і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Що допомогло Робінзону Крузо залишитися людиною на безлюдному острові? (Історія життя Робінзона Крузо на безлюдному острові та історія цивілізації)

Що допомогло Робінзону Крузо залишитися людиною на безлюдному острові? (Історія життя Робінзона Крузо на безлюдному острові та історія цивілізації)

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

Тема. Що допомогло Робінзону Крузо залишитися людиною на безлюдному острові? (Історія життя Робінзона Крузо на безлюдному острові та історія цивілізації)

 Мета: учити учнів бачити чинники, що допомогли Робінзону зберегти людську сутність; розвивати в учнів навички високого рівня (аналіз, синтез), логічне мислення, творчі здібності, навички роботи в групах; сприяти вихованню шанобливого ставлення до праці

Епіграф. …час та нужда скоро зробили з мене майстра на всі руки.

 Д.Дефо

 

Хід уроку

 

І. Актуалізація опорних знань

Сьогодні ми продовжуємо наше знайомство з найвідомішим романом Д.Дефо «Робінзон Крузо». Дещо несподівано на нашому уроці літератури виглядає ось цей фізичний прилад. Це амперметр. У майбутньому на уроках фізики ви дізнаєтесь про те, що саме цим приладом вимірюється сила електричного струму, яка позначається в «амперах» (2 ампери – 5 амперів).

У літературі є схоже на фізичне поняття - «сила Дефо». Як ви гадаєте, що позначається «силою Дефо» в літературі? (Письменницька активність. Дефо мав надзвичайну письменницьку активність. За своє життя він написав більше 500 творів різних жанрів: романів, нарисів, політичних памфлетів тощо).

Прокоментуйте життя Даніеля Дефо за малюнком на сторінці 96.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

На думку дослідників, безпосереднім поштовхом до написання роману «Робінзон Крузо» став епізод із корабельного щоденника капітана Вудса Роджерса, опублікованого під назвою «Подорож навколо світу від 1708 до 1711 року». Вудс Роджерс, капітан корабля "Герцогиня", розповів про випадок, що стався в Тихому океані біля берегів острова Мас-а-Тьєрра.

Матроси із «Герцогині» відправилися на баркасі до острова Мас-а-Тьєрра за прісною водою. Назад вони повернулися разом з людиною, одягненою у цапину шкіру. "Він виглядав більш диким, ніж рогаті першовласники цього одіяння", – записав у щоденнику капітан Вудс Роджерс. Виявилося, що ця людина прожила на острові 4 роки і 5 місяців. Звали його Олександр Селькірк. На острові Селькірк здичавів і розучився говорити. Він вразив матросів байдужністю, з якою зустрів своїх рятівників.

Пізніше Селькірк розповів про те, що він був помічником капітана на одному судні. Якось капітан розгнівався на свого помічника і висадив його на безлюдному острові. Кораблі заходили на острів неодноразово, та Селькірк від них таївся. Одного разу прийшли іспанці - запеклі вороги англійців. Селькірк не встиг сховатися, і його помітили. Іспанські матроси ганялися за ним, як за диким звіром. Та наздогнати Селькірка було непросто, адже, ловлячи диких кіз, він навчився бігати надзвичайно прудко.

Очевидно, Дефо читав щоденник капітана Вудса Роджерса, можливо, читав інші журнальні статті, присвячені Олександру Селькірку, а можливо і зустрічався з людиною, яка здичавіла на безлюдному острові Мас-а-Тьєрра.

 Дефо вирішив описати історію людини, що потрапила на безлюдний острів. Що з історії Селькірка змінив письменник у своєму романі?

 Ознайомлення з таблицею

Дві історії

Історія Селькірка

Роман Д.Дефо

Ім’я

Олександр Селькірк

Робінзон Крузо

Місце дії

Острів Мас-а-Тьєрра у Тихому океані близько берегів Чілі

Острів Тобаго у Атлантичному океані поблизу Бразилії

Час дії

 ХVІІІ ст

 ХVІІст.

Термін перебування на острові

4 роки 5 місяців

28 років 2 місяці 19 днів

Наслідок перебування на острові

Розучився говорити, здичавів, деградував

Залишився мудрою, практичною, впевненою людиною, морально удосконалився

 

Роджерс Вудс так охарактеризував Селькірка: "Моряк як моряк. Докладав усіх зусиль, щоб залишитися в живих". А Даніель Дефо поставив перед своїм героєм завдання не лише вижити, але й залишитися при цьому людиною. І це, мабуть, головна відмінність роману від реальної історії.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

Запишіть тему уроку: Що допомогло Робінзону Крузо залишитися людиною на безлюдному острові?

Уявімо, що Олександр Селькірк сьогодні присутній на нашому уроці. Давайте допоможемо йому прочитати роман Дефо так, щоб він зрозумів, як він мав організувати своє життя на острові, щоб зберегти людську сутність.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. «Мозковий штурм»

Запитання

Яка діяльність Робінзона Крузо на безлюдному острові, на вашу думку, допомогла йому не втратити людську подобу?

Учні пропонують свої версії. Учень-асистент записує їх на дошці.(Можливі варіанти: будівля та удосконалення житла, створення меблів, ведення щоденника, календар, читання Біблії, розпорядок дня, спілкування з папугою, заняття скотарством, землеробством, створення знарядь праці, човна, плетення кошиків, виготовлення череп’яного посуду, випечка хліба, приготування молочних продуктів, пошиття костюму тощо).

Учитель. Якби Селькірк побачив цей список, він, мабуть, подумав би, що Робінзон Крузо був умілим ремісником: теслярем, пекарем, кравцем, знався на скотарстві та землеробстві і ці уміння він здобув до того, як потрапив на безлюдний острів. Та чи так це насправді?Давайте прислухаємося до Робінзона Крузо: “Доти я зроду не брав у руки ніякого інструмента…”,“…тесляр з мене був поганий, а кравець – ще гірший”.

 Та з часом Робінзон Крузо “вдосконалився в усіх ремеслах”. “…час та нужда скоро зробили з мене майстра на всі руки. Так було б з кожним на моєму місці”, - стверджував Робінзон Крузо. Але чомусь так не сталося з Селькірком.

Я пропоную скласти інструкції щодо різних ремесел на основі досвіду Робінзона Крузо для Олександра Селькірка.

2. Організація діяльності у проекті “Поради Олександру Селькірку від Робінзона Крузо”. Учні об’єднуються у групи. Отримують завдання. Опрацьовують його та виготовляють на окремих аркушах листівки з “інструкціями”. Якщо є можливість застосування комп’ютерів, кожна група випускає комп’ютерну листівку (програма Publisher).

Завдання

1 група

Як можна виготовити на безлюдному острові глиняний посуд? (Стор.113-115, 119)

2 група

Як організувати на безлюдному острові молочну ферму? (Стор.119-120)

3 група

Як виростити і зберегти урожай зернових на безлюдному острові? (Стор.112-113)

4 група

Як випікати хліб на безлюдному острові? (Стор.115-116)

5 група

Як забезпечити себе одягом на безлюдному острові? (Стор.117-118)

3. Представлення результатів проекту

На дошці напис “Поради Олександру Селькірку від Робінзона Крузо”.

Представники кожної групи зачитують складену інструкцію, розміщують її на дошці.

V. Підсумок уроку

Учитель. Усі ці справи, якими так завзято займався Робінзон Крузо на безлюдному острові, свідчать про те, що він зробив усе можливе, щоб почуватися людиною, опинившись за межами людського суспільства. Він створив на острові свій маленький цивілізований світ, для чого пройшов усі стадії розвитку людського суспільства: мисливство, скотарство, землеробство. І він довів, що людина здатна залишитися людиною за будь-яких трагічних обставин.

Нам залишилося використати досвід Робінзона Крузо і дати останні поради Олександру Селькірку щодо перебування на безлюдному острові. Методом «мікрофону» учням пропонується закінчити речення: «Я хочу порадити Селькірку…»(Можливі варіанти: «не впадати у відчай», «наполегливо працювати», «забезпечити людські умови життя», «звертатися з молитвами до Бога», «побудувати дім», «завести господарство» тощо)

VІ. Домашнє завдання. Стор.141. Запитання та завдання. №10 (скласти «Порадник Робінзона Крузо»). Знати текст роману (стор.99-121).

 

 

Урок 3

Тема. Як Робінзон Крузо перетворив Острів Розпуки на Острів Надії (Характеристика образу Робінзона Крузо)

Мета: вчити учнів досліджувати проблемне питання, складати цитатний план характеристики образу Робінзона, оцінювати вчинки героя, робити висновки; розвивати вміння аналізувати художній текст; виховувати найкращі особистісні якості: оптимістичне світосприйняття, працьовитість, наполегливість тощо

 

Епіграф. “В усякому злі треба вбачати якесь добро…”

 Д.Дефо

 

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя

 Ми продовжуємо наше знайомство з романом Д.Дефо «Робінзон Крузо». Гадаю, що «Порадники Робінзона Крузо», які ви підготували до уроку, стануть нам сьогодні у великій нагоді.

ІІ.Актуалізація опорних знань

Пропоную розпочати наш урок з тих, сповнених трагізму і відчаю сторінок роману, що розповідають про перші дні перебування Робінзона Крузо на безлюдному острові.

«Насилу видершись на вершину горба, я з великим жалем побачив свою долю…» Якою уявлялася Робінзону Крузо його доля на безлюдному острові? Які небезпеки чатували на нього? (Смерть від голоду, загибель від диких звірів, стихійних лих, хвороб, самотності).

 Робінзон Крузо почував себе “безнадійно нещасним, безпорадним й охопленим таким відчаєм”, що для острова він не зміг підібрати іншої назви, крім….

Яку назву дав Робінзон острову, на який його занесла лиха доля? (Острів Розпуки). Обливаючись рясними сльозами, Робінзон думав про безнадійність свого становища, аж раптом голос розуму сказав йому…

Що саме сказав йому “голос розуму”? (Звернення до “Порадника Робінзона Крузо”) (“В усякому злі треба вбачати якесь добро й не забувати про гірше, що могло статися”).

 А що “гірше” могло статися з Робінзоном? (Він міг потонути, потрапити до берегів Африки, де водяться хижі звірі, або до берегів, де живуть людожери тощо).

 Але ж цього не трапилось! Робінзон вижив і опинився на Острові Розпуки, який згодом зумів перетворити на Острів Надії.

ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку

Запишіть тему уроку: Як Робінзон Крузо перетворив Острів Розпуки на Острів Надії?

Наші завдання:

дослідити, які особистісні якості героя допомогли йому перетворити Острів Розпуки на Острів Надії;

поміркувати, яким “добром” стало для Робінзона перебування на безлюдному острові;

скласти цитатний план характеристики образу Робінзона Крузо, схематично відтворити “шлях” від Острова Розпуки до Острова Надії. (Учень-асистент на дошці по ходу уроку складає схему)

ІV. Вивчення нового матеріалу

Переконання “у всякому злі треба вбачати якесь добро” підтримувало Робінзона всі 28 років його перебування на острові.

Тож, пропоную першим пунктом цитатного плану характеристики образу Робінзона Крузо записати: “В усякому злі треба вбачати якесь добро й не забувати про гірше, що могло статися”. Про яку особистісну якість героя свідчить ця цитата? (Запис на схемі: природний оптимізм ).

Другим пунктом раджу записати:“Гіркий досвід людини, котра зазнала найбільшого нещастя на землі, показує…”

 Що саме? (Звернення до “Порадників Робінзона”) (“…що у нас завжди знайдеться якась утіха”). Яку “утіху” (справу) знайшов для себе Робінзон на безлюдному острові? (Він почав створювати свій маленький цивілізований світ: будувати житло, робити необхідні речі, займатися господарством тощо). (Запис на схемі: діловитість і практичність).

З чим Робінзон мав бути гарно обізнаним, щоб облаштувати своє життя на острові? (З ремеслами та господарською діяльністю: теслярством, гончарством, скотарством, землеробством тощо ). Ми вже знаємо, що до острова Робінзон не знав ніяких ремесел. Чому він був упевнений, що зможе їх опанувати?

Давайте прислухаємося до його роздумів та запишемо наступну цитату: “… визначаючи і вимірюючи розумом речі і складаючи собі про них правильні уявлення, кожен з часом може…

Що саме? (Звернення до “Порадників Робінзона Крузо”) ( навчитися першого-ліпшого ремесла”). (Запис на схемі: віра в розум людини).

Пригадайте, яким був розпорядок дня Робінзона? (Стор.111-112) Чому він так багато часу віддає праці? (Праця – це єдиний спосіб вижити на острові, це порятунок від самотності, від тяжких думок, це можливість зберегти свою людську сутність).

Доведіть, що Робінзон дуже працьовита людина. (Можливі відповіді: перевіз із корабля необхідні речі, побудував дім, викопав печеру, зробив огорожу, виготовив усі необхідні в побуті речі, займався господарством тощо)

Запис цитати: ”Все це вимагало від мене важкої і впертої праці, але іншого виходу не було”.(Запис на схемі: працьовитість).

 Часто робота, яку виконував Робінзон, просувалася тяжко і дуже повільно, але Робінзон не відступав. Наведіть приклади. (Робив огорожу від 3 січня до 14 квітня. Витратив 42 дні, щоб зробити довгу дошку, потрібну для полиці (для порівняння: двоє теслярів, маючи необхідне приладдя і велику подовжню пилку, випиляли б з того самого дерева 6 таких дощок за півдня). Близько двох місяців витрачає на створення глиняного посуду, майже півроку трудиться над побудовою піроги тощо).

Що допомагало Робінзону у таких ситуаціях? (Терпіння, наполегливість)

Запис цитати: “У мене був лише єдиний засіб – терпіння”. (Запис на схемі: терпіння, наполегливість у праці).

Пригадайте, як Робінзон долає труднощі і невдачі, які супроводжують його життя на острові? Розкажіть, яка проблема виникла у Робінзона з виноградом?(Поки ніс через увесь острів до свого житла, виноград почавився і зіпсувався, його довелося викинути). Як герой вирішує цю проблему? (Він вирішив зрізати грони винограду, розвісити на гілках дерев, щоб висохли, а потім родзинки приніс додому). Як Робінзон справився з проблемою виготовлення вогнетривких горщиків? (Помітивши, що глиняний черепок, який потрапив у вогнище, “став твердий, як камінь, і червоний, як черепиця”, Робінзон зрозумів, що можна випалити на вогні й цілу посудину”).

Чи була хоч одна справа, яку Робінзон не закінчив?(Все, що розпочинав, він обов’язково закінчував, долаючи будь-які перепони).

Запис цитати: “… коли я розпочинав якусь справу, то рідко кидав її, не довівши до кінця”.(Запис на схемі: винахідливість, кмітливість).

Висновок. Ми розглянули основні особистісні якості Робінзона Крузо, які допомогли йому вижити і зберегти людську сутність на безлюдному острові. Саме завдяки їм Робінзон зумів перетворити Острів Розпуки на Острів Надії.

 

Острів

Розпуки

Оптимізм

Діловитість,

Практичність

Віра в розум людини

Працьо-

витість

Терпіння

Кмітли-вість

Острів

Надії

 

Яким “добром” стало для Робінзона перебування на безлюдному острові?

 

Учитель. Робінзон, можливо, і переміг трагічні обставини тому, що у всякому злі намагався бачити добро. Уявіть, що герой після 28 років, проведених на острові, повертається додому, знову береться за свій щоденник і у ньому намагається підвести підсумок свого життя на острові. Він знову ділить сторінку на дві колонки і записує: “зло” – “добро”. Як ви гадаєте, що Робінзон записав би у колонці “Добро”? Яким “добром” став для нього острів? (На острові Робінзон став майстром на всі руки, оволодів багатьма професіями, навчився ні від чого не вдаватися у розпач, став сильним, витривалим, працьовитим, відкрив для себе багатства природи тощо). Розгляньте малюнок на стор.114. Про які здобуті Робінзоном знання і вміння свідчать предмети, зображені на малюнку? Як герой навчився використовувати дари природи?

Та найголовніше те, що життя на природі допомогло змінитися Робінзону у кращий бік.

Тепер я оглядався на своє минуле з такою огидою, що душа моя благала в бога тільки визволення від тягаря гріхів”.(Запис у цитатний план).Як ви гадаєте, про які гріхи говорить Робінзон? (Пішов проти волі батьків, залишив рідний дім, за будь-яку ціну хотів збагатитися).

Чому Робінзон вважає, що “найзажерливіший скнара вилікувався б від свого пороку, коли б він опинився” на його місці? (Робінзон зрозумів справжню вартість грошей, які за його обставин стали «непотрібним мотлохом»).

«У мене було трохи грошей, золота і срібла – всього близько 36 фунтів стерлінгів… Я віддав би всі ці гроші за….

За що віддав би герой ці гроші? («за ручний млин, щоб молоти своє зерноЗа шестипенсову пачку насіння ріпи та моркви з Англії, за жменьку гороху та бобів або за пляшку чорнила»).

Запис у цитатний план (звернення до “Порадників Робінзона”):”… світські блага мають для нас ціну тільки доти, доки вони можуть задовольняти наші потреби”.

Як ви зрозуміли цю думку? Прокоментуйте її.

Та найбільше добро, яке відкрив Робінзон на острові, - це “ліки для душі”. Що називає герой “ліками для душі”? (Біблію, віру в Бога).Ось як він зізнається у своєму найбільшому гріху: В мене не було пізнання бога… На мене найшло якесь моральне запаморочення: у мене не було поривань до добра і не було розуміння зла".

Розкажіть, як повернулася віра до Робінзона і як вона допомогла йому вижити на острові.

Запис у цитатний план: “На першому місці стояли релігійні обов’язки та читання Святого Письма”.

Мабуть, віра в Бога – це найголовніше, що врятувало Робінзона від відчаю, допомогло перетворити Остів Розпуки на Острів Надії, зберегло від здичавіння. Коли він на острові вперше навмання розгорнув біблію, йому впали в очі такі слова: “Поклич мене в день суму, і я визволю тебе, і ти прославиш мене”. І Робінзон покликав Бога і повірив у своє визволення. (На схемі поряд зі словом “оптимізм” асистент дописує “віра в Бога”).

V. Підсумок уроку

Роман Д.Дефо “Робінзон Крузо” дав нам унікальну можливість поміркувати про те, що допомагає людям перемагати тяжкі випробування долі. Мабуть, у складених вами “Порадниках Робінзона Крузо” залишились ще поради, які неодмінно допоможуть нам стати сильнішими і мудрішими.

Учні зачитують ті поради, які не озвучувались під час уроку.

VІ. Домашнє завдання. Скласти усну розповідь “Робінзон Крузо, який перетворив Острів Розпуки на Острів Надії” (за цитатним планом). Знати текст роману (стор.121-140).Запитання та завдання на стор.141 (№12). Індивідуальні завдання – підготувати розповідь про історію з 21 людожером від імені П’ятниці, його батька та іспанця. Підготувати розповіді від імені Робінзона Крузо.

 

 

Урок 4

Тема. Робінзон Крузо – злочинець чи людина, яка хоче допомогти? (Робінзон Крузо і П’ятниця).

Мета: вчити учнів досліджувати проблемне питання, висловлювати особисте ставлення до даної проблеми, аргументувати свою точку зору прикладами і цитатами з тексту; розвивати вміння переказувати близько до тексту ключові епізоди роману, у тому числі від імені героїв, оцінювати вчинки головного героя, робити висновки; сприяти виховуванню гуманістичних почуттів

Епіграф. “Я – людина, англієць і хочу допомогти вам”

 Д.Дефо

 

Хід уроку

 

І. Актуалізація опорних знань

Урок розпочинається з того, що учитель пропонує окремим учням представити свої усні розповіді “Робінзон Крузо, який перетворив Острів Розпуки на Острів Надії”.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Так, Робінзон Крузо – сильна особистість. Він зумів, переборовши відчай, побудувати на острові свій цивілізований світ. Він ні на крихту не втратив своєї людської сутності. Це наша думка.

А ось учні однієї школи, прочитавши роман, висловили зовсім іншу точку зору, яку представили на Форумі юних читачів у Інтернеті. Вони заявили, що життя поза людським суспільством позбавило Робінзона таких людських якостей, як: любов, милосердя, гуманне ставлення до людей. Вони звинувачують Робінзона у жорстокості та численних убивствах.

Це дуже серйозне звинувачення.

Я пропоную створити детективне агентство, завдання якого – провести розслідування причин та обставин кривавих подій на острові і з’ясувати, чи справедливі обвинувачення на адресу Робінзона?

ІІІ. Оголошення теми уроку

ІV. Вивчення нового матеріалу

Спочатку з’ясуємо окремі обставини проживання Робінзона на острові.

Чому він побудував своє житло саме на березі моря, коли в центрі острова розташовувалася квітуча, багата на різні овочі, дині і виноград долина? Чи не простіше і зручніше було б йому жити саме там, в долині? (Він мріяв повернутися до людей. А для цього потрібно було жити на березі, щоб бачити кораблі, які могли проходити поблизу острова).

“Я жив зі своїми домочадцями в достатку…” Така заява Робінзона, який, як відомо, жив на безлюдному острові, здається дещо дивною. Хто вони – домочадці Робінзона? (Папуга, собака, кішки, козенята). Як він до них ставився? Про що це говорить? (Тварини заміняли Робінзону людське товариство, якого йому так не вистачало).

Чому, мріючи про зустріч з людьми, Робінзон злякався, коли побачив людський слід?(Це був слід великої босої ступні. Робінзон вирішив, що це слід дикуна-людожера). Що підтвердило його припущення?(Через деякий час він став свідком“кривавого бенкету” людожерів на березі моря).

 Настав час запросити для дачі показань самого обвинувачуваного – Робінзона Крузо.

Запитання. Містере Крузо, які почуття охопили Вас, коли Ви спостерігали за дикунами? Який план виник у Вас щодо людожерів?

“Робінзон Крузо”

Для мене це було жахливе видовище, особливо коли я, спустившись до берега, побачив рештки огидного бенкету, який тільки що скінчився: кров, кістки й шматки людського м'яса, яке ці звірі жерли з легким серцем, весело вистрибуючи. Мене охопило таке обурення, що я почав обмірковувати план знищення першої ж ватаги, яку побачу на березі, хоч яка вона буде численна.

День і ніч я думав тільки про те, як знищити кілька цих страхіть під час їх звірячих розваг. Я мріяв врятувати якусь нещасну жертву, призначену на з’їжу і привезену ними на острів. Мені хотілося, коли не пощастить знищити цих недолюдків, хоч налякати їх так, щоб відбити їм всяку охоту відвідувати острів.

Запитання. А як ви гадаєте, містере Робінзоне, чи маєте ви право вбивати людей, хоч і тубільців-канібалів?

“Робінзон Крузо”

Я дуже багато роздумував про це, і мій погляд на справу став мінятись. Я почав ставитись до неї спокійніше і байдужіше. Я спитав себе, яке я маю право бути суддею й катом цих людей? Щоправда, вони злочинці, але, коли саме небо протягом стількох століть дозволяло їм безкарно чинити зло, то, виходить, на це є його воля. Мені ці люди не зробили нічого поганого: чого ж мушу я втручатися в їхні справи?

Учитель. Ми приймаємо таку відповідь.

Історія порятунку П’ятниці

І все ж на 25 році проживання на острові Робінзон, попри всі його заяви, убиває двох людожерів. Чи можуть “слідчі” розказати нам, за яких обставин це відбулося?

 Учні розповідають, доповнюють, уточнюють історію врятування П’ятниці.

Ви стверджуєте, що Робінзон так вчинив із добрих намірів, щоб врятувати полоненого і приреченого на з’їдання дикуна? (Так, Робінзон не міг примиритися з такою жорстокістю і несправедливістю. Він, ризикуючи життям, стає на захист нещасного юнака).

У нас є зображення Робінзона і врятованого ним П’ятниці (стор.98). Прошу “експертів” розглянути це зображення і зробити висновки: якими були стосунки Робінзона і дикуна? Ким є П’ятниця для Робінзона: слугою, товаришем, помічником? (П’ятниця знаходиться поряд з Робінзоном, він тримає руку на серці, і цей жест означає, що юнак вдячний і вірний своєму господарю. П’ятницю можна вважати і слугою, і товаришем, і помічником Робінзона. Він озброєний сокирою, а це значить, що Робінзон повністю довіряє юнакові. На П’ятниці одяг, пошитий Робінзоном. Юнак має досить цивілізований вигляд. Очевидно, що Робінзон став для нього не лише рятівником, але й другом, учителем і благодійником).

Висновок. Ми не можемо звинувачувати Робінзона у вбивстві дикунів,тому що його вчинок виправдовується добрими намірами – він рятував нещасну жертву від вірної і жахливої смерті.

Продовжуємо наше розслідування.

Історія порятунку іспанця та батька П’ятниці

У справі Робінзона (тобто в романі Д.Дефо “Робінзон Крузо”) є незвичайний звіт Робінзона. Пропоную ознайомитись із ним.

“Вбитих першими нашими пострілами з-за дерева – 3;

Вбитих наступними пострілами – 2;

Вбитих П’ятницею в човні – 2;

Вбитих ним же з числа поранених спочатку – 2;

Убитий ним же в лісі – 1;

Убитих іспанцем – 3;

Знайдених у різних місцях: вони попадали від ран або їх убив П’ятниця, переслідуючи – 4;

Втекло в човні, з них один поранений, якщо не мертвий – 4.

Разом – 21”.

