Складання письмового твору - опису за картиною К. Білокур «Соняшники». Соняшник – квітка сонця.

Опис документу:
Інтегрований урок розвитку зв’язного мовлення з образотворчим мистецтвом, природознавством та літературним читанням. Складання письмового твору - опису за картиною К. Білокур «Соняшники». Соняшник – квітка сонця.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Інтегрований урок розвитку звязного мовлення з образотворчим мистецтвом, природознавством та літературним читанням.

Тема уроку: Складання письмового твору - опису за картиною К. Білокур «Соняшники». Соняшник – квітка сонця.

Мета уроку:

  • вчити учнів складати твір–опис за картиною; вдосконалювати вміння послідовно висловлювати свої думки;

розвивати креативне мислення, усне і писемне мовлення, увагу, пам’ять, уяву.

  • розширити знання учнів про рослину соняшник, показати користь її для людей;

виховувати любов до природи, інтерес до пізнання та краси природи.

  • удосконалювати техніку читання прозових творів та поезії, навички чіткої та виразної вимови;

виховувати почуття гордості за славетну українку Катерину Білокур.

  • продовжувати ознайомлювати учнів із живописом як видом образотворчого мистецтва; надавати знання про види живопису;

виховувати естетичні смаки, інтерес до образотворчого мистецтва.

Методично-дидактичне забезпечення: репродукція картини К.Білокур «Соняшники», мікрофон, картки для роботи в парах, слова для словникової роботи, план, індивідуальні картки, куб, опора «Сенкан», компютерна презентація, відео.

Хід уроку

І. Організація класу.

1.Установка на урок.

Учитель. Діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємось.

- Добрий день вам!

- Добрий день нам!

- Добрий день усім!

Поглянемо один на одного. Посміхнемося. Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях і розпочнемо наш урок.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вправа «Асоціативний кущ».

Учитель. У нас сьогодні урок розвитку звязного мовлення. Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок?

УРОК

(Цікавим, навчальним, продуктивним, веселим, світлим, проблемним, пізнавальним...)

- А ви на уроці якими маєте бути?

(Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими, самостійними ...)

- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий урок.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

1.Картина за уявою.

Учитель. Діти, заплющіть на хвилинку оченята й уявіть собі таку картину:

Літо. Серпнева спека. Стоїть хатинка на пагорбі. А біля тієї хатини, пригрітий сонечком, пишається золотоголовий красень. На високому стрункому стеблі яскрава жовтогаряча квітка. Вона так і світиться, обертаючись за сонцем.

Яку рослину ви уявили? (Соняшник )

2. Вправа «Мікрофон» (мозковий штурм).

Учитель. Що вам відомо про соняшник? Що виготовляють із насіння соняшника?

Так , соняшник уважають квіткою-велетнем. Інколи вони можуть досягати 4,5 м заввишки. Діаметр суцвіття — 30 см. Коли квітка достигає, її голівка перетворюється на великий склад насіння. Квітка соняшника має цікаву особливість: протягом дня вона повертає свою золоту голівку за сонцем, ніби не може намилуватися ним; недарма цю рослину називають соняхом — сонячною квіткою.

3. Повідомлення теми, завдань уроку.

Учитель. Сьогодні на уроці ми розширимо знання про соняшник. Ви познайомитесь, як зображали цю рослину поети, письменники, художники. Також ви самі створите твір–опис соняшників на основі споглядання картини К.Білокур «Соняшники».

ІV. Підготовча робота.

1. Поетична хвилинка.

Учитель. Прочитайте поетичні рядки Руслани Василькевич.

СОНЯШНИК

На городі соняшник

Сонячно зацвів —

Розпрямив голівоньку,

Рученьки розвів.

Милувався сонечком,

Дощик зустрічав

І смачним насіннячком

Діток пригощав.

Посміхайся ж, друже наш,

Нам через віконечко,

Мила наша квіточка —

Друге наше сонечко.

— Як автор називає соняшник? Чому?

2. Спостереження за художніми засобами в прозовому творі.

Учитель. А ось як про соняшник розповів В.Сухомлинський.

«На небі з'явилася ранкова зірниця. Затремтіли пелюстки. То соняшник жде сходу сонця. Вінповертає до нього свою золотаву голівку, поглядаєначервоне вогняне коло. Пливе сонечко по високому небу. Соняшник підставляє голівку його золотому промінню. Зайшло сонце. Стулив і соняшник золотаві пелюстки і заснув».

- Доведіть, що автор ставився до соняшника, як до живої істоти.

3. Розповідь про художників.

Учитель. Багато видатних художників з усього світу зверталися до теми квітів, зокрема теми соняшників. Картину, яку ми сьогодні будемо розглядати, написала відома українська художниця Катерина Білокур.

Що ми вже знаємо про неї? (ВІДЕО)

  • Коли народилася Катерина Білокур?(грудень 1900 року).

