• Всеосвіта
 • Бібліотека
 • Етика
 • Система уроків з етики і психології сімейного життя Розділ «Особливості міжособистісних стосунків юнаків та дівчат»

Система уроків з етики і психології сімейного життя Розділ «Особливості міжособистісних стосунків юнаків та дівчат»

Опис документу:
Посібник містить розробки уроків з етики і психології сімейного життя у 10-11 класів з розділу: «Особливості міжособистісних стосунків юнаків та дівчат». Дані матеріали можуть бути використані вчителями етики та психо-логії сімейного життя, класними керівниками.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ПОСІБНИК

Система уроків з етики і психології

сімейного життя

Розділ «Особливості міжособистісних стосунків

юнаків та дівчат»

Козубенко Тетяна Михайлівна,

вчитель етики та психології сімейного життя

Смілянської загальноосвітньої школи

І-ІІІ ступенів №2

Зміст
 1. Урок-КВК “Дружба. Правила поведінки в дружніх стосунках. Причини послаблення дружньої прихильності”. 5

 2. Урок-дискусія “Кохання як найвище людське почуття. Види кохання. Етапи кохання. Закоханість. Різниця між коханням і закоханістю. Культура поведінки закоханих”. 8

 3. Урок-роздум “Щастя. Передумови щасливого життя й умов досягнення гармонії у взаємостосунках. Людські потреби. Бажання й примхи”. 16

 4. Урок-репортаж “Вибір партнера. Кохання з першого погляду. Кохання та спільні інтереси”. 22

 5. Урок-діалог “Особисті якості юнака та дівчини. Моральні основи взаємин між юнаком та дівчиною. Нерозділене кохання. “Ліки” від нещасливого кохання. Проблема самогубств через нещасливе кохання”. 26

 6. Урок-тренінг “Моделі кохання. Оптимістична та песимістична моделі”. 32

 7. Урок-конференція “Причини призупинення спілкування між юнаком та дівчиною. Ознаки насильства в стосунках. Психологічні ознаки жертв подружнього насильства”. 38

 8. Урок-година спілкування “Функції та засоби спілкування між юнаком та дівчиною. Знайомство. Невербальні засоби спілкування. Поза. Хода. Міжособистісний простір. Інтерпретація міміки та жестів”. 42

 9. Урок-подорож “Вербальні засоби спілкування. Інтонація як засіб вираження відгуків, емоцій, ставлення. Уявлення про вербальну взаємодію, культуру діалогу, думок”. 45

Використана література 47

Анотація

Посібник містить розробки уроків з етики і психології сімейного життя у 10-11 класі з теми: «Особливості міжособистісних стосунків юнаків та дівчат».

Дані матеріали можуть бути використані вчителями етики та психології сімейного життя.

Тема: Дружба. Правила поведінки в дружніх стосунках. Причини послаблення дружньої прихильності.

Мета: - розкрити суть поняття “дружба”;

 • формувати правильне поняття про дружбу;

 • показати основи юнацької дружби;

 • виховувати повагу у відношенні до друзів;

 • організація колективу учнів навколо КТС.

Обладнання: музичний центр, касети, диски, додатковий матеріал.

Базові поняття: симпатія, дружба.

Тип уроку: урок-КВК (урок-змагання).

Хід уроку-КВК.

І. Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми поговоримо про почуття “дружба”.

Дружба – вибіркове емоційно насичене ставлення однієї людини до іншої, що ґрунтується на взаємній симпатії. З другом діляться цінностями, переживаннями, враженнями, йому допомагають, будучи впевненими в аналогічному ставленні до себе. Особливого значення дружба набуває в підлітковому віці.

Симпатія – більш-менш стійке емоційно-позитивне ставлення людини до тих, хто відповідає її “еталону привабливості”.

ІІ. Викладення нового матеріалу.

Наш урок буде проходити у формі КВК. Змагання відбудуться між двома командами.

Я представляю команду дівчат “___________”, капітан команди__________.

І команду хлопців “___________”, капітан команди____________.

На всіх змаганнях, КВК присутнє журі. Я представляю Вам членів журі:

 1. Бондаренко Т.В. – директор школи

 2. Бондаренко О.Л. – соціальний педагог

 3. Чертова Т.М. – практичний психолог

 4. Радіонова О.О. – заступник директора з навчально-виховної роботи

Вчитель:

Наш КВК проходить під назвою “Дружбу ти цінуй і ніколи не заплямуй!”. Саме під такою назвою наші команди підготували візитки. Тож наш перший конкурс – ВІЗИТКА.

/виступ команди, оцінки журі/

Вчитель:

Ми продовжуємо розмову про дружбу. Особливо цінуються висловлювання, афоризми відомих людей. Наші команди готувалися до цього конкурсу. На протязі 5 хв. команди висловлюють, зачитують, по черзі, вислови про дружбу.

/вислови про дружбу/

Вчитель:

Справжній друг... . Який він?

Друзі – це характеристика людини. Дружба навчає розбиратися в людях. Я запрошую до себе капітанів, яких дійсно можна назвати справжніми друзями. КОНКУРС “ЧИ МОЖУТЬ ДРУЖИТИ ХЛОПЕЦЬ І ДІВЧИНА?”

За 1 хв. вам необхідно довести дане завдання.

/конкурс, оцінки журі/

Вчитель:

Скільки пісень створено про дружбу, дружбу жіночу, про чоловічу. Домашнім завданням для команд було підготувати музичний кліп про дружбу.

/показ кліпів, оцінювання/

Вчитель:

Яким же повинен бути справжній друг? Які якості характеру йому притаманні? Тож наступним завданням для команди буде: “Створити портрет ідеального друга” (7 – 10 хв.)

/спікери команд захищають створені портрети, оцінювання/

Вчитель:

Капітани нам довели, що існує дружба між хлопцями та дівчатами. Тож наступне завданням буде – “ДРУЖНЯ ПРИХИЛЬНІСТЬ”. Команда хлопців малює модельИз чего-же, из чего-же, из чего-же сделаны наши девченки”, а команда дівчат малює модельИз чего-же, из чего-же, из чего-же сделаны наши мальчишки”.

/спікери команд доводять кожну думку створеної моделі (10 хв.),

оцінювання/

ІІІ. Підсумкова частина.

Вчитель:

Сьогодні, під час уроку-КВК ми всі дізналися про чудове людське почуття – дружба. Саме дружба – це і школа самопізнання і саморозкриття, школа глибокої психологічної інтимності, без якої просто неможливе почуття кохання. Адже сама дружба – це основа кохання ал про кохання ми поговоримо на наступному уроці.

А на завершення я пропонує Вам наступне. Ви готували листи своїм друзям-одноліткам, друзям-однокласникам, друзям-вчителям. Ось – поштова скринька, в яку кожний з вас опустить свій лист.

Ось у цій скриньці знаходяться листи вашим друзям, людям, дружбу яких ви цінуєте понад усе. Вони знайдуть своїх адресатів, адже в них стільки потрібних і теплих слів, яких нам так часто бракує в житті. Ось тому дружбу ми можемо назвати школою взаєморозуміння, відповідальності, вірності і довіри.

Я надаю слово членам журі для підведення підсумків.

/підсумки КВК/

Вчитель:

До слова я запрошую практичного психолога школи.

/виступ психолога/

IV. Домашнє завдання.

Організувати та провести бліц-інтерв’ю “Мій друг” (випуск бюлетня).

Тема: Кохання як найвище людське почуття. Види кохання. Етапи кохання. Закоханість. Різниця між коханням і закоханістю. Культура поведінки закоханих.

Мета: - допомогти учням усвідомити суть поняття “кохання”;

 • формувати в учнів бажання кохати і бути коханими;

 • формувати культуру поведінки;

 • сприяти духовному розвитку особистості;

 • вміння оцінювати свою поведінку.

Обладнання: музичний центр, мікрофон, музичний супровід (диск), газети “Мій друг...”, “Дружба – це...”, “Кохання – це...”.

Базові поняття: кохання, культура поведінки, закоханість.

Тип уроку: урок-дискусія (урок комунікативної спрямованості).

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Перевірка знань учнів.

Ви пам’ятаєте, про що йшла мова на минулому уроці?

/відповіді учнів/

Так, темою минулого уроку була “Дружба. Правила поведінки в дружніх стосунках. Причини послаблення дружньої прихильності”. Пропоную кожному з вас записати на фліп-чартах свою думку стосовно поняття “Дружба” (учні записують, приклеюють на інформаційний стенд фліп-чарти “Дружба – це...”, 5 хв.)

Ви визначили, що дружба – є основою людських стосунків. Пропоную вашій увазі ознайомитися з матеріалами бліц-інтерв’ю “Мій друг”, який ви підготували.

/ознайомлення з матеріалами домашнього завдання/

Наш урок буде організовано у формі уроку-дискусії з використанням різних форм роботи.

Дискусійне питання: "Кохання – це..."

/відповіді учнів, прикріплюють фліп-чарти на інформаційному стенді, 10хв./

IV. Пояснення нового матеріалу.

Дозвольте ознайомити вас з історіями кохання. Любов грає важливу роль в житті кожної людини. Ми чуємо та знаємо багато висловів, фраз, історій про кохання. Психологи прийшли до висновку, що потреба бути коханим є основною емоційною необхідністю людини. Серед найбільших потреб для людини є потреба в любові. Адже всередині кожної людини поміщено "емоційний сосуд", який чекає, щоб його наповнили коханням. Любов – це вибір... . І якщо ви кохаєте, або вас кохають, то це означає, що є важливою людиною для іншої людини. Наше життя від кохання наповнюється новим змістом і цей зміст ми бачимо саме в коханні, яке є тією силою, що змінює кожного з нас, змінює все, що нас оточує.

