Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема: Складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв' язком. Кома між частинами складного речення. Тренувальні вправи
Мета: ознайомити учнів із будовою складного речення, його інтонацією; навчити відрізняти складне речення від простого , обгрунтовувати розділові знаки за допомогою вивчених правил; розвивати усне й писемне мовлення, логічне мислення , творчі вміння конструювати складні речення; за допомогою мовленнєво — комунікативного дидактичного матеріалу сприяти вихованню почуття прекрасного.
Міжпредметні зв'язки: складні речення в художніх творах( література), у творах усної народної творчості( фольклор).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
І . Організаційний момент
Вступне слово вчителя
Уже дзвінок нам дав сигнал:
працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
Роботу швидше починаймо.
- Гра “ Інтерв'ю за 1 хвилину”
( Діти дають відповіді прикметниками)
1. Яким був попередній урок?
2. Якою була перерва?
3. З яким настроєм ви прийшли на урок?
( Діти відповідають прислівниками)
1. Як потрібно працювати зараз на уроці?
2. Як треба слухати учителя ?
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
( У зошитах записати дату , вид роботи, тему уроку)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Словниковий диктант
Корінь, речення, кома, граматична основа, словосполучення, сполучник, префікс, пунктуація, складне, безсполучникове, питальне , суфікс, сполучникове, непоширене.
( Підкреслити слова, словосполучення , які використовували при вивченні теми)
Реклама складних речень.
Реклама складносурядного речення.
Якщо ви хочете придбати якісний товар, завітайте до магазину “ Філологія” і купіть складне речення. Порекомендую складне речення. В якому частини рівноправні, легко й невимушено поєднуються сполучниками. Зручні у використанні розділові знаки. Частіше за все використовується кома. Купуйте наш товар , і ви не пожалкуєте.
Реклама складнопідрядного речення.
Хочете дізнатися , з якої причини ви себе почуваєте недобре? Чи з' ясувати , коли і за яких умов зустрінетеся з друзями? У такому випадку вам допоможе складне речення , частини якого поєднуються сполучниками та сполучними словами. Чітка структура. Головна і залежна частини поєднуються сполучними словами, сполучниками. Тільки у нас спеціально для вас вигідна пропозиція. Купивши дві залежних частини, третю — ви отримуєте в подарунок.
Реклама безсполучникового речення.
Ти енергійний? Ти любиш спілкуватися? Ти заплутався у визначенні сполучників та сполучних слів? Тоді твій вибір — безсполучникове речення. Складні речення, частини якого з'єднані інтонацією, більш емоційні, інтонаційно багатші, тому частіше вживаються в художньому та розмовному стилях. Це те , чим ми користуємося кожного дня.
- Конструювання речень ( слайд 8 )
Покинуте кошеня
Хтось виніс із хати маленьке сіре кошенятко й пустив його на дорогу. Сидить кошеня та й нявчить. Бо хоче додому, до матусі. Проходять люди, дивляться на кошеня. Хто сумно хитає головою, хто сміється. Хто жаліє: «Бідне кошенятко». Та й іде собі.
Настав вечір. Зайшло сонце. Страшно стало кошеняткові. Притулилося воно до куща та й сидить — тремтить. Поверталась із школи маленька Наталочка. Чує — нявчить кошеня. Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня й понесла додому. Пригорнулося кошенятко до дівчинки. Замуркотіло. Раде-радісіньке.
Робота зі словником милосердя ,добро
Добро- усе позитивне в житті людей, що відповідає їхнім інтересам, бажанням, мріям.
Милосердя - Добре, співчутливе ставлення до кого-небудь. || Вияв жалості; помилування .
Висловіть власне ставлення до почутого.
ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи , удосконалення мовленнєвих і пунктуаційних умінь
- Що поєднує і. ( слайд 8 )
- Вправа 189( усно) Вчимося культури мови
( Скласти речення з 2 словами)
- Уведіть другорядні члени речення у складні речення з поданими граматичними основами.
І В. Життя коротке, поспішайте.
ІІВ. Я намалюю, світ стане кращим.
Самостійна робота. Вправа 184( виписати складні речення , підкреслити ГО, пояснити розділові знаки за схемою розбору)
Фізкультхвилинка
Ми до сонця потягнулисьДобрий день. Добрий день.
Один одному всміхнулись
Добрий день , добрий день.
Дружно взяли руки в боки
й посміхнулись на всі боки
добрий день, добрий день
побажали всім здоровя
будь здоров, будь здоров.
Підтягнулись, порівнялись
працювать приготувались.
- Моделювання речень.
Доповнити прислів'я і приказки , дібрати продовження з другого стовпчика. Записати їх, розставляючи розділові знаки.
1. Добре слово людини , а)а зло вмирає.
2. Усе добре переймай , б)що дощ у посуху.
3. Добро не пропадає , г) а злого уникай.
- Завдання. Установіть відповідність між реченнями та їх характеристиками
1.У наш час є багато добрих і милосердних людей.
2. Злий не вірить , що є добрі люди.
3. Люди, відверніть зло.
4. Життя коротке, поспішайте робити добро.
5. Добро далеко розходиться , а зло йде ще далі.
А) сполучникове , у якому поєднуються головна і залежна частини.
Б) просте речення , ускладнене звертанням
В) сполучникове, у якому поєднуються рівноправні частини.
Г)безсполучникове речення
Д)просте речення
1. Роби добро, воно обов'язково повернеться.( 245)
2. Живіть за законами добра.(1)
3.Батьки дають тобі щастя дитинства, і ти плати їм за це добром. (235)
1. - ПР
2. - СР
3. - сполучникове
4. - безсполучникове
5. - кома
- Творча робота ( за римами скласти чотиривірші) ( слайд 10 )
VІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Рубрика “ Упіймай помилку” ( слайд 11 )
1. У простому реченні 1 ГО?
2. Граматична основа — це підмет і присудок?
3. У складному реченні 2 ГО?
4. Між частинами складного речення треба ставити кому?
5. Перед і завжди ставиться кома?
6. Прості речення у складному зєднуються тільки сполучниками?
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання ( слайд 12 )
Написати твір, використовуючи складні речення,.
Схема синтаксичного розбору складного речення
1. Визначте вид речення за метою висловлювання.
2. Визначте вид речення за емоційним забарвленням.
3.Укажіть прості речення в складному, визначте граматичну основу кожного з них.
4. Укажіть , якими частинами мови виражені головні члени речення.
5. Визначте другорядні члени речення в кожній частині складного речення.
6. Визначте вид речення за будовою.
7. Якщо речення складне, то вкажіть його вид : сполучникове чи безсполучникове.
8. Намалюйте схему.
Моделювання речень.
Доповнити прислів'я і приказки , дібрати продовження з другого стовпчика. Записати їх, розставляючи розділові знаки.
1. Добре слово людини а)а зло вмирає.
2. Усе добре переймай б)що дощ у посуху.
3. Добро не пропадає г) а злого уникай.
- Завдання. Установіть відповідність між реченнями та їх характеристиками.
1.У наш час є багато добрих і милосердних людей.
2. Злий не вірить , що є добрі люди.
3. Люди, відверніть зло.
4. Життя коротке, поспішайте робити добро.
5. Добро далеко розходиться , а зло йде ще далі.
А) Головна і залежна частини.
Б) просте речення , ускладнене звертанням
В)рівноправні частини.
Г)безсполучникове речення
Д)просте речення
1. Роби добро, воно обов'язково повернеться.
2. Живіть за законами добра.
3.Батьки дають тобі щастя дитинства, і ти плати їм за це добром.
1. - ПР
2. - СР
3. - сполучникове
4. - безсполучникове
5. - кома
Покинуте кошеня
Хтось виніс із хати маленьке сіре кошенятко й пустив його на дорогу. Сидить кошеня та й нявчить. Бо хоче додому, до матусі. Проходять люди, дивляться на кошеня. Хто сумно хитає головою, хто сміється. Хто жаліє: «Бідне кошенятко». Та й іде собі.
Настав вечір. Зайшло сонце. Страшно стало кошеняткові. Притулилося воно до куща та й сидить — тремтить. Поверталась із школи маленька Наталочка. Чує — нявчить кошеня. Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня й понесла додому. Пригорнулося кошенятко до дівчинки. Замуркотіло. Раде-радісіньке.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»