Тарас Шевченко "Тополя"

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Т. ШЕВЧЕНКО «ТОПОЛЯ». РОМАНТИЧНА ІДЕЯ НЕЗНИЩЕННОСТІ СПРАВЖНЬОГО КОХАННЯ, КРАСИ, ВІРНОСТІ

Мета: продовжити знайомити школярів з творчістю видатного Кобзаря,

зосередивши увагу на його романтичному творі «Тополя»; ви

значити його ідейно-тематичну спрямованість, проаналізувати

казково-фантастичні мотиви, художні засоби, внутрішній світ героїв;

розвивати активний словник школярів, увагу, пам'ять, уміння

грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження,

формувати кругозір, світогляд; виховувати в учнів любов до рідної

літератури; повагу до творчості Т. Г. Шевченка; прищеплювати

інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Т. Шевченка, бібліотечка його творів, малюнки-ілюстрації

до балади «Тополя»; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки),

диск із записом балади

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Вікторина «Що мені відомо про Т. Шевченка?»

  1. Коли і в якій області народився Т. Шевченко? (09.03.1814р., Черкаській)

  2. Родина Тараса переїхала до села Кирилівки, коли йому виповнилося... (2 роки)

3. Село, яке письменник вважав своєю батьківщиною. (Моринцї)

4. Змалку у Тараса виявилися здібності до... (Малярства)

5. Назвіть 2-3 діячі культури, які брали активну участь у викупленні Тараса Григоровича з кріпацтва. (К. Брюллов, В. Жуковський, О. Венеціанов, В. Григорович, Є. Гребінка)

6. В якому закладі навчався майбутній письменник, здобувши волю? (Академїї мистецтв)

7. Назва поетичної збірки Т. Шевченка, яка була надрукована у 1840 р. («Кобзар»)

8. Т. Шевченко був удостоєний срібної медалі другого ступеня Академії за картину... («Хлопчик-жебрак, що дає хліб собаці»)

9. Де мріяв Т. Шевченко оселитися і жити серед рідного народу? (Над Дніпром)

10. Назва гори за визначенням народу, де був перехований Т. Шевченко. (Тарасова)

11.Як ім'я великого Кобзаря вшановується зараз? (Збудовані пам'ятники, відкриті музеї, могила поета — заповідник, ім'я поета присвоєно навчальним закладам, науковим установам, театрам, вулицям, бульварам, площам, пароплавам тощо)

12. За рішенням якої організації ювілей поета відзначається майже в усіх державах світу? (ЮНЕСКО)

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Т. Г. Шевченко — письменник багатогранний. Він писав і поезії, і поеми, й прозові твори, й твори драматичні. А починав свою творчість з балад.

Балада — невеликий за розміром ліро-епічний твір фольклорного походження на легендарну чи історичну тему. У баладі, як правило, йдеться про щось незвичайне, виняткове, героїчне; реальне часто поєднується із фантастичним.

(Запис до літературознавчого словничка.)

Нічого дивного немає в тому, що Шевченко почав писати саме балади. Адже в його спогадах чарівною квіткою цвіла Україна з її прекрасною природою, оповідями про таємничих істот та перетворення, з чудовими, часто драматичними піснями, з легендами та казками. Спочатку у 1837 році він написав баладу «причинна», а далі – «Тополя», «Утоплена», «Лілея», «Русалка», «Коло гаю в чистім полі», «У тієї Катерини…».

Їх об’єднує казково-фантастичне розгортання подій, драматизм ситуацій, сильний ліричний струмінь, глибоке розкриття автором духовного світу людини.

2. Перегляд диска «Тополя» (диск додається)

3. Пояснення незнайомих та малознайомих слів.

Чабан — пастух;

билина — травина;

білим світом нудить — сумує, не знає, де себе подіти;

нищечком — таємно;

старий жде зі старостами — прийшов свататися;

чини — роби;

зіллячко — ліки, отрута, трава;

каламар — чорнильниця.

4. Обмін враженнями щодо побаченого.

- Чому твір називається „Тополя”?

Символом чого є тополя у фольклорі? Які ви знаєте легенди про це дерево? (Тополя – один із символів України; у фольклорі уособлює красу, сумну дівчину,

  • нещасливу долю: „Ненько моя, зоре, Зелена тополе, Породила на світ білий на велике горе” (Н.тв.).

  • А що символізує тополя у Шевченковій баладі? (Самотність). Свою думку доведіть.

5. Складання схеми:

- Чому саме на тополю перетворилася дівчина? (Вона теж самотня).

- Назвіть причини самотності дівчини.

6. Складання схеми:

  1. Слово вчителя.

Як бачимо, Шевченко використав у своєму творі усну народну творчість — народні символи (тополя), міфологічні метаморфози (перетворення дівчини на тополю), народні ворожіння.

Подібне перетворення жінки на тополю злою свекрухою ми бачимо і в народній баладі «Ой чиє ж то жито, чиї ж то покоси».

8. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм» (по групах)

Завдання: визначити тему, ідею, жанр, проблематику, композицію та художні особливості твору «Тополя».

І група

Тема: розповідь про глибокі переживання дівчини, розлученої з коханим, її звернення до ворожки, розмова з тополею і перетворення на тополю під впливом чудодійного зілля.

Ідея: утвердження невмирущості справжнього кохання, краси вірності, незнищенності світлих і благородних людських почуттів.

Жанр: балада з казково-фантастичними подіями.

ІІ група

Композиція.

Балада «Тополя» побудована за мотивами народної творчості і стародавніх уявлень народу. Як твір УНТ за своєю будовою містить вступ, основну частину і закінчення. У творі письменник звертається до дівчат із сумною розповіддю про трагічне кохання. Тут наявні й народна символіка, і міфологічні метаморфози (перетворення дівчини на тополю), і народні ворожіння.

Експозиція: вступна частина до твору, де поет описує із сумом тополю.

Зав'язка:

Полюбила чорноброва

Козака дівчина.

Розвиток дії: зустрічі дівчини з козаком, які завдали молодій чимало страждань після її розлучення з хлопцем.

Кульмінація: молодиця вирішує скористатися зіллям ворожки для швидкого повернення козака.

Розв'язка: дівчина за допомогою зілля ворожки стала тополею.

Сюжет.

Край дороги росла висока тополя. Розповідь автора про трагічне кохання, пов'язане з цим деревом.

Дівчина покохала козака. Любилися, зустрічалися, аж доки козака не стало. Молодиця сумує за ним. Мати хоче її видати заміж за стару людину. Дочка не бажає зраджувати тому коханню, яке у неї було. Вона звертається по допомогу до ворожки. Спробувавши зілля бабусі, дівчина стала тополею.

Особливості твору, його зв'язок з усною народною творчістю:

1) наявність народних звичаїв (сватання, ворожіння);

2) композиція (вступ, основна частина, закінчення);

3) невелика кількість дійових осіб;

4) магічність числа «З» (тричі молодиця пила зілля ворожки);

5) відтворення первісних вірувань людей у можливість переселення душі людини в рослину.

ІІІ група

Проблематика:

  • вірність і зрада;

- кохання щире і без почуттів;

- батьки і діти.

Художні особливості твору.

Метафори: «вітер виє, гуляє..», «море синіє», «серце ниє», «лихо... зострінеться», «серце знає», «личко червоніє», «брови полиняють», «серденько мліло», «чуло серце недоленьку», «серденько б'ється», «чорнобрива сохла», «стань місяць серед неба».

Порівняння: «поле, як те море», «одна, як сирота», «воркує, як голубка без голуба», «сонце світить — як ворог сміється», «сохне..., як квіточка», «пішла стара, мов каламар», «полетіла, мов на крилах».

Повтори: «одна, одна...», «...пала, пала, стала...», «плавай, плавай, лебедонько».

Епітети: «біле личко», «карі оченята», «щира правда».

Звертання: «Легше, мамо, в труні лежати», «Бабусенько, голубонько, серце моє, ненько», «Зроби, моя пташко!». «Добре, доню...», «Спасибі, бабусю», «Плавай, плавай, лебедонько!», «Скажи, моє серце!», «Мамо моя!., доле моя!», «Боже милий, боже!», «Подивися, тополенько!», «Рости ж, серце-тополенько!..», «Не знайте, дівчата!», «Бо не довго, чорнобриві!»

8. Шквал запитань.

Яке значення має пейзаж на початку твору?

Що символізує тополя?

Назвіть відомі вам образи-символи.

Опишіть зовнішність дівчини.

(...чорнобрива...

Карі оченята.

Біле личко червоніє — ...)

Про що вона свідчить?

Як Т. Шевченко описує щирість почуттів молодят?

Яких страждань зазнала молодиця, коли козак залишив її?

(«Не співає чорнобрива

...Білим світом нудить:

Без милого батько, мати —

Як чужії люди,

Без милого сонце світить —

Як ворог сміється,

Без милого скрізь могила...

А серденько б'ється» )

Чому мати була схвильована за долю дочки?

Що вам відомо про весільний обряд сватання?

Для чого мати вирішила одружити свою дочку з багатим і одиноким старцем? Як до цього поставилася дівчина?

Чому молодиця звернулася до ворожки? Чи належить ворожка до представників нечистої сили?

Чи можна вважати даний твір застереженням для молодих дівчат?

3 якою метою Т. Шевченко використовує прийом контрасту? Як це зазначено у творі?

Чи можна вважати кохання між головними героями твору палким? Свої міркування обґрунтуйте.

Чому вчить нас ця балада? Чи трапляються в житті ситуації, зображені у творі? Відповідь вмотивуйте.

Які риси характеру притаманні молодиці?

IV. Закріплення знань, умінь та навичок

Поєднайте поняття

по діброві вітер як те море

гне тополю як сирота на чужині

стан чорнобрива

лист як ворог сміється

кругом поле нищечком єднала

одна, одна широкий

дівчина високий

без милого сонце світить виє, гуляє

за старого, багатого до самого долу

V. Підсумок уроку

Завершальне слово вчителя.

На відміну від тогочасних європейських романтиків (польських, російських), які розробляли аналогічні народно-фантастичні сюжети, Шевченко уникнув у своїй баладі містики й романтичних жахів. За І. Франком, у баладі «Тополя» виявилася «здорова, світла і чоловіколюбна натура нашого поета... І коли поет змалюванням дерева-сироти в степу з самого початку зумів збудити наше співчуття, то співчуття те зміцнюється ще змалюванням стану бідної, покинутої дівчини. На збудження сього щиролюдського співчуття, а не на викликання страху і моторошності, поклав Шевченко головну вагу в своїй баладі...».

Саме в цьому художнє новаторство Шевченка-романтика, у баладі якого народна фантастика органічно поєднується з відтворенням соціального конфлікту, типового для тогочасної дійсності. Вжитий у баладі композиційний прийом пейзажного обрамлення посилює емоційне звучання твору.

Музику до цієї балади писали М. В. Лисенко, Я. Степовий, Г. Хоткевич, К. Стеценко, Ф. Найдененко, Г. Верьовка.

VI. Оцінювання й мотивація навчальних досягнень.

Домашнє завдання. Вивчити ознаки балади. Навчитися виразно читати баладу «Тополя». Опрацювати матеріал підручника

.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
6
дн.
1
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!