/зачитуються історії кохання, 10 хв/

* * *

Кохання моїх батьків

Моїх батьків звела доля разом в дуже особливий день, точніше особливий вечір, на вечір Івана Купала. Адже це свято, коли кожна самотня людина, яка прагне кохання обов’язково знаходить собі пару. Мій тато відразу помітив маму серед ще невеликого натовпу (вечір тільки починався), яка щось так весело розповідала своїм друзям. Вона дуже сподобалася татові, але підійти він не наважувався, тому що мама була не сама, а з своїми друзями. І тато почав чекати слушної нагоди. Дуже скоро мама відійшла від друзів, щоб зустрітися з подругою, але зустрілася з татом. Він просто підійшов і спитав дозволу познайомитися, на що мама відповіла взаємністю. Вони розмовляли і веселилися, і не помітили як минув чудовий вечір. Мама з подругою поспішили додому. Тато хотів домовитися про наступну зустріч, але не встиг. На наступний ранок тато прокинувся з думкою про маму, яка здалась йому особливою і він дуже захотів побачити її знову. Він дуже жалкував, що не домовився про побачення і вирішив обов’язково знайти її.

Мама теж згадувала той вечір знайомства і їй теж хотілося знову зустрітися з татом, бо і він здався їй не таким як всі.

Доля – це особлива річ, яка знову подарувала їм зустріч. Мої батьки випадково зустрілися на березі біля річки, куди прийшли відпочити, спекотного дня. Відтоді вони почали зустрічатися майже кожного вечора. Вони відчули, що не можуть жити один без одного і зрозуміли, що це і є справжнє кохання.

Невдовзі вони одружились в день Івана Купала, щоб завжди пам’ятати, що саме завдяки цьому святу вони знайшли одне одного.

Валова Аліна

* * *

Історія кохання моїх батьків

Одного прекрасного вечора в училищі, де навчалася юна дівчина, був вечір знайомств. Дівчину звали Валентина. Їй було 17 років. Коли вона танцювала в колі своїх друзів, вона помітила молодого юнака, який постійно на неї поглядав і посміхався. Це був 22-річний Олександр. Дівчина відповіла взаємністю і йому посміхнулася теж. Хлопець виявився несміливим і в цей вечір їм так і не вдалося познайомитися. Через друзів він дізнався як її звати і де вона проживає. Через декілька днів він вже стояв біля її гуртожитку і чекав на неї. Коли вийшла Валентина з подругами на прогулянку, вона побачила того самого хлопця з дискотеки. Олександр стояв з великим букетом троянд і цукерками. Він дивився на неї закоханим поглядом. Юнак підійшов до Валентини і подарував їй квіти з цукерками. Він запропонував їй піти до кінотеатру і вона погодилася. Цього вечора вони багато дізналися цікавого одне про одного. Перший поцілунок відбувся тільки через місяць їхнього знайомства. Через пів року Олександр познайомив дівчину зі своїми батьками і представив її як майбутню дружину. Після цього він теж познайомився з сім’єю Валентини. 1982 рік вони зустріли разом із друзями Олександра. Вони зустрічалися рік і після цього Олександр запропонував Валентині вийти за нього заміж. Після одруження вони вирушили в романтичну подорож в Крим до м. Гурзуф. Після 9-ти місяців Валентина подарувала коханому чудового сина, якого назвали теж Олександр. А через 5 років в них з’явилася дівчинка, яку назвали Анна. Відтоді вони живуть душа в душу 22 роки.

Радзівіл Анна

* * *

Історія кохання моїх батьків

Мої батьки познайомилися в поїзді, але перед тим, як сісти мама не могла купити квиток, тато цим часом помітив її і підійшов познайомитися, потім як дізнався, що у неї немає квитка, а мамі потрібно їхати, запропонував мамі свій квиток, мама погодилася і взяла, так як у тата їх було два, тому що з ним ще повинен був їхати його друг, але тато попросив його дочекатися наступного поїзда і приїхати самому. Друг зрозумів і підтримав тата у його вчинку. В поїзді тато з мамою познайомилися ближче і сподобалися один одному. Але потім з’ясувалося, що мама їхала до свого хлопця, а тато з навчання додому. Далі мама сказала, що наступного дня буде повертатись додому. Тато на слідуючий день чекав маму біля поїзду, яким вона повинна була повертатись додому. Коли тато побачив маму він не зміг підійти, тому що вона була не одна, а з своїм хлопцем, який її проводжав. Коли мама поїхала він прийшов до висновку, що знайде її, щоб там не було. І його мрія здійснилася, звичайно не відразу, але тато дізнався де вона проживала, коли навчалася. Прийшовши в гуртожиток став чекати на неї, тому що знав, що мама вийде гуляти з подругами. Він зустрів її з великим букетом гвоздик і цукерками. Мама була в шоці і не вірила своїм очам, що тато її знайшов. Пізніше вони почали зустрічатися.

1 листопада у тата і маминої мами День народження. Мама з татом пішли відіслати телеграму з привітанням, і в цей день тато запропонував мамі руку і серце, тому вони вирішили написати в телеграмі про цю звістку як подарунок. Пізніше мама з татом розписалися і через 9 місяців у них з’явилась дівчинка.

15 років мама з татом живуть щасливо і згадують свою історію зустрічі з великими і щасливими усмішками на устах.

Міллер Вікторія

* * *

Історія кохання моїх батьків

Ця історія розпочалась дев’ятнадцять років тому. В місті Сміла проживала молода дівчина на ім’я Олена. Вона була дуже вразлива, добра, цікава людина. В житті вона зустрічала багато хлопців, але щоб кохання було взаємним чи довгим ніяк не виходило. Одного разу мати Олени, прийшовши з роботи додому, розказала дівчині, що на підприємстві, де працює мама, з’явився новий хлопець, який її дуже вразив. З розповідей матері Олена дізналась, що хлопця звали Олег і, що він дуже розумна і цікава людина. І от Олена вирішила познайомитись з Олегом. Вийшло це просто. Під час навчання в технікумі дівчині задали дуже важку домашню роботу. Олена просиділа весь вечір над задачами, і от мама порадила звернутись до Олега. Коли вона познайомилась з хлопцем, виявилось, що все, що розказувала їй мама було правдою. Хлопець і дівчина закохались одне в одного з першого погляду. І це було видно навіть по їхніх вчинках. Коли Олена від’їжджала хоча б в коротке відрядження і не говорила про це коханому, то він все одно знаходив її. Коли дівчина “перевірила” Олега на хазяйновитість і прийшла без попередження до нього додому, то вона побачила чисту затишну кімнату. З кожним днем їхні почуття наростали. І от настав той час, коли Олег вирішив показати свою наречену батькам. Дівчина їм дуже сподобалась. Незабаром відбулося засватування та весілля. Молодята на все життя запам’ятали цю дату – 6 листопада 1987 року. Невдовзі молода дружина порадувала чоловіка дитиною – дівчинкою, яку назвали Олею. Всі дуже її любили і на її прохання мама народила сестричку, яку Оля назвала Анею. Шли роки. Мама з татом дуже хотіли сина і от народився братик Вовчик, якого назвали на честь дідуся Володимира. Минуло сімнадцять років з того часу, коли ця пара стала на весільний рушник. Ці сімнадцять років стали найщасливішими роками життя цієї пари. І, незважаючи ні на які перешкоди, сім’я залишилась міцною і єдиною на протязі багатьох років.

Кикоть Ольга

Ознайомимося із видами кохання (сучасна класифікація) (учні записують визначення, 10 хв):

 1. Ерос – кохання-захоплення, яке направлене на фізичне злиття.

 2. Людус – кохання з глибинною почуттів, досить легко допускає зраду партнерів.

 3. Сторче – спокійна, тепла любов-дружба.

 4. Прагма – розсудлива, піддається контролю, кохання по розрахунку.

 5. Агапе – безкорисливе кохання – самовіддача.

 6. Манія – любо-одержимість, для якої притаманна невпевненість і залежність від об’єкту захоплення.

Поговоримо про етапи кохання:

 1. Симпатія

 2. Дружба

 3. Закоханість

 4. Освідчення

 5. Кохання

/робота в малих групах, 2 хв/

Завдання: Кожна група характеризує один із етапів кохання. Спікери захищають визначенні поняття.

З поняттями “симпатія”, “дружба”, “закоханість”, “освідчення”, “кохання” ми щойно ознайомились. Хочу нагадати одне з правил наших занять – думка кожного є важлива. Хочу додати, що закоханість – це перший крок до кохання. І від кожного з вас залежить чи переросте закоханість у кохання. Але досить складно відрізнити закоханість від кохання. Найоб’єктивнішим суддею є час, який розставляє все на свої місця: закоханість або проходить, або переростає в кохання.

У сучасному молодіжному середовищі недостатньо приділяється увага питанню культури поведінки закоханих. Як доросла людина, я можу зазначити, що пристойно, а що ні в поведінці закоханих. Але мені б хотілося, або це завдання вирішили всі.

Мозковий штурм” – “Культура поведінки закоханих”.

Вчитель. Культура поведінки закоханих

Досить часто ви чуєте про культуру поведінки. Ми поговоримо про культуру поведінки закоханих. Мова піде про прийняті в суспільстві норми в стосунках закоханих. Практика показує, що в цьому питанні перед юнаками та дівчатами постає багато питань: як поводити себе під час першого побачення? Що робити, якщо кохання не взаємне? Коли можна вперше цілуватися? Як поводити себе з коханою людиною? Перш за все необхідно поговорити про свої очікування у відношенні один до одного. Це допоможе краще пізнати один одного і розібратися в своїх почуттях.

Уже перші години спілкування закоханих зможуть розповісти багато чого про людину, допоможуть побудувати майбутні стосунки. Розв’язний стиль поведінки навряд чи буде основою для чистих, міцних стосунків. Швидкі слова “Я тебе кохаю” повинні насторожити, бо вони промовлені з легкістю. І навряд чи вони щирі. А якщо твій хлопець насміхається над іншими дівчатами, то чи не буде він потім зі своїми друзями насміхатися над тобою, обговорювати тебе???

Часи змінилися, але суть культури закоханих залишилась – бережливе, з повагою ставлення до жінки (дівчини). Бути лицарем (досвід В.В. Демиденко). Бути благородним, порядним. Саме чоловікові належить як будуватимуться і розвиватимуться стосунки. А що ж дівчата? Пасивно все приймати? Ні! Саме від дівчини залежить стиль відносин, їх чистота. Головна цінність дівчат – жіночність. В жіночій слабкості є велика сила. Поруч з такою жінкою, чоловік стає мужнім, сильнішим, виникає бажання захистити.

Неможливо говорити про культуру закоханих не звернувши уваги на сферу інтимних питань. Природа готує Вас до дорослих почуттів. Ось чому дорослі (батьки) хвилюються, щоб ви, молодь, не помилилися, не зробили помилок. Крок в “доросле інтимне життя” може стати фатальним. Культура поведінки закоханих – це справа кожної закоханої пари. Від того, якими будуть стосунки в ранньому молодому віці залежить ваше майбутнє сімейне життя.

І пам’ятайте: якщо кохання справжнє, то чисті стосунки між закоханими зазвичай роблять це кохання глибшим, міцнішим.

Л.М. Толстой говорив, що все приходить вчасно до тих, хто вміє чекати.

Обираючи лінію своєї поведінки, важливо задуматися над тим, що нічого в житті неможливо повернути та прожити заново.

V. Закріплення нового матеріалу.

Лунає мелодія

Прислухайтесь, від вашого почуття любові народжується чудова мелодія. Дозвольте взяти інтерв’ю у Вашої любові?
/вправа “Мікрофон”/

Запитання вправи:

 1. Кохання, скажи нам, чому ти оселилося в серці____? (називається ім’я учня).

 2. З якою метою ти оселилась в цьому серці?

 3. Кохання, чи подобаєшся ти сама собі? Чому?

 4. Як ти гадаєш, Кохання,________ тобою дорожить?

 5. Любов, а що тобі найбільше подобається в _________(ім’я учня)?

 6. До всіх: “Любов, в чиєму серці ти хотіла б ще поселитися?”

/відповіді учнів/

Скажіть: Де живе Кохання?

- В Серці?

Що означає Кохання... .Вичерпного визначення так і не існує. Кожен сам визначає для себе, що для нього кохання. Кохання передбачає наявність лише одного обранця і гармонійне злиття трьох потягів – душі, розуму і тіла.

Кохання – це щастя, воно вважається вищим ступенем людських стосунків, це свого роду іспит. І чи складе його людина? Залежить від неї самої. А про щастя ми поговоримо на наступному уроці.

VІ. Підбиття підсумків уроку.

 • позитивні аспекти уроку

 • оцінювання

VІІ. Домашнє завдання. Твір-ессе “Історія кохання моїх батьків (знайомих)”.

Тема: Щастя. Передумови щасливого життя й умови досягнення гармонії у взаємостосунках. Людські потреби. Бажання і примхи.

Мета: - допомогти учням усвідомити суть понять: “щастя”, “потреби”, “бажання”, “примхи”;

 • вчити бути оптимістами;

 • формувати в учнів бажання до самопізнання, самовдосконалення;

 • виховувати повагу у відношенні до друзів;

 • сприяти духовному розвиткові особистості;

 • виховувати бажання бути щасливою людиною.

Обладнання: дерев’яна скринька, інформаційна схема, серце іграшкове.

Базові поняття: щастя, бажання, примхи, потреби.

Тип уроку: урок-роздум.

Хід уроку.

“Щастя – нагорода природи за те, що ми чогось прагнемо, діємо, використовуємо кожний шанс, який нам дає доля: щастя – на перехресті прагнення й долі”

(С. Соловейчик)

І. Організаційний етап.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

На минулому уроці ми говорили про кохання, про його види та етапи. Домашнє завдання, яке ви підготували є важливим етапом для розвитку ваших власних почуттів; усвідомленням того, що кохання справді існує, про це ми почуємо з ваших творчих робіт “Історія кохання моїх батьків”.

/учні зачитують творчі роботи і кладуть на стіл, на якому знаходиться

іграшкове серце і скринька, 5 хв/

IV. Пояснення нового матеріалу.

Сьогодні ми поговоримо про щастя. Одвічне питання, відповідь на яке людина прагне дати з моменту його виникнення, - питання про людське щастя. Мабуть, скільки людей робили спробу визначити цей феномен, стільки було варіантів відповідей, тому що кожна людина розуміє щастя по-своєму.

Так, одні роблять висновок, що щастя взагалі не існує, що це – міраж або казкова жар-птиця, за якою женеться людина і яку ніколи не впіймаєш; інші вважають, що людина бачить своє щастя тільки в тому, чого в неї немає; треті, виходячи з альтернативи, що людина може бути щасливою або нещасливою, стверджують, що щастя полягає в тому, що немає щастя. Часто можна почути думку, що людське щастя не залежить від особистих якостей, що воно визначається долею чи фортуною... .

Щастя – це найбільше задоволення самим життям, здійснення свого призначення, досягнення життєвої мети. Люди по різному розуміють свої життєві цілі, а звідси їхні уявлення про щастя мають індивідуальний характер.

ВправаІнтерв’ю” (робота в парах).

Завдання: Запитайте один в одного і запишіть відповіді на запитання (5 хв):

 1. Що ж насамперед нам потрібно в житті, щоб бути щасливими?

 2. Запишіть три основні для вас життєві цінності.

/обговорення відповідей, підсумок завдання; обговорення декількох пар/

Ви хочете бути щасливими? – напевно кожен відповість “так”. Що ж таке щастя? Тлумачний словник дає наступне визначення: “щастя – це стан цілковитого задоволення життям, відчуття глибокого вдоволення та безмежної радості, яких зазнає хто-небудь”. /запис в зошити/.

А психологи стверджують, що щастя – це почуття внутрішньої радості, утіхи, блаженства. Коли людина щаслива, їй притаманні гарний настрій, урівноваженість, відсутність переживань.

Вправа: “Веселка”

Завдання: Дайте визначення поняття “щастя” одним реченням. (5 хв.)

/зачитати надписи-думки/

Погляньте, яка кольорова веселка перед нами із поняттям “щастя”.

Коли людина щаслива, її життя забарвлюється у безліч яскравих відтінків.

Для когось щастя – друзі, сім’я, кохання, робота, захоплення... . Але всі ми прагнемо щастя. Я бажаю, щоб життя кожного з вас нагадувало веселку – відтінки якої – це щасливі моменти вашого життя.

Робота в групах (дві)

Завдання: “Як ви вважаєте, чи потрібно докладати зусилля, щоб бути щасливим? Які зусилля? Обґрунтуйте свою думку.”

/відповіді спікерів груп. Підсумки вправи, 5 хв/

Отже, щастя залежить не від того, що ти маєш, де живеш, чим займаєшся, а від того, чи вмієш ти бути щасливим. Виявляється, можна навчитися бути щасливим. Давайте спробуємо створити модель “Передумови щасливого життя й умови досягнення гармонії у взаємостосунках”.

/на ватмані будується модель.

Всі учні пропонують свої думки, вчитель записує, 5 хв/

Рецепт для досягнення щастя й гармонії:

 • Передусім “не пиляйте тирсу”, “не жуйте погане”, бо песимізм створює “нещасливий світ”. Не шкодуйте за тим, чого немає, радійте тому, що є.

 • Не висувайте до життя надмірно ідеалізованих вимог. Нічого ідеального в житті немає. Лише сприймаючи світ таким, який він є, тобто недосконалим, можна прагнути поліпшити його, знаходити радість у самому процесі його вдосконалення.

 • Якщо ви хочете бути щасливим, не хапайтесь істерично за скороминуще. Не можна жити днем учорашнім. Минуле треба пам’ятати, а майбутнім – жити.

 • Якщо ви зосереджуватиметеся тільки на своєму “Я”, то всі дрібниці перетворюватимуться на величні проблеми: стануть “закривати небо”. Розширюйте коло своїх інтересів, охоплюючи найрізноманітніші сфери.

 • Спокійно і з гідністю сприймайте самого себе. Кожна людина заслуговує на розуміння, співчуття, повагу. Тому варто виявити до себе і до інших повагу, сприйняття себе є умовою любові до інших.

МОДЕЛЬ

Передумови щасливого життя і умови досягнення гармонії у взаємостосунках”

ПЕРЕДУМОВИ

ЩАСЛИВОГО ЖИТТЯ

ГАРМОНІЯ У

ВЗАЄМОСТОСУНКАХ

 • здоров’я людини

 • самореалізація

 • статус

 • довіра

 • коло людей, яким ти довіряєш

 • улюблена робота

 • радійте життю (“не пиляйте “тирсу”, “не жуйте погане”)

 • сприймайте світ таким, який він є

 • знаходьте радість у кожному дні

 • живіть майбутнім

 • розширюйте коло інтересів

 • самосприйняття

 • повага, любов, турбота, відповідальність до інших

Передумови випливають із потреб. Є різні умови потреб (особисті, загальнолюдські).

Проте в будь-якому разі щастя не є задоволенням СВОЇХ потреб і бажань.

Діяльність людини завжди ґрунтується на певних потребахстанах живої істоти для задоволення яких потрібні відповідні об’єкти.

Біологічні потреби: їжа, безпека продовження роду тощо.

Людські (індивідуальні) потреби: матеріальні (відбивають потребу людини в предметах матеріальної культури (речі, побут, житло, одяг тощо)); духовні (в предметах духовної культури (знання, продукти наукової і художньої творчості)).

Потреби особистості: самореалізація, самоствердження, творчість, бути особистістю.

Кожна потреба має свій певний зміст.

Головне, що саме предмети навколишнього світу, а не прагнення, бажання, наміри, реально спонукають діяльність. Саме завдяки цьому людина є невід’ємною частиною світу. Людина живе в світі і пов’язана з ним безліччю “ниток”, що їх функцію виконують мотиви як предмети потреб. Які потреби такі й бажання.

МОДЕЛЬ

Людські потреби, бажання і примхи”

Висновок: Задовольняючи чи не задовольняючи потреби, людина так чи інакше ставиться до навколишнього світу, глибоко переживає стосунки зі світом й за допомогою свідомості прагне розібратися в них.

V. Закріплення матеріалу.

А тепер пропоную повчитися бути щасливими. Працюємо в групах (2 групи, 5 хв).

Завдання: Уважно прочитайте ситуації. Обговоріть у групі і постарайтесь знати позитив.

Ситуація 1: Твій найкращий друг щасливий. Він закохався, а ти ще ні, просить про невелику послугу: позичити твою модну куртку. Твої дії.

Ситуація 2: Вам доручили організувати акцію збору подарунків дітям-сиротам на свято Миколая. А вам терміново необхідно вирішити особисті проблеми. Як бути?

Висновок: Людина, яка думає лише про себе і шукає в усьому свій зиск, не може бути щасливою. “Хочеш жити для себе – живи для інших (Сенека).

Висновок до ситуації № 1. Ви знаєте історію “Титаніка”. А чи відома вам історія судна “Каліфорнія”? Коли тонув “Титанік”, в 30 милях від нього знаходилась “Каліфорнія”. О 1030 ранку радист “Каліфорнії” вимкнув рацію і пішов спати. Через годину з “Титаніка” полетів сигнал “SOS”. А на “Каліфорнії” його не чули. Можливо, саме в цьому полягає трагедія “Титаніка”: допомога була можлива, але той, хто міг допомогти, не знав про це. Це великий урок для нас. Коли ми пливемо течією життя, чиєсь інше життя може наштовхнутися на айсберг. Тож будьмо уважними, слухаймо “SOS” інших людей і пам’ятаймо, що “титаніки” десь поруч, варто лише прислухатися і вчасно прийти на допомогу.

Висновок до ситуації № 2. Ви знаєте легенду про Данко, який подарував людям своє серце. Він урятував багато людей. Данко вирвав із грудей своє серце й освітив ним дорогу людям. А люди засліплені радістю порятунку, навіть не помітили його смерті і байдуже розтоптали його серце.

Ситуація 3: Ви потрапили у віртуальний простір. Ви можете загадати будь-яке бажання, але лише одне і тільки зараз.

/учні загадують бажання. По бажанню їх промовляють. 30сек/

VІ. Підбиття підсумків уроку.

Отже, щоб бути щасливим завтра, треба докласти зусиль уже сьогодні. Варто лише захотіти бути щасливим.

Хочеш бути щасливим – будь ним.

Робіть добро, допомагайте іншим, вірте в себе і ви обов’язково будете щасливими (зачитати епіграф на дошці).

Щастя – це сонце в душі, задоволення і гармонія із самим собою і світом.

Вправа: “Твій портрет у променях сонця”.

Твій портрет у променях сонця.

Напиши своє ім’я і намалюй портрет у центрі сонячного кола. Потім уздовж променів напиши все гарне, що ти про себе знаєш.

Може варто додати ще променів?!...

Від кого ж залежить щастя? /відповіді учнів/.
 • оцінювання

 • аналіз

 • прочитати епіграф

VІІ. Повідомлення домашнього завдання.

1) Психологічна вправа “Мій щасливий день”

Заплющте очі. Помрійте. Уявіть, як настає ваш щасливий день.

2) Реферат “Щастя і задоволення та як їх досягти”.

Тема: Вибір партнера. Кохання з першого погляду. Кохання та спільні інтереси.

Мета: - формувати навички партнерського спілкування між дівчатами та хлопцями;

 • розвивати комунікативні уміння та навички;

 • зіставлення різних точок зору;

 • виховувати повагу та відповідальність до почуття “кохання”.

Обладнання: музичний центр, мікрофон, диск з мелодією.

Тип уроку: урок-репортаж (урок комунікативної спрямованості).

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

/учні сидять на стільцях півколом/

Вчитель-диктор TV: Доброго дня! В ефірі – Служба Новин. Останнім часом події в епіцентрі Смілянської школи № 10. саме тут учні 10А класу досліджують тему “Кохання... Закоханість”. Наші журналісти сповістили нас, що особливо зацікавилися цим питанням учні саме на передодні Дня Святого Валентина. Що ж довелося побувати в епіцентрі подій. Наш репортаж із Сміли. І мова піде про кохання з першого погляду. Хто організував репортаж? – Відповім: Сама Любов!

/лунає ніжна мелодія/

Сьогодні та тема, яка хвилює молодь із покоління в покоління – Кохання з першого погляду. І запитайте у дорослих, кожен з них пам’ятає перше кохання. І спогади про нього різні – щемливі, гіркі, радісні... . Сьогодні у нас урок-репортаж. Ви здивуєтесь, хто проводитиме репортаж? Відповім – сама Любов.

/мелодія, входить Любов і танцює/

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

Любов: Мене чекають завжди і всюди. Ви говорили про мене, підготували творчі доробки про "Історію кохання своїх батьків". Ви бачлил як світилися очі у ваших тат і мам, коли вони згадували, як зустрілися, коли з’явилася в їхніх серцях я – їхня Любов.

А потім від цього кохання на світ з’явилися ви – єдині, найкращі, неповторні.

Наш репортаж буде здійснено серед учнів 10А класу Смілянської ЗОШ І – ІІІ ст. № 10. тема репортажу "Вибір партнера. Кохання з першого погляду".

Перш ніж організувати репортаж пропоную виконати завдання в групах.

Вчитель: Вправа "Дівчата – хлопці".

Завдання: учасникам груп необхідно продовжити запропоновані висловлювання (окремо хлопці, окремо дівчата).

Хлопці

Дівчата

 1. Хлопці мають бути... .

 2. Дівчата мають бути... .

 1. Дівчата мають бути... .

 2. Хлопці мають бути... .

Створити ідеальні образи хлопця і дівчини.

Любов: Продовжуємо наш репортаж з місця події. І так, молодь визначилася із ідеальним образом хлопця і дівчини. Я звертаюся до спікерів груп для обґрунтування (спікери називають своє ім’я і обґрунтовують виконане завдання).

/Любов сидить за столом/

Любов: Я звертаюся до викладача курсу ЕПСЖ Козубенко Т.М.: "Що ви можете додати до питання "Вибір партнера" та щодо створення ідеальних образів хлопців та дівчат?"

Вчитель: Чоловіки і жінки – це два різних світи; різні один для одного, тим самим цікаві і притягують один до одного. Вибір партнера, вибір іншої людини для побудови дружніх стосунків чи стосунків в коханні кожна людина обирає для себе індивідуально. Кожен з нас сам для себе вирішує, кого б він хотів бачити поруч (вчитель аналізує результати вправи).

Любов (на фоні музики): Наш репортаж продовжується. Мова піде про почуття першого кохання. Я вперше приходжу до тебе, до кожного з вас, вас переповнюють невідомі почуття і кожен з вас відкриває для себе не тільки іншу людину в усій її красі, а відкриваєте самих себе. Що зі мною відбувається? – думаєте ви. Для вас головне: бачити, слухати, дихати одним повітрям із коханою людиною. Перше кохання нагадує блискавку. Він (Вона) посміхнулась тобі і в тебе забилося серце, застукало в скронях, перехопило дихання. Одна мить, але все пам’ятаєш. Ти шукаєш очима її чи його серед інших людей. Думки починають крутитися навколо обраної, хочеться бачити частіше, ти шукаєш випадкових зустрічей.

Людина, яку ти покохав лише одна має для тебе значення. Вона більше, ніж Всесвіт.

Інтерв’ю по колу: Я хочу запитати у вас, що ви відчуваєте чи відчули, коли вперше закохалися? /відповіді учнів/.

Вчитель: Спілкуючись, закохані немов обмінюються частинками своїх душ. Хочеться згадати слова, які у Екзюпері мудрий Лис говорив Маленькому Принцу: "Зорко одно лишь сердце. Самого главного не увидишь". Люди, які кохають один одного справді вміють "розмовляти" мовчки, розуміючи один одного без слів.

Хочу зазначити, що кохання з першого погляду засліплює. Ми не бачимо недоліків, а от переваги ми перебільшуємо.

Закоханий і той, хто кохає...?! Їх відмінність в тому, що перший сконцентрований на своїх почуттях і відчуттях. Коли ж приходить справжнє почуття, людині, що кохає насамперед цікава не вона сама, скільки та, кого він кохає.

/музика – мелодія/

Любов: Ще у Древній Греції народилася формула ідеального кохання. Я подарую вам її: "Влечение души порождает дружбу, влечение ума порождает уважение, влечение тела порождает желание. Соединение трёх влечений порождает ЛЮБОВЬ".

Вчитель: Перше кохання, як правило носить платонічний характер. Предмет кохання обожнюється, але фізична близькість, як правило, - відсутня. Чистота думок і вчинків першого почуття – це прекрасна школи кохання-поваги. Адже перш ніж покохати з почуттям, необхідно покохати в людині саму людину.

Любов: Наш репортаж продовжується з місця події і хочу звернутися з наступним запитанням до молоді: "Кохання та спільні інтереси". Наскільки це важливо? І чи необхідно мати спільні інтереси? (2 групи обговорюють дане дискусійне питання. Обґрунтовують відповідь, 5 хв).

IV. Діагностика правильності засвоєння учнями знань (теми).

Любов: Наш репортаж наближається до логічного завершення. До слова я запрошую практичного психолога Чертову Т.М. для аналізу даного питання і висловлення своїх власних поглядів.

/відповідь-виступ практичного психолога/

Мозковий штурм: "Які найважливіші якості у виборі партнера для сімейного життя?".

Любов: Наш репортаж завершується. Мені особисто було приємно бути на цій зустрічі, рада була спілкуванню з молоддю. Хочу запитати у вас: "Чи вмієш ти кохати? Чи готовий до зустрічі із справжнім почуттям? Чи готовий чекати, не розмінюючись на дрібниці? Чи достатньо великий твій внутрішній світ, аби вмістити почуття, величезне, як світ?" Питання в мене безкінечні. Бо Я – Кохання і хочу, щоб кожен з вас дав відповіді собі самому.

Кохайте і будьте коханими!

/музика. Любов залишається в аудиторії, танцює, торкаючись "червоним шарфом" до серця кожного. Сюжетний танець закоханих/.

V. Підбиття підсумків уроку.

- аналіз

- оцінювання

Вчитель: Наш урок-репортаж завершено. Як же бути кожному з вас? Мабуть, необхідно кохати того, хто гідний вашого кохання:

 • ніколи не губити почуття власної гідності;

 • не принижувати гідність іншої людини;

 • не приймати захоплення за кохання;

 • усвідомлювати свою особисту відповідальність за стосунки... і за майбутню сім’ю...

