і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Взяти участь
Поспішайте взяти участь у вебінарі Арт-терапія в роботі з підлітками і старшокласниками. Шлях до мети
До початку вебінару залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Тектонічна будова ,рельєф та корисні копалини Євразії

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тектонічна будова, рельєф та корисні копалини Євразії

Мета уроку : засвоїти особливості будови поверхні материка і розміщення великих форм рельєфу, залежність розміщення великих форм рельєфу від будови земної кори;

відпрацювати уміння використовувати різноманітні джерела інформації (карти, ППЗ для досягнення поставленої мети);

продовжувати відпрацювання вмінь аналізувати, порівнювати, робити висновки;

сприяти формуванню емоціонально-ціннісного ставлення до світу, через впевненість, що діяльність людини та геологічна діяльність це сили, що перетворюють вигляд природи;

виховувати в учнів схильність до проведення дослідницької роботи.

Тип уроку :комбінований

Обладнання : фізична карта Євразії, карта будови земної кори, підручники, атласи,контурні карти ,зошит ,кольорові олівці

Хід уроку

І.Організаційний момент

Притча

Одного разу султан вирішив піддати випробуванню своїх візирів. «О, мої піддані! – звернувся він до них, у мене є для вас важке завдання. Я хотів би знати, хто вирішить його. Повів він їх у садок, в кутку були іржаві двері з величезним замком. «Той, хто відкриє двері, стане першим візиром». Одні придворні тільки хитали головами, інші стали замок роздивлятися, треті почали невпевнено штовхати двері, але вони були переконані, що не зможуть відкрити їх. Один за одним відходили. Але один візир уважно оглянув і наліг плечем на двері. Він штовхнув їх і – о, диво! – вона стала піддаватися, з’явилася спочатку вузька щілина, а потім двері стали рухатися все швидше і розкрилися. Тоді падишах сказав: «Ти станеш першим візиром, тому, що не покладаєшся тільки на те, що бачиш і чуєш, але і віриш у свої сили».

Тож і я вам бажаю вірити в свої сили.

ІІ. Актуалізація опорних знань

«Закінчи речення» Одне питання 1 бал

По площі Євразія займає ____________ місце.

Євразія екватором ____________________.

Нульовий меридіан перетинає Євразію _____________________.

Крайня західна точка _________________________.

Крайня південна точка материка ________________________________.

Євразія складається з частин світу __________________________.

Гра «Хто такий? Що таке?» Одне питання 1 бал

Гольфстрім острови

Курильські океан

Пржевальський течія

Індостан дослідник

Тихий півострів

Які райони Євразії досліджувалися представниками давніх народів ?

Які події Середньовіччя сприяли розширенню географічних знань про материк?

Які вчені зробили найважливіші відкриття в Центральній Азії?

Чому у наші дні є маловивчені райони Євразії ?

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності

Прийом «Проблемне питання»

Від інших континентів земної кулі Євразія відрізняється надзвичайним різноманіттям природи. Визначимо, у чому полягає ця надзвичайність та які причини її зумовили. Почнемо із рельєфу материка.

Розгляньмо фізичну карту Євразії. Євразія виділяється найбільш складним і різноманітним рельєфом. Тут розташовані найвищі гірські хребти на Землі, великі плоскогір’я й низовини, найглибші западини.

Чим, на вашу думку, обумовлена така складна будова поверхні материка?

(Відповіді учнів.)

Отже, ви вважаєте, що однією з головних причин різноманіття форм рельєфу материка є складна тектонічна будова материка. Для доведення ваших припущень проаналізуймо зв’язок між геологічною будовою та рельєфом материка.

Прийом «Домашня заготовка»

Колись давно не було над Землею Сонця і жили на ній в повній темноті велетні. Через холод та темноту більше ніщо не існувало на планеті, тому їм приходилось їсти своїх сородичів, тих, хто не міг за себе боротися. І жили в одному племені мати велетня Евереста і її син Скала. Скала був ще зовсім маленьким, не міг себе захистити, тому постійно був у небезпеці. Одного разу злий велетень Бередан проголодався і вирішив зїсти маленького Скалу. Але тут на Бередана накинулась розлючена Евереста. Вона не дозволила велетню зїсти свого сина, хоча це було не в звичаях племені. Між двома велетнями розпочалась битва не на життя, а на смерть, і після багатьох годин бою Евересті вдалося перемогти Бередана і він відступив. Материнська любов перемогла жорстокий звичай. Але тим часом інші велетні стали підіймати голови до неба, показувати пальцями один одному щось незвичайне. До Землі наближалась, постійно збільшуючись, вогняна куля – Сонце. Евереста посадила Скалу собі на плечі, щоб йому було краще видно незвичайне явище. Але промені Сонця були смертельні для шкіри велетня. Ледве вони освітлювали одного, він відразу перетворювався на камінь. Так і закамяніли по черзі всі велетні, піднявши голови до неба. А вище усіх була мати з сином, який сидів у неї на плечах. І стали їх називати – Скала Евереста.

Як ви гадаєте: яке питання ми будемо розглядати сьогодні на уроці (відповіді учнів)

Так, дійсно рельєф. І тема уроку «Геологічна будова, рельєф і корисні копалини Євразії»

IV. Вивчення нового матеріалу

За фізичною картою назвіть форми рельєфу характерні для території материка Євразії.

Наведіть приклади Наведіть приклади

Найнижче місце на материку? Найвища точка на материку?

Мертве море -410м Джомолунгма 8848м (8850м)

Отже, формування території материка почалося досить давно, гори та низовини утворилися понад 500 млн років тому.

Проблемне питання: «Який прослідковується взаємозвязок між рельєфом та тектонічною будовою на материку Євразія?»

Робота зі схемою

Крім тривалих тектонічних рухів значну роль у формуванні рельєфу Євразії відіграють землетруси та вулкани. Євразію називають лідером за кількістю вулканів та землетрусів.

Прийом «Домашня заготовка

Етна – на о. Сицилія в Середземному морі. Назва походить від арабського, що перекладається «Горе вогню». За повірдревніх це була кузня Вулкана – бога вогню покровителя ковальської справи. Тут він викував зброю та обладунки для богів і героїв. А також створював блискавки для Юпітера. В помічниках у Вулкана були одноокі циклопи.

Гекла – діючий вулкан на півдні Ісландії. Слово Hekla ісландською мовою означає капюшон, чепчик. Назву дано із-за туману, що постійно огортає вершину. У середні віки Геклу називали «Ворота в пекло». Гекла згадується як вязниця Іуди у вірші ченця Бенедикта про пригоди святого Брендана. Існує також легенда про збори на Геклі відьом на Великдень.

Везувій – Італія. Єдиний діючий вулкан континентальної Європи. Широковідоме виверження цього вулкану в 79 р. н.е.. На цей день були призначені чергові гладіаторські бої. За щільним попелопадом повністю сховалось Сонце і настала справжнісінька пітьма. На вулицю не можливо було вийти не прикривши голову подушкою так, як разом з попелом на голову падало важке каміння. За три доби місто Помпея та 16тис його жителів опинилися похованими під багатометровим шаром вулканічного попелу. Коли в середині XYIII ст.. почались розкопки Помпеї, в провулку названому археологами Вулиця скелетів, були знайдені останки багатьох загиблих людей.

Стромболі – острів-вулкан, що вивергається безперервно вже впродовж трьох тисяч років. Приблизно через кожні 10-20 хвилин він викидає вулканічні бомби й розпечені гази. Ці вогняні спалахи допомагають морякам орієнтуватися вночі. Тому Стромболі одержав назву «маяк Середземного моря».

Ключевська Сопка – найвищий діючий на Камчатці, висотою 4750м. викидає розпечені вулканічні бомби на висоту до 500м, а висота викидання попелу 12км, гуркіт чути на 40км.

V.Підсумок уроку

Практична робота №8

Позначення на контурній карті назв основних географічних обктів материка.

Мета: формування вмінь і навичок роботи з контурними картами, вивчення географічної номенклатури теми.

Завдання: зошит для практичних робіт с. 17 -18 (гори, рівнини, низовини, височини, нагіря, плоскогіря, вулкани).

 • Який рельєф переважає на материку ?

 • Якими корисними копалинами багата Євразія ?

 • Які вам відомі вулкани Євразії?

VI.Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника

Закінчити практичну роботу

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

 • Додано
  25.02.2018
 • Розділ
  Географія
 • Клас
  7 Клас
 • Тип
  Конспект
 • Переглядів
  2959
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  28
 • Номер матеріала
  UR024968
 • Вподобань
  0
Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
490 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь