Сполучені Штати Америки

Опис документу:
Визначити характер, особливості музичної мови пісень американського народу, визначити особливості музики американського композитора, порівняти її зі слов’янською, дати уявлення про джаз

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Сполучені Штати Америки

Мета:

навчальна: визначити характер, особливості музичної мови пісень американського народу, визначити особливості музики американського композитора, порівняти її зі слов’янською, дати уявлення про джаз;

розвивальна: розвивати предметні та міжпредметні компетентності учнів,

почуття ритму, поширювати слухацький досвід школярів,

збагачувати їхній кругозір, залучати до творчої діяльності,

вчити аналізувати музичні твори, визначати особливості му-

зики різних народів;

виховна: виховувати інтерес, повагу до музичної культури різних народів, високі моральні якості..

Музичний матеріал: Джорж Гершвін, колискова з опери «Поргі і Бесс». « Прогулянка з батьком» індонезійська народна пісня (повторення)

Основні поняття: «спірічуелс»

Тип уроку: урок поглиблення теми

Обладнання: музичний інструмент, ноти, фонохрес-томатія, програвач, ілюстрації, портрети композиторів, підручники.

ХІД УРОКУ

Учні входять до класу під музичний супровід

(Джорж Гершвін, колискова з опери «Поргі і Бесс»)

1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Музичне вітання.

2. Актуалізація опорних знань

У чому особливість народних мелодій Японії та Індонезії?

Які танці вам запам’яталися?

Поміркуйте, які особливості має танець жестів.

Назвіть народні японські музичні інструменти.

3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Чи знайома вам музика, що звучала на початку уроку?

Cьогодні ми розкриємо новий аспект взаємозв’язку між музичним мистецтвом різних народів і спробуємо зрозуміти інтернаціональну сутність музичної мови.

Повідомлення теми, мети, завдання уроку.

(Тема семестру та тема уроку записані на дошці)

4. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Музика Сполучених Штатів Америки упродовж тривалого періоду часу вбирала в себе ознаки різноманітних стилів. Американська музика передає оптимізм, віру в майбутнє. Одним з найвідоміших композиторів цієї країни є Джордж Гершвін, який має українське коріння..

ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

Джорж Гершвін - американський композитор. Народився у районі Бруклін, Нью-Йорк, у сім'ї євреїв — емігрантів з України. Справжні ім'я та прізвище Джорджа Ґершвіна — Яків Гершович. Його батько емігрував до Америки з Одеси.

Джордж був другою дитиною у сім'ї. Коли хлопець досяг 6-річного віку він познайомився з відомим, в майбутньому, американським скрипалем Максом Розенцвейгом. У домі Розенцвейга, який був старшим за Джорджа, він сам навчився грати на фортепіано: підбирав по слуху популярні мелодії, та намагався писати власні композиції.. Але одного разу у домі Ґершвинів з'явилося фортепіано — батьки купили його для занять Айри. Яке ж було здивування батьків, коли молодший брат за короткий час досяг настільки великого успіху, що залишив брата далеко позаду. На превелику радість братів було вирішено, що займатися на фортепіано буде Джордж.

За два роки навчання Джордж змінив чотирьох вчителів. І тільки вчитель Чарлз Хамбіцер виявився саме тим вчителем, який був потрібен майбутньому композитору. Піаніст і композитор Хамбіцер одразу побачив винятковий талант учня і недоліки його музичного виховання. Вчитель викладав радісно та захоплено, вчив не тільки грі на фортепіано, але і дав вірний напрям розвитку таланту Джорджа, познайомив його з творчістю Йоганна Себастьяна Баха, Ференца Ліста, Фредерика Шопена, Моріса Равеля, Клода Дебюссі. Зустрічі Хамбіцера і учня продовжувались до самої смерті вчителя у 1918 році.

Більшість своїх творів композитор написав у співавторстві зі своїм старшим братом поетом Айрою. Загалом творчість Гершвіна була досить успішною, популярною і визнаною. Гершвін писав і класичну музику, і сучасну, зокрема, музику для кінофільмів.

Джордж Гершвін дуже полюбляв імпровізувати. Він міг протягом кількох годин грати на роялі в музичному видавництві, де працював... збираючи навколо себе велике коло слухачів.

А який най відоміший його твір?

Серед великих творів найвідомішою й найулюбленішою вважається перша національна опера — «Поргі і Бесс». Її популярність не згасає й сьогодні.

В опері відображено бідне й тяжке життя афроамериканців, які живуть у рибальському селищі початку 20 століття. Головними персонажами, не складно здогадатися за назвою твору, є чоловік Поргі та молода жінка Бесс. Сцени з опери Дж. Гершвіна «Поргі і Бесс»

Починаючи роботу над оперою, композитор вирушив на південь США, де упродовж року мешкав у селищі рибалок. Там він ознайомився с життям і музикою афроамериканців. Митець брав участь у співі спірічуелсів, іноді навіть виступав як соліст.

Спірічуелс — духовна пісня афроамериканців.

Слухаємо музику Джорж Гершвін, колискова з опери «Поргі і Бесс»

Колискова - ніжна, плавна і сумовита. Ми чуємо незвичайні інтонації негритянської колискової пісні. Негритянські джазові колискові інтонації цієї пісні істотно відрізняються від інтонацій українських колискових пісень або пісень інших народів своїми гострими зрушеннями (так званими синкопами), що підкреслюють плавність мелодії.

Як музика відображає ставлення матері до своєї дитини? Порівняй цю колискову з українськими творами цього жанру: назви основні відмінності.

Які особливості афро-американської музичної мови виявляються у творі?

За допомогою вчителя учні визначають, що це колискова пісня американської жінки-матері.)

Учитель. Інтонації колискової відрізняються від інтонацій українських пісень. (Учні виконують для порівняння з американською колисковою українську народну колискову «Ой ходить сон коло вікон».

Спробуйте виконати улюблену українську народну колискову у стилі американського спірічуелсу.

Що для цього треба змінити?

Відмітити схожі риси всіх колискових пісень: спокійній наспівний характер музики, коливальний рух. Це свідчить про спільність життєвого змісту музики всіх народів, у даному випадку — колискових.

Фізкультхвилинка

Коротко розповісти про історію відкриття Америки європейцями, і як там опинилися африканські негри. Пояснити, що наприкінці ХІХ ст.у США виник новий стиль музики — джаз, у якому поєдналися ознаки кількох різних музичних культур — європейської та африканської. Головними особливостями джазової музики є імпровізація і синкопований ритм.

Видатний виконавець джазу — афроамериканець - Луї Армстронг.

Розповідь про - Луї Армстронга. (відео)

Зауважити, що відомий американський композитор Джордж Гершвін теж багато зробив для розвитку джазу. В опері «Поргі і Бесс» звучать негритянські мелодії (спірічуелс) і ритми джазу.

Вокально-хорова робота

Розспівування

Виконання індонезійської народної пісні «Прогулянка

з батьком”.

5.ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Музика якої країни звучала на уроці?

Що допомогло вам її зрозуміти?

Оберіть слова-характеристики колискової Дж. Гершвіна.

СВІТЛА ШВИДКА РИТМІЧНА ЗАМРІЯНА

ПОВІЛЬНА ЯСКРАВА МЕЛОДІЙНА ВЕСЕЛА

Чому в американській музиці звучать африканські

мелодії й ритми?

Поясніть значення понять «спірічуелс», «джаз».

Хто являється королем джазу?

6. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Вч. Сьогодні ми переконалися, що музична мова, на відміну від розмовної, зрозуміла нам без перекладу, а з її допомогою виражають певні почуття й образи. Допомогли нам Колискова з опери «Поргі та Бесс» Джорджа Гершвіна Отже, музика долає кордони, для неї не існує неперехідних меж. Завдяки музиці різні народи стають ближчими.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.