Тема 11. Розпад СРСР і проголошення незалежності України. Заняття 2. Здобуття Україною незалежності

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Заняття 2. Здобуття Україною незалежності.

План

1. Початок формування багатопартійності в Україні.

2. Проголошення незалежності України.

1. Для формування багатопартійності в Україні сталися відповідні передумови:

І. Усунення від обов’язків 1-го секретаря ЦК КПУ В.Щербицького, який керував Україною більше 17 років (з травня 1972 р.). Сумлінно виконував вказівки Москви, був готовий виконати будь-яку вказівку центру, свідомо жертвуючи економічними і політичними інтересами України.

Постать Щербицького розглядається в історії неоднозначно. Щербицький чимало корисних справ робив для України, але виключно за згоди центру.

За нього приймалась Конституція УРСР 1978 р. – копія Конституції СРСР 1977 р. На його совісті й Чорнобиль (зокрема, достроковий запуск в експлуатацію). За нього замовчувалась й сама трагедія на ЧАЕС. 1 травня 1986 р. у Києві відбулась демонстрація трудящих.

Тривала росіянізація. Українська мова витіснилась з партійного і державного апарату.

Саме тому Щербицький в кінці 1980-х рр. сприймався як символ анти перебудови, як «стовп застою» в Україні.

28 вересня 1989 р. в Києві на Пленумі ЦК КПУ, який проходив за участю М.Горбачова, Щербицького було відправлено на пенсію, і в лютому 1990 р. він помер не доживши декілька днів до 72 років. Похований на Байковому кладовищі.

За непідтвердженими джерелами покінчив життя самогубством.

Таємним голосуванням 1-м секретарем ЦК КПУ було обрано Володимира Івашка, який керував Україною майже 9 місяців, до червня 1990 р. коли був прикликаний М.Горбачовим в Москву для роботи в ЦК КПРС.

ІІ. Створення в Україні в 1989 – 1990 рр. десятки нових громадських обєднань як в СРСР, так і в союзних республіках.

Нові громадські обєднання виникли й в Україні, а саме:

1. Народний рух України за перебудову.

2.Товариство української мови ім. Т.Шевченка.

3. Українське історико-просвітницьке товариство «Меморіал».

4. Екологічна організація «Зелений світ».

5. Спілка офіцерів України.

6. Українська студентська спілка.

7. Українська спілка ветеранів Афганістану.

8. Спілка незалежної української молоді та ін.

ІІІ. Втрата компартії монополії на владу. В лютому 1990 р. після довгої напруженої політичної боротьби пленум ЦК КПРС на вимогу зїзду народних депутатів погодився виключити ст.6 Конституції СРСР.

В зв’язку з цими подіями, з 1990 р., в Україні офіційно створюються інші політичні партії. Заборонялися лише існування таких політичних партій, які ставили за мету зміни конституційного ладу, вчиняли замах на цілісність держави,

пропагували, розпалювали національну ворожнечу.

На почату 1990-х рр. в Україні виникло близько 20 політичних партій, серед них Українська національна партія (УНП – квітень 1990 р.), Українська народно-демократична партія (УНДП – червень 1990 р.), Українська християнсько-демократична партія (УХДП), Партія демократичного відродження України (грудень 1990 р., відокремившись від КПРС), Українська республіканська партія (квітень 1990 р. на базі Української гельсінської спілки, очолив Л.Лук’яненко), Демократична партія України (грудень 1990 р.), Українська селянська партія 9червень 1990р), Партія зелених України (вересень 1990 р.) та ін.

Правлячу компартію наприкінці 1980-х рр. охопила глибока криза. З КПУ на грудень 1990 р. вийшло 220 тис членів, а вступило лиш е 38 тис. Однак вона і після цього налічувала понад 3 млн членів, але вже не мала тої єдності, що раніше.

Сьогодні в незалежній Україні налічується близько 130 політичних партій.

Українські політичні партії, як і в світі в основному, поділяються за принципом прямої – «ліві – праві – центр».

Ліві партії – це партії комуністичного і соціалістичного спрямування.

Праві партії – це партії національного й націоналістичного спрямування.

Центриські партії – це партії ліберальні, які займають нейтральну позицію до суспільно-економічної системи, або пасивну позицію, християнські партії, екологічні партії.

В сучасних умовах можна зліва направо встановити такі 7 груп політичних партій:

1. Ультра ліві (крайнє ліві) – КПУ (лідер П.Симоненко).

2. Ліві – КПРС (комуністична партія робітників і селян), прогресивна соціалістична партія України ( Н.Вітренко) та ін.

3. Лівоцентристські – Соціалістична партія України (О.Мороз) та ін.

4. Центриські партії – Християнсько-демократична партія України, Партія зелених України (В.Кононов) та ін.

5. Правоцентриські – НС «Наша Україна» (Кириленко), Батьківщина (Ю.Тимошенко), НРУ та ін.

6. Праві – УНР (Ю.Костенко), «Свобода» (О.Тягнибок та ін ).

7. Ультра праві (крайнє праві) – немає.

2. Активізація національного руху в Україні була викликана такими причинами:

1. Русифікаторська політика союзного керівництва в попередні роки.

2. Чорнобильська катастрофа, яка засвідчила всю згубність подальшого перебування України у складі СРСР і повну безпорадність компартійного керівництва УРСР.

3. Гласність та лібералізація суспільно-політичного життя, які сприяли активізації українського суспільства, появі неформальних організацій.

Національний рух в Україні мав такі прояви: мітинги, демонстрації, акції протесту, формування українських національних партій, а також формування широкого загальнонаціонального руху – Народного руху за перебудову.

Одним із найгостріших питань українського національного руху було питання вільного функціонування і розвитку української мови. Широкі кола громадськості, особливо інтелігенція, відкрито висловлювали невдоволення русифікацією.

У лютому 1989 р. у Києві відбулася конференція української мови ім.. Т.Шевченка, яке виступало за надання українській мові статусу державної.

Під тиском громадської думки ВР УРСР у жовтні 1989 р. прийняла Закон «Про мови в УРСР». Цим документом закріплювався державний статус української мови та гарантувалася рівноправність мов усіх народів, що проживали на терені України. Відповідно до прийнятого впродовж наступних п’яти років українська мова повинна була замінити російську в діяльності державних установ. Та реального механізму цього процесу розроблено не було, а глибина русифікації була значно більшою, ніж передбачалося.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Схожі матеріали