Складня речення з різними видами зв'язку (дидактичний матеріал для 9 класу)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Складні речення з різними видами

зв’язку

Завдання 1. Прочитайте. Визначте стиль тексту. Накресліть схеми. Визначте типи зв’язку у реченнях.

Недавно ще гула метелиця,

Іще лежить в низинах сніг,

А вже барвінку листя стелиться

Зеленим килимом до ніг.

Воно під снігом і під кригою

Всю зиму зелень берегло

І перше стрінуло з відлигою

Весняне сонце і тепло.

Н. Забіла.

Завдання 2. Спишіть, вставляючи пропущені розділові знаки. Дайте характеристику речень.

Ліс ще дрімає а з синім небом уже щось діється воно то зблідне наче від жаху то спалахне сяйвом немов од радощів. Небо міниться небо грає усякими барвами, блідим сяйвом торкає вершечки чорного лісу. Стрепенувся врешті ліс і собі заграв. Зашепотіли збуджені листочки оповідаючи сни свої заметушилась у травиці комашня розітнулося в гущині голосне щебетання. На галявину вискакує з гущини сарна і зачарована чудовим концертом зупиняється витягує цікаву мордочку до кривавої смуги обрію що червоніє на узліссі поміж деревами і слуха. (М. Коцюбинський.)

Завдання 3.Запишіть речення в такому порядку: а) складносурядне; б)складнопідряд- не; в)складнопідрядне з кількома підрядними; г)безсполучникове складне; д) складне речення з різними видами зв’язку.

1.Вода в Дніпрі прозора й чиста, пісок посивів на косі. 2. Чорніють високі гори, синіє вечірня даль. (В. Грінчак.) 3. Повільні помахи руки – і в ріллі сіється насіння, мов бризки – крапельки дзвінкі, що в позолоті без проміння. (І. Савич.) 4. Я родом з отих країв, де попід небо – осокори, де щосвітанку чують спів стрункі берези білокорі. (В. Гринько.) 5. Ось-ось у вирій полетить гора, і я слідом полину за горою. (Є. Гуцало.) 6. Елегію бджола на скрипці грає, і сонях гра на кобзі золотій. 7. Лиш той творити може, хто любить свій народ. (В. Сосюра.) 8. Як заходить сонце за діброву, як поснуть на плесі сірі гуси, косарі вертаються додому на вечерю, на розмову втішну. (М. Рильський.)

Завдання 4. Перепишіть складні речення, розкриваючи дужки, і визначте типи зв’язку між їх частинами. Поясніть вжиті розділові знаки. Складіть схеми речень.

1.(Не)даремно говориться: (не)було(б) щастя, коли(б) не (не)щастя . 2. Рясні дощі, що набридливо періщили кілька днів підряд, геть розмили сірі кучугури снігу, південний вітрець зігнав жовту малу воду в калюжі та широкі озера. 3. Над Високим розкинулось безкрає голубе небо, за Соболянкою, там, де темніли поліські переліски, рожево палав схід. 4. Під ногами легко подається м’яка рілля, пахне солодко, так, як тільки може весною пахнути земля; молоді деревця в саду терпко віддають зеленим соком. 5. В нічній темряві, там, де зоряне небо сходилось з землею, ледь чутно шуміли мотори, світились вогники. (З тв. Ю. Збанацького.)

Завдання 5. Складіть речення за даними схемами

1. [ ], (де… ), (що… ), (яких…).

2. [ ], але [ ], бо (…), (… )

3. [ ], і [ ]; і [ ], [ ], хоч ( )

4. (Коли … ), (яку … ), (який …), [ ], (що …).

5. [ ], (чого…) і що ( ), (де…).

6. (Коли… ), [ ] і [ ].

7. [ ], (що…); та [ ], (що…).

Завдання 6. Прочитайте і скажіть, які прості речення у складному з’єднані сполучниковим зв’язком, а які – безсполучниковим. Схарактеризуйте прості речення (поширене – непоширене; повне – неповне; двоскладне – односкладне). Перепишіть, вставляючи пропущені розділові знаки.

1.Гусиний крик і жайворонків спів, чуть бугая здалека водяного, і теплий вітер ніжно затр..мтів, і йде весна, св..ткує перемогу. 2. Гуркоче поїзд і співає дріт, хтось посилає тр..вожні телеграми, - а мандрівник губить власний слід, чвалаючи полями та лісами. 3. В повітрі дощ, і гречка пахне тепло, немов розлився бурштиновий мед; косар на луці косу дзвінко клепле, деркач біжить, шаліючи, вперед… 4. Мені здалось: ми йдемо із тобою серед ланів, де коле барбарис, а здал..ка смієт..ся шум прибою і вітами киває давній ліс. 5. У довгій мові є недовгий зміст: люблю співать про те, про що співаю. (З творів М. Рильського.)

Завдання 7. Прочитайте і спишіть, розкриваючи дужки. Виділіть у кожному складному реченні його частини, вкажіть їх кількість. Визначте характер зв’язку між ними ( сурядний, підрядний, безсполучниковий).

І. 1.Пішов би так собі повештатись по надвір’ю, так хуга ж така курить, що й світу божого (не)видно. 2. Так от в ту святу суботу, скоро задніло, і я з матір’ю на берег – подивитися, як ту волю везтимуть. 3. До міста було ще далеко, коні підбилися, а попереду лежали піски; їхати потомленими кіньми проти ночі було (не)зручно. 4. Води нагнало таку (силу)силенну, що всю греблю поняла вода і міст на річці знесло.на човнах переправлялися через річку. 5. Я ладен був тікати до світлиці, аби (не)бачити того муру молочно хмарного, але ось на сході обрій зайнявся рожевим полум’ям . (З творів

О. Кониського.)

Завдання 8. Підкреслити граматичні основи простих речень, що входять у складні; сполучні елементи підкреслити хвилястою лінією. Визначити тип кожного складного речення. Зробити синтаксичний розбір 3-го і 6-го речень.

1. Буває, в неволі іноді згадаю своє стародавнє, шукаю, шукаю, щоб чим похвалитись, що й я таки жив, що я й таки Бога колись-то хвалив! 2. Швидше будемо писати, бо хочеться спати і вам, і мені. 3. Шелестить пожовкле листя по діброві; гуляють хмари; сонце спить; ніде не чуть людської мови. 4. Давно те минуло, як тими шляхами, де йшли гайдамаки, малими ногами ходив я та плакав, та людей шукав, щоб добру навчили. 5. Тихесенько вітер віє, степи, лани мріють, між ярами над ставами верби зеленіють. 6. Поглянув я на ягнята – не мої ягнята. Обернувся я на хати — нема в мене хати. 7. Холоне серце, як згадаю, що не в Україні поховають, що не в Україні буду жить. 8. Мені аж страшно, як згадаю оту хатину край села! 9. Уже прокликали до паю, а я собі у бур'яні молюся богу. 10. Тече вода в синє море та не витікає; шука козак свою долю, а долі немає. 11. Посіяли гайдамаки в Україні жито, та не вони його жали. 12. Ярема гнувся, бо не знав, не знав, сіромаха, що виросли крила, що неба достане, коли полетить. 13. І потечуть веселі ріки, а озера кругом гаями поростуть, веселим птаством оживуть. 14. Їй Ярема розказував, як жить вони будуть укупочці, як золото і волю добуде, як виріжуть гайдамаки ляхів в Україні, як буде панувати, коли не загине. 15. І досі сниться: під горою, між вербами та над водою біленька хаточка стоїть 16. Я не знаю, чи єсть у бога люте зло, щоб у тій хаті не жило? 17. Та на своїм веселім полі свою-таки пшеницю жнуть, а діточки обід несуть. (3 те. Т. Шевченка).

Завдання 9. Складіть твір-опис «Весна прийшла! Тепло знайшла!», використовуючи складні речення з різними видами зв’язку.

Завдання 10. До складних речень з різними видами зв’язку подані схеми. Встановіть, якій схемі відповідає кожне з речень. Поясніть вжиті розділові знаки.

1.Я знав: на сонці навіть плями є, мені в контрастах відкривалась суть: ті, хто сумління береже своє, завжди серця, мов прапори, несуть. 2. Багато не треба, щоб твердо знати: людина – найвищий вимір краси. 3. Тамую я своє дихання часте й за димом бачу: угорі рядком летять лелеки, що приносять щастя, і піт з чола стираю рукавом. 4. Той день роки вже не затоплять, в минуле пам'ять поверта: димить вулканно Севастополь, де моря пелена густа. 5. Спадає сонце за лісисті гори, спалахує червоно небокрай, але пташині не змовкають хори. (З тв. С. Жуковського.)

1. [ ], [ ]: [ ], ( ).

2. [ ]: [ ], ( ), і [ ].

3. [ ], ( ): [ ].

4. [ ], [ ], але [ ].

5. [ ]: [ ], [ ]: [ …, ( ), ].

Завдання 11. Прочитайте. З поданих речень утворіть складні речення з різними видами зв’язку. Використайте, де потрібно, сполучники або сполучні слова. Запишіть створені речення, поясніть пунктограми.

1.Ворони каркали у кронах. Світило сонце з висоти. Бруньки мовчали при воронах, що завтра хочуть розцвісти! 2. Ріка заснула в берегах. Село сотається димками. Як чорні черги у снігах, стоять похнюплені паркани. 3. Великі хмари холодом нагусли червоне листя падає в гаю летять у вирій дуже дикі гуси, а я слонам привіт передаю. 4. Краси такої Змієм не зурочиш. Тут на воді співає очерет. І дикі бджоли грушевих урочищ у дупла дбають бурштиновий мед. 5. І я, котрій давно вже все байдуже, уже нічим я сльози не впиню. Прощай, Іване, найвірніший друже, шляхетна іскро вічного вогню! (Ліна Костенко)

Завдання 12. Взявши за зразок вималюваний поетичним словом Дмитра Павличка портрет Максима Рильського, напишіть невеликий твір з портретною характеристикою близької вам людини, використовуючи складні речення.

Була у нього усмішка дитяти –

Блакиті української тепло.

Любов’ю серце зроджене було,

Як пісня – чесне, як бджола – завзяте.

І сивокриле, зжурене чоло

У сяєві Франкової посвяти.

І, панською сокирою потяте,

Ім’я Залізнякове в нім жило.

Лиш кольору очей не передам,

Що світ у слові залишили нам,

Де з подиву і гордості горів

Його, як ластівки у небі слід.

Питання для самоконтролю:

  • Які є види зв’язку у складному реченні, що складається з двох частин?

  • На які різновиди можна поділити складні речення з кількома підрядними за видами зв’язків у них простих речень?

  • Яку будову можуть мати складні речення з сурядним і підрядним зв’язком?

  • Чи ставиться кома між двома сурядними реченням, з’єднаними сполучниками і (й), та( і), якщо вони мають спільне підрядне?

  • Накресліть схеми складних речень з різними видами зв’язку, частини у яких поєднані сполучниковим і безсполучниковим зв’язком.

  • З якою метою і коли використовуються складні розгорнуті речення?

Пишіть і говоріть правильно

Здійснювати грошові операції.

Завдяки щасливому випадку.

Працювати у дві зміни.

Складати свої повноваження.

Залучити до роботи.

Попереджати про небезпеку (застерігати від небезпеки).

Нагородити медаллю (удостоїти звання).

Заступати на вахту (зміну, роботу).

Зробити послугу.

Фінансування за рахунок власних коштів.

З’являтися (приходити) на збори.

Відмовити в проханні.

плисти (пливти) за течією.

!Посередині дороги ненависть до ворога

Плетений кошик обробка фрезою

Обмін валюти зробити флюорографію

Легкий хліб зачерствіти душею

Латинський алфавіт виділений заголовок

Печене м'ясо мій одноліток

? Визначте основні орфограми у поданих словах

Купівля-продаж, дизель-мотор, перекотиполе, чар-зілля, прем’єр-міністр, ріка Дніпро, гриб-паразит, міні-спідниця, будь у кого, світловодолікування, військовозобов’язаний, суперзірка, пів-Харкова, сама-самісінька, жовтогарячий, східноукраїнський, внічию, натроє, допізна, якнайшвидше, по десятеро, вряди-годи, зроду-віку, як-таки, по-третє, віч-на-віч, як-не-як, рік у рік, по суті, спідлоба, напам’ять, на прощання, з переляку, до вподоби, з боку на бік, казна з ким, на добраніч.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
3
дн.
0
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!