  • Де народилася велика художниця?(с. Богданівка Яготинського району Київської області).

  • Яку освіту мала К. Білокур?(Освіту вона здобула самостійно. Навчилася читати і писати)

  • У якій країні вперше експонувалися картини Катерини Білокур?( у Франції, у знаменитому французькому Луврі).

  • З чого робила Катерина Білокур фарби? (З буряків, калини, бузини, цибулі, різних трав)

  • У якому році К. Білокур присвоєно звання народного художника України? (У 1956 році.)

  • Що любила малювати Катерина Білокур? (Малювала Катерина Білокур переважно квіти, вчилася їх компонувати, поєднувати.)

  • Однією з трьох викрадених з Лувра картин в Парижі (1954р.) була картина К. Білокур, назвіть її. (Картина «Цар-колос».)

  • Чому, на ваш погляд, ми називаємо Катерину Білокур народною художницею?

  • Що найбільше зображує у своїх творах художниця?

  • В якій кольоровій гамі вона це робить?

  • Чим схожі або різняться картини художниці?

  • Якими засобами Катерина Білокур передає настрій у картині?

  • Що відрізняє квіти у творах художниці з квітами у природі?

  • Які почуття викликають картини народної майстрині пензля?

  • Яке ваше особисте ставлення до картин Катерини Білокур?

  • Що їй допомогло стати справжнім художником?

Учитель. Народилася К.Білокур у день святої великомучениці Катерини 7.12.1890р. в селі Богданівка на Черкащині. До школи не ходила, самотужки навчилася читати і писати. Ще зовсім маленькою дівчинкою її полонила синя квіточка. Малювати почала вуглинками з печі на крадькома взятому у матері полотні. Батьки не мали змоги оплатити навчання, і тому вчилася малювати вона сама.

         Зображала К.Білокур на своїх полотнах переважно квіти. Так любила вона їх, відчувала їхню красу: «Ой, які ж ви гарні, квіточки мої, діточки, красунечки ви мої. Я на вас ніколи не надивлюся, я вами не налюбуюся». Сама ніколи не зривала квітів, бо вважала, що зірвана квітка – вже не квітка. І тому малювала вона, виходячи в поле, в садок чи з пам’яті.

4. Ознайомлення з картиною К. Білокур «Соняшники».

Учитель. А тепер розгляньте цю картину.

- Чи сподобалась вам картина? Чим?

- Це репродукція картини К. Білокур «Соняшники».

V. Робота над темою уроку.

1. Мовленнєва підготовка до написання твору.

Учитель. Щоб ви змогли точно, яскраво описати цю картину, створимо опори для написання твору.

  • Створення синонімічних рядів.

Намалювала – зобразила, написала, створила.

Соняшник - золотоголовий красень, квітка сонця, квітка – красуня.

Стоїть - красується, пишається, світиться, підморгує, усміхається, розмовляє, дивиться.

Голівка - капелюшок, брилик, тарілочка.

Соняшок - дитина, пустунчик, хлопчак, малий.

  • Добір прикметників.

Стебло- струнке, високе.

Сонечко-вечірнє, лагідне, тепле, яскраве.

Квітка- яскрава, золота, схожа на сонце.

Оченята -веселі, грайливі.

Усмішка -жартівлива, пустотлива.

  • Робота над створенням словосполучень ( У ПАРАХ).

- Попрацюємо в парах. Утворіть словосполучення, поєднавши ліву і праву колонки.

Квіти золотого брилика

Одягнув мов тарілочка

Голівка жартівливо нахилена

Обличчя схожі на сонце

Соняшок грайливо усміхається

Підморгує турботливо шепоче

Матуся веселими оченятами

Промені останні, лагідні

2. Створення словника образних висловів.

Учитель. Чим відрізняється репродукція картини від справжньої картини?( Картина, яка друкується в типографії )

- Що зображено на картині?

- На що схожі голівки квітів? (На сонечко, тарілочки і золоті капелюшки.)

- Які стебла? (Стрункі, високі)

- Які кольори переважають у зображенні квітів? (Яскраві, жовтогарячі, золоті, теплі).

- Яка пора дня зображена? (Темне тло свідчить про настання вечора).

- Чи яскраво, добре видно квіти? (Відчуваємо присутність вечірнього сонечко. Воно освітлює квіти).

- Менша квітка розвернена до глядача. Що помітимо на денці? (А вам не здається , що денце схоже на обличчя. Воно усміхається і підморгує).

- Більша квітка нахилена до меншої і ніби дивиться на неї. Кого можна уявити, дивлячись на ці квіти? (Маму і синочка)

- Що робить «мама - квітка»? (Нашіптує щось на вушко синочку, розмовляє з ним.)

3. Складання плану майбутнього твору.

Учитель. Ви послухали і подивились, як поети та художники змалювали соняшники. Ми створили опори слів, словосполучень для написання твору. Але, щоб у вас вийшов зв’язний послідовний текст, необхідно скласти план майбутнього твору.

Доповніть пункти плану потрібними за змістом словами.

План

  1. Соняшник – квітка ... (сонця)

  2. Опис маленького ... (соняха)

  3. Опис великої ... (квітки)

  4. Соняшник вечірньої ... (пори)

4. Усне складання тексту.

Учитель. Діти, коли складатимемо твір, користуйтеся словами і словосполученнями, записаними на дошці.

- Як назвемо твір? ( Соняшники. Соняхи. Квітки сонця. Золотоголові красені)

- Яка назва найбільш вдала?

- Яке речення напишемо першим? Що ми бачимо перед собою? ( Перед нами дві яскраві квітки)

- На що вони схожі ? (Вони схожі на сонечко)

- Що вони тримають нависоких струнких стеблах? (На високих струнких стеблах вони тримають великі голівки із золотими пелюстками)

- На що схожий маленький сонях? ( Маленький сонях схожий на хлопчика у жовтому брилику)

- Що він робить? (Він жартівливо нахилив голівку і ніби усміхається до своєї матусі)

- А що робить матуся? (А вона нахилилась і щось турботливо шепоче своєму пустунчику – хлопчику на вушко)

- Якими кольорами зображено квіти? (Квіти зображено теплими яскраво-жовтимикольорами)

- Чому соняхи, ніби світяться? (Соняхи ніби світяться у темряві. То вечірнє сонечко освітлює їх)

- Якими словами опишемо вечірні промені сонця? (То вечірнє сонечко освітлює їх останніми лагідними промінчиками)

Орієнтований зразок:

Перед нами дві яскраві квітки. Вони схожі на сонечко. На високих струнких стеблах соняшники тримають великі голівки із золотими пелюстками.

Маленький сонях схожий на хлопчика у жовтому брилику. Він жартівливо нахилив голівку і ніби усміхається до своєї матусі.

Великий сонях схожий на матусю, яка турботливо шепоче щось своєму пустунчику – хлопчику на вушко. Квіти зображено теплими яскраво-жовтими кольорами.

Соняхи ніби світяться у темряві. То вечірнє сонечко освітлює їх останніми лагідними промінчиками.

5. Написання твору.

  • Стратегія «Кубування» (повторення видів текстів).

Що таке текст?

Які види текстів ви знаєте?

Текст опис –це…?

Текст-розповідь –це …?

Текст-міркування – це …?

З яких частин складається текст?

  • Актуалізація культури оформлення тексту.

Учитель. Скільки частин відповідно до плану?

- Як запишемо кожну частину?

  • ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (для очей).

  • Диференційована робота.

Учитель. Будемо працювати диференційовано: деякі за запитаннями, деякі за текстом з пропущеними словами, а всі інші самостійно.

Картка за запитаннями

Що бачимо перед собою?

На що вони схожі?

Що вони тримають на високих струнких стеблах?

Що це за квіти?

На що схожий маленький соняшок?

Що він робить?

А що робить матуся?

Якими кольорами зображено квіти?

Чому соняхи ніби світяться?

Картка за текстом з пропущеними словами

Квіти сонця

Перед нами … . Вони схожі на …. . На … стеблах квіти тримають … .

Маленький сонях схожий на …. . Він жартівливо нахилив ….. до своєї матусі.

Великий сонях схожий… , яка турботливо шепоче щось своєму пустунчику – хлопчику на вушко . Квіти зображені…. .

Соняхи ніби світяться… . То вечірнє сонечко …. промінчиками.

6. Перевірка творів.

  • Самоперевірка.

  • Заслуховування творів, внесення порад, коректив.

VІ. Підсумок уроку.

1.Бесіда.

Учитель. Як називається картина, яку ми описували? Хто автор? Чи сподобалась вона вам? Чим?

Сьогодні на уроці ми використали знання з читання, природознавства, образотворчого мистецтва.

2. Технологія «Незакінчене речення».
- Сьогодні на уроці я навчився … .

- Було цікаво… .

- Тепер я можу…

VІІ. Домашнє завдання.

1. Складання Сенкану.

Іменник. Соняшник

2 прикметники. __________________________

Порівняння. __________________________

Речення. ___________________________

Асоціація. ___________________________

Список використаних джерел:

  1. http://www.pochatkivec.ru/2015/09/4_52.html

  2. http://osvitaportal.com.ua/index.php/vykladachu/predmety/inshi/rozvytok-zv-iaznoho-movlennia/item/1460-rozvytok-zv-iaznoho-movlennia-4-klas-konspekt-uroku-skladannia-pysmovoho-tvoru-opysu-za-kartynoiu-k-bilokur-soniashnyky

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Психологічні особливості навчання вчителів у системі формальної і неформальної освіти»
Швень Ярослава Леонідівна
24 години
490 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.