З основними подіями ми вас ознайомили. А зараз

ПРОГНОЗ ПОГОДИ ДЛЯ ЗАКОХАНИХ

/карта погоди/

Погода залишається досить сприятливою для закоханих і коханих! Наближається ейфорічний циклон з боку півострова 10А. Бурхливі почуття коханих та закоханих Іщука Сергія, Міллер Віки, Радзивіл Анни. Мальованої Яни переповнюють весь півострів 10А, і "амурчики" не встигають літати від серця до серця. Потепління матимемо в тій частині півострову, де живуть жителі, які вважали, що кохання не існує. Але насувається хвиля освідчень.

Не забудьте про парасольки!

Емоційний стан закоханих призведе до невеликого вітру з поцілунками. суперечками про те, що ж подарувати на День Святого Валентина, та страждань – коли нарешті ми знову зустрінемось. Перші прояви закоханості у вигляді ніжних симпатій наближаються до інших жителів півострову.

Хочемо нагади – одягайтеся тепліше, надворі прохолодно. Але закохані мають такі гарячі серця, що вони розтопили і сніги і кригу!

Півострів 10А перебуває у епіцентрі почуття Кохання.

Тож нехай проблеми і негоди не роблять вам в житті погоди.

Нашу Службу Новин завершено. В студії з вами були ведучі – Пантась Вікторія, Козубенко Тетяна та учасники подій – 10А клас.

З новинами з епіцентру подій ви познайомитесь у наступних випусках.

На все добре!

VІ. Повідомлення домашнього завдання.

Підготувати реферат за темою "Історія кохання видатних людей".

Тема: Особисті якості юнака та дівчини. Моральні основи взаємин між юнаком та дівчиною. Нерозділене кохання. "Ліки" від нещасливого кохання. проблема самогубств через нещасливе кохання.

Мета: - допомогти учням усвідомити суть поняття “кохання”;

 • розуміння позиції іншої людини;

 • виховання моральних якостей в учнів;

 • доведення цінності та неповторності кожного учня.

Обладнання: додатковий інформаційний матеріал за темою уроку.

Тип уроку: урок-діалог.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Дану тему уроку ми проведемо у формі уроку-діалогу. Під час уроку використаємо форму роботи "акваріум".

"Акваріум" – одна із груп сідає в центрі класу. Група отримує лист із ситуацією і завдання:

 • прочитати вголос ситуацію;

 • обговорити її в групі, використовуючи метод дискусії;

 • дійти спільного рішення за 3 – 4 хв.

Вчитель ознгайомлює клас із цим завданням і нагадує правила дискусії в малих групах. Групі, що в центрі, пропонується уголос прочитати ситуацію та обговорити її розв’язання. Всі інші учні класу слухають, не втручаючись у хід обговорення. Після обговорення, група-акваріум займає свої місця, вчитель ставить запитання до класу:

 • Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?

 • Чи була ця думка досить аргументована, доведена?

 • Який із аргументів ви вважаєте найбільш переконливим?

Після цього місця в "Акваріумі" займає інша група і обговорює іншу ситуацію.

Як ви розумієте поняття "мораль"? /відповіді учнів/

Мораль – це сфера соціального, що існує як система поглядів і уявлень, норм і оцінок, принципів, правил і переконань, у межах яких регулюється поведінка людини.

Мораль є найдієвішим визначником світоглядної культури. Необхідно усвідомити, що найвищий прояв моральності – це життя кожної людини (особистості), яка вибираючи найвищою цінністю себе, людину, реалізує це життя, пам’ятаючи, що цінність людини значуща лише в межах людського вибору.

Мораль стає дійсно орієнтиром тоді, коли людина і суспільство керуються такими моральними принципами і нормами:

 • добропорядність;

 • совість;

 • правда;

 • милосердя;

 • доброзичливість;

 • вірність ідеалам;

 • справедливість;

 • братерство;

 • миролюбність;

 • працелюбність;

 • щастя;

 • віра;

 • честь;

 • гідність...

Моральне становлення – це становлення совісті людини.

Совість – моральне почуття і усвідомлення людиною добра і зла; душевний відгук на них, свідома відповідальність за себе та інших людей. Совість – охоронець правди та вартовий істини.

Мораль – це правила поведінки людини стосовно суспільства, інших людей і себе.

IV. Пояснення нового матеріалу.

Взаємостосунки між юнаком та дівчиною визначаються нерівномірністю фізичного дозрівання, особливостями розвитку психіки. Хоча дівчата дорослішають раніше, проте у них переважає потреба в психологічній близькості й лише потім в чуттєво-еротичній. Емоційне спілкування, духовна єдність є для дівчат досить цінним. Чому? Як ви вважаєте? (відповіді учнів). Тільки з віком приходить сексуальна активність.

У юнаків навпаки – раніше пробуджується потреба в чуттєво-еротичній близькості. Ці відмінності ведуть до поляризації чоловічих та жіночих ролей, що й визначає стосунки між юнаком та дівчиною.

Юнаки швидше відділяють головне від другорядного, краще узагальнюють. Дівчата є часто захоплюються деталями. Чому? (відповіді учнів). Так, для нас, жінок, дрібниць не має і все є важливим. Будь-яку подію дівчата сприймають більш емоційно, розповідаючи про неї, дають перш за все особистісну оцінку, а ю6наки намагаються викладати суть.

З різних причин у юнаків і дівчат з’являються сміх і плач. По-різному вони ставлять до думки оточуючих, у різні періоди формуються самосвідомість, еталони "справжнього чоловіка" та "справжньої жінки".

Еатлон чоловіка у юнаків формується рано, хлопці всіляко доводять свою мужність. Головна якість дівчат – жіночність.

Запрошую І групу в "акваріум".

Завдання: Необхідно визначити норми (моральні) взаємовідносин між юнаком та дівчиною.

Далі ми поговоримо про нерозділене кохання. Це питання особливо гострим залишається у підлітковому віці.

Мудрі люди вважають, що кохання – це Божий дарунок, а взаємність – це інша справа. Але ж, що може бути гіршим, ніж нерозділене кохання? Чи легко бути на самоті із своїми почуттями, розуміючи, що для обранця ти – порожній звук? Хтось в таких ситуаціях ховається в себе, як равлик, хтось плаче "в подушку, хтось вдається до самогубства, хтось, настраждавшись, через волю "викидає" із серця це кохання. Якщо почуття без взаємності, то чи варто за них боротися?

І знову – "акваріум" (група № 2).

Завдання: Розглянемо наступну ситуацію (додаток № 1).

Висновок до ситуації: Життя нам диктує свої правила, а ми їх виконуємо. Ми звикли чинити ординарно: він мене не кохає? Ну що ж... і сходимо з життєвої дистанції. І чекаємо іншого, більш вдалого випадку для кохання. Разом з тим правильною залишається банальна істина: "Фортуна любить сміливих".

Прошу групу № 3 зайняти місце в "акваріумі".

Завдання: Ситуація Я боролась до кінця і ось ми разом"" (додаток № 2).

Обговорення ситуації.

Висновок: Хтось з письменників сказав: "За кохання нічим заплати, крім кохання неможливо". І вже ж нікому невідомо, на яку самопожертву здатна людина заради кохання. Це почуття може зламати вас, а може зробити ще сильнішим, навчити мудрості і благородству. Мабуть, правильно, що в стражданні людина стає ще кращою і сильнішою. І часто – перемагає.

Прошу групу № 1 зайняти місце в "акваріумі".

Завдання: Розглянемо життєву ситуацію "Все прекрасне в світі народжується в муках" (додаток № 3).

Обговорення ситуації.

Висновок до ситуацій:

То чи варто боротися за кохання, якщо воно не взаємне? Я вже давно зрозуміла, що життя досить складне, аби придумати універсальні рецепти для тієї чи іншої ситуації. Ніколи не вірте людині, яка говорить: "Ой, у мене було точнісінько так". Ваша життєва ситуація може нагадувати тільки в загальному вигляді ситуацію іншої людини. Насправді ж, ваша ситуація – унікальна і неповторна. Якщо вам не відповідають взаємністю, прислухайтеся своєї душі, свого серця, але не поради друзів. Оцініть свої можливості: чи вистачить у вас сил, терпіння, бажання і мудрості боротися за своє кохання? Якщо так, то приготуйтеся до: приниження, страждань і поразок. Дійте рішуче. Викиньте із голови ординарні установки: так не прийнято, це соромно. Все, що ви вирішили зробити, робіть за принципом добра. Не залишайте іншого свободи – цього не терпить ніхто. Головне – намагайтеся бути необхідними в його житті. Не проявляйте слабкість, не дзвоніть (не діставайте дзвінками), не "пробивайте на сльозу" і не "шантажуйте". Ваше кохання в його очах повинно бути благородним і безкорисливим. Кохання само по собі має величезну силу.

Наступне питання, яке ми розглянемо "Ліки від нерозділеного кохання". Працюватимемо в двох групах. Кожна група визначає свої "ліки", а спікери нам доведуть значимість цих "ліків".

"Ліки" від нерозділеного кохання:

/повісити коли учні працюють в групах/.

 1. Запам’ятай, ніхто не вартий, аби ти залишив цей світ.

 2. Пам’ятай – ти єдиний і неповторний.

 3. Твоя "половинка" є в цьому світі, але ти її ще не знайшов.

 4. Будь щасливим від того, що ти вмієш кохати.

 5. Займися цікавою справою, заняттям.

 6. Придивись! А може він (вона) не вартий твого кохання.

 7. Самогубство – це не вихід, а в тебе чудовий вибір – жити, кохати в решті-решт бути коханим, бо попереду ще ціле життя!

V. Закріплення нового матеріалу.

Запитання: 1. Які висновки ви взяли для себе?

2. Що нового дізналися?

VІ. Підбиття підсумків уроку.

 • аналіз

 • оцінювання

VІІ. Повідомлення домашнього завдання.

Підготувати реферат за темами: "Проблема самогубств", "Насильство в сім’ї", "Насильство в стосунках".

P.S. Усе це дає підстави визнавати міжстатеві відмінності за мети істотні, ніж вони бачаться й оцінюються чоловіками і жінками. І не залишається іншого виходу, як підтвердити такий собі соціально-психологічний труїзм: чоловіки і жінки психологічно не однакові, але спільного між ними значно більше, ніж відмінного, а те, що їх різнить, є не свідченням переваг однієї статі над іншою, а специфічними характеристиками, які зумовлюють потенційну взаємовідповідальність статей на шляху до гармонії їхніх взаємин.

Додаток № 1.

Лист

"Згадую випадок із власного молодого життя. Ми з Олегом посварилися на "рівному місці". На вечірці я демонстративно фліртувала з іншим. Олег, побачивши це все, почав приділяти знаки уваги іншій – однокурсниці Олі. Це нагадувало захоплюючу гру. Але в той вечір я втратила Олега назавжди. Перший час його можна було повернути, він приходив до мене, прохаючи лише хоча б разом займатися англійською. Він говорив, що Оля – дивовижна дівчина, але без мене він себе не уявляє. Моє серце обливалося кров’ю і я думала: "Ах, вона дивовижна? Ну то я вам не буду заважати!" З часом Олег одружився з Олею, а я залишилась сама. Оце й зараз думаю, що ми з Олегом могли б бути чудовою парою".

Додаток № 2.

Лист "Я боролась до кінця і ось ми разом"

"Наше кохання почалося на півдні, коли ми разом відпочивали. Повернувшись до Києва, де я жила. Він вчився у військовому училищі. Ми продовжували зустрічатися. Весь свій вільний час він проводив зі мною. У нас були ідеальні взаємостосунки. Я вірила йому більше, ніж собі. Подруги дивувалися, що я йому довіряю. А я в ньому не сумнівалася.

І ось я завагітніла. Спочатку він сприйняв це нормально. Ми говорили про шлюб. Але йшов час, а він все більше і більше віддалявся від мене. Рідше приходив, не був таким ніжним. Його мати, дізнавшись про мене, про те, що я вагітна. була проти наших з ним стосунків. Говорила йому: "Навіщо вона тобі? У тебе попереду – кар’єра військового". І ось настав день, коли він мені сказав, що одружуватися зі мною не збирається і дитину своєю не визнає.

Подруги говорили, що чоловікам довіряти не можна. Світ для мене настав в темних кольорах. Я впала в депресію. Важкими були пологи. Народився син.

Я вирішила боротися за те, щоб він визнав свого сина. Я дзвонила до нього, їздила, говорила відверто. Він не хотів мене бачити. Нічого не діяло. Звернулась до юриста, вирішила подати заяву в суд про визнання батьківства. Повідомила йому про це. Вже було призначено дату судового засідання.

Не знаю, що на нього вплинуло. Але він подзвонив і сказав, що готовий визнати дитину офіційно. Все було оформлено: я почала отримувати аліменти. перший етап було завершено моєю перемогою. Але я не збиралася припиняти боротьбу.

Через деякий час він поїхав служити до Криму. Я дзвонила до нього, декілька разів приїздила. Потім приїхала до нього з дитиною.

Спочатку було важко. "Зняли" квартиру і жили, як звичайна сім’я. наші стосунки знову стали ідеальними. З часом ми приїхали до Києва і узаконили наші стосунки. Його рідні теж були на весіллі.

З того часу у нас ідилія. Чоловік давно свою провину довів коханням, ніжністю, турботою. Про цей випадок ми не згадуємо. Я щаслива! Я боролась і перемогла!"

Тема: Моделі кохання. Оптимістична та песимістична моделі.

Мета: - формувати в учнів бажання та стремління до оптимістичної моделі кохання;

 • розуміння позиції іншої людини;

 • ознайомлення з "мовою кохання".

Обладнання: ватман, спікери.

Базові поняття: мова кохання.

Тип уроку: урок-тренінг.

Хід уроку-тренінгу.

І. Організаційна частина.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вправа: "Закінчи речення".

Завдання: "Кохання – це ..."

/відповіді учнів по колу/

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

На попередніх заняттях ми говорили про закоханість, кохання. Ви підготували творчі роботи "Історія кохання моїх батьків". Життя диктує свої правила. І не завжди ми маємо любов, прро яку мріяли. Давайте поговоримо про критерії кохання.

"Мозковий штурм" – "Критерії кохання".

Завдання: Визначити критерії кохання.

Критерії кохання

 1. Поява позитивних емоцій і почуттів при зустрічі з коханою людиною чи спогади про неї.

 2. Наявність постійної потреби в спілкуванні з коханою людиною.

 3. Виявлення спільних або схожих поглядів на навколишній світ. загальних інтересів, мрій.

 4. Інтерес до духовного, професійного, суспільного життя один одного, до звичок один одного, смаків, настрою, справ.

 5. Співчуття, співпереживання у важкі моменти життя.

 6. Наявність критерію "Ромео і Джульєтти", готовність залишитися з коханою людиною навіть тоді, коли всі проти цього вибору.

 7. Прагнення люблячих до шлюбу й бажання мати дітей.

/спікери захищають роботу/

Вправа "Моделі кохання".

Завдання: "Створити модель оптимістичного та песимістичного кохання" (2 групи, одна – створює модель оптимістичну, друга – песимістичну. Спікери захищають моделі).

Вчитель: А чи знаєте ви, що у Кохання є своя мова? До моїх рук потрапила книга Гері Челепена "П’ять мов кохання". Я читала і дивувалася, як ми, сучасні люди. Не знаємо цієї мови. Основних мов кохання не 10, не 20, і не 365. а лише 5. І впевнена, що як тільки ви впізнаєте свою мову кохання і мову кохання людини, яку ви кохаєте, ваші стосунки будуть міцнішими, теплими, відвертими. Якщо ми хочемо, щоб інша людина відчувала любов, яку ми їй віддаємо, ми повинні показати цю любов на мові кохання людини, яку любимо.

Мова кохання № 1. – "Слова підтримки"

Мова кохання № 2. – "Якісний час"

Мова кохання № 3. – "Отримання подарунків"

Мова кохання № 4. – "Акт служіння"

Мова кохання № 5. – "Фізичний дотик"

Мова кохання № 1

" Слова підтримки "

Марк Твен сказав: "на хорошому компліменті я можу прожити два місяці". Одним із способів показати любов емоційно є вживання слів підтримки. Слова підтримки, компліменти є великими комунікаторами любові. Краще всього вони виражаються в простих фразах, словах підтримки.

 • Ціль любові не в тому, щоб отримати те, чого ви бажаєте, а в тому, щоб робити щось на радість тієї людини, яку Ви кохаєте. Коли ми отримуємо слова підтримки, нам хочеться ще більше віддати.

 • Підтримка вимагає вміння поставити себе на місце іншої людини, вміння побачити світ з точки зору людини, яку ви кохаєте. В першу чергу ми повинні ми визначити мову вашої коханої людини.

Любов – добро! І якщо ми хочемо словами передати почуття любові, то нам необхідно використовувати добрі слова.

Любов – просить, а не вимагає ! Від того, як ми виражаємо наші бажання залежить багато чого в стосунках з людиною, яку ви любите. Коли Ви говорите з коханням, ви підтверджуєте цінність іншої людини.

Мова кохання № 2
" Якісний час "

Під якісним часом мова йде про той час, який ви віддаєте тій людині, яку кохаєте. Це той час, коли ви дивитесь один одному у вічі, розмовляєте, віддаючи один одному всю свою увагу.

• Ключовим аспектом якісного часу являється близькість.

Це означає, що ми щось робимо разом і віддаємо свій час, свою увагу іншій людині. Коли ми проводимо час разом, зайняті однією справою – це сигнал про те, що ми турбуємося один про одного, що нам подобається бути разом.

Мова кохання № 3

Отримання подарунків "

Подарунок – це те, що ви можете тримати в руках і сказати: " він чи вона думала, згадувала про мене ". Для того, щоб щось комусь подарувати, необхідно перш за все пам'ятати про цю людину.

Подарунки – це візуальне бачення вашого почуття. Візуальні символи кохання для деяких людей є більш важливими, чим всі інші.

• Якщо основна мова кохання вашої " половини " – це мова отримування подарунків, то ви маєте шанс стати чудовим дарувальником. Це та мова кохання, якої найлегше навчитися.

Можна подарувати і себе. Фізична присутність в період кризи – найсильніший подарунок, який ви можете подарувати, якщо основною мовою кохання вашої" половини " є мова отримування подарунків.

Мова кохання № 4

" Акти служіння "

Під актом служіння ми розуміємо виконання тих дій, справ, яких бажає ваша " половина ". Ви шукаєте спосіб зробити їй чи йому щось приємне, показуєте свою любов, роблячи щось приємне.

 • Прохання дають любові напрямок. Вимоги зупиняють течію кохання.

 • Кожен з нас повинен щодня приймати рішення любити чи н любити іншу людину.

 • Переоцінка стереотипів.

Мова кохання № 5

" Фізичний дотик "

Давно відомо, що дотик є одним із способів передачі емоційних почуттів. Фізичний дотик являється сильною зброєю для передачі любові іншій людині. Триматися за руки, обійматися, цілуватися – все це шляхи передачі емоційного кохання іншій людині. Для багатьох людей фізичний дотик є основною мовою кохання. Без цього вони не відчувають себе щасливими і коханими. З цією мовою вони переповнені почуттям любові, вони відчувають себе в безпеці.

 • Фізичний дотик може бути ініціативою для створення і розладу стосунків між людьми.

 • Все, що є мені, живе в моєму тілі.

 • Рукостискання – це спосіб передачі відкритості і соціально близькості іншій людині.

Якщо основною мовою кохання є мова дотиків, то в той момент, коли людина плаче, самим важливим для неї є ваші обійми.

Завдання : " Як визначити свою мову кохання ? "

 1. Визначте, яка мова кохання, на вашу думку, є для вас основною.

 2. Запишіть інші 4 мови, які мають для вас певне значення (від важливішого до менш важливішого)

 3. Що найбільше вам причиняє біль, можливо і є вашою мовою.

 4. Що ви просите від іншої людини, це те , чого не вистачає вам, і чого
  ви чекаєте від іншої людини, щоб бути коханою людиною.

 5. Ваш спосіб уміння любити іншу людину може стати індикатором того, що допоможе і вам відчувати себе коханою людиною.

 • Використання цих підходів допоможе вам визначити основну мову кохання.

 • Якщо дві мови для вас рівноцінні, то ви маєте дві мови кохання.

Висновок:

Мова № 1 "Компліменти, слова підтримки і прохання, а не вимоги підвищують самооцінку іншої людини. Вони створюють відчуття близькості, виліковують рани і виявляють потенціал іншої людини”.

Дискусійне питання: " Як сила слова може впливати на іншу людину?”

Мова № 2 "Проведення якісного часу разом і обмін думками, вміння слухати і приймати участь у важливих справах показує те, що ми не байдужі один до одного і нам подобається проводити час разом".

Дискусійне питання: "Спільні справи повинні організуватися навколо інтересів людей?.."

Мова № 3 "Подарунки – це видимі символи, незалежно від того, купили ви їх, чи зробили своїми руками. Подарунки показують, що вам не байдужі ті відносини, які між вами”

Дискусійне питання: "Поділіться прикладами того, настільки важливі подарунки у вашому житті? Як подарунки показують любов і чому вони цінні для вас?”

Мова № 4 "До актів служіння ніколи не потрібно застосовувати примус. Їх потрібно просто робити; давати, отримувати таким чином, як про це просять".

Дискусійне питання: Прослідкуйте дві точки зору: 1) почуття досягнення і щастя базується на тому, щоб бути на вершині і мати інших в своєму служінні чи 2) почуття досягнення і щастя отримується в служінні іншим, в пізнанні суті любові під час добровільного служіння іншим людям.

Мова № 5 "Фізичний дотик – це жест любові, який проникає в саму суть вашого внутрішнього стану. В якості мови кохання – могутня мова комунікації, починаючи з легкого дотику до плеча і закінчуючи самим палким поцілунком”.

Дискусійне питання: " Обговоріть загадку емоцій, які виникають при фізичних дотиках. Іноді ми бажаємо обіймів, а іноді ми цього не хочемо".

Закоханість ... як ви можете пояснити дане почуття ? (відповіді учнів)

Більшість із нас закохуються в тих людей, чиї фізичні дані і риси характеру мають сильний електричний заряд для того, щоб спрацював наш "датчик кохання". Система запускається, і ми починаємо процес пізнання іншої людини. Ми намагаємося знайти любов "Можливо це тепле, хвилююче почуття у мене всередині і є це саме справжнє?". Іноді це хвилювання пропадає після першої зустрічі.

Пік "закоханості" перетворюється в ейфорію. Ми емоційно захоплені один одним. Ми засинаємо в думках один про одного. Це перше, про що ми думаємо, коли прокидаємося вранці. Ми намагаємося бути разом. Коли ми тримаємося за руки, то здається, що навіть наша кров зливається разом. І цілувалися б ми до нескінченості.

У закоханої людини виникає ілюзія досконалості партнера. Під час "закоханості" ми далеко від реальності. Ми ігноруємо природу людини. А людина по своїй природі егоцентрична.

 • Ми являємося центром всього світу, який крутися навколо нас.

 • Коли закоханість завершує свій шлях, ми повертаємося в реальний світ і починаємо висувати претензії.

* Закоханість не сфокусована не на нашому власному розвиткові, а розвитку іншої людини. Навпаки, вона дає нам відчуття того, що ми вже
досягли кінцевого пункту.

Висновок: Ми повинні визнати закоханість тим, чим вона є насправді – тимчасовим емоційним підйомом. Нашою основною емоційною потребою є не закоханість, а справжня любов з боку іншої людини. Любов яка виникає із причини вибору, а не із інстинкту.

• Мені необхідно бути коханим тим, хто вибрав мене для того, щоб кохати, тим, який бачить в мені те, що гідне кохання.

Завдання: Твір-мініатюра "Моя мова кохання ..."

Завдання: Як визначити свою мову кохання?

Рольова гра: "Моя мова кохання".

Завдання: Учасники груп "програють" ситуацію, яка передає зазначену мову кохання (5 груп).

IV. Підсумкова частина.

Любов – це завжди вибір. І якщо ви кохаєте, або вас кохають, то життя має зміст! Любов змінює нас на краще. Змінює все, що нас оточує. І не чекай любові від інших, віддай та подаруй свою любов іншій людині. Для того, щоб любити іншу людину ми повинні для початку любити самих себе.

Вправа: "Прийми дарунок серця"

Завдання: Кожен учасник тренінгу від свого серця "дарує" частинку любові іншому учаснику (по колу).

VІ. Домашнє завдання.

Підготувати інформацію за темою: "Правила збереження щасливого сімейного життя за Д. Карнегі"

Тема: Причини призупинення спілкування між юнаком та дівчиною. Ознаки насильства в стосунках. Психологічні ознаки жертв подружнього насильства. Проблеми самотності жінок та чоловіків. Почуття неповноцінності.

Мета: - показати недоліки в спілкуванні;

 • формувати вміння будувати стосунки з людьми.

Базові поняття: насильство, самотність, спілкування.

Обладнання: плакат "Права людини", Галерея плакатів-"сонечок".

Тип уроку: урок-конференція (урок змістовної спрямованості з елементами драматургії).

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Тема нашого уроку "Причини призупинення спілкування між юнаком та дівчиною. Ознаки насильства в стосунках. Психологічні ознаки жертв подружнього насильства. Проблеми самотності жінок та чоловіків. Почуття неповноцінності" Наш урок буде проведено як урок-конференцію.

На конференції ми розглянемо наступні питання:

 1. Причини призупинення спілкування між юнаком та дівчиною.

 2. Ознаки насильства в стосунках.

 3. Психологічні ознаки жертв подружнього насильства.

 4. Проблема самотності жінок та чоловіків.

 5. Почуття неповноцінності.

На нашу конференцію запрошено:

1. Голову організації Всеукраїнського політичного об’єднання "Жінки за майбутнє" ___________________________________________.

2. Соціологів ________________________________________.

3. Юриста____________________________________________.

4. Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини____________________________________.

5. Директора ЦСССДМ_________________________________________.

6. Практичних псигів__________________________________.

7.____________________________________________________.

8.___________________________________________________.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Перше питання, яке ми розглянемо "Причини призупинення спілкування між юнаком та дівчиною".

На минулих уроках ми говорили про кохання, щастя... . Але життя диктує свої правила. І здається, що ще вчора він чи вона були для вас єдиними та найкращими. Період закоханості минув, минув час і на жаль, ви зрозуміли – це не ваш вибір. Які ж причини призупинення спілкування між юнаком та дівчиною.

До слова я запрошую соціологів, які беруть участь у роботі конференції.

/виступ соціологів/

Соціолог: Перш за все хочу нагадати, що означає спілкування.

Спілкування – це процес взаємодії між людьми, в якому відбувається обмін діяльністю, інформацією, досвідом, уміннями і навичками, результатами праці.

Що стосується питання, яке ми сьогодні розглядаємо, нам, соціологам довелося провести соцдослідження з даного питання. За результатами анкетування можна зробити наступний висновок... (висновок).

Ще хочу додати: під спілкуванням слід розуміти спілкування людини з потребами й турботами всього навколишнього світу. Коли ми говоримо про спілкування, не можемо обійтися без розмови про лихослів’я. Лихослів’я – це найгірші плітки, в яких об’єктом злостивого обговорення стають чужі справи, зовнішність, стосунки, сімейне життя тощо.

Манери – погані чи добрі теж впливають на спілкування. Вихована людина не зробить нічого такого, що могло б зачепити, образити, принизити іншого.

Ханжість – різновид морального формалізму і лицемірства. Ханжість, як правило, приховує в собі недовіру до людей, підозрілість, зневажливе ставлення до індивідуальності.

Стержнем взаємин є чуйність. Спілкування між людьми між юнаком і дівчиною неможливо без дотримання культури поведінки.

Причини призупинення спілкування

  1. Різні інтереси.

  2. Переключення тільки на себе (-его-).

  3. Обговорення інших людей.

  4. Нестриманість.

  5. Різний рівень інтелектуального розвитку.

  6. Різні погляди на життя.

  7. Відсутність взаєморозуміння.

  8. Конфлікти.

  9. Підозри.

Вчитель: Наступне питання, яке ми розглянемо – "Ознаки насильства в стосунках".

Перш ніж зупинитися на цьому питанні слід дати визначення поняттю "насильство". Розглянемо види насильства. Причини насильницької поведінки.

Тож я запрошую психолога_____________________________________ до нашої розмови (матеріал додається).

Вчитель: Ми продовжуємо нашу конференцію і наступне питання, яке ми розглянемо – "Психологічні аспекти жертв подружнього насильства".

Домашнє насильство... (матеріали додаються).

Рольова гра: "Сімейна сварка" (чоловік та дружина сваряться, чоловік штовхає дружину, на них накинута сітка).

Вчитель: Сім’я заплуталась в сітці проблем... . З’явились прояви насильства... (матеріали додаються).

До слова запрошую соціолога по питанню "Тоталітарна сім’я як джерело домашнього насильства" (матеріали додаються).

Узагальнити питання "Психологічні ознаки жертв подружнього насильства" я запрошую психолога школи Чертову Т.М.________________________________.

До слова запрошується директор ЦСССДМ___________________________, яка ознайомить з міфами та фактами щодо питань домашнього подружнього насильства (матеріал додається).

На конференції присутня Голова партії "Жінки за майбутнє"_____________

_________________________, яка підготувала питання "Чому жінці важко вийти з насильницьких стосунків?" (матеріал додається).

На конференції присутні юрист____________________________________ та уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Як зупинити насильство? Які правові документи це підтверджують? (матеріали додаються).

Вчитель: Ще однією проблемою у нашому житті є "Проблема самотності жінок та чоловіків та почуття неповноцінності".

Самотність... . Чи можна вважати самотню людину приреченою чи неповноцінною? (відповіді учнів).

В чому ж проявляється проблема самотності? Я запрошую до слова психолога_________________________________________ (виступ, матеріал додається).

ІV. Підведення підсумків.

Вчитель: Робота нашої конференції наближається до завершення. І в 45 хвилин досить складно вмістити весь матеріал, особливо з питання домашнього, подружнього насильства. Але хочеться вірити, що ви, сьогоднішня молодь створите чудові сім’ї у яких насильство буде відсутнє, де пануватимуть любов, мир, злагода і спокій. Адже кожен з вас – єдиний і неповторний і заслуговує на щасливе життя.

На конференції присутній журналіст газети “Молодь Черкащини” (журналіст бере інтерв’ю у учасників конференції).

Дякую всім за участь у нашій конференції.

V. Домашнє завдання.

Підготувати матеріал "Домашнє насилля і діти".

Тема: Функції та засоби спілкування між юнаком та дівчиною. Знайомство. невербальні засоби спілкування. Поза. Хода. Міжособистісний простір. інтерпретація міміки та жестів.

Мета: - формувати в учнів навички ефективного спілкування, навички групової взаємодії;

 • ознайомити учнів з видами, типами спілкування;

 • розвивати навички несловесної передачі інформації;

 • виховувати культуру спілкування.

Базові поняття: спілкування, невербальні засоби.

Тип уроку: урок-година спілкування.

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні наш урок організовано у формі години спілкування. Й сама назва (тема) уроку підштовхує нас до цього.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

Що ж таке спілкування?

Адже спілкуючись один з одним, ми навіть не замислюємося над тим, скільки факторів та нюансів впливають на процес спілкування. Що є відбувається? Ми зустрічаємо людину, сприймаємо її, спілкуємося з нею за допомогою слів, жестів, інтонацій. Наприклад, від того, яке перше враження справить на нас незнайома людина, як ми побудуємо обмін інформацією, залежатиме успіх спілкування.

Вправа: "Мозковий штурм" – "Спілкування – це.... ." (3 хв).

Вчитель: Спілкування – це процес взаємодії між людьми, в якому відбувається обмін діяльністю, інформацією, досвідом, уміннями й навичками, результатами праці.

Спілкування може бути не тільки засобом, але й метою. Кожній людині тією чи іншою мірою властива потреба у спілкуванні. З одного боку це потреба у нових враженнях, почуттях, знаннях. З іншого – це потреба поділитися з кимось власними переживаннями й думками.

Спілкування здійснюється у різних формах і за допомогою різних засобів. Спілкування може бути прямим, коли воно відбувається у процесі безпосередніх контактів між партнерами. Може бути опосередкованим, коли між учасниками спілкування існує певна просторово-часова дистанція.

Що є головним засобом спілкування?

- Так, мова.

Важливими засобами є також мова міміки та жестів, яка доповнює мову.

Поряд із словесною комунікацією існує несловесне спілкування, тобто певна система знаків, що використовується в процесі взаємодії людей. До засобів такого спілкування належать:

 • жести

 • міміка обличчя

 • рухи тіла

 • контакт очей

Специфічними засобами спілкування (безсловесного) є:

 • плач

 • сміх

 • кашель

 • вигуки

Невербальні засоби спілкування з’являються у людини разом із появою її на світ, розвиваються протягом її життя зумовлені соціокультурним середовищем. Це – несловесне спілкування.

Необхідно пам’ятати, що саме невербальне спілкування надає важливу інформацію. За його допомогою передаються емоції, ставлення співрозмовників один до одного і до змісту розмови.

Вправа "Невербальні етюди" (5 хв).

Хід вправи: Учасники об’єднуються у міні-групи по 4 – 7 осіб. Кожна група одержує картку з темою етюду, який вона через 5 хв має показати без слів іншим учасникам груп.

Теми етюдів:

 1. Контрольна робота

 2. Розмова з батьками

 3. Побачення

 4. У кінотеатрі

 5. Розмова з класним керівником

 6. Знайомство

Запитання по завершенню завдання:

  • Які засоби ви використовували для розкриття теми етюду?

  • Що допомагало вам правильно відгадувати теми етюдів?

  • Як ви почувалися під час виконання вправи?

Міжособистісний простір – простір між спілкуючими людьми і належить до невербального спілкування.

IV. Закріплення матеріалу.

Сьогодні ми познайомилися з законами чудової Країни Спілкування. пропоную провести інтерв’ю: "Яка проблема або ситуація в міжособистісних стосунках юнаків і дівчат мене найбільше турбує?"

/відповіді учнів, висновок вчителя/

Спілкуючись, пам’ятай, що найсолодшим є ім’я того, з ким ведеш розмову. Звертайтеся частіше до мелодії імені. В.О. Сухомлинський писав, що справа не стільки в тому, щоб вміти вимовляти ввічливі слова у потрібній ситуації, скільки в середній чуйності, в умінні відповідати на добро рухами своєї душі.

Спілкування неможливо без дотримання культури поведінки.

Робота в групах "Як ви розумієте слова В.О. Сухомлинського?"

/відповіді учнів, 5 хв/

V. Підведення підсумків уроку.

- оцінювання

VІ. Повідомлення домашнього завдання.

Підготувати виступ на 2 хв на теми: "Я хочу сказати ровеснику..."

"Сучасна дівчина сьогодні – це ..."

"Сучасний хлопець сьогодні – це ..."

"Чи вміємо ми спілкуватися в компанії друзів?"

"Щастя – це коли тебе розуміють"

"Справжнє кохання існує"

Тема: Вербальні засоби спілкування. Інтонація я к засіб вираження відгуків, емоцій, ставлення. Темп мовлення. Уміння витримувати паузу. Форми викладу власних поглядів. Уявлення про вербальну взаємодію, культуру діалогу.

Мета: - формувати в учнів навички групової взаємодії та ефективного спілкування;

 • активізувати творче мислення;

 • навчити учнів прийомам активного слухання;

 • виховувати культуру спілкування.

Базові поняття: вербальне спілкування, активне слухання.

Тип уроку: урок-подорож.

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

На минулому уроці мова йшла про спілкування, невербальні засоби спілкування. Домашнім завданням була вправа "Я хочу сказати ровеснику..." (виступи учнів за темами).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Сьогодні ми будемо подорожувати по Країні Спілкування. Рівень спілкування залежить від характеру відношень, що склалися в процесі спілкування. виділяють три рівні:

 • соціальний

 • діловий

 • духовний

Духовний рівень – це взаємодія, засобами якої є не лише значення, а й смисли. Це співпереживання і взаємопроникнення суб’єктів спілкування у внутрішній світ, один одного, це, власне, спілкування особистостей. Почуття кохання - надзвичайно високий ступінь емоційно-позитивного ставлення одного суб’єкта до іншого на духовному рівні спілкування. Кохаючи, людина прагне здійснити акт духовного єднання з іншою людиною, втілити в ній своє Я, збагнути її як особистість.

Психологічні аспекти спілкування

Аспект

Процес

Характеристика

комунікативний

засоби

Спілкування як діалог за допомогою мовних і немовних засобів

інтерактивний

стратегія і тактика

Спілкування як кооперація або ж конкуренція. рівні стилі спілкування

перцептивний

ефекти

Спілкування як ідентифікація і рефлексія (симпатія, дружба, кохання)

Вербальне спілкування – це спілкування за допомогою мовлення (слів). При цьому типи спілкування (інформація) підсилюється інтонацією, логічним наголосом, логічним наголосом, паузою, гучністю голосу, швидкістю мовлення.

Почнемо нашу подорож. Кожен ряд учнів – це окрема цивілізація. Вам необхідно створити свою окрему цивілізацію. Ви – її представники, що подорожують у Всесвіті. Ви подорожуєте на планету Земля, де відбувається міжгалактичний конгрес науковців. На цьому конгресі вам необхідно:

 1. Представити свою цивілізацію, вигадавши її назву, географічне положення, населення, закони спілкування, за якими живе цивілізація, її культурні особливості.

 2. Визначити парламентарів цивілізації для захисту моделі.

/захист моделей-цивілізацій/

Вчитель: Ми познайомилися з жителями цивілізації, дізналися, які закони спілкування існують.

На даному етапі подорожі оголошується Кризова ситуація. Увага! На нашу Галактику здійснено напад вірусами – словами-паразитами, лихослів’ям, зникає мова. Якщо не вжити термінових заходів, використовуючи закони спілкування, то спілкування на ваших цивілізаціях щезне за 10 хв. Потрібно об’єднатися всім цивілізаціям і створити систему захисту від вірусів (намалювати і представити через парламентарів).

/по закінченні вправи учитель пропонує поаплодувати та подякувати один одному за плідну взаємодію під час гри/.

Запитання для обговорення:

 • Що відбувалося в команді і в групах під час створення цивілізації та системи захисту?

 • Чи змінився ваш настрій, під час створення системи захисту?

 • У чому переваги спілкування?

 • Що найбільше сподобалося вам під час нашої подорожі?

ІV. Підведення підсумків уроку.

 • аналіз подорожі

 • оцінювання

V. Повідомлення домашнього завдання.

Мудрець древнього Китаю сказав: "Все в твоїх руках!"

Твір-роздум "Як ти розумієш слова "Все в твоїх руках!"

Використана література

 1. О. Безпалько, Ж. Савич "Спілкуємось та діємо", Київ, 2002.

 2. П.А. М’ясоїд "Загальна психологія", навчальний посібник, Київ, "Вища школа", 2004, стор. 214 – 220.

 3. 3.В.М. Ожеховська, Т.В. Тарасова "Духовність – це здоров’я молодого покоління", Тернопіль, 2005, стор. 151 – 155.

 4. 4.І.В. Гребенніков "Етика і психологія сімейного життя", Москва, "Просвещение", 1987р., стор. 42 – 60.

 5. Програма запобігання насильству щодо жінок; Київ, 2002. Міжнародний гуманітарний центр "Розрада".

 6. В. Бондаровська "Що ми можемо зробити, щоб запобігти домашньому насильству", Київ, 1999.

 7. М. Шкарпат "Домашнє насильство. Як захистити себе" (серія юридичних матеріалів "Знати не зайво") видавництво "Інтер-графік", 2001.

 8. Підручник "Людина і світ", Київ, "Знання", 2001. Розділ ІХ, § 2. стор. 307.

 9. Ж-л "Натали", стаття "Чувства без взаимности".

 10. Ж-л "Психолог" (Шкільний світ) № 18 – 19, травень 2003, стор. 4.

 11. Ж-л "Психолог", № 37, жовтень, 2003, стор. 5.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!