Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
УРОК 51
Тема: Складання і розв'язання задач за початком, за малюнком, за запитанням, за даними, за дією. Постановка запитання до задачі.
Мета: навчити дітей складати та розв' язувати задачі за початком, за малюнком, за запитанням, за даними, за дією; навчити читати задачу з відповідною інтонацією (робити паузу між умовою і запитанням); виділяти умову та запитання, об'єкт або об'єкти, числові дані й шукане; усно формулювати повну відповідь на запитання задачі; закріплювати знання про складові частини задачі; розвивати логічне мислення, обчислювальні навички; виховувати товариськість і приязне ставлення до друзів, до однокласників.
Обладнання: підручник,робочий зошит.
Додатковий та ілюстративний матеріали: «6 цеглинок»;мікрофон;опорна таблиця «задача», «умова», «запитання», «розв'язок», «відповідь»;задача за малюнком.
Хід уроку
ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повторення складових частин задачі.
Пригадайте, з яких частин складається задача. (З умови, запитання, розв’язку та відповіді.)
(Учитель кріпить опорну таблицю на магнітну дошку).
2. Розпізнавання частин задачі на слух за допомогою «6 цеглинок».
— Зараз я читатиму уривок із задачі. Вам слід з’ясувати, що це: умова, питання, розв’язок або відповідь, і підняти потрібний колір цеглинки(умова-червоний,запитання-жовтий,розв’язок-зелений,відповідь-синій.
— Покажіть цеглинку «УМОВА». Покажіть цеглинку «ПИТАННЯ». Покажіть цеглинку «РОЗВ’ЯЗОК». Покажіть цеглинку «ВІДПОВІДЬ».
- Скільки всього шишок у Вови й Антона? (Питання-жовтий).
- До 4 додати 2 вийде 6. (Розв’язок-зелений).
- У Вови 4 шишки. В Антона 2 шишки. (Умова-червоний).
- Усього 6 шишок. (Відповідь-синій).
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
Поспішали на урок до нас задачі.
Усе так прекрасно було неначе...
Раптом на них вітерець налетів —
Пожартувати, певно, хотів —
В однієї задачі вхопив запитання,
В інших — умову чи розв’язання!
Сьогодні ми будемо вчитися складати та розв’язувати задачі.
ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Перегляд презентації «Складання та роз'язування задач за малюнками».
2. Робота з підручником.
►► Завдання 1 (с. 94)
Склади задачі за початком і розв’яжи їх.
Киця бавилася клубками. Вона розмотала:
□+□=□
Прочитайте початок умови задачі. Бачимо, що умова не закінчена. Вітерець-пустунець забрав частину умови із собою. Спробуємо закінчити умову самостійно. Нам допоможе малюнок.
Розгляньте малюнок до першої задачі. Скільки червоних клубків? Скільки жовтих?
Діти, хто може закінчити умову задачі?
Діти пропонують свої варіанти. Під час обговорення обирається правильний.
(Киця бавилася клубками. Вона розмотала 4 червоні клубки і 2 жовті.)
Умову ми знайшли. Але, щоб ця розповідь стала задачею, чогось не вистачає. Чого саме? (Бракує запитання.) Щоб правильно поставити запитання, подивимось на підказку — схему-розв’язку праворуч від малюнку:... + ... = ... . Отже, задача повинна розв’язуватися дією додавання.
Придумайте таке запитання, щоб задача розв’язувалась дією додавання. (Скільки всього клубків розмотала киця?)
Розкажіть умову та запитання виразно, робіть паузу між умовою і запитанням.
Ну, от задача готова. Приготуємося її розв’язувати. Назвіть числові дані. (4 і 2) Розв’яжіть задачу, користуючись схемою-підказкою. (4 + 2 = 6 (кл.)) Запишіть розв’язок.
Назвіть шукане число, (б) Сформулюйте повну відповідь задачі. (Киця розмотала всього 6 клубків.)
Якого виду ця задача — на знаходження суми чи різниці? (Суми.)
Прочитайте початок умови другої задачі. Знову вітерець- пустунець частину умови вихопив. Закінчимо умову самостійно.
Розгляньте малюнок до другої задачі. Скільки є всього мандаринок? Скільки з них почищених?
Закінчіть умову задачі. (У Наталі було 7 мандаринок. 4 мандаринки вона почистила, щоб пригостити друзів.)
□-□=□
Умову ми закінчили. Чого не вистачає у задачі? (Немає запитання.) І цього разу скористаємося підказкою-схемою розв’язку, яку бачимо праворуч від малюнка: ... - ... = ... . Ця задача повинна розв’язуватися дією віднімання.
Придумайте таке запитання, щоб задача розв’язувалась дією віднімання. (Скільки залишилося непочищених мандаринок?)
Сформулюйте умову та запитання виразно, робіть паузу між умовою і запитанням.
Назвіть числові дані. (7 і 4) Що ми шукаємо? (Скільки залишилось непочищених мандаринок.)
Розв’яжіть задачу за схемою-підказкою. (7-4 = 3 (м.))
Запишіть розв’язок.
Назвіть шукане число. (3) Сформулюйте повну відповідь задачі. (Залишилося 3 непочищені мандаринки.)
►► Завдання 2 (с. 94)
Склади задачі за малюнками. Запиши розв’язки.
□-□=□
□+□=□
Розгляньте малюнок до першої задачі. Що бачимо на малюнку?
Складіть умову задачі. (На подвір’ї було 8 каченят. 5 каченят пішли до річки.)
Що треба знайти? (Скільки каченят залишилось на подвір’ї.)
Сформулюйте умову та запитання виразно, робіть паузу між умовою і запитанням.
— Назвіть числові дані. (8 і 5) Назвіть шукане. (Скільки каченят залишилось на подвір’ї.)
— Запропонуйте розв’язок задачі, користуючись схемою-підказкою. (8-5 = 3 (к.)) Доведіть, що міркування правильне. (Після того як 5 каченят пішли, на подвір’ї їх залишилося менше. Виконується дія віднімання, тобто це задача на знаходження різниці.)
Діти записують розв’язок у зошитах.
— Назвіть шукане число. (Три.) Сформулюйте відповідь. (На подвір’ї залишилось 3 каченят.)
— Розгляньте малюнок до другої задачі. Що бачимо на малюнку?
— Складіть умову задачі. (На грядці росте 4 червоні квіточки і 6 білих.)
— Що треба знайти? (Скільки всього квіточок росте на грядці.)
— Розкажіть умову та запитання виразно, робіть паузу між умовою і запитанням.
— Назвіть числові дані. (4 і 6) Назвіть шукане. (Скільки всього квіточок росте на грядці.)
— Яким буде розв’язок задачі? (4 + 6 = 10 (к.)) Доведіть, що саме таким. (Треба дізнатися, скільки всього червоних і білих квіточок. Для цього виконуємо дію додавання, тобто це задача на знаходження суми.)
Діти записують розв’язок у зошитах.
— Назвіть шукане число. (10) Сформулюйте відповідь. (На грядці росте 10 квіточок.)
3. Фізкультхвилинка
Раз, два - всі присіли, (присісти)
Потім вгору підлетіли (підстрибнути)
Три, чотири - нахилились,
(нахиляння тулуба вперед)
Із струмочка гарно вмились
(імітація умивання)
П'ять, шість - всі веселі
Крутимось на каруселі, (покрутитися)
Сім, вісім - в поїзд сіли,
Ніжками затупотіли(затупотіти)
Дев'ять, десять - відпочили
І за парти дружно сіли.
4. Робота з підручником.
►► Завдання 3 (с. 94)
— Прочитайте умову задачі. Придумайте запитання. (Скільки горішків з’їла білочка за два дні?)
Аналіз задачі проводиться за попередніми зразками.
►► Завдання 4 (с. 95)
Разом із другом веселіше все робити,
Добро і смуток легко з ним ділити.
Та щоб в житті хороших друзів мати,
Слід і самому добрим другом стати.
— А ми з вами зараз будемо в задачах дарувати друзям повітряні кульки.
Учитель читає завдання.
— Про що йтиметься в задачі? (Про кульки.)
Учитель кріпить малюнок із зображенням надувної кульки на магнітній дошці.
Прочитайте перший розв’язок.
Назвіть числові дані. (4 і 1)
Учитель кріпить числа на магнітній дошці.
Назвіть шукане число. (5) Якою дією розв’язується задача? (Дією додавання.)
Учитель пише на дошці розв’язок.
Що можна робити з кульками, щоб їх ставало більше, як у нашому випадку? (Надувати, дарувати, купувати...)
Придумайте задачу про надувні кульки із цими числовими даними, щоб вона розв’язувалася дією додавання.
Діти пропонують свої варіанти умов. Один із варіантів задачі:
У Петрика було 4 кульки. Андрійко подарував йому ще одну кульку. Скільки всього кульок стало у Петрика?
Учитель наголошує, що в задачі можна використовувати різні імена дітей. Головне, аби не змінювати числові дані та шукане.
Прочитайте другий розв’язок. Про що йтиметься в цій задачі?
Назвіть числові дані. (8 і 1.) Назвіть шукане. (7)
Що можна робити з кульками, щоб їх ставало менше? (Комусь дарувати; кульки можуть лопнути, полетіти...)
Задача:
У Наталі було 8 кульок. Одну кульку вона подарувала сестричці. Скільки кульок залишилось у Наталі?
►► Завдання 5 (с. 95)
Прочитайте завдання 5.
Назвіть числові дані. (6 і 3)
Зверніть увагу на виділені слова. Що вони нам підказують?
(Стало — дія додавання, залишилось — віднімання.)
Задача на знаходження суми:
У Миколки було 6 папуг. Йому подарували ще трьох папуг. Скільки папуг стало у Миколки?
Задача на знаходження різниці:
У клітці було 6 папуг. Три папуги вилетіли. Скільки папуг залишилося в клітці?
Чим схожі задачі? (Вони мають однакові числові дані.) Чим ці задачі відрізняються? (Запитаннями і розв’язками.)
5.Розв’язання задачі з малюнком.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
Робота в зошиті з друкованою основою.
►► Завдання 1 на с. 51
У черзі на стрижку стояло 6 песиків. Підійшло ще двоє. Скільки песиків стало у черзі?
6 + 2 = 8 (п.)
►► Завдання 2 на с. 51
У черзі на маршрутку чекало 10 картоплин. Дві картоплини вийшли з черги. Скільки картоплин залишилось у черзі?
10-2 = 8 (к.)
Аналіз задач проводиться за попередніми зразками.
►► Завдання 3 на с. 51
Катруся — друга від початку ряду, а Петрик — четвертий з кінця. Між ними — троє дітей. Скільки всього дітей у ряду? Домалюй малюнок.
□
/ \
Катруся Петрик Міркування. Зліва разом із Катрусею є двоє дітей, справа разом із Петриком — четверо. Між ними — троє. Домальовуємо між Катрусею і Петриком три крапочки. І лічимо: 2 + 3 + 4 = 9 (дітей). Для перевірки можна перелічити крапочки.
►► Завдання 4 на с. 52
У черзі — 7 дітей. Оксанка — третя, а Тарасик — передостанній. Скільки дітей між ними? Домалюй малюнок.
Міркування. Усього 7 дітей. Зліва є 3 дітей, бо 3 крапочки, а справа є 2 дітей, бо 2 крапочки. Усього 5 крапочок, значить 5 дітей. Домалюємо ще дві крапочки, бо 7 — це 5 і 2. Отже, між Оксанкою і Тарасиком двоє дітей. Для перевірки перелічимо всі крапочки. їх справді 7.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Вправа «Мікрофон»
Пригадайте, з яких частин складається задача.
Яким чином ми наводили лад у задачах? (Закінчували умови задач, придумували запитання, придумували задачі за розв’язками, за числовими даними і запитаннями.)
Яка із задач сподобалась найбільше? Чим саме?
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»