Свято народної пісні "Пісня – душа народу"

Опис документу:
Яке це диво – українська пісня! Вона – одна із святинь нашого народу, його найцінніший духовний скарб, краса і гордість. Пісня завжди йде поруч з людиною. В години радості й смутку вона висловлює в піснях свої почуття, переживання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Свято народної пісні

Пісня – душа народу

Зала святково  прибрана квітами, рушниками,  стіннівками, висловлюваннями про народну українську пісню:

Щасливі ви, що народилися  серед народу з багатою душею, народу, що уміє так відчувати свої радощі і так чудово виливати свої думки, свої мрії, свої чуття заповітні. Хто має таку пісню, тому нічого жахатись за свою будучність.                                                                              

                                                                                                          (Лев Толстой)

Українська пісня – це справжня поезія серця і почуття.

                                                                                               (Ватрослав Ягич)

Навряд чи десь по інших країнах співають так гарно й голосно, як у нас на Україні…                                                                                           (О.Довженко)

Линуть звуки благовісні,

В`ється радість , наче птах.

Наша дума, наша пісня

Не загине  у віках…

(М.Рильський)

Чарівна, ніжна й граційна українська пісня. Скажу більше: в ній є щось, що хапає за серце, щось глибоко задушевне… Ця чарівність розлита в усьому, в словах і порівняннях, а іноді й просто не знаєш у чому: мило та й годі!

                                                                                               (Микола Берг)

 

 

 Неголосно звучить мелодія В.Барвінського «Пісня без слів».  На її тлі  учні розповідають   «Легенду про дівчину Україну» з елементами інсценування.

 

«Якось Бог вирішив поділити між країнами різні багатства. Всім дістались якісь скарби. І раптом Бог помітив невеличку на зріст дівчинку  у вишиванці й віночку. Їй нічого не дісталось. Довго Бог розмірковував, чим допомогти сердешній, що подарувати? І ось нарешті сказав: «Я знаю, що подарую тобі: те, що в мене залишилось найдорожчого – Пісню». І пішла дівчина усміхнена і щаслива, крізь віки із цим скарбом. А була це наша славетна Україна, яку знають у світі як країну, сповнену найніжніших, наймелодійніших пісень».

 

Ведучий.  Яке це диво – українська пісня!  Вона – одна із святинь нашого народу, його найцінніший духовний скарб,  краса і гордість. Пісня завжди йде поруч з людиною. В години радості й смутку вона висловлює в піснях свої почуття, переживання. 

Ведучий.  Так і народ виспівує в думах, баладах, піснях свою історію, свою душу.  Народні пісні такі ж багаті , як і українська  душа -  ніжна і щира. Відкриті українці завжди намагались якось виразити себе, розповісти те, що хвилює, а допомагають їм у цьому пісні.

 

Лунає  пісня  українська

 І  степ  безмежний  ожива,

 Промінням  сонячним  на  квітах

 Чарівна  бавиться  весна.

 

 Цвітуть  кущі,  дерева,  трави,

 Під  музу  стелиться  земля

 Стежками  в'ється  і  співає

 Духмяним  подихом  тепла.

 

 Стоїть  замріяна  калина

 І  коси  стелить  у  вікно,

 Старий  Дніпро  набрався  сили

 І  дзвін  по  хвилях  понесло.

 

 Зачарувалася  долина.

 Бджолиним  гулом  загула,

 І  полетіли  наче  діти

 До  материнського  крила.

 

 Лунає  пісня  українська,

 У  кожну  хату  шле  тепло,

 Як  своїм  дітям  добра  мати

 Дарує  спокій  і  любов.

 

Пройнята любов`ю до рідної землі, пісня опоетизувала не тільки людину , а й рідний край, краса якого є невід`ємною часткою й джерелом краси самої пісенності.

Звучить пісня «Ніч яка місячна»

 

Ведучий.  Ніхто не знає, коли з`явилась перша  пісня – це відбулося ще за сивої давнини. Не відомі й імена прадавніх піснярів, проте відтоді  пішла  гарна традиція – відтворювати  в пісні народне життя, передавати найтонші порухи почуттів і затаєних дум, промінь надії, слово мудрої поради, тиху ласку.

Ведучий.  З давніх-давен до нас дійшла велика кількість народних пісень. І кожна з них була складена за певних обставин. Пісня супроводжує  нас упродовж усього життя. Людина народжується з піснею, бо її співає мати. Скільки ніжних колискових ми знаємо?  І про вечірню зіроньку, і про сонка, і про котика-муркотика.

 Колискова пісня передає ніжні сподівання на щасливу долю дитини, наче  «програмує» її характер. Говорять, що без пісні, проспіваної матір`ю для дитини , людина виростає наче неповноцінною: без певної ніжності в серці, без краплини тієї духовності, яку несе в душу із собою пісня.

Звучить колискова пісня  «Ходить сонко»

 

Коли пісні мойого  краю

Пливуть у рідних голосах,

мені здається, що збираю

Цілющі трави я в лугах.

В піснях і труд, і даль походу,

 і жаль, і усміх, і любов,

 і гнів великого народу,

 і за народ пролита кров.

В піснях дівоча світла туга

 І вільний пома х косаря, 

в них юність виникає  друга,

висока світиться зоря.

 

Ведучий.  Олександр Довженко писав: «Українська пісня – геніальна поетична біографія українського народу. Це історія народу-трудівника, народу-воїна, народу, що цілі віки бився,  як лев, за свою свободу, що цілі віки витрачав усю свою силу, своє життя, як казав великий Шевченко, «без золота, без каменю, без хитрої мови» на виковування свободи, права на життя, на виявлення своїх здібностей…»

Ведучий.  Багато віків вірними оборонцями Батьківщини були козаки,  і героїчну історію козацтва народ також оспівав у своїх піснях. У них передавалась мужність козаків, їх героїчні походи, мудрість гетьманів.

Звучать пісні «Ой, на горі та й женці жнуть», «Їхав козак за Дунай».

 

Ведучий. Українських народних пісень записано чи не найбільше в світі – близько 30 тисяч. І всі вони вражають своєю розмаїтістю. Особливу ланку займають календарно-обрядові пісні. Вони були невід`ємні від річної господарської діяльності і родинного побуту. Були косарські пісні, жниварські, родинні, звичаєві,веснянки, колядки, щедрівки – всі вони підносили славу  господаря-трударя, допомагали працювати й відпочивати після важкої роботи.

Звучить пісня «Дівка-Явдошка».

 

Народна пісня, дума чи романс

 У душу ллється і заполоняє.

 Та заворожує, чаклує нас,

 І в саме серце раптом проникає.

 

 Сльоза накотиться, не зупинить…

 Десь винирне з душі неждано.

 Услід за піснею душа летить…

 А серце рветься невблаганно.

 

 Так солодко тоді душа щемить,

 А музика, мов хвиля, нагортає.

 Струна чарівна в серці забринить

 І ні для чого місця більш немає…

 

 А хвиля музики несе у даль.

 В ній розчинитись хочеться й летіти.

 У музиці життя, любов, печаль,

 Й душа стає, немов тендітні квіти.

 

 Народна пісня… Не страшний їй час!

 У ній звучання рідні й позитивні…

 Вона живе у кожному із нас,

 Мабуть-таки, на генетичнім рівні.

 

Ведучий.  Однією з невід`ємних рис щастя людини, всебічного її розвитку є духовно багате особисте життя, дружній родинний затишок. Народні ліричні пісні складають прекрасний усний кодекс моральних чеснот, де людське почуття завжди ставилось вище за  будь-які матеріальні розрахунки. У ліричних піснях передаються всі грані внутрішнього світу: і перше почуття, і відкрите утвердження свого права любити, і сумніви та образи, і біль розлуки, і невтішне горе, і мрії про майбутню долю.

Ведучий.      Микола Берг  зазначав:  «Чарівна, ніжна й граційна українська пісня. Скажу        більше:   в ній є щось,    що хапає за серце, щось глибоко задушевне…                    Ця чарівність розлита в усьому, в словах і порівняннях, а іноді й просто не знаєш у чому:  мило та й годі!»

 

Звучить пісня  «Чом ти не прийшов».

 

Ведучий.  Однією з визначальних рис українського національного характеру є  почуття  гумору. Яким би складним не було життя, люди завжди знайдуть привід пожартувати, посміятися над негараздами.

Ведучий.    Наш народ створив безліч жартівливих пісень, без яких не обходиться жодне свято. Вони додають оптимізму і допомагають долати життєві труднощі.

Звучить пісня «Од Києва до Лубен».

 

Ведучий.   Окремої уваги потребують і народні пісні літературного походження.

Семен Климовський, Григорій Сковорода, Михайло Петренко, Тарас Шевченко, Іван Франко –  кожен з них віддав данину цій прекрасній  пісенній традиції.

 Ведучий.     А люди підхопили  їх  яскраві  поетичні скарби і, відшліфувавши , перетворили    на справжні  пісенні діаманти, які,  ставши народними,  будуть жити у віках. 

Звучить пісня  на слова Т.Шевченка  «Садок вишневий коло хати».

 

 

Ведучий.  Ми з вами   живемо в ХХІ столітті.  Пройшли віки,  змінились епохи, люди,  події.   Але народна пісня назавжди залишиться  з нами. Щоразу, збираючись разом,  ми співаємо всім знайомі пісні та отримуємо   позитивний заряд. Тому кожен з нас    має стати охоронцем пісні, щоб передати її нащадкам.

Ведучий.   Наша пісня і наша дума – справді прекрасні! І тому ще довго-довго  поети, письменники, композитори, увійшовши в чудовий світ народної пісенності, припадатимуть до  її  джерел і творитимуть їй в благоговійному захопленні гімни  й симфонії. І завжди буде вона звучати в живому виконанні в побуті, на сцені та  безмежному  ефірі.

Звучить пісня О.Янушкевича «Веселкова пісня». Всі учасники  свята й гості підспівують.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
1
міс.
1
7
дн.
0
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!