Чи можуть “слідчі” пояснити мені, що значить цей дивний запис? (Одного разу Робінзон та його вірний слуга і товариш П’ятниця стали свідками того, як на березі з’явилися дикуни- людожери. Їх було 21, вони припливли на трьох човнах, і привезли з собою трьох полонених. Одного полоненого вони убили і з’їли. У підзорну трубу Робінзон розгледів, що другий зв’язаний полонений, який приречено чекав своєї смерті, був білою людиною – європейцем. Робінзон і П’ятниця, озброївшись, кинулись рятувати європейця. Вони перемогли людожерів і визволили іспанця та батька П’ятниці, який зв’язаний, напівживий від жаху лежав у човні. У цій сутичці загинуло 17 дикунів, четверо з них втекли у човні).

 Мене дивує одна річ, як могли двоє людей протистояти 21 чоловікові? Це запитання я адресую безпосередньому учаснику тих подій – П’ятниці.

Учень від імені П’ятниці

“Один мушкет мій господар взяв собі, а другий дав мені. Він наказав мені все повторювати за ним. Я, як і Робінзон, націлився в дикунів. Вистрілили ми майже одночасно. Господар убив одного і поранив двох, а я убив двох і поранив трьох. Важко уявити собі, якого переполоху наробили наші постріли серед дикунів. Всі, кого не настигла куля, зірвались на ноги і заметушились на березі, не знаючи, куди кинутись і в який бік тікати…”

Учитель. У той день, як відомо, врятувалися четверо дикунів. Їм пощастило у страшну бурю повернутися додому. Жоден із людожерів після цього випадку більше не висаджувався на острові Робінзона.

Ми записали свідчення одного із дикунів, якому пощастило врятуватися. Ось як він розповідає про ті події.

Учень зачитує “свідчення дикуна”

 “Ми висадились на острів, щоб відсвяткувати нашу перемогу і з’їсти трьох полонених. Але ми встигли з’їсти лише одного. Раптом з усіх боків страшенно загуркотіло. Ми побачили двох розгніваних духів, які, напевне, спустилися з небес, щоб покарати нас. Вони говорили громом і вбивали на далекій відстані, навіть не махнувши рукою. Від блискавок та вогню, які вивергали вони, відразу наступала смерть. Страшні духи залишилися на острові, і ми знаємо, що кожного, хто ступить на зачарований острів, спалить небесний вогонь”.

Як ви гадаєте, ми можемо вірити цим “свідченням” тубільців-людожерів? (Ні. Все це міф, який створили дикуни, які не могли пояснити того, що відбувалося. Приблизно так, очевидно, і створювалися міфи стародавніми народами).

А що можуть розповісти іспанець та батько П’ятниці, яких врятовано у той день?

Учень від імені іспанця

Коли до мене підійшли двоє дикунів і почали розв’язувати мені руки, я зрозумів, що настала остання хвилина мого життя. Я мав стати другою жертвою на цьому кривавому бенкеті людожерів. Та вмить все змінилося. Звідкись узялися двоє дивних людей, які стріляли з рушниць і мітко вціляли в моїх ворогів. Я був урятований.

Один із цих двох сміливців, як потім я дізнався англієць Робінзон, підбіг до мене, перерізав пута, що стягували мої руки і ноги, і допоміг підвестися. Він вийняв із кишені пляшечку рому і підніс мені до рота, а потім дав хліба. Робінзон сказав мені: “Якщо ви маєте силу битись, то ось вам тесак та пістоль; беріть їх і вдаримо на ворогів”.

Я дякую Богові, що на острові був мужній добрий чоловік – Робінзон Крузо. Я присягаюсь над святими дарами і євангелієм на вірність моєму спасителю. Якщо виникне потреба, я буду битися за нього до останньої краплі крові.

Учень від імені батька П’ятниці

Міцно зв’язаний я лежав на дні човна і чекав своєї страшної черги бути розтерзаним і з’їженим дикунами. Невимовним жахом сповнювалося все моє єство від думки, якою жорстокою буде моя смерть. Коли навколо все зугуркотіло, а дикуни закричали, я подумав, що трапилось щось лихе, проте побачити нічого не міг, хоч як не силкувався визирнути з човна. Коли все стихло, до човна підійшли двоє людей і розв’язали мене. Я був певен – мене хочуть убити. Якою ж несподіваною і невимовною радістю стала для мене зустріч з моїм сином, смерть якого я вже давно оплакав. Я був переконаний, що мій син загинув лютою смертю на вогнищі дикунів ворожого нам племені. Так би воно і сталося, якби не мужній Робінзон Крузо.

Моє серце сповнене безмежної вдячності до цього сміливого і справедливого чоловіка! За те, що ми з сином уникнули страшної участі і залишилися в живих, я до кінця своїх днів дякуватиму Робінзону.

Учитель. Ну що ж, шановні учні. вам вирішувати, чи вважати Робінзона Крузо злочинцем? (Як правило, учні “виправдовують”героя, аргументуючи це тим, що Робінзон боровся зі злом і несправедливістю).

 

“Я – людина, англієць і хочу допомогти вам”.

З цими словами Робінзон одного разу звернувся до тих, хто потребував його допомоги. Пропоную закрити наше “детективне агентство” та повернутися на урок літератури, щоб підвести підсумки і з’ясувати, кому і як допоміг Робінзон Крузо на своєму острові.

Скільком людям, на вашу думку, Робінзон, перебуваючи на острові, прийшов на допомогу?(Можуть бути різні варіанти).

Учитель пропонує свій підрахунок (записаний на аркуші паперу і представлений на дошці):

 П’ятниця + його батько + іспанець + 16 моряків із затонулих кораблів + 3 полонених із англійського корабля + 3 бунтарів, яких залишили на острові + 2 заколотників, які відмовилися залишитись на острові = 27 чоловік.

Чим саме Робінзон допоміг П’ятниці? (Врятував від смерті, навчив ремеслам, англійської мови, основам релігії тощо).

Чим він допоміг батькові П’ятниці та іспанцю? (Врятував від страшної смерті, батькові допоміг зустрітися із сином, забезпечив їх харчами, нормальними умовами життя, іспанцеві дав надію на повернення додому тощо).

Як Робінзон планував допомогти 16 європейцям-морякам, які страждали від небезпек та голоду у країні дикунів? (Він відправив за ними іспанця та батька П’ятниці. Робінзон планував забезпечити цих людей гідними умовами життя на острові (для цього були зроблені великі продовольчі запаси), спільними зусиллями побудувати корабель і на ньому вирушити у далеке плавання до рідних берегів).

Розкажіть, як Робінзон допоміг капітану англійського корабля та його друзям. (Робінзонові та його супутникам вдалося ув’язнити бунтівників і повернути команді її корабель).

У чому заключалася допомога Робінзона заколотникам, які залишилися на острові? (Він порадив їм, як побудувати своє життя на острові, щоб вижити, залишив багато харчів, зброю, порох, патрони; попрохав капітана, щоб той надіслав їм насіння городини, одяг, деякі інструменти та особисті речі).

Як Робінзон попіклувався про 16 моряків, які мали прибути на острів? (Він залишив для них листа і взяв з бунтівників слово, що “вони приймуть новоприбулих до своєї громади на однакових з собою правах”).

Робінзон планував залишити на острові п’ятьох негідників-бунтарів, проте двоє повернулися на корабель. Як Робінзон допоміг їм стати “дуже порядними і смирними людьми”?(Завдав їм “доброго хльосту”).

Робінзон пообіцяв бунтівникам, які залишилися на острові, що пошле по них корабель при першій нагоді. Як ви гадаєте, він виконає свою обіцянку? (Можлива відповідь: допомагати людям стало потребою для Робінзона. Він не забуде про тих, хто залишився в біді, адже на острові мають з’явитися ще і моряки-європейці. Звичайно, він виконає свою обіцянку).

V. Підсумок уроку

Ми розпочинали урок з того, що познайомилися з думкою юних читачів роману, які вважають, що 28 років, проведених за межами суспільства, зробили Робінзона жорстокою та байдужою людиною.

А як на вашу думку, чи зберіг Робінзон у собі людяність, любов та повагу до людей? Я пропоную кожному з вас сформулювати свою точку зору і записати її одним-двома реченнями (на маленьких кольорових папірцях).

Учні озвучують свої записи. “Асистенти” розміщують усі записи на уявному Форумі читачів роману “Робінзон Крузо” (на яскраво оформленому ватмані).

Домашнє завдання. Підготуватися до диспуту “У чому причини популярності роману Д.Дефо?” Індивідуальні завдання - учні у ролі “запрошених гостей” готують з допомогою вчителя виступи.

 

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
учити учнів бачити чинники, що допомогли Робінзону зберегти людську сутність; розвивати в учнів навички високого рівня (аналіз, синтез), логічне мислення, творчі здібності, навички роботи в групах; сприяти вихованню шанобливого ставлення до праці
  • Додано
    26.02.2018
  • Розділ
    Зарубіжна література
  • Клас
    6 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    1093
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер материала
    ML455105
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти