США в першій половині ХІХ ст. Передумови та причини громадянської війни. 9 клас

Опис документу:
Урок вивчення нового матеріалу, вдосконалення вмінь та навичок, в ході якого учні працюють в командах-групах. Урок побудований таким чином, що відпрацьовується навик роботи з картою та атласом, робота з вправами з медіаграмотності, рольова гра, яка дає можливість самостійно висловити свою думку і прийти без допомоги до певних висновків.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: США в першій половині ХІХ ст. Передумови та причини громадянської війни. 9 клас

Очікувані результати:

Після уроку учень зможе:

- називати та показувати на карті напрями територіальної експансії СШАв першій половині ХІХ ст;

- характеризувати основні напрями соціально-економічного та політичного розвитку СШАв першій половині ХІХ ст.;

- пояснювати поняття: доктрина Монро, експансіонізм,промислова першість, фермер, фермерське господарство, рабство, плантатори, плантаційне господарство,расизм, аболіціонізм, резервація, демократи, республіканці, Громадянська війна;

- порівнювати особливості розвитку Півдня та Півночі США;

- називати прояви кризи в політиці та суспільстві США;

- визначати передумови та причини Громадянської війни та висловлювати власну думку;

- давати оцінку ролі А. Лінкольна;

- робити висновок про важливість джерел отримання інформації, каналів її отримання, критичного ставлення до сталих уявлень про історичні події та діячів.

Основні дати:

1823 р. — проголошення доктрини Монро, 1860 р. — обрання президентом США А. Лінкольна

Історичні постаті:Дж. Монро, А. Лінкольн

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, вдосконалення вмінь та навичок.

Форма роботи: групова, фронтальна

Методи, технології, прийоми: пояснювально-ілюстративний, проблемне викладання; критичне мислення, «перевернутий клас», ігрова, BYOD, медіаосвіта; евристична бесіда, «займи позицію», рольова гра.

Принципи, підходи: компетентнісний (розвиток інформаційної, логічної, аксіологічної компетентностей – предметних, а також ключових – інформаційно-цифрової, підприємницької, соціальної); особистісно-діяльнісний; таксономічний принцип пізнавальних рівнів за Б. Блумом.

Обладнання: проектор, комп’ютер, екран, презентація, підручники, плакат-карти, маркери, роздатковий матеріал (картки з текстом і завданнями).

Хід уроку:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (1 хв.)

Слайд № 1

Привітання. Як бачите 9 клас ми сьогодні працюємо об’єднавшись в групи-команди. Для роботи на уроці нам необхідні підручники, зошити, ручки, файли з роздатковим матеріалом, увага і гарний настрій. Ви об’єднані в команди № 1,2,3.., за кожне виконане завдання впродовж уроку команда буде отримувати бали-гроші. В кінці уроку подивимось, яка команда вийде найбагатшою.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ( 3 хв.)

Перед тим, як ми перейдемо до нової теми, нам треба згадати дещо з попередніх уроків історії з 8 та 7 класів та уроків правознавства. І ми вже починаємо заробляти бали-гроші для команди. Отже, я запитую і хто знає відповідь плескає голосно в долоні і отримує бал.

Запитання до учнів:

  • Хто відкрив Америку і коли? Хто жив вже тоді в Америці? Які країни мали колонії в Америці? (відповідь учнів, отримання балів)(Х.Колумб у 1492 році, індіанці, Англія, Франція)

  • Як розшифровується США? Де ми могли бачити символічне зображення цих штатів?

слайд № 2

  • Скільки зірок на прапорі? А скільки смуг і що вони означають?(на Прапорі США, 50 зірок і 13 червоних і білих смужок, що символізують колишні колонії, які обєдналися і 4 липня 1776 року утворили США)

  • Який державний лад в США? (федерація)

  • Який політичний устрій мали і мають США? (президентська республіка)

  • Хто приймає і змінює закони в США? А хто представляєвиконавчувладю? (Конгрес, президент)

Отже, всі, хто активно включився в роботу і отримав перші бали молодці, хто ще думає, давайте швидше.

І думаю вже всі здогадалися, якою буде тема нашого уроку? Звісно США в першій половині ХІХ ст. Передумови та причини громадянської війни. Запис теми учнями у зошити (виведена на слайді № 3).

ІІІ. МОТИВАЦІЯ (2 хв.)

