і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Свята Угорщини

Перегляд
матеріалу
Отримати код

«До європейської спільноти через

дослідження традицій і звичаїв народів світу»:

«Свята Угорщини»

Лента лицом вверх 7

Фаршанг

Термін проведення:січень

Рівень:національний, народне свято

Організатори:Будапештський оперний театр, органи місцевої влади, школи, дитячі садки

Кількість учасників:загальнонаціональне свято

Джерела:http://perevod-online.com/vengerskiy-yazyk/vengriya/prazdniki-i-tradicii/

http://hungary2b.ru/hungary/hungary/culture/holidays/farshang

Завітайте на веселе свято до Угорщини

Фаршанг? «Що це таке?» - спитаєте ви.

Це найвеселіший і радісний день для угорців. Фаршанг символізує настання весни: за масштабом народних гулянь його можна порівняти хіба що с Масляною. Ця традиція прийшла до Угорщини з Німеччини,про що й свідчить назва - фаршанг. Коли я уявляю Фаршанг, то в моїй голові постає картина старовинних замків, гарно вбраних дівчат, мужніх кавалерів та веселих запальних танців. У середині століття це свято саме так і відзначалося. З роками ця традиція святкувати Фаршанг дійшла й до простолюдинів – селяни та ремісники виходили на вулиці в смішних вбраннях з підручних матеріалів, але їх гуляння були не менш веселішими ніж у знаті.

Головні особливості святкування є незмінними й до сьогодення: люди показують імпровізовані сценки, варять довгу локшину й ходять по місту в страхітливих масках відганяючи злих духів. Також були поширенні різного виду вистави – як лялькові, так і драматичні, які символізували похорон зими.

Якщо вас зацікавила моя розповідь і ви вже збираєте валізи до Угорщини аби відсвяткувати там Фаршанг, то ви повинні знати що Фаршанг в різних регіонах святкується в різний час. Наприклад якщо ви завітаєте до містечка Шаркезі то ви затримаєтеся там надовго бо святкування там починаються вже на Водохреща і продовжуються аж до Великого посту.

На мій розсуд, якщо ви хочете відчути весь колорит і незвичність Фаршангу то ви обов`язково повинні побувати у місті Мохач. Бо історія їхнього Фаршагну найцікавіша. Коли Угорщина потрапила під окупацію турків, острів Мохач став притулком для тих хто не хотів скоритися їм. Знедолені та зневірені Мохачинці у відчаї роблять собі диявольські маски з дерева. Вночі коли всі спали, вони так налякали турків своїм виглядом, що ті бігли аж гай шумів. З тих пір вони більше там не з`являлася. Як ми бачимо відбулося змішання народної традиції, пов`язаної зі зміною пір року. На завершення подорожі можна поспостерігати за спаленням солом`яної ляльки – символу Зими. Добра прогулянка по ярмарку, купівля гарних сувенірів та смакування всіляких угорських смакот.

Клочек Ганна, 10 клас.

Фаршанг - мабуть, найвеселіший і радісний день для угорців. Цей день символізує настання весни: за масштабом народних гулянь Фаршанг можна порівняти хіба що з російської Масляною.

Традиція пишно святкувати закінчення зими прийшла до Угорщини з Німеччини, про що свідчить уже сама його назва - фаршанг. У Середні століття Фаршанг відзначала лише угорська знать. На честь довгоочікуваної весни в старовинних замках влаштовувалися розкішні бали - карнавали. Всю зиму знатні діви продумували своє вбрання на бал з нагоди Фаршангу, Особливо пишні святкування проходили при дворі короля Матяша, маски для них привозилися для багатих мадяр з самої Італії. Саме з тих часів маскарадні бали набули великої популярності в Угорщині.

Поступово масничні бали почали влаштовувати дворяни і буржуа, а через якийсь час вони набули повсюдного поширення серед представників різних верств і професій. З роками традиція святкувати Фаршанг прийшла і в будинку простолюдинів - селяни і ремісники влаштовували карнавали на міській площі, винаходячи веселі вбрання з підручних матеріалів.

Головні особливості цього народного свята незмінні у всіх частинах країни: люди показують імпровізовані вистави, варять довгу локшину і ходять по місту в страхітливих масках - вважається, що страшні фізіономії лякають злих духів і ті прагнуть забратися подалі від угорських земель.

Були поширені різного роду вистави - як лялькові, так і драматичні. Останні зазвичай символізували похорон зими. Існувало безліч звичаїв, пов'язаних із заклинанням природи. Приміром, під час народних гулянь потрібно було стрибати вище - вважалося, що тоді коноплі в цьому році зросте високою. З цією ж метою під час фаршангу було прийнято варити довгу локшину.

