• Всеосвіта
 • Бібліотека
 • Історія України
 • Тема 7: Україна в роки Другої світової війни (1939 – 1945). Заняття 4. Україна в 1943році. Боротьба з ворогом в тилу. Героїчна праця українців на підприємствах і в тилу

Тема 7: Україна в роки Другої світової війни (1939 – 1945). Заняття 4. Україна в 1943році. Боротьба з ворогом в тилу. Героїчна праця українців на підприємствах і в тилу

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Заняття 4. Україна в 1943році. Боротьба з ворогом в тилу. Героїчна праця українців на підприємствах і в тилу.

Мета: Схарактеризувати бойові дії в Україні у 194Зр. Показати героїзм визволителів. Виховувати студентів у дусі патріотизму, національної свідомості та гідності.

План

 1. Визволення Донбасу, Лівобережної України.

 2. Битва за Дніпро.

 3. Особливості діяльності руху Опору в 1943р.

 4. Героїчна праця українців в тилу.

 1. 19 – 23 листопада 1942р. початок Сталінградської битви – одна з найбільших битв з початку Другої світової війни. В результаті 330 тис. угрупування противника бую оточено. З ними проводили б війська Південно-західного і правого крила Донського фронту, а з півдня вдарили війська Сталінградського фронту. Війська Донського фронту продовжували бої з оточеними, а Південно-західний і Сталінградський фронти повели наступ на захід. 2 лютого 1943р. оточені війська здалися. Перемога під Сталінградом змінила обстановку на франті на користь СРСР. Захопивши стратегічну ініціативу, Червона армія утримувала її до кінця війни. Кінець грудня 1942р. став початком вигнання гітлерівців з України. Першим населеним пунктом, очищеним від фашистів стало село Півнівка Міловського району Луганської області.

Протягом січня-лютого 1943р. йшло поступове й повільне звільнення Східної України.

Війська Воронізького фронту на початку лютого 1943р. оволоділи Курськом і Білгородом і перенесли б/д на територію України. 16 лютого І943р – було звільнено Харків. Проте в березні-квітні фашисти змогли вирівняти положення і 15 березня вони знову захопили Харків.

З квітня по липень 194Зр. На фронтах спостерігалося затишшя. Йшла підготовка сторін до нових операцій. Червона армія готувалась до наступу по всіх фронтах. Німці готували перехопити ініціативу і розгромити Південно-західний фронт біля Курська.

5 липня 1943р. почалась Курська битва наступам радянських військ і тривала 50 днів. Ця успішна перемога сприяла для проведення успішних наступальних операцій Червоної армії по всіх фронтах в тому числі й Україні.

Після перемоги в Курській битві почалося визволення України.

 1. серпня 1943р – визволення Харкова. Німці перейшли в оборону.

23 серпня 1943р. визволено м. Сталіно (нині Донецьк). Паралельно йшли великі беї на півночі. 2 вересня було визволено Суми, 21 вересня – Чернігів, а через день Червона армія вийшла до Дніпра в районі Прип’яті.

 1. Німецьке командування перейшло до оборони і 11 вересня віддало наказ на будівництво «Східного валу» який проходив по річках Дніпро і Молочна.

На думку німців, Дніпро мало велике стратегічне значення, враховуючи його ширину, багатоводність, високий берег. Прете вже в вересні радянські війська відкинули противника за Дніпро на ділянці від Дніпропетровська до Запоріжжя. В кінці вересня Червона армія вже контролювала 700км лівого берега Дніпра.

В цей час частини Центрального та Воронізького фронтів при підтримці партизанів і місцевого населення за скрутних умов форсували Дніпро й утворили плацдарми на правому березі що на північ і південь від Києва.

В жовтні точилися завершальні баї по розгрому фашистів на Лівобережжі. 14 жовтня після кількох невдалих спроб, застосувавши нічний штурм, було визволено Запоріжжя,

25 жовтня – Дніпропетровськ і Дніпродзержинськ. Ціною величезних втрат знищено німецьку оборону на річці Молочна і очищено Північну Таврію.

Нацисти залишали пустелю. Кох віддав наказ нищити все (в т.ч. і людей).

Але стрімкий натиск Червоної армії врятував Україну від спустошення.

Червона армія поповнювалась за рахунок місцевих жителів щойно визволених від німців територій. Щоб підняти бойовий дух військ 20 жовтня Ставка перейменувала Воронізький, Степовий, Південно-західний і Південний фронти відповідно в 1, 2, 3, 4-й Українські фронти

В перші дні листопада почались визвольні бої за Київ. Наступ почали З листопада ударні частини 1-го Українського фронту, перейшовши в наступ з Лютізького плацдарму в напрямку на Київ. Ставка віддала наказ взяти Київ за будь-яку ціну до річниці Жовтневої революції. 6 листопада 1943р. Київ було звільнено від фашистів. Взяття Києва коштувало дуже дорого: 260 тис. бійців загинуло. В форсуванні Дніпра використовувались так звані «сірі піджаки» – новобранці, що були наспіх мобілізовані на Лівобережжі та непідготовленими кинуті в бій при форсуванні Дніпра.