Подивіться, будь ласка, на мої цілі-пропозиції – сподіваюся, що наприкінці уроку ви зможете… (див. очікувані результати на слайді № 4)

Слайд № 5

Подивіться на ці два малюнка і дайте відповідь на питання:

Запитання до учнів:

  • Скільки час, на вашу думку, пройшломіжподіями нацихмалюнках?

(відповідь учня, отримання балів)

Отже, що ж відбувалося в США в першій половині ХІХ ст. і чому таке різне життя було в штатах і до чого це призвело. Про це і про багато цікавого іншого і дізнаємося сьогодні на уроці.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Вступ-розповідь вчителя (30 сек.)США в першій половині ХІХ ст. почали проводити активну зовнішню політикудля збільшення своєї території. Зовнішняполітика, яку проводили США, була спрямована не тільки на розширення країни, а й на обмеження доступу до Нового Світу провідних європейських держав. Основні засади зовнішньої політики США були сформовані і прописані в доктрині Монро. І ця політика була успішною.

слайд № 6 ПЕРЕВІРКА ДОМАШНОЬОГО ЗАВДАННЯ ( 3 хв.)

У вас було домашнє завдання: ви отримали карикатуру і вам треба було знайти в кількох джерелах інформацію про доктрину Монро і потім проаналізувавши інформацію, пояснити як ви зрозуміли зміст карикатури і Хто готовий відповідати?

слайд № 7 (карикатура Доктрина Монро)

(учні піднімають руки, один відповідає з доповіддю, інший з аналізом карикатури)

Доповідь учня (учениці), називає джерело наприклад, джерело:https://www.istpravda.com.ua/articles/4e424bf16e6c0/

слайд № 8 ( алгоритм аналізу карикатури)

Аналіз карикатури учнем:…….

Дякую,_________ і ось ваші бали за відповіді для команди.

слайд № 9(карта США) Далі ми поговоримо про збільшення території США і вашим першим завданнямбудевідкрити електронний атлас з картою територіальних змін США на початку 19 століття (у кого немає інтернету, скористайтеся друкованою на парті) і, слідкуючи за моєю розповіддю, кольоровими маркерами на роздрукованій карті швидко відмітити кордони приєднаної території і підписати рік приєднання (4 хв):

Розповідь вчителя:

Територіальні зміни в США у 1803—1861 рр.:

•     Луїзіана (1803 р.) — придбана у Франції;

•     Західна Флорида (1813 р.) — придбана в Іспанії;

•     Колонія Ред-Рівер (1818 р.) — віддана Великою Британією;

•     Східна Флорида (1819 р.) — придбана в Іспанії;

•     Мен (1842 р.) — відданий Великою Британією;

•     Орегон (1846 р.) — відданий Великою Британією;

•     Техас, Каліфорнія, Нью-Мексика, Невада, Юта і частина Колорадо, Аризона (1846—1848 рр.) — віддані Мексикою після американо-мексиканської війни;

•     Аляска (1867 р.) — придбана в Російської імперії

Слайд № 10 (перелік територіальних змін, таблиця)

Отже, презентує свою карту найшвидша команда, робить висновок, отримують бали всі команда, найшвидша +1 б (територія США збільшилася більше ніж в 4 рази)

Коротка розповідь вчителя (4 хв.): слайд № 11 (особливості соціально-економічного розвитку США)

слайд 12 (пароплав, залізниця, заводи, канали, телеграф…)

Початок ХІХ ст. ознаменувався збільшенням території США і на Півночі та Сході країни розпочалася промислова індустріальна революція, що посприяло розвитку економіки. Активно використовували винаходи та наукові досягнення. У 1808 р. в США повноцінно працювали вже 18 бавовняних фабрик. Північ США була найбільше розвинута технічно. Саме тут розташовувалася більшість промислових підприємств та фабрик, активно розвивалася транспортна мережа, річкове пароплавство. Із 1838 р. розпочалися регулярні рейси пароплавів зі США до Європи. У 1830 р. було відкрито першу залізницю. Широко використовувалася наймана праця.Країна посідала четверте місце у світі за обсягом промислового виробництва. Водночас велика частина населення була зайнята в сільському господарстві. На півночі панували родинні ферми, які вели господарство власними силами, а продукцію збували на ринку. Для фермерських господарств було характернезастосуванням дешевої найманої праці іммігрантів.

слайд 13 (плантації, раби, бавовна…)

На Півднібулоінакше. Тут буливеликіплантації. Плантатори не наймалипрацівників, а змушувалипрацюватитемношкірихрабів. На середину ХІХ ст. їх було близько 3,5 млн осіб. У 1809 р. ввезення рабів до США було офіційно заборонене, проте їх почали доставляти контрабандою. Раби не мали жодних прав, їх праця була тяжкою, процвітала дискримінація.На плантаціяхвирощувалибавовник, тютюн, цукрову тростину. Фабрик,залізниць,техніки на Півднібулодуже мало.

Кордони США постійно розширювалисяі люди прямувала на Захід, де були вільні землі. Освоєння західних земель супроводжувалося знищенням або виселенням індіанських племен, яких відселяли до спеціальнихмісцьпроживання - резервацій. І фермериПівночі і фермериПівдняхотіливстановити на новихзахідних землях свої порядки.

Кількість населення США зростала швидкими темпами. У першій половині ХІХ ст. вона збільшилася в 6 разів. Цьому сприяла масова міграція з Європи та завезення рабів з Африки.

Таким чином, ми бачимо, щов процесірозвиткукраїни США в першій половині ХІХ ст. можна поділити на дві зони — Північ та Південь.

Для закріплення цієї інформації другим вашим завданням буде зробити знайому вам вправу «Факт, факт с джерелом, судження». Вам на це 3 хв.

слайд № 14 із завданням «Факт, факт с джерелом, судження»

(Коротка відповідь учнів по черзі, висновок, підрахувати скільки правильних відповідей, отримати бали)

Коротка розповідь вчителя:

слайд № 15 зі схемою політичного устрою США

Отже, як ми вже згадували на початку уроку США – федерація. За формою правління–президентська республіка. Президент був головою виконавчої влади та головнокомандувачем армії США. Вищу законодавчу владу представляв Конгрес, який складався з двох палат — Сенату та Палати представників. Виборчі права мали тільки чоловіки, жінки, індіанці та раби виборчих прав не мали.

Від здобуття незалежності в США почала формуватися політична система. Політичних партій не існувало, і боротьба точилася між представниками клубів та фракцій у Конгресі, між федералістами та антіфедералістами. Поступово почали формуватися політичні партії.

Характерною ознакою політичного життя США до подій Громадянської війни був тимчасовий політичний компроміс між підприємцями Півночі та плантаторами Півдня. Плантатори Півдня, підприємці Півночі, частина робітників і ремісників, почали іменувати себе Демократичною партією, датою заснування якої вважається 1828 р. У 1854 р. утворено Республіканську партію США, основу якої становили ворожі рабству фермери та буржуазія Півночі.

Суперництво демократів і республіканців стало головним стрижнем політичного життя США.

Слайд № 16 загальні картинки за темою

Третім вашим завданням буде (5 хв): знайти на столі картку із завданням «Роль» (у кожної команди воно різне), кілька хвилин подумати, порадитися між собою і дати відповідь на поставлене питання на картці.

1 команда – Ви виконуєте роль представників Півночі – промисловців.Висловіть свою думку, щодо майбутнього США на найближчі 10-20 років?

2 команда – Ви виконуєте роль представників Півдня – плантаторів. Висловіть свою думку, щодо майбутнього США на найближчі 10-20 років?

3 команда – Ви виконуєте роль американських політиків ХІХ ст. Висловіть свою думку, щодо майбутнього США на найближчі 10-20 років?

(Коротка відповідь учнів по черзі, висновок підводить до причин громадянської війни, отримання балів)

Слайд № 17

І у найдемократичнішої країни світу США були «важкі часи», часи боротьби і пошуків нових шляхів розвитку. Сьогодні на уроці ми тільки почнемо вивчати з одним із таких «важких періодів» в історії США - період громадянської війни, початок боротьби людей за свої права.

Тож, у середині ХІХ ст. суперечності між Півднем та Північчю загострилися і переросли в Громадянську війну, боротьбу між громадянами однієї країни.

Громадянська війна, яка охопила всю територію США, була викликана різними причинами. Причини Громадянської війни в США:

•     боротьба з рабством;

•     протистояння капіталістичного й патріархального шляхів розвитку;

•     несумісність екстенсивного плантаторського господарства та інтенсивного капіталістичного;

•     боротьба міської ідеології Півночі з сільською ідеологією Півдня;

•     посилення впливу Півдня у федеральній владі;

•     протилежність релігійних християнських ідеологій.

Приводом до початку Громадянської війни стало обрання у 1860 р. президентом США представника Республіканської партії Авраама Лінкольна.

Ви сучасна молодь знаєте, що всі мають згідно ІІ розділу КУ України однакові права і обов’язки, а в США згідно Конституції США але, на жаль, так було не завжди у нас і так було не завжди в США. Для багатьох людей права були тільки мрією. Хоча в це важко повірити.

Давайте зараз із ХІХ ст. перенесемося на 100 років вперед і подивимось коротке відео промови борця за права і рівність людей в США.

(коротке відео промови Матріна Лютера Кінга)

Ви побачили і почули Мартіна Лютера Кінга зі своєю найвідомішою промовою «У мене є мрія». Саму можливість отримати освіту, навчитися ораторському мистецтву, можливість виступати в столиці США, можливість боротися Кінг і його нащадки отримали під час бортьбиХІХ ст. і завдяки людині, пам’ятник якій ви бачили в відео.

Але про це ми поговоримо на наступному уроці.

V. РЕФЛЕКСІЯ

Подивіться, будь ласка, на мої цілі-пропозиції – сподіваюся, що тепер всі точно ви зможете… (див. очікувані результати на слайді № 18)

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Основні висновки:

•     у першій половині ХІХ ст. Сполучені Штати Америки перетворюються на провідну державу світу, посідаючи друге місце (після Великої Британії) за рівнем економічного розвитку;

•     здійснення політики експансії, що ґрунтується на доктрині Монро, збільшило територію США, перетворило її на трансконтинентальну державу від Атлантичного до Тихого океану;

•    у середині ХІХ ст. суперечності між Півднем та Північчю загострилися і переросли в Громадянську війну, боротьбу між громадянами однієї країни.

Громадянська війна, яка охопила всю територію США, була викликана різними причинами.

(підрахунок балів командами, оплески переможцям, вербальне оцінювання учнів)

VІІ.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.П. 8 прочитати, заповнити таблицю

2. Скласти статтю про А. Лінкольна згідно журналістських стандартів.

Додатки:

Завдання 2

Основні напрями соціально-економічного розвитку США в першій половині ХІХ ст.

Вправа: Факти та судження

Прочитайте речення та відмітьте чим є кожне з них: факт, факт з джерелом чи судження. Правильна відповідь тільки одна

Речення

Факт

Факт з джерелом

Судження

1

На Півночі було поширене фермерське сільське господарство

2

10 травня 1869 року забили «останній цвях» в місті Промонторі-Саміт в будівництві національної транспортної мережі, вказано на сайті залізниці

3

На Півдні вирощували на плантаціях бавовник, тютюн, кукурудзу, цукровий тростянець і використовували працю чорношкірих рабів

4

Промисловість, транспорт, використання сільськогосподарської техніки на Півдні були розвинуті надто слабко

5

У 1800-1850 роки населення США збільшилася у 4 рази з 5,3 до 23 млн. осіб

6

На Півдні початку XIX століття США поширилася ідея расизму, як повідомляє сайті борців за праваistorija_rasovoj_diskriminacii_

7

Для американського суспільства тема рабства залишається непростою та болючою

8

Рабовласницький Південь відрізнявся від підприємницької Півночі

9

11 лютого 1809 року Роберт Фултон запатентував пароплав, вказано на сайті

10

Плантаторам простіше, мабуть, було використовувати працю рабів, ніж купувати нові сучасні машини

Завдання 3

1 команда – Ви виконуєте роль представників Півночі – промисловців. Висловіть свою думку, щодо майбутнього США на найближчі 10-20 років?

2 коаманда - Ви виконуєте роль представників Півдня – плантаторів. Висловіть свою думку, щодо майбутнього США на найближчі 10-20 років?

3 команда - Ви виконуєте роль американських політиків ХІХ ст. Висловіть свою думку, щодо майбутнього США на найближчі 10-20 років?

Домашнє завдання

Рік

Подія

1854

1860

Кінець 1860 — весна 1861

12 квітня 1861

1861—1865

1861—1862

Травень 1862

Грудень 1862

1863—1865

3 квітня 1865

14 квітня 1865


Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!