Сюжет твору Р. Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон»

Опис документу:
Мета: (1-й урок)визначити актуальність порушених письменником теми і проблеми; вдосконалювати навички давати характеристику головним персонажам твору та визначати засоби їхнього створення, зіставляти персонажів твору (Зграю та Джонатана, Лівінгстона та Флетчера); сформувати у учнів прагнення досконалості, віри у свої можливості, бажання віднайти свою справу; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Сюжет твору Р. Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон» як філософська метафора людського буття. Утілення прагнення до високої мети в образі чайки Джонатана. Художній конфлікт і можливість його подолання. Ознаки притчі у творі. Алегоричні образи повісті.

Мета: (1-й урок)визначити актуальність порушених письменником теми і проблеми; вдосконалювати навички давати характеристику головним персонажам твору та визначати засоби їхнього створення, зіставляти персонажів твору (Зграю та Джонатана, Лівінгстона та Флетчера); сформувати у учнів прагнення досконалості, віри у свої можливості, бажання віднайти свою справу; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність.

Обладнання: мультимедійна презентація (до складу входять відеовікторина, схема самовдосконалення головного героя, таблиця порівняння головних персонажів, відеофрагменти), підручник, текст твору.

Тип уроку: аналіз художнього твору.

Форма уроку: урок мудрості.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

  2. Мотивація учбової діяльності.

Почати урок хочу віршом сучасної поетеси Марини Матюшової, який, на мій погляд, співзвучний з твором Р.Баха. ЩИГЛИК

Белая чайка

Над морем летела,

Сильные крылья,

Гибкое тело.

Страха не зная,

Душа молодая

В небо тянулась

С собой увлекая.

Пространство небесное

Слабых не ждёт!

Он им покажет,

Что такое полёт!

  1. Робота над темою уроку.

Всі ви прочитали повість Р. Баха. Перекажіть одним реченням про що твір. ЩИГЛИК А тепер оберіть епіграф серед висловів, який, на ваш погляд, відповідає змісту твору.

―А яке слово зустрічається в кожному вислові? (Людина) А ви мені сказали, що в творі йдеться про бажання Чайки вдосконалювати політ. То ж спробуйте спрогнозувати, про що ми будемо говорити?

СЛАЙД Отже, тема нашого уроку на екрані.

― Як ви розумієте тему уроку, який у нас пройде, як урок мудрості?

Сам автор назвав свій твір «божевільною і дивною історією про чайку, яка розмовляє». Але ви зрозуміли, що йдеться не зовсім про чайок та їхні польоти. А має цей твір алегоричний зміст, в якому ми і повинні розібратися.

З досвіду вам відомо, щоб краще зрозуміти твір, потрібно познайомитися з автором твору, який доречи і в наш час продовжує писати.

СЛАЙД Письменник Річард Бах не любить давати інтерв’ю, розповідати про факти особистого життя. Тому ми не так багато знаємо про нього.

ЩИГЛИК гіперпосилання на презентацію з біографією автора.

Завдання: Перевірка у вигляді грона навпаки

Під час знайомства з біографією ви побачили натяк на історію створення твору, про який ми будемо говорити. Ознайомтесь з історією створення в підручнику і стисло запишіть. Перевірка

Підготовка до осмислення повісті- притчі.

Отже, голос, заставив письменника сісти за стіл і написати твір, який за 38 тижнів став бестселером, а сьогодні перекладений багатьма мовами, в тому числі і в 2012 році українською. Ця повість багатопланова, кожен читач сприймає лише ту частину змісту твору, до розуміння якої він готовий. І кожен робить для себе власні відкриття. Щоб ви змогли взяти з цього твору якомога більше, я поставлю вам проблемні питання, розв’язати які ми зможемо лише після опрацювання твору.

― Ви звернули увагу на присвяту на початку твору? Текст

СЛАЙД Це наше перше проблемне питання: як ви розумієте присвяту на початку повісті?

― А чи звернули ви увагу, що не всі чайки мають імена?

ЩИГЛИК Це наше друге проблемне питання: чому чайки набувають імена і прізвища, тільки коли стають вигнанцями, коли Зграя проганяє їх?

СЛАЙД Почнемо нашу евристичну бесіду за змістом твору і одразу почнемо досліджувати прагнення Джонатана до високої мети (в зошиті поступово з’явиться схема зросту)

  • Чим займалася Зграя чайок цілий день?

  • Однієї чайки з ними не було. Чому? ЩИГЛИК (відеофрагмент анімаційного фільму, який створили студенти Харківської державної академії дизайну як дипломну роботу)

  • Чому Джонатан не хотів бути таким, як усі? (Головний герой розмірковує про те, наскільки беззмістовним є життя більшості чайок. Вони літають так, як можуть, шукають їжу і нічого більше не прагнуть) схема ЩИГЛИК

  • Чому Джонатан не боявся сорому? (Важливий був політ, а їжа ― це так) СЛАЙД

  • Як відносилися до його захоплення батьки?

  • Як Джонатан сприйняв поради батьків? (намагався чесно бути як всі, але вважав, що це безглуздя, навіть отриманий кусок їжі кидав) схема ЩИГЛИК

Але все ж таки, це не його. СЛАЙД

  • Знайдіть в тексті опис тренувань Джонатана. Доведіть цитатами, що він прикладає чимало зусиль, щоб досягти бажаного. Схема ЩИГЛИК

  • СЛАЙД Про що говорять такі думки: «Тут нічого не вдієш. Я чайка. Проти свєї натури не підеш. Якби я справді мусив щось дізнатись про польоти, то мав би більше мозку в голові! Якби я справді міг навчитися швидко літати, то мав би короткі крила, як у сокола, і полював мишей, а не рибу. Батько мав рацію. Мені треба забути цю дурницю. Треба повернутися додому, до Зграї, і вдовольнитися тим, що я такий як є, жалюгідна, нікчемна чайка» схема ЩИГЛИК

  • Чому відчув полегшення, коли вирішив знову повернутися до Зграї? (позбавляється поразки і боротьби, так легше)

  • СЛАЙД Чи повернувся до Зграї Джонатан? (ні, він зрозумів, чк досягти високого польоту, спробував і відчув задоволення) схема ЩИГЛИК

  • СЛАЙД Яку мить він вважав тріумфом, початком нової епохи? (досяг найбільшої для чайок швидкості) схема ЩИГЛИК

  • СЛАЙД Поясніть думки Лівінгстона: «Коли я розповім їм про все, вони будуть раді, з’явиться сенс життя» схема ЩИГЛИК

  • СЛАЙД Навіщо його визвали в Коло Зграї?

  • Як це сприйняв Джонатан? (в лідери не хочу, хочу поділитися радістю)

  • І ось він чує, що його чекає ганьба, Джонатан у розпачі. Чому він не розуміє, що так сталося?

  • Що чекало вигнанця? (самотність серед скель)

  • У чому ж звинуватила Зграя Лівінгстона? (безвідповідальність, порушення традицій, бажання знайти сенс життя) ЩИГЛИК відеофрагмент пісочної анімації

  • Що на ці звинувачення відповів Джонатан? Текст схема СЛАЙД

  • Чи почули його інші?

СЛАЙД Тепер ми можемо звернутися до вашого випереджального домашнього завдання: ви повинні були словами з твору (1 частини) дати характеристику Зграї і Джонатану. Перевірка

А от що вийшло в мене. ЩИГЛИК

СЛАЙД Так перед нами постає художній конфлікт між сірою Зграєю і вигнанцем Джонатаном. Під виглядом Зграї чайок в алегоричній формі зображується людське суспільство, де нерідко матеріальне переважає моральне, духовне. Чайки, що борються за їжу та місце під сонцем, і гадки не мали про те, що існує інше життя. Водночас автор показує, що час від часу в суспільстві з’являються ті, хто прокладає новий шлях.

Цей конфлікт дає змогу розв’язати важливі питання ЩИГЛИК

  • СЛАЙД Чи лякала самотність Джонатана в останні його роки за Скелями? Що єдине його засмучувало? (небажання інших повірити в славу польоту)

  • Що зрозумів Лівінгстон, продовжуючи тренуватися, самовдосконалюватися, хоча і на самоті? (сіра нудьга, страх і злоба ― причини короткого життя)

  • СЛАЙД Що запропонували дві чайки, які одного разу з’явилися перед Джонатаном?

  • Чому на новому місці Джонатан одразу відчув, що це його дім?

  • Чому самий вправний, самий досвідчений наставник Чіанг вважає Джонатана особливим? (бо він не забув про Зграю, що є інші, яким би він хотів розкрити очі, що він не полишає йти до досконалості)

  • СЛАЙД Знайдіть підтвердження в тексті, що Лівінгстон, хоча зрозумів, що він досконалість, не здається і продовжує над собою працювати? схема СЛАЙД

  • Які настанови дає Чіанг перед своїм уходом?

  • Чому Лівінгстон вирішив повернутися на землю? (може, там є той, хто теж як він тренується і хоче вибратися з буденності)

  • СЛАЙД Хто такий Флетчер Лінд?

Давайте спробуємо порівняти, на перший погляд, таких схожих у своїх мріях чайок.

Таблиця порівняння Флетчера і Джонатана заповнюється поступово.

  • Яка була в нього мета? (а Джонатан?) таблиця отже це спільне

  • Як Флетчер ставився до Зграї? (а Джонатан) таблиця

  • Як Флетчер ставився до вигнання? (а Джонатан?) таблиця

  • Як сприймав невдачі? (а Джонатан?) таблиця

  • Про що свідчать його слова: «Джонатан, ти марно витрачаєш на мене час, я бездарний і тупий»? (а Джонатан?) таблиця

  • Як ви гадаєте, чи досяг би Флетчер досконалості, якби не з’явився Лівінгстон?

  • Який ще метафоричний зміст закладено в стосунки Флетчер і Джонатан, Джонатан і Чіанг?

Ще один шлях до досконалості ― це довіра вчителеві, який розплющить тобі очі, дасть змогу повірити в себе, свою мрію, наблизить до мети.

  • СЛАЙД Чи з’явилися нові учні у Лівінгстона? Чи недаремно він повернувся? (ще 6 учнів з’явилося)

  • Чому Джонатан пропонує повернутися до Зграї, хоча за 10 років ніхто з вигнанців не повертався?

  • Як сприйняла Зграя повернення?

  • СЛАЙД Як повели себе Джонатан з учнями, коли Зграя ігнорувала їхню присутність?

  • Чи мало це свій результат?

  • Чому інші чайки вважали, що Джонатан або Бог, або сатана?

  • Яке лихо ледь не трапилося одного разу з Флетчером?

  • Чому натовп, загостривши дзьоби, звужував коло біля Джонатана та Флетчера?

  • Як Джонатан пояснює Флетчеру, як можна любити зграю, яка готова тебе розірвати? Текст схема ЩИГЛИК

  • Навіщо ми малювали схему, що завдяки їй ми побачили?

Джонатан залишає Флетчера, вважає, що учень його вже готовий сам вдосконалюватись і учити інших. Він каже слова, а схожі ми вже чули в іншому творі: «Не вір очам своїм. Щоб побачити головне потрібне розуміння». Де ми чули подібне, що ці слова означають? (Екзюпері: «Головного очима не побачиш. Лише серце добре бачить»)

  • ЩИГЛИК Чим закінчується повість?

Зграя мучиться в здогадках, вважаючи чайку Лівінгстона то сином Великої чайки, то раптом зриваються і оголошують його самим дияволом. Навіть його учні не вірять, що Джонатан Лівінгстон проста, звичайна чайка, яка наважилася піти своїм шляхом. Яка дивилася в очі своєму страху, яка семимильними кроками за кілька життів пройшла те, що проходять інші за багато-багато десятків, сотень життів. Але він всього лише чайка і так може кожен, будь-яка інша чайка. Нарешті його перший учень досягає вражаючих висот, Джонатан вирішує покинути своїх учнів, залишивши їх на кращого свого послідовника. А самому йому потрібно в інші місця, в інші часи, є ще багато чайок, які потребують його допомоги, в його любові.

  1. Рефлексія.

Сьогодні ми провели незвичний урок, а урок мудрості. Поясніть, чому я так назвала наш урок. Що з сьогоднішнього уроку ви візьмете у свій політ?

Заключне слово вчителя. Політ душі дозволяє побороти буденне, руйнівне бажання змиритися, заспокоїтися, припинити мріяти.

  1. Домашнє завдання. Твір Р. Баха метафоричний, тому спробуйте розкрити, як ви зрозуміли символи твору: море, Далекі Скелі, хмари, Зграя чайок, політ, чайка. Можете доповнити список символів. Творче завдання: чи маєте особисто ви риси Чайки. (дати розгорнуту відповідь)

Тема: Ознаки притчі у творі Р. Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон». Алегоричні образи повісті.

Мета: (2-й урок)визначити жанрові ознаки твору Р. Баха; вдосконалювати навички знаходити символи та розкривати їхній зміст; сформувати у учнів прагнення досконалості, віри у свої можливості, бажання віднайти свою справу; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність.

Хід уроку

Притчі ― справжнє мистецтво слів потрапляти прямо в серце. Секрет дієвості

притч в тому, що вона ненав'язливо,

метафоричною мовою відкриває нам очі

на найважливіші істини цього світу.

За матеріалами Інтернету

  1. Організаційний момент.

  2. Мотивація учбової діяльності.

Буктрейлер.

СЛАЙД Сьогодні ми знову звернімося до твору Р. Баха. Спробуйте змоделювати мету нашого уроку, записуючи тему уроку. Записуємо епіграф, до нього ми звернемося пізніше.

  1. Актуалізація опорних знань.

СЛАЙД Відеовікторина

Відеовікторина зроблена за твором Р. Баха по однойменному фільму, який був знятий у 1973 році, з кіностудією у письменника виник конфлікт з-за того, що вони без відома автора змінили сюжет. Але фільм було знято і навіть номіновано на Оскара. Показово, що в цьому фільмі жодної людини, лише птахи

  1. Робота над темою уроку.

  • СЛАЙД Який епізод твору вам найбільше запам’ятався? Чому?

  • Головний герой обрав свій шлях, чим приваблює нас цей вибір?

  • У чому, на думку письменника, сенс життя людини?

  • СЛАЙД От ми і підійшли до розв’язання проблемних питань, які поставили ще на початку першого уроку. Спробуємо відповісти: чому набувають імена та прізвища, тільки коли стають вигнанцями, коли Зграя проганяє їх?

У Зграї особа не має власної позиції, є частиною натовпу, який діє як одне ціле. А свої індивідуальні особливості, специфічні риси характеру може відчути і проявити лише тоді, коли вийде із сірого оточення, позбавиться почуття обмеженості і приреченості, реалізує природний потенціал.

  • До речі, чи задавалися ви питанням, чому саме таке ім’я має головний герой?

Ім’я Джонатан Лівінгстон належить цілком реальній людині, якою Ричард Бах захоплювався ― видатному американському льотчику 1920-1930 рр. цей блискучий пілот з 1928 по 1933 рр. виборов 79 перших, 49 других і 15 третіх місць в авіаційних змаганнях і став легендою американської авіації. Його неймовірні досягнення і прагнення досконалості польоту стали одним з джерел натхнення для Р.Баха.

А ще досить -таки цікаву теорію імені я знайшла в Інтернеті: Джонатан ― це Джон, Натан, Ян, Іван ― саме розповсюджене ім’я в світі. Прізвище Лівінгстон носив мандрівник , який відкрив водоспад Вікторія, тобто перемога.

  • ЩИГЛИК Тепер скажіть мені , будь ласка, чому на початку повісті ми маємо таку незвичну посвяту: «Справжньому Джонатану-чайці, що живе в кожному із нас». Якщо на початку уроку це питання я назвала проблемним, то зараз ви вже знаєте на нього відповідь.

Можуть бути такі трактування.

І Присвячується тим, хто має «крила» у своєму мисленні, хто прагне пізнавати світ, літати у своїх думках, досягати високої мети.

ІІ Немає поганих, нездатних до досконалості праці і любові до людей, тому що чайка Джонатан Лівінгстон є в кожному і завдання читача знайти цю чайку в іншій людині і в собі і полюбити іншу людину, і надихнути себе і свого ближнього прагнути досконалості.

Вже починаючи з такої незвичної посвяти, ми розуміємо, що твір має прихований алегоричний зміст. СЛАЙД Домашнім завданням у вас розкрити зміст символів, а також, може, ще знайшли символи. Перевірка.

  • Ще трохи заглибимось в теорію літератури. Чи можете ви зараз сказати, який це за жанром твір?

Як тільки не визначала критика жанрову своєрідність цього твору: притча, філософська казка, поема в прозі. І все ж таки за жанром повість наближається до притчі. СЛАЙД

  • Згадайте, що таке притча? Підказка буде епіграф

  • Доведіть, що цей твір можна віднести до притчі, користуючись підручником.

Слово учителя. В алегоричній формі пояснюються складні соціальні і філософськи проблеми, містить багато істин, мораль і навчає добру. Повість Р. Баха ― це філософська метафора людського буття. Під виглядом зграї чайок письменник описує соціум, людське суспільство, його неуцтво, безглузду боротьбу. Та завжди знайдеться особлива чайка, яка прагне високого польоту і досконалості.

  • Чи хтось з вас відшукав у собі риси Джонатана Лівінгстона? Перевірка творчої роботи

  • Поміркуйте, чому повість поділено на три частини? Дайте їм назви.

  • СЛАЙД А чи звернули ви увагу на ілюстрації, які я використала в презентації? Що ви помітили.

Так, дійсно, ці ілюстрації належать одному автору. І живе цей чудовий ілюстратор в Україні. Звати його Владислав Ерко. Дуже часто його називають ілюстратор-чарівник, тому що він володіє абсолютно унікальною технікою живопису. СЛАЙД На екрані ви бачите відзнаки цього майстра на світовому рівні.

  1. Рефлексія.

  • Чого може навчити історія чайки, яка опанувала небо? (прагнути досконалості, віри в свої можливості, віддаватися улюбленій справі)

  1. Підсумок уроку.

СЛАЙД Заключне слово вчителя. Сьогодні ми розшифрували філософську метафору повісті Р. Баха. Є люди, які подібно чайкам на березі, не прагнуть більшого. Я щиро віру в те, що їх мало. У це хочеться вірити, тому що я не можу собі уявити тих, хто не шукає відповіді. Є інші. Вони не дуже відрізняються, але роблять вигляд, ніби шукають щось, скаржаться, що не отримують відповідей. А вся причина в тому, що вони не ставлять питань. Є Лівінгстони і Флетчери. Дивіться, піднявшись високо-високо на нову вершину, вони не падають, вони продовжують летіти вгору. Я завжди з ними і душею, і розумом. Вони тримають мій дух сильним, вони роблять мене ще й досі бадьорою і цілеспрямованою. Вони вчать мене літати.

Доречи, 31 серпня 2012 р. легкомоторний літак, за штурвалом якого знаходився письменник, потрапив в авіакатастрофу. Р.Бах довго лікувався. Досвід близької зустрічі зі смертю надихнув письменника до закінчення четвертої частини своєї повісті-притчі. Всі твори цього письменника наповнені глибоким змістом і радістю життя.

ЩИГЛИК Відеоцитаник Р. Баха.

  1. Домашнє завдання Створити мотиватори, використовуючи вислови повісті-притчі. Правила виконання мотиватора: мотиватором називають спеціально створене зображення, укладене в дві рамки: -Тонку білу. Широку іншого кольору. Знизу рамка трохи ширше, на цій площі розміщують мотивуючий до чого-небудь напис.(приклад на екрані)

Сіра нудьга, страх і злість — ось причини того, що життя таке коротке. свій наступний світ ми обираємо за допомогою знання, здобутого тут. Досконалість же, не може мати меж. Вся справа в твоєму виборі: ти потрапиш туди, куди має намір потрапити. І завжди виходить, якщо знаєш що робиш.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.