Способи вираження присудка. Простий і складений дієслівний присудок.

Опис документу:
Поглибити знання восьмикласників про види присудків, ознайомити зі способами вираження простих і складених дієслівних та складених іменних присуд¬ків, розвивати вміння знаходити їх у реченні; вихо-вувати любов до Батьківщини, рідного краю.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

УРОК № ___

Тема. Способи вираження присудка. Простий і складений дієслівний присудок.

Мета: поглибити знання восьмикласників про види присудків, ознайомити зі способами вираження простих і складених дієслівних та складених іменних присудків, розвивати вміння знаходити їх у реченні; виховувати любов до Батьківщини, рідного краю.

Обладнання: підручник, схема, дидактичний матеріал.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Фронтальне опитування

- Що таке підмет?

- Назвіть способи вираження підмета.

- Який це простий підмет?

- Який це складений підмет?

II. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

На сьогоднішньому уроці ми будемо опрацьовувати навчальний матеріал з теми «Синтаксис», тобто удосконалюватимемо вміння знаходити в реченні та пояснювати способи вираження простих і складених дієслівних присудків.

То ж почнемо.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота зі схемою(підручник с. 83-84)

Присудок називає дію, стан або змінну ознаку діяча й відповідає на питання що робить предмет? який він є? хто або що він є? що робиться? тощо.

Типи присудків

Простий

Складений

дієслівний

іменний

дієслівний

дієслова усіх способів у будь-якому часі

інфінітив

звуконаслідувальні слова

вигукова форма дієслова

фразеологічне сполучення Давно мені припала до душі ця пісня

іменник у Н. в. прикм., займ., числ.нерозкладне синтаксичне "словосполучення Н., Ор. в. +

дієслово-зв' язка в будь-якому способі та часі

дієслово в інфінітиві

+

допоміжне дієслово у будь-якому способі та часі

2. Завдання учням.

- За поданою таблицею складемо кластер (схему)

- Визначте тип присудка уданих реченнях:

1. Буду я навчатись мови золотої у роси-веснянки, у

гори крутої (А. Малишко).

2. Тоді Іван Половець наказав приготувати кулемети (Ю. Яновський).

Зверніть увагу!

Присудок, виражений складеною формою майбутнього часу, належить до простих.

Складені дієслівні присудки не слід плутати з простими, які мають при собі додатки або обставини мети, виражені інфінітивом: Ішов кобзар до Києва та (що зробив?) сів (з якою метою?) спочити. (Т. Шевченко)

До складених дієслівних присудків слід зараховувати й головні члени односкладних речень, виражені неозначеною формою дієслова в поєднанні з допоміжним прислівником (треба, можна, потрібно, варто, доцільно, слід, неможливо, важко, гріх, сором, жаль...).

3. Робота з підручником.

Впр. 114(усно)

Впр. 115(письмово)

4. Практична робота.

Прочитайте текст. Випишіть головні члени речення, дайте їм повну характеристику.

Україна... В одному тільки слові і для нашого вуха і навіть для вуха чужинців бринить ціла музика смутку і жалю. Україна — країна смутку і краси, країна, де найбільше люблять волю і найменше мають її, країна гарячої любові до народу і чорної йому зради, довгої, вікової героїчної боротьби за волю, в результаті якої — велетенське кладовище: високі в степу могили, руїна та прекрасна на весь світ, безіменна, невідомо коли і ким складена пісня...

Україна — це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці, медовії та молочнії ріки. Україна — це марні, обшарпані голодні люди... Ідуть на панщину, чорні і німі...

Україна — розкішний вінок із рути і барвінку, що над ним світять заплакані зорі...

(С. Васильченко)

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Переклад українською мовою.

Перекладіть речення українською мовою. Доберіть потрібне за змістом допоміжне дієслово. Вибір аргументуйте. Визначте типи присудків.

1. Ребенок научился ходить и (закончить, прекратить, перестать) падать. 2. Что вы успели (смотреть, посмотреть) в нашем городе? 3. Ваши друзья продолжают (заняться, заниматься) спортом? 4. Я хочу (просить, попросить) вас о помощи. 5. Мы хотим (желать, пожелать) вам счастья и успехов.

2. Робота в парах

Впр.117(письмово)

3. Самостійна робота.

1. Що означає присудок у кожному з наведених речень? Знайдіть відповідники.

1) Слово повинно бути точним.

2) Мати колисала дитину.

3) Надворі теплішає з кожним днем.

а) дія; б) якість; в) ознака.

2. Визначте тип присудка в реченні Він мав намір відвідати місто.

а) простий дієслівний; б) складений дієслівний; в) складений іменний.

3. Вкажіть речення з простим дієслівним присудком.

а) Хай квітне земля! б) Ми будемо писати твір. в) Скоро прийде літо.

4. Визначте підмет у реченні Тривалий час бути під їхнім впливом небезпечно.

а) бути під впливом; б) бути небезпечно; в) бути під впливом небезпечно.

5. Визначте синтаксичну роль інфінітива в реченні Його вчили жити чесно.

а) Присудок; б) додаток; в) обставина.

V. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон». — Дайте відповідь на запитання.

«Що нового ви дізналися про способи вираження головних членів речення? »

VI. Домашнє завдання

1. Вивчити теоретичний матеріал. П. 9

2. Виконати вправу з підручника 120

1. Що означає присудок у кожному з наведених речень? Знайдіть відповідники.

1) Слово повинно бути точним.

2) Мати колисала дитину.

3) Надворі теплішає з кожним днем.

а) дія; б) якість; в) ознака.

2. Визначте тип присудка в реченні Він мав намір відвідати місто.

а) простий дієслівний; б) складений дієслівний; в) складений іменний.

3. Вкажіть речення з простим дієслівним присудком.

а) Хай квітне земля! б) Ми будемо писати твір. в) Скоро прийде літо.

4. Визначте підмет у реченні Тривалий час бути під їхнім впливом небезпечно.

а) бути під впливом; б) бути небезпечно; в) бути під впливом небезпечно.

5. Визначте синтаксичну роль інфінітива в реченні Його вчили жити чесно.

а) Присудок; б) додаток; в) обставина.

1. Що означає присудок у кожному з наведених речень? Знайдіть відповідники.

1) Слово повинно бути точним.

2) Мати колисала дитину.

3) Надворі теплішає з кожним днем.

а) дія; б) якість; в) ознака.

2. Визначте тип присудка в реченні Він мав намір відвідати місто.

а) простий дієслівний; б) складений дієслівний; в) складений іменний.

3. Вкажіть речення з простим дієслівним присудком.

а) Хай квітне земля! б) Ми будемо писати твір. в) Скоро прийде літо.

4. Визначте підмет у реченні Тривалий час бути під їхнім впливом небезпечно.

а) бути під впливом; б) бути небезпечно; в) бути під впливом небезпечно.

5. Визначте синтаксичну роль інфінітива в реченні Його вчили жити чесно.

а) Присудок; б) додаток; в) обставина.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00