і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
Взяти участь

Шліфування поверхонь деталей і обробка крайок виробу.

Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1200 грн
360 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №RX379049
За публікацію цієї методичної розробки Руднєва Ірина Олександрівна отримав(ла) свідоцтво №RX379049
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Клас

Дата

УРОК

Тема: Шліфування поверхонь деталей і обробка крайок виробу.

Способи з’єднання деталей із фанери та ДВП

Мета:

Навчальна: Роз’яснити зміст нового понятійного апарату. Скласти умови для засвоєння учнями прийомів зачищання заготовок з фанери та ДВП, а також з’єднання деталей з фанери та ДВП. Навчити елементам застосування нових знань на практиці при виконанні трудових вправ .

Розвивальна: Сприяти розвитку політехнічного кругозору, вмінням та навичкам роботи з розмічувальними інструментами та матеріалами за технологічними вимогами.

Виховна:Скласти умови до виховання зацікавленості до технічних наук , трудової дисципліни , любові до праці. виховувати основи культури праці. Сприяти вихованню ощадливого відношення до обладнання та інструменту, вихованню економного використання матеріалів.

Обладнання, матеріали та наочність: Верстак й пристосування, наочні посібники, стенди, плакати про обробку різанням , інструменти і матеріали.

Основні поняття: Шліфування, шліф. папір,колодка, з’єднання деталей, клей.

Міжпредметні (внутрішньо предметні) зв’язки: Математика, Природознавство.

Тип уроку: урок здобуття та закріплення нових та знань на практиці.

Очікувані результати: учень: 1. розрізняє види шліфувальних шкурок; 2. застосовує прийоми шліфування 3. розрізняє способи з’єднання деталей із фанери та ДВП; 4. обґрунтовує вибір з’єднання деталей; 5. вибирає клей для деревних матеріалів; 6. використовує пристосування для фіксації деталей під час склеювання; 7. з’єднує деталі виробу

ХІД УРОКУ

  1. Організаційна частина 1. Перевірка наявності учнів, підготовленості їх до уроку, наявності робочого одягу. 2. При необхідності зробити зауваження. 3. Провести загальний інструктаж з правил Б/Ж та правил поведінки в майстерні, інструкція №____. Слід звернути увагу учнів на те, що вони повинні мати з собою на уроці трудового навчання

  2. Виявлення знань та вмінь учнів. Вчитель питає про назву виробу . матеріал , з якого він виготовляється кількість деталей та їх назву про загальні правила безпеки життєдіяльності

  3. Актуалізація опорних знань. Інструменти для свердління отворів . Свердло. Коловорот, дриль їх будова та призначення. Закріплення свердла в свердлильному патроні. Розмітка центрів під свердління отворів. Прийоми свердління отворів. Фіксація деталі під час свердління Обпилювання крайок деталей напилками. Види напилків. Фіксуючі пристрої (струбцини, затискачі). Прийоми роботи напилками. Форма проведення – «бліц –опитування» бігле опитування з демонстрацією інструмента або прийому виконання технологічної операції учнями.

  4. Мотивація навчально-трудової діяльності Учитель нагадує учням, про властивості конструкційних матеріалів, особливості фанери та ДВП. Учитель демонструє предмети праці, виготовлені учнями, і запитує, достатньо гарно вони зроблені та яким чином можна з’єднати деталі у виріб? Зводить розмову до того що цьому необхідно навчатись. Для цього потрібно ознайомитися з загальною технологією та технологічною послідовністю шліфування та з’єднання деталей виробу.

Сьогодні ми завершуємо роботу над складанням та склеюванням деталей у готовий виріб – контурна іграшка на підставці. Саме на цьому занятті ви зможете тримати в руках річ, яка виготовлена власними руками (буде корисною для власного користування) . Правила технології підготовки до з'єднання та послідовність з’єднання й отримані відомості про призначення матеріалів та інструментів допоможуть виконати виріб якісно та гарно. Здобуті знання та уміння можуть також стати у нагоді в повсякденному житті.

  1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку Учитель записує на дошці тему уроку, повідомляє завдання уроку: ♦ засвоєння понять про шліфування поверхні на фанері та ДВП; ♦ Види з'єднань деталей з фанери та ДВП ♦ Технологія з'єднання за допомогою цвяхів та клею.

  2. Визначення завдань для учнів на урок. Учні повинні: розрізняє види шліфувальних шкурок; застосовує прийоми шліфування розрізняє способи з’єднання деталей із фанери та ДВП; обґрунтовує вибір з’єднання деталей; вибирає клей для деревних матеріалів; використовує пристосування для фіксації деталей під час склеювання; з’єднує деталі виробу.

  3. VII. Вивчення нового матеріалу. Методичні рекомендації: Викладення матеріалу проводити з застосуванням презентацій, замальовок на дошці, готових робіт учнів минулих років. При викладенні супроводжувати розповідь з демонстрацією прийомів роботи з інструментом, Окремо пояснювати особливості матеріалу та доцільності того чи іншого прийому роботи. Також звертати увагу учнів на положення тіла, рук та інструменту та матеріалу в них, по ходу роботи обов’язково обґрунтовувати запобігання травм. За необхідністю, повторювати прийоми роботи для більш результативного засвоєння. Особливу увагу приділяти на контроль уваги усіх учнів в процесі демонстрації та пояснювань. Необхідно окремо зупинитися на питаннях зачищання поверхонь. Зачищають деталі абразивною (шліфувальною) шкуркою – гнучким різальним інструментом.. Основою її є бавовняна тканина або цупкий папір, на один бік яких приклеєні дрібні зерна скла або інших твердих мінералів. Часто абразивом служить наждак. Тому абразивну шкірку часто називають наждачною. Якщо деталь велика, то її зачищають шліфу вальною шкуркою на дерев'яному брусочку так, як показано на малюнку 28, б. До брусочка бажано приклеїти тонкий шар повсті або гуми. Так її легше і безпечніше тримати в руках, а шліфувальний папір довше працює. Треба продемонструвати учням прийоми шліфування шкуркою і запропонувати їм самостійно обпиляти і пошліфувати, спроектовані і виготовлені учнями на попередніх заняттях вироби. Для глибшого розуміння навчального матеріалу та закріплення знань доцільно поставити учням запитання: Чи можна вважати шліфування одним з видів різання? Чому обпилювати та зачищати фанеру треба вздовж волокон? Достатньо часу на цьому занятті треба приділити прибиранню робочих місць. Звернути увагу учнів на те, що тирсу і шліфувальний пил з поверхні виробу треба видаляти спеціальною щіткою, ні в якому разі не здувати пил. Після закінчення роботи не зайвим буде нагадати, щоб учні старанно вимили руки з милом, адже це важливо для їх здоров'я. З'єднання деталей з фанери та ДВП. Найпростіший спосіб з'єднання дерев'яних деталей - це з'єднання за допомогою цвяхів. Цвяхи роблять із стального дроту. Вони бувають різної довжини й товщини. Скріплюючи деталі цвяхами, користуються молотком і обценьками. Прибивають завжди тоншу деталь до товщої. Не можна забивати цвяхи біля самого краю деталі, бо її можна розколоти. Залежно від розмірів добирають товщину цвяхів. Молоток тримають на відстані 20...ЗО мм від кінця ручки (мал. 32) і вдаряють по центру головки. Напрямок удару має збігатися з віссю цвяха (мал. 33, а), бо інакше він згинатиметься (мал. 33, б). Якщо цвях проходить наскрізь через дошки, то згинати його треба так, як показано на малюнку 34. Це підвищує надійність з'єднання. Витягують цвяхи обценьками (мал. 35). При цьому треба правильно тримати руку, щоб не прищемити її. Аби на поверхні деталі не залишилось ум'ятин, під обценьки підкладають кусочок фанери або дощечку. Скріплюючи деталі цвяхами, слід пам'ятати, що довжина цвяха має бути в 2 - 4 рази більшою від товщини деталі, а товщина цвяха (діаметр) - у 10 разів меншою від товщини деталі, що прибивається. Забивають цвях не ближче 10 мм від кромки деталі. Широко застосовують з'єднання деталей з деревини шурупами. Шуруп (мал. 36) - це металевий стержень з гвинтовою нарізкою та забірним конусом, який сприяє кращому загвинчуванню в деревину. Шурупи, як і цвяхи, мають різну довжину й товщину. З'єднання на шурупах міцніше, ніж на цвяхах. Шурупами кріплять дверні завіси, ручки, замки та інші знімні деталі. Загвинчують шурупи за допомогою викрутки (мал. 37, а). Розмір викрутки добирають відповідно до шурупа. Лезо викрутки має щільно входити в шліц шурупа і не виступати за межі головки шурупа. З'єднання деталей починають з розмічання точок установлення шурупів. Перед тим як загвинчувати шуруп, у м'якій деревині роблять прокол шилом на глибину 8...10 мм. Шуруп тримають лівою рукою у вертикальному положенні й загвинчують викруткою, яку тримають у правій руці (мал. 37, б). Наприкінці загвинчування викрутку тримають двома руками. Для з'єднання дерев'яних деталей застосовують також клей. У шкільних майстернях використовують столярний (глютиновий) і синтетичний клей ПВА. Клей ПВА промисловість випускає готовим до використання, а столярний клей - у вигляді плиток, гранул або галерти (клейові драглі). Сухий клей кладуть у чисту посудину і заливають холодною водою для набухання приблизно на 6...12 год. Якщо клей у плитках, його подрібнюють. Набухлий клей розплавлюють у клеєварці (мал. 38). Галерту замочувати не потрібно. Готовність клею до використання перевіряють за цівкою, що стікає з пензля або лопатки. Якщо клей стікає неперервною струминкою, він готовий до використання. А якщо клей капає або помітні згустки, він потребує подальшого прогрівання. Вологість деревини, яку склеюють, має становити не більше 15 %. Щоб склеювання було якісним, треба старанно підготувати склеювані поверхні, очистити їх від пилу та бруду. Клейовий розчин наносять на склеювані поверхні пензлем. При склеюванні деталей необхідно забезпечити щільне прилягання їх поверхонь. Під тиском клей краще проникає в пори деревини. Для стиснення склеюваних деталей вручну застосовують струбцини (мал. 39). На меблевих підприємствах ці роботи виконують у гвинтових, пневматичних і гідравлічних пресах, з підігріванням і без підігрівання. Підігрівання клейового шва прискорює склеювання.

  4. Осмислення учнями вивченого матеріалу. Робота з робочими зошитами для учнів. Завдання для роботи в інтерактивних групах: складіть список (після короткого обговорення у малих групах) інструментів та матеріалу, який на вашу думку, необхідний для складання вашого виробу.

IX. Формування умінь та навичок учнів. Практична робота Поточний інструктаж. 6. Самостійне виконання завдань практичної роботи. 7. Поточний інструктаж. 8. Обхід робочих місць з метою проведення індивідуального і фронтального інструктажів. 9. Контроль за організацією робочих місць та дотриманням учнями правил безпеки праці.

  1. Рефлексія. Підсумок уроку. Рефлексія (усвідомлення набутих знань, виконаної роботи) 15. Що нового дізнались на уроці. 16. Чого навчились. Яку роботу виконали. 17. Які завдання були визначені учням на урок. 18. Порівняйте реальні результати із завданнями, які були визначені на урок. 19. Чому отримали саме такий результат. 20. Що потрібно зробити для того, щоб мати кращі результати роботи. 21. Де можна використати набуті знання та вміння.

  2. XI. Заключна частина Аналіз характерних помилок, загальна оцінка виконаної роботи. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники. XII. Завдання додому. 7. Повторити правила безпеки. 8. Принести спецодяг та зошит. 9. Віднайти у журналах, альбомах, підручнику чи Інтернеті зображення об’єкта, який би ви хотіли виготовити. XIII. Прибирання робочого місця Прибирання робочих місць, майстерні. Видача завдання черговим у майстерні. Перевірка прибирання на місця інструменту та заготовок. Контроль за прибиранням робочих місць учнями класу. Організований вихід учнів з майстерень за звонком.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
обробка деревини
  • Додано
    01.03.2018
  • Розділ
    Трудове навчання
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    242
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    3
  • Номер матеріала
    RX379049
  • Вподобань
    0
Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі WordPress»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1200 грн
360 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №RX379049
За публікацію цієї методичної розробки Руднєва Ірина Олександрівна отримав(ла) свідоцтво №RX379049
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Осінь – 2018»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти