СНІД – рана людства ( зустріч за круглим столом )

Опис документу:
В роботі надані матеріали які ознайомлять учнів з поняттями СНІД і ВІЛ та їх ознаками, сприятимуть усвідомленню учнями небезпеки, пов’язаної із поширенням СНІД на планеті; поняттям про здоровий спосіб життя; ознайомлять із засобами профілактики захворювання на СНІД, нададуть учням інформацію, яка допоможе прийняти рішення для самозахисту від СНІДу; показують значення здорового способу життя для охорони і відродження здоров’я.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

СНІД – рана людства.

( зустріч за круглим столом )

Мета. Ознайомити учнів з поняттями СНІД і ВІЛ та їх ознаками, сприяти усвідомленню учнями небезпеки, пов’язаної із поширенням СНІД на планеті; сформувати поняття про здоровий спосіб життя; ознайомити із засобами профілактики захворювання на СНІД, надати учням інформацію, яка допоможе прийняти рішення для самозахисту від СНІДу; показати значення здорового способу життя для охорони і відродження здоров’я, молодості, краси, сили, зцілення від багатьох хвороб і факторів ризику.

Ведучий : Ми – діти ХХІ століття.

Нам підкорюються високі технології.

Ми вміємо повертати ріки назад.

Ми можемо жити із штучними серцями.

Досліджувати космічні простори та відвідувати інші планети.

Нам легко побачитися з людиною за 1000кілометрів.

Не виходячи з дому, ми можемо отримувати будь-яку інформацію, підкоривши Інтернет.

Але не завжди нам підкоряється власне життя. Чому? Чому так відбувається?

Учениця: Вони існують поміж нас,

Але чомусь у їх очах

Вогонь надії вже погас,

А у серцях панує страх.

Їх СНІД з’їдає кожну мить,

А в нас це викликає сміх.

Недовго їм лишилось жити,

Та це життя – то пекло їх.

Не вбийте їх останні мрії!

Про них піклуйтесь кожну мить.

Зробіть усе, що в вашій силі: Допоможіть! Допоможіть!

Ведуча:

         Тож, наша сьогоднішня зустріч присвячена дуже актуальній темі – темі, яка вразила світ у грудні 1974 року. Саме 1 грудня 1974 року в Каліфорнії лікарем Томасом Едвіном уперше було діагностовано хворобу людини, яка не поширюється на піддослідних тварин, але симптоми цієї хвороби передавалися через статеві контакти і кров людини.

         Хворобу було названо Синдромом Набутого Імунодефіциту (СНІД). 

Він не знає кордонів,

Він не знає національностей,

Він не знає імен.

       

Розмова за заданою темою сподобається далеко не усім. Але не можна більше мовчати про реальну загрозу, що нависає над нашими головами. Загроза на ім’я СНІД – хвороби, названої « чумою ХХ століття».

Ведучий:     «Єдине, що може реально загрожувати людству – це віруси, світ яких мало відомий нам, які дуже швидко еволюціонують у сучасному техногенному середовищі» - Джошуа Летерберг, нобелівський лауреат у галузі медицини, перша людина, яка відокремила вірус СНІДу у крові людини.

         Увесь світ вважає СНІД найсерйознішою міжнаціональною проблемою сучасності.       

Ведуча: За шість місяців 2016 року в Україні за даними Українського центру контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України було зареєстровано 7 612 нових випадків ВІЛ-інфекції (з них 1 365 дітей до 14 років). Всього з 1987 року в Україні офіційно зареєстровано 287 970 нових випадків ВІЛ-інфекції, від СНІДу в Україні померло 39 887 осіб. Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами є Дніпропетровська, Донецька, Київська, Миколаївська й Одеська області, а також Київ.

Найбільш несприятлива атмосфера – В Одеській області, так де одних лише наркоманів – носіїв смертельного вірусу, сягає майже 1500; 2016р. – 1270 нових випадків ВІЛ-інфекції У Харківській області інфікованих зареєстровано в три рази більше, ніж за останні 8 років.

Україна залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. За оцінками експертів UNAIDS, в Україні з ВІЛ-інфекцією живе близько 290 тисяч осіб. І тільки кожен другий знає про свій діагноз – станом на 1 квітня 2016 року на обліку в Україні перебуває 128 455 ВІЛ-позитивних пацієнтів.

Ведуча: СНІД давно перестав бути суто медичною проблемою. Боротьба з ним потребує спільних зусиль медиків, педагогів, служб внутрішніх справ. Сьогодні, на початку ХХІ сторіччя, СНІД загрожує людству, кожній людині, й тобі! Вдумайся і зрозумій!  Що більше ти знаєш про СНІД, то менше у вірусу шансів потрапити у твій організм!

Ведучий: Тому мета нашої зустрічі : забезпечити нас, учнів, інформацією, яка допоможе сформувати сучасне валеологічне світосприйняття, прийняти рішення для самозахисту від Сніду, ознайомить із засобами профілактики захворювання на СНІД.

Ведучий: СНІД – це така страшна хвороба, що тут недоречні чутки, здогадки просто небезпечні, ось чому було прийняте рішення запросити виступити на сторінках нашого журналу лікаря, біолога, адже результати опитування свідчать, що більшість з дітей потребують правдивої інформації про хворобу, яка названа, ми повторюємо « чумою ХХ століття».

Біолог: Повна назва хвороби: синдром набутого імунодефіциту, скорочено СНІД. Що таке дефіцит ви самі чудово знаєте. Імунітет – це сукупність захисних пристосувань організму, спрямованих на знешкодження або видалення паразитів, сторонніх клітин, речовин. Наприклад, ви загнали скалку в палець. Наші захисники – клітини крові, які ще називають лімфоцитами, вже вступили в бій. На наступний день навколо скалки з’являється почервоніння, з часом гнойничок проривається і скалка сама виходить з пальця. Так « працюють» лімфоцити. Сама система організму спрямована на знешкодження «Сучасні методи досліджень допомогли довести, що вірус імунодефіциту людини існував уже принаймні у кінці 50-х років. На той час рівень науки просто ще не дозволяв створити штучний вірус. Тобто, ні в одній лабораторії світу, навіть самій секретній, вірус з’явитися не міг.

Вважають, що ВІЛ бере свій початок з Центральної Африки. Спочатку існувала гіпотеза, що вірус виготовили у секретних лабораторіях. Сучасні методи досліджень допомогли довести, що вірус імунодефіциту людини існував уже принаймні у кінці 50-х років. На той час рівень науки просто ще не дозволяв створити штучний вірус. Тобто, ні в одній лабораторії світу, навіть самій секретній, вірус з’явитися не міг.

У природі подібний вірус мають зелени африканські мавпи. Але їм властиві захисні механізми, які оберігають їх від захворювання, ось чому зелени мавпи не лише не хворі , але і належать до найбільш поширеного в Африці виду мавп. Як вірус від цієї зеленої мавпи потрапив до людини?

чужинця». І горе істоті, що не має таких захисників!

Невідомо. Але можна висунути здогадку, що було все так ...Мисливець,

Виробляючи шкуру зеленої мавпи, випадково поранив собі руку . Через ранку вірус потрапив до організму людини. Потім мисливець заразив жінку, вона народила заражених дітей…Мисливець міг стати донором, тобто віддати свою кров до лікарні…Одним словом, коло заражених вірусом людей стає все більше…

Вірус мавпи був безпечним для людини. За якихось умов: підвищеній радіації, наприклад, або дії хімічних речовин – вірус може набути деяких змін і ставати небезпечним для людини.

До речі, у деяких районах Центральної Африки існує підвищена радіація, там знаходяться залежі уранових руд.

Ведуча: Але у людей є імунітет. Куди ж він може дітися?

Лікар: Більшість людей, на жаль, з дня на день порушують захисні споруди свого організму. Порушують алкоголем, цигарками, різними хімічними препаратами. По-друге, імунна система готова вступити в бій не з будь-яким ворогом, а лише із знайомим, з яким людство уже зустрічалось за час свого розвитку. А вірус імунодефіциту людини ( ВІЛ, як називають його вчені) – це абсолютно новий вірус, що не існував в історії людства до наших днів, проти якого немає ніяких природних механізмів захисту. І, нарешті, найголовніше: ВІЛ знищує « диригентів» імунітету – лімфоцити крові, без яких організм не може боротися навіть із знайомими ворогами. А це означає, що людина без імунітету може загинути від нежитю.

