Скалонівка та Залінійне, залишки Козловської і Федорівської фортець Української укріпленої лінії

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Історичні та памятні місця Зачепилівського району

Скалонівка та Залінійне, залишки Козловської і Федорівської фортець Української укріпленої лінії

Для захисту південних кордонів російської імперії від спустошливих набігів з боку кримського ханства – васала Султанської Туреччини – в 1731-1733 рр. Було збудовано Українську укріплену лінію, яка простягалася від Дніпра, проходила по течії ріки Оріль та її притоки Берестової, а далі йшла по річці Береці до впадіння її у Сіверський Донець. Довжина Української лінії досягала понад 285 км. На ній було споруджено 16 фортець, на відстані 20-30 км одна від одної і 49 редутів, з’єднаних між собою високим суцільним земляним валом. Обороняли її 20 полків ландміліції чисельністю близько 22 тисячі чоловік. На озброєнні яких було 180 гармат і 30 гаубиць. В основному будівництво укріпленої лінії закінчилося у 1733 році. Щорічно на спорудженні укріплень працювало 20 тисяч лівобережних, 2 тисячі слобідських козаків і 10 тисяч селян, яких направляли сюди за наказом російського уряду: кожні 100 дворів посилали на роботи 10 чоловік і споряджали хуру (віз, тягло, знаряддя праці і продукти харчування). В наступні роки. До 1740 р., проводилися ремонтні роботи, а також різні вдосконалення. За часи спорудження, 1731-1740 рр., Українська лінія позбавила життя тисячі козаків та селян. невідомий автор “Історія Русів” зазначає: “…така праця в інших країнах вважалася б дивом людської творчості…, але тут тільки що рахується вона Українською лінією”.

На території сучасного Зачепилівського району знаходилися дві фортеці –Козловська і Федорівська. Обидві збудовані у 1732 р., за типовим проектом фортець Української лінії: укріплення мало форму чотирикутника, майже квадрата, кожна сторона якого дорівнювала 110-130 метрів, по кутах чотирикутника були збудовані бастіони, які значно збільшували розміри фортеці; всередині фортеці розташовувалися казарми, цейхгауз (військовий склад зброї, спорядження, тощо), пороховий льох, казна, колодязь. Козловська фортеця, залишки якої знаходяться на правому березі річки Берестової навпроти села Скалонівка, спочатку називалася “Кутоярська”. Можливо, ця назва повязана була з рельєфом місцевості в околиці фортеці. Приблизно в 40-х роках XVIII століття була перейменована – охорону в ній несли ландміліціонери полку, сформованого у великоросійському місті Козлові.

Сьогодні тільки з великими зусиллями можна уявити, що на місці, де зараз знаходиться тваринницька ферма в селі Залінійному, колись була фортеця Української укріпленої лінії, одна з 16-ти, споруджених кров’ю і потом наших пращурів-українців. Первісна назва цього укріплення – “Нове”, але пізніше воно отримало назву “Святого Федора” в память одного з колишніх московських правителів.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
7
дн.
0
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!