Заняття з валеології
На тему: «Щоб короновірус подолати, треба про здоров’я своє дбати»

Вихователь:
Концемал Ж.І.
2020
Мета: Сформувати у дітей елементарні уявлення про короновірус, карантин; сприяти отриманню дошкільниками знань про поняття «здоров’я», «здоровий спосіб життя», визначення та усвідомлення факторів, що впливають на здоров’я, створення умов для формування в дітей позитивного ставлення до життя та власного здоров’я, сформувати у дітей елементарні уявлення про бактерії та мікробів, про користь та шкоду бактерій, про засоби захисту від хвороботворних мікробів та вірусів, закріпити прості способи боротьби з мікробами, вірусами та бактеріями, сприяти формуванню здорового способу життя; розвивати пізнавальну та творчу активність, зв’язне мовлення, уяву, логічне мислення, креативність, прагнення до самостійної діяльності; виховувати дружні стосунки, взаємоповагу та взаємодопомогу.
Завдання: сприяння вихованню і розвитку дитини, відповідального за свою поведінку, готового робити свідомий вибір і разом з тим нести відповідальність за цей вибір; допомогти дітям здобути необхідні знання, оволодіти відповідними вміннями та навичками, отримати комунікативні навички (ефективного спілкування в різних формах та умовах),
Обладнання: іграшка Короновірус, малюнок формату А3 короновірусу, пульвелізатор з кип’яченою водою, серветки, пляшки 250 гр. порожні, тази з водою, валіза із засобами гігієни, гра «Корисна та шкідлива їжа».
Попередня робота: бесіди про короновірус, карантин; бесіди з формування здорового способу життя «Де живуть мікроби?», «Як захиститися від мікробів?» «Яка їжа корисна, а яка шкідлива?», вивчення вірша «Котик та мікроб», розгляд ілюстрацій, проведення ранкової гімнастики.
Хід заняття.
Доброго здоров’я, діти, доброго вам дня!
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня!
Хай сміється мирне небо і дивує світ,
А земля нехай дарує вам барвистий цвіт,
Бо здоров’я, любі діти, в світі головне,
А здорових і веселих щастя не мине.
Вихователь. Діти минулий рік у нас з вами закінчився дуже незвично. А хто нам скаже чому саме? (Відповіді дітей). Правильно! Зараз дуже багато людей говорять про коронавірус. Тож що ж це таке? Можливо хтось з вас знає, чому цей вірус називається саме «коронавірус»?
- Коронавірус отримав свою назву від слова «корона» - він наче й справді носить маленьку корону. (Давайте роздивимося його уважніше)(Діти розглядають малюнок короновірусу. Намалювали самі)
- Багато вчених працюють над тим, щоб зупинити шкідливу подорож вірусу, шукають вакцину, яка захистить від нього всіх людей. А ми, в свою чергу, повинні дбати про своє здоров’я!
- Сьогодні ми з вами будемо допомагати цим вченим. Знаєте як? Ми перевтілимося у дослідників (на спинках стільчиків висять білі халати для дітей. Діти одягають їх.) Та будемо досліджувати, як нам вберегтися від цього злого вірусу. Ну що, діти, готові до бою? Тож почнемо!
Ми з вами вже багато чого знаємо про мікроби, віруси та бактерії. Давайте згадаємо наші знання: мікроби та бактерії – (відповіді дітей) так це найменші живі істоти на землі, мікроби завжди…(шкідливі), а бактерії можуть бути… (корисними). Що для нас роблять корисні бактерії? Відповіді(удобрюють грунт, допомагають отримувати ліки, миючі засоби і навіть кисломолочні продукти – сир, сметану, йогурт). А шкідливі мікроби та бактерії викликають у нас… (хвороби). Як мікроби потрапляють у наш організм? (Відповіді дітей).
Давайте проведемо експеримент. Ось у мене в руці звичайний пульверизатор, в який я налила кип’яченої води (Чи є мікроби у кип’яченій воді? Вірно, немає). Але уявіть собі, що цей пульверизатор – це хвора людина, яка чхає та кашляє. Якщо ця людина закриває собі рот носовичком, то її слина не розлітається повсюди. А якщо ні? Давайте перевіримо – виставте всі долоньки перед собою, а я натисну на пульверизатор, ніби людина чхнула. Що ви відчули? Вірно, теж саме відбувається, коли людина чхає і не закриває рот долонею чи носовичком. Як іще до нас потрапляють мікроби? (Відповіді дітей: Через брудні руки, одяг, немиті фрукти і овочі, несвіжі продукти тощо). Ми з вами вже знаємо, що мікроби дуже маленькі і побачити їх можна лише у мікроскоп.
Розгляд мікроскопа та лупи. Під мікроскоп положити зріз нігтя і роздивитися його.
На наших руках може жити багато вірусів, мікробів. І коли ми вітаємося ручка за ручку чи торкаємося обличчя, то всі віруси переходять на ті місця, де ми торкалися
Щоб ми побачили як легко віруси та бактерії передаються від людини до людини ми проведемо невеличкий експеримент.
Мета експерименту — «показати» дітям віруси. Роль вірусів зіграють дрібні блискітки. Перед експериментом діти змащують руки кремом — так блискітки краще прилипають до шкіри. Далі діти з «вірусами» на руках вітаються за руку з дітьми із чистими руками, торкаються обличчя «зараженими» пальцями. Усі бачать, як блискітки лишаються на чистій шкірі дітей. Потім діти швидко миють руки водою і бачать, що блискітки не змилися. Наступний крок — діти ретельно миють руки із милом, гарно труть долоні і тильні сторони, ділянки між пальчиками, і розказують вірш:
Дві долоньки сперечались-
Хто з них краща визначались!
Каже права: «Я главніша!(права вгорі)
Ліва твердить: «Я сильніша!(ліва вгорі)
Плачуть пальці: «Що ж робити?
Як долоньки помирити?
Всі ми рівні – права й ліва,
Тільки в єдності є сила!
Вихователь: Діти, з давніх-давен український народ найголовнішою цінністю у житті вважав здоров’я. Навіть, вітаючись і прощаючись, люди бажають одне одному здоров’я: «Здоровенькі були!», «Дай, боже, здоров’я!», «Доброго вам здоров’я!», «Бувайте здорові!», «Йдіть здорові!»
Здоров’я – найцінніше, що є у людини.
– Давайте ми пригадаємо прислів’я про здоров’я. А в цьому нам допоможуть мнемосмужки.
«Бережи одежу знова, а здоров’я змолоду»
«Вартість здоров’я знає лише той, хто його втратив»
«Хворому і мед гіркий»
«Часник сім хвороб лікує»
«Без здоров’я нема щастя»
«Веселий сміх – це здоров’я»
Вихователь: Молодці дітки. Гарно попрацювали, давайте трішки відпочинемо. Запрошую на фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
Якщо хочеш буть здоровим, роби так…. \ руки вгору \
Якщо хочеш буть здоровим, роби так…. \ руки вниз \
Якщо хочеш буть здоровим, посміхнись і будь бадьорим,
Якщо хочеш буть здоровим, роби так… \повороти вліво, вправо\
Якщо хочеш буть здоровим, дихай так…./глибокий вдих/
Якщо хочеш буть здоровим, роби так…. /крокують на місці/
Якщо хочеш буть здоровим, посміхнись і будь бадьорим,
Якщо хочеш буть здоровим, роби так… \повороти вліво, вправо\
Вихователь: Чи відчули ви діти, як сил ми набралися? Фізичні вправи також дуже корисні для нас, для нашого здоров’я. Але після таких вправ дуже їсти захотілося. Їжа необхідна нашому організму для життя. А вам, діти, потрібно рости і бути здоровими. Важливо не їсти все підряд, щоб вгамувати голод. Найкраще їсти корисні продукти. Та є у нас проблема. Мій помічник накупляв різних продуктів як корисних, так і шкідливих. Ви допоможете розібратися з цими продуктами та покласти у холодильник тільки корисну їжу?
Дид/гра: «Корисна і шкідлива їжа»
Мета: Розширювати уявлення і закріплювати знання дітей про шкоду і користь продуктів харчування, формувати основи здорового способу життя, розширювати словник дошкільнят, розвивати комунікативні навички.
Вихователь: Неймовірно, ви справжні Супер – діти, так вправно розклали по поличках здорову і корисну їжу!!!!
Щоб дізнатися, що ще потрібне для нашого здоров’я я покажу вам фокус.
-Візьміть по пляшечці, /250 гр. пластикові пляшечки/ загляньте всередину.
Питання: Що там лежить? А у тебе щось є? Зараз ми побачимо, хто там ховається! "Один, два, три невидимко з пляшечки біжи" - опускайте пляшечки в воду./2 великі тази з водою/
Вихователь: Що за невидимка сидів у пляшечці?( Відповіді дітей)
Вихователь: Ми побачили повітря, яке було у пляшці. Поставте пляшечки, цей фокус ви можете показати вдома.
Діти всі ми знаємо:
Без дихання життя немає,
Дихають птахи та квіти
Дихаємо і я, і ви.
Давайте перевіримо, чи це так.
Дослід: Спробуйте глибоко вдихнути, закрийте долонькою рот і ніс.
Питання: Що ви відчуваєте? Чому не змогли довго бути без повітря? А ти … що відчував?
Вихователь: Правильно! Це кожна клітинка вашого організму збунтувалася і кричить: «надішліть, будь ласка, повітря, а то ми загинемо!» (давайте згадаємо, яку вправу на дихання ми знаємо).
Дихальна гімнастика: «Бджілки», «Задуй свічку», »Вітер і вітерець», «Квіточка».
Вихователь: Щоб бути здоровим потрібне чисте свіже повітря
А звідки в повітрі з'являється кисень?(з рослин)
Вихователь: Правильно повітря, багате киснем, - це чисте повітря!! Тому наші кімнати як удома, так і в садочку повинні якнайчастіше провітрюватися.
Стук у двері. Заходить Королева Гігієни.
Королева Гігієни: Доброго здоро’я вам!
Усі разом: Доброго здоров’я і Вам!
Вихователь: А хто Ви і чого до нас прийшли?
Королева Гігієни: Я Королева Гігієни! Прийшла перевірити ваших діток на знання особистої гігієни. Адже гігієна найважливіша у боротьбі із вірусами та мікробами.
Гра з Королевою Гігієни: зі своєї валізи Королева дістає предмети особистої гігієни.(розчіска, маска, ножниці, мочалка, зубна щітка, антисептик, носовичок, вологі серветки, рушник, паперовий рушник, мило, шампунь, зубна паста). Діти їх називають і визначають можна цим предметом ділитися чи ні!
Королева Гігієни: Ви справжні знавці!! Я вами пишаюся! За ваші знання хочу вам дещо подарувати!!(дарує або дитяче мило або зубну щітку)
Вихователь: щиро дякуємо Вам.
Королева Гігієни: це я вам дякую. Ну, що ж до зустрічі діти. Я вирушаю далі перевіряти діток на знання гігієни.
Королева виходить
Вихователь: Ну що ж, я вас вітаю! Ви, перемогли мікробів і всіляких вірусів. То скажіть мені, діти, що ми дізналися про короновірус, а про здоров’я та мікробів? (Відповіді дітей). Давайте назвемо головних ворогів вірусів та мікробів: особиста гігієна, корисна їжа, спорт, режим дня, свіже повітря та сонячні промені чисті овочі та фрукти. Молодці! За це я пригощу вас смачними пахучими яблучками.
Пригощання дітей



