У 90-ті роки XX століття відновилася традиція влаштовувати бали для юристів, лікарів, дворянських сімей і т. п. Найелегантніший і престижний з балів фаршангу проводиться в будапештському оперному театрі, в коло його почесних гостей щороку входять провідні політичні діячі та знаменитості (в тому числі і закордонні). У школах і дитячих садах влаштовують карнавали з веселими перевдяганнями, традиційно завершуються спалюванням все того ж солом'яного опудала. На вулицях угорських міст під час Фаршангу влаштовується святковий ярмарок.

Цікаво, що в різних регіонах Угорщини Фаршанг святкується в різний час - наприклад, в містечку Шаркезі (Sárköz ) проводи зими починаються вже на Водохреща і продовжуються аж до Великого посту.

У вівторок перед Великим постом молодь у страхітливих масках ходила по селу, співаючи жартівливі пісні і змушуючи брати участь у свої витівки тих, хто в цей день сердився. Старовинні обряди обмивання і вигнання злих духів, що здійснюються в страсну п'ятницю, до наших днів не збереглися. Приміром, один з них полягав у тому, що хтось із членів сім'ї повинен був принести води з Дунаю, в якій все і милися. У деяких селищах вважалося, що таке обмивання сприяє красі і позбавлення від веснянок.

Однак найбільш колоритно і незвично святкують фаршанг в містечку Мохач. Тиждень гулянь, пов'язаних з проводами зими, традиційно завершує карнавал Бушояраш. Чоловіки, які беруть участь у ньому, вбираються у страшні костюми, - овечі шкури, вивернуті хутром догори, і страшні диявольські маски.

Жахливі чудовиська припливають на човні з острова, розташованого посеред Дунаю, б'ють у калатала і взагалі всіляко намагаються налякати чесний народ.

Щоб зрозуміти сенс цього дійства, потрібно звернутися до багатої подіями історії Угорщини. У XVI столітті на територію країни вторглися турецькі війська. Один за одним захопили вони майже всі великі міста, і все-таки в той період Угорщина ще не потрапила під окупацію. 29 серпня 1526 відбулася знаменита битва при Мохачі, що стала переломною подією, після якого турки змогли майже безперешкодно захопити решту країни. У цій битві угорці зазнали нищівної поразки, втративши більшу частину війська убитими і пораненими. Король Лайош II втік з поля битви і потонув у річці Челі.

Легенда свідчить, що після того як турки захопили владу в країні, Мохачеський острів став притулком для найвідчайдушніших з народу. Навіть вдень не наважувалися проникнути турки в болотисті, суцільно зарослі очеретом території острова.

Якось увечері з'явився на острові старець, який сказав що : «Не впадайте у відчай! Виріжте собі з дерева диявольські маски, зробіть кийки і готуйтеся до бою! Як тільки настане час, я дам вам знак!» Через деякий час після цієї події розігралася вночі на острові страшна буря. Невідомо звідки з'явився дивовижний вершник, закликаючи всіх йти за ним. Турки в Мохачі поховалися від негоди в будинку, як раптом на вулицях міста піднялися страшний стукіт, скрегіт і гуркіт. Коли турки вибігли на вулицю і побачили страшних чудовиськ у масках, то тут же пустилися навтіки. З тих пір вони більше ніколи не з'являлися в Мохачі.

Як бачимо, відбулося змішання народної традиції, пов'язаної зі зміною пір року, і історичної легенди. І сьогодні, згідно з легендою, ряжені (їх називають «Бушо» ) припливають в Мохач з острова на човні і після гарматного пострілу починають свій урочистий хід по вулицях міста, переповненим туристами і місцевими жителями.

Одне з розваг глядачів дійства - доторкнутися до шкури Бушо. Раз у раз відкриваються двері будинків і господарі запрошують ряджених до себе в будинок, щоб випити по чарочці угорської фруктової горілки палінки. Час від часу Бушо дозволяють собі трохи побешкетувати і навмання б'ють туристів. На возі, запряженому кіньми, Бушо везуть труну. Він називається поклада і символізує «померлу» зиму. Труну спалюють на вогнищі разом з солом'яною лялькою на головній площі міста. На площі працює ярмарок, де можна купити оригінальні угорські сувеніри, зроблені вручну. Тут же продаються всякі смакоти (солоні калачі, солодкі плетінки з корицею, сосиски) і глінтвейн, який так чудово зігріває після довгої вуличної ходи.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

 • Додано
  24.02.2018
 • Розділ
  Географія
 • Тип
  Наукова робота
 • Переглядів
  5482
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  0
 • Номер матеріала
  AT671885
 • Вподобань
  0
Курс:«Формування навчальної мотивації в учнів. Теорія і практика»
Черниш Олена Степанівна
72 години
2700 грн
790 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь