! В а ж л и в о
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

«Таке дивовижне число!»

Опис документу:
сценарій

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

Сценарій проведення

дня числа пі

«Таке дивовижне число!»

Вчитель математики:

Приходько С. С.

с. Оленівка

Епіграф:

Куди б ми не звернули свій погляд,

ми бачимо моторне й працьовите число π:

воно поміщається й у найпростішому коліщаті,

і в самій складній автоматичній машині.

Кімпан Ф.

Таке загадкове число «Пі»

Ціль заходу: розвиток пізнавальних інтересів, інтелектуальних і творчих здібностей учнів.

Мета:

навчальна: закріпити знання про число π; повторити застосування цього числа;

розвиваюча: розвивати логічне мислення й навички дослідницької діяльності, розширити кругозір історичними відомостями про число π;

виховна: виховати інтерес учнів до математики, показати зв’язок математики з професіями.

Обладнання: ноутбук, медіапроектор, екран.

Оформлення: математичні газети на тему «Число Пі», плакати з висловами про число π, малюнки, паперова смуга з числом π=3.14….

Хід заходу:

Ведучий 1: Вітаємо всіх в цьому світлому залі!

Ведучий 1І: Сьогодні всі люди, причетні до математики святкують День числа Пі.

Ведучий 1: А, оскільки немає жодної сфери нашого життя, яка б не застосовувала математичні знання, ми теж сьогодні віддамо шану цій велиій і прекрасній науці.

Ведучий І1: Дивовижне число пі, чому ж воно так хвилює людство більше 4 тисячоліть? (Слайд 1)

Ведучий 1: Всім відомо, що Пі - це відношення довжини кола до його діаметру. Число пі неможливо представити у вигляді звичайного десяткового дробу: дріб виходить нескінченним, і в розподілі цифр після коми немає ніякої закономірності. (Слайд 2, 3)

Ведучий 1І: Із загадковою постійністю воно вилазить в найнесподіваніших місцях. Наприклад, відношення довжини берега до відстані між витоком і гирлом приблизно рівне... Правильно, 3,14.

Ведучий 1: Українською мовою число читається, як пі, записується літерою грецького алфавіта. А в іншомовних підручниках чи довідниках, на різноманітних сайтах ви можете зустріти позначення Рі. (Слайд4)

Ведучий І1: А історія числа Рі налічує більше 4000 років! (Слайд 5) При розкопках в Месопотамії були знайдені глиняні таблички, в яких описувалося, що для виготовлення корзин потрібно брати прути лози в три рази довші за діаметр самої корзини.

Ведучий 1: Люди помітили закономірність та задокументували ці дані в вигляді записів на табличках.

Ведучий 1І: Але існує ще давніший документ: в Єгипті знайдено папірус Райдна, датований 1650 роком до н.е., в якому співвідношення подається у вигляді 256/81 ≈ 3.160.

Ведучий І: Трохи пізніше знайдені дані про число (16/9)2≈ 3.16049. (Слайд 6)

Ведучий ІІ: (Слайд 7) Назва числа пі походить від від початкової літери грецького слова περιφέρεια — периферія, коло. Уперше це позначення використав в 1706 році англійський математик Вільям Джонс, але загальноприйнятим воно стало після того, як його (починаючи з 1736 року) став систематично вживати Леонард Ейлер. (Слайд 8)

Ведучий І: Як вважають фахівці, це число було відкрито вавілонськими магами. (Слайд 9) Вавілоняни користувалися лише грубим наближенням, обчисливши p числом "3". Число π використовувалося при будівництві знаменитої Вавілонської вежі. Однак недостатньо точне обчислення значення p привело до краху всього проекту.

Ведучий ІІ: Архімед (287—212 до н.е), можливо, першим запропонував метод обчислення математичним способом. Для цього він вписував у коло і описував біля нього правильні багатокутники. (Слайд 10). Приймаючи діаметр кола за одиницю, Архімед розглядав периметр вписаного багатокутника як нижню оцінку довжини кола, а периметр описаного багатокутника як верхню оцінку. Таким чином, для шестикутника виходить .

Ведучий І: Почавши з 6-кутника, перейшов до 12-кутника, потім до 24-кутника, і так далі - до 96-кутника. Гарне наближення виявилося дає число 22/73,14286.

Ведучий ІІ: «Двадцять дві сови нудьгували
На великих сухих гілках.
Двадцять дві сови мріяля
Про сім великих мишат"

Ведучий І: (Слайд 11) Саме цей віршик запропонував великий Архімед для запам’ятовування перших лесяткових знаків.

Ведучий ІІ: Високого розквіту досягла в Китаї обчислювальна техніка, заснована на наближених обчисленнях. (Слайд 12) Прикладом служить обчислення довжини кола до його діаметра китайським математиком Цзу Чун-чжі (430-501), що для π одержав наближення 355/113, яке дає 7 вірних значущих цифр, і показав, що число π лежить у межах: 3,1415296 < < 3,1415297.

Ведучий І: Не проминули уваги і математики стародавньої Індії. (Слайд 13) Арьябхатта (народився 476 р. н.е.) знайшов точне значення 3,1416 або 62832/20000. Число 377/120 обчислив Будхайян. Він в 6 столітті дав варіанти дій того, що відомо як Теорема Піфагора. Число 3927/1250 обчислив Бхаскара (народився в 1114 р.н.е.) обчислив число π.

Ведучий ІІ: Вивчення числа π збіглося з пошуком розв’язку задачі про побудову квадрата, рівновеликого колу. (Слайд 14) Наприкінці XVIII ст. німецьким математиком Ламбертом і французьким математиком Лежандром було доведено, що число p  є ірраціональним, а професор Фердинанд фон Лідеман в 1882 р. довів трансцендентність числа π. (Слайд 15) На цьому закінчився пошук рішення задачі про квадратуру кола, що тривав більше трьох тисяч років.

Ведучий І: (Слайд 16) Вже відомий нам Леонард Ейлер відзначив зв’язок чисел і, е та π.

Ведучий ІІ: Тісно пов’язане число π із Золотим перерізом. (Слайд 17)

Ведучий І: Великий математик Леонардо Фібоначчі (близько 1220р.) визначив три перших точних знаки числа π. (Слайд 18, 19)

Ведучий ІІ: Протягом всієї історії вивчення числа π, аж до наших днів, ведеться ся своєрідна погоня за десятковими знаками цього числа. (Слайд 20)

Ведучий І: Із розширенням математичного інструментарію вчені продовжили пошуки правильних цифр цисла π. (Слайд 21, 22)

Ведучий ІІ: Працю вчених значно полегшили комп’ютери. Стало справою честі кожної моделі досліджувати дивовижне число. (Слайд 23)

Ведучий І: В інтернеті існує велика кількість сайтів, на яких ви можете подивитися інформацію про пі. (Слайд 24)

Ведучий ІІ: Поезія цифр! Розглянете уважно першу тисячу знаків числа π, перейміться поезією цих цифр, адже за ними стоять тіні найбільших мислителів Стародавнього світу й Середньовіччя, Новітнього й нашого часу. (Слайд 25)

Ведучий І: Числу π установлено навіть монумент в місті Сіетлі. (Слайд 26)

Ведучий ІІ: Жарт (Слайд 27). А якщо серйозно, то в послідовності цифр числа π ви можете при бажанні знайти номер свого телефону. Науково доведений факт, що, закодувавши літери алфавіту, можна знайти в ланцюжку цифр і «Біблію», і «Війну та мир». (Слайд 27)

Ведучий І: Тому не дивно, що таке визначне число має свій день народження. (Слайд 28) 14 березня 1987 року Ларрі Шоу (Larry Shaw), що звернув увагу на те, що цей день записується як 3.14 в американській системі запису дат і запропонував саме цього дня вшановувати це число.

