Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Порядок передавання документів на зберігання до архіву закладу освіти
»
Взяти участь Всі події

Слава козацька не вмре, не загине

Фізична культура

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас, Дорослі

17.03.2020

1515

31

0

Опис документу:
У цьому посібнику детально розглянуто теоретичні і практичні аспекти дитячо–юнацької військової патріотичної гри «Джура» ( «Сокіл» ). Розроблене орієнтовне-тематичне планування гуртка, заняття. Які спрямовані на ефективне засвоєння гуртківцями навчального матеріалу. У посібнику представлено документи для проведення районних змагань з військово – спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») .
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ВІДДІЛ ОСВІТИ ВІНЬКОВЕЦЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ РАЙОННИЙ МЕТОДКАБІНЕТ

ВЕЛИКООЛЕКСАНДРІВСЬКА ЗОШ І – ІІ СТУПЕНІВ

(Дитячо – юнацька військово патріотична гра «Джура» ( «Сокіл» )

(Методичний посібник )

Уклала

Гонголь Оксана Василівна

вчитель фізичної культури

та основ здоров’я

Великоолександрівської

ЗОШ І – ІІ ступенів

Віньковецького району

Віньковецький район

- 2014 –

Гонголь О. В.

Слава козацька не вмре, не загине

( Дитячо – юнацька військово патріотична гра «Джура» ( «Сокіл» )

Методичний посібник – Віньківці, 2014. – 177с.

У цьому посібнику детально розглянуто теоретичні і практичні аспекти дитячо–юнацької військової патріотичної гри «Джура» ( «Сокіл» ).

Розроблене орієнтовне-тематичне планування гуртка, заняття. Які спрямовані на ефективне засвоєння гуртківцями навчального матеріалу.

У посібнику представлено документи для проведення районних змагань з військово – спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») .

Рецензенти:

Арсенюк В.О. - заступник начальника відділу освіти , головний спеціаліст

Атаманюк Л. О. – директор Великоолександрівської ЗОШ І – ІІ ступенів.

Рекомендовано науково-методичною радою районного методичного кабінету відділу освіти Віньковецької райдержадміністрації

ЗМІСТ

 1. Передмова …………………………………………………………………………… 4

 2. Навчальна програма гуртка козацько – лицарського виховання «Джура»………. 6

 3. Тематичне планування гуртка військово – патріотичного виховання «Джура» («Сокіл») (Перший рік навчання) ………………………………………………............. 30

 4. Заняття № 1 ………………………………………………………………………….. 34

 5. Заняття № 2 «Моє село – моя історія жива». ……………………………………... 49

 6. Заняття № 6 …………………………...……………………………………………… 59

 7. Заняття № 11 «Родинне свято» ……………………………………………………... 63

 8. Заняття № 12 «Козацьке коло». …………………………………………………..… 74

 9. Заняття № 13 «Люби і знай свій рідний край» ………………………………..…... 84

 10. Заняття № 14 «Моя земля – земля моїх батьків» ……………...…………………... 87

 11. Заняття № 15 «Моя Україна. Погляд у майбутнє…» ……………………………... 90

 12. Заняття № 16 Свято «Козацької ради» ……………………………………………... 93

 13. Заняття № 22 Уявна подорож на Запорізьку Січ ……………………..…….…..…. 101

 14. Заняття № 26 «Козацькі забави» ………………………………………………..….. 105

 15. Заняття № 38 Театрелізоване дійство «Як козаки сонечко шукали» ………....… 110

 16. Документи для проведення районних змагань з військово – спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») ………………………………. 119

 17. Наказ ………………………………………………………………………………… 119

 18. Положення про проведення районного етапу дитячо - юнацької військово – спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») …………… 122

 19. Іменна заявка ………………………………………………………………..………. 126

 20. Умови поведення районного етапу дитячо - юнацької військово – спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») …………………….….. 127

 21. Програма районного збору дитячо - юнацької військово – спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») ………………………………..…. 141

 22. Протоколи змагань ……………………………………………………..…………… 146

 23. Орієнтовний зві про добре діло рою ……………………………………..………… 161

 24. Висновок ……………………………………………………………….…………….. 173

 25. Список літератури ……………………………………………………..……………. 176

 26. Нотатки ………………………………………………………………….…………… 178

Передмова

Кожна людина відрізняється великою любов'ю до своєї Батьківщини - державі трудящих і виражають цю любов у конкретних справах, спрямованих на зміцнення її слави і могутності.

Справжніх патріотів нашої Батьківщини відрізняє послідовний інтернаціоналізм, тобто глибоку повагу до інших країн, нашим друзям, також до трудящих усього світу.

Любов до трудящих, братська солідарність з ними припускають ненависть до їх експлуататорів, душителів свободи і прогресу. Таким чином, патріотизм - це сплав почуття любові до Батьківщини. Ці особливості радянського патріотизму накладають свій відбиток на весь процес патріотичного виховання дітей.

Формування громадянина, патріота своєї Батьківщини починається в дитячому віці з почуття любові до рідних людей, рідного краю, природі, традиціям. На основі цих загальних для всіх почуттів формується і зміцнюється високе почуття любові до Батьківщини.

Тому розвиток у підлітків почуття любові до близьких, до рідного краю стає одним з важливих напрямків роботи школи в справі патріотичного виховання. Формування почуття прихильності до рідних місць - один з компонентів патріотичного виховання. Спираючись на ці почуття, необхідно йти далі. У міру оволодіння знаннями школа покликана виховувати у дітей почуття любові до нашої радянському ладу, показувати його переваги перед капіталістичним ладом, ростити свідомих, переконаних захисників нашого соціалістичного суспільства.

Важливим завданням є виховання у підлітків любові до трудового та бойового революційного минулого нашої Батьківщини. Барвистий, яскрава розповідь про вчинки героя праці, про ратні подвиги наших людей під час вої викликає сильні переживання і приплив благородних патріотичних почуттів. Переживання може виникнути і як результат співпереживання життя іншої людини. На цих благородних традиціях минулого формується прагнення примножити славу і могутність нашої країни.

Школа спрямовує свої зусилля на те, щоб патріотичні почуття підлітків знаходили вираження у корисних справах на благо Батьківщини, з цим тісно пов'язана й інше завдання - виховання у дітей готовності захищати свою країну.

Вся робота школи з патріотичного виховання підлітків повинна проводитися в єдності з інтернаціональним вихованням: вихованням у дітей почуття дружби народів нашої країни, братерської солідарності з народами соціалістичних країн, з трудящими всього світу, нетерпимості до расової і національної ворожості, ненависті до ворогів комунізму, справи світу та свободи народів.

Високе почуття любові до Батьківщини може скластися лише в результаті цілої системи засобів виховання, що включає в себе пропаганду, приклад, організацію поведінки і діяльності учнів.

Величезне значення у вихованні патріотичних почуттів належить навчальному процесу. На уроках учні вивчають минуле і сьогодення нашої Батьківщини, знайомляться в кращими представниками науки, культури, героями боротьби і праці. Знання є найважливішою передумовою для виникнення патріотичних почуттів. Урок є джерелом отримання знань про Батьківщину.

На основі цих знань формується і закріплюється почуття любові до Батьківщини. Іноді учні молодших класів не мають достатнього уявлення про свою країну. Багато хто з них під словом Батьківщина розуміють тільки місцевість, в якій вони живуть. Таке уявлення є вихідним для формування іншого, більш глибокого уявлення про Батьківщину як про державу. У залежності від характеру матеріалу вчителі роблять це різними шляхами.

Важливе значення у військово-патріотичному вихованні має підготовка молоді до служби в Збройних Силах. Основними її формами є початкова військова підготовка, навчання в школах і клубах Добровільного товариства сприяння армії, авіації і флоту (ДТСААФ), заняття технічними та військово-прикладними видами спорту. Юнаки ще до призову їх в Збройні Сили завчасно набувають військові знання та навички, щоб швидше стати вмілими захисниками своєї Батьківщини. 

Важливим завданням виховання в українській школі є також подолання в учнів недовіри й підозрілості у ставленні до інших народів і націй, сприяння толерантності міжнаціональних відносин в умовах багатонаціональної держави. Зв’язок національно-патріотичного виховання з полікультурним, метою якого є формуванням етики міжетнічних стосунків обґрунтовували Н.Миропольська, Г.Назаренко, О.Сухомлинська, Г.Філіпчук та ін.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Інститут інноваційних технологій і змісту освіти

Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді

Навчальна програма

гуртка

козацько–лицарського

виховання «Джура»

5 років навчання

Київ, 2012

Схвалено для використання в загальноосвітніх

навчальних закладах комісією із захисту Вітчизни

науково-методичної Ради з питань освіти

Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України,

протокол № 3 від 01.06.2012 р.

(Лист Інституту інноваційних технологій і змісту освіти

від 14.06.2012 № 14.1/12–Г–119)

Автор Бондарчук О.С.

Рецензенти:

Руденко Ю.Д. – професор Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова, доктор педагогічних наук.

Івашковський В. В. – завідувач лабораторії фізичного розвитку Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України, кандидат педагогічних наук, доктор філософії.

Припута І.П. – методист Координаційного центру фізичної культури та спорту Головного управління освіти і науки Київської міської державної адміністрації.

Навчальна програма гуртка побудована на основі інтеграції знань, вмінь і навичок, необхідних майбутньому захиснику Вітчизни. Програма спрямована на популяризацію здорового способу життя, зміцнення здоров’я дітей, виховання у підростаючого покоління почуття патріотизму, виконання кодексу «лицарської честі» на засадах елементів козацької педагогіки.

Головною метою програми є формування та розвиток повноцінної особистості, гармонійної людини, патріота Батьківщини.

Програма розрахована на п’ять років навчання.

Навчальна програма гуртка козацько–лицарського виховання «Джура» адресується керівникам гуртків загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, клубів, дитячих творчих об’єднань.

Пояснювальна записка

Дана програма розрахована для роботи з учнями 510 класів і визначає основи підготовки школярів відповідно засад національно-духовного, військово-патріотичного виховання та підготовки до виконання Конституційного обов’язку – захисту Вітчизни, участі в І та ІІ етапах Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура").

Програма гуртка направлена на використання елементів козацької педагогіки, використання досвіду наших предків по вихованню підростаючого покоління, виконання законів кодексу «лицарської честі», який передбачає:

 • любов до батьків, рідної мови, вірність у коханні, дружбі, побратимстві, віддане ставлення до БатьківщиниУкраїни;

 • готовність захищати слабших, молодших;

 • шляхетне ставлення до дівчини, Матері, Жінки, Бабусі;

 • непохитна відданість ідеям, принципам народної моралі, духовності;

 • відстоювання повної свободи і незалежності особистості, народу, держави;

 • турбота про розвиток національних традицій, звичаїв і обрядів, бережливе ставлення до рідної природи, землі;

 • цілеспрямований розвиток власних фізичних і духовних сил, волі, можливостей свого організму;

 • уміння скрізь і всюди чинити шляхетно, виявляти інші чесноти;

 • не шкодити своїми діями іншим.

Головною метою програми є формування та розвиток повноцінної особистості, гармонійної людини, патріота Батьківщини.

Усі заняття в гуртку спрямовані на поглиблення знань учнів, розширення їх кругозору, виховання загальнолюдських християнських цінностей, формування світогляду громадян незалежної демократичної держави, сповнених національної гідності та поваги до інших народів.

У гуртку козацько–лицарського виховання "Джура" учні ознайомлюються з визначними подіями з історії рідного краю, вивчають історію запорізького козацтва, займаються туристсько-краєзнавчою роботою, військово–прикладними видами спорту, відродженням військово-спортивного мистецтва та народних мистецьких традицій, готують себе до служби в лавах Збройних Сил України (ЗСУ).

Більшість занять носить практичний характер з елементами змагань та інтелектуальних ігор. Програма орієнтує вчителя-наставника, керівника гуртка на виховання національної свідомості, духовно багатої зорієнтованої на творчу діяльність особистості, щоб вона змогла знайти себе в сучасному суспільстві. У гуртку виховується розвинена людина зі стійким характером, сильною волею, добрим серцем та чистою совістю.

Вивчення матеріалу програми передбачається учнями 5–10 класів. На її засвоєння відводиться 72 або 105 годин.

Зміст програми структурований за розділами:

  1. Вступ.

  2. «Мій рідний край».

  3. «Гей ви, хлопці, славні запорожці».

  4. Духовні цінності запорізьких козаків.

  5. Учнівське (дитяче) самоврядування.

  6. «Козацькому роду нема переводу».

  7. «Козацькими стежками».

  8. Від козацьких забав до олімпійських вершин.

  9. «Слава козацька не вмре, не загине…..».

  10. Підсумкове військово–спортивне свято

Розподіл годин у програмі гуртка є орієнтовним, керівник гуртка може змінювати їх, плануючи свою роботи, враховуючи регіональні аспекти.

Перевірка та оцінювання знань, умінь та навичок учнів здійснюється під час виконання практичних завдань, а також у формі вікторин, конкурсів та змагань.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Гуртківці повинні знати:

 • основні питання історії України, козацтва і рідного краю;

 • культуру та побут українців;

 • обряди і звичаї українського народу, церковні і народні свята;

 • історичні та культурні пам’ятки рідного краю;

 • видатних діячів українського козацтва, культури, науки і мистецтва;

 • основи дитячого самоврядування;

 • основні аспекти спортивних єдиноборств, туризму, спортивного та туристського орієнтування;

 • основи стройової підготовки;

 • правила та види стрільби із пневматичної зброї;

 • види техніко–тактичних дій на місцевості;

 • основи надання долікарської допомоги, проведення рятувальних робіт;

 • санітарно–гігієнічні норми;

 • правила безпеки життєдіяльності учнів під час занять, екскурсій та змагань;

 • правила проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю України (наказ Міністерства освіти і науки України від 24.03. 2006 р. № 237, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 01 червня 2006 р. за № 660/2534).

Гуртківці повинні вміти:

 • працювати з різними джерелами інформації;

 • збирати, фіксувати народознавчі матеріали;

 • проводити спостереження за природою, орієнтуватись на місцевості;

 • освоїти елементи народних єдиноборств;

 • подавати команди та діяти в строю;

 • стріляти із пневматичної зброї;

 • користуватись засобами індивідуального захисту;

 • облаштовувати привали, табори, біваки;

 • готувати страви національної кухні (козацький куліш, борщ, кашу, деруни тощо);

 • розподіляти обов’язки у групі залежно від завдань;

 • брати участь в концертах, фестивалях, виставках, народознавчих заходах;

 • надавати першу медичну допомогу;

 • готувати творчі роботи.

Перший рік навчання

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

п/п

Назва розділу

Кількість годин

72 год.

105 год.

Всього

теоре-тичних

прак-тичних

Всього

теоре-

тичних

прак-тичних

Вступне заняття

1

1

-

1

1

-

«Мій рідний край». Вивчення історії рідного краю

5

3

2

7

3

4

3.

«Гей ви, хлопці, славні запорожці». Вивчення історії запорізького козацтва

10

3

7

14

4

10

4.

Духовні цінності запорізьких козаків

9

2

7

15

4

11

5.

Учнівське (дитяче) самоврядування. Створення рою. Вибори ройового.

2

-

2

2

-

2

6.

«Козацькому роду нема переводу». Відродження військово-спортивного мистецтва українського козацтва

11

5

6

16

5

11

7.

«Козацькими стежками». Туристсько-краєзнавча робота

14

2

12

18

3

15

8.

Від козацьких забав до олімпійських вершин

9

1

8

14

1

13

9.

«Слава козацька не вмре, не загине…..». Відродження народних мистецьких традицій

8

2

6

12

3

9

10.

Підсумкове військово–спортивне свято (ПВД–похід вихідного дня)

3

-

3

6

-

6

РАЗОМ

72

19

53

105

24

81

Дводенний туристсько–краєзнавчий похід з однією ночівлею (рейд за козацькою легендою) проводиться поза сіткою годин в канікулярний час – 14 годин.

Зміст навчального матеріалу

 1. Вступне заняття

Ознайомлення з порядком і планом роботи гуртка. Правилами безпеки життєдіяльності під час занять, екскурсій та змагань. Правила поведінки в навчальному кабінеті, спортзалі, спортивному майданчику, у навчальному закладі. Правила дорожнього руху. Правила проведення туристських подорожей та екскурсій з учнівською та студентською молоддю.

2. «Мій рідний край». Вивчення історії рідного краю

Знайомство з рідним селом, містом, історією його виникнення, існування. Перекази старожилів. Міфи та легенди. Етнографічні особливості. Видатні особистості – вихідці із нашого краю. Збір цікавого історико–етнографічного матеріалу. Розкриття «білих плям історії» свого краю.

Практичне заняття.

Проведення екскурсій та походів з активним способом пересування.

3. «Гей ви, хлопці, славні запорожці». Вивчення історії запорізького козацтва

Вивчення побуту, місця проживання запорозьких козаків. Поняття «козак», його морально–психологічна суть. Козацьке побратимство, Кодекс лицарської звитяги та лицарської честі. Історична література, думи, перекази, міфи, пісні, приказки та прислів’я про козаків. Історія місцевих козацьких осередків або інших учасників визвольних змагань за волю і незалежність України.

Практичне заняття.

Проведення екскурсій та туристськокраєзнавчих подорожей з активним способом пересування.

4. Духовні цінності запорізьких козаків

Козацький рівень культу Роду і народу, культ Батька–Матері, Дідуся–Бабусі. Батько–захисник сім’ї, творець історії, державності. Рівноправність української сім’ї. Мати–Брегиня роду. Значення християнської віри для козаків – служити Богові, Батьківщині, Ближньому. Родинні свята («Роде наш красний» тощо).

Практичне заняття.

Святкування Покрови Пресвятої Богородиці. 14 жовтня – День українського козацтва. Участь у інших державних та національних святах.

5. Учнівське (дитяче) самоврядування. Створення рою. Вибори ройового.

Козацька Рада (Козацьке коло) – створення дитячого об’єднання за зразком козацьких об’єднань – рою. Вибори ройового отамана.

Практичне заняття.

Свято Козацької Ради (урочисте свято із залученням батьків, усього навчального закладу, громадскості та місцевої влади, козацьких представників за окремим сценарієм).

6. «Козацькому роду нема переводу». Відродження військово-спортивного мистецтва українського козацтва

Найкращі риси козаків: вірність і відданість, здатність до незламної дружби, відстоювання особистої свободи та свободи народу. Виховання прагнення розвинути в собі силу і дух, міцний фізичний гарт. Елементи загартування організму.

Народні ігри та забави. Історичні витоки козацьких єдиноборств та їх основні види. Основи військового впоряду. Стрій і пісня.

Практичне заняття.

Вивчення дитячих ігор за змістом збірника українських народних дитячих ігор «Котилася торба», упорядник О. С. Яремійчук.  К: «Веселка», 1990 р. (інші видання). Огляди–змагання військово–спортивного вишколу.

7. «Козацькими стежками». Туристськокраєзнавча робота

Природа рідного краю. Опанування початкової туристсько–спортивної майстерності: карта, компас, туристське орієнтування та поняття азимуту, в’язання вузлів, встановлення намету, види багать, бівак. Вибір району подорожі. Дозвілля в туристському поході (у рейді за козацькою легендою).

Практичне заняття.

Похід «До козацького кулешу». Козацькі ігри та забави, змагання з основних видів фізичной культури, конкурс пісні та танцю. «Козацька ватра».

8. Від козацьких забав до олімпійських вершин

Самовдосконалення фізичного стану. Фізична культура і спорт. Загальнофізичні вправи та ранкова гімнастика. Метання на відстань і в ціль (предмети відповідно до вікових особливостей гуртківців). Човниковий біг, стрибки в довжину та із скакалкою. Комплексні силові вправи. Основи верхової їзди, плавання (при можливості). Обладнання стрілецького тиру. Початкові навички стрільби із пневматичної зброї.

Практичне заняття.

Участь у спортивних змаганнях.

9. «Слава козацька не вмре, не загине…». Відродження народних мистецьких традицій

Основи пошуково–дослідницької роботи. Обрядові свята кожної пори року: колядки, щедрівки, зажинки, обжинки, першої борозни, веснянки. Свято Різдва (вертеп), «Калиновий цвіт» тощо.

Практичне заняття.

Участь у концертах, фестивалях, виставах.

  1. Підсумкове військово–спортивне свято (ПВД–похід вихідного дня)

Другий рік навчання

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

п/п

Назва розділу

Кількість годин

72 год.

105 год.

Всього

теоре-тичних

прак-тичних

Всього

теоре-

тичних

прак-тичних

1.

Вступне заняття

1

1

-

1

1

-

2.

«Мій рідний край»". Подорож по карті козацької України.

5

3

2

7

3

4

3.

«Гей ви, хлопці, славні запорожці». Вивчення історії запорізького козацтва

8

3

5

12

4

8

4.

Духовні цінності запорізьких козаків

9

2

7

15

4

11

5.

Учнівське (дитяче) самоврядування. Велике Козацьке коло (Козацька Рада). Структура самоврядування

4

-

4

4

-

4

6.

«Козацькому роду нема переводу». Відродження військово-спортивного мистецтва українського козацтва

14

2

12

18

6

12

7.

"Козацькими стежками". Туристсько-краєзнавча робота

11

5

6

16

4

12

8.

Від козацьких забав до олімпійських вершин

9

1

8

14

1

13

9.

«Слава козацька не вмре, не загине…». Відродження народних мистецьких традицій

5

2

3

10

3

7

10.

Підсумкове військово–спортивне свято

6

-

6

8

-

8

РАЗОМ

72

19

53

105

24

81

Триденний туристсько–краєзнавчий похід з двома ночівлями (рейд за козацькою легендою) проводиться поза сіткою годин в канікулярний час – 22 години.

Зміст навчального матеріалу

  1. Вступне заняття

Ознайомлення з порядком і планом роботи гуртка. Загальні правила безпеки. Правила поведінки в кабінеті, спортзалі, спортивному майданчику, у навчальному закладі, під час екскурсій. Правила дорожнього руху. Правила проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю, правила змагань з окремих ігрових видів спорту (футбол, волейбол, настільний теніс тощо).

2. «Мій рідний край». Подорож по козацькій карті України

План і карта. Географічне положення, територія рідного краю. Рельєф, типи і форми рельєфу. Загальна характеристика рельєфу рідного краю. Погода і клімат. Пори року. Збір цікавого історико–етнографічного матеріалу: «Чи козацького ми роду?». Місця таборування козаків.

Практичне заняття.

Проведення екскурсій та туристськокраєзнавчих подорожей з активним способом пересування.

3. «Гей ви, хлопці, славні запорожці». Вивчення історії запорізького козацтва

Вивчення козацької зброї, місця основних битв запорозьких козаків. Козацьке побратимство, Кодекс лицарської звитяги та лицарської честі. Козацька регула. Сучасні літературні твори на козацьку тематику.

Практичне заняття.

Проведення екскурсій та походів з активним способом пересування, семінарів, круглих столів з громадскістю та батьками.

4. Духовні цінності запорізьких козаків

Честь і воля понад усе. Шляхетність, мудрість, відвага, лицарство – духовне ядро козацької душі. Працьовитість і скромність. Любов до Батьківщини, рідної мови, відданість православній вірі. Добре діло – служити Богові, Батьківщині, Ближньому. Родинне свято – найцінніша традиція українців.

Практичне заняття.

Святкування Покрови Пресвятої Богородиці. 14 жовтня – День українського козацтва. Участь у інших державних та національних святах.

5. Учнівське (дитяче) самоврядування. Велике Козацьке коло (Козацька Рада). Структура самоврядування

Козацька Рада (Козацьке коло).

Створення дитячого об’єднання навчального закладу – сотні за зразком козацьких об’єднань. Вибори отаманів. Розподіл обов’язків: отаман, писар, обозний, скарбник, осавул, хорунжий, бунчужний, суддя, довбуш, товмач, шафар. Співпраця гуртківців з місцевими козацькими осередками та Товариством сприяння обороні України.

Практичне заняття.

Свято Козацької Ради (урочисте свято із залученням батьків, усього навчального закладу, громадскості та місцевої влади, козацьких представників за окремим сценарієм). Вибори козацької старшини.

6. «Козацькому роду нема переводу». Відродження військово-спортивного мистецтва українського козацтва

Найкращі риси воїнів–козаків.

Народні ігри та забави. Основи козацьких єдиноборств: тренування в системі «Бойовий гопак», «Спас», боротьба «Нахрест», «Пластун» тощо. Основи військового впоряду. Дії рою в строю. Строї та їх елементи. Попередня та виконавча команди. Стройове положення. Виконання команд: «Ставай», «Рівняйсь», «Струнко», «Вільно». Стрій і пісня.

Практичне заняття.

Виконання команд «Ставай», «Рівняйсь», «Струнко», «Вільно». Виконання стройових прийомів. Виконання стройової пісні.

Огляд–змагання військово–спортивного вишколу.

7. «Козацькими стежками». Туристсько-краєзнавча робота

Географія рідного краю. Опанування початкової туристсько–спортивної майстерності: туристське спорядження, харчування в поході, привали і ночівлі, техніка руху на маршруті, забезпечення безпеки в поході. Розподіл обов’язків у поході (у рейді за козацькою легендою).

Практичне заняття.

Похід «Географічні особливості рідного краю». Козацькі ігри та забави, змагання з видів спортивного туризму: встановлення намету, розпалювання багаття, пакування рюкзака, подолання перешкоди за допомогою підвішеної мотузки – «Маятника».

8. Від козацьких забав до олімпійських вершин

Фізична культура та режим дня. Особиста гігієна занять фізкультурою та спортом. Загальнорозвиваючі вправи та ранкова гімнастика. Спеціальні вправи для розвитку різних груп м’язів. Метання на відстань і в ціль (предмети відповідно до вікових особливостей гуртківців). Човниковий біг, біг зі змінною швидкістю. Комплексні силові вправи. Основи верхової їзди, плавання (при можливості). Обладнання тирів. Початкові навички стрільби із пневматичної зброї.

Практичне заняття.

Розучування кількох комплексів ранкової гімнастики, комплексів силових вправ. Участь у спортивних змаганнях.

9. «Слава козацька не вмре, не загине…». Відродження народних мистецьких традицій

Пошуково–дослідницька робота: поселення та житло, транспорт і засоби пересування, домашні промисли та ремесла, одяг та зброя. Особливості козацького фольклору: казки, легенди, оповідки, балади, думи, героїчний епос.

Практичне заняття.

Виконання творів козацького фольклору. Участь у концертах, фестивалях, виставах.

10. Підсумкове військово–спортивне свято (ПВД – похід вихідного дня)

Третій рік навчання

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

п/п

Назва розділу

Кількість годин

72 год.

105 год.

Всього

теоре-тичних

прак-тичних

Всього

теоре-

тичних

прак-тичних

1.

Вступне заняття

1

1

-

1

1

-

2.

«Мій рідний край». Подорож по карті козацької України.

5

3

2

7

3

4

3.

«Гей ви, хлопці, славні запорожці». Вивчення історії запорізького козацтва

8

3

5

12

4

8

4.

Духовні цінності запорізьких козаків

9

2

7

15

4

11

5.

Учнівське (дитяче) самоврядування. Велике Козацьке коло (Козацька Рада). Полк і полкова старшина

4

-

4

4

-

4

6.

«Козацькому роду нема переводу». Відродження військово-спортивного мистецтва українського козацтва

14

2

12

18

6

12

7.

«Козацькими стежками». Туристсько-краєзнавча робота

11

5

6

16

4

12

8.

Від козацьких забав до олімпійських вершин

9

1

8

14

1

13

9.

«Слава козацька не вмре, не загине…». Відродження народних мистецьких традицій

5

2

3

10

3

7

10.

Підсумкове військово–спортивне свято (ПВД–похід вихідного дня)

6

-

6

8

-

8

РАЗОМ

72

19

53

105

24

81

Триденний туристсько–краєзнавчий похід з двома ночівлями (рейд за козацькою легендою) проводиться поза сіткою годин в канікулярний час – 22 години.

Зміст навчального матеріалу

  1. Вступне заняття

Ознайомлення з порядком і планом роботи гуртка. Загальні правила безпеки. Правила поведінки в кабінеті, спортзалі, спортивному майданчику, у навчальному закладі, під час екскурсій. Правила дорожнього руху. Правила проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю.

2. «Мій рідний край». Козацькі роди. Славні гетьмани–козаки.

Історико–краєзнавчі джерела про рідний край. Речові джерела. Образотворчі джерела. Фотографії, листівки. Письмові джерела. Збір цікавого історико–етнографічного матеріалу: «Козацькі прізвища та роди нашого краю». Гетьманські столиці.

Практичне заняття.

Проведення екскурсій козацькими місцями (в т.ч. в інші регіони України, відвідання Батурина, Чигирина інші). Обробка зібраного історико–краєзнавчого матеріалу.

3. «Гей ви хлопці славні запорожці». Вивчення історії запорізького козацтва

Вивчення життєписів славних козацьких гетьманів. Козацькі чайки, їх оснащення, озброєння, особливості; морські походи запорожців. Створення місцевих козацьких осередків та співпраця з ними гуртківців. Сучасні літературні твори про морські козацькі походи.

Практичне заняття.

Проведення екскурсій та подорожей з активним способом пересування, семінарів, круглих столів з громадскістю та батьками.

4. Духовні цінності запорізьких козаків

Готовність боротися за волю, віру, честь і славу України. Героїзм та подвижництво у праці і в бою. Шляхетне ставлення до жінки, дівчини, матері. Непохитна вірність ідеям, принципам народної моралі і духовності. Родина і Україна – найвищі святині для козака. Ініціативність, кмітливість, уміння долати життєві труднощі.

Практичне заняття.

Святкування Покрови Пресвятої Богородиці. 14 жовтня – День українського козацтва. Участь у інших державних та національних святах.

5. Учнівське (дитяче) самоврядування. Полк і полкова старшина

Козацька Рада (Козацьке коло).

Співпраця з територіальним громадським об’єднання козацько–лицарського духу: навчальний заклад, влада, громадськість, батьківський комітет. План спільних дій.

Практичне заняття.

Свято Козацької Ради (урочисте свято із залученням батьків, учнів, педагогів, громадськості та місцевої влади, козацьких представників за окремим сценарієм).

6. «Козацькому роду нема переводу». Відродження військовоспортивного мистецтва українського козацтва

Найкращі риси воїнів–козаків.

Вогнева підготовка. Загальна будова пневматичної гвинтівки, її характеристика та принцип дії. Заходи безпеки під час стрільби.

Народні ігри та забави. Основи козацьких єдиноборств. Основи військового впоряду. Стрій і пісня.

Практичне заняття.

Огляди–змагання військово–спортивного вишколу.

Основи стрільби з пневматичної гвинтівки. Помилки при стрільбі з гвинтівки та їх усунення. Вибір точки прицілювання.

Виконання стрільби з пневматичної гвинтівки. Відпрацювання елементів прицілювання.

7. «Козацькими стежками». Туристсько-краєзнавча робота

Як козаки орієнтувались. Найдавніші козацькі мапи. Суть орієнтування на місцевості. Визначення сторін горизонту за компасом, небесними світилами та місцевими предметами. Повідомлення про своє місцезнаходження (козацький вістовий).

Магнітний азимут і його визначення. Визначення азимуту на місцевий предмет і напрямку руху за магнітним азимутом.

Практичне заняття.

Визначення сторін горизонту за компасом, небесними світилами та місцевими предметами. Повідомлення про своє місцезнаходження.

Визначення азимуту на місцевий предмет і напрямку руху за магнітним азимутом. Черговість руху за азимутом.

Участь у змаганнях зі спортивного орієнтування.

Екскурсійні поїздки по місцях козацької слави. Учать в туристичних походах по місцям бойової і трудової слави українського народу.

8. Від козацьких забав до олімпійських вершин

Загальна фізична підготовка (ЗФП). Гігієнічні передумови занять ЗФП. Основи техніки оздоровчого бігу. Положення голови, тулуба, рук; розслаблення м’язів плечового поясу. Робота рук під час бігу. Постанова стопи на землю. Довжина кроку. Дихання під час бігу. Біг на 100 метрів з рівномірним прискоренням. Спеціальні бігові вправи. Біг на 400 метрів. Біг з повторним прискоренням на 15–20 метрів та вільний між ними. Біг на 2000 метрів.

Стрибки у довжину, висоту, у «кроці» через перешкоду.

Метання м’яча, гранати з розбігу; вправи для розвитку та зміцнення ліктьового, плечового суглобів.

Гімнастика. Організовуючі вправи: фігурне марширування з різними перешикуваннями і поворотами без зупинок. Акробатичні вправи (з розучуванням елементів бойових мистецтв), опорні стрибки. Лазіння по канату (голоблі). Подолання перешкоди по колоді.

Практичне заняття.

Розучування вправ; закріплення техніки метання м’яча, гранати з розбігу; подолання перешкоди по колоді із самонаведенням. Участь у спортивних змаганнях.

9. «Слава козацька не вмре, не загине…». Відродження народних мистецьких традицій

Ознайомлення з драматичним мистецтвом. Що таке літаратурно–музично–танцювальна композиція? «Козацька ватра» – мистецьке представлення свого краю.

Практичне заняття.

Участь у концертах, фестивалях, виставах.

10. Підсумкове військово–спортивне свято

Четвертий рік навчання

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

п/п

Назва розділу

Кількість годин

72 год.

105 год.

Всього

теоре-тичних

прак-тичних

Всього

теоре-

тичних

прак-тичних

1.

Вступне заняття

1

1

-

1

1

-

2.

«Мій рідний край». Подорож по карті козацької України.

5

3

2

7

3

4

3.

«Гей ви, хлопці, славні запорожці». Вивчення історії запорізького козацтва

8

3

5

12

4

8

4.

Духовні цінності запорізьких козаків

9

2

7

15

4

11

5.

Учнівське (дитяче) самоврядування. Велике Козацьке коло (Козацька Рада). Полк і полкова старшина

4

-

4

4

-

4

6.

«Козацькому роду нема переводу». Відродження військово-спортивного мистецтва українського козацтва

14

2

12

18

6

12

7.

«Козацькими стежками». Туристсько-краєзнавча робота

10

5

5

14

4

10

8.

Від козацьких забав до олімпійських вершин

10

1

9

16

1

15

9.

«Слава козацька не вмре, не загине…». Відродження народних мистецьких традицій

5

2

3

10

3

7

10.

Підсумкове військово–спортивне свято (ПВД–похід вихідного дня)

6

-

6

8

-

8

РАЗОМ

72

19

53

105

24

81

Багатоденна туристсько–краєзнавча подорож (рейд за козацькою легендою) проводиться поза сіткою годин в канікулярний час.

Зміст навчального матеріалу

  1. Вступне заняття

Ознайомлення з порядком і планом роботи гуртка. Загальні правила безпеки. Правила поведінки в кабінеті, спортзалі, спортивному майданчику, у навчальному закладі, під час екскурсій. Правила дорожнього руху. Правила проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю.

2. «Мій рідний край».

Видатні історичні події рідного краю. Збір історико–етнографічного матеріалу. Участь у Всеукраїнській історико–географічній експедиції учнівської та студентської молоді «Історія міст і сіл України»

Практичне заняття.

Проведення екскурсій. Обробка зібраного історико–краєзнавчого матеріалу. Напасання реферату (науково–дослідницької роботи) за зібраним матеріалом. Публічні виступи.

3. «Гей ви, хлопці, славні запорожці». Вивчення історії запорізького козацтва. Козацькі битви. Перемоги та поразки

Визвольна боротьба українського козацтва. Перша козацька держава. Козацькі Вольності. Співпраця гуртківців з місцевими козацькими осередками. Сучасні літературні твори та літописи про козацькі битви.

Практичне заняття.

Проведення екскурсій та походів з активним способом пересування, семінарів, круглих столів з громадскістю та батьками.

4. Духовні цінності запорізьких козаків

Готовність проявляти принциповість і непримиренність до зла, аморальності та активна наступальність у боротьбі з ними. Активна життєва позиція. Особистий внесок у підвищення добробуту рідного народу. Захист свого права бути господарем на рідній землі. Здоровий спосіб життя – заповідь козака. Перемога над обставинами життя, володіння ситуацією, організація власного життя і свого оточення на грунті української національної ідеї, козацької філософії, ідеології. Глибоке взаєморозуміння всіх членів нашого суспільства, представників різних національностей.

Практичне заняття.

Святкування Покрови Пресвятої Богородиці. 14 жовтня – День українського козацтва. Участь у інших державних та національних святах.

5. Учнівське (дитяче) самоврядування. Полк і полкова старшина

Козацька Рада (Козацьке коло). Співпраця з громадськими організаціями (Товариство сприяння оборони України – ТСОУ) у питаннях виховання майбутнього захисника Вітчизни: навчальний заклад, влада, громадськість, батьківський комітет. План спільних дій. Перехід козачат у джури козацькі, джур козацьких у молодші козаки. Вибори козацької старшини.

Практичне заняття.

Свято Козацької Ради (урочисте свято із залученням батьків, усього навчального закладу, громадскості та місцевої влади, козацьких представників за окремим сценарієм).

6. «Козацькому роду нема переводу». Відродження військово-спортивного мистецтва українського козацтва

Найкращі риси воїнів–козаків.

Козацькі прийоми плавання, подолання водних перешкод. Тактична підготовка. Вогнева підготовка.

Народні ігри та забави. Боротьба «лава на лаву». Основи козацьких єдиноборств.

Практичне заняття.

Боротьба «лава на лаву». Тактичні ігри на місцевості.

Способи пересування на полі бою під час дій у пішому порядку. Тренування у пересуванні на полі бою під час дій у пішому порядку.

Огляди–змагання військово–спортивного вишколу.

Основи стрільби з пневматичної гвинтівки. Виконання стрільби з пневматичної гвинтівки. Відпрацювання елементів прицілювання.

Виготовлення зброї із підручних засобів (лук, стріли, спис, праща).

7. «Козацькими стежками». Туристсько-краєзнавча робота

Козацькі рейди. Техніка руху і подолання перешкод у різних умовах. Принцип економії сил, раціональність руху і способи подолання перешкод. Забезпечення безпеки руху.

Рух по стежках, по трав’яних схилах, через лісову хащу, через болото, подолання водних перешкод (убрід, по камінцях, містках, буму, маятником, навісних переправах). Техніка виконання переправ, страхування та самострахування.

Практичне заняття.

Набуття навичок подолання простих перешкод:

через болото по купинах;

канави, струмка, рову за допомогою шеста;

хащі, завалу;

річки вбрід шеренгою (стінкою), із жердиною, «таджицьким» способом, обличчям один до одного тощо;

рух по схилу (спуск, траверс, підйом) з опорою (списом, альпінштоком);

в’язання вузлів, грудної обв’язки, бесідки тощо (вузли – провідник, подвійний провідник, швейцарський провідник («вісмка»), булінь, брамшкотовий, прямий, академічний, зустрічний, схоплюючі (прусик, австрійський, Брахмана, стремено).

Екскурсійні поїздки по місцях козацької слави. Учать в туристських змаганнях.

8. Від козацьких забав до олімпійських вершин

Загадьна фізична підготовка (ЗФП). Перехід з бігу на крок і навпаки. Зміна швидкості бігу. Ходьба та біг вперед, назад, ліворуч, праворуч. Ходьба на носках, п’ятках, зовнішній та внутрішній поверхнях стопи, у присяді та напівприсяді («гусячий» крок), біг зі зміною напрямку за сигналом. Вправи для рук, ніг, шиї, тулуба. Рухи зі зміною положення тіла. Утримання рівноваги. Техніка бігу по пересіченій місцевості.

Стрибки у довжину, висоту з розбігу, потрійний стрибок.

Метання м’яча, гранати з розбігу, штовхання ядра; вправи для розвитку та зміцнення ліктьового, плечового суглобів.

Гімнастика. Вправи без предметів: стійки, перекиди, перекочування, перевороти. Акробатичні вправи (з розучуванням елементів бойових мистецтв, опорні стрибки). Лазіння по канату (голоблі). Вправи на гімнастичних приладах: лаві, колоді, перекладині, гімнастичній стінці. Вправи з предметами: еспандером, скакалками, палицями, обручами, набивними м’ячами тощо.

Подолання перешкод. Плавання на дистанції 25 та 50 метрів.

Практичне заняття.

Розучування різних вправ з координації при зміні напрямку, швидкості; закріплення техніки метання м’яча та гранати; подолання природних перешкод.

Залік з плавання. Тестування фізичного стану гуртківців за допомогою медично виправданих методик.

Участь у спортивних змаганнях.

9. «Слава козацька не вмре, не загине…..». Відродження народних мистецьких традицій

Ознайомлення з драматичним мистецтвом. Створення презентаційного ролика. Написання сценарію свята. Створення літаратурно–музично–танцювальної композиції. «Козацька ватра» – мистецьке представлення свого краю.

Практичне заняття.

Участь у концертах, фестивалях, виставах.

10. Підсумкове військово–спортивне свято

П’ятий рік навчання

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

п/п

Назва розділу

Кількість годин

72 год.

105 год.

Всього

теоре-тичних

прак-тичних

Всього

теоре-

тичних

прак-тичних

1.

Вступне заняття

1

1

-

1

1

-

2.

«Мій рідний край». Подорож по карті козацької України.

5

3

2

7

3

4

3.

«Гей ви, хлопці, славні запорожці». Вивчення історії запорізького козацтва

8

3

5

12

4

8

4.

Духовні цінності запорізьких козаків

9

2

7

15

4

11

5.

Учнівське (дитяче) самоврядування. Козацькі клейноди

4

-

4

4

-

4

6.

«Козацькому роду нема переводу». Відродження військово-спортивного мистецтва українського козацтва

14

2

12

18

6

12

7.

«Козацькими стежками». Туристсько-краєзнавча робота

10

5

5

14

4

10

8.

Від козацьких забав до олімпійських вершин

10

1

9

16

1

15

9.

«Слава козацька не вмре, не загине…». Відродження народних мистецьких традицій

5

2

3

10

3

7

10.

Підсумкове військово–спортивне свято (ПВД–похід вихідного дня)

6

-

6

8

-

8

РАЗОМ

72

19

53

105

24

81

Багатоденна туристсько–краєзнавча подорож (рейд за козацькою легендою) проводиться поза сіткою годин в канікулярний час. Участь у підсумкових заходах (І-й та ІІ-й етапи) Всеукраїнської дитячо–юнацької військово–патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)

Зміст навчального матеріалу

  1. Вступне заняття

Ознайомлення з порядком і планом роботи гуртка. Загальні правила безпеки. Правила поведінки в кабінеті, спортзалі, спортивному майданчику, у навчальному закладі, під час екскурсій. Правила дорожнього руху. Правила проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю.

2. «Мій рідний край».

Збір історико–етнографічного матеріалу за завданнями навчальних закладів, бібліотек, музеїв тощо. Участь у Всеукраїнському конкурсі звітів на кращу туристсько–краєзнавчу експедицію учнівської молоді з активним способом пересування «Мій рідний край».

Практичне заняття.

Проведення екскурсій. Обробка зібраного історико–краєзнавчого матеріалу. Напасання реферату (науково–дослідницької роботи) за зібраним матеріалом. Публічні виступи. Передча зібраного матеріалу у музеї навчальних закладів, установ та організацій.

3. «Гей ви хлопці славні запорожці». Вивчення історії створення козацьких об’єднань нової доби

Українське козацтво в сучасних умовах. Державна політика України у питанні розвитку козацтва. Сучасне козацтво і Збройні Сили України. Місце козацьких осередків у підготовці юних захисників Вітчизни. Сучасні літературні твори, кіно та відеофільми про історію козацтва.

Практичне заняття.

Проведення екскурсій та подорожей з активним способом пересування, відвідання військових частин, полігонів тощо.

4. Духовні цінності запорізьких козаків

Заповідь українського козака: «Земля не дана нам від Бога навічно – ми позичили її у майбутніх поколінь» (екологічні аспекти козацько–лицарського виховання). Вирости сина, збудуй дім, посади сад. Турбота про розвиток національних традицій, звичаїв, обрядів, бережливе ставлення до рідної природи, землі, примноження її багатств.

Практичне заняття.

Святкування Покрови Пресвятої Богородиці. 14 жовтня – День українського козацтва. Участь у міжнародному святі «День Землі». Екологічні акції.

5. Учнівське (дитяче) самоврядування. Козацькі клейноди

Козацькі клейноди. Єдина козацька республіка.

Козацька Рада (Козацьке коло). Навчальний заклад, влада, громадськість, батьківський комітет. План спільних дій. Перехід козачат у джури козацькі, джур козацьких у молодші козаки.

Практичне заняття.

Виготовлення козацьких клейнодів (ройових відзначок). Підбір одностроїв. Вишиті сорочка та рушник – духовні символи України.

Свято Козацької Ради (урочисте свято із залученням батьків, учнів, педагогів, громадскості та місцевої влади, козацьких представників за окремим сценарієм).

6. «Козацькому роду нема переводу». Відродження військово-спортивного мистецтва українського козацтва

Збройні Сили України на сучасному етапі. Структура воєнної організації держави.

Державна та військова символіка України.

Товариство сприяння обороні України – оборонно-патріотична організація українського народу.

Поняття про бій. Сутність сучасного загальновійськового бою.

Особиста зброя та екіпіровка солдата в бою.

Козацькі прийоми ведення бою. Тактична підготовка. Вогнева підготовка.

Народні ігри та забави. Теренова гра («Захопи штаб», «Захопи прапор», «Десантура» тощо). Основи козацьких єдиноборств.

Практичне заняття.

Тактичні ігри на місцевості (Теренова гра, Десантура тощо).

Способи пересування на полі бою під час дій у пішому порядку. Тренування у пересуванні на полі бою під час дій у пішому порядку.

Огляди–змагання військово–спортивного вишколу.

Основи стрільби з автоматичної зброї (АК–74). Виконання стрільби з автоматичної зброї. Відпрацювання елементів прицілювання по різних мішенях.

Страйкбол (тактико–технічні дії, наближені до бойових),

Створення захисного редуту із підручних засобів.

7. «Козацькими стежками». Туристсько-краєзнавча робота

Поняття «Крос–похід». Рейд–змагання за козацькою легендою. Особливості орієнтування в різних природніх умовах. Дії при втраті орієнтування. Аварійний азимут.

Козацькі рейди. Способи подолання перешкод із застосуванням спеціального спорядження.

Практичне заняття.

Набуття навичок подолання перешкод на заздалегіть обладнаних трасах (полігонах):

переправа через річку вбрід з використанням поручнів;

переправа через річку по навісній переправі;

переправа по мотузці з поручнями;

переправа через річку, яр по колоді;

подолання болота по жердинах

рух по схилу (спуск, траверс, підйом) з поручнями;

в’язання вузлів, грудної обвязки, бесідки тощо (вузли – провідник, подвійний провідник, швейцарський провідник («вісімка»), булінь, брамшкотовий, прямий, академічний, зустрічний, схоплюючі (прусик, австрійський, Брахмана, стремено).

Екскурсійні поїздки по місцях козацької слави. Участь у туристських змаганнях.

8. Від козацьких забав до олімпійських вершин

Загальна фізична підготовка (ЗФП). Особливості фізичної підготовки дівчат.

Що таке козацька воля? Козаки–характерники. Вольова підготовка. Індивідуальна підготовка. Впевненість і знання як фактори самовиховання. Аутотренінг.

Науковий принцип побудови тренувального процесу. Єдність колективного тренування та індивідуального підходу в ході тренувань. Системність в організації тренувального процесу. Спеціальні вправи на місцевості. Крос по пересічній місцевості.

Вправи на колодах різної висоти з навантаженням.

Легкоатлетичні вправи максимального навантаження..

Спеціальні тренування в умовах походу (козацького рейду). Вправи на опір з елементами протидії.

Самоконтроль та лікарський контроль. Тестування за прийнятими методиками.

Долання перешкод. Водна естафета. Ватерполо.

Практичне заняття.

Участь у спортивних змаганнях («Кільцевий маршрут» тощо).

9. «Слава козацька не вмре, не загине…». Відродження народних мистецьких традицій

Написання сценарію свята. Написання художнього твору за зразком. Драматургія літаратурно–музично–танцювальної композиції. «Козацька ватра» – мистецьке свято свого краю.

Практичне заняття.

Участь у концертах, фестивалях, виставах, конкурсах тощо.

10. Підсумкове військово–спортивне свято

Тематичне планування гуртка військово-патріотичного виховання «Джура» ( «Сокіл» )

Перший рік навчання

п/п

Назва теми

Кількість годин

Вид роботи

Дата

Примітка

 1. Вступне заняття

Ознайомлення з порядком і планом роботи гуртка. Правила безпеки життєдіяльності під час занять, екскурсій, змагань. Правила дорожнього руху. Правила проведення туристських подорожей.Правила надання першої допомоги

1

Бесіда

2. «Мій рідний край». Вивчення історії рідного краю

Знайомство з рідним селом, історією його виникнення, існування.

1

Виховний захід

Перекази старожилів. Міфи та легенди.

1

збір матеріалів

Етнографічні особливості нашого села. Видатні особистості – вихідці із нашого краю.

1

круглий стіл

Практичне заняття.

Проведення екскурсій та походів з активним способом пересування.

2

похід в урочище «Водоспаду»

3. «Гей ви, хлопці, славні запорожці». Вивчення історії запорізького козацтва

Вивчення побуту, місця проживання запорозьких козаків. Поняття «козак», його морально–психологічна суть.

1

розповідь

Козацьке побратимство, Кодекс лицарської звитяги та лицарської честі. Історична література, думи, перекази, міфи, пісні, приказки та прислів’я про козаків.

1

збір матеріалів

Історія місцевих козацьких осередків або інших учасників визвольних змагань за волю і незалежність України.

1

розповідь, бесіда

Проведення екскурсій та туристської краєзнавчих подорожей з активним способом пересування.

7

Похід с. Великий Олександрів – с. Зіньків

4. Духовні цінності запорізьких козаків

Козацький рівень культу Роду і народу, культ Батька–Матері, Дідуся–Бабусі. Батько–захисник сім’ї, творець історії, державності. Рівноправність української сім’ї. Мати–Брегиня роду. Значення християнської віри для козаків – служити Богові, Батьківщині, Ближньому.

1

Круглийстіл

Родинні свята («Роде наш красний» ).

1

Виховна година

Святкування Покрови Пресвятої Богородиці. 14 жовтня – День українського козацтва. Свято «Козацьке коло»

3

Практичне заняття

Люби і знай свій рідний край

(Гра – конкурс)

1

Практичне заняття

Усний журнал «Моя земля – земля моїх батьків»

1,5

Практичне заняття

Година спілкування «Моя Україна. Погляд у майбутнє…»

1,5

Практичне заняття

5. Учнівське (дитяче) самоврядування. Створення рою. Вибори ройового.

Свято Козацької Ради (урочисте свято із залученням батьків, усього навчального закладу, громадскості та місцевої влади, козацьких представників за окремим сценарієм).

2

Практичне заняття

6. «Козацькому роду нема переводу». Відродження військово-спортивного мистецтва українського козацтва

Найкращі риси козаків: вірність і відданість, здатність до незламної дружби, відстоювання особистої свободи та свободи народу.

1

Розповідь

Виховання прагнення розвинути в собі силу і дух, міцний фізичний гарт. Елементи загартування організму.

1

Розповідь

Народні ігри та забави.

1

Лекція, розповідь, бесіда

Історичні витоки козацьких єдиноборств та їх основні види. Основи військового впоряду.

1

Розповідь

Стрій і пісня.

1

Вивчення стройової пісні.

Уявна подорож на «Запорізьку Січ»

4

Практичне заняття

Огляди–змагання військово–спортивного вишколу.

2

Практичне заняття

7. «Козацькими стежками». Туристськокраєзнавча робота

Природа рідного краю. Опанування початкової туристсько–спортивної майстерності: карта, компас, туристське орієнтування та поняття азимуту,

1

лекція

Опанування початкової туристсько–спортивної майстерності: в’язання вузлів, встановлення намету, види багать, бівак. Вибір району подорожі. Дозвілля в туристському поході (у рейді за козацькою легендою).

1

лекція

Похід на «Марусин камінь».

6

Практичне заняття

Козацькі ігри та забави

2

Практичне заняття

Змагання з основних видів фізичної культури

2

Практичне заняття

Конкурс пісні та танцю. «Козацька ватра».

2

Практичне заняття

8. Від козацьких забав до олімпійських вершин

Самовдосконалення фізичного стану. Фізична культура і спорт. Загальнофізичні вправи та ранкова гімнастика. Метання на відстань і в ціль (предмети відповідно до вікових особливостей гуртківців). Човниковий біг, стрибки в довжину та із скакалкою. Комплексні силові вправи. Основи верхової їзди, плавання (при можливості). Обладнання стрілецького тиру. Початкові навички стрільби із пневматичної зброї.

1

урок

Участь у спортивних змаганнях з футболу

3

Практичне заняття

Участь у спортивних змаганнях з волейболу

3

Практичне заняття

Участь у спортивних змаганнях з настільний теніс

2

Практичне заняття

9. «Слава козацька не вмре, не загине…». Відродження народних мистецьких традицій

Основи пошуково–дослідницької роботи. Обрядові свята кожної пори року: колядки, щедрівки, зажинки, обжинки, першої борозни, веснянки.

1

Пошуково –дослідницька робота

Основи пошуково–дослідницької роботи. Свято Різдва (вертеп), «Калиновий цвіт»

1

Пошуково –дослідницька робота

Концерт до 9 травня

2

Практичне заняття

Фестиваль вишиванок

2

Практичне заняття

Театралізоване дійство «Як козаки сонечко шукали»

2

Практичне заняття

10. Підсумкове військово–спортивне свято (ПВД–похід вихідного дня)

Похід до мальовничого села Маліївці Дунаєвецького району

3

Практичне заняття

ЗАНЯТТЯ 1 Дата _____________________

Тема:ознайомлення з порядком і планом роботи гуртка. Правила безпеки життєдіяльності під час занять, екскурсій, змагань. Правила дорожнього руху. Правила проведення туристських подорожей.

 • Мета: - ознайомити гуртківців з правилами техніки безпеки на заняттях.

 • правила поведінки в походах;

 • правила поведінки на змаганнях;

 • правила поведінки в походах;

 • виховувати в учнів переконання у ведені здорового способу життя;

 • вміння самостійно працювати і долати труднощі;

 • сприяти розвитку та популяризації військово – патріотичної гри «Джура»

 • навчити основним способам перенесення постраждалих при різних травмах;

 • навчити надавати першу медичну допомогу хворим та перенесення постраждалого одним, двома рятівниками;

 • виховувати особистісні моральні якості, які підвищували б рівень самооцінки, гідну поведінку з оточуючими.

Обладнання: проектор, ноутбук.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І Організаційний момент

ІІ Повідомлення теми та мети заняття.

Планом роботи гуртка. Правила безпеки життєдіяльності під час занять, екскурсій, змагань. Правила дорожнього руху. Правила проведення туристських подорожей.

ІІІ Бесіда з гуртківцями.

Тренер гуртка:

Приходить пора, коли вас нестримно тягне відправитися в яку-небудь подорож. І не має значення навіть який зараз сезон - зима, літо осінь або весна. Ви хочете просто насолодитися можливостями туристичного походу. Але, вирушаючи у подорож, ви повинні дотримуватися деяких правил, які висуваються до туристів.

В першу чергу ви повинні переконатися в тому, що ваша подорож не принесе шкоди навколишньому середовищу. Вам в вашій подорожі слід бути хорошим туристом і в першу чергу необхідно дотримуватися наступних правил.

Перед тим, як відправитися в похід, необхідно:

 1. Треба добре знати всі свої розумові, фізичні і технічні можливості та обмеження. Побудуйте план походу таким чином, щоб уникнути ряду проблем, які в наслідку можуть стати причиною травми або ушкодження учасників походу.

 2. Переконайтеся, що добре вивчили маршрут і знайомі з стежками, по яких буде проходити ваш маршрут. Поцікавтеся умовами місцевості і прогнозом погоди. Обов'язково візьміть з собою перевірені туристичні карти. Щоб отримати достовірну інформацію зв'яжіться з місцевими органами влади.

 3. Переконайтеся, що ваше екіпірування відповідає вимогам вашого походу. Візьміть з собою достатній запас продуктів харчування та напоїв, необхідний одяг, зокрема, термошкарпетки.

 4. Уникайте походів поодинці. Група, яка вирушає в похід, повинна складатися не менше ніж з трьох людей. Якщо раптом з кимось трапиться нещасний випадок, то один з учасників походу залишиться з потерпілим, а інший відправиться за допомогою.

 5. Обов'язково інформуйте своїх близьких і знайомих про проходження вашого маршруту й очікуваний час повернення з походу.

Під час походу, бажано всім туристам дотримуватись основних правил поведінки в поході:

 1. Під час походу намагайтеся дотримуватися стежки і не сходьте з неї. Тоді ви ніколи не заблукаєте.

 2. Перед тим як влаштувати табір обов'язково ознайомтеся з місцевими правилами розведення відкритого вогню. У багатьох місцях розведення відкритого вогню заборонено місцевими правилами.

 3. Намагайтеся не турбувати навколишнє середовище гучними криками і музикою.

 4. Постійно дбайте про довкілля. Намагайтеся не шкодити флорі та фауні. Обов'язково забирайте з собою всі свої відходи, а в тому випадку якщо ви виявили чужі відходи, то проявіть свою культуру і заберіть і їх з собою. Органічні матеріали, хоча легко розкладаються, мають бути поховані або забрані з собою. Не треба, щоб тварини харчувалися цими відходами.

 5. Якщо ви використовуєте миючі засоби, то намагайтеся цю процедуру робити на відстані не ніж у ста метрах від джерела води.

 6. Ходити в туалет бажано на значній відстані від траси і можливих джерел води. Для цієї мети, найкраще буде, якщо ви дістанете невелику яму, яку згодом необхідно засипати. Щоб спалити використаний туалетний папір використовуйте будь-яке паливо.

 7. Якщо ви взяли з собою в похід собаку, то не забудьте дізнатися про місцеві правила утримання тварин. Намагайтеся тримати її весь час на повідку. Місцеві правила іноді цього вимагають.

 8. Ознайомтеся з місцевим законодавством по відношенню рибного лову й полювання. У більшості випадків на ці заходи необхідно мати дозвіл від місцевих органів.

 9. Якщо за маршрутом прямування ви виявили пошкоджені вказівні знаки, то обов'язково запишіть точне їх місце розташування і повідомте у відповідні органи. Відсутність таких знаків може створити труднощі для інших туристичних груп.

Надання першої допомоги. Невід'ємною частиною туристичного спорядження під час походу є наявність аптечки першої допомоги. У комплект аптечки повинні входити набір засобів і ліків для надання невідкладної допомоги. Сюди увійдуть марлеві компреси, бинти, крем з антибіотиком. Також сюди входять різні дезінфікуючі засоби для рук, знеболюючі та індивідуальні лікарські препарати. Вміст аптечки має відповідати особливостям погодних умов, місцевості і різним особливостям регіону, де буде проходити ваш маршрут.

Основні правила транспортування хворих і постраждалих

IV. Вивчення нового матеріалу: теоретичні питання – 15 хв.; практична робота – 35 хв.

Вступ

Найвища цінність суспільства – людина, її життя і здоров’я. Проте, з кожним роком стає все більше факторів, що негативно впливають на життєдіяльність людей. Біді краще запобігти, ніж боротися з її наслідками, часто трагічними. Але якщо все ж таки стається нещасний випадок або виникло важке захворювання, що загрожує життю – необхідно надати першу медичну допомогу. Велике значення в комплексі заходів першої медичної допомоги – якнайшвидше транспортування потерпілого до лікарського закладу. Транспортувати потерпілого слід не лише швидко, але й правильно, тобто в положенні найбільш безпечному для хворого згідно з характером захворювання або видом травми.

Для транспортування потерпілого найкраще користуватись спеціалізованим транспортом; за його відсутності, транспортування повинне здійснюватися за допомогою будь-яких доступних в конкретній ситуації засобів пересування. В найбільш несприятливих умовах потерпілого доводиться переносити на руках, на спеціалізованих або імпровізованих ношах, на брезенті тощо. Транспортування може тривати від кількох хвилин до кількох годин. Особа, яка надає допомогу, зобов’язана забезпечити правильне перенесення потерпілого, перекладання його з одного транспортного засобу на інший, надати медичну допомогу в дорозі, проводити заходи з попередження ускладнень, котрі можуть виникнути в наслідок транспортної іммобілізації, через вібрації та з інших причин.

1. Способи транспортування хворих.

Основні способи транспортування хворих і постраждалих.

Коли надається перша допомога, необхідно керуватися такими принципами:

керівництво з надання першої допомоги повинна здійснювати одна людина;

надання допомоги проводиться спокійно, без зайвого поспіху, впевнено;

особливу обережність слід проявити у випадках, коли потрібно виймати потерпілого з-під автомобіля, уламків від обвалів тощо; невмілі дії за таких обставин посилюють муки та поглиблюють тяжкість ушкоджень;

потерпілого вкладають у безпечне місце, ослаблюючи тісні елементи одягу, пояс, комірець, краватку, ремінь;

після надання першої допомоги, потерпілого без затримок направляють до найближчого лікувального закладу;

за неможливості надати першу допомогу на місці пригоди, потрібно негайно доправити постраждалого до найближчого лікувального закладу.

До основних способів транспортування хворих належать: наземний, повітряний, водний транспорт, який може бути санітарним і пристосованим.

Положення постраждалого (хворого) при транспортуванні

Для попередження ускладнень під час транспортування постраждалого слід перевозити у певному положенні відповідно до виду травми. Дуже часто правильне положення рятує життя пораненого та, як правило, сприяє найшвидшому одуженню.

Найчастіше постраждалих транспортують у лежачому положенні з декількома варіантами, що залежить від характеру травми або захворювання. Транспортують поранених у лежачому положенні на спині, на спині із зігнутими колінами, на спині з опущеною головою та припіднятими нижніми кінцівками, на животі, на боку у фіксовано-стабілізованому положенні.

У лежачому положенні на спині транспортують постраждалих з пораненням голови, пошкодженнями черепа та головного мозку, хребта та спинного мозку, переламаними кістками таза та нижніх кінцівок. У цьому ж положенні необхідно транспортувати усіх хворих, в яких травма супроводжується розвитком шоку, значною крововтратою або непритомністю, навіть короткочасною, хворих з гострими хірургічними захворюваннями та пошкодженнями органів черевної порожнини (апендицит, защемлення грижі, проривна виразка і т.д.).

Постраждалих та хворих, що знаходяться у непритомності, транспортують у лежачому положенні на животі, з підкладеними під лоба та груди валиками. Таке положення необхідне для попередження асфіксії. Значну частину хворих можна транспортувати у сидячому положенні, а деяких тільки у сидячому та напівсидячому положенні.

При транспортуванні у холодну пору року потрібно прийняти заходи для попередження охолодження постраждалого. Особливу увагу у цьому відношенні потребують поранені з накладеними артеріальними джгутами, постраждалі, що знаходяться у непритомному та у шоковому стані, з відмороженнями.

У період транспортування необхідно проводити постійний нагляд за хворим, слідкувати за диханням, пульсом, зробити все, щоби при блювоті не виникла аспірація блювотиння у дихальні шляхи. Дуже важливо, щоби людина, що надає першу допомогу своєю поведінкою, діями, розмовами заспокоював психіку хворого, надавав впевненості у тому, що все добре закінчиться.

2. Способи перенесення хворих.

Способи перенесення хворих:

 • на руках,

 • на плечах,

 • на спині,

 • однією чи двома особами з використанням носильних лямок,

 • на санітарних ношах та підручних засобах.

Перенесення на собі та на руках здійснюються у випадках відсутності або неможливості використання штатних і підручних засобів.

Перенесення на собі

Одна людина може переносити постраждалого «на руках поперед себе» підхопивши під спину та стегна (хворий тримається за шию) (рис. ) , «на плечі» головою назад , коли постраждалий дуже слабкий і непритомний (рис. ). Якщо він у змозі триматися, то його переносять «на спині» тримаючи за ноги (хворий тримається позаду за плечі) (рис.). Такі способи вимагають великої фізичної сили і використовуються при перенесенні на малі відстані.

Перенесення постраждалого на руках двома рятувальниками

Якщо постраждалий періодично непритомніє, то його переносять на замку із трьох рук (рис.). При такому способі перенесення вільна рука рятувальника захоплює плече іншого для запобігання падінню постраждалого назад під час перенесення.

Якщо постраждалий у свідомості, його переносять «на замку» із чотирьох рук (рис.), а постраждалий тримається руками за шию рятувальників.

Перенесення постраждалого на носилковій лямці

Носилкові лямки призначені для витягування постраждалих з вузьких просторів, важкодоступних місць - зруйнованих будинків, ям, транспортних засобів, а також для полегшення перенесення постраждалого на собі та на ношах.

Носилкові лямки бувають штатні та імпровізовані.

Штатна носилкова лямка Ш-4 являє собою брезентовий ремінь довжиною 3,5 м і шириною 65 мм, який має на одному кінці металеву пряжку. На відстані 1 м від пряжки нашито брезентову накладку, що дає можливість пропустити через неї вільний кінець ременя та закріпити його на пряжці.

Імпровізовані носилкові лямки виготовляють із 2 або З поясних ременів, парашутної стропи, автомобільного буксирувального канату, шматка брезенту, простирадла, складеного у вигляді кільця або вісімки.

Застосовувати носилкову лямку НЕ МОЖНА при переломах таза, стегна, хребта, плеча або передпліччя.

Щоб полегшити роботу, носилкову лямку важливо правильно скласти і підігнати. Для складання лямки кільцем вільний (ходовий) кінець лямки пропустити через пряжку. Довжина кільця правильно підігнаної лямки, складеної кільцем, повинна дорівнюватися довжині однієї випрямленої та іншої, зігнутої в ліктьовому суглобі під прямим кутом, руки (рис.). Для складання лямки вісімкою вільний кінець пропустити під брезентову накладку і закріпити його в металевій пряжці. Фігура, що утвориться із двох з'єднаних між собою петель, нагадує цифру 8. Розмір петель лямки, складеної вісімкою, повинен дорівнюватися довжині випрямлених на рівні плечей рук (рис.).

Перенесення на лямці, складеної "кільцем" зручне тим, що у рятувальника залишаються вільними руки, і це дозволяє йому триматися за поручні при підйомі або спуску по сходах.

Для цього одну половину лямки пропускають під сідниці постраждалого, а іншу — по спині на рівні пахвових западин, щоб утворилися дві петлі (рис.). Носій лягає поруч спиною до постраждалого, просовує свої руки в ці петлі і надягає їх собі на плечі. Вільним від "кільця" кінцем лямки зв'язує петлі в себе на грудях, домагаючись гарної фіксації постраждалого. Потім рятувальник поступово перевалює постраждалого до себе на спину (рис.) і встає спочатку рачки, потім на одне коліно та у весь зріст.

Перенесення за допомогою "вісімки" одним рятувальником не можна використовувати для постраждалих з переломами кісток верхніх і нижніх кінцівок, таза і хребта.

Петлі лямки, складеної "вісімкою", надягають на ноги постраждалому, котрий сідає на перехрест лямки (рис. 66, а). Рятувальник надягає вільні петлі собі на плечі і приймає постраждалого на спину, який сам повинен триматися за плечі рятувальника (рис.).

Перенесення за допомогою "вісімки" двома рятувальниками способом "поруч" проводиться в такій послідовності. Рятувальники стають поруч і надягають по одній петлі "вісімки" так, щоб перехрест лямки перебував між ними на рівні тазостегнового суглоба. Петлі повинні лежати в одного носія через праве, а в іншого - через ліве плече. Постраждалого саджають на перехрест лямки в такій послідовності: рятувальники стають на коліна і ставлять свої вільні коліна поруч, укладають на них перехрестом лямки, потім саджають постраждалого та одночасно підводяться (рис. ).

Перенесення на носилках

Носилки забезпечують функціонально вигідне положення постраждалого, полегшують перенесення, завантаження, вивантаження та перекладання постраждалого. Перенесення постраждалого на носилках здійснюють 2-3-4 особи. Носилки бувають штатні та імпровізовані (рис.).

Санітарні ноші (рис. 2.2) мають стандартні розміри: довжина — 221,5 см, ширина — 55 см, висота — 16 см, маса — до 10 кг. Зберігають і переносять їх згорнутими.

Ноші розгортають одночасно дві особи. Розтягують ремені, за ручки розсовують у боки бруси та розправляють полотнище. Потім коліньми натискають на розпірки до появи клацання та перевіряють, чи добре закриті замки розпірок. В узголів'я кладуть подушку чи м'який підручний матеріал. При згортанні нош обоє носіїв одночасно відкривають засувки замків, підтягують розпірки на себе, напівскладають ноші та перевертають їх ніжками догори, при цьому полотнище провисає на бік, протилежний ніжкам. Потім здвигають бруси остаточно, ставлять ноші на ніжки, складають полотнище в три складки та закріплюють ременями.

Імпровізовані носилки виготовляють, за відсутності спеціальних, з жердин, дощок, стовбурів тонких дерев, зв'язаних лиж, одягу, ковдри, брезенту, плащ-намету, на морозі - зі змочених і заморожених спальних мішків і наметів. Носилки із одягу виготовляють, ввернувши рукава та застебнувши. У рукава вставляють жердини.

Носилки повинні бути міцними. На них необхідно підкласти що-небудь м'яке (одяг, сіно, солому та ін.).

Правила роботи з носилками:

- відрегулювати носилки для створення функціонально вигідного положення під час перенесення;

- у холодну пору року, до укладання постраждалого на носилки, укласти ковдри, якими після укладання вкривають його, або укласти постраждалого в спальний мішок-кокон (рис. 69);

- носилки поставити поруч з травмованою стороною тіла;

- два носії стають на коліно зі здорової сторони тіла, обережно підводять під постраждалого руки і за командою піднімають його;

- у цей час 3-й та 4-й носії підводять носилки під постраждалого;

- 1-й та 2-й носії обережно опускають постраждалого на носилки;

- у вузьких місцях підведення носилок здійснюється з боку голови або ніг.

3. Правила перенесення постраждалих на носилках у різних умовах.

Правила перенесення постраждалих на носилках у різних умовах

Уклавши постраждалого на носилки, подають команду "По місцях!", за якою один рятувальник стає біля голови, інший – біля ніг, а командир ланки та вільний рятувальник - з боків. Той, хто став біля головного кінця носилок, стає обличчям до постраждалого, а той, що до ніг, - спиною до нього. Команда "На лямки!" зобов'язує надягти петлі "вісімки" на ручки носилок, якнайближче до полотнища.

За командою "Піднімай!" плавно піднімають носилки, перевіряючи правильність припасування лямок і захоплення руками ручок носилок. Потім за командою "Уперед!" починають рух (не в ногу).

Постраждалих звичайно переносять ногами вперед. У випадку крутого підйому варто переносити головою вперед (рис.). При цьому завжди потрібно намагатися зберегти горизонтальне положення носилок, для чого піднімають один з кінців носилок. При спуску з гори носії приймають положення, зазначеного на рис.

Для подолання невисокої перешкоди (огорожа, зруйнована стіна, віконний проріз) двома носіями вони повинні поставити носилки на землю, стати з обох боків носилок, широко узятися руками за бруси, підняти обережно носилки з постраждалим і опустити передній кінець носилок на перешкоду. Після цього один носій тримає задній кінець носилок, а інший долає перешкоду та приймає носилки. Піднявши носилки, носії проносять їх над перешкодою і опускають на перешкоду з іншого боку. Після цього другий носій долає перешкоду, бере свій кінець носилок, і вони обоє продовжують рух.

Перед рухом краще знову опустити носилки на землю, як це було зроблено до подолання перешкоди, та знову скористатися лямками.

При перенесенні вчотирьох носилки на землю можна не опускати, треба тільки зупинитися перед перешкодою і дати можливість звільнитися від лямок носієві, що йде спереду, для того, щоб він міг перелізти через перешкоду та прийняти носилки. Потім усе виконується так само, як і з двома носіями.

Такими ж способами здійснюють подолання канав, щілин та інших перешкод, але в цьому випадку кінці носилок ставлять на край перешкоди.

У ході перенесення може виникнути необхідність повернутися навкруги, не ставлячи носилки на землю. Це може бути в тому випадку, коли неможливо розвернутися у вузькому проході для повернення назад. Після зупинки носій, що йде спереду, першим виконує поворот навкруги. Для цього він виставляє убік власне коліно, обережно опускає на стегно ручку однієї сторони носилок, рукою, що звільнилася, перехоплює іншу ручку, змінює положення другої руки і повертається обличчям до другого носія. Дочекавшись повного повороту першого носія, другий носій виконує той самий прийом, і за командою старшого вони продовжують рух (рис.). Якщо застосовувалися лямки, то їх знімає з ручок носилок кожний носій окремо перед поворотом навкруги.

ЗАНЯТТЯ 2 Дата _________________

Виховний захід

Мета. Виховувати любов і повагу до рідної землі, до природи рідного краю, рідного села, людей, праці, сприяти розвитку творчих здібностей дітей. Формувати переконаність у нетлінності духовних скарбів народу, повагу до батьків, до природи, до землі-годувальниці.

Обладнання. Селянська хата, тин, рушники, мальви, прядка, рубель і качалка, прядка, корзинки з лози, виставка робіт учнів з історії рідного краю.

Хід заходу

 1. й ведучий. Добрий день, шановна родино! Ні, я не помилилася, сказавши саме так, бо .думаю, що сьогоднішнє свято - це ще одна сходинка до родинного єднання.

 2. й ведучий. Щасливі ми, що народились і живемо в нашій чудовій, багатій, мальовничий землі, на нашій славній Україні. Тут жили наші батьки, тут наш корінь роду українського.

(Пісня «Родина, родина» ).

1 - й ведучий. Села Великий Олександрів і Малий Олександрів розташовані на річці Батіжок, що впаде в річку Ушицю. Село Великий Олександрів (60-х років ХІХ століття – Поросятків вперше згадується в актах 1441 р. У XVII столітті Поросятків був містечком, староством привілейованим маєтком сестри короля Польщі Станіслава Августа – графині Заморської. У 1865 році у графині Мнішек маєток викупив генерал Олександр Лідерс, саме він перейменував Поросятків в Олександрів. Оскільки село було центральним володінням, його почали іменувати Великим Олександровом, а навколишні села – Малим Олександровом, Майданом-Олександрівським, Пилипами-Олександрівськими. У 1921 році у Великому Олександрові утворено першу раду селянських депутатів.

Великоолександрівська сільська рада, якій підпорядковувались села Малий Олександрів, Пилипи-Олександрівські та хутір Григорівка, входила до Віньковецького району, з 1927 року по 1938 рр. Затонського району. Під час окупації території Віньковеччини з липня 1941 року по березень 1944 року Великоолександрівська сільська рада не діяла після визволення краю вона відновила свою роботу.

Ведуча. Село живе... Не одну сотню літ молитвою зустрічає світанок і проводжає день. В золотавих туманах прокидається воно щоранку, як і багато літ тому. І ми вдивляємося в його усміхнене, добре обличчя. Село вітає нас щедрими кетягами калини, п’янким запахом сіна і матіоли... Рідна батьківська земля... Ми з неї вийшли і до неї сьогодні прийшли на побачення. Отож не цураймося, признаваймося, завжди приходьмо до неї на поклін... Село живе... Та як йому не жити? Бо де ж криниці будуть пружно бити джерелами і калина білоцвіттям радуватиме?! А лелеки? Хто серед комфортабельності цивілізації дозволить їм із соломи й сіна збудувати собі оселю, та ще й на колесі, люб’язно запропонованому господарем.

Ведучий. Населені пункти, як і людські долі, мають свій початок, періоди розквіту, занепаду, відродження і забуття. А є серед них вічні, над якими час невладний.

Ведуча. Село Великий Олександрів. Тут живуть звичайні люди. Але то тільки на перший погляд. А придивишся до них - і в кожному знайдеш якусь родзинку, щось таке, чого немає в інших. І рідне село для них теж по-особливому незрівнянне і неповторне.

Ведучий. Рідне село! Воно справді зігріває душу кожного з нас. Це тепло проникає глибоко до серця. І де б ми не були, а невидимі промінчики притягують до себе, кличуть із далеких доріг до рідного села, до отчого дому. Здається, нема нічого кращого на світі за побачення із знайомими вулицями, батьківською хатою.

Читець.

Іду до тебе, отчий край!

Іду до тебе, земле.

Там в садах вже зріють ранки

Від проміння русі.

Іду в радощах, в сльозах...

Спішу, до рідного порогу.

(Звучить пісня «Моя стежина», муз. П. Май- бороди, сл. А. Малишка).

(На екрані - слайди, на яких демонструється історія села).

Ведуча. Село живе, як сама вічність. Десятки поколінь стоптали тисячами-тисячами босих ніг його дороги. Вони - німі свідки великих і малих подій. А ви сьогодні спробуйте піти польовими стежками босоніж, присісти серед лану, заквітчаного волошками й маками, і послухати голос природи. Знаєте, село вміє говорити, треба тільки знати його мову - мову минулого, нинішнього і майбутнього.

Ведучий. Виринувши із сивої давнини, чимало всього - доброго і не дуже, радісного і сумного, вікопомного і буденного - пережило воно за свої роки від першої писемної згадки. Приходили і відходили володарі та правителі, подвижники і просвітителі, сівачі, жниварі і руйнівники. Але Великий Олександрів розростався на північ і на південь, на захід і на схід, мовби просячи благословення на довгий вік і щасливу долю. А вік у села і справді довгий, навіть зважаючи на історично окреслену дату. Однак віриться, що воно існувало і до того часу.

 1. й читець.

Великих лих зазнав наш рідний край:

Нашестя вражих орд, війну, біду,

Та селянин із рідних місць

По своїй волі не тікав ніколи.

Після війни на згарище-село

З доріг далеких, із тюрми-полону,

Хоч дому того, власне, не було,

Він все-таки вертав до того дому.

 1. й читець.

Носив на плечах з лісу дубчаки,

Щоб тут, на рідній батьківській землі,

Побудувати хоч малу хатину.

На тоці жито ціпом молотив,

Робив сніпки, щоб хату ту пошити,

Бо він - хазяїн на отій землі,

Бо він довіку тут збирався жити.

 1. й читець.

Для боцянів на самім чолопку

Клав колесо, аби гніздо мостили.

Випалював на сволоці хреста,

Щоб обминали хату вражі сили.

Садив садок і під вікном бузок,

Щоб сіла бджілка на маленьку квітку,

І хрущ гудів, і тьохкав соловей...

Рідна земля

О рідна земле, я навік з тобою!

Душа співає од чистоти краси

Твоїх привітів , пробуджених весною,

Твоїх осель багатих на хліб-сіль.

З тобою, добра, я завжди з тобою!

 1. усміхнеться світу щедрість нив.

Тебе люблю, про тебе я співаю!

В житті весь вік завдячую тобі

І повінь сил чую у собі.

Тобі одній - пісні мої на радість,

Про тебе мрії - думи повсякчас.

Ніякій із тобою не зрівнятись,

Багато є земель — єдина в нас

Квітуча земле, росяна і чиста.

Ти найдорожча в зорях, колосках,

Тебе народи вільної Вітчизни

І бережуть, і славлять у віках!

М. Косякевич

  1. -й ведучий. Наші предки шанобливо відносилися до землі, шанували кожний її клаптик. Тому Великий Олександрів побудований на чорноземній землі, а всі земельні ділянки розташовані в полі на чорноземі. Бо предки вважали за гріх займати родючі землі під садиби. Люди посадили на пагорбах акаційові посадки, які гарно ростуть на наших землях.

 1. Наші предки мудрими були,

Родючі землі доглядали, берегли.

Щоб рясні врожаї родили,

За селом чорноземи поділили.

 1. А де земля менш родить, де піски,

Звели оселі біля синьоокої ріки.

Тулились тісно так, хатина до хатини

І двір від двору відділяли тином.

 1. В селі всі вулиці вузенькими були

На них два вози розминуться не могли.

Отож, як виникне пожежа край села,

Не одна вулиця згоріти тут могла.

 1. Щоб захистити від вогню оселі,

Садили люди навкруги в’язки веселі.

Тому й сьогодні, ви помітите відразу,

Ростуть біля осель могутні в’язи.

(Пісня «Це моя земля» ).

  1. -й ведучий. Дедалі більше віддаляються від нас в шаленому темпі атомної епохи біленька хатина, обсаджена красивими яблунями, з колискою та мудрим усміхом батька. У цій хатині - наш корінь роду, щось одвічне, як життя, і святе, як мамина пісня.

1-й ведучий.

Ти прийшла і щастя, і лихо,

Поважала мій труд і піт,

Із-під сірої теплої стріхи,

Ти дивилась жадібно в світ.

Відчиняла ти лагідно двері,

Для нового життя і добра.

Друзів кликала до вечері,

Рідно хато моя стара.

Мати. Уважно, донечко вишивай: хрестик до хрестика рівнесенько клади.

Донька. Добре, мамо.

Мати. Поки надворі холодно та роботи на городі нема, треба і про посаг дбати. Бачу, як сусідський Іванко на тебе задивляється, може, скоро й старостів чекати? А ти ще рушників та сорочок небагато вишила, що людям покажемо? Так що поспішай, доню.

Донька. Мамо, а для чого так багато рушників вишивати?

Мати. А чим будемо старостів в’язати, хату квітчати? Адже рушник - це обереги, вони оселю від злих сил бережуть. Хата без рушників, донечко, що родина без дітей. Рушник - обличчя оселі. Він характеризуватиме твою майстерність, охайність. Недарма в народній пісні говориться: «Тримай хату, як у віночку, і рушничок на кілочку».

(Пісня «Вишиванка» ).

Донька. Добре, мамочко, буду вишивати.

Мати. Нехай яскравими будуть твої вишивки, щоб ішла добра слава про твої золоті руки. Он бачиш, як наш Василько від батька науку переймає. Чудова корзина у нього виходить. Дивись, у господарстві згодиться. А весною уже й тин удвох з батьком лагодитимуть.

Батько. Бери, синку, лозу рівненьку, придавлюй тугенько, щоб корзина вийшла гарна. А скоро підемо лозу заготовляти. Її треба заготовляти взимку, коли дерево відпочиває. Тоді після обробки вона гнучка й годиться для роботи. Старайся, помічнику мій.

Син. Я стараюсь, тату. Правда ж добре виходить? (До хати заходять).

1-а дівчина. Добрий вечір у вашій хаті!

Господиня. І вам добрий вечір, дівчатонька!

Проходьте, голубоньки!

2-а дівчина. А ми по вашу Галю зайшли. На вечорниці її забрати.

Господиня. А що, тільки гуляти йдете, чи й роботу взяли?

Дівчата.Взяли!

Господиня. А новини цікаві принесли? Поки дівчата будуть розповідати, ти, Галю, склади оці рушники та погладь сорочку. (Дівчина гладить сорочку рублем та качалкою).

3-я дівчина. Кажуть, тітонько, у Христини Бондарівни сватання сьогодні... Чи, може, ви вже чули?

Господиня. У Христини? Ні, не чула. А чого ж, нехай іде заміж, хороша вона дівчина і рушників багато придбала.

4 -а дівчина. А хто сватає Христину? Що за парубок, звідки?

 1. а дівчина. Чи хороший парубок - не знаю, бо з сусіднього села, з Суховолі, але люди кажуть, що добрий і роботящий.

 2. а дівчина. А ще Катерина розповідала мені, що землі у нього багато, одинак у матері. Тож не буде погано Христині у Суховолі.

Господиня. А що ж, нехай і їй, сироті, щастя усміхнеться.

 1. я дівчина. Дівчата, а чого це ми сидимо? Давайте пісню заспіваємо.

(Пісня «Розпустили кучері дівчата»).

Донька. Мамо, я взяла рушники вишивати.

Мати. Добре, доню.

Дівчата. До побачення, тітонько!

 1. й ведучий. З діда прадіда на наших землях жили працьовиті люди. Вони займалися землеробством, скотарством, лозоплетінням, добували торф, були вмілими майстрами.

 2. й ведучий. Село завжди жило турботами про поле, про урожай, про благоустрій і добробут. Одне з найдавніших занять кожної сільської родини було ткацтво та вироблення й оздоблення одягу.

 1. й ведучий. Багато народних промислів у зв’язку з розвитком виробництва стали неактуальними. Але й до сьогоднішнього дня чоловіки в нашому селі займаються лозоплетінням, а жінки - вишиванням.

(Пісня «Мені сорочку мати вишивала» ).

 1. й ведучий.

Від слова «батько» в слові «батьківщина»

Надія, сила, віра і тепло.

То ж будь Вкраїні завжди вірним сином,

І бережи свій край, своє село!

Хлопчик.

Запитав мене молодший братик:

Що стоїть за словом «Батьківщина»?

Я не знав одразу, що сказати,

І сказав: - Може, це стежина

Що біжить до нашого 'городу;

Може, то садочок понад гаєм,

Ті пісні, що співані народом,

Жайвір, що співа під небокраєм?

Дівчинка.

Може, то садочок пишний цвітом,

Чи криниця з чистою водою.

Поле, що так смачно пахне літом,

Чи стеблина поєна росою?

Хлопчик.

Мабуть, Батьківщина, то сорочка,

Вишита бабусеньки руками.

То дівчата, квітчані в віночки,

То світлиці, вбрані рушниками.

Дівчинка.

Дідусеві посивілі скроні,

Посмішка на маминих вустах,

Мозолисті татові долоні

І волошки сині у житах.

Хлопчик.

Знаєш, брате, мабуть, Батьківщина,

То наша родина й домівка,

То земля, що зветься Україна,

То село під назвою Бишкінь.

(Пісня В. Кондратова «Моя Україна» ).

Ведуча. Багато весен пронеслось журавлиними ключами з тих віків. А село залишалося таким же мальовничим і казковим, доки тривожна звістка Великої Вітчизняної війни не торкнула його чорним крилом.

Ведучий. Великим тягарем була війна для всіх жителів села. Із зброєю в руках односельці захищали свій край, були нагороджені урядовими нагородами, багатьох не дочекалися з війни додому рідні. Тож завжди пам’ятаймо наших визволителів, що віддали своє життя за нас.

Ведуча. Всім нашим гостям, що пережили роки війни, ми даруємо пісню.

(Звучить пісня «Солдатська пам’ять», муз. В. Кучеренка, сл. І. Стрічана).

Ведучий. Споконвіку наше село славилося трудівниками. В усі часи наші хлібороби працювали на землі, а решта - сумлінно трудяться у лісі, на фермі.

Ведуча. Дорогі земляки! Прийміть у свої натруджені руки запашний коровай, спечений з хліба нинішнього врожаю.

У вас руки мозолясті,

У вас серце, як вогонь.

І сходить день новий у щасті

З ваших натруджених долонь.

Будьте ж ви здорові й молоді,

Хай вам буде слава у труді!

(Звучать українські народні пісні «Хата моя, біла хата»).

 1. й читець.

«Народ без пісні - дерево без плоду.

Немає пісні - той нема народу»,

- Про це подумав так Всевишній

И подарував народу пісню.

 1. й читець.

З тих пір красуня наша Україна

Таким безцінним скарбом володіє.

Пишається, радіє, мов дитина,

Що її народ співати так уміє.

 1. й читець.

Народна пісня душу розтривожить,

Розвеселить, утішить, заворожить...

Про все розкаже мудра пісня.

Без неї, часом, серцю тісно.

Ведучий. Де свято - там і пісня. Це завжди с, бо українська пісня - це бездонна душа раїнського народу, його слава, гордість. Споку гойдається материнський спів з колискою юка, пеленаючи дитинство у неповторної си мелодії. Потім дзвенять пісні дівочими та убочими голосами, вливаючись у серця спі- ів бентежністю чийогось кохання, смутком "огось розставання, чиїмись мріями, наді- , поривами до щастя.

Ведуча. Ось і завершується наше свято. Спасибі вам, люди добрі, що побували у нас на святі. Здоров’я, радості і щастя всім вам на довгі роки, творчої наснаги. Хай ваша невтомна праця заколоситься рясним урожаєм.

Ведучий. Нехай же завше слава лине про наше село, про вас, господарі землі, наші земляки, про тих, хто вмілими руками багатий ростить урожай.

(Звучить пісня «Дума про рідну землю», муз. В. Поприка, сл. В. Грабовського).

 1. й читець.

З далекої тривалої дороги,

Через печалі й гіркоту розлук

Спішу вклонитись отчому порогу

І доторкнутись материнських рук.

Ти вміла ждать. За це тобі спасибі,

За білі короваї на столі.

Ти в путь мене благословляла хлібом,

Щоб не цурався рідної землі.

 1. й читець.

Ділив з людьми і радощі й тривоги,

Не спотикався і не відступав,

Щоб рідного батьківського порога

Ніколи у житті не забував.

Чому мене так вабить рідна хата,

Збадьорює, мов подихом весни?

Бо в хаті тій мене чекає мати

У світлому серпанку сивини.

(Звучить пісня «Хай щастить вам, люди добрі», муз. І. Поклада, сл. Ю. Рибчинського)

ЗАНЯТТЯ 6 Дата _______________________

Тема. Козацький рівень культу Роду і народу, культ Батька–Матері, Дідуся–Бабусі. Батько–захисник сім’ї, творець історії, державності. Рівноправність української сім’ї. Мати–Брегиня роду. Значення християнської віри для козаків – служити Богові, Батьківщині, Ближньому.

Мета. Виховувати почуття любові до свого краю, природи, до української мови, до художнього слова та викликати бажання спілкуватися рідною мовою. Розширювати та поглиблювати знання дітей про українські національні традиції: зустрічання гостей хлібом-сіллю, прикрашання домівки, оселі вишитими рушниками, саджання верби і калини біля хати чи криниці, випіканя хліба та святкового короваю. Вчити дітей з пошаною та повагою ставитись до дорослих, до праці людей, любити своїх батьків, шанувати найстарших членів сім'ї – дідуся і бабусю, піклуватися про них, допомагати їм. Вчити дітей розуміти зміст прислів'їв про сім'ю, родину, про працю та використовувати їх у повсякденному житті. Вчити помічати красу рідної природи та викликати бажання милуватися нею.

Хід заняття

З давніх-давен в Україні за традицією зустрічали дорогих гостей хлібом-сіллю на вишитому рушнику. Тож і ми сьогодні з вами як доброзичливі, привітні та гостинні господарі зустрінемо наших гостей хлібом-сіллю.(Діти підносять гостям хліб-сіль).

Вихователь.Як ви думаєте, чи прийшов до смаку гостям наш хліб? (Відповіді дітей).

А як називається святковий хліб? (Відповіді дітей).

Завжди в Україні вміли випікати смачний та запашний хліб, шанувати його, тому, що хліб – це справжнє багатство. Недарма часто можна почути такий вислів: «Хліб-всьому голова». В кожній сім'ї, в кожній родині випікали свій, особливий хліб. А ваші матусі чи бабусі печуть хліб? (Відповіді дітей).

Ми повинні з пошаною ставитись до хліба, берегти його. Адже в нього вкладена праця багатьох людей. Давайте пригадаємо прислів'я про труд, про працьовитих людей. (Діти розказують прислів'я).

З пошаною ставляться до хліба і в нашому місті, в нашій області завжди вирощують багаті врожаї. А в якому місті ми з вами живемо? (Відповіді дітей).

Ми з вами живемо в Нетішині: і моя сім'я, і ваші сім’ї.

А що таке сім'я? (Відповіді дітей).

Так, це тато і мама, їх діти, бабуся й дідусь. Сім'я – це рідні, близькі люди, які живуть разом. А є ще у вас й інші родичі: дядьки й тітки, двоюрідні брати і сестри. Вони живуть зі своїми сім'ями, в нашому місті чи в інших містах або селах. Але ви підтримуєте родинні стосунки, їздите в гості один до одного. Отже ви – близькі люди, родичі. Ви – родина.

(Проводиться дидактична гра «Назви членів своєї сім’ї»).

А як можна лагідно назвати маму і тата, бабусю і дідуся? (Відповіді дітей).

Скільки є в нас, любі друзі,

для звертання ніжних слів,

і до тата, й до матусі,

до бабусь і дідусів!

І татусю й мамцю, й нене,

і дідусю, й бабцю теж,-

миле, ніжне, сокровенне –

як ще краще назвеш?

3 давніх-давен дорослі любили дітей, піклувалися про них, діти поважали старших, шанували їх і у всьому допомагали. Тож і ви повинні турбуватися про своїх рідних і близьких, шанувати їх.

Поклонися щодня

батькові низенько,

бо в нього серденько

до твого близенько.

Поклонися щодня

матінці ще нижче,

Бо серденько в неї

до твого ще ближче.

Щоб діти росли здоровими, веселими, красивими, купаючи своїх діток, матусі примовляли:

Купалися ластів'ята

та в чару-водиці,

щоб були ми білотілі

та ще й білолиці.

Купалися ластів'ята

та в чару водиці,

щоб були ми чорноброві

та ще й білолиці!

А заколисуючи своїх дітей, матусі завжди співали їм колискові пісні. Зараз наші дівчатка будуть колисати своїх ляльок, співати колискову пісеньку, а ми їм допоможемо.

(Діти співають колискову пісню «Котику сіренький»)

- Щойно ми з вами говорили про матусь, татусів, сім'ю. А зараз я вам пропоную зробити портрет.

(Діти викладають на фланелеграфі силуетні зображення членів сім'ї)

- Кого ми бачимо на портреті?

Це мама, тато, їхні донечка й синочок, бабуся і дідусь. Отже, це – сімейний портрет.

В Україні прикрашали свою оселю вишитими рушниками. Це робили не лише для того, щоб було гарно і красиво, а й тому, що вишиті рушники завжди вважалися оберегами. Вони «захищали», «оберігали» оселю від усього недоброго, злого і поганого. Наша кімната теж прикрашена сьогодні вишитими рушниками. І від цього кімната стала ще затишнішою, світлішою, привітнішою.

Наша кімната прикрашена ще й гілками верби і калини. І калину, і вербу можна зустріти біля ставка, біля струмка, річки, біля хати чи криниці. Недарма кажуть «Без верби і калини нема України». Ці рослини завжди любили і люблять в Україні. І не лише тому, що вони красиві, а ще й тому, що вони мають лікувальні властивості. З них можна виготовляти ліки для хворих. Тож ці рослини, як і всі інші, треба берегти, не ламати їх без потреби. В народі завжди говорили: «Зламаєш калину – образиш дівчину, зрубаєш вербу – накличеш біду».

Про калину і вербу український народ склав багато віршів і пісень. Ми з вами знайомилися з творчістю українського народного поета Т.Г. Шевченка. Він дуже любив Україну, українську природу і написав багато віршів про неї. Сьогодні я пропоную вам послухати вірш Т.Г. Шевченка «Зацвіла в долині червона калина». (Вихователь читає вірш та демонструє ілюстрації до вірша)

- Сподобався вам вірш? (Відповіді дітей)

- Цей вірш було покладено на музику і зазвучав він як пісня – ще мелодійніше.

(Виконується пісня «Зацвіла в долині червона калина»)

- А навесні, коли зеленіла молода травиця, коли зацвітала калина, любо було вийти на галявину, в поле, стати в коло, взятися за руки і заспівати.

(Проводиться українська народна гра «Подоляночка»)

- В Україні любили і люблять не лише весну, коли все в природі оживає й розквітає, а й осінню пору. Адже осінь – щедра, багата пора, пора збирання врожаю. І коли весь врожай в полі, в саду, на городі був зібраний, складений до комори, можна було трохи відпочити і розважитись.

(Проводиться українська народна гра «Козачок-мачок»)

- Ми з вами і дізналися про українські традиції. А що ж таке традиції? Це звичаї, які передаються з покоління в покоління: від батьків – до дітей, від бабусь і дідусів – до онуків, від старших – до молодших. Це шана до сім'ї, до родини, до хліба, до наших оберегів – вишитих українських рушників, до чудових і цілющих рослин – верби і калини. І ми з вами повинні підтримувати ці традиції і продовжувати їх.

Шумлять дніпровські води сині,

в гаях щебечуть солов'ї.

Ми живемо на Україні

і дуже любимо її!

(Звучить запис пісні «Україно моя»)

- А зараз підійдіть до столу. На столі ви бачите картки. Це не просто картки, це – частини картини, яку я пропоную вам скласти.

(Діти стають навколо столу, складають картину)

- Що ми бачимо на картині? (Відповіді дітей).

- Ми разом працювали, склали гарну картину. Давайте зараз помилуємося нею! Кущ червоної калини є символом України.

Послухай!

Послухай, як трава росте,

Напоєна дощами.

І як до тебе рідний степ

Співає колосками!

Послухай, як струмок дзвенить!

Як гомонить ліщина,

З тобою всюди, кожну мить

Говорить Батьківщина.

Послухай, як співає сад,

В гіллі пташок гойдає.

Той сад тобі і сонцю рад,

Коли отак співає.

Послухай, як вода шумить,

З тобою всюди, кожну мить

Говорить Батьківщина!

П. Осадчук

(Звучить запис пісні «Це моя земля»)

ЗАНЯТТЯ 11 Дата_____________


Голос за сценою під тиху мелодію

Сьогодні в нас родинне гарне свято,
Зійшлися мами, тата, бабусі, дідусі,
Сестрички, братики — усіх нас так багато!
Нам так хотілось, щоб зібрались всі. 
Бо це ж чудово, як батьки і діти
У свято й будні завжди поруч йдуть.
Сьогодні всім нам можна порадіти,
Що в нас родини дружно так живуть. 
Сьогодні свято. Пісня хай лунає,
І хай щасливим буде кожен день.
Батьки і діти — і душа співає,
Тож хай лунає більше тих пісень! 

Пісня «Зеленеє жито»


Ведуча. Одного ранку я прокинулась від ніжного дотику. Повільно розплющила очі і на своїй щоці відчула теплий промінь сонця, який заглядав до мене крізь шибку... Я подумала, який добрий Бог, що створив сонце, яке дає нам світло і тепло. 
Ведучий. Одного ранку я прокинувся від ніжного дотику. Повільно розплющив очі і побачив, що біля мене стоїть моя мама і каже: «Синку, вставай». Я подумав, який добрий Бог, що дав мені маму, яка дарує мені тепло і любов свого серця. 
Ведуча. Який добрий Бог, що дав нам найбільший скарб на землі — наших матерів. 
Ведучий. Який добрий Бог, що дав нам сильних і мужніх батьків, братів і сестер, бабусь і дідусів. 
Ведуча. Який добрий Бог, що дав нам сім'ю, родину, християнську родину, а весь наш багатостраждальний народ ми називаємо українською родиною. 
Ведучий. Взірцем для нас є Пресвята родина із Назарету: Марія, Йосиф та Ісус. 
Ведуча. Вони разом переносили труднощі та негаразди, долали випробування. І ніколи не нарікали, бо знали, що це Божа воля.


Пісня «Батьки мої».

Виходять читці. 

Ліси виростають родинами в горах, 
Чайки відлітають у вирій гуртами, 
Родинами плавають риби у морі, 
І хмари гуртами летять над містами; 

А десь астронавт у безмежнім просторі, 
І десь мореплавець у чорну годину, 
І сивий дідусь у самотньому горі, — 
Усі вони мріють про рідну родину...

Ста друзів не стане у справжньому горі,

Заваляться плани, мільйони й палати,

Та сяйвом рятунку в життєвому морі

Завжди для нас будуть родина і мати. 

Ведучий. Хто першим посміхається до немовляти? Хто вдень і вночі чатує над колискою, прислухаючись до подиху дитини? Хто накриває Боже творіння, коли рученята ще зовсім безпомічні? Хто витирає сльози малюку й пригортає до серця, щоб загоїти болі та жалі у поцілунку батьківської любові? 
Ведуча. Хто від себе відриває, тільки б дитині було вдосталь. І навчає робити перші кроки в житті? Хто першим складає дитячі рученята до молитви? 
Ведучий. Наші батьки, наші тати і мами. 
Ведуча. Тож відплачуймо теплотою серця за батьківську любов, не допускаймо, щоб будь-яка образа була вчинена нами найдорожчим людям
1дитина.
В сім’ї розпочинається життя дитини,
Тому від мами й тата в неї все!
Тож усі звички й правила з родини
Дитя в життя з собою понесе. 
2дитина.
Тому народ не раз попереджає:
Гни деревце ще поки молоде.
Вчи діток, як малі — це кожен добре знає,
Від цього правила не дінешся ніде. 
Учень.
В дитини від родини чуйність, ласка.
І від родини в неї доброта.
В сім’ї для неї оживає казка,
І кожна стежечка в житті — проста. 
Учениця.
Бо є підтримка тут і є порада,
Турбота є, любов, а ще — тепло.
І задоволена дитина, дуже рада.
Тож хочеться, щоб завжди так було. 
Учень.
Повага і взаєморозуміння,
Щоб стали нормою в родині повсякчас.
Хай рідних душ ясне палахкотіння
Батьків й дітей єднає кожен раз. 
Учениця.
Бо ж діти, мов пташата у гніздечку,
До маминого туляться тепла,
І до татусевого доброго сердечка.
Тож треба, щоб любов в сім’ї жила. 

В.. Мама і батько – найрідніші, найближчі кожному з нас люди. Від них ми одержуємо життя. Вони вчать нас людських правил, оживляють наш розум, вкладають в наші вуста добрі слова. Образи батьків опоетизовані у віршах, оспівані у музичних творах, прославлені в казках і легендах. Перше слово, яке вимовляє дитина, це слово «мама».

В.. Мама, матуся! Скільки тепла і ласки таїть це магічне слово, бо називає людину, чия любов не знає меж. Мама – це той дужий птах, що розкрив нам крила, дав дорогу в життя. Це людина. Перед якою ми у вічному боргу.

 
Я знайду найтепліші слова 
Для єдиної в світі людини, 
Я вклонюся тобі, бо дала 
Ти життя для своєї дитини. 
Може, я не завжди розуміла 
Твої погляди, зрідка сумні... 
І не знала, що. серце боліло — 
Ти віддала би душу мені! 

Від тебе все: І хліб, і весен перший цвіт,

І світлий обрій, і криниця чиста,

І серця жар, і мій стрімкий політ,

І за селом стежина серед жита.

Багато в світі різних слів

І різних виразів чимало,

Та ласкавіше серед них

І найрідніше слово - мама.

Хоча б яку ти вибрав із доріг,

Хоча б якими ти пішов шляхами,

Та через терни горя і зневір

Ти повертаєшся до мами.

Це теплі руки і вуста,

Що так в дитинстві зігрівали,

Це ніжне серце, ніби птах,

Завжди з тобою мандрувало.

Спіши до неї крізь літа,

Шануй, люби, не дай тужити.

Бо лиш вона, і рідна, і свята,

З тобою вічно буде жити.


Пісня «пісня про рушник»


Ведуча. Кажуть, рука, що рухає колиску, рухає світ. Ніжна лагідна рука. Мамина рука. Багато літ мамина сила і любов не дає загинути нашому роду, нашій нації, нашій ненці-Україні. 

Ведучий. Не дає загинути мамине серце, таке сильне й велике у своїй любові. Тож бережімо його, бо воно таке вразливе до нашої байдужості й образ! 

Ведуча. А чи ти хоч раз помолився за свою маму? Чи ти задумувався над тим, яке у неї життя, скільки клопотів вона має щодня? 
Ведучий. Пригадай і просвітися вдячністю до неї. Запам'ятай: усе в нашому житті буває лише один раз. І мама — одна-єдина у цілому світі! 
Ведуча
Коли б хто в світі міг підрахувати 
Всі сльози материнські на землі, 
Коли б той біль, що знала кожна мати, 
Розкласти міг на часточки малі, 
Напевне, всім удосталь би дісталось. 
Аби ж хто витримати зміг. 
Ведучий. Шануймо наших матерів! Не забуваймо! Адже й наші болі приймають матері в свої серця. Не додавайте їм зморшок на чолі та сивини на скронях. Моліться за своїх матерів. . . 

Господа щоденно я молю, 
Щоби зберіг він матінку мою. 
Люблю Тебе, хоч, може, люба ненько, 
Непослухом раню твоє серденько. 
Що вражене до болю давить грудь, 
Прости мені, матусенько, забудь,

Прости мені, ти вмієш все прощати, 
Ласкава, добра, терпелива мати, 
Ти Ангел мій, що злинув просто з неба, 
Люблю Тебе — і більше слів не треба. 


Ведуча. І скільки б тобі не було років — 5 чи 50 — тобі завжди потрібна мама, її ласка, добрий погляд. І чим більше любові до мами ти маєш, тим світліше і радісніше ЇЇ життя. 
Ведучий. Борг перед мамою не можна виміряти ніякою міркою, не можна заплатити повністю. Умійте відчувати серце матері. Умійте бачити в її очах мир і спокій, радість і тривогу. 

В.2.На сцену запрошується …….. . Для нашої мами є випробування. Вона повинна відшукати свого сина по вушках. ( музика).

Конкурс для мам(викликаються дві мами) «Забий цвях»
Оскільки зараз – дуже непростий час, і інколи жінки змушені замінювати дітям і батьків, вони повинні вміти володіти молотком і цвяхами.
Ось ваше завдання: хто швидше заб’є цвях у дерев’яний брусок. Перевіримо, наскільки в наших мам точна рука і гостре око.

В.1. «Три біди є в людини: смерть, старість і погані діти» - говорить народна мудрість.

В.2. Старість неминуча, смерть невблаганна – перед нею не можна зачинити двері, а від поганих дітей не можна уберегтися, як і від вогню, бо це залежить не тільки від батьків, а й від самих дітей.

Ладоньки – ладусеньки! Ложку за бабусеньку,

Ложку за татуня, ложку - за мамуню,

Ложечку за дідуся! От і кашка уся.

Ладоньки – ладусеньки! Велик від бабусеньки,

Джинси від татуня, перстень від мамуні,

Програвач від дідуся – от і справа уся.

Ладоньки – ладусеньки! Човен від бабусеньки,

Дачка – від татуня, тачка – від мамуні,

А гараж від дідуся – от і складчина уся.

Ладоньки – ладусеньки! Капці для бабусеньки,

Майку – для татуня, хусточку - мамуні,

Бриль старий – для дідуся. То і дяка уся!!!

В.1.Сім’я - ось та пристань і гавань, звідки ми виходимо у широкий світ, ім’я якому - життя.

В.2.Прекрасно, коли в сім’ї панують злагода, взаєморозуміння, повага.

В.3.Через сім’ю діти вчаться добру. Недарма в народі кажуть: «Від доброго дерева добрий пагінець одійде, од добрих батька і матері піде й добра дитина.»

В.4.Серед наших гостей – родини з різним сімейним стажем, з різною долею. Прості, щирі, працьовиті, де батьки вчать добру і поваги до людей своїх дітей.

В.1.Як виявилося, наші мами теж колись навчалися у школі. Ми дізналися, що () мами закінчили школу із золотою медаллю. То ж давайте привітаємо цих мам!

В.2.А ще дуже цікавий факт про наших мам. Усі разом, а їх 29– народили -- дітей. -- __по 1 дитині, __по 2 дітей, і лише __ зважились народити 3 – 4 дітей. Давайте поаплодуємо їм за цей материнський подвиг.

Дитина:
- Розкажіть мені, мамо, про вишні.
Їх було так багато в саду…
Мама
- Були, сину, морози, невтішні,
А вони кого хочеш зведуть.

Дитина .
- Розкажіть мені, мамо, про зорі,
Чи такими були і колись?

Мама:

- А той, сину, хто виріс у горі –
Не часто на зорі дививсь.

Дитина ..
- Розкажіть мені, мамо, про долю,
Чи людині підвладна вона?
Мама
- Наша доля , мій сину, як море –
Той пливе лиш, хто має човна.

Дитина:.
- Розкажіть мені, мамо, про роки –
Чи спливають помітно вони?
Мама:
- Роки, сину, помітні…допоки…
Матерів пам’ятають сини.

Сценка (мати та син)

- Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?
- Так, синочку, правда.
- А чому так багато зірок на небі?
- Це коли людина приходить на світ, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає.
- Бачив?
- Бачив, матусю, бачив… Матусенько, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?
- Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь – ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка такої людини світить ясно, і світло це далеко видно.
- Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.
- Старайся, мій хлопчику…

Пісня «мама»

Ведучий 2:

Одного вечора, коли мама готувала вечерю, одинадцятирічний син прийшов до кухні з карткою в руках. З офіційним виглядом дитина подала картку мамі. Мама витерла об запаску руки і прочитала:

 • прибирання у кімнаті – 2грн.

 • догляд за сестричкою – 3грн.

 • отримання відмінних оцінок – 5грн.

Мати зворушливо подивилась синові у вічі. Потім взяла ручку і написала:

 • за те, що носила тебе під серцем 9 місяців – 0грн.

 • за те, що втирала твої сльози – 0грн.

 • за ночі, проведені коло твого ліжечка – 0грн.

 • за те, що всього тебе навчала – 0грн.

 • за всі обіди, сніданки, канапки до школи – 0грн.

 • за все, що даю тобі щоднини – 0грн.

Мати віддала картку синові. Він подивився і написав "Сплачено” і зі сльозами кинувся до матері на шию.

Ведучий 1:

Коли в особистих чи родинних взаєминах доходить до рахунків – все закінчується. Любов – або безкорислива, або її нема.

В.3.Якщо мати за своєю природою є втіленням ласки, ніжності, надмірної доброти, то з батьком асоціюються значно вимогливіші означення.

В.4.Батькове слово було не тільки законом – воно навчало, об’єднувало і утверджувало моральні засади. Чи не від того увійшов у повсякденний побут вислів: «Хоч батько і скупий на слово, але воно є законом». Не випадково казали: « Не навчив батько – не навчить і дядько.»

В.1.Батьківська любов, згідно з народною мораллю, має бути стриманою і врівноваженою, дитину треба любити так, щоб вона цього не знала. Саме така – батьківська любов.

1.Батьку любий, тату милий,

Нинішньої днини

Ти прийшов до нас на свято

Нашої родини.

2.Ми тобі складаєм нині

Щире побажання,

Щоб прожив ти многії літа,

Не зазнав страждання.

3.Щоб ти вивів нас у люди

Та втішався нами,

Щоб гордитися ти міг

Своїми донями й синами.

Пісня «таточко –татусю» співають по куплету окремо хлопці і дівчата.

Ви всі, напевно, хоч раз бачили передачу «хата на тата»

В.2.На сцену запрошується …….. . Для наших татів є випробування. Вашій увазі пропонується конкурс «Найоригінальніша канапка». Перед вами на столі – різноманітні продукти: батон, майонез, цукерки, ковбаса, крекер, крабові палички. Ваше завдання: за 1 хв. зробити оригінальну канапку і придумати їй назву. Час пішов…(музика)
Тепер подивимось, як ви їх зможете з’їсти. Смачного вам! (всі хлопають)

В.3.Для всіх присутніх у залі, а особливо для цих татів пропонуємо смішинки.

 Гумореска № 1 (Батько, син)

А ти, татку, в школі вчився?
- Учився, Андрійку.
- А то правда, що ти, татку, був одержав двійку?
- Було таке, траплялося...
- Тоді мама правду каже, що я в тебе вдався.

 Гумореска № 2

    На дивані сидить тато, розгадує кросворд. Входить син:

- Тату, допоможи розв’язати задачу.
- Прийде мама – допоможе!

Син виходить, знову заходить:

- Тату, там на кухні кран порвало, вода тече.
- Прийде мама – відремонтує!

Син виходить, батько встає, водить носа. Входить син:

- Що це пальним пахне?
- А, на кухні білизна горить.
- Чому ж ти мовчиш?
- Прийде мама – погасить!  

В..А тепер подивимося як батьки знають своїх дітей.

В..На сцену запрошується тато…. .І для цього тата ми маємо випробування. Серед усіх рук, які простягаються до нього, відшукати руку своєї донечки.

(звучить музика)

Батьки і чомучки

Ну і мама! Ну і тато!

Наче справжні дошкільнята:

Нічогісінько не знають –

Смішно і сказать комусь,

Бо щодня мене питають

Лише одне “Чому” й “Чому”

- Ти чому такий непослух?

А чому не стелиш постіль?

Ти чому цей вірш не вчиш?

А чому портфель без ручки?

І чому такий синець?

Ох, настане мій кінець!

Не поясниш їм ніколи –

Хоч би й дуже захотів…

Треба їх віддать до школи,

Хай питають вчителів!

В..А тепер на сцену запрошуються дві сім’ї. Мама, тато і їхня дитина

родинна гра.. Уявіть, що ви на березі швидкого струмка у горах. Там ви відпочивали, розважались. Але пройшла злива, і струмок з кожною хвилиною стає глибшим і ширшим, а вам треба перейти на інший бік, щоб вас не змила вода. Покажіть, як ви це зробите. А вода вже глибока, дружина боїться, а дитина плавати не вміє...(звучить музика)

Ні, легко жить чоловікам не гоже,
  Вони повинні мужньо, як атланти,
  Вселенське небо на собі тримати
  Коли воно грозове чи погоже

Одвічні привілеї чоловічі -
  В суворий час виходити на чати.
  Вітчизну, матір, жінку захищати,
  А доведеться - з мужністю біді дивитись в вічі.

У мирні дні, забувши про утому,
 Плекати хліб духовний і насущний.
 Трудами наближати день грядущий,
 А ставши батьком і главою дому,
Додати всі незгоди побутові.

Як добре дітям й затишно в родині!
Тут так цікаво й весело всім нам.
Тому вклонитися доземно ми повинні,
За диво й за життя своїм батькам.

Батьки для нас — це найдорожчі люди,
Вони піклуються і думають про нас.
І хай завжди в нас тато й мама буде,
Й ніколи світлий не проходить час. 

І хай здоров’я буде у родині,
Щоб радість й сміх веселий наш дзвенів!
Родині ми складаєм славу нині,
І скажемо багато добрих слів.

Бо все найкраще в дітях від родини!
Привітність, щирість, щедрість, доброта.
Усі традиції народні і святині,
Та мудрість й віра чиста і свята. 

В.1.Чоловік стає на коліна в трьох випадках: Щоб напитись із джерела, зірвати квітку для коханої і щоб вклонитися матері. І я низько вклоняюся ще одній найдорожчій жінці – бабусі.

(вірш про бабусю)

В.2.При сучасній зайнятості батьків бабусі у багатьох випадках беруть на себе частку турбот і обов’язків, пов’язаних з вихованням дітей.

В.3.На дні бабусиних скринь народ віками зберігав щиру доброту і милосердя, рідне слово і самобутню мораль.

В.4.Як часто наші мами за щоденними турботами не мають багато часу для нас. А вони – бабусеньки, бабуні – і нагодують нас. І пожаліють, бо люблять онуків більше, ніж своїх дітей.

1.Бабусю моя дорогенька,

Матуся моєї матусі,

Присядь біля мене близенько,

Я ніжно отак пригорнуся.

2.Накину тобі я на плечі

Хустину тепленьку, пухову,

Як гарно мені з тобою,

Бабусю, завжди будь здорова!

3.На руки твої подивлюся,

Що ніжно мене так ласкали,

Ці руки моєї бабусі

В колисці мене колихали.

4.Вони хоч старенькі та вправні,

Все вміють ці руки робити:

Хустиночки вишити гарні,

Сніданки, обіди варити.

5.За все найкраще у житті,

За ваші руки золоті,

За ваші лагідні серця

Ми, внуки, вдячні вам, бабусі, без кінця!

Пісня про бабусю у виконанні хлопців.

В.1.Погляньте, як сивина вибілила коси наших бабусь. Сивина… . Одним бабусям вона припорошила скроні, іншим зовсім вибілила коси. Пам’ятайте, що кожна сива волосина говорить про те, що не завжди слухали бабусю діти та онуки.

Син. Чом у тебе у косі ясна забриніла раптом сивина?

Мати.Од любові, од… надій. Ти ж один у мене, сину мій.

Син. А в бабусі голова біліш - то ж мене бабуся любить більш?

Мати. В неї діти – доньки і сини додають сердешній сивини.

Син. Чом же тьотя біла, як зима – в неї ж діток не було й нема?

Мати. Так, синочку. Біла геть вона: бо нудьгує цілий вік одна.

Бабуся і онук

Бабуся онука колисає,онук ніяк не засинає.

Розповіла вже всі казки, і віршики, і приказки.

Стомилася, та все ж співає, онук ніяк не засинає.

І враз в кімнаті тихо стало, мабуть, уже заколисала.

Та ні, знов пісенька луна, якась тонка і голосна.

Піду в кімнату подивлюся, щось наче голос не бабусі,

Зайшла й побачила дива:бабуся – спить, онук – співа.

танець

В.2.Дідусь у нашому житті… . Святість цієї близької людини завше була незаперечною.

В.3.Мудре, хоч іноді й суворе дідусеве слово, вміння заохотити до праці, розповісти цікаві спогади – саме таким незамінним помічником і доброзичливим учителем він є для кожного з нас.

Не сумуйте старенькі!

Сині весни пройшли, промайнули,

Наче коні промчали літа.

Не помітили їх, не збагнули,

Як настала пора золота.

Не сумуйте старенькі, не треба,

Не тримайте у серці жалі.

Я до ніг прихилив би вам небо,

Щоби краще жилось на землі.

Кажуть, юність живе лиш майбутнім,

Кажуть, зрілість цінує лиш мить,

Тільки старість живе незабутнім,

Тим, чого не вернуть, не спинить.

Є закони природи незмінні

Для людей, для птахів, для трави.

Ви простіть нас байдужих, ми винні,

Будем ми ще такими, як ви.

В.4.Коли мова йде про дідуся, то перед очима постає знайома постать, усміхнене зморшкувате обличчя, вкрите інеєм волосся, жилаві працьовиті руки.

В.1.Дорогим нашим дідусям присвячується… .

Учень на акорд. виконує танго

В.2.Про життєву мудрість наших дідусів складено чимало легенд, давніх історій. Ось послухайте одну із них.

Був колись закон – знищувати старих людей, які вже не могли виконувати роботу. Старший син виводив батька чи матір у глухий ліс і залишав там. А один чоловік пішов проти закону: пожалів свого батька, заховав його у глибокій землянці в пущі.

Рік живе старий. Другий. Ніхто про те не знає. І впав на їхню землю неврожай лютий, а за ним – холодна, затяжна зима. Все поїли люди, навіть насіння. Розмерзлась земля, а сіяти нічого.

Прийшов тоді син до батька і каже: «Будемо погибать,тату, усі разом» - і заплакав. «Не плач, сину»,- каже батько, - «є порятунок. Розбери стріху на хаті, розтруси її по полю і зійде зерно, що в колосках невимолочене залишилося.»

Зробив син так, як велів батько. І зійшло жито – густе, могутнє, і був урожай невиданий.

Прийшли до того чоловіка люди і запитали, хто навчив його так чинити. І чоловік зізнався, що порушив закон, не вигнав батька. Зажадали люди побачити того діда.

Він вийшов до них – сивий, згорблений, зіперся на костур і каже: «Я смерті не боюся бо давно до неї готовий. Убийте мене, а сина пожалійте, як він мене пожалів».

Заспокоїли діда люди і прийняли новий закон роду – «Берегти й шанувати старих людей за роки, за мудрість, слухати їхню раду й чинити, як вони скажуть. І доглядати до самої смерті. А хто не виконає цього закону – буде проклятий на віки вічні.

В.3.За ніжне серце, за щиру турботу,

За вічне бажання добра вам усім.

Ми дякуєм Богу, що ви у нас є.

Хай силу й здоров’я Господь вам дає.

В.4.Хай дороги стеляться крилато,

Будуть чисті, рівні як струна,

А добро – не обминає хату,

Як не обминає світ весна.

В.1.Отак непомітно підійшло до кінця наше свято

1.Батьки і діти! Діти і батьки!

Нерозділиме і довічне коло.

Ми засіваємо житейське поле

І не на день майбутній - на віки!

2.Між нас не ляжуть вирвами роки,

Бо наша кров пульсує в нашій долі

Батьки і діти… . Діти і батьки… ,

Нам нічого ділить на спільнім полі.

3.Сім’я – це пристань і гавань,

Сюди повертаймось знов і знов

Із мандрів далеких і плавань –

Тут вічно панує любов.

4.Тебе тут завжди пам’ятають,

Куди б ти не їхав, не йшов,

На тебе постійно чекають

Увага, турбота, любов.

5.Сімейний вогонь палає,

Теплом заповнивши дім,

Хай тато маму кохає,

Хай щастя не зраджує їм!

Вальс

(пісня «В родині нині свято»).

ЗАНЯТТЯ 12 Дата _________________

Центральний концертний майданчик розташовано на Співочому полі. Під деревом - козацький намет. Біля нього розставлені козацькі списи. На заднику сцени встановлено емблему козаків.

Неподалік від наметів - казани, де варяться козацькі страви: куліш, каша-зливанка.

У приміщенні будинку культури, неподалік від сценічного майданчика - виставка самодіяльних художників, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, народних умільців.

Святково оформлено стенд з програмою свята.

У козацькому наметі - безпрограшна лотерея.

У різних куточках поля - торговельні ряди, назви до яких вказують орієнтири: «До корчми» «До пампушок», «Варенички», «До ласощів» та інше.

Перед концертним майданчиком збудовані ворота, де глядачів зустрічають вартові на конях.

На початку свята звучить народна інструментальна музика.

Музика стихає.

 1. а дівчина. Здрастуйте, дорогі друзі!

Ведуча. Добрий день, людоньки!

Запрошуємо всіх на відзначення загальноукраїнського козацького свята до дня Святої Покрови «Козацьке коло».

 1. а дівчина. Цього дня ми з вдячністю і вірою приймаємо заступництво і клопотання за нас перед Богом Пресвятої Діви Марії, згадуємо історичні події козацької доби та прагнемо відродити козацькі звичаї і обряди.

(Козаки-довбуши б’ють у литаври).

Ведуча.

Гримлять литаври, стяги пламеніють, Ген високо сонце осяває путь.

1-а дівчина.

А попід горою, яром, долиною,

Козаченьки славні у похід ідуть.

(У записі пісня «За світ встали козаченьки». На сцену виходить гурт козаків).

Ведуча.

Вертаються чайки з морського походу,

Втомилася шабля від ратних звитяг,

У Ржищів, колиски козацького роду.

Манить у тумані малиновий стяг.

Ось зустріч настала на ріднім причалі,

Забудем на хвильку про біль і печалі,

І ми побратимів зустрінемо всі.

(Козаки зупиняються біля сцени, отаман разом зі свитою підіймається на сцену. їх зустрічають дівчата з хлібом-сіллю).

Отаман.

Спасибі вам, добрі люди.

За честь, за славу, за повагу,

Що ви нам учинили

І на свято запросили.

Ведуча. Розумне слово кажи, пане отамане!

Тобі слово і синам твоїм.

Отаман. Колись-то, чували ви, наша земля красувалась і пишалась усім людям на диво. Знали нас і по Царградах, і в Яссах, і по Кра- ковах; були в нас свої православні князі, а не недовірки. Та ба! Все пропало, все зруйнували бусурмани та католики; тут-то на поміч і родині, і вірі з’явилось наше товариство велике, і нема святішої віри, як наша, братове-панове... Якщо лихо тяжке посипа нашу неньку, якщо і в середині заведеться тля - не вдасться вороженькам, не вдасться: товариство наше козацьке на сторожі стане рідному краєві. І коли на те піде, що треба буде вмирати, - то ніхто так не здолає вмерти, як ми!

Всі. Ніхто, ніхто!

1-й козак. Правда, батьку, спасибі, за слово!

Ведуча. Чи не час до коша козачаток приймать?

В самий раз! Саме час!

Отаман.

Одержавши на раді згоду,

Дітей козацького народу

У наше коло викликаю,

х перевірити жадаю.

Поведу таку я річ:

Що ви знаєте про Січ?

І про нашу Україну?

Розкажи усім нам, сину.

 1. й козак.

Знаю, батьку, славна Січ

Ворогам ішла навстріч,

Рідну землю захищала

І народ наш прославляла.

 1. й козак.

Лиха ж отчий край зазнав

(Не бажаємо нікому!)

Людолов нас чатував,

Щоб позбавить свого дому.

 1. а дівчина.

Бранців до галер кували.

Ржею злоби пожирали...

Шляхта нас вогнем пекла,

На тортури прирекла.

 1. й козак.

Цар Петро і Катерина

Зневажали наш народ.

Горювала Україна,

І тужила Україна під п’ятою у заброд.

 1. й козак.

Але наш народ боровся,

І Хмельницький в нас знайшовся,

І Сірко, і Дорошенко,

Й Полуботко, й Морозенко.

2-а дівчина.

Рабства каламутну ніч

Переборювала Січ.

Козаків боялись зайди

То була в них сила Правди!

Кошовий.

Що говорить вам козак?

Це крилате, горде слово?

Тож завжди буває так,

Що світлішає від нього?

 1. й козак. Козаки - це вільні люди!

 2. й козак. Козаки - безстрашні люди!

 1. й козак. Козаки за волю,

 2. й козак. За щасну долю!

Отаман. Після сніданку козаки молились. Помоліться, подякуйте Господу Богу, попросіть сили й здоров’я.

Після заутренньої починалась ^ бойова підготовка. І наші славні козачата покажуть свою силу, спритність і відвагу.

(Козацькі забави, ігри).

Отаман. Рівно в полудень із фортечної гармати лунав постріл. За цим сигналом йшли козаки обідати. Й хочу довідатись, чи готують у нас козацькі обіди?

Ведуча. Вже готується юшка з риби, що називалась щербою.

1-а дівчина. Куліш із салом та олією.

Отаман (звертається до козачат). Скажіть, чи готові ви жити по правді?

 1. й козак. Готові, так!

 2. й козак. І жити чесно будем,

 1. й козак. І правил ми козацьких не забудем!

 2. й козак.

Козак - чесна, смілива людина,

Найдорожче йомуБатьківщина.

 1. й козак.

Козак - слабкому захисник.

Цінити побратимство звик!

 1. й козак.

Козак - усім народам друг,

І лицарський у нього дух.

 1. й козак.

Козак - це той, хто за освіту.

Хто прагне волі і блакиту!

 1. й козак.

Козак - українську любить мову,

Він завжди здержить своє слово!

Отаман. Знаєте ви козацькі правила. А тепер перевіримо, чи готові ви стати козаками. Чи відомо вам, що козаки кожного куреня вставали до схід Сонця і бігли на річку купатися (якою б не була погода). Потім снідали.

1-й козак. Знаємо, батьку. Ми ще й дівчат запросили пісню заспівати, товариство повеселити.

Отаман. А які пісні ви знаєте?

Ведуча. Увечері сміливі козаки їхали на конях у ближні хутори, щоб на вечорницях поспівати, потанцювати.

 1. а дівчина.

Гей, музики, веселіше,

Нам заграйте чим скоріше.

Ведуча.

Затанцюйте гопака.

Щоб земля дрижала.

Отаман. Запрошуйте дівчат, козачата.

(На сцені ансамбль танцю «Дивосвіт» ).

Козаки. Красно дякуємо вам, дівчата, за танець.

Ведуча.

Гей, музики, годі грати,

Треба у похід рушати.

1-а дівчина.

Щоб козацькому роду

Не було переводу.

Присягніть на вірність

Вітчизні й народу.

Отаман. Вручай же, писарю, посвідчення орлятам, вони ж бо відсьогодні козачата.

(Писар і рада козаків вручають посвідчення).

Отаман.

Пам’ятайте, козачата,

Як воля кувалась,

Як царі й султани кляті З козаків знущались.

Козачата. Пам’ятаєм, батьку!

Отаман.

Присягайте, що Вкраїну будете любити,

Що ввіллєте в неї силу,щоб розвеселити.

Ведуча.

Козачат усіх щировітаємо, і

Здоров’я і щастя бажаємо! '

(Звучать пісні: «Волошки» та «Країна щастя і добра» ).

Отаман. Ідучи у бій, козаки дотримувалися такого звичаю, як братання. При цьому вибирали собі вірного друга, обмінювались з ним оберегами, хрестами, зброєю, сорочками, промовляючи обіцянки-клятви. От і ви сьогодні мусите побрататися.

(Хлопці попарно обмінюються оберегами, хрестами, зброєю, сорочками тощо).

Ведуча.

Побратайтеся, козаки, на віки вічні.

І в біді, і в радості будем разом ми.

Нізащо не зраджуйте ні один одному, ні дружині своїй, ні даному слову, ні рідній землі, на якій стоїмо, за яку піт і кров проливали наші батьки і діди. Будьте гідними синами матері-У країни.

Отаман. Збережемо ми вірність своїй обітниці!

(Вклоняються один одному ).

Отаман.

Не дано зрадливій долі Козака зламати,

Буде щастя, буде воля І Вкраїна-мати.

(Виступ ансамблю).

Ведуча.

Зібралася компанія

Та на козацькому колі,

Щоб і себе показати,

На людей подивитися:

Хто чим живе,

Які пісні співає,

І як свої звичаї зберігає.

(Звертається до дівчини).

Що це ти робиш?

1-а дівчина. Курінь хочу збудувати.

Ведуча. Нащо?

1-а дівчина. Та не простий курінь, а веселий.

Ведуча. Для чого?

1-а дівчина. Для сміху.

Ведуча. Щоб з тебе люди сміялись?

1-а дівчина. Та ні. Щоб запросити до ньогр читців-гумористів, сатириків, байкарів. От і потрібен такий курінь. Адже сміх - це діло серйозне. Хто його не розуміє, той не тільки позбавлений гумору. Той позбавлений радості.

Ведуча. Бо сміх - це не лише ознака здоров’я. Сміх - це свято душі, це жива надія на майбутнє.

1-а дівчина. Сміх - це прощання зі своїм минулим, посмішка одне одному.

Ведуча.То чому ж тоді ми будемо ховатися в курені, хоч і веселому. А уявіть, що вся наша сцена - це наш веселий курінь. (Виступ читців)

1-а дівчина.Чарівна, граціозна і ніжна українська пісня. Є в ній щось таке, що хапає за серце, щось глибоко задушевне.

Ведуча. Багатовікова історія українського народу - це, насамперед, літопис життя і смерті народу-великомученика, на долю якого було до-сить лиха.

2-а дівчина. Майже кожне століття, як свід-чать давні джерела, позначене голодними ро-ками, наслідками епідемій, спустошливими війнами, чужоземними навалами. Та завжди підтримувала пісня і в радості, і в горі.

(Звучать пісні «Україна», «Палала» ).

(На сценічному майданчику виступає фоль¬клорний колектив із піснею «Із сиром пироги» або «Вареники» ).

(На сцену виходять Отаман та Козак).

Ведуча.

Про Січ славну Запорозьку

Співав батько наш Тарас,

А ми тепер заложили

У Ржищеві Січ у вас.

1-а дівчина.

Хоч упала Січ Дніпрова,

Та не згинуть козаки,

Бо ми тепер у Ржищеві

Кіш козацький завели.

Ведуча. А чи не знаєте ви, чим займалися ко-заки, коли відпочивали після походу?

2-а дівчина. Пісні співали...

Ведуча. То ми їх вже чули. А ще чим?

1-а дівчина. Ну... розважалися, чим могли.

Ведуча. От... саме це я і хотіла почути. Зараз ми й подивимося, чи не перевелися ще козаки на слов’янській землі. Скажіть мені, чим можна відрізнити козака від інших чоловіків? Правильно, вусами! Раніш козаки дуже пишалися своїми вусами, ростили їх довгими, пишними. Поважно їх розгладжували при розмові з кимось. А тепер подивимось, чи такі вуса у ваших чоловіків? Запрошую всіх чоловіків узяти участь у конкурсі на кращі... вуса.

(На сценічний майданчик виходять всі чоловіки, які мають вуса. Глядачі вибирають переможця і йому видають диплом «Найвусатіший козак» ).

1-а дівчина. А тепер гра на спритність, я запрошую на сцену десятьох чоловіків. Один із них сяде на стілець, другому зав’яжуть очі хустиною і дадуть у руки шапку, треба із зав’язаними очима надіти тому, хто сидить на стільці за 1 хвилину шапку, переможцем стане той, хто зробить це якнайшвидше.

(Починається гра. Після закінчення всій команді вручаються призи).

Ведуча. Ну, козаки козаками, але у них ще й жінки були. Майже в кожного була жінка і діти. І коли козаки збирались на січі, то жінки лишалися на господарстві, треба було і дітей виховувати, і хазяйство доглядати, та й себе не забувати. Особливо жінки пишалися своєю косою. Бо коса - то жіноча краса. Я запрошую на сцену всіх жінок, що мають довге волосся. Переможе у цьому конкурсі та, яка має найдовшу косу або волосся.

(Жінки піднімаються на сцену і міряють коси. Тій, у кого найдовша коса, вручається приз).

 1. а дівчина. Щоб у бою перемогти, шаблею добре рубати ворогів, треба мати неабияку силу. І перш за все дужі і широкі плечі. Тому й наступний наш конкурс на найширші чоловічі плечі. Такі, що на них можна обпертися у скрутну годину, тож запрошую всіх широкоплечих на сцену.

(Визначається переможець).

Ведуча. Козаки мали не тільки широкі плечі, але й тверду руку та гострий зір. Тому й могли з великої відстані влучити у ворога, от і подивимося, чи є у нас також влучні та сильні. Я запрошую до наступного змагання всіх бажаючих. Треба козацьким списом з відстані ЗО метрів попасти у солом’яне опудало.

(Всі бажаючі беруть участь у грі. Переможцю вручається приз).

Ведуча. А зараз - дуже незвичайне змагання. Прийшло воно із давнини, ще коли козаки ніякихзасобів зв’язку не мали, і тоді вони... свистіли. Так от і ми тепер позмагаємося за звання найкращого свистуна. Бажаючих запрошуємо на сцену.

(Проводиться змагання, визначається переможець).

1-а дівчина. Дорогі друзі! Наші змагання та розваги на козацькому колі завершено.

Ведуча.

Було приємно з вами пограти.

Від себе хочемо вам побажати:

Хай всякі біди вас обминають.

2-а дівчина.

Хай ваші рідні щастя всі мають,

Хай Божа милість вас не лишає!

Разом.

Хай Україна всіх об’єднає!

Ведуча.

Якщо ви раді нам щось сказати.

То просимо разом з нами співати.

(Звучать пісні «Волошки», «Країна щастя і добра»

ЗАНЯТТЯ 13 Дата ___________________

(Гра – конкурс)

Мета. Підсумувати і збагатити знання учнів про національні символи, види і жанри усної народної творчості, мовне багатство, звичаї і традиції українського народу.

Хід заходу

Ведучий. Любити Україну - означає знати її мову, традиції, звичаї, обряди, мистецтво, історію. Зараз ми проведемо гру-конкурс, перегорнемо сторінки минулого і сучасного України.

1-й тур «Національна символіка»

 1. а команда

 • СтолицяУкраїни.(Київ)

 • Як починається Гімн України?(«Ще не вмерла ...»)

 • Автор слів Гімну.( П. Чубинський)

 • Перший президент України.(М. Грушевський)

 • Основний закон України (Конституція)

 • Скільки кольорів має прапор України?

 1. а команда

 • Колір нашого прапора.(Синьо-жовтий)

 • Автор музики Гімну. (М. Вербицький)

 • Малий Державний Герб України. (Тризуб)

 • Які рослини є нашими символами?(Верба, калина)

 • Яке місто називали «матір’ю городів руських»?(Київ)

 • Коли було проголошено незалежність України?(24 серпня 1991 року)

2-й тур «козацький»

 1. а команда

 • Назвіть символ влади кошового отамана Запорозької Січі. (Булава)

 • Як називався козацький прапор - шовкове полотнище малинового кольору? (Хоругва)

 • Ім’я першого козацького кошового.(Дмитро Байда - Вишневецький)

 • Що таке паланка? (Козацька канцелярія)

 • Який кошовий вступив разом із усім військом запорозьким до київського братства?(Петро Сагайдачний)

 • Як називалися козацькі човни? (Чайки)

 1. а команда

 • Де жили козаки на Січі? (В куренях)

 • Хто автор картини «Запорожці пишуть листа турецькому султану»? (Ілля Рєпін)

 • Хто такі характерники? (Козаки-ворожбити)

 • На яких островах розташовувалася Запорозька Січ? (Хортиця, Чортомлик, Базавлук)

 • Назвіть останнього кошового отамана.(Петро Калнишевськиі0

 • Який з атрибутів застосовувався для склі кання козаків на військову раду? (Литаври,

3-й тур «Мовне багатство»

 1. а команда

 • Тридцять срібляників. (Ціна за зраду)

 • Хоч вовків гони. (Дуже холодно)

 • Покласти зуби на полицю. (Голодувати

 • Накрити мокрим рядном. (Докоряти, сварити,

 1. а команда

 • Умити руки.(Зняти з себе відповідальність),

 • Клювати носом. (Дрімати),

 • Комар носа не підточить.(Зробити щось бездоганно)

 • Ні пари з вуст. (Мовчати)

4-й тур «Національний одяг»

Національний одяг є у кожного народу. Його

бережуть, одягають на свята, пишаються його неповторністю.

Завдання: пояснити назви предметів народного костюму - жіночого і чоловічого.

 1. а команда

 • Сандарак(картата або смугаста спідниця).

 • Надуванці(скляне намисто).

 • Юпка (різновид верхнього одягу, прикрашений різнокольоровими китицями).

 • Кептар (нагрудний одяг з овчини).

 • Плахта (різновид спідниці).

 • Сап’янці(чоботи червоного кольору).

 • Попередниця(фартух).

 • Опинка (шмат тканини чорного кольору з вертикальними червоними смугами, який обгортали навколо талії).

 • Корсетка(безрукавка, обшита тасьмою).

 • Запаска(2 шматки товстого сукна, які одягалися на сорочку).

   1. - а команда

 • Ногавиці (полотняні штани).

 • Свитка (верхній одяг із сукна сірого або білого кольорів).

 • Кошуля(довга сорочка).

 • Гачі (бавовняні штани).

 • Черес(широкий шкіряний пояс).

 • Кучма(висока циліндрична шапка).

 • Крайка(широкий тканий пояс).

 • Гуня (верхній одяг без рукавів).

 • Кресаня(солом’яний бриль).

 • Очкур (вузький пояс із шкіри або рослинних волокон).

ЗАНЯТТЯ 14 Дата __________________

Усний журнал

Мета. Вчити дітей любити і поважати свій на¬род, розкрити значення рідної мови в житті кож¬ного громадянина, розвивати в дітей прагнення бути свідомим громадянином своєї Вітчизни.

(Виходять дівчинка і хлопчик в українських костюмах з хлібом на рушнику, говорять приві-тання. Тихо звучить музика).

Ведучий.

Хліб священний лежить на столі,

В нього запах жнив’яного літа.

Хай завжди буде хліб на столі

І, як сонце, сіяє над світом!

(Хліб на рушникові кладуть на стіл, прикра-шений рушниками, колосками. Звучить пісня «Побажання» із репертуару Н. Май).

Дівчинка. 1 вересня 1990 р. в усіх школах України почався рух учнівської молоді «Моя земля — земля моїх батьків». Цей рух сприяє ви¬хованню любові до батьківського роду, родинної оселі, материнської мови й пісні.

(Лунає музика, спів солов’я, шум річки, вітру).

1- а сторінка

«Моя Україна»

(Виходять Повітруля та Іванко - учні початкових класів.)

Повітруля.

Всією душею, всім своїм серденьком

Люблю тебе, рідний краю, земленька рідненька,

І вас люблю, гори, ліси та гайочки,

І вас, ріки повноводні, маленькі струмочки.

Бо в тих річках та струмочках - В чистій тій водиці

Бачу тебе, рідний краю, дорога землице!

Іванко.

Я згоден з тобою, моя добра подруго.

Немає у світі кращої землі, ніж наша Україна.

Рідний край - це наша Україна,

Найкраща в світі, дорога земля.

Для нас вона, як матінка - єдина,

Її ліси, озера і поля,

Степи і гори, ріки і долини

Відчути прагнуть теплоту долонь...

Я все віддам для блага України –

Тепло душі і серденька вогонь.

(Пісня «Не сумуй, моя Вкраїно» із репертуа¬ру Н.Май).

2- а сторінка

«Наша мова, наша пісня не вмре, не загине»

1 -й учень. З сивої давнини бере початок наша мова. Шлях її розвитку - це тернистий шлях її боротьби.

(Читає молитву до мови Катерини Мотрич).

2-й учень.

Ну де ще є така чарівна пісня,

Серед яких на світі мов?

То серце від журби неначе стисне,

А то повіє радість і любов.

Вчитель. З давніх-давен пісня для українського народу була, є і буде тією живою водою, що зцілює душу, підносить дух, вселяє віру і надію. Україн¬ці - народ веселий, велику кількість жартівливих пісень присвячували сімейним відносинам.

(Звучить пісня «У садочку»),

3- я сторінка

«Рідне село моє»

Вчитель. Рідний край! Дорогий серцю батьків і прадідів наших. Хіба є що на світі дорожче за Вітчизну?

Давайте заглянемо в історію, повернемося у ті далекі часи, коли виникло наше село!

«Історія села» - презентація

4- а сторінка

«Без сім'ї немає щастя»

Вчитель. Ми з вами всі - український народ, який складається з родин малих та великих «Без сім’ї немає щастя», - говорять на Україні. До нас сьогодні завітала родина, що була пере¬можцем на шкільному конкурсі «Найкраща ро¬дина». (Виступ родини).

Спішать додому сини й дочки. Чекають з не-терпінням їх матері. Все зробили вони для того, щоб вказати дітям своїм дорогу в життя, працю¬вали, не складаючи рук.

1- й учень.

Варт пошани сивий волос

І старенький тихий голос!

Ви тим зморшкам придивіться,

Станьте ближче і вклоніться.

(Лунає пісня «Мамо»).

2- й учень.

Ось небо блакитне і сонце в зеніті!

Моя Україна - найкраща у світі!

1- й учень.

Моя Україна - це ліс і озерця,

Безмежні степи і чарівні джерельця.

2- й учень.

Вітчизно свята, дорога Україно,

Для кожного з нас ти у світі єдина.

(Звучить пісня «Зорепад»).

ЗАНЯТТЯ 15 Дата ___________________

Година спілкування

Мета. Удосконалити знання учнів про історію України, її державні символи, викликати інтерес до вивчення минулого нашого народу, сприяти вихованню патріотичних почуттів, національної гідності.

(Звучить лірична музика; літописець сидить за окремим столиком і пише гусячим пером на розгорнутому сувої, потім підводиться, бере в руки свій «пергамент» і читає).

Літописець. До вас, наших далеких нащадків, які будуть у Руській землі, звертаюся і прошу: не блудіть по білому світу з короткою пам’яттю, пам’ятайте про нас. Ми - коріння, з якого здійметься вгору ваше дерево.

(Звучить пісня про Україну).

Класний керівник. На землі, напевно, немає народів з «легкою» історією. Кожному народові випадали на долю важкі випробування. Але саме в роки найжорстокіших іспитів розкриваються сильні і слабкі національні риси. Для чого потрібно знати своє коріння? Над цим ми разом поміркуємо під час сьогоднішньої розмови, здійснивши віртуальний екскурс у минуле. Адже всі, напевно, добре знають, що без минулого немає майбутнього.

Гра «Конверт історичних запитань»

(Всі учасники по черзі витягують із конверта запитання і дають на нього відповідь. їм допомагає екскурсовод. Запитання дивіться у додатку).

Класний керівник. Надамо слово енциклопедисту, який нагадає нам про державні символи України.

Енциклопедист.

Тризуб - символ волі, слави,

Корінь гідності народу.

З ним боролись за свободу

Лицарів звитяжні лави.

Енциклопедист.

Вже скільки закривавлених століть Тебе, Вкраїно, імені лишали.

Тож горді ми, у цю врочисту мить Рівняйсь на Прапор незалежної держави! Степів таврійських і карпатських гір З’єднався колір синій і жовтавий.

Енциклопедист.

Коли Вкраїни Гімн велично

На честь держави пролунає,

То відчуваєш, як заклично

У серці гордість виростає.

(Звучить Державний гімн України).

Класний керівник. А чому б нам з вами не створити символи нашого класу? Адже ми - ма-ленька спільнота. А все велике у житті почина¬ється з малого.

(Класний керівник об’єднує учнів у 3 групи. Перша група моделює варіант герба, друга гру¬па - варіант прапора, третя - варіант девізу (своєрідного гімну класу). Після завершення ро¬боти учні презентують свої моделі).

Класний керівник. А зараз вирушимо у вірту-альну подорож до майбутнього. Уявіть, що ви по-трапили в Україну 2050 року. Я тримаю в руках жовті і блакитні квіточки - символічні кольори України, які нагадують, що ми - українці, і май¬бутнє нашої держави залежить від кожного з нас.

Нехай кожен з вас візьме квітку і спрогнозує майбутнє України за формулою:

Я бачу Україну...

Я хотів би, щоб Україна...

Запишіть своє побажання, а потім підійдіть до дошки, де знаходиться мапа України, і прикрі¬піть свою квіточку...

Класний керівник. Ви відповіли на запитан¬ня, які знаходилися у конверті, і щоб він не залишився порожнім, я пропоную помріяти про особисте майбутнє. Пролетять шкільні роки, і ви зберетеся на зустріч випускників. Мабуть, цікаво буде відкрити цей конверт і пересвідчи¬тись у здійсненні своїх мрій. Отож до роботи!

Класний керівник. Попри всі щоденні тур¬боти і негаразди пам’ятайте - зміст державної незалежності визначаємо ми. Своєю працею, інтелектуальними злетами, вірою в Україну. І співати мало «Ще не вмерла...», і радіти мало, що не вмерла, треба жити, щоб жила вона.

Учениця.

Не розчаровуйсь в Україні,

Лиш зрозумій її печаль.

Що робиш ти для неї нині –

У себе спершу запитай.

Вір, що мине важка пора,

Розквітне пишний цвіт калини

В садах достатку і добра!

Усі разом. Слава Україні!!!

(Звучить урочиста мелодія про Україну).

ЗАНЯТТЯ16 Дата __________________

Ведуча.

Сьогодні свято всіх зустріне

Сьогодні все козацтво тут,

У цьому залі радість лине,

Козацькі ігри всіх нас ждуть.

 • Любі діти, шановні гості! Сьогодні ми зібралися на свято і раді вас вітати у цьому залі.

 • Є добрий звичай в Україні: у святковий день гостей вітати хлібом-сіллю, бажати щастя і добра. То ж і ми вас, дорогі гості, вітаємо хлібом-сіллю. (Виходять діти з хлібом-сіллю на вишитому рушнику.)

Діти.

Гостей дорогих

Ми вітаємо щиро,

По-козацьки стрічаємо

З хлібом і миром.

Хай, добрі люди,

Вам щастя буде,

Хай буде доля

На все роздолля.

І до того літ премного

На любов і згоду,

Хай не буде переводу

Козацькому роду!

Добра і радості,

Щастя і здоров’я

Бажаємо вам від душі!

Ведуча. Сьогодні наші діти вступають в славні ряди українських козаків.

 • Чуєте? Земля гуде. Гей долиною, гей широкою, козаки йдуть! Зустрічайте їх!

Вихід дітей під «Козацький марш». До залу заходить Козак

Козак. Добрий день, шановна громадо. Через століття і віки я прийшов до вас у гості, бо почув запальний козацький марш. Ви впізнали мене? Хто я? (відповідь).

Козаки – це надзвичайно симпатичні люди! Горді, відважні лицарі, які сміливо дивилися у вічі смерті, захищали свою неньку Україну від ворогів.

Шабля – його хрест, перемога – його бог, а пісня – була його молитвою.

- А ви знаєте козацькі пісні?

1 дитина.

Годі браття тоскувати,

Краще пісню заспівати.

Заспіваймо сильно, хвацько

Про життя наше козацьке

Звучить пісня “Козачата” М.Ведмедері на вірші О.Яворської.

Козак: Молодці, козачата! Бачу, виростите ви справжніми лицарями.

Шановні добродії! Славні козаки і козачки! Дозвольтепривітати вас зі святом Покрови, святої покровительки всього роду козацького. Це свято віднині є не тільки як народно-релігійне, й національне. З кожним днем зростає інтерес багатьох людей до нашої історії. Указом Президента України 14 жовтня оголошено Днем українського козацтва. І на честь свята Нетішинською Козацькою Радою дитячо-юнацької організації «Джура» надається почесне право дітям дитячого садочка №6 поповнити лави українського козацтва.

Що говорить вам “козак”?

Це крилате, горде слово!

Діти:1. Козаки – це вільні люди!

2. Козаки – безстрашні люди!

3. Козаки – борці за волю,

За щасливу нашу долю!

Козак: А правил козацьких ви не забули?

Хлопці: – Не забули!

1. Козак – чесна, смілива людина,

Найдорожча йому – Батьківщина!

2. Козак – слабому захисник,

Цінити побратима звик!

3. Козак – усім народам друг,

І лицарський у нього дух!

4. Козак вкраїнську любить мову,

Він завжди держить своє слово

Козак:

Одержавши на раді згоду,

Дітей козацького народу

В наше коло викликаю.

Посвята в козаки починаю.

Ведучий: Юні козачата! Прошу вашої уваги під час проголошення присяги.

Козак:

На шаблі козацькій

Присягу давайте!

На вірність Вкраїні присягайте!

Береженого Бог береже,

А козака шабля стереже!

Хлопці виймають шаблю, а дівчатка кладуть руку на серце

Присяга юних козачат:

Бути чесним і сміливим!

ПРИСЯГАЄМОСЬ!

Цілують шаблю

Боронити справедливість!

ПРИСЯГАЄМОСЬ!

Цілують шаблю

Цінувати побратимство!

ПРИСЯГАЄМОСЬ!

Цілують шаблю

Шанувати всі народи!

ПРИСЯГАЄМОСЬ!

Цілують шаблю

До освіти прагнуть завжди!

ПРИСЯГАЄМОСЬ!

Цілують шаблю

І плекати рідну мову

ПРИСЯГАЄМОСЬ!

Цілують шаблю

Не порушувати клятву!

ПРИСЯГАЄМОСЬ!

Цілують шаблю

Щоб козацькому роду

Не було переводу,

Присягаєм на вірність

Вітчизні й народу!

ПРИСЯГАЄМОСЬ!

Цілують шаблю

ПРИСЯГАЄМОСЬ!

Цілують шаблю

ПРИСЯГАЄМОСЬ!

Цілують шаблю

Козак:

Козацькому гурту ви, бачиться, раді?

Скажіть, чи готові ви жити по правді?

Діти:

Готові. Так. І жити чесно будемо,

І правил ми козацьких не забудемо!

1.Душу– Богу!

2.Життя– Батьківщині!

3.Серце– людям!

4.Честь– нікому!

Разом.Слава козакам!

Слава Україні!

Козак:

Нехай ці слова служать дороговказом для вас.

Козачата:

Єднаймося, козаки,

В товариство чесне.

Хай разом з Січчю

Вкраїна воскресне!

Наш девіз:

- Нехай знає, рідна мати –

Вільна Україна!

Козаки, ми ще маленькі,

Зате гідна зміна.

Ведуча:

Шановний отамане!

Вручимо посвідчення орлятам.

Вони ж бо від сьогодні – козачата!

А на додачу видаймо Січі знак,

Хай з козачата виросте козак!

Під Козацький марш вручення посвідчень

Козак:

- А скажіть мені, чи ще є козаки та козачки, що силою та завзяттям можуть похвалитися? (Так!!!)

- Та рідної мови не цураються? (Так!!!)

- Та наспіви й танці українські полюбляють? (Так!!!)

-Та народну мудрість та гру старовинну не забули? (Так!!!)

- Так, не перевелись козаки на нашій землі. Саме вони сьогодні покажуть, на що здатні.

Дитина.

Ой заграйте, музики,

У мене нові черевики,

Танцювати я мастак

Український наш гопак.

Діти виконують гопак.

Козак. А дівчата у вас є? Щось їх не чути?

Ведуча. У нас дівчатка, як писаночки.

1 дівчина.

Кажуть хлопці

Я сама як квіточка

Що пливуть мої слова

Як та річечка

І душа моя співає

Мов сопілочка

А я просто Українка-україночка.

2 дівчина.

Я при своїй мамі росла

Я червона, як калина

Я солодка, як малина.

3 дівчина.

Ідіть дівчата в долину

Де червона калина,

Беріть собі подружок

І ставайте у кружок.

Хоровод „Зацвіла в долині”.

Козак.

- Гей ви хлопці-запорожці,

А де ж ваша сила?

Чи свою козацьку силу

Ви не розгубили?

Ведуча:

І веселі, і завзяті

Підростають козачата,

А тепер прийшов вже час

Спритність виявить для нас.

Ну, виходьте сміливіше, козачата,

Вболівають хай і гості, і дівчата!

(Хлопці діляться на два гурти.)

Хлопчик:

Ми тепер порозважаємось,

В різних іграх позмагаємось.

Два гурти козаків гожих

Вам покажуть, хто що може.

Ведуча: Зараз будуть змагатися два гурти козачат, а ми побачимо, котрий гурт сильніший. Перше завдання – перетягування канату.

(Гурти козачат перетягують канат.)

Козак: Друге завдання. Бували випадки, коли козаки в боях потрапляли в полон, але вони за всяку ціну намагалися втекти з полону. Отже, наше наступне завдання – втеча козака з полону.

(Проводиться естафета “Стрибки в мішках”.)

Третє завдання. Козакам часто доводилося плавати на своїх кораблях, які називалися “чайками”. Зараз і наші козачата поплавають на своїх “човнах”.

(Проводиться естафета на “човнах”. “Човнами” служать тази. Один козак сідає в таз, двоє козаків тягнуть його до протилежного берега “річки”. Перемагає гурт, котрий швидше переправить своїх козаків через річку.)

Козак: Молодці, козачата! Ви були швидкими, як вітер, прудкими, як зайці, і показали нам своє уміння.

Після довгих змагань бачу,

Що ви гідні бути в козацькій громаді!

Присягайте,малята,що Вкраїну

Будете любити,що ввіллєте в неї силу,щоб розвеселити!

 • А переможці нагороджуються вязкою бубликів і пригостять усіх учасників змагань.

Ведуча.

Ну-те хлопці, ну-те жваві

Ну-те, погуляйте

Одні плачте, одні скачте

А треті співайте.

Хлопчик. Тож зараз пісню заспіваймо, душу звеселяймо

Пісні на вибір „Засвистали козаченьки” або „Їхали козаки”, „Засвистали козаченьки”. Інсценівка пісні „Розпрягайте хлопці коні”, „Їхав козак за Дунай” та ін..

Хлопчик:

Що ви, хлопці, зажурились?

Та невже ви притомились?

Годі думати, гадати,

Нумо до дівчат гуляти!

Хлопець.

Добрий вечір, дівки вам!

Вас чотири, а я сам!

1 дівчина.

Ой, коли ж той вечір буде,

Щоб дзвенів веселий бубон,

Щоб музики не стихали,

Щоб ми танець розпочали.

2 дівчина.

Ой, заграйте і цимбали,

Щоб ніженьки задрижали.

Починайте скоріш грать,

А ми будем витинать!

Український танець.

Ведуча: Молодці, діти. Ви сьогодні продемонстрували силу і спритність козацького роду. Ми переконалися, що козаки – то люди веселі, кмітливі, дотепні, сміливі, на всякі витівки гаразді і над усе люблять свою Батьківщину.

1 дитина

Не буваємо ми понурі,

Любим жарт і мову рідну.

Ми – козацької натури!

Ми – майбутнє України!

2 дитина.

Люба наша Україна,

Як ми любимо тебе.

Ліс і пісню солов’їну

Небо чисте-голубе.

3 дитина.

Нам твоє шепоче жито

І вклоняються гаї.

На Вкраїні добре жити,

На своїй рідній землі.

Пісня про Україну

Козак:

- Сьогодні ви справжні козаки. Козацтву слава!

Всі:

- Слава! Слава! Слава!

Козак:

- Козацькому роду нема переводу!

Всі:

- Слава! Слава! Слава!

Ведуча:

Тож бажаєм вам щастя земного, здоров’я міцного,

Неба голубого, хліба запашного.

І щоб Козацькому, славному роду

Від роду і до роду не було переводу!

Козак:

Послухайте, будь-ласка старовинний козацький звичай: козаки гостей частували козацькою картоплею, на згадку, на славу. Ось і я вас хочу почастувати козацькою картоплею.

(частують всіх картоплею (картопля в макітрі))

ЗАНЯТТЯ 22 Дата _____________________

Тема. «Уявна подорож на Запорізьку Cіч.»

Мета: Виховувати любов до Батьківщини, бажання завжди стати на її захист, повагу до історичного минулого нашого народу;продовжувати знайомити дітей із славною сторінкою історії України – козачинною; дати знання про те, хто такі козаки, де жили, як одягалися та харчувалися, їх побутом козаків, їх життям, козацькими символами, зброєю, одягом, про вуса, чуприну та козацьку звитягу. Розкрити зміст слів “козак”, “гетьман”, “булава”, “люлька”, вчити розуміти їх значення в історії українського козацтва.

Словник: козак, отаман, курінь, Січ, оселедець.

Матеріал: картина Є.Кібрика «У Запорізькій Січі», козацький одяг, козацькі страви.

Хід заняття

Вихователь. Діти, сьогодні ми з вами вирушимо у далеке минуле нашогокраю, нашої країни.

У всьому світі – кожен знає

Є Батьківщина лиш одна.

І в нас вона одна, єдина –

Це наша славна Україна.

Вихователь. Діти, пригадайте, в якій країні ми живемо? Яка столиця України? Як називаються люди, які живуть в Україні? Сьогодні, діти, ми з вами поговоримо про славне історичне минуле нашої держави – Запорізьку Січ. Ви дізнаєтеся про те, як жили козаки, як вони захищали нашу Батьківщину.

Заспіваю вам не пісню про стару старовину,

Розкажу я вам не казку, а бувальщину одну.

Розкажу вам про минуле, що вже мохом поросло,

Що нащадками забуте, за водою попливло.

У давнину господарями нашої землі були пани. Українському народу в ті часи жилося дуже важко. Селяни важко працювали і зовсім не мали свободи. Пан міг селянина продати або, навіть, убити.

Але окремі волелюбні селяни не могли стерпіти такої неволі. Вони кидали все й тікали до Дніпра. Там не було ні сіл, ні міст. Тож ті люди об’єднувалися групами, здобували собі зброю, полювали на дикого звіра і так жили. На ті степи не раз нападали вороги і людям доводилося оборонятись. Вороги називали цих людей «козаками», що означало вільна людина. А ще говорили, що слово «козак», походить від слова «коза».

Козаки вдягалися в кожухи, як кози, були спритними, витривалими, говорили гучним голосом. Спершу козаки жили невеликими групами. Але пізніше згуртувалися у великі загони. У своє товариство козаки приймали кожного охочого. Та жінок туди не допускали.

Саме так на найбільшій річці Дніпро, на острові Хортиця, була заснована держава вільних людей, що називалися козаками. Острів Хортиця знаходиться за порогами Дніпра, тому козаків, які тут посилилися, називали запорожцями. Те місце, де жили козаки, називалося Січ. Воно було оточене ровом, заповнене водою і обгороджене дерев'яним частоколом із січених колод і стовбурів. Звідси і пішла назва Січ. Ось так, діти. і утворилася Запорізька Січ. А щоб нам дізнатися більше про те, як жили козаки, давайте розглянемо картину відомого художника Є.Кібрика «У Запорізькій Січі».

Бесіда за змістом картини.

Вихователь. Що ви бачите на передньому плані картини? Так, посеред фортеці розташована церква, яку час від часу відвідували козаки, адже вони були віруючими людьми. А що це таке? Вірно, це великі довгі хати, які, як правило, будували довкола церкви. Назву вони мали досить незвичну – курінь. В них стояли довгі столи, де козаки їли, там було і вогнище, де готували їжу. У теплу погоду їжу готували на подвір’ї у великих казанах. А що ще ви бачите на картині? Правильно, посеред фортеці зображено майдан, на якому козаки проводять тренування. Козаки, діти, постійно займалися різними фізичними вправами, саме тому вони і були сильними, мужніми людьми.

Малята, а ви хочете бути схожими на козаків? Добре, тож давайте перевіримо вашу силу та спритність у грі «Силачі». Нам потрібно поділимося на дві команди. Кожна команда стане по обидві сторони від цієї мітки. Щоб виміряти вашу силу. Ми будемо перетягувати канат, міцно обхопивши його обома руками. Кожна команда тягне канат у свою сторону за моїм сигналом. Переможе та команда, на чиїй половині буде більша частина канату.

Правила гри: канат тримати обома руками; тягнути канат за сигналом вихователя; канат перетягнути через мітку.

Гра-змагання «Силачі» проводиться 3-4 рази.

Вихователь. Молодці, діти, я бачу, що ви силу маєте. Буде ти і ви з часом спритними та сильними козаками. А тепер перевіримо вашу спритність у грі «Загаси вогнище». Залишайтесь у командах, станьте у дві колонки напроти один одного. Перед кожною командою є умовне вогнище, яке необхідно загасити. Ви маєте передавати один одному відро. Хто перший справиться із завданням, той виграв.

Правила гри: відро передавати один одному по черзі; хто перший справиться із завданням, той виграв.

Гра «Загаси вогнище» проводиться 3-4 рази.

Вихователь. Добре, трішки розважились, позмагались, зарядились позитивним настроєм, тож продовжуємо працювати. Ми дізнаємося зараз, як козаки одягалися. Козаки щодо одягу були не вибагливими. Давайте пригадаємо що саме вони носили? Так, козаки носили вишиті сорочки, широкі шаровари, які підв’язували поясом та взували чоботи. А що одягали на голову? На голову одягали шапку. Ось у нас є одяг для козака. Давайте його розглянемо і приміряємо на когось з хлопчиків.

Вихователь з дітьми розглядають одяг та приміряють його на дітей.

Вихователь. Ось, які ви гарні будете козачати. Кожному із вас дуже гарно в одяг козаків. Після заняття, діти, ви всі приміряєте цей одяг. Давайте зараз разом зробимо козацьку розминку.

Фізкультхвилинка.

Вихователь. А зараз я пропоную пограти в гру «Визнач перший звук у слові». Я буду називати різні слова. Ви повинні уважно слухати і назвати перший звук у словах, які відносяться до одягу козаків.

Правила гри: визначити перший звук у словах, що відносяться до одягу козаків; уважно слухати дорослого.

Діти визначають перший звук у словах: сорочка, шапка, шаровари, пояс, чоботи, одяг, курінь, острів, вогнище, майдан, церква.

Вихователь. Молодці, діти, ви добре впорались із цим завданням. А тепер поговоримо про зачіски козаків. Подивіться уважно на картину, що ви можете сказати про зачіску козаків? Якою вона була? Так, діти, козаки голови голили та ще й милом мастили. На голові у козака залишалася лише одна довга чуприна. Замотає її козак за ліве вухо, вона і висить до самого плеча, так і живе за вухом. Можливо хтось з вас чув, як називалася ця чуприна? Чуприну називали «оселедець». А що ще є у козака? Звичайно, кожен козак мав вуса – чорні та довгі. Отже, діти, уже по зачісці можна було здогадатися, хто з чоловіків був козаком, а хто ні.

Вихователь. А зараз поговоримо зараз про те, як козаки харчувалися. Рівно в полудень з гармати лунав постріл. За цим сигналом ішли козаки обідати. Подивіться, діти, на картину. Ось бачите, козаки готують собі страву на вогнищі у великому казані. Як ви гадаєте, що їли козаки? Так, козаки варили юшку з риби, хащу, вареники-галушки. А ще козаки були гарними господарями. Вони займалися рибальством, мисливством, розводили худобу та птицю. Виберіть, буд ласка, зображення домашніх тварин та птахів, які на вашу думку розводили козаки.

Діти вибирають відповідні зображення та називають їх.

Вихователь. Правильно,діти, козаки розводили корів, кіз, овець, курей, індиків, качок, гусей. Козаки, діти, займалися фізичними вправами, правильно харчувалися, доглядали за своїм тілом, тому жили довго. Жили козаки до 100 – 130 років. Тому і нам, діти, потрібно робити ранкову гімнастику, загартовуватися, займатися фізкультурою, вживати корисну їжу, щоб бути такими міцними та сильними як козаки.

А зараз ми поуправляємося в умінні складати речення за схемою. Речення, звісно, наші будуть про козаків.

Дидактична гра «Склади речення». Діти складають речення, орієнтуючись на запропоновані схеми.

Вихователь. Молодці, малята, ви сьогодні добре попрацювали. Кожен із вас, напевне, зрозумів, що наші козаки були славними людьми. Не даремно про козаків складено багато прислів’їв :

 • Козацькому роду нема переводу.

 • Де козак, там і слово.

 • Козак – чесна людина, найдорожче йому Батьківщина.

 • Козак українську любить мову, додержить завжди слово.

 • Хліб та вода, то козацька їда

 • Коли козак у полі, то він на волі.

Вихователь. Ось ми і побували з вами в минулому нашої країни. Сподіваюсь вам сподобалось наша подорож.

Підсумок заняття.

ЗАНЯТТЯ 26 Дата ______________________

Тема: Козацькі забави.

Мета. Розширити знання учнів про запорізьких козаків, їх традиції, побут, звичаї. Сформувати шанобливе ставлення до запорожців, спонукати до наслідування їх кращих рис характеру: добродушності, безкорисливості, товариськості, бажання завжди прийти на допомогу. Розвивати фізичні якості дітей, спритність, кмітливість.

Інвентар. Гімнастичні палиці, кеглі, кубики, канат, стрибуни, м’ячі, стільці, круги, тарілки, насіння бобових культур, папір.

1 Ведучий : Добрий день вам, люди добрі,

Щиро просимо до нашої господи.

2 Ведучий : Раді вас усіх вітати,

Щастя та добра бажати.

1 Ведучий : Сьогодні свято ,конкурс нині,

Сьогодні все козацтво тут.

2 Ведучий : Хай в цьому залі радість лине,

Козацькі ігри всіх нас ждуть.

Гей, поплещемо завзято,

Хай виходять козачата!

(Звучить козацький марш. Під цю музику до спортивної зали заходять команди хлопчиків, учасники спортивного свята. Попереду йде поважний гетьман.)

В центрі залу емблема вечора та девіз “Козацькому роду нема переводу”. У запису звучить народна музика.

1 Ведучий: У сьогоднішніх розвагах беруть участь команди вихованців гуртка «Юні туристи-краєзнавці», учнів 4-х класів.

2 Ведучий: Кожен учасник сьогоднішніх змагань виборюватиме право називатися …Як ти гадаєш (до ведучого 1), ким ?

1 Ведучий: Звичайно, козаком!

2 Ведучий: Тож не будемо часу гаяти, а починатимемо змагання!

1 Ведучий: Ні, нехай наші хлопці познайомлять нас зі своїм гуртом.

Гетьман:

Нумо, хлопці, покажіться!

А ви, друзі, подивіться,

За якого вболівати

Ви прийшли на наше свято?!

(Отаман кожної команди називає назву своєї команди, а команда вигукує девіз і побажання суперника)

Гетьман: Перший курінь.

І курінь «Хортиця»

Девіз: «Степ да воля – козацька доля»

Отаман: Для боротьби ми не збирали

Ані рушниць, ані гармат.

Здоров’я й знань понабирали,

Що вистачить для всіх команд.

Гетьман: Другий курінь.

ІІ курінь «Корсунь»

Девіз: «Борітеся – поборете»

Отаман: Прибули ми змагатися і перемагати.

Отож і просимо вболівальників щиро

Нам у цій грі допомагати. 

1 Ведучий: А знаєте, козаки, на що йдете!?

Козаки: Знаємо!

2 Ведучий: А знаєте, що можете програти?

Козаки: Не біда!

1 Ведучий:

А визначати переможців

Буде в нас журі поважне.

Воно, ми знаємо точно,

Обєктивне і уважне.

(Представлення журі)

2 Ведучий: Хай гумор хороший

У цім залі лунає,

І сміх щиросердний

Усіх нас єднає.

1 Ведучий: Удачі вам бажаю:

«Ні пуху, ні пера».

Нехай вже почнеться

Спортивна наша гра.

Гетьман:

За шляхами, за дорогами,

За Дніпровськими порогами,

За лісами за високими

Наші прадіди жили.

Мали Січ козацьку сильную,

Цінували волю вільную

І Вкраїну свою рідную,

Як зіницю берегли…

Пісня

1 Ведучий: Отже, розпочинаємо наш конкурс «Козацькі забави». Вам доведеться пройти через дев’ять випробувань. Це стільки, скільки було колись порогів на Дніпрі. В давні часи ці пороги були страшною перешкодою на шляху до того, хто плив Дніпром на Січ. Вважалося, що справжнім козаком може зватися лише той, хто пройшов хоч раз у житті через пороги.

2 Ведучий: Як відомо козаки вміли швидко бігати. Вони могли наздогнати і зловити дикого коня. А чи вміють швидко бігати учасники змагань?

Конкурс 1. «Біг у чоботях» (показує всі конкурси гетьман).

За сигналом перші учасники взувають чоботи, біжать у них до прапорця і назад. Передають естафету наступному гравцеві. Перемагає команда, яка швидше закінчить естафету.

1 Ведучий: Козацька молодь постійно розвивала свої природні здібності за допомогою таких фізичних вправ, як їзда верхи, перехід через яр чи річку по стовбуру дерева, стрибки через мотузку. Ми також перевіримо, чи наші хлопці стрибучі й сильні в гурті?

Конкурс 2. «Козаки-вершники».

За сигналом учасники на «конях» прямують до кегель і повертаються назад. Передавши «коня» наступному учаснику, сам стає у кінці команди. Перша команда, яка виконала завдання, є переможцем.

2 Ведучий: Про козацьку дружбу написано безліч легенд, пісень, оповідань. Ніколи не кидали козаки своїх товаришів у біді. Дружбу цінували понад усе.

Конкурс 3. «Пліч-о-пліч із товаришем».

Затиснувши м’яч плечима, учасники долають відстань. У кінці естафети передають м’яч наступній парі учасників.

1 Ведучий: Правду кажуть, що душа народу в його пісні. Ще козаків із-за гори не видно, а козацька пісня котиться попереду.

Конкурс 4. «Козацький свист».

Команди по черзі, висвистуючи, виконують пісні, які прозвучали.

2 Ведучий: А ще козаки славилися своїми кулінарними здібностями. Щоб приготувати їжу, козаки заготовляли дрова, розпалювали багаття і тоді вже готували. Хто з вас не чув про козацький куліш?

Конкурс 5. «Забави кашоварів».

Приготування каші. Слід якомога швидше відділити горох, квасолю, кукурудзу..

1 Ведучий: Слово для оголошення результатів перших пяти конкурсів надається журі. А ми надаємо можливість нашим козакам відпочити перед наступними випробуваннями.

2 Ведучий: Козаки всі спритні, здібні.

Чи є ще до них подібні?!

Потомились? Діло в тому,

Їм потрібно зняти втому.

Відпочинок – справа звична:

Для всіх пауза музична.

Пісня

1 Ведучий: Коли підходили вороги, то сторожа, яка стояла далеко в степу в дозорі, запалювала високу вежу, сповіщаючи: «Ворог іде». І у нас буде схожий конкурс.

Конкурс 6. «Засвіти вежу».

Підбігти до уявної вежі (кульки), прикріпити зірочку та повернутися назад.

2 Ведучий: Козаки бігали швидко і в цьому ми вже переконались. Та були серед них і найпрудкіші, які могли швидко попередити козаків про небезпеку, передати цінну інформацію гетьману. Тож, наступний конкурс для швидких і кмітливих.

Конкурс 7. «Доставка цінних пакетів».

Перед учасниками лежать «пакети» (аркуш паперу з друкованою літерою). Завдання: кожному козаку добігти до відмітки й залишити «пакет». Останній учасник з літер повинен викласти слово «ОТАМАН».

1 Ведучий:

Конкурс 8. «Заморочки із бочки».

По черзі отамани команд витягують завдання із бочечки і відповідають на нього, обговоривши відповідь 30 с.

1. Що означає слово «козак»? (У перекладі з тюркської мови - «вільні озброєні люди», вільна, смілива, ні від кого незалежна людина).

2. Як називали козацькі човни? («Чайки»).

3. Як називалась козацька зачіска! (Оселедець. Закручували 2-3 рази за вухо, щоб звисав до плеча).

4. Чи допускались на Січ жінки? (Ні! Вважалося, що в степу під час бойових походів вони будуть зайвими. Якщо хтось з козаків приводив на Січ навіть матір чи сестру, то це вважалося злочином, який суворо карався).

5. Коли козаки прокидалися? (До сходу сонця).

6. Що робили козаки після пробудження? (Бігли на річку купатись).

7. Назвіть козацьку їжу (Куліш, соломаха, риба, мед, галушки).

8. Яких ви знаєте гетьманів?

2 Ведучий: У сиву давнину козаки були завзяті й спритні вояки, тому їх дуже боялись вороги. Впродовж століть вони пильно стояли на сторожі свободи й гідності України. Тому подивимося, які влучні наші вояки?

Конкурс 9. «Влуч у ціль».

На відстані 5-7 м від команд стоять кеглі, в які треба влучити. Перемагає та команда, яка збила найбільше кегль.

1 Ведучий: Дорогі хлоп`ята!

Всі переконалися: ви справжні козачата!

Щоб ніколи не хворіли,

Нас від лиха захистили,

Щоб всі мужніми зростали

І про нас не забували.

2 Ведучий: Директорові школи права передаю,

Йому для привітання я слово надаю.

(Директор школи оголошує результати змагань. Учасників свята нагороджують грамотами й солодкими призами.)

Гетьман: Ми чудово гралися, та завершувати час!

Найкращі побажання ви прийміть від нас.

1 Ведучий: І у вас, і у нас усе буде гаразд!

2 Ведучий: Щоб ви і ми здорові були!

Гетьман: Щастя і здоров`я зичимо всім!

ЗАНЯТТЯ 38 Дата ___________________

(До початку вистави вмикається фонограма фольклорних мелодій і пісень різних народів, її змінюють позивні свята: фрагмент мелодії «Зимовий сонцеворот». Лаштунки закриті. На сцену виходить Дід - казкар ).

Дід.Добрий день, шановні діти і дорослі!

А чи любите ви казки та легенди? Тоді послухайте одну з них, що прийшла до нас із давніх-давен.

(Відкриваються лаштунки, звучить кобза. Театр-тіней ілюструє легенду).

Десь далеко-далеко лежить Буян-острів. Зростають на ньому буйні трави, піднімаються чудернацькі квіти. А посеред острова височіє старезне дерево-прадуб. Його крона розкішна, з яблуками: хто покуштує їх, той ніколи не знатиме старості й смерті.

Під деревом хлюпоче ясними водами озеро із живою водою: хто скупається там, той ніколи не знатиме хвороб, якщо ж мертвого покропити тією водою, він знову оживе.

Охороняє всі ті дива мудрий Сонячний птах Сокіл.

Одного разу сидів Сокіл у глибокій задумі, зронив дві сльози - білу й чорну. Впала сльоза в живе озеро - з’явився на світ Білий Лебідь, впала чорна сльоза в чудодійну воду - з’явився Чорний Лебідь. Розкинули вони крила і зринули у високе небо. Від Білого Лебедя розлилося по землі дивне сяйво, добро і спокій запанували навколо. Розправив крила Чорний Лебідь - і темрява затулила світло. Відтоді повелося на світі: де Чорний Лебідь, там морок та смуток, а де Білий, там світло, радість і добро! І щороку з настанням зими, коли сонячне світло ледь жевріє і здається ось-ось переможе Чорний Лебідь, спускається на землю на Білому Лебеді богиня Неба Коляда, щоб народити нове Сонце. І відтоді починають люди святкувати його народження. Так ведеться споконвіку.

(Несподівано у свято вривається шум вітру і шурхотіння крил, доноситься зловісне ячання Чорного Лебедя).

Чорний Лебідь. Народини справляєте! Сонце величаєте! Свято йому влаштували! Ось вам Сонце!

(Починає поступово закривати сонце,)

Ось вам свято! Ось вам радість!

Спробуйте - но в темряві, в холоді та мороці святкувати. Ха-ха-ха!

(Знову чується шурхотіння крил і вітру. Діти, які завмерли з переляку, починають оговтуватися й спілкуватися). .

1-а дівчинка. Ой, що ж нам робити?

2-а дівчинка. Без Сонечка холодно* та моторошно. Всі без нього загинемо.

Козак-ватажок. Годі, дівчата, вам рюмсати та причита- ти. Треба раду козацьку скликати та в похід за Сонцем вирушати! Ходіть-но до мене, хлопці.

(Танець «Козацька рада». Після нього розпочинається розмова між трьома козаками - це і є основні персонажі вистави).

Козак-ватажок. Що будемо робити, козаки? Де будемо Сонечко шукати і на небо повертати?

 1. й козак. Добре б було поради в поважної старшої людини спитати.

 2. й козак. Та всі так перелякалися, що ніде жодної живої душі не знайдеш.

(Звучить фонограма веселоі пісні - це через зал на сцену йде Шельменко-солдат.)

Козак-ватажок. А кого ще нечиста несе? Ану, хлопці, придивіться.

(Козаки дивляться в зал).

Шельменко. Здорові були, братчики-коза- ченьки!

Козаки. Здоров, дядьку!

Козак-ватажок. А хто ви такий будете, та як вас звати-величати?

Шельменко. Дозвольте рапортувати! Я, стало бути, солдат. На Харківщині народився і тут знадобився. Кличуть мене Шельменко - за те, теє-то як його, що кого хочеш в дурнях залишу, а сам чистесеньким з любої калоші вилізу.

Козак-ватажок. О, то саме ви і потрібні!

Шельменко. А що за горе-біда трапилася? Розповідайте!

Козак-ватажок. Та тут така біда, що не знаємо, з якого боку і підступитися!

1-й козак. Сонечко наше новонароджене вкрали!

2-й козак. Ми й схаменутися не встигли!

Шельменко. Та хто ж той пройдисвіт? Чи не турок який? То будьте певні - я такий хоробрий, що як побачу турка, то так його і зрубаю! Так і зрубаю!

(Козак-ватажок спиняє його).

Козак-ватажок. Та ні, дядьку, пане-солдат Шельменко! Якби турок, то ми б його і самі порубали, ми це добре вміємо.

1-й козак. А тут налетіла звідкілясь якась чорна потвора на великого птаха схожа, спочатку закрила наше Сонечко, а потім і зовсім кудись його поділа.

 1. й козак. От ми і гадаємо, що нам робити, де Сонечко шукати? Може, ви підкажете?

Шельменко (ходить по сцені уперед і назад, бурмоче щось собі під ніс).

Ені-бені, ріки, факи,

Турбо-урба, ріста, враки,

Сус, беус, космодеус - БАЦ!

Придумав! Гадаю, хлопці, що нам треба, теє- то, як його, допомоги просити.

Козак-ватажок. Та до цього ми і самі докумекали. Ех, дядечко...

(Передражнює його і розчарований відходить від Шельменка ).

Шельменко. А чого це ти з мене глузуєш? Хіба я, теє-то, від свого слова відступивсь? Ви ж не знаєте, кого на допомогу покликати? А я знаю.

Козак-ватажок. Вибачте, пане-солдате Шельменко. Але не зволікайте більше, кажіть уже швидше.

Шельменко. А от зараз самі все побачите. (Промовляє таємничо).

Ене-бене-раба,

Вінтер, мінтер, - жаба,

Ене-бене, грець,

Вінтер, мінтер, пець!

(Виконується сучасний танець, із якого наприкінці виходять маленькі дівчинка і хлопчик, сучасно вдягнені, у хлопчика в руках велика валізка. Це діти з майбутнього - Катруся і Андрійко ).

Катруся. Андрійко, що це з нами сталося, де це ми опинилися? Ой, дивись - люди, а як кумедно одягнуті,неначе з історичного музею. Здається, я там бачила такий одяг.

Андрійко. Та цить ти, сороко, перестань ойкать. Гадаю, я впізнав їх, це предки наші - козаки.

Катруся. Точно, це герої віртуальної гри «козаки-розбійники». Невже ми матеріалізувалися в епоху своїх пращурів? Оце супер!

Андрійко. Ой Катре, у тебе в голові каша від тих віртуальних ігор. Але тут ти, здається, не помилилась. А тепер давай виходити на контакт, може, щось і з’ясуємо.

Катруся. Добрий день вам, шановні люди!

Андрійко. Та ні, мабуть, добрий вечір, бо щось у вас тут темно, люди добрі.

Шельменко і козаки. Добрий день і вам, малеча!

Козак-ватажок. Іщо це ви, пане Шельменко, вчинили? Кого це ви нам на поміч запросили? (Звертається до Шельменка з докором).

 1. й козак. Чим нам ці малі допоможуть, якщо вони власне коріння зневажають?!

 2. й козак. Ви ж чули, як вони нас, козаків, розбійниками величають.

Шельменко.

Та ні - це нащадки наші - українці!

Ви, теє - то як його, схаменіться,

Та до них уважно придивіться.

Вони трішечки теє, розгубились,

Бо в іншому часі опинились,

Невідомо, щоб і ви робили,

Якби в майбутнє століття залетіли!

Козак-ватажок. Пане-солдате Шельменко, що це з вами? Ви бува того, не захворіли, що віршами враз заговорили?

Шельменко. Та це я з великого хвилювання! Така подія трапилася, теє-то як його, - майбутнє з минулим зустрілось і трішечки не посварились. А нам об’єднати треба ваш, козачки, досвід, мою, нікуди правди діти, мудрість, технічний прогрес і сміливість майбутнього в особі оцих симпатичних малюків.

Дозвольте відрекомендуватися: дядько пан - солдат Шельменко з Хмельницького.

Андрійко. Андрій.

Катруся. Катруся. Ми з XXI століття.

Козак-ватажок. Козаки-захисники. Завжди були, є й будемо!

Катруся. Дуже приємно. А тепер поясніть, будь ласка, чого вам від нас треба.

Шельменко. А те і треба, дорогенькі, щоб допомогли ви нам Сонечко новонароджене знайти, що його вкрав у козаків невідомий чорний птах, тому й темно в нас тут.

Катруся. Вибачте, але Сонце неможливо вкрасти, це тільки в казках буває.

Чорний Лебідь. У казках, казках, казках! Ха- ха-ха!

Шельменко. Ось тобі й неможливо! Знову це страховисько глузує, залякує нас. Не на тих напав, теє - то як його!

Андрійко. Я все зрозумів, ми згодні допомогти. Але чим?

Шельменко. Як це чим, як це чим? Хіба ви його не прихопили із собою?

Андрійко і Катруся (разом). Кого?

Шельменко. Та чарівника з майбутнього, у нього ще таке іноземне ім’я, зараз, теє - то як його, пригадаю... О, комп’ютер!

Андрійко і Катруся (сміються). Ком-п’ю-тер, пане-солдате Шельменко. Прихопили. Цей чарівник завжди з нами. Ось він.

(Показують на маленьку валізку).

Шельменко і козаки (хором). Оце чарівник?

Козак-ватажок. Та вони, мабуть, глузують із нас. (Розчарований киває рукою, відходить від комп’ютера).

1-й козак (звертаючись до 2-го козака). Дійсно, і що ця коробка вміє?

(Також відходять розчаровані).

Катруся. А от зараз і побачите! Андрій, вийди на програми пошуку за дедуктивним методом Шерлока Холмса!

(Андрій робить рух. Комп’ютер ожива, починає мерехтіти світло і голос комп’ютера говорить ).

Голос комп’ютера. Добрий день! Починаю пошук, починаю пошук, я в програмі Шерлока Холмса. Пропоную безпрограшний варіант.

(Фонограма мелодії «Джингл бенс» ).

Дивіться на дисплей.

(Художній номер - танець «Санта-Клаусів» ).

Козак-ватажок. Ну і що нам цей дисплей показав?

 1. й козак. Що це за гноми були з ялинками?

 2. й козак. Так?

Андрійко. Це Америка була.

Катруся. І це не гноми, а американські чарівники - Санта-Клауси. Ой, як гарно танцювали. (Наспівує мелодію «Джингл бенс» і повторює рухи Санта-Клаусів ).

Шельменко. Ой та й годі! Ну до чого тут Америка?

Козак-ватажок. Ми ж Сонечко новонароджене шукаємо!

 1. й козак. А в Америці хоч усього й доволі...

 2. й козак. А нашого Сонечка нема! (Розводить руками ).

Шельменко. Вмикай знову свій комп’ютер, Андрію, та уважніше придивляйся.

(Андрій знову імітує певні рухи - комп’ютер оживає ).

Голос комп’ютера. Продовжую пошук, продовжую пошук. Пропоную південно-східний варіант

(Фонограма «Ой мамо, Шикидим» ).

Дивіться на дисплей!

Виступ народного фольклорного ансамблю.Останній танець виконують дівчата. Козаки захоплюються красою дівчат, повторюють їхні рухи і неначе загіпнотизовані біжать за ними.

Шельменко. Стій, Андрію! Зупини свій комп’ютер! Бо, якщо ти його не вгамуєш, ми усіх своїх хлопців загубимо і нічого не знайдемо!

Андрійко. Та я сам дивуюся, що це з ними сталося?

(На сцені під фонограму пісні «Ой мамо, Шикидим» з’являються козаки, рухи їх повільні, вони ще під гіпнозом, тримають великі цукерки).

Шельменко. О, ти диви - з’явилися не загубилися козаки наші! А що це ви притягли?

(Козаки по черзі, повільно співають пританцьовуючи ).

Козак-ватажок. Ой мамо, Шикидим, Шикидим.

1-й козак (під гопак повільно танцює). Цукерки мої, східні ласощі, як я вас полюбив, мої ластівочки.

Козак-ватажок. Ой мамо, Шикидим.

(Козаки падають).

Шельменко. Ой, лишенько! Та в них же від тих цукерок усі думки в голові позлипалися і пам’ять відшибло. Що ж це люди добрі?! Знову нечиста сила ворожить!

Андрійко. Та правильно, дядечку пане-солдате Шельменко, треба в людей допомоги просити. Бачите скільки їх тут!

Катруся (звертаючись до глядачів). Якщо ви нам допоможете від тих зачарованих цукерок позбутися, то предки наші знову до тями прийдуть. (Звертається до Шельменка і Андрія). Забирайте швидше у них це зілля, а ви, люди добрі, допоможіть їх аж за поріг викинути - там влада цукерок і скінчиться.

(Фонограма мелодії «Ой мамо, Шикидим». Цукерки віддають у зал глядачам. Вони перекочують їх до кінця зали, а там їх забирають помічники. Шельменко, Катруся і Андрійко підбадьорюють глядачів ).

Шельменко. От спасибі вам, шановні! Від усього серця, спасибі! (Звертається до Катрусі і Андрія ). Ну, як там наші козарлюги, теє - то як його, прочуняли?

Козак-ватажок. А чого це ми сидимо? Чого це ми не в поході? (Зіскочив).

Шельменко. Та того, дорогенькі, що вас теє - то як його, на солоденьке потягло, вибачте, як мух до меду. Ви хоч пам’ятаєте за чим ми в мандри подалися, що шукаємо?

Козаки (разом). А як же!

Козак-ватажок. За Сонечком, що в нас його чорний птах украв!

Чорний Лебідь. Украв! Украв! Украв! Ха-ха-ха!

Шельменко. От нечисть! Нічого, побачимо, хто з нас останнім посміється! Андрію, вмикай свій комп’ютер, стільки часу згаяли!

(Андрій натискає кнопку).

Голос комп’ютера (дуже повільний, як платівка, що поставили на іншу швидкість). Вибачте, пошук продовжувати не можу, не можу. Енергетичні за-па-си за-кін-чи-лися!

(Усі персонажі враз зупиняються).

Козак-ватажок. От тобі й чарівник!

 1. й козак. Я ж казав: звичайна коробка!

 2. й козак. І що тепер нам робити?

(Шельменко задумується ).

Катруся. Андрію, ну що ти мовчиш - поясни їм!

Андрійко. А що тут пояснювати. Комп’ютер - це тільки машина. Замість серця в нього звичайні сонячні батарейки. А ми вже стільки Сонечка не бачили, от вони й сіли.

Чорний Лебідь. Сіли, сіли, сіли! Ха-ха-ха!

Шельменко. Стійте. Здається, я зрозумів! Що ти там про серце казав, Андрію?

Андрійко. Що в комп’ютера його немає. Це машина, яку створили люди собі на допомогу.

Шельменко. Ох, і телепень же я! І як відразу не здогадався. Хіба може машина замінити мудру голову і живе серце, навіть і залізяці? Енергія живого Сонечка потрібна! Ох і дурень! Усіх збив із пантелику!

Андрійко. Та не побивайтеся ви так, дядечку Шельменко! Помилковий результат — все одно результат.

Катруся. Подивіться краще, скільки тут мудрих голів і добрих сердець.

(Вказує на глядачів).

 1. й козак. І правда, зараз як надумаємо всі разом - і правильний шлях до Сонечка знайдемо.

Козак-ватажок. А що тут думати, треба до неньки рідної - Землі - нашої прислухатися, її звичаї та обряди згадати.

 1. й козак. Правильно! Сонечко наше життєдайне у всі часи і пори року шанували.

Шельменко. Ну, нарешті, дійшли згоди, порозумілися! Чуєш, нечиста сило, відгадали ми твою загадку! Мовчиш! Ха-ха-ха! Відштурмуємо Сонечко! Ну що ж, друзі, гайда Україною помандруємо. Ви, козачки, до Осені щедрої завітайте. Попросіть у неї сніп стиглого колосся та коровай хліба - у них уся сила осіннього Сонечка.

Ви, малеча, йдіть Літа красного шукати: візьміть у нього віночок купальський, світляків побільше та жаринку від купальського багаття. У них - сила літнього Сонечка.

А я до Весни-красуні подамся. Веснянок її послухаю, пташиними піснями потішуся, а потім вклонюся їм низенько і попрошу в неї Кроковеє колесо, що на Сонечко весняне схоже.

Як зберемо всі ті дари, знову тут у Зими зустрінемося. Побачимо, що буде!

(Звучить фонограма пісні Шельменка, всі персонажі розходяться. Нон-стоп виконується вокально-хореографічна композиція «Пори року». Змінюється оформлення відповідно до кожної пори року. Після кожного отриманого подарунка від Осені, Літа, Весни висвітлюється посекторно Сонечко.Після отримання останнього подарунка, Крокового колеса, Шельменко каже).

Шельменко. Спасибі тобі, Весно-красунечко! Тепер можна і до Зими повертатися.

(Звучить пісня Шельменка, він починає рухатися по сцені. Доходить до кінця весняного задника - той підіймається, опиняється ніби в Літі, зустрічає Андрійка і Катрусю, вони беруться за стрічки Крокового колеса, і йдуть далі разом, підходять до протилежного кінця сцени, підіймається літній задник і вони вже в гостях в Осені зустрічають козаків. Ті теж беруться за стрічки Крокового колеса, і всі разом йдуть до протилежного боку сцени і, нарешті, підіймається останній осінній задник - і всі опиняються в Зими. Сонечко майже все висвітлено, крім одного зимового сектора. Змінюється пісня Шельменка на мелодію колядки).

Шельменко. Ну що, друзі, недаремно ми з вами мандрували! Подивіться, як тут у Зими посвітлішало та потеплішало.

(Танець «Сонця» ).

Катруся. Ой, подивіться! Сонечко неначе від бруду відмилося!

Андійко. Але остання пляма залишилася.

Козак-ватажок. А я знаю, що робити. Треба людей швидше всіх скликати.

 1. й козак. Сонечко їм показати.

 2. й козак. Душі в них потепліють.

Андрійко. Івони, нарешті, зрозуміють!

Козак-ватажок.

Що на своїй землі Вони, як риба у воді.

Шельменко.

І нехай ніхто їм пальця не кладе у рот,

Бо не-мож-ли-во зупинити

Зимовий, лагідний Сонцеворот!

(Виконується зимовий епізод. До нього додається фінальна пісня «Зимовий Сонцеворот», яку виконують, прощаючись із глядачами, усі учасники свята ).


ДОКУМЕНТИ

ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ РАЙОННИХ ЗМАГАНЬ

З ВІЙСЬКОВО - СПОРТИВНОЇ ПАТРІОТИЧНОЇ ГРИ

УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА «СОКІЛ» («ДЖУРА»)

У К Р А Ї Н А

ВІНЬКОВЕЦЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ

Н А К А З

Дата смт. Віньківці

Про проведення районногозбору (етапу)

дитячо-юнацької військово-спортивної

патріотичної гри Українського козацтва

«Сокіл» («Джура»)

Відповідно до Положення про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура»)», затвердженого наказом МОН молодь спорту України від 13. 06. 2012 № 687 і зареєстрованого в Мінюсті України від 03.07.2012 за № 1094/21406 та Положення про щорічний районний збір дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура»), затвердженого наказом Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Віньковецької районної державної адміністрації від 10.04.2013 № 557-но та зареєстрованогов Головному управлінні юстиції у Віньковецькому районні 25.04.2013 р. № 40/1874

Н А К А З У Ю:

1. Провести районний збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») (далі – районний етап гри «Джура») з 01 по 05 червня 2015 року в лісовому масиві поблизу с. Великий Олександрів Віньковецького району , урочище «Водоспаду»

2. Включити до програми обласного етапу гри «Джура» такі види: "Впоряд", "Стрільба", "Смуга перешкод", "Рятівник", "Відун", "Бівак", "Ватра", конкурс звітів про завдання відповідно ідейних принципів лицарства «Служити Богові, Батьківщині, ближнім», конкурс стінгазет.

3. Затвердити Склад штабу районного збору (етапу) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») (додаток 1).

4. Затвердити Склад оргкомітету районного збору (етапу) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») (додаток 2).

5. Затвердити Склад Головної суддівської колегії районного збору (етапу) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») (додаток 3).

6. Кількісний склад рою (команди) - 11 осіб. З них: виховник (керівник) рою – 1, представник рою – 1, суддя від рою – 1, учасники рою – 8 (вік учасників: 1998-2001 р.н., допускаються по 2 учасники 1997 р.н. та 2002 р.н.).

7. Деректорам шкіл:

7.1. Провести за можливості шкільний збір дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура»). Інформацію про проведений збір (дата, місце проведення, кількість роїв, програма, підсумкові протоколи) надіслати на електронну адресу Віньковецького туристичного бюро до 29 травня 2015 року.

7.2. Забезпечити участь рою від школи в районному зборі (етапі) гри «Джура».

7.3. Витрати на проїзд, харчування в дорозі та під час гри учасників рою, відрядження виховника (керівника), представника, судді, страхові поліси для рою, забезпечення рою туристським спорядженням віднести за рахунок школи.

7.4. Відповідальність за збереження життя і здоров’я дітей в дорозі та під час проведення районного збору (етапу) гри «Джура» покласти на виховника (керівника) рою та представника команди.

8. Директору районного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (Гаєвському Б.О.):

8.1. Здійснити заходи щодо організації та проведення районного збору (етапу) гри «Джура».

8.2. Витрати на підготовку та проведення районного збору (етапу) гри «Джура» здійснити за рахунок Віньковецького районного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді згідно кошторису витрат на масові заходи.

9. Контроль за виконанням наказу покласти на директора Віньковецького центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Гаєвського Б.О.

Начальник відділу освіти Гевко В.І.

Положення

про проведення районного етапу дитячо-юнацької

військово-спортивної патріотичної гри Українського

козацтва «Сокіл» («Джура»)

 1. Мета гри

1.1 Районні етапи проводяться з метою поширення військово-спортивного та національно-патріотичного виховання серед учнівської молоді на основі козацьких традицій.

2. Місце та час проведення гри

2.1 Районний етап гри проходить до квітня відповідного року;

3. Керівництво грою

3.1 Загальне керівництво підготовкою та проведенням гри здійснює районний штаб з проведення гри «Сокіл» («Джура»), затверджений наказом Головного управління освіти і науки Віньковецької райдержадміністрації від 20.10.2009 року №559. Проведення районного етапу гри покладається на районий Центр туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді. Підготовка команд до районного етапу покладається на керівників гуртків

4. Учасники гри

4.1. У грі беруть участь команди з числа учнів, вихованців загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, а також члени дитячо-юнацьких громадських організацій.

4.2 До участі в районому етапі гри допускається одна команда від школи.

4.3 Кількісний склад команди – 10 осіб: 8 дітей (6 хлопців, 2 дівчини) та 2 керівники. Вік учасників - 13-15 років.

Склад команди під час гри не може змінюватися. У випадку, коли учасників гри замінять на інших учасників, яких немає в іменній заявці на певному етапі гри «Сокіл» («Джура»), весь склад команди дискваліфікується Головною суддівською колегією і команда знаходиться на останньому місці в підсумковому протоколі.

4.4. Команда допускається до участі в грі за наявності спеціального допуску лікаря та наявності страхового поліса.

4.5 Керівники команди директором школи на яких покладається відповідальність за збереження життя та здоров'я учасників команди під час гри.

Один представник – виховник команди, другий фахівець з певного виду змагань (історії, медицини, «Захисту Вітчизни», керівник туристсько-краєзнавчого гуртка), що включений до програми гри, який може залучатись до суддівства та роботи секретаріату гри за рішенням Головної суддівської колегії.

 1. Програма гри

5.1Учасники гри«Сокіл» ( «Джура») змагаються у таких видах змагань:

5.1.1 Військово-спортивні та туристсько-спортивні види:

Впоряд (стройова підготовка)

Смуга перешкод (зв'язки)

Стрільба (командна гра)

«Рятівник» (командна гра)

Гра «Відун» (командна гра)

Ватра («Слава Героям») (командна гра)

Таборування (оцінка облаштування)

Конкурс звітів про завдання відповідно ідейних принципів лицарства (до 14 сторінок).

5.1.2 Детальний опис видів гри, склад команди в окремих видах гри, перелік необхідного спорядження, умови заліку та визначення результатів будуть надіслані командам за три місяці до районного етапу дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

6. Документи та терміни їх подання

6.1 Письмове підтвердження про участь у районному етапі гри «Сокіл» («Джура») надсилається до вказаної дати на адресу районного Центру туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді.

6.2 Перед подачею письмового підтвердження про участь в районному етапі гри команди повинні виконати попередні завдання:

- придумати атрибутику команди – назва, ройовий клич-девіз, прапорець своєї форми із своїми барвами, козацькі клейноди їхнього закладу, типова форма – однострій.Завданняповинні відповідатиідейним принципам лицарства «Служити Богові, Батьківщині, ближнім»:

- Бог і Україна (завдання, яке подається на Всеукраїнський етап гри) або Родина і Україна – проведення патріотичного заходу на рівні своєї школи, мікрорайону, села, міста;

- Добре діло – виконання ройового Доброго діла із організацією, що реалізує благодійні проекти, компанії із залученням волонтерів.

6.3 Письмові звіти про виконання завдань «Служити Богові, Батьківщині, ближнім» чи «Родина і українська держава», «Добре діло» з додатками і електронними носіями подаються до відповідної дати разом із заявкою про участь у районному етапі гри «Сокіл» («Джура») до районного Центру туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді.

Звіти мають бути ілюстровані фотографіями (текстова частина до 10 сторінок і 10 фотографій розміром 10х15). Звіт може також відображати історію заснування дитячої козацької організації чи козацького напрямку педагогіки (окремий розділ з текстовою частиною до 4 сторінок і 5 фотографій розміром 10х15).

6.4 Іменні заявки команд за встановленою формою, яка додається, завірені директором школи, а також медичним закладом подаються в мандатну комісію в день заїзду на місце проведення гри.

Разом з іменною заявкою у мандатну комісію необхідно подати такі документи:

- свідоцтво про народження;

- страховий поліс на учасників (дійсний на період змагань);

- учнівські квитки або довідки з місця навчання з фотографією, завірені печаткою, що перекриває фотографію на одну третину, підписані директором (керівником) навчального закладу за відповідний навчальний рік (цей документ учасники повинні мати при собі на всіх етапах проведення гри).

6.5 Виїзд на місце проведення гри «Сокіл» («Джура») здійснюється виключно за листом-викликомГоловногоуправління освіти і науки .

 1. Умови прийому та розміщення команд

7.1 Намісцепроведеннягри«Сокіл» («Джура»)команди прибувають самостійно

до вказаної дати та місця проведення (місце проведення гри буде повідомлено додатково). Мандатна комісія приймає документи для участь у грі «Сокіл» («Джура») з 10.00 до 13.30 години.

7.2 Командирозміщуютьсявпольових умовах (в наметах). Місце встановлення наметів, облаштування бівуаку вказує комендант. Самостійно займати місце для розміщення на території проведення гри категорично заборонено. Команди повинні мати все необхідне для організації польового табору.

7.3Використання примусів, газових плит інших нагрівальних приладів на територіїтабору заборонено.

7.4 У день закінчення гри команди від'їджають самостійно. Квитками на проїзд організатори змагань не забезпечують. Керівники команд повинні здати коменданту чистою територію табору.

8. Підведення підсумків

  1. Місце команди визначається за кількістю здобутих призових місць на

різних етапах змагань. Перемагає та команда, яка здобула найбільше

перших місць. Якщо команди мають однаковий результат, тоді враховується кількість других місць і т.і. Команда, яка не взяла участі в одному з видів змагань, в підсумковій таблиці розміщується нижче тих команд, які взяли участь у всіх видах.

  1. Апеляцію щодо об'єктивності результатів розглядає апеляційна комісія в

присутності суддів та виховника команди не пізніше, ніж за 1 годину після оголошення попередніх результатів кожного виду змагань, а на загальний результат – не пізніше, як за дві години після закінчення змагань. Рішення апеляційної комісії є остаточним та оскарженню не підлягає.

  1. Результати оголошуються в кінці кожного етапу гри.

9. Нагородження переможців

9.1 Нагородження команд-переможців здійснює районний Центр туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді .Учасники-переможці районноїгри гри «Сокіл» («Джура») нагороджуються медалями та грамотами. Керівники команд - Почесними грамотами Головного управління освіти і науки Віньковецької райдержадміністрації.

10. Фінансування

10.1 Фінансування участі команд в районному етапі гри здійснюється за рахунок регіональних шкіл.

10.2 Фінансування проведення районного етапу гри «Сокіл» («Джура») здійснюється за рахунок районного Центру туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді.

10.3 Фінансування збірної команди Віньковецького району у обласному етапі здійснюється за рахунок коштів районного Центру туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді Віньковецькоїрайонної ради.

ЗАТВЕРДЖЕНО

Директоршколи___________________________

В Головну суддівську колегію районного етапу 20__ року дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура»)

ІМЕННА ЗАЯВКА

Великоолександрівська загальноосвітня школа І – ІІ ступенів направляє для участі у районному етапі дитячо-юнацької військово-спортивної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») 20__ року команду _____________, який проходитиме в ________ 20___ року в _______________.

Прізвище, ім'я по батькові

учасника

Рік народження

Навчальний заклад, школа, клас

Дозвіл лікаря на участь у грі, печатка лікувального закладу

Виховник команди ___________________

Другий керівник ___________________

Всього допущено до гри «Джура» - ___________________ чоловік

Прописом

Печатка

лікувального закладу Лікар ___________________

(Прізвище, ім'я по батькові)

УМОВИ

проведення районного етапу дитячо-юнацької

військово-спортивної патріотичної гри Українського

козацтва «Сокіл» («Джура»)

Додаток

до наказу Головного управління

освіти і науки райдержадміністрації

від

Умови

проходження етапів гри

Українського козацтва «Сокіл» («Джура»)

Опис видів змагань.

Військово-спортивні види:

1. «Впоряд» (стройова підготовка)

Змагання проходять у вигляді демонстрації знань і вмінь з стройової підготовки. Складається з двох завдань:обов'язкового і творчого.

В змаганні «Впоряд» за основу рекомендується брати розділ «Стройова підготовка» із шкільного підручника «Захист Вітчизни» та відповідні розділи із Стройового статуту «Збройних сил України».

Час на виконання обов'язкового завдання – 5 хвилин. Всі накази подає ройовий. Оцінка виставляється від 1 до 16 балів.

Обов'язкове завдання – виконання стройових прийомів у складі рою.

Перелік стройових прийомів, команд і дій, які перевіряються в ході виконання обов'язкового завдання.

п/п

Прийоми команди, дії

Кількість балів

1

Оцінка зовнішнього вигляду

1 - 4

2

Розмикання і змикання рою

1 - 4

3

Перешикування з однієї шеренги в дві та навпаки

1 - 4

4

Повороти на місці

1 - 4

Творче завдання – це виконання роєм маршової патріотичної пісні і стройового кроку у русі під супровід барабанного бою або фонограми. Час на виконання творчого завдання – 3 хвилини.

Оцінка виставляється від 1 до 8 балів.

Перелік стройових прийомів, команд і дій, які перевіряються в ході виконання творчого завдання.

п/п

Прийоми команди, дії

Кількість балів

1

Виконання маршової патріотичної пісні

1 – 4

2

Стройовий крок у русі

1 - 4

Перемагає команда, яка в сумі має найбільший бал.

ІІ. Козацька смуга перешкод

Параметри дистанції:

1.Змагання проводиться на дистанції козацька смуга перешкод.

2.Довжина дистанції 300 - 400 метрів.

3.Перепад висот до 50 метрів.

4.Етапи смуги розміщені в коридорі промаркованому обмежувальною стрічкою.

5. Кожний етап обладнано згідно схеми та опису дистанції.

6. Всі етапи обладнано на початку та в кінці контрольними лініями.

7. Старт та фініш розташовані поряд.

Вимоги до учасників:

1.Склад команди 4 чоловіки, в тому числі, не менше 1 дівчинки, 5-й представник команди несе командну картку і не втручається в дії команди.

2.Команда прибуває на дистанцію за 10 хвилин до старту для перевірки спорядження.

3.Учасники одягнені в спеціальний одяг (спортивний костюм), який повністю закриває кінцівки.

4.Взуття спортивного типу (взуття не може ні в якому випадку бути відкритим).

5.У випадку якщо одяг і взуття не відповідають вимогам - команда не допускається до проходження дистанції.

Умови проходження:

1.Порядок старту визначається жеребкуванням.

2.Стартовий інтервал біля 10 хвилин, остаточний інтервал буде вказаний перед стартом.

3.Команда послідовно долає етапи та виконує завдання.

4.Роботу на етапах козацької смуги перешкод розпочинають при наявності всіх учасників команди.

5.Повернення останнього учасника команди з дистанції вважається часом фінішу всієї команди.

Штрафи за порушення проходження умов дистанції:

Характер порушень

Штраф, бали (сек..)

1

Вимушене порушення Умов

10 (300)

2

Учасник, який не пройшов етап

20 (600)

3

Потерпілий, який не пройшов етап

40 (1200)

4

Технічна непідготовленість, неетична поведінка

Зняття команди (учасника)

1.Штрафи на дистанції виставляються за невиконання умов опису проходження етапів відповідно таблиць штрафів, 1 бал штрафу прирівнюється до 30 секунд.

2.Вище місце посідають команди з меншим результатом (час проходження дистанції + часовий еквівалент технічних штрафів). Коли результати однакові - вище місце посідає команда з меншим технічним штрафом.

Перелік спорядження команди:

- дві штормівки;

- пилка, 2 сокири в чохлах (обов'язково);

- спорядження в рюкзаку, (якщо пилка і сокира знаходяться без чохлів і рюкзака команда не допускається до проходження дистанції).

Опис етапів

1.Транспортування «потерпілого» за допомогою жердин

Довжина етапу 120 метрів. Команда має рухатись по промаркованому коридору.

Травма «потерпілого» тяжка.Жердини для транспортування «потерпілого» надаються суддівською колегією.

Транспортування потерпілого здійснюється на виготовлених командою ношах. Виготовляються ноші з двох поздовжніх жердин довжиною до 3 метрів. Команда для виготовлення нош використовує дві штормівки або спеціальний чохол. Всі ґудзики та блискавки застібнуті. Застібки знаходяться на нижній стороні нош. Поздовжні жердини протягнуті через рукава штормівки, які вивернуті всередину або через отвори в чохлі.

На етапі транспортування потерпілого, «умовно потерпілий» обирається командою. Він немає права змагатися на етапі і перестає бути «потерпілим» після виходу команди в безпечну зону (за контрольну лінію).

Ноші несуть так, щоб голова «потерпілого» була спереду. При проходженні етапу «Транспортування потерпілого» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз'яснені в таблиці штрафів №1. Інші дії, які не роз'яснені в таблиці штрафів № 1 та порушують настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу.

Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко вказати йому, що він повинен виправити. При відмові учасників (команди) виправити порушення - він штрафується згідно Правилу – «Навмисне порушення умов», 10 (300) штрафних балів.

Списокспорядження,(отримати в головного судді етапу):

- дві поздовжні жердини довжиною 3 м;

Список спорядження, яке потрібно мати команді для проходження етапу:

- дві штормівки (чохол).

Штрафи за порушення техніки :

етап Транспортування «потерпілого» за допомогою жердин.

Таблиця № 1

Характер порушень

Штраф,

бали (секунди)

Роз’яснення порушень

1

Техніка руху

1.1

Незначне порушення

1 (30)

Заступ контрольної лінії, торкання «потерпілим» рельєфу будь якою частиною тіла «потерпілого», а також торкання ложем рельєфу при транспортуванні «потерпілого» на носилках

1.2

Неправильний рух

3 (90)

Падіння, потерпілий надає допомогу (будь які дії, які полегшують роботу учасникам), супроводжуючий виконує функцію транспортуючого учасника чи знаходиться на відстані, яка не дозволяє контролювати стан потерпілого

1.3

Рух за обмежувальною лінією

20 (600)

Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію, падіння потерпілого з носилок

2.

Транспортування потерпілого

2.1

Неправильнідії, обладнання

3 (90)

Неправильне обладнання нош

3.

Втрата спорядження

3.1

Незначна втрата

1 (30)

За кожний забутий, загублений предмет спорядження

2. Подолання заболоченої ділянки з допомогою жердин

Жердини надаються суддівською колегією. Кількість жердин дорівнює кількості учасників.

Команда долає етап по жердинах, які учасники вкладають на лаги.Під час проходження етапу «Подолання заболоченої ділянки з допомогою жердин»учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз'яснені в таблиці штрафів №2. Інші дії, які не роз'яснені в таблиці штрафів № 2 та порушують настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу.

Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко вказати йому, що він повинен виправити. При відмові учасників (команди) виправити порушення - він штрафується згідно Правилу – «Навмисне порушення умов», 10 (300) штрафних балів.

Штрафи за порушення техніки : етап Подолання заболоченої ділянки з допомогою жердин.

Таблиця №2

Характер порушень

Штраф,

бали (секунди)

Роз’яснення порушень

1.

Техніка руху

1.1

Незначне порушення

1(30)

Заступ контрольної лінії, торкання рельєфу, води рукою, ногою, якщо інша нога (ноги) знаходяться на опорі, жердині

1.2

Неправильний рух

3 (90)

Опора двома ногами на рельєф або на жердину, яка впала з однієї або двох опор; однією ногою, якщо інша нога у повітрі

1.3

Використання опори за обмеженням

10 (300)

Перестрибування з опори на опору

1.4

Рух за обмежувальною лінією

20 (600)

Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію

2.

Втрата спорядження

2.1

Незначна втрата

1 (30)

За кожний забутий, загублений предмет спорядження.

3. Подолання завалу

Команда повинна подолати завалену ділянку із дерев. Коридор руху через завал промаркований.

Штрафи за порушення техніки : етап Подолання завалу.

Таблиця №3

Характер порушень

Штраф,

бали (секунди)

Роз’яснення порушень

1

Техніка руху

1.1

Незначне порушення

1 (30)

Заступ обмежувальної лінії

1.2

Неправильний рух

20 (600)

3 (90)

Рух поза обмежувальною

лінією;

Рух верхом по завалених деревах

(імітація за допомогою мотузок)

(забороняється)

2.

Втрата спорядження

2.1

Незначна втрата

1 (30)

За кожний забутий, загублений предмет спорядження.

4. «Рубка та пиляння колоди»

Двоє учасників повинні перерубати кожний свою колоду, а двоє інших - перепиляти свою колоду вдвох. Діаметр колоди до 20 см. Місце розпилу і рубання буде промарковане суддівською колегією. Команда залишає етап «Рубка та пиляння колоди» лише тоді, коли виконала завдання або у випадку відмови, за що отримує 20 (600) штрафних балів.

Списокспорядження:

- Сокири та пилку (дворучну або ножівку) команда приносить на етап «Рубка та пиляння колоди» в момент змагання.

5. Подолання заболоченої ділянки по купинах

Команда повинна по купинах подолати заболочену ділянку. Довжина етапу до 20 метрів, відстань між купинами до 1,5 метрів. При проходженні етапу «Рух по купинах» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз'яснені в таблиці штрафів №5. Інші дії, які не роз'яснені в таблиці штрафів № 5 та порушують настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко вказати йому, що він має виправити. При відмові учасників (команди) виправити порушення - він штрафується згідно Правилу – «Навмисне порушення умов», 10 (300) штрафних балів.

Штрафи за порушення техніки :етап Рух по купинах

Таблиця №5

Характер порушень

Штраф,

бали (секунди)

Роз’яснення порушень

1

Техніка руху

1.1

Незначне порушення

1 (30)

Заступ контрольної лінії; торкання рельєфу, води (рельєфу) рукою, якщо інша нога (ноги) знаходяться на купині

1.2

Неправильний рух, пристрій

3 (90)

Опора двома ногами на рельєф;

однією ногою, якщо інша нога у повітрі. Падіння

1.3

Використання опори за обмеженням

10 (300)

Рух в зоні етапу не по купинам

1.4

Рух за обмежувальною лінією

20 (600)

Навмисний вихід учасника за обмежувальну зону

3.

Втрата спорядження

3.1

Незначне втрата

1 (30)

За кожний забутий, загублений предмет спорядження

6. Транспортування потерпілого на плащ-накидці.Довжини двох етапів до 15 метрів кожний. На початку один з учасників стає «потерпілим», його транспортує напарник на плащ-накидці. На другій дистанції вони міняються ролями. В такий спосіб вся команда долає даний етап. Висота обмежувальної стрічки під якою транспортують «потерпілого» по визначеному коридору 0,5 метрів, ширина до 2 метрів.

Списокспорядження(отримати в головного судді етапу):

- плащ-накидка.

Штрафи за порушення техніки: етап Транспортування потерпілого на

плащ-накидці.

Таблиця №6

Характер порушень

Штраф,

бали (секунди)

Роз’яснення порушень

1

Техніка руху

1.1

Незначне порушення

1 (30)

3 (90)

Торканняобмежувальної стрічки, заступ за контрольну лінію, заступ за обмежувальну лінію

«Потерпілий» надає допомогу (будь-які дії, які полегшують роботуучаснику,що транспортує)

1.2

Рух за обмежувальною лінією

20 (600)

Учасник рухається за обмежувальною лінією

2.

Втрата спорядження

2.1

Незначне порушення

1 (30)

За кожний забутий, загублений предмет спорядження

7. Рух по пластунськи

Команда повинна по-пластунськи подолати ділянку довжиною до 20 метрів. Висота обмежувальної стрічки під якою команда долає етап по-пластунськи 0,3 метри. Ширина обмежувальної стрічки до 3 метрів.

Штрафи за порушення техніки:етап Рух по-пластунськи.

Таблиця №7

Характер порушень

Штраф,

бали (секунди)

Роз’яснення порушень

1

Техніка руху

1.1

Незначне порушення

1 (30)

Торкання верхньої обмежувальної стрічки, заступ обмежувальної лінії, заступ за контрольну лінію

1.2

Рух за обмежувальною лінією

20 (600)

Учасник рухається за обме-жувальною лінією

8. Маятник

Довжина зони перешкоди до 3 метрів. Команда повинна за допомогою маятника (вертикальної мотузки) подолати етап.

Штрафи за порушення техніки : етап Маятник.

Таблиця №8

Характер порушень

Штраф,

бали (секунди)

Роз’яснення порушень

1.

Техніка руху

1.1

Незначне порушення

1 (30)

Заступ контрольної лінії, обмежувальної лінії

1.2

Неправильний рух

20 (600)

3 (90)

Рух поза обмежувальною лінією,

падіння учасника

Два учасника на перилах

9. Козацьким маршовим (гусячим кроком)

Команда повинна подолати ділянку відстань якої до 50 метрів гусячим кроком.

Штрафи за порушення техніки : етап Козацьким маршовим (гусячим кроком).

Таблиця №9

Характер порушень

Штраф,

бали (секунди)

Роз’яснення порушень

1.

Техніка руху

1.1

Незначне порушення

1(30)

Торкання землі колінами, руками та іншими частинами тіла, заступ обмежувальної лінії

1.2

Рух за обмежувальною лінією

20 (600)

Учасник рухається за обмежувальною лінією

10. Подолання водної перешкоди бродом

Довжина етапу до 5метрів.Максимальна глибина - до 0,7 метрів.Подолання водної перешкоди здійснюється маркованим коридором по одному учаснику із жердиною.Ділянку кожний учасник долає самостійно.

Список спорядження (отримати в головного судді етапу):

- чотири жердини.

Штрафи за порушеннятехніки :етап Подолання водної перешкоди бродом.

Таблиця № 10

Характер порушень

Штраф,

бали (секунди)

Роз’яснення порушень

1

Техніка руху

1.1

Незначне порушення

1 (30)

Заступ обмежувальної лінії

1.2

Неправильний рух

20 (600)

20 (600)

Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію

Падіння учасника

Втрата спорядження

2.

Незначне порушення

1 (30)

За кожний забутий, загублений предмет спорядження

ІV. «Стрільба»: виконання стрільби з пневматичної зброї.

Стрільба проводиться на дистанції 10 метрів з позиції лежачи. Кількість пострілів 5.

Учасники етапу стрільба мають також 3 пробних вистріли (поза заліковим часом). Мішень №8. (джерело інформації http://www.shootingua.com/target.htm). Загальний час на стрільбу відводиться до 5 хвилин на команду. Беруть участь 8 учасників команди. Визначається командний та індивідуальний результат – визначення точних попадань та відповідно набраних балів. Перемагає команда, яка набрала найбільшу кількість балів.

Під час проходження етапу «Стрільба» на території етапу, яка обмежена стрічкою, має право знаходитись тільки команда, яка бере участь у стрільбі.

На етапі перебуває лише команда, яка змагається. Якщо команди порушують умови - суддя етапу дискваліфікує команду.

Список спорядження (отримати в головного судді етапу):

- пневматична зброя;

- кульки;

- коврики.

V. «Рятівник»– змагання з надання першої долікарської допомоги.

Участь у грі беруть 3 особи від команди. Один представник «потерпілий», двоє інших представників надають практичну першу медичну допомогу «потерпілому». Про вид травми учасники гри дізнаються за допомогою жеребкування. Час на виконання завдання до 5 хвилин, оцінюється за п'ятибальною системою. В разі відмови - команда отримує 0 балів. (завдання для гри «Рятівник» додаток №1).

VІ. Гра «Відун»інтелектуальні змагання з історії українськогого козацтва, сучасних збройних сил України за системою «Брейн-ринг», «Що?», «Де?», «Коли?» та ін.

Всі команди знаходяться на галявині. Кожна команда отримує карточку із двадцятьма номерами. Ведучий ставить запитання і кожна команда протягом 15 секунд записує в карточку відповідь. Відповівши на двадцять запитань, команди протягом 10 секунд кидають карточки в ящик суддів.

Участь у грі беруть 8 осіб команди. Перемагає та команда, яка в сумі набирає найбільшу кількість балів. (теми з історії Українського козацтва за якими будуть розроблені запитання гри "Відун" в додатку №2).

VІІ. Ватра «Слава Героям»– представлення від рою творчо-мистецького завдання.

Участь беруть 8 осіб з команди.

Тематика – козацтво, знайомство з козацькою історією, традиціями, легендами, піснями, танцями (Гопак) рідного краю або дитячо-юнацької козацької організації. Це може бути інсценізована пісня, сценка, міні-вистава і т. і.

Тривалість виконання завдання до 7 хв. Визначаються три кращі команди. Сума балів – від 1до 9.

Бали за техніку виконання гри Ватра «Слава Героям»

Заліковий

час

(+, -)

Наявність козацької тематики (ідея козацтва)

1-3 бали

Майстерність вико-нання (пісні, танцю, вистави і т.і.)

1-3 бали

Костюми

1-3 бали

За перевищення залікового часу гри Ватра «Слава Героям» нараховуються штрафні бали, кожна додаткова хвилина - це мінус 1 бал від загальної суми балів (максимум 9 балів).

VІІІ. «Таборування»– оцінка козацьких клейнод рою, побуту, чистоти табору рою. Один представник від команди представляє козацькі клейноди рою і показує облаштування. Тривалість виконання завдання до 5 хв.

Визначаються три команди-переможці.

Заліковий

час

(+, -)

Представлення козацьких клейнод рою

1-3 бали

Облаштування (чистота)

1-3 бали

За перевищення залікового часу гри «Таборування» нараховуються штрафні бали, кожна додаткова хвилина - це мінус 1 бал від загальної суми балів (максимум 6 балів).

Ройові атрибути

 1. Назва.

Має бути героїчний, козацький, патріотичний зміст. Найкраще використовувати зооморфічні мотиви, гумористичні, історично-героїчні, подекуди і фантастичні образи, зокрема з фольклору: нічні кажани, Гайдамаки, Сіроманці, Котигорошки, Чорні вершники, Чорні запорожці, Залізні вовки.

Мета: створення збірного образу, який би сприймали члени рою як частинку себе.

2. Відзначка – схематичне, символічне зображення назви рою у формі кола радіусом 15 см.

3.Прапорець встановленої форми із своїми барвами. Прапорець – це полотняний або сатиновий квадрат розмірами 75х75 см. Він складається з двох або трьох барв. На правій (лицевій) стороні нашивається відзначка рою, висотою 25 см. На тій же стороні розміщується симетричний напис рою. Розміри букв по висоті 10 см. На лівій (зворотній) стороні прапорця не поміщаємо ніяких нашивок. Прапорець носиться прикріпленим до держака довжиною 180 см та діаметром 3 см.

4. Барви рою будь-які, два чи три кольори, вибрані роєм. Можна використовувати не тільки для прапорця, а й для ідентифікації рою. Основна барва для всіх учасників гри «Джура» - малинова. Її можна використовуватияк одну з барв рою, але не як основну, а додаткову, яка виконує функції тла (фону).

5.Типова форма - однострій. Має бути простий у виготовленні з елементами козацької тематики та традицій, основний елемент – вишиванка. Представники команд, які представляють молодіжні та козацькі організації чи шкільні установи, де є визначено однострої, можуть використовувати їх для представлення себе під час гри. Для участі у спортивних та польових змаганнях слід використовувати спеціальний одяг.

Для виготовлення однострою можна використати елементи обмундирування української армії чи силових структур різних часів.

Завдання для гри «Рятівник»

1.Зупинити кровотечу із стегнової артерії методом накладання джгута.

2.Зупинити кровотечу з артерії на гомілці шляхом максимального згинання

нижньої кінцівки.

3.Накласти стискаючу пов'язку при венозній кровотечі з рани.

4.Надати допомогу при кровотечі з носа.

5.Накласти пов'язку на голову при відкритій черепно-мозковій травмі.

6.Провести іммобілізацію верхньої кінцівки за допомогою косинки.

7.Накласти хрестоподібну пов'язку на гомілкостопний суглоб.

8.Провести іммобілізацію верхньої кінцівки при переломі пальця (одного або

декількох).

9.Провести іммобілізацію постраждалого при переломі стегнової кістки.

10. Провести транспортну іммобілізацію потерпілого з переломом хребта.

11. Накласти обтураційну пов'язку при проникаючому пораненні грудної

клітки.

12.Накласти пов'язку при проникаючому пораненні черевної порожнини.

13.Перша допомога при опіках І та ІІ ступенів: підготувати все необхідне.

14.Перша допомога при тепловому ударі.

15. Перша допомога при обмороженні та охолодженні.

16.Перша допомога при ураженні електрострумом.

17.Перша допомога при ураженні блискавкою.

18.Проведення штучної вентиляції легень методом "з рота до рота".

19.Проведення штучної вентиляції легень методом "з рота до носа".

20.Проведення закритого масажу серця.

21. Перша допомога при отруєнні: підготувати необхідне обладнання.

22.Перша допомога при потраплянні агресивних речовин (кислоти, отруйні речовини).

23.Перша допомога при утопленні.

24.Перша допомога при непритомності.

25.Перша допомога при укусах змій.

26.Перша допомога при укусах бджолами, осами та джмелями

Необхідне спорядження:

Командне:

1.Намети на команду (обов'язково з тентами)4;

2.Спальникидля кожного учасника;

3.Каремати – килимки для кожного учасника;

4.Ліхтарик (запасні батарейки);

5.Командна аптечка;

6.Рукавиці робочі;

7.Складний ножик;

8.Мотузка для білизни;

9.Термос (1 - 2 літри)

Індивідуальне:

1.Одяг і взуття з урахуванням добрих коливань температури та негоди);

2. Ложка, чашка, миска (металеві);

3.Індивідуальна аптечка;

4.Засоби санітарії та гігієни.

Перелік спорядження команди для участі в козацькій смузі перешкод:

- дві штормівки або чохол;

- пилка, 2 сокири в чохлах (обов'язково);

- спорядження в рюкзаку, (якщо пилка і сокира знаходяться без чохлів і рюкзака команда не допускається до проходження дистанції)

ПРОГРАМА

районного збору

дитячо-юнацької військово-спортивної

патріотичної гри «Сокіл» («Джура») – 2015

01 червня

До 13.00 – заїзд і розміщення команд

До 15.30 реєстрація в мандатні комісії

14.30 –16.00 – Семінар судддів

17.00 – 18.30 – урочисте відкриття

районного етапу гри «Джура – 2015»

19.30 – «Ватра»

21.00 – нарада з представниками команд

23.00 –7.00 – нічна тиша

2 червня

7.00 – побудка

7.00 – 7.30 – ранковий туалет

7.45-8.15 – ранкова зарядка, підняття

прапора, виконання гімну України

8.15 – 8.45 - сніданок

9.00 -13.00 - смуга перешкод

13.00 – 14.00 – обід

14.00 – 18.00 - стрільба

19.00 – «Ватра»

20.00 – нарада з представниками команд

23.00 –7.00 нічна тиша

3 червня

7.00 – підйом

7.00 – 7.30 – ранковий туалет

7.45-8.15 – ранкова зарядка, підняття

прапора, виконання гімну України

8.15 – 8.45 - сніданок

9.00 – «Рятівник»

13.00 – 14.00 - обід

15.00 – впоряд

20.00 – Перегляд фільму

23.00 – 7.00 нічна тиша

4 червня

7.00 – підйом

7.00 – 7.30 – ранковий туалет

7.45-8.15 – ранкова зарядка, підняття

прапора, виконання гімну України

8.15 – 8.45 – сніданок

9.00 – 13.00 – рух по азимуту

13.00 – обід

14.00 – конкурс стінгазет

20.00 – вечірня дискотека

23.00 – 7.00 – нічна тиша

5 червня

7.00 – підйом

7.00 – 7.30 – ранковий туалет

7.45-8.15 – ранкова зарядка, підняття

прапора, виконання гімну України

8.15 – 8.45 – сніданок

9.00 – 9.30 – відун

10.30 – коло вражень

12.00 – закриття гри «Джура»

14.00 – від’їзд команд

ПРОТОКОЛИ ЗМАГАНЬ

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ ПРОВЕДЕННЯ ВИДУ СМУГА ПЕРЕШКОД

п/п

Назва рою

Транспортування»потерпілого» за допомогою жердин

Подолання заболоченої ділянки з допомогою жердин

Подолання завалу

Рубка та пиляння колоди

Подолання заболоченої ділянки по купинах

Транспортування потерпілого на плащ-накидці

Рух по пластунськи

Маятник

Козацьким маршом (гусячим кроком)

Сума штрафних балів

Час проходження

Загальний час

Місце

Секретар: _________/__________________/

Суддя: _________/__________________/

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ

виду «КОЗАЦЬКА СМУГА ПЕРЕШКОД»

Школа

Назва рою

РЕЗУЛЬТАТ

МІСЦЕ

ЗАЛІКОВІ БАЛИ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Суддя виду ____________ Калінкін О.Б.

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ ПРОВЕДЕННЯ ВИДУ "ВПОРЯД" рою________________________

п/п

Види та дії

Б

а

л

и

1

Надання наказів ройовим

(до 14 балів)

2

Виконання муштрових хватів у складі рою (до 32 балів)

- назва рою, гасло та клич (до 2 балів)

- звіт про готовність рою до перевірки

- муштрова постава

- виконання хвату "РІВНЯЙСЬ"

- виконання хвату "СТРУНКО"

- виконання хвату «СПОЧИНЬ"

- виконання хвату "ЗАПРАВИТИСЬ"

- виконання повертів на місці

- муштровий крок на місці та врусі

- перешикування з дволави в лаву і навпаки

3

Знання положень Основ муштрового впоряду (ОМВ) (до 16 балів)

4

Виконання маршової пісні (до 14 балів):

-враховується вибір пісні (на тематику Козацтва, УСС, військ УНР, УПА або сучасних ЗСУ) (до 2 балів)

- ідейна спрямованість (до 2балів)

- актуальність тематики (до 2балів)

- злитість звучання (до 2балів)

- виразність дикції (до 2балів)

- підготовленість заспівувачів (до 2балів)

- дотримання рівняння, темпу руху і дисціпліни строю (до 2балів)

5

Домашнє завдання (до 16 балів)

Дії злагодженості рою ( до 8балів)

Виконання показових муштрових хватів ( до 8 балів)

Всього

Секретар: _________/__________________/

Суддя: _________/__________________/

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ ПРОВЕДЕННЯ ВИДУ "СТРІЛЬБА"

п/п

Назва рою

Очки учасників

Сума очок

Місце

1

2

3

4

5

6

7

8

Секретар: _________/__________________/

Суддя: _________/__________________/

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ

конкурсу «СТРІЛЬБА» (вогнева підготовка)

Школа

Назва рою

Сума балів

МІСЦЕ

ЗАЛІКОВІ БАЛИ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Особистий залік

Прізвище, ім’я

Школа

Сума балів

МІСЦЕ

1

2

3

4

Суддя виду ____________

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ ПРОВЕДЕННЯ ВИДУ "ВІДУН"

п/п

Назва рою

Сума очок

Місце

Секретар: _________/__________________/

Суддя: _________/__________________/

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ

конкурсу «ВІДУН» (військово-історична вікторина)

Школа

Назва рою

Сума балів

МІСЦЕ

ЗАЛІКОВІ БАЛИ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Суддя виду ____________

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ ПРОВЕДЕННЯ ВИДУ "БІВАК"

п/п

Назва рою

Чистота тереторії

Зберігання продуктів

Загальне враження

Атрибутика рою

Сума очок

Місце

Секретар: _________/__________________/

Суддя: _________/__________________/

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ ПРОВЕДЕННЯ ВИДУ "ВАТРА"

п/п

Назва рою

Наявність козацької тематики

Майстерність виконання

Костюми

Атрибутика

Сума очок

Місце

Секретар: _________/__________________/

Суддя: _________/__________________/

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ ПРОВЕДЕННЯ ВИДУ "РЯТІВНИК"

п/п

Назва рою

Теоретичне завдання

Практичне завдання

Сума очок

Місце

Секретар: _________/__________________/

Суддя: _________/__________________/

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ ЗВІТІВ "ДОБРЕ ДІЛО"

п/п

Назва рою

Оформлення

Тематика звіту

Наявність фотографій

Сума очок

Місце

Секретар: _________/__________________/

Суддя: _________/__________________/

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ

виду «ДОБРЕ ДІЛО»

Школа

Назва рою

СУМА БАЛІВ

МІСЦЕ

ЗАЛІКОВІ БАЛИ

1

2

3

4

5

6

7

8

Суддя виду ____________ Семенюк В.Є.

Районий збір (етап) дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри

Українського козацтва "Сокіл" ("Джура")

ПРОТОКОЛ КОНКУРСУ СТІНГАЗЕТИ

п/п

Назва рою

Тематика, ідея

Оформлення

Сума очок

Місце

Секретар: _________/__________________/

Суддя: _________/__________________/

ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ

ВІНЬКОВЕЦЬКЕ РАЙОННЕ ТУРИСТИЧНЕ БЮРО ЕКСКУРСІЙ ТА ПОДОРОЖЕЙ

Школа

Назва рою

Добре діло

Впоряд

Козацька смуга перешкод

Відун

Стрільба

Таборування

Перетягування канату

Сума місць (балів)

Загальне місце

результат

місце

бали

результат

місце

бали

результат

місце

бали

результат

місце

бали

результат

місце

бали

результат

місце

бали

результат

місце

бали

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Головний суддя ______________________

Головний секретар ______________________

Департамент освіти і науки, молоді та спорт

ВІНЬКОВЕЦЬКЕ РАЙОННЕ ТУРИСТИЧНЕ БЮРО ЕКСКУРСІЙ ТА ПОДОРОЖЕЙ

ПІДСУМКОВИЙ ПРОТОКОЛ РАЙОННОГО ЗБОРУ ДИТЯЧО – ЮНАЦЬКОЇ ВІЙСЬКОВО – ПАТРІОТИЧНОЇ ГРИ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА «СОКІЛ» (ДЖУРА») 2015р

З/П

Назва рою

Назва школи

Конкурс звітів

Стінгазети

Впоряд

Стрільба

«Ватра»

Рух по азимуту

Смуга перешкод

Бівак

«Рятівник»

«Відун»

Сума балів

Місце

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Головний суддя ________ Головний секретар _____

Орієнтовний звіт про добре діло рою

Віньковецький район

Великоолександрівська ЗОШ І – ІІ ступенів

ЗВІТ

про добре діло рою «Козацькі звитяги»

Тема: «Людина починається з добра!»

здійснене в Вінеьковецькому районі

Виховник: Гонголь Оксана Василівна

вчитель фізичної культури

та основ здоров’я

Великоолександрівської

ЗОШ І – ІІ ступенів

Адреса виховника: Хмельницька обл…

Віньковецький р-н..

с. Великий Олександрів

вул.. 1 Травня б. 24

Тел.. 0685195681

Дом. 26-5-27

Ел. пошта: ksenjka0708@ukr.net

ЗМІСТ

 1. Анотація ………………………………………………. 3ст.

 2. Проект «Людина починається з добра» 4 ст.

 3. Фото колаж добрих справ ………………….. 8 ст.

АНОТАЦІЯ

А ми живі, нам треба поспішати

Зробити щось, лишити по собі

Л. Костенко

Та не втомимося ми, творячи добро. Ці слова сказав ще давньогрецький філософ Плутарх. І сьогодні ми частіше чуємо про шахрайства, насилля та бажання правдами і не правдами створити благополуччя для себе. Але це не означає, що ніхто не робить добрих і безкорисливих справ.

На рахунку учасників рою «Козацькі звитяги» за добре діло «Людина починається з добра!» упродовж року безліч благодійних програм. А це, у свою чергу, пенсіонерам, ветерани, хворі які відчули турботу; розчищені сміттєзвалища; нові сквери і сади, заглиблення в історію рідного краю.

Також за допомогою рою «Козацькі звитяги» проводяться такі позашкільні масові заходи:

 • Виховні години, свята:

 • «Ми - нащадки славних козаків»

 •  «Любов і доброта – ідеали справжньої людини»

 • «Посвята в козачата»

 •  «Розпізнай добро і зло»

 • «Шкільне свято Покрови»

 • Акції:

 • «Посади дерево»

 • «Прибирання білля дороги»

 • «Впорядкування рідної школи»

 • «В ріднім селищі живемо і порядок наведемо»

 •  «Ветерани живуть поруч»

 •  « Найкраща клумба»

 • Операція:

 • «Допоможи ближньому»

 • «Пам´ятники та обеліски»

 • «Затишок»

 • «Подаруй людям радість»

ПРОЕКТ

«Людина починається з добра!»

Учасники проекту:рій «Козацькі звитяги»

 1. Слободян Олександр Петрович

 2. Швець Віталій Ігорович

 3. Миронюк Андрій Юрійович

 4. Цибулько Сергій Анатолійович

 5. Кабась Мирослав Михайлович

 6. Пивоварчук Анастасія Василівна

 7. Коржак Аліна Валеріївна

 8. Паска Галина Василівна

Проектний девіз«Полюби красу душею,

    Рідний край свій обдаруй,-

З добротою в серці, з нею,

 В даль прийдешню помандруй…»

Мета проекту:

  • Ознайомити учнів із Законами доброти, честі, справедливості;

  • Формувати у школярів найвищі людські цінності: ввічливість, милосердя, людську гідність, чуйність, любові і поваги до ближнього;

  • Викликати бажання діяти і підпорядковувати свої дії принципам моралі «Твори добро, красу і радість»;

  • Виховувати почуття людської гідності, бажання духовно вдосконалюватися;

  • Розвивати творчу уяву, мислення, пізнавальний інтерес.

Очікувані результати:

 

  • Формування активної життєвої позиції;

  • Прагнення творити добро;

  • Вдосконалювати навички  працювати самостійно з додатковою літературою;

  • Бути дослідниками, вміти робити  захист свого проекту.

«Для того, щоб створити щось красиве, треба нести красу в душі»

     

 Актуальність проекту

У духовній красі людини найціннішими,безумовно є лдяність,лагідність, милосердя, ввічливість, доброта.

В житті ми зустрічаємось з красою і підлістю,радістю і горем. Чому ж в такому гарному світі існує зло,байдужість,жорстокість? Чому ми не вміємо прощати одне одному, захистити один одного, допомогти один одному?  Невже світ не без добрих людей і наповнений тільки Злом? Чи залишимо ми добрі сторінки нашого життя? Це залежить від нас.

«Добро й краса-вони врятують світ».

Людина прийшла у цей світ,щоб творити добро і добру пам'ять залишити по собі. Кожен новий день повинен розпочинатися з добрих побажань один одному,і легкокрилою піснею благословлятися на добрі справи,на благо і добро нашої України.

І зараз, і у майбутньому ми хочемо бачити дітей творцями прекрасного,людьми з красивими душами і високими помислами. Щоб вони відкрили чарівні двері свого серця-двері добра та довіри.

 

Краси й Добра єднання нехай буде всюди.

І стане менше горя й бід.

Бо недарма казали мудрі люди:

Добро й Краса - вони врятують світ.

Реалізація проекту

Проблема:

1.Як ви розумієте слова: доброта, добро, милосердя?Відповідь обґрунтувати.

2.Хто отримує більше задоволення: той, хто робить добро, чи той, кому його роблять?

3.Як пояснити біблійний вислів: «Ліва рука не знає те, що робить права».

4.Що перемагає добро чи зло?

5.Чи є у вас бажання допомогти людині?

6.Чи завжди ви допомагаєте людям?

7.Чи всі люди на сьогодні потребують допомоги?

8.Чи потрібно допомагати бездомним тваринам, хворим дітям, пенсіонерам, інвалідам, дітям, що живуть у дитячих будинках ( відповідь обґрунтувати)

9.Чи важко буває стримати себе, аби не сказати поганого, злого слова?

(Аналіз результатів підводиться на годині спілкування)

 

Підведення підсумків опитування

Шляхи допомоги:

Збір благодійних внесків.

Робота волонтерського загону

Співпраця з органами сільського самоврядування.

Старт проекту

Операція «Допоможи ближньому»,«Пам´ятники та обеліски», «Затишок», «Подаруй людям радість».

Акції: «Ветерани живуть поруч», «Школа -  моя красуня», «Подаруй життя книзі», « Найкраща клумба», «Турбота», «Подаруй  книгу бібліотеці», «Живи, книго»

Свята: «Відчини своє серце добру», «Добро  й Краса -  вони врятують світ»,«Людина – творець добра», «Немає вищої святині, ніж чесне сяйво доброти».

Проведення конкурсів  учнівських творів на теми: «Звідки починається добро?», «Закони життя», «Що таке доброта?», «Краса промовляє добрими ділами», «Добро плекатиму, то й красиву душу матиму».

Конкурс малюнків «Добро починається з тебе»

Проведення Уроків доброти і милосердя, виховних заходів, годин спілкування  «Істинна доброчинності», «Любов і доброта – ідеали справжньої людини», «Чому красива людина завжди добра», «Милосердя й доброта – людства два крила», «Розпізнай добро і зло».

КОДЕКС ГРОМАДЯНИНА – ДОБРОТВОРЦЯ

   • Живімо за законами добра і краси

   • Вчимося шанувати працю, бачити внутрішню красу

   • Будьмо завжди толерантними, совісними, порядними, культурними, турботливими, справедливими

   • Поспішаймо робити добро

   • Вчимося бути патріотами  своєї Батьківщини

   • Залишимо  після  себе світлий  слід на землі

Пам´ятка

 • Хай світлими і чистими будуть ваші помисли, а всі справи добрими.

 • Вірте у духовне очищення народу нашого, бо зло недовговічне.

 • Рано чи пізно на кожний вірус знаходять вакцину. А щоб знищити ненависть, кривду, неприязнь, нещастя у кожного закладено так багато добра.

 • Не шкодуйте його роздавати рідним, друзям, знайомим, не лінуйтесь щодня робити найлегшу справу – дарувати хоч краплину добра всьому живому на землі. І негаразди щезнуть.

 • Тож нехай кожен з вас задумається: «А чи все я зробив для того, щоб людям було біля мене затишно, спокійно!»

  

Фото колаж добрих справ

 

Висновок

Те, що було справді великим залишиться великим назавжди. Не можна випускати з пам'яті часів сполучну нитку.Піклуючись про культурне і моральному вихованні наших підлітків, молоді і воїнів, ми зобов'язані робити ставку на нетлінні духовні цінності свого народу, його армії, його рідної Батьківщини.

Сьогодні, як ніколи раніше, ми усвідомили необхідність історичного, філософського, морального, естетичного аналізу стану, рівня армійської культури та її матеріальної основи. Перш за все важливо розкрити дійсно обгрунтовану точку зору на саму суть понять - культури і освіченості, дати їх теоретичне обгрунтування. І тут не зайвим буде звернутися до нашої вітчизняної історії, до класики. Згадаймо, наприклад, висловлювання з цього приводу М. Г. Чернишевського: «Освіченим людиною називається той, хто придбав багато знань і, крім того, звик швидко і вірно міркувати, що добре і що погано, що справедливо і що несправедливо, або , як висловлюються одним словом, звик «мислити», і нарешті в кого поняття і почуття отримали благородне й високе напрям ...Всі ці три якості - просторості знання, звичка мислити й благородство почуттів - необхідні для того, щоб людина була освіченою в повному розумінні слова. У кого мало знань, той невіглас, той грубий і тупоумство; у кого немає благородних почуттів, той чоловік поганий ».

Збройні сили та культурні установи армії, як ніяка інша сфера, мають, як кажуть прямий вихід на людину - його почуття, розум. На сьогоднішній день небажання молоді не служити у Збройних силах є основною проблемою. Культурна ж робота має дуже потужним механізмом духовного та емоційного впливу на особистість майбутнього воїна, на вироблення у нього найвищою громадянськості та відповідальності за долю Вітчизни. І дуже важливо, щоб цей арсенал діяв з максимальною віддачею. Колись великий філософ Флоренський писав: «Культура є середовище растящая і яка живить особистість». Про це ми не повинні забувати.

Військово-патріотичне виховання - актуальна тема на сьогоднішній день. У той час як наше телебачення показує фільми жахів, бойовики, де рікою ллється людська кров, кіномістіфікація та інші аморальні, антигромадські фільми, які негативно діють на молоді душі, ми дивуємося: звідки у молоді, особливо у підлітків, схильність до правопорушень, агресивність, переходить в дику жорстокість, не повага до старших. Саме від цих фільмів, від цього кіноценізма.

Мета моєї роботи - застрахувати підлітків від шкідливого впливу так званих збиткових творів сучасного мистецтва (кіно, літератури, музики), довести що Збройні сили - це сама згуртована, мобільна, організована державна структура, що несе в маси не тільки культуру, але й мистецтво наших предків і сучасників.

Про армії сьогодні багато пишуть і говорять. Чесна справедлива критика просто необхідна. Армія - частина народу, і було б протиприродно якщо б народ і уряд виявляли байдужість до своєї армії, не прагнули їй допомогти у вирішенні завдань оборонного будівництва, здійснення військової реформи.

Діяльність культурних установ армії широка і багатопланова. Все, що позитивно впливає на культуру, виховання, - завжди в ціні і, як кажуть, має право на життя. Взяти ту ж роботу з учнями. Хіба можуть працівники вогнища культури засумніватися в її важливості? Звичайно ж ні. І дуже похвально, що культурні установи армії у більшості своїй знаходять неординарні шляхи виходу на світ їхніх захоплень і інтересів, на проблеми які наша непросте життя висуває перед ними.

Далеко на всі розуміють наскільки важливі військові ансамблі у виховному, культурному, патріотичному плані. , хотим мы или не хотим, какие-то хорошие традиции тех времен логично перетекли в традиции Казахстанской армии. Якщо порівняти з часами правління Петра I, хочемо ми чи не хочемо, якісь хороші традиції тих часів логічно перетекли в традиції Казахстанської армії.Наприклад в ті часи у кожного гвардійського полку був не тільки свій оркестр, але свій «фірмовий» марш. І багато хто з цих маршів збереглися до наших часів.

А пісні? Пісні воєнних років як і раніше популярні в народі, в армійському середовищі. Вони витримали випробуваннячасом, стали своєрідним літописом Великої Вітчизняної війни, музичним пам'ятником тих далеких, героїчних років. У них і зараз звучать дивовижний оптимізм, невичерпна віра в дружбу, любов у ті ідеали за які люди йшли в бій, здійснювали подвиги.

За роки Великої Вітчизняної війни для воїнів армії і флоту силами творчих бригад було проведено понад першого мільйона 300 тисяч виступів. Традиція культурного шефства над Збройними силами продовжується і сьогодні.

У процесі дослідження було виявлено що, військові музика, пісні і танці надзвичайно важливі в культурно-ідеологічному вихованні молоді та воїнів, вони вносять в життя особливу урочистість, створюють піднесений, святковий настрій, надихають, надихають та згуртовують своїм оптимізмом. Музика, пісні і танці здатні виконувати організуючу і дисциплінуючу роль, допомагають виробляти у підлітків, молоді та військовослужбовців позитивні емоції.

Після концерту військового ансамблю вам стане радісніше, що щось невимовно знайоме відвідає вашу душу і вона відгукнувшись на заклик музики, на мить подарує відчуття справжнього дива й позитивної енергетики. Таке вдається чути і бачити не часто, але захоплення пам'ятається багато років. Емоційні настрої, які глядач вбирає в себе під час концерту дуже радують. Значить ми (ансамбль) виконали свою роботу на сто відсотків.

Ми добилися поставленої перед нами завдання-гідно представляти Збройні сили України, показувати свій професійний рівень, злагодженість, дисциплінованість. Пропагувати кращі зразки світової та національної культури, що відображають багатовікові моральні підвалини України та військові традиції. Сприяти військово-патріотичному вихованню у підлітків, молоді і воїнів, вірності їх цивільного та військовому обов'язку, любові до своєї Батьківщини, почуття гордості за те, що вони носять почесне звання-громадянин України.

Про що доводиться шкодувати сьогодні, про те що підлітки, молодь рідко відвідують такі культурні заклади як театри, музеї, виставки, віддаючи перевагу нічні клуби, дискотеки, кінотеатри.

Що чекає мистецтво в майбутньому. Важко гадати, які форми візьме ця невідоме життя майбутнього і ще важче сказати, яке місце займе у цій майбутнього життя мистецтво. Ясно тільки одне: виникаючи з реальності і прямуючи на неї ж, мистецтвобуде визначатися самим тісним чином, тим основним ладом, який візьме життя.

Отже, український патріотизм – явище синтетичне, яке

відображає все незаперечно цінне в історії української державності.

Український патріотизм визнає природну закономірність довготривалого історичного розвитку української нації, народу аж до створення своєї державності. Таким чином, український патріотизм сприяє процесу національно-державного розвитку, спрямованого на побудову демократичного, громадянського суспільства.

Список літератури

 1. Андрєєв Т.М. Добрий помічник лікаря. / Педагогіка здоров'я. «Педагогіка». 1990р.

 2. Ансамбль пісні і танцю ім. Александрова / «Музика». Москва 1981.

 3. Афанасьєв, А. Педагогічні основи військово-патріотичного виховання військовослужбовців строкової служби Збройних Сил України/ А.Афанасьєв — К., 2005.

 4. Воропай О. Звичаї нашого народу. / К:, 1992

 5. Державний стандарт базової і середньої освіти. [Електрон. ресурс]

 6. Зелений С.М. Краєзнавча підготовка туриста. / К: 1972

 7. Кривошия В.В. , Пнеологія українського козацтва, нариси історії козацьких полків. «Стилос», 2004.

 8. Коденко Я.В., Основи медичних знань. К., Арт-освіта, 2007.

 9. Козацько–лицарське виховання учнівської і студентської молоді. / Ю. Руденко, Ю. Мельничук. – К: «Золоті ворота», 2011

 10. Козацькими стежками // Позакласний час. 2001, № 23-24.

 11. Козацькі забави // Позакласний час. 2001, № 2-3.

 12. Козацькі забави // Позакласний час. 2000, № 1.

 13. Козацькі забави // Вертикаль. 1997, № 2

 14. //Міністерство освіти і науки України[веб-сайт] - Режим доступу: //www.mon.gov.ua

 15. Мисик Ю.А., Плохій С.М., Стороженко І.С., Як козаки воювали. / К: «Промінь», 1990

 16. Пласт – Національна скаутська організація України[Електрон. ресурс]

Пластовий портал[веб-сайт] - Режим доступу: http://www.plast.org.ua/plast/fact-list/

 1. Робоча група з питань патріотичного виховання молоді при апараті РНБО

ініціює розробку загальнодержавної концепції патріотичного виховання молодих

людей[Електрон. ресурс] // Рада національної безпеки і оборони України [веб-сайт]

Режим доступу: http://www.rainbow.gov.ua/news/450.html

 1. Савельєв Е.П., Древня історія козацтва. / М: «Вече», 2010

 2. Українська козацька педагогіка: витоки, духовні цінності, сучасність. / Ю. Руденко, О. Губко. – К: МАУП, 2007

 3. Україна – славетний край козацький // Розкажіть онуку. 2001, № 27-28.

 4. Чуприна О.В., Основи медичних знань. К., 2006.

 5. Шкільна історія очима істориків —науковців. Матеріали Робочої наради з

моніторингу шкільних підручників історії України. — Київ: Видавництво імені Олени Теліги, 2008

 1. Яцина Г.С., Перша медична допомога у надзвичайних ситуаціях. Харків, Форт, 2008.

НОТАТКИ

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

47

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.