Таким чином, за короткий чає радянські війська вийшли на лінію Дніпра, від Чорного моря і до гирла річки Сож на території Білорусії, Здійснили Київську наступальну операцію і створили умови для витіснення гітлерівців з Правобережної України.

3 – 6 лист. 1943р. - Київська наступальна операція.

 1. Всередині 1942р УПА Бандери насильно залучила до свого вкладу майже всі загони Т.Бульби-Боровця та частини ОУН А.Мельника. Їх рештки утворили незалежне партизанське з’єднання під назвою Українська Народна Революційна Армія (УНРВ) і продовжували б/д проти червоних партизанів і німців до кінця 1943р.

В лютому 1943р. відбулася третя конференція ОУН-Б, яка прийняла рішення переходу до збройної боротьби. Посилення активності УПА викликало непокоєння в німецьких властей. З травня по листопад 1943р. тільки на Волині фашисти провели 5 великих каральних операцій проти повстанців. Найбільша з них тривала з червня по вересень. Німці залучили 10 тис. солдатів, літаки,танки, панцерні поїзди. З липня по вересень відбулося 74 бої, не враховуючи дрібних зіткнень. Втративши майже 3 тис. солдатів і офіцерів німці так і не змогли ліквідувати УІІА.

Влітку 1943р. відбувся III Надзвичайний великий збір УН-Б, який не тільки проголосив курс на боротьбу проти московсько-більшовицького ярма, за побудову Української соборної самостійної держави, а й виробив соціально-економічну та політичну платформи організації, яка передбачала безплатну передачу землі селянам, свободу вибору форм господарювання. Проголошувалась рівність у правах та обов’язках у майбутній українській державі всіх громадян незалежно від національності. ОУН визнавала право на існування інших політичних партій і течій, забезпечила собі масову підтримку населення.

ОУН-Б розгорнула роз’яснювальну роботу серед населення, щоб донести зміст документів, прийнятих на ІІІ Надзвичайному зборі. Па суті, це була програма революційно-демократичних перетворень. «За що береться УПА».

Масова підтримка. Втрати фашистів становили 4,5тис., 1,6 тис. Звільнення в’язнів, зруйнування тюрем, воєнних та стратегічних об’єктів. З боями УПА відвоювала декілька міст і містечок Західного Полісся. У всій Галичині були ліквідовані німецькі господарства «легіншафти». Вже навесні 1943р. цілі райони Волині й Полісся, а з осені 1943р. й Галичина опинилися під повним чи частковим контролем УПА.

УПА звернулась до радянських партизан із закликом приєднатися до спільної боротьби пригнічених народів за створення незалежних держав, а не відновлення СРСР. Зверталися неодноразово, але відповіді не було, натомість йшла цілком протилежна агітація, Не вдавалося порозумітись і з загонами польського руху Опору. Жертвами цих політичних антагонізмів буди з основному мирі селяни.

Таким чином, 1943р. ознаменувався розгромом гітлерівських військ на Лівобережжі.

 1. Не було підстав звинувачувати в антипатріотизмі і симпатіях до німців і тих жителів країни які були евакуйовані в радянський тил. Вони опинилися в 43 областях і автономних республіках РРСФР, Казахстану, Туркменії, Киргизії, Таджикистану,Узбекистану. Місцева влада вишукувала можливості для забезпечення їх житлом (в основному за рахунок примусового підселення та вилучення лишків житлової площі в місцевих жителів). Місцеві поставились з розумінням і співчуттям й допомагали чим могли.

Частина евакуйованого населення працювала на заводах і фабриках, у колгоспах чи установах, інші налагоджували виробництво на привезених машинах і устаткуванні Так Харківським танковий завод, прибувши на нове місце за допомогою робітників місцевих підприємств уже в грудні І941р. виготовив першу партію танків. Всього за роки війни цей завод дав для фронту 35тис. бойових машин.

На кінець І942р було відновлено довоєнні потужності великої промисловості, а з 1943р. – досягти кількісної та якісної переваги над ворогом. Налагоджено масовий випуск ракетних мінометних установок «Катюша», літаків-винщувачів в ЯК-3, ЯК-9, двомісного штурмовика Іл-2.

Люди працювали тяжко, без вихідних, відпусток по 12 – 14 годин. Нерідко підприємства виконували ударні фронтові завдання і робітники тижнями не виходили з цехів. Мізерне тилове забезпечення забезпечувало напівголодне існування, проявляючи самовідданість і трудовий героїзм. Також працювали мільйони ув’язнених ГУЛАГу, серед яких українці були однією з найчисленніших груп. В’язні працювали в основному на видобувній промисловості та на капітальному будівництві. Їх становище було страхітливим. Тисячами гинули від голоду, хвороб і виснаження. Багато хто з них прагнув на фронт, погоджуючись воювати навіть у штрафних підрозділах. Але проголошені «ворогами нараду», вони залишалися за колючим дротом.

Своєю самовідданою працею в глибокому радянському тилу жителі України внесли гідний вклад внесли гідний вклад у перемогу над нацизмом.

4

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.