В 1981 році центр контролю захворювань США виявив п’ять випадків пневноцистозу – це дуже рідкісний тип запалення легенів. Це захворювання викликають мікроби, абсолютно небезпечні для здорової людини, але вони викликають захворювання, якщо імунна система послаблена. Це були перші зафіксовані випадки Сніду – тільки п’ять в одній країні. Зараз відомо понад 21 мільйон випадків інфікування Снідом в більш ніж 150 країнах світу. В поточному році у нашій країні виявлено 2325 ВІЛ –інфікованих, майже в 1,5 рази більше, ніж за всі попередні роки. Найбільша кількість інфікованих ( 75%) становлять наркомани. ВІЛ дуже підступний. Потрапивши до організму, він вміє ховатися. У зараженої ним людини може роками не виявлятися ніяких ознак хвороби. Але все ж таки у середньому через вісім-десять років СНІД повністю виявляє себе.

Точно відомі лише три шляхи, якими передається СНІД:

Переший шлях – статевий. Ви стаєте юнаками і дівчатами. Люди, що прагнуть чистоти відносин, не поспішають задовольнити свої сексуальні потреби з першим ліпшим, ризикуючи захворіти на СНІД.

Другий шлях – через кров. Потрібно контролювати всю донорську кров, Загальне користування голками, шприцами також сприяє проникненню зараженої крові в організм, передачі вірусу однієї людини до іншої. Ось чому наркомани постійно знаходяться у групі ризику.

Третій шлях – від зараженої матері до дитини під час годування грудьми.

Знайте ВІЛ не передається:

  • Через чхання, кашель, при перебуванні в одному приміщенні з інфікованою людиною;

  • Через укуси комах;

  • Через домашніх тварин;

  • При використанні загального посуду ( часок, вилок, ложок), рушників, постільної білизни, телефону, унітазу, ванни, басейну і т. д.;

  • При обоймах, рукостисканні, поцілунку.

Повторюю: відомі лише три шляхи передачі вірусу!

Ведучий: У Берліні перед музеєм історії природознавства прокладена алея кам’яних плит із вирізьбленими на них прізвищами. І не видно їм ні кінця, ні краю. Назва алеї «Роздолля роздумів» ( «Den Kraum»). Майже щомісяця алея подовжується новими плитами-іменами. Людей, чиї прізвища стоять на кам’яних глибах, поєднує одне – вони досягли успіху ( адже серед них музиканти, філософи, художники, танцюристи; класики, авангардисти…) але померли від СНІДу. Це і Офра Хаза ( співачка), Артур Єш ( олімпійський чемпіон з тенісу), Хорхе Донн ( соліст балету), Мишель Фуко ( філософ і історик), Єнтоні Перекис ( актор), Айзек Азимов ( письменник); 11 листопада 2004р. , як стало відомо зовсім нещодавно, від СНІДу помер колишній лідер Палестини Ясір Арафат та ін. Їх та багатьох інших увіковічили на алеї «Роздолля роздумів»

Учні НВК :  Рудольф Нурієв ( 17.03.1938 – 20.11.1992)

         Рудольф Нурієв досяг успіху. За своє творче життя він виконав усі провідні чоловічі партії класичного балету. Соліст театру імені С Кірова( нині Маріїнського театру у Санкт – Петербурзі), зірка Лондонського королівського балету, директор балетної групи Паризької Гранд – опери…Світ захопила хвиля «рудольфоманія»: тисячі прихильників Нурієва чекали на кумира в різних куточках Землі. Він знімався у кіно, з’являвся на телебаченні, робив балетні постановки для різних компаній. Та всі творчі й життєві плани Рудольфа Нурієва перекреслив СНІД.

         1984 року великому танцівникові повідомили, що він інфікований вірусом імунодефіциту людини. Спочатку цю звістку Нурієв сприймав спокійно, бо розраховував вилікувалися за допомогою своїх грошей. Відтоді він витрачав на лікування до 2 мільйонів доларів США на рік.

         Сподівання виявилися марними. Стан здоров’я погіршувався. Останні сто днів свого життя Нурієв провів у Парижі. «Тепер мені кінець?» - постійно запитував він лікарів.

         Тепер настав його кінець. Життя перервано СНІДом. Рудольфа Нурієва поховано на російському цвинтарі Сен-Женевє’в де Буа під Парижем поруч із могилою кінорежисера Андрія Тарковського…

       Уроки любові проходять усі: і прості люди та знаменитості. Всі ходять під Богом. Ось і Ф. Меркьюрі (справжнє ім'я Фаррух Балдасар), знаменитий співак і музикант - кумир молодих сердець.  Його рок-гурт «Queen» швидко набули популярності. Їхні пісні користувалися незмінним успіхом. Новаторське використання відео, створення перших рок-відеокліпів, запис альбомів та музики до кінофільмів – сприяли шаленому успіхові групи. Фреді Меркьюрі стає одним із найбагатіших музикантів британської шоу-індустрії. Він досяг успіху, але загинув від СНІДу. Коли він захворів на Снід, то не повірив. Повторні аналізи знову підтвердили хворобу. Тоді Фредді почав все приховувати. Він питав: «Хто говорить, що я хворий Снідом? Люди брешуть, вони заздрять мені, я просто втомився. Я відпочину, і моє шоу буде продовжуватися». Він писав своїй подрузі, з якою ділив найпотаємніші думки. «Лінда, ти у мене єдиний друг, який завжди говорить тільки правду, яка б вона не була». Ось і на цей раз вона написала: «Ні, Фредді, твоє шоу закінчилося. Колись ти був володарем душ, всі захоплювалися твоїм талантом. А зараз твоє шоу закінчилося. Я нічого не можу. Прощай, Фредді! Ти назавжди залишишся в своїх піснях».

«Скажи, адже я буду жити!».

«Ні!» - відповіла Лінда.

Останні дні життя Меркьюрі були жахливі. Він уже не міг їсти, погано бачив і говорив, важко дихав, нікого не впізнавав. Залишився байдужим до своєї колекції антикваріату, не помічав купи листів та листівок від прихильників, не цікавився заявою від його імені: «Хочу підтвердити: аналіз моєї крові виявив вірус імунодефіциту людини. У мене СНІД. Я тримав цю інформацію в секрет  .

і. Щоб зберегти спокій рідних та близьких. Та настав час повідомити правду моїм друзям та прихильникам. Сподіваюся, що всі вони обєднаються у боротьбі з цією жахливою хворобою». Незабаром Фреді не стало.

( фільм « Правда про СНІД»)

Ведучий: Про СНІД мало знати. Хвороба – не вигадка, не жахлива казочка – це реальна загроза для усіх нас.

Учениця: Ти не будеш жити, і своїм теплом

Не зможеш зігріти змучене чоло.

Цей страшний діагноз не лишить надій.

Очі вже погасли, ти уже не мій.

Боже, як же страшно рахувати дні!

Захворіти легко, видужати – ні.

Ангел – охоронець, не лишай його,

Ангел – охоронець збережи вогонь!

Ангел – охоронець, я тебе молю,

Хай він тепер хворий – я ж його люблю!

Ведучий: І насамкінець, Зараз вам 13 – 14 років. Початок статевого життя ми візьмемо 17-18 років. Це буде 2017-2018рік. Виходить у цей рік, потенцій­но, ви можете бути інфікованими. Тепер давайте подумаємо, якого року будуть знайдені ліки від СНІДу? Якщо навіть їх знайдуть цього року, то за міжнародними правилами потрібен строк для апробації — 15 років. Скоротимо цей термін, з огляду на те, що ін­фекція смертельна. Тепер додамо час на виробництво та доставку — 2 роки, уже 2032. Враховуючи час життя ВІЛ інфікованої людини (10 років) — ви, ми , не встигаємо!

Отож, ця проблема — це проблема кожного!

Ведуча: «Хто попереджений, той захищений», – саме так говорить французьке прислів’я. Тож, сьогоднішня наша зустріч – це попередження всім про болючу рану суспільства – СНІД.

СНІД – поряд з нами, він бродить вулицями наших міст. Підвищуйте загальний рівень культури, рівень санітарно-гігієнічних знань. Не помирайте через неуцтво!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.