«Тадж-Махал» - сучасне чудо світу Індії

Опис документу:
Мавзолей-мечеть Тадж-Махал є визнаним шедевром всесвітньої спадщини і знаходиться в Індії, місто Агра, біля річки Ямуна. Тадж-Махал звели за наказом падишаха Імперії Великих Моголів – Шах-Джахана в XVII столітті. Будівництво він присвятив своїй дружині Мумтаз-Махал. Світова спадщина Тадж Махал високо оцінена сучасниками і внесена до списку Нових чудес світу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

«Тадж-Махал» - сучасне чудо світу Індії

Мавзолей-мечеть Тадж-Махал є визнаним шедевром всесвітньої спадщини і знаходиться в Індії, місто Агра, біля річки Ямуна. Тадж-Махал звели за наказом падишаха Імперії Великих Моголів – Шах-Джахана в XVII столітті. Будівництво він присвятив своїй дружині Мумтаз-Махал. Світова спадщина Тадж Махал високо оцінена сучасниками і внесена до списку Нових чудес світу.

За зовнішнім виглядом будова нагадує храм, хоча це мавзолей.

Тадж Махал: історія створення

Тадж-Махал в перекладі означає «Вінець Моголів». У свій час мавзолей називали місцем поховання цариці серця. Згідно зі старою легендою майбутній Шах Джахан, принц Гурам пішов на ринок, де побачив бідну дівчину. Варто було йому глянути в її очі, принц відразу зрозумів, що дівчина стане його дружиною. Арджуманд Бано Бегум, якій було 19 років стала другою дружиною принца Гурама. Після заміжжя вона отримала ім’я Мумтаз і серед інших жінок на довгий час завоювала серце Шаха Джахана. В період боротьби за трон вона стала вірною соратницею свого чоловіка і його сподвижницею. У 1627 році Гураму вдалося захопити трон, отримавши статус володаря світу-Шах Джахан. Дружина Мумтаз в діяльності уряду відігравала важливу роль. Шах в її честь влаштовував різні бенкети і прийоми, брав улюблену дружину на всі важливі державні церемонії, слухав її думки в ході прийняття важливих рішень. Згідно з однією з версій Мумтаз народила чоловікові 9 або 13 дітей. Померла вона в 1636 або 1629 році. Причин смерті також існує декілька 2: або від хвороби, або під час пологів. Перед смертю вона попросила Джахана спорудити усипальню в честь їхнього кохання. Спочатку цариця була похована в Бурхан-Нурі, в місці, де вона померла. Через півроку останки доставили до Агри.

Будівництво мавзолею почалося в річницю смерті Мумтаз. Кращі архітектори Сходу брали участь в конкурсі проектів. Перемогу здобув архітектор з Шираза – Усто Іса Ханом Еффенді.

Майбутню пам’ятку Індії будували 20 000 чоловік довгих 22 роки. Гробницю обнесли стіною з червоного пісковика. Попереду розбили прекрасний великий двір, який планувалося відвести під сад. Як говорить ще одна легенда, на протилежному боці річки Джамни шах почав зводити другий мавзолей, за формою такий же як покійної дружини, тільки чорного кольору. Однак закінчити спорудження йому не вдалося: його син Аурангзеб захопив владу і ув’язнив свого батька в Червоний форт. Шах Джахан останні роки життя провів під домашнім арештом і помер в 1666 році. Згідно із заповітом його тіло перенесли до дружини в Тадж Махал. До речі в мавзолеї поховані й інші дружини колишнього правителя, а також деякі наближені, члени сім’ї.

Тадж Махал: опис

Тадж Махал – велична споруда і тільки побачивши її на власні очі можна переконатися в цьому. У ньому поєднані стилі перського, ісламського і індійського стилів. По кутах стіни обрамлені вежами-павільйонами. У центрі знаходиться сам будинок усипальниці, який в залежності від освітлення змінює своє забарвлення. У нічний час Тадж Махал сліпуче білий.

Будівлю оточує з трьох сторін парк. З боків мавзолей оточують дві купольні вежі. Перед Тадж Махаломі знаходиться зрошувальний канал, який розділений басейном. Від нього по 4 сторонам стоять мінарети з простягнутими доріжками до них.

Легкості будівлі надають стіни, розмальовані тонким візерунком, інкрустовані самоцвітами мармурові блоки, які красиво переливаються на світлі. Здається, що час обходить мавзолей і його спорудили зовсім недавно. За переказами, після того як архітектор завершив свою роботу, Шах Джахан наказав відрубати йому руки, щоб той не зміг повторити подібне.

На другий поверх усипальниці ведуть бічні сходи. Під величезним куполом розкинулися відкриті тераси, на висоті 74 м. У фасаді вирізані ніші, що додають відчуття невагомості. У проході фасаду розташувався просторий зал з 2 саркофагами в центрі. Стіни прикрашені мозаїками з каменів, які зображують рослини, гірлянди квітів, літери. Арки розписані 14 сурами з Корану.

Тадж Махал цікаві факти

Індійскій Тадж-Махал з 2007 року перебуває в списку Нових 7 чудес світу. Больша частина цінних предметів з інтер’єру Тадж-Махала вкрадені – самоцвіти, дорогоцінні камені, золотий шпиль, вхідні двері з срібла. Мармур, яким оздоблений мавзолей змінює колір залежно від погодних умов і часу доби. Так, вдень Тадж Махал білий, в місячну ніч сріблястий, а на світанку – рожевий. За рік індійський мавзолей відвідує до 5 000 000 людей. В перекладі з перської мови означає «Найбільший Палац». Над Тадж-Махалом категорично заборонено літати літакам. Будівництво почалося приблизно в 1632 році і закінчилося в 1653 році. Працювали 20 тисяч ремісників і майстрів.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00