• Всеосвіта
 • Бібліотека
 • Історія України
 • Тема 7: Україна в роки Другої світової війни (1939 – 1945). Заняття 5. Україна на завершальному етапі війни (1944 – 1954). Культура України у воєнним час. Втрати України в роки війни

Тема 7: Україна в роки Другої світової війни (1939 – 1945). Заняття 5. Україна на завершальному етапі війни (1944 – 1954). Культура України у воєнним час. Втрати України в роки війни

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Заняття 5. Україна на завершальному етапі війни (1944 – 1954). Культура України у воєнним час. Втрати України в роки війни.

Мета: Схарактеризувати процес завершення визволення України. Показати участь українців у визволенні народів Європи. Схарактеризувати розвиток української культури в роки війни. Розкрити становище на західноукраїнських землях в 1944 1945рр. Розкрити внесок українського народу, української інтелігенції у перемогу над фашизмом.

Закріплювати навички аналізу і зіставлення історичного матеріалу, вміння розглядати історичні явища в конкретно-історичних умовах.

Виховувати молодь в дусі патріотизму, національній свідомості та гідності.

План

 1. Визволення України від фашистських загарбників.

 2. Вклад України в перемогу над фашизмом.

 3. Людські і матеріальні втрати України.

 4. Культура України в роки війни.

 1. У 1944р. радянське командування силами 4-ох Українських фронтів здійснило серію наступальних операцій, остаточно звільнивши Україну:

 • Житомирсько-Бердичівська операція (грудень І943 – січень 1944р.),

 • Корсунь-Шевченківська операція (січень – лютий 1944 р.),

 • Ровенсько-Луцька операція (січень – лютий 1944р.),

 • Криворізька операція (січень – лютий 1944р.),

 • Наступ на Півдні, Визволення Одеси, Миколаєва (березень – квітень 1944р.),

 • визволення Криму (квітень – травень 1944р.),

 • Львівсько-Сандомирська операція (липень – серпень 1944р.) 27 липня 1944р. звільнено Львів,

 • Східно-Карпатська операція (вересень – жовтень 1944р.)

 1. жовтня 1944р. територія України була звільнена від фашистських окупантів. У ході визвольних операцій І944р. в Україні загинуло понад 3,5 млн. воїнів. Неоцінену допомогу воїнам надавали радянські партизани, підпільники, місцеве населення, працівники тилу. Активні дії проти німецьких окупантів вели загони УПА. Коли ж лінія фронту наблизилась до районів дислокування частин УПА, командування віддало наказ не втручатись у бойові дії і вжити заходів для збереження і зміцнення своїх сил.

 1. травня 1945р. екапітуляція Німеччини. Завершення німецько-радянської війни. 9 травня – День Перемоги.

 1. вересня 1945р. капітуляцією Японії завершилась Друга світова війна.

 1. Українці в роки Другої світової війни билися проти гітлерівської Німеччини та її союзників у складі радянської армії, антифашистського руху Опору на території України і окупованих країнах Європи, в складі американської, канадської армій, австралійських частин.

У збройній боротьбі проти ворога взяло участь понад 6 млн. українців. Кожен третій них загинув на фронті, кожен другий з тих, що залишилися в живих, став інвалідом.

Серед військового керівництва СРСР було немало українців. Найбільш відомі з них – А.Єременко, С.Тимошенко, Р.Малиновський, І.Черняхівський, П.Рибалко, К.Москаленко та інші. З 15 фронтів, які діяли в період німецько-радянської війни, більше половини очолювалися маршалами і генералами – українцями за походженням.

Великий внесок у перемогу зробили працівники тилу, вчені, медики, діячі літератури і мистецтва.

 1. Людські втрати України у війні склали понад 10 млн. військових і цивільних осіб (п’ята частина населення – близько 5 млн. на фронтах і 5,5млн в зоні окупації).

Промисловість, сільське господарство, транспорт було повністю зруйновані. Матеріальні втрати України досягли 1,5 трильйонів крб. Було зруйновано 714 міст і містечок, 28 тис. сіл, 16 150 промислових підприємств, 18 тис. медичних закладів 33 тис. закладів освіти. 10 млн. людей залишилися без житла.

Зазнавши в роки Другої світової війни величезних людських і матеріальних втрат Україна зробила неоцінений внесок у перемогу над фашизмом.

 1. На окупованих територіях було ліквідовано довоєнну освіту, дозволялися лише початкові і професійні школи. Вони працювали за програмами, розробленими німецьким чиновництвом. Виші були закриті. Виші України продовжували працювати в евакуації (70 вишів).

Наукові заклади України в т.ч. й АН УРСР були евакуйовані. В евакуації вчені продовжували працювати, Були зроблені численні відкриття і винаходи.

Так в галузі оборони інститут електрозварювання почав здійснювати автоматики зварювання корпусів танків Т-34. Лабораторія академіка М.Доброхотова розробила метод виплавки броньованих сталей. Фізико-технічний інститут здійснив створення нового терміну для мін і снарядів, вдосконалення торпед, створення радіолокаторів, автоматичної системи пеленгації (напрям, виражений у кутових одиницях, в якому знаходиться об’єкт спостереження: оптичний, акустичний, радіо пеленг), створення пристрою для знешкодження морських мін.

Було зроблено наукові досягнення в галузі медицини. Так колектив лікарів під керівництвом М.Стражеско, В.Філатова, інститут клінічної фізіології АН України під керівництвом А.Богомольця розробили ефективні заходи лікування інфекційних, травматичних та інших захворювань.

Понад 300 членів Спілки письменників України вступили до лав Червоної армії, багато з них загинули на фронтах. Письменники і поети боролись з окупантами у партизанських загонах, підпіллі. В тилу працювали: М.Бажан, П.Тичина, М.Рильський, В.Сосюра та інші. Агітаційна група українських письменників неодноразово виїжджала на фронт, своїми виступами зміцнювала бойовий дух воїнів. Аналогічно часто на фронт виїжджали колективи театрів з концертами, виступали у шпиталях перед пораненими воїнами.

Київська і Одеська кіностудії створили фільми: «Олександр Пархоменко», «Як гартувалася сталь», «Партизани в степах України», було організовано їх показ у кінотеатрах країни і на фронті.

Д/3: Турченко Ф. Новітня історія України., – С.354 – 375.

3

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.