Сьогодні відбувся
Кабінет психолога:
«
Плітки. Конфлікти
»
Взяти участь Всі події

Що робить людину щасливою? (за твором Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)

Зарубіжна література

Для кого: 6 Клас

29.08.2021

106

2

0

Опис документу:
Подана розробка уроку має на меті простежити з учнями життєвий шлях головного героя; розкрити причини деградації Скруджа; допомогти учням зрозуміти причини переродження героя; повторити особливості різдвяної повісті (оповідання) як жанру
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема Що робить людину щасливою? (за твором Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)

Мета:

  • навчальна: простежити з учнями життєвий шлях головного героя; розкрити причини деградації Скруджа; допомогти учням зрозуміти причини переродження героя; повторити особливості різдвяної повісті (оповідання) як жанру;

  • розвивальна: розвивати навички психологічного аналізу літературного персонажа, критичне, образне мислення, навички виразного читання, переказування, виділення головних епізодів;

  • виховна: сприяти формуванню гуманізму, людяності, неприйняття надмірної жаги до збагачення.



Теорія літератури: різдвяна повість (оповідання)

Тип уроку: комбінований



Наше щастя чи наше нещастя

залежить тільки від нас

М.Монтень



ХІД УРОКУ

І Організаційний момент

Вступне слово учителя

(Звучить пісня про щастя або весела мелодія)

  • Із гарним настроєм, який викликала у нас ця бадьора мелодія, і бажання дізнатися багато нового ми розпочнемо наш урок, який має назву «Що робить людину щасливою?».

  • Як ви вважаєте, це важливо знати чи ні? (Відповіді учнів)

  • Послухайте невелику казку-притчу і потім дайте відповідь на запитання: чому щасливі люди стають нещасливими?

У казковому царстві люди жили дружно, багато і щасливо. Одного разу вони домовились пофарбувати всі будинки у білий колір, щоб і житла їхні були такими ж безхмарними, як їхнє життя.

Але зявився злий чаклун, якому все це дуже не сподобалось. Він вирішив змінити життя людей: зачаклував доброго царя, сів на його трон. Людям оголосив, що у них почнеться нове, краще життя, і на знак цього наказав перефарбувати їхні житла.

Злий чаклун до білої фарби додав одну краплю чорної, будинки посірішали, але ніхто цього не помітив.

Через деякий час люди знову фарбували оселі, але чаклун додав дві краплі чорної фарби, потім три, чотири…

Із часом будинки стали чорними, а люди цього не помітили. Чаклун перетворив біле на чорне, щастя на горе.

  • Чому так трапилося? (Відповіді учнів)

  • Отже, треба вміти відрізняти біле від сірого навіть тоді, коли додано лише одну краплю чорної фарби. А що для цього треба? Треба вчитися мислити критично, тобто вміти виділяти проблему, аналізувати, зіставляти, мислити мобільно, обирати правильне рішення.

ІІ. ЕТАП ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

УЧИТЕЛЬ. Сьогодні на уроці ми вчитимемося критично мислити, працюватимемо над змістом твору Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі», розкриємо причини деградації та переродження Скруджа і звернемо увагу на основну особливість різдвяної повісті (оповідання) як жанру. А наприкінці уроку ми повинні знайти відповідь на головне запитання: що робить людину щасливою?

Чарльз Діккенс дає відповідь. Ми повинні розгадати, яку саме, закінчивши фразу письменника:

Не гроші роблять людину щасливою, а …

Ч. Діккенс

(Можна спроектувати фразу на екран або написати на дошці)



ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Прийом «Лови помилку»

Дайте письмово відповідь «так» чи «ні». За кожну правильну відповідь – 1 бал.

  1. Ч.Діккенс французький письменник. (Ні)

  2. Перу Ч.Діккенса належать великі романи «Пригоди Олівера Твіста», «Девід Копперфільд», «Маленька Дорріт». (Так)

  3. Одна з важливих тем у «Різдвяній пісні у прозі» - це зображення життя бідняків. (Так)

  4. Імя Скруджа – Едвард. (Ні)

  5. На святкову вечерю родина Кретчитів готувала курку та піцу. (Ні)

  6. Джейкоб Марлі вимушений блукати світом і тягати за собою ланцюг, бо за життя дбав тільки про прибутки. (Так)

  7. На дверному молотку Скрудж побачив обличчя старого Марлі. (Так)

  8. Дух Нинішнього Різдва поблагословив бідну оселю Боба Кретчита. (Так)

  9. Гра, яку влаштувала на Різдво сімя Скруджевого небожа, називалася «Так і ні». (Так)

  10. На Різдво Скрудж прийшов у контору навмисне рано, щоб спіймати Боба Кретчита на спізненні і звільнити його з роботи. (Ні)

  11. Коли Боб Кретчит почув, що Скрудж підвищить йому платню, то подумав, що хазяїн збожеволів. (Так)

  12. Скрудж після зустрічі з Духами Різдва постійно звертався до них за підтримкою. (Ні)

  1. Взаємоперевірка робіт із використанням прийому «Я-учитель».

Виставлення учнями оцінок

УЧИТЕЛЬ. Отриману оцінку ви в ході уроку або підтвердити, або підвищити.

IV. ЕТАП ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК

  1. Побудова асоціативного куща «Щастя» (колективна робота)

Поміркуйте над питанням: у чому щастя людини?

Щастя – здоровя, сімя, любов, дружба, життя, улюблена справа

  1. Рольова гра «Я – Боб Кретчит»

  • А зараз послухайте одного із героїв «Різдвяної пісні у прозі» і скажіть, чи щасливий він.

Учень (у ролі Боба Кретчита). Доброго дня! Мене звати Боб Кретчит. Я служу у конторі містера Скруджа. Платить він замало, усього 15 шилінгів на тиждень. Але я, чесно кажучи, радію із цього. Сімя у мене велика: дружина і пятеро. Я їх усіх дуже люблю! Боже, який я щасливий, що вони у мене є! шкода тільки, що маленький Тім каліка: він не ходить. Ох, якби були гроші на його лікування! Та ми з дружиною віримо в щедрість людську і в Бога: зберемо грошей на лікування нашого хлопчика.

Вибачте, але моя родина чекає на мене. Адже сьогодні різдвяний вечір. Із Різдвом вас!

  • Чи щасливий Боб?

  • У чому його щастя?

  1. Прийом «Обери позицію!»

  1. Засуджую Скруджа

  2. Співчуваю Скруджу

  1. Словникова робота

Деградація – рух назад, втрата якихось якостей.

  1. Робота з епіграфом

  • Чи згодні ви зі словами М.Монтеня?

  • Чи мають люди право на помилку?

  • Чи треба вміти пробачати?

  • Чи вмієте ви пробачати?

  1. Евристична бесіда

УЧИТЕЛЬ. Великий письменник XIX ст. Ф.М.Достоєвський писав: « Людина не народжується для щастя. Людина заслуговує собі щастя, причому завжди стражданням».

  • Як цей вислів стосується Скруджа?

  • Що допомогло осягнути своє життя?

  • Що відкрило Скруджу світло, подароване духом Минулого Різдва? (Розворушило совість, нагадало світлі помисли дитинства…)

Демонстрування та коментування учнівських ілюстрацій до твору

  • Що відкрив Скруджу Дух Нинішнього Різдва? (Показав вогонь родинного тепла, навчив милосердя)

  • Доведіть, що саме Дух Майбутнього Різдва змусив Скруджа розкаятися в своїх помилках і змінитися.

Виразне читання і коментування відповідного уривка.

  1. Дослідницька колективна робота «Скрудж до і після подорожі»

  • Виразно прочитайте відповідний уривок повісті й заповніть таблицю.



Скрудж

До подорожі

Після подорожі

Риси обличчя

Старечі, скуті

Милий вигляд, щасливий погляд

Голос

Крижаний, рипучий

Схвильований, прекрасний сміх

Настрій

Похмурий

Піднесений (торжество душі)

Ставлення до оточення

Безжальне

Привітне («осяйною усмішкою вітав кожного»)

Ставлення до Різдва

Презирливе («Які дурниці!»)

Шанобливе («Бажаю всім щастя!»)

(Учні виразно читають уривки, знаходять відповідні слова і заповнюють таблицю на дошці).

Висновок. Скрудж став щасливим.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Робота з висловом Чарльза Діккенса

  • Як відповів на це питання письменник? Закінчіть вислів автора «Різдвяної пісні у прозі».

Не гроші роблять людину щасливою, а… (людяність).

Ч. Діккенс

2. Теорія літератури

Жанрові особливості твору Ч. Діккенса

УЧИТЕЛЬ. Вогонь любові, співчуття, радості життя повернувся до Скруджа саме в день святкування Різдва.

  • То який цей твір за жанром – міф, казка чи щось інше? (Різдвяна повість (оповідання). Учні знаходять визначення у підручнику і записують його у зошити).

  • Назвіть художні твори, які теж можна назвати різдвяними. (Г.К .Андерсен «Ангел», «Дівчинка із сірниками», М. Метерлінк «Синій птах», П. Коельо «Ніщо не є таким, яким здається» та ін.)

  1. Формування відповіді на ключове питання уроку: що робить людину щасливою?

УЧИТЕЛЬ. Казкове переродження Скруджа – це не тільки особливість різдвяного оповідання, а й вияв віри Діккенса у доброту людини. На переродження Скруджа вплинули не тільки різдвяні дива, а й доброта людей, які живуть поряд.

  • То що ж робить людину щасливою? (Добро, співчуття, милосердя, любов)

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати твір-мініатюру (5-7 речень) «Що робить людину щасливою?»

VIІ. Рефлексія

  1. Прийом «Побажання» (робота в парах)

УЧИТЕЛЬ. Різдвяний вогонь… У ньому очищення і таємниця.

Передаючи свічку, одним словом висловіть різдвяне побажання своїм рідним, близьким, друзям, усім людям на землі.

Я хочу, щоб у душі кожного з вас із цього невеликого вогника розгорілося полумя добра, милосердя, людяності, любові. Будьте завжди щасливими! (Учні говорять побажання і передають свічку від пари до пари).

  • Ви звернули увагу, яке побажання звучало найчастіше? Отже, найбільше в житті ви цінуєте… (із учнівських побажань).

Памятайте про світлі помисли свого дитинства!

  1. Поетичний підсумок уроку

ТАЙНА РІЗДВА

От небесного Едема

Світла зірка Віфлеєма

Над землею поплила,

Серед ночі, серед пітьми,

Над блукаючими дітьми

Путь небесну провела…

Путь, де люди без поміхи

Взнали щастя самовтіхи

Без розпусти і без зла.

Взнали щастя не в розкошах,

Не в хоромах і не в грошах,

А в душевній чистоті,

І в любові, і в єднанні,

В віковічному баратанні,

В братній щирості святій.

(Г. А. Чупринка)





Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили