Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Алгоритми з циклом із лічильником
Завдання 1. Кількість слів у реченні. Розробіть у середовищі програмування мовою програмування Lazarus проект, за допомогою якого можна визначити, скільки слів введено в текстове поле, якщо відомо, що між словами міститься пропуски.
Завдання 2. Сума n чисел. Складіть проект для обчислення суми n чисел, перше з яких дорівнює х, а кожне наступне на 5 більше від попереднього.
Наприклад: 5 + (5+5) + (10 + 5) + (15 + 5) + ... Рекомендації до виконання:
3. Додаткове завдання. Створіть проект у середовищі Lazarus для обчислення суми n чисел, перше з яких дорівнює х, а кожне наступне дорівнює квадрату попереднього.
Складання та реалізація алгоритмів з використанням циклу з лічильником у середовищі програмування.
Цілі:
навчальна: познайомити учнів з особливостями використання циклу з лічильником у середовищі Lazarus; формувати вміння використовувати цикл з лічильником при розв'язуванні задач.
розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги, спостережливості;
виховна: виховувати інформаційну культуру;
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап
привітання
перевірка присутніх
перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
наведіть приклади циклічних процесів
як виглядав цикл з визначеною кількістю повторень в середовищі Скретч?
коли доцільно було використовувати цикл з визначеною кількістю повторень у середовищі Скретч?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя. Цикл із параметром (лічильником) використовують за необхідності виконати деякі дії певну кількість разів, тобто у випадках, коли відома кількість повторень циклу. На уроці ми ознайомимось із синтаксисом і правилами виконання оператора циклу For, який забезпечує повторення циклу, кероване параметром (лічильником) циклу.
IV. Вивчення нового матеріалу
Команду циклу з лічильником доцільно використовувати в тих випадках, коли кількість повторень команд тіла циклу відома ще до початку виконання команди циклу. Загальний вигляд цієї команди такий:
for <ім’я змінної> := <вираз1> to <вираз2>
do begin
<команди тіла циклу>
end;
Рядок for <ім’я змінної> := <вираз1> to <вираз2> do (англ. for - для, to - до, do - робити, виконувати) називають рядком заголовка команди циклу з лічильником. Змінну в рядку заголовка команди циклу з лічильником, що стоїть перед знаком присвоювання, називають лічильником циклу.
Блок-схему команди циклу з лічильником показано на малюнку. Лічильник циклу, вираз1 і вираз2 мають набувати тільки цілих значень. Якщо тіло циклу складається лише з однієї команди, операторні дужки begin і end можна не ставити.
Виконується команда циклу з лічильником так:
Надати лічильнику циклу і значення вираз1.
Обчислити значення логічного виразу і≤вираз2.
Якщо значення логічного виразу true, то виконати команди тіла циклу і перейти до виконання команди 4, якщо false - перейти до виконання команди, наступної за командою циклу.
Збільшити значення лічильника циклу на 1.
Перейти до виконання команди 2.
Для ілюстрації виконання команди циклу з лічильником розглянем фрагмент проекту, в якому обчислюється сума 12 +22 +32 + 42 .
var s, і: integer;
begin
s := 0;
for і 1 to 4 do
begin
s := s + i*i;
end;
Labell.Caption := IntToStr (s);
end;
Виконаємо цей фрагмент програми.
Звертаємо вашу увагу, що після закінчення виконання команди циклу з лічильником значення лічильника циклу (змінної і) на 1 більше, ніж значення вираз2, і це значення, за потреби, можна використовувати в наступних командах.
Існує різновид команди циклу з лічильником, у якому лічильник не збільшується на 1, а зменшується на 1:
For <ім’я змінної> <вираз1> downto <вираз2> do
begin
скоманди тіла циклу>
end;
(англ. down to - униз до).
Цей цикл продовжує виконуватися, якщо значення лічильника циклу більше або дорівнює (не менше) значенню вираз2.
V. Фізкультхвилинка. Інструктаж з ТБ
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Практичне завдання.
Завдання 1. Кількість слів у реченні
Розробіть у середовищі програмування мовою програмування Lszarus проект, за допомогою якого можна визначити, скільки слів введено в текстове поле, якщо відомо, що між словами міститься лише один пропуск.
Рекомендації до виконання:
Завдання 2. Сума n чисел.
Складіть проект для обчислення суми n чисел, перше з яких дорівнює х, а кожне наступне на 5 більше від попереднього.
Наприклад: 5 + (5+5) + (10 + 5) + (15 + 5) + ...
Рекомендації до виконання:
3. Додаткове завдання
Створіть проект у середовищі Lazarus для обчислення суми n чисел, перше з яких дорівнює х, а кожне наступне дорівнює квадрату попереднього.
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
Що нового ви сьогодні дізналися?
Чого навчилися?
Чи виникали труднощі?
VІІI. Домашнє завдання Підручник § 25 п. 2 ст. 172-174
ІХ. Оцінювання роботи учнів
Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк
Програмування Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк
Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк
Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Ти дізнаєшся: Як описують цикл із лічильником Які особливості використання циклів у програмах Як складати алгоритми з повторенням
Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Складання та реалізація алгоритмів із циклом із лічильником
Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Для того щоб описати повторення визначену кількість разів, використовують оператор циклу з лічильником. Заголовок циклу Параметр циклу Тіло циклу Повторюємо:
Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Алгоритми роботи з об’єктами та величинами Програмування Вивчаємо Цикл з лічильником У мові програмування цикл із лічильником описується оператором for... For i :=
Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Алгоритми роботи з об’єктами та величинами Програмування Вивчаємо Цикл з лічильником У мові програмування цикл із лічильником описується оператором for... For i :=
Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Алгоритми роботи з об’єктами та величинами Програмування Вивчаємо Цикл з лічильником Величина параметра циклу, його початкового та кінцевого значень можуть бути: Цілими числами Належати до деякого списку
Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Алгоритми роботи з об’єктами та величинами Програмування Вивчаємо Цикл з лічильником Цикл for... виконується за таким алгоритмом:
Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Домашнє завдання Вивчити §25 с.172-174 Опрацювати всі запитання і завдання з рубрик Заповнити словничок Повторення, цикл із лічильником (цикл-для)
Розгадай ребус Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк
Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Розгадай ребус ЛІЧИЛЬНИК
Робота з комп'ютером Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Вправа 2. Кількість слів у реченні
Працюємо за комп’ютером Чашук О.Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»