ТЕМА 1: ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ. ДЖЕРЕЛА ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ. ВИДИ ДЖЕРЕЛ ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ

Опис документу:
Майже всі побутові прилади у нас вдома (чайник, праска, фен, пральна машина, комп’ютер…) є електричними. Тобто працюють, коли є мережевий струм. А також в нас є приладдя, якi працюють на батарейках чи аккумуляторах . Ці пристрої називаються джерелами струму. Вони перетворюють різні види енергії в електричну енергію. Сьогодні ми маємо дізнатися як працює джерело струму, які вони бувають.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ТЕМА 1: Електричний струм. Джерела електричного струму. Види джерел електричного струму

Формування предметних компетентностей: поглибити знання про електричний струм, сформувати поняття про джерела струму і їх види, роль джерел у створенні струму

Формування ключових компетентностей: формувати здатність застосовувати отримані знання на практиці; сприяти самовихованню свідомого, відповідального ставлення до навколишнього середовища

Тип заняття: заняття повідомлення нових знань

Обладнання: навчальна презентація, комп’ютер, проектор

Хід заняття

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

/Привітання вихованців.

 • Майже всі побутові прилади у нас вдома (чайник, праска, фен, пральна машина, комп’ютер…) є електричними. Тобто працюють, коли є мережевий струм. А також в нас є приладдя, якi працюють на батарейках чи аккумуляторах (наглядна демонстрацiя джерел эл. струму) (додаток 1)

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ.

Ознайомлюємося з джерелами електричного струму

Пропоную детальнiйше роздивитися зображені символи на батарейках. Щоб в провіднику з’явився електричний струм, треба під’єднати з однієї сторони провідник до «+», а з іншої «-».

 • Ось є лампочка, яку ми під’єднаємо, щоб через неї пішов струм (демостация)

 • Що таке електричний струм?

Це спрямований рух заряджених частинок. За створення електричного поля «відповідають» джерела струму.

Ці пристрої називаються джерелами струму. Вони перетворюють різні види енергії в електричну енергію.

Сьогодні ми маємо дізнатися як працює джерело струму, які вони бувають.

У джерелі струму відбувається розділення заряджених частинок на позитивні «+» і негативні «–» за рахунок виконання роботи так званими сторонніми силами (або силами неелектричного походження).

Давайте спробуємо розібратися, що означає – сторонні сили, або сили не електричного походження?

Отже, сторонні сили можуть мати механічну, теплову, хімічну, світлову природу.

Види джерел електричного струму. (Додаток 2)

І ось залежно від того, яка стороння сила працює в джерелі, їх поділяють на:

Фізичні джерела електричного струму:

 • Механічна енергія перетворюється на електричну за допомогою спецмашин, які мають назву «Єлектрогенератори».

 • Теплова енергія перетворюється на електричну енергію у термопарі.(Робимо замальовки) (Додаток 3)

 • Світлова енергія перетворюється на електричну енергію у сонячних батареях.

Під дією світла, що падає на поверхню пластин з напівпровідника, наприклад, селену або кремнію, у них відбувається перерозподіл позитивних і негативних електричних зарядів. (Додаток 4)

 • Хімічна енергія перетворюється на електричну енергію у гальванічних елементах і акумуляторах. В них розподіл зарядів відбувається за рахунок енергії, що виділяється внаслідок хімічних реакцій. (Додаток 5)

Будь-який гальванічний елемент складається з двох електродів та електроліту (речовина, що проводить струм).

Між електродами й електролітом відбуваються хімічні реакції, в результаті яких один із електродів набуває позитивного заряду (анод), а другий — негативного заряду (катод).

/Розповідь педагога:

- А зараз я вам розповім захоплюючу історію про те, як була створена перша батарейка (правильно говорити: гальванічний елемент) і яку роль у цьому зіграла жаб’яча лапка!

Дружина Луіджі Гальвано захворіла. Лікарі порадили їй вживати суп з жаб′ячих лапок. Щоб зробити приємне дружині, яку він сильно кохав, Гальвано власноруч готував страву. Якось він наловив багато жаб, помив їх і, так як не було на той час холодильників, вирішив жаб’ячі лапки посушити. Він почепив їх на металеві гачки і повісив на проволоку наче білизну. Аж раптом він помітив, що коли лапка коливаючись на вітрі торкалась іншої дротини, то вона скорочувалась! Як таке могло бути, якщо жабка вже була не жива?! Це явище Гальвані назвав «тваринною електрикою».

Інший вчений, Алессандро Вольта зацікавився відкриттям Гальвано і продовжив досліди. Експерименти він проводив на собі: одну монету клав під язика, а іншу зверху та з′єднував їх дротом. Вольта відчував кислий смак , він знав що це смак електрики! Завершилися досліди у 1799 році створенням першого джерела неперервного електричного струму. Джерело складалося з мідних та цинкових кружків, які були розділені шматочками тканини, змочених водою або кислотою. Прилад був вперше презентований на засіданні Лондонського королівського товариства у 1800 році, та був названий «Вольтов стовп». Сам Вольта називав його гальванічним елементом на честь Гальвано.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Що ми дізналися на заняті:

 • Електричним струмом називають напраплений рух заряджених частинок

 • Джерела електричного струму – пристрої, що перетворюють різні види енергії в електричну енергію.

 • У джерелах струму за рахунок сил неелектричного походження відбувається поділ заряджених частинок, у результаті чого полюси джерела виявляються зарядженими різнойменно.

 • До фізичних джерел електричного струму належать пристрої, у яких поділ зарядів відбувається за рахунок механічної, світлової чи теплової енергії.

 • До хімічних джерел електричного струму належать пристрої, у яких поділ зарядів відбувається за рахунок енергії хімічних реакцій.

Додаток 1

Додаток 2

Додаток 3

Додаток 4

Додаток 5

Додаток 8

Тренувальні тести

 1. На рисунку показаний розчин мідного купоросу. Рух яких

частинок створює електричний струм у рідинах? Виберіть правильну відповідь.

А Молекул.

Б Атомів.

В Електронів.

Γ Позитивних і негативних іонів.

 1. НAutoShape 3а рисунку зображений один з видів самостійного розряду. Виберіть правильну відповідь.

А Це дуговий розряд.

Б Це тліючий розряд.

В Це іскровий розряд.

Γ Це коронний розряд.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»