Де він є?»

Яким ви уявляєте собі Хлібороба ?

  • Як ви можете озаглавити цю частину ?

  • Що, на вашу думку, може статися далі ?

2 частина ( читання вголос дітьми за ролями )

Та й заходився шукати. Невдовзі побачив великого птаха, що бився долі.

  • Орел! – здивувався хлібороб.

Справді, могутній орел піймався в сильце й зараз кричав та нестямно борсався. Але вирватись не міг – сильце тримало міцно.

  • Зажди трохи, друже! – гукнув хлібороб. – Зажди, я тебе визволю!

Орел зрозумів його слова й затих. Присів хлібороб навпочіпки і за якусь хвильку виплутав орла із сильця.

  • Лети собі своєю дорогою, - каже, - та дивись, куди летиш. І як то з тобою таке приключилося – адже зір маєш кращий за всіх птахів?..

Радісно змахнув орел крилами, шугнув угору й скоро зник у блакитній висоті. А хлібороб попростував далі і незабаром добувся до свого поля.

  • Чи справдилися ваші сподівання ?

  • Що, на вашу думку, здивувало людину ?

  • Чому хлібороб допоміг орлові?

  • Яку назву ви обрали для цієї частини ?

3 частина ( читання вголос дітьми ланцюжком )

От запріг він волів у плуга і почав орати. Довго орав, аж до обіду. А тоді

пустив воли пастися, взяв торбину з харчем, пішов до стіни, що височіла

край поля, і сів під нею обідати.

Стіна та лишилася від невеличкої хатини, яку збудував колись ще хліборобів прадід. Тоді родина їхня жила тут, у долині, але згодом перебралася на гору в село; покинута хатина потріскалася й завалилася, бо була глиняна. Вціліла тільки стіна , і саме під нею любив спочивати в обід хлібороб.

А стіна була вже стара, та ще перед кількома днями пройшли дощі; вона розкисла і могла щомиті впасти. Хлібороб того не знав.

А орел тішився волею, шугав під сонцем, повнячи простір радісним гуком. Він добре бачив, як невтомно ходив туди й сюди хлібороб за плугом, і сказав собі :

  • Цьому чоловікові я зобовязаний життям. У нього добре серце. Треба віддячити йому за добро.

Саме о тій порі хлібороб скінчив роботу й сів обідати. Орел опустився нижче й раптом жахнувся.

« Та ця стіна може завалитися! – подумав він. – Он які глибокі в ній шпари, та ще й повні води. От – от упаде на голову бідоласі, треба його врятувати!

Але в який спосіб ?»

І орел став гадати, як відвести лихо від свого визволителя.

Яка небезпека загрожувала хліборобові ?

  • Оберіть назву для третьої частини.

  • Якби ви були орлом, яке рішення б прийняли, щоб відвести біду від хлібороба ?

  • Що відбуватиметься далі ?

4 частина ( читання вчителем )

Нараз він каменем упав просто на хлібороба, вхопив його шапку й повільно полетів понад самою землею.

Хлібороб, розгнівавшись, скочив на рівні ноги й кинувся за птахом. Він пізнав його й гукнув :

  • Гей, орле! Отак ти дякуєш за добро, яке я тобі зробив ? Негіднику ! Ану, кинь ці жарти і зараз же віддай мені шапку!

Та орел мовби і не чув - летів собі далі.

  • Віддай, кажу тобі ! – гукав хлібороб. – Мені несила за тобою гнатися, бо я стомився. Від раннього ранку працюю, чуєш?

Орел щось крикнув і повис над голою хлібороба. Той звів догори руки, аби вхопити шапку, але орел знов шугонув угору, начебто граючись.

Зовсім розгнівався хлібороб. Схопив камінь і пожбурив у шапку, щоб вибити її в орла. Та ні шапки не вибив, ні птаха не налякав.

Летів орел над ним низенько, немов хотів сказати :

  • Ось твоя шапка! Візьми, коли можеш.

Довгенько тривала ця гра, а скінчилася враз. Орел зненацька впустив шапку, радісно закричав і злинув угору. Підбіг до шапки хлібороб, спітнілий та засапаний, підняв і, обтрушуючи, гукнув орлові :

  • О, невдячний! Як тобі набридло, то сам покинув гру, а як я просив, то ти не зважав! Отак мене вимучити!

- Чи виправдалися ваші сподівання ?

  • Що для вас виявилося несподіваним ?

  • Що ви відчували стосовно орла і його відношення до хлібороба під час гри ?

  • А що відчував в цей час хлібороб ?

  • Яка назва відповідає змісту четвертої частини ?

5 частина ( читання дітьми)

Надяг він шапку та й пішов до свого поля, бо ганяючись за орлом, забіг далеченько. А дійшовши, спинився, мов скамянів. Стіна обвалилася, і найбільша купа груддя лежала саме там, де він сів обідати.

Довго стояв хлібороб мовчки. Аж нарешті вигукнув :

  • Лиш тепер збагнув я, що робив орел! Він бачив стіну згори й вигадав отаку гру, аби відвести мене геть і врятувати мені життя. Орле, ти гідно відплатив за добро! Красно тобі дякую!

  • Як орел віддячив хліборобові ?

  • Пята частина називається …

ІV. Рефлексія

1. Незакінчене речення.

  • Яка мудрість криється у цій байці ? ( Учитель формулює незакінчені речення і пропонує учням закінчити їх.)

    Кому зробили добро, той повинен…. ( віддячити добром ).

    А хто зробив добро, тому… ( воздасться тим же ).

  1. «Скарбничка мудрості» ( робота в групах )

  • Яке з прислів’їв більш підходить до змісту байки ? Доведіть.

    Хто людям добра бажає, той і сам має.

    Доброму скрізь добре.

    Не одежа красить людину, а добрі діла.

    Добре роби, добре й буде.

    Добро довго памятається, а лихо ще довше.

    Світ не без добрих людей.

    Все добре переймай, а злого уникай.

    За добро добром платять.

    Добру людину і бджола не жалить

    Не роби людині того, чого не бажаєш собі. (Конфуцій)

    Поводься з друзями так, як хочеш, щоб поводилися з тобою.

( Аристотель)

Висновок . Людина живе у суспільстві і найбільше щастя і радість – це добре спілкування з іншими людьми. Останні прислів’я є золотим правилом моралі : стався до людей так, як би хотів, щоб вони ставилися до тебе.

  1. «Шкала цінностей»

  • Познач на оцінній шкалі те місце, де ти знаходишся на шляху доброти зараз ; потім рівень, до якого ти хочеш піднятися. Поміркуй, що для цього потрібно зробити ?

  • Бути розумним – це найголовніше для людини ? Доведіть свою думку .

  • Нехай у вашому серці завжди живуть велика любов і доброта, щирість і співчуття, людяність і щедрість. Даруйте людям добро, радість. Робіть добро тим, із ким ви, можливо, зустрінетесь лише раз в житті.

Я вірю в силу доброти.

Добро завжди сильніше злого,

Дає наснагу, щоб цвісти

І світлу обере дорогу.

Я вірю в силу доброти,

Що має долю роботящу.

Що хоче, щоб і я, і ти,

І все було у світі кращим.

В.Крищенко

  1. Домашнє завдання «Крісло автора»

  • Ми у світ приходимо, щоб добро творити, учитись світ любити, доки ще

малі. Пропоную викласти на папері твір-міркування на тему

«Пташка красна пірям, а людина – добрими справами»

План

  1. Прислівя - устами народу.

  2. Великі справи великих людей.

  3. Добрий слід кожного із нас.

  4. Мої власні добрі справи.

  1. Слід після себе у світі.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
490 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.