Ведучий ІІ: Тим більше, що саме цього дня народився вчений зі світовим ім’ям – Альберт Ейнштейн. (Слайд 29)

Ведучий І: В цей день традиційно проводять конкурси малюнків, в яких обігрують знамените число. Погляньте, які гарні картинки знайшли учні на безкраїх просторах інтернету! (Слайд 30)

Ведучий ІІ: Головна церемонія святкування проходить у музеї Експлоратор м. Сан-Франциско. Кульмінація доводиться на 1 годину 59 хвилин 26 секунд після полудня. Учасники свята марширують уздовж стін круглого залу, розспівуючи пісні про число, а потім їдять круглі пи-роги й пі-ццу. (Слайд 31). У центрі залу розміщають латунну тарілку, на якій вигравіруване число p з першими 100 знаками після коми.

Ведучий І: Але справжнім математикам цього не досить, вони відзначають ще один день числа π. (Слайд 32) 22 липня, яке називається «Днем наближеного числа Пі» (англ. Pi Approximation Day), оскільки в європейському форматі дат цей день записується як 22/7, а значення цього дробу є наближеним значенням числа p.

Ведучий ІІ: Справді дивовижне число! Вчені завжди із захопленням говорять про нього. (Слайд 33) А англійський математик Керролл Л. писав: «Обчислення точного значення π в усі століття незмінно виявлялося тим блукаючим вогником, що захоплював за собою сотні, якщо не тисячі, нещасних математиків, що затратили безцінні роки в марній надії вирішити завдання, що не піддавалася зусиллям попередників, і тим здобути собі безсмертя».

Ведучий І: І дійсно, куди б не сягала думка вчених, скрізь можна знайти число π. (Слайд 35)

Ведучий ІІ: Зазвичай, в побуті досить знати 1-2 значущі цифри, але при виготовленні інструментів, деталей, розрахунку польотів до зір, хоча б, необхідна точніть! (Слайд 36)

Ведучий І: Існує дуже багато мнемонічних правил, які полегшують запам’ятовування цифр числа π. І на російській мові, і на українській, і на англійській та багатьох інших. На сайті (Слайд 37) ви можете ознайомитися з деякими з них.

Ведучий ІІ: А ми пропонуємо пригадати вас найпростіші. (Слайд 38)

Англійський віршик (двадцять знаків після коми -3,14159265358979323846):

I wish I could determine pi
Eureka cried the great inventor
Christmas pudding
Christmas pie
Is the problem's very center.

Російський віршик

«Это я знаю и помню прекрасно – их

многие знаки мне лишни, напрасны»   

(відповідно 3,14159265358).

Українською мовою:

Щоб нам не помилятися,

Щоб коло вірно порахувати,

Треба тільки постаратися

І запам'ятати все як є

Три - чотирнадцять -

П'ятнадцять - дев'яносто два і шість!

Ведучий І: Вдячні нащадки зуміли створити мелодію числа пі. (Перегляд відео)

Ведучий ІІ: Число π служить людям і для тренування пам’яті, є справжні рекордсмени в цій справі. Ми розповімо про нашого співвітчизника (Слайд 37).

Ведучий І: Вашій увазі пропонуємо фрагмент випуску новин про Андрія Слісарчука. (Перегляд відео)

Ведучий ІІ: Давайте разом пригадаємо, де саме зараз ми можемо зустріти число пі. (Слайд 38)

Ведучий І: Проппонуємо вашій увазі декілька ребусів. (Слайд 39)

Ведучий ІІ: Кого зацікавило число, ми радимо прочитати ці книги. (Слайд 40)

Ведучий І: Для того, щоб побачити значення цього числа для нашого світу, не потрібно бути математиком: π проявляється в усьому, що нас оточує. І це, до речі, дуже властиво для будь-якої розумної істоти, якою, без сумніву, є π! (Слайд 41)

Ведучий ІІ: У майбутньому ми ще неодмінно зіткнемося із загадками цього унікального і дивовижного числа π, яке неухильно керує нашим світом. (Слайд 42)

Ведучий І: А всім вам ми бажаємо щасливого дня Пі!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інноваційна методика творчо-пізнавальної діяльності особистості: «Rory’s Story Cubes» »
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись