Складання твору – опису за картиною К. Білокур: «Соняшники»

Опис документу:
Вчити дітей складати твір-опис за картиною. Вдосконалювати вміння послідовно висловлювати свої думки. Розвивати креативне мислення, усне і писемне мовлення, увагу, пам’ять, уяву, відчуття краси природи. Виховувати естетичні смаки, інтерес до образотворчого мистецтва, любов до природи, почуття гордості за славетну українку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

11

Урок розвитку зв’язного мовлення

4 – клас

Складання твору – опису

за картиною К. Білокур:

«Соняшники»

Підготовила і провела

вчитель НВК №1

Сидоренко Т.А.

Урок розвитку зв’язного мовлення

Складання твору – опису за картиною Катерини Білокур: «Соняшники»

Мета:

Вчити дітей складати твір-опис за картиною. Вдосконалювати вміння послідовно висловлювати свої думки. Розвивати креативне мислення, усне і писемне мовлення, увагу, пам’ять, уяву, відчуття краси природи. Виховувати естетичні смаки, інтерес до образотворчого мистецтва, любов до природи, почуття гордості за славетну українку.            

Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, ілюстрація картини К. Білокур « Соняшники», мікрофон, опорні картки, книга – альбом картин К. Білокур.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

         Сьогодні у нас незвичайний урок. СЛ.№1-2

         Сьогодні ми зробимо ще один крок

         В країну відому, в країну чудову,

          Що нас так чекає й збагачує мову.

1.2. Вправа «Мікрофон»

- Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок?

(Цікавим, навчальним, продуктивним, веселим, світлим, проблемним, пізнавальним...)

- А ви на уроці якими маєте бути?

(Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими, самостійними, творчими ...)

- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий урок.

--- Розгорніть зошити , запишіть число, класна робота.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Що таке текст?

  • З яких частин складається текст?

  • Що можна скласти до тексту?

  • Як пишеться кожна частина плану?

  • Що можна підібрати до тексту?

  • А що таке текст опис? Які тексти – описи є?

ІІІ. Підготовча робота до сприймання й усвідомлення нового матеріалу:

  • Діти, заплющте, на хвилинку, оченята та уявіть таку картину.

Літо. Серпнева спека. Стоїть хата на пагорбі. А біля тієї хати, пригрітий сонечком, пишається золотоголовий красень і, ніби, промовляє…

  • На сонечко я схожий

  •           І сонце я люблю,

  •           До сонця повертаю

  •           Голівоньку свою.

  •           Стою стрункий, високий,

  •           В зелених шатах я.

  •           І золотом убрана

  •           Голівонька моя.

  • __ Здогадалися про кого йде мова?

  • А ще, давайте, послухаймо поетичні рядки:

  •           *  *  * Валерій Бойченко

  • Сонях виріс на осонні

  • Вільно та розлого.

  • Одягнув чубатий сонях

  • Бриля золотого.

  • Вийшла осінь із діброви –

  • Сонях похилився,

  • Бриль за обрій вечоровий

  • Сонцем покотився.

  • Дідусем стоїть вусатим

  • Соняшник осінній,

  • Хлопчикам – горобенятам

  • Роздає насіння.

2. Технологія «Мозковий штурм»

     - Що вам відомо про соняшник?  

     __ Соняшник – природний символ українського народу.

--- З давніх – давен люди вірили в добру силу цієї квітки, що вона є

оберегом для кожної домівки, якщо росте біля неї чи є в букеті в хаті.

--- Кожен соняшник складається приблизно з 1000 – 2000 тисяч насінин.

--- Соняшникова олія ( рослинна) – найбільш поширена й дешева у світі.

--- Соняшник – це медоносна рослина. 1 гектар соняшнику « дає» 50 кг меду.

---! Символ родючості, процвітання і добра, соняшник у нас завжди зображали на творах народного мистецтва: малювали на картинах, посуді, чи просто на стінах хати, на печі, розписували цими квітами писанки. Гарячими пелюстками цвіте соняшник на вишитих рушниках та українських сорочках. Тут він символізує енергію сонця і здоров’я.

З давніх – давен по всій Україні цю квітку саджали біля тинів та на городах.

До речі, ось як розмальовували хати на Черкащині….

І на Вінничині, вірячи у добру силу цих малюнків. Сл. №3 і 4

ІV. Повідомлення теми, завдань уроку

     - Сьогодні на уроці ми розширимо знання про соняшник. Ви уже познайомились, як зображали цю рослину поети, а ще взнаєте як описували письменники, художники. Також ви самі створите твір-опис  соняшників на основі споглядання картини К. Білокур «Соняшники».

2. Спостереження за художніми засобами в прозовому творі

 - А ось як про соняшник розповів В.Сухомлинський.

     «На небі з'явилася ранкова зірниця. Затремтіли пелюстки. То соняшник жде сходу сонця. Він  повертає до нього свою золотаву голівку, поглядає  на  червоне вогняне коло. Пливе сонечко по високому небу. Соняшник підставляє голівку його золотому промінню. Зайшло сонце. Стулив і соняшник золотаві пелюстки і заснув».

- Доведіть, що автор ставився до соняшника, як до живої істоти.

3. Розповідь про художника Катерину Білокур Сл. №5

 - Художники також зображали на своїх полотнах «сонячну квітку».

Картину, яку ми сьогодні будемо розглядати, написала відома українська художниця Катерина Білокур. Що ми вже знаємо про неї? ( Діти пригадують з уроків читання)

         Народилася К.Білокур у день святої великомучениці Катерини 7.12.1890 р. в селі Богданівка на Черкащині. До школи не ходила, самотужки навчилася читати і писати. Ще зовсім маленькою дівчинкою її полонила синя квіточка. Малювати почала вуглинками з печі на крадькома взятому у матері полотні, тому що батьки не розуміли дитячого потягу до малювання. Вони вважали, що дівчині з села потрібно працювати по господарству і не хотіли оплатити навчання. Тому Катерина Білокур вчилася малювати сама.

         Зображала К.Білокур на своїх полотнах переважно квіти. Так любила вона їх, відчувала їхню красу: «Ой, які ж ви гарні, квіточки мої, діточки, красунечки ви мої. Я на вас ніколи не надивлюся, я вами не налюбуюся». Сама ніколи не зривала квітів, бо вважала, що зірвана квітка – вже не квітка. І тому малювала вона, виходячи в поле, в садок чи з пам’яті. Сл.№6

4. Розгляд учнями репродукції картини К.Білокур «Соняшники»

     - А тепер розгляньте цю картину. Сл.№7

     - Чи сподобалась вам картина? Чим? (УСНИЙ ОПИС картини )

Створення словника образних висловів.

     - Чим відрізняється  репродукція картини від справжньої картини?

     - Що зображено на картині?

     - На що схожі голівки квітів? (На сонечко, тарілочки і золоті капелюшки.)

     - Які стебла? (Стрункі, високі)

     - Які кольори переважають у зображенні квітів? (Яскраві, жовтогарячі, золоті, теплі).

     - Яка пора дня зображена? (Темне тло свідчить про настання вечора).

     - Чи яскраво, добре видно квіти? (Відчуваємо присутність вечірнього сонечко. Воно освітлює квіти).

     - Менша квітка розвернена до глядача. Що помітимо на денці? (Денце схоже на обличчя. Воно усміхається і підморгує).

     - Більша квітка нахилена до меншої і ніби дивиться на неї. Кого

можна уявити, дивлячись на ці квіти? (Маму і синочка) Що робить

«мама - квітка»? (Нашіптує щось на вушко синочку, розмовляє з ним.)

V. Мовленнєва підготовка до написання твору

  1. Створення синонімічних рядів ( робота в парах) СЛ.№8-9

Намалювала – зобразила, написала, створила.

Соняшник  -     золотоголовий красень, квітка сонця, квітка – красуня.

Стоїть -           красується, пишається, світиться, підморгує, усміхається,  розмовляє, дивиться.

Голівка  -           капелюшок, брилик, тарілочка.

Соняшок -         дитина, пустунчик, хлопчак, малий.    

  1. Добір прикметників (робота в парах) Сл.10-11

Стебло  -           струнке, високе.

Сонечко  -          вечірнє, лагідне, тепле, яскраве.   

Квітка  -           яскрава, золота, схожа на сонце.

Оченята -         веселі, грайливі.

Усмішка -          жартівлива, пустотлива.    

  1. Робота над створенням словосполучень ( робота в групах) Сл.№12-13

Квіти                            золотого брилика    

Одягнув                         мов тарілочка

Голівка                          жартівливо нахилена

Обличчя                        схожі на сонце 

Соняшок                       грайливо усміхається

Підморгує                     турботливо шепоче 

Матуся                         веселими оченятами

Промені                        останні, лагідні

VІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

VІІ. Складання плану майбутнього твору

     - Ви послухали і подивились, як поети та художники змалювали соняшники. Ми створили опори слів, словосполучень для написання твору. Але, щоб у вас вийшов зв’язний послідовний текст, необхідно дотримуватись певних правил:

  1. Складати текст, дотримуючись схеми: Сл.№14

2) скласти план майбутнього твору. Сл.№15

     Доповніть пункти плану потрібними за змістом словами.

                          План

  1. Соняшник – квітка ... ( сонця)

  2. Опис маленького ...( соняха)

  3. Опис великої... ( квітки)

  4. Соняшник вечірньої ...( пори) СЛ.№16

VІІІ. Усне складання тексту

     -  Діти, коли складатимемо твір, користуйтеся словами і словосполученнями, записаними на картках.

     -  Як назвемо твір? (Соняшники. Соняхи. Квітки сонця. Золотоголові красені)

     -  Яка назва найбільш вдала?

     -  Яке речення напишемо першим? Що ми бачимо перед собою?  (Перед нами дві яскраві квітки)

     -  На що вони схожі ? (Вони схожі на сонечко)

     - Що вони тримають на  високих струнких стеблах? (На високих струнких стеблах вони тримають великі голівки із золотими пелюстками)

     -  На що схожий маленький сонях? ( Маленький сонях схожий на хлопчика у жовтому  брилику)

     -  Що він робить? (Він жартівливо нахилив голівку і ніби усміхається до своєї матусі)

     - А що робить матуся? (А вона нахилилась і щось турботливо шепоче своєму пустунчику – хлопчику на вушко)

     - Якими кольорами зображено квіти? (Квіти зображено теплими яскраво-жовтими  кольорами)

     - Чому соняхи, ніби світяться? (Соняхи ніби світяться у темряві.

То вечірнє сонечко  освітлює їх)

     - Якими словами опишемо вечірні промені сонця? (То вечірнє сонечко освітлює їх останніми лагідними промінчиками)

ІХ. Написання твору

1. Актуалізація орфографічної пильності

     На дошці записані слова. Деякі букви закриті картками. Після пояснення слів ці картки знімаються. Діти ще раз перевіряють написання слів.

     Слова з офограмами:

веселі, високі, вечірні, останні, шепоче, нахилив.

2. Актуалізація культури оформлення тексту

     -  Скільки  частин відповідно до плану?

     -  Як запишемо кожну частину?

Х. Перевірка творів

1. Самоперевірка

2. Заслуховування 2-3 творів, внесення порад, коректив

ХІ. Підсумок уроку

     - Як називається картина, яку ми описували? Хто автор? Чи сподобалась вона вам? Чим?

- Ми гордимося, що наша Україна славиться талановитими людьми.

- До речі, в нас у класі є дівчинка, можливо майбутня «Катерина Білокур чи Марія Примаченко», яка має хист до малювання. Дуже хочеться показати на загал її роботи.

- Кожен талант потрібно розвивати, отож бажаю успіху усім - усім дітям: працюйте над собою, розвивайтесь, бо ви всі маєте якийсь талант.

- Дякую, діти, за роботу.

- А, на кінець уроку, хочу, щоб ви отримали насолоду від перегляду картин К. Білокур.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Акція «Методичне літо»
Призовий фонд 50 000 грн!
Взяти участь

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
0
міс.